Korsyka – przewodnik dla turystów

Największa francuska wyspa, która wydała na świat Napoleona Bonapartego, a której mieszkańcy… nie czują się Francuzami. Posiada wysokie górskie szczyty, malownicze zatoki i sięgającą starożytności historię. Sprawdzamy, co do zaoferowania ma turystom.

COVID-19 na Korsyce

Od 1 sierpnia 2022 roku osoby wjeżdżające do Francji nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na COVID-19 i posiadać unijnego certyfikatu zaszczepienia.  Natomiast od 14 marca 2022 roku nie obowiązują ograniczenia w przestrzeni publicznej.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej we Francji i na Korsyce znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Korsyka – historia w pigułce

Jak na śródziemnomorską wyspę przystało, historia Korsyki zaczyna się w czasach antycznych, na długo zanim Morze Śródziemne stało się wewnętrznym akwenem Imperium Rzymskiego. W 565 roku p.n.e. jej wschodnie wybrzeże zostało skolonizowane przez Greków pochodzących z Focji, helleńskiego miasta ulokowanego w zachodniej Anatolii, którzy założyli Alalię (obecnie Aleria), pierwszą korsykańską osadę.

CIEKAWOSTKA

Focja zasłynęła na kartach homerowskiej “Iliady” często widzianymi wokół niej, oczywiście według samego Homera, syrenami. Dziś wiemy już, że pisarz najprawdopodobniej widział… foki – tak, w starożytności w wodach Morza Śródziemnego można było spotkać nawet te zwierzęta.

Co ciekawe, założyciele osady już niedługo musieli szukać w niej schronienia przed perską inwazją z 546 roku p.n.e., która zagroziła wszystkim greckim miastom w Anatolii. W obliczu zagrożenia, zdecydowana większość mieszkańców Focji zdecydowała się nie ryzykować spotkania z armią perskich królów i wyemigrowała do wspomnianej Alalii. Nie dane było im się jednak zadomowić, ponieważ niespełna dekadę później, w 535 roku p. n.e., wyspa została zdobyta przez Etrusków.

Zapewne nikt wówczas nie przypuszczał, że Korsyka przechodzić będzie z rąk do rąk przez kolejne 2,5 tys. lat, a liczne najazdy, wojny i powstania na stałe wpiszą się w jej historię. Po Etruskach przyszli Kartagińczycy, a następnie Rzymianie, którzy władali wyspą od poł. III w. p.n.e. do końca swojego imperium w V w. n.e. Za czasów rzymskich Alalia przekształciła się z prowincjonalnej osady do prawdziwego rzymskiego miasta z forum, termami i willami najbogatszych mieszkańców. Od mniej więcej 60 roku n.e. na wyspie rozpoczął się proces chrystianizacji. 

Kolejne kilkaset lat to przechodzenie Korsyki z rąk do rąk. Nad jej pięknymi zatokami kolejno panowali: Wandalowie, Bizantyjczycy, Frankowie, Arabowie i arcybiskupi Pizy, którzy objęli nad nią pieczę na rozkaz samego papieża. Od końca XIII do połowy XVIII wieku nad korsykańskimi miastami powiewały sztandary Republiki Genui, która w 1768 roku zdecydowała się zrzec pretensji do wyspy na rzecz Francji w zamian za anulowanie pokaźnych długów. Od tamtego momentu Korsyka należy do Francji z małą przerwą na włoską okupację wyspy podczas II wojny światowej.

CIEKAWOSTKA

Podpisanie traktatu, na mocy którego wyspa przeszła pod władanie Królestwa Francji, odbyło się w 1769 roku,czyli zaledwie na rok przed narodzinami Napoleona.

Jeśli ktoś zastanawiałby się po tym całym tyglu kulturowym, który zgotowały mieszkańcom kolejne regionalne mocarstwa, jak wygląda tożsamość narodowa mieszkańców Korsyki, odpowiadam – czują się Korsykanami i wielokrotnie dawali tym uczuciom upust w postaci wzniecanych przeciwko obcej władzy powstań. 

Od lat 60. XX wieku tendencje separatystyczne mieszkańców Korsyki wręcz się nasiliły i w pewnym momencie przybrały nawet kształt działań terrorystycznych. Znaczna część Korsykan postrzega Francję jako kolonizatora. Oczywiście aktualnie na wyspie jest spokojnie i nie ma absolutnie żadnych podstaw do obaw, jednak należy być świadomym nastrojów społecznych. W 2014 roku nowo wybrane wówczas władze wyspy oficjalnie odcięły się od działań przemocowych.

CIEKAWOSTKA

Największym aktem terroryzmu na Korsyce była symultaniczna detonacja 20 bomb rozklokowanych na całej wyspie w 1976 roku. Za ataki odpowiedzialny był Front Wyzwolenia Narodowego Korsyki. Ataki bombowe rozpoczęły okres dwóch dekad czynnej walki z francuską administracją wyspy.

Aktualnie większość mieszkańców Korsyki przychylnym okiem spogląda w kierunku poszerzonej autonomii, ale już mniej entuzjastycznie patrzy na pełną niepodległość od Francji i jej wsparcia finansowego. Tajemnicą poliszynela jest też fakt, że na Korsyce bardzo silną pozycję mają rodzinne organizacje mafijne. Nie brakuje opinii, że Korsyka jest dla Francji tym, czym Sycylia jest dla Włoch. 

Korsyka – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Jak dostać się na Korsykę?

Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście podróż samolotem, ale niestety nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Korsykę – zostaje jedynie przesiadka, najprawdopodobniej w Paryżu. Alternatywą jest podróż samochodem i przeprawa promowa, co będzie o tyle wygodne, że własne auto może się bardzo przydać na Korsyce.

Z samą przeprawą przez Morze Śródziemne nie będzie natomiast problemu, ponieważ na Korsykę kursuje wiele połączeń. Co ciekawe, bliższą opcją podczas podróży z Polski jest przeprawa z włoskich portów (Livorno lub Genui) niż z francuskiej Nicei czy Marsylii. Czas podróży promem na Korsykę to średnio 5-7 godzin, z kolei ceny zaczynają się od ok. 70 euro za samochód.

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Ponieważ Korsyka należy do Francji, obowiązują w niej takie same przepisy wjazdowe. Oznacza to, że będziesz potrzebować jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Oczywiście jeśli zamierzasz zwiedzać wyspę samochodem, konieczne będzie też prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe), dowód rejestracyjny i aktualna polisa ubezpieczenia OC. Nie potrzebujesz za to Zielonej Karty. Pamiętaj o surowych karach za złamanie przepisów na francuskich drogach!

Kiedy wybrać się na Korsykę?

Skoro Korsyka leży na Morzu Śródziemnym, to pewnie warunki pogodowe są tam idealne przez cały rok? Nie do końca! Wszystko przez to, że należąca do Francji wyspa jest mocno górzysta, co sprawia, że panujący na niej klimat różni się w zależności od regionu – w rejonach górskich należy się spodziewać warunków alpejskich!

Przez większą część roku, a zwłaszcza w sezonie turystycznym (od kwietnia do października) temperatury są jednak wysokie. W okresie wakacyjnym średnie przekraczają 25°C, sprzyjając wypoczynkowi na plaży. Jeśli zależy Ci bardziej na zwiedzaniu, dobrym pomysłem będzie podróż wiosną lub jesienią – tylko zabierz wtedy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową!

W jakim języku porozumiesz się na Korsyce?

Pięćsetletnia dominacja Republiki Genui nad Korsyką sprawiła, że tutejszy język korsykański jest bardzo podobny do języka włoskiego, a konkretnie jego regionalnych odmian. Lingua corsa jest językiem z grupy języków romańskich i włada nim 260 z 316 tysięcy mieszkańców wyspy. Dzieli się on na dwa dialekty.

Na północy dominuje dialekt zbliżony do dialektu toskańskiego, natomiast na południu używa się mowy bardzo podobnej do języka sardyńskiego, używanego, nomen omen, na pobliskiej Sardynii. Nie jest on tożsamy z językiem włoskim i ma bardzo dużo zapożyczeń z  łaciny, greki, języka arabskiego, hiszpańskiego i katalońskiego.

Oczywiście mieszkańcy wyspy potrafią porozumieć się także w języku francuskim, który obok korsykańskiego jest językiem urzędowym, ale jeśli chcesz zapunktować u autochtonów, staraj się komunikować w ich regionalnym języku – na pewno to docenią. 

Ile kosztuje pobyt na Korsyce?

Cena pobytu zależy oczywiście od wybranej miejscowości, spędzonego tam czasu i standardu obiektu. Sprawdźmy, ile kosztowałyby tygodniowe wczasy w listopadzie w różnych korsykańskich miastach dla jednej dorosłej osoby w hotelu o 3-gwiazdkowym standardzie (ceny za portalem booking.com, aktualizacja: 04.11.2022).

 • Ajaccio – 1 506 zł,
 • Bastia – 1 814 zł,
 • Calvi – 1 735 zł,
 • Bonifacio – 1 649 zł,
 • Porto Pollo – 3 275 zł.

A jak kształtują się inne ceny na Korsyce? Podobnie jak w kontynentalnej Francji, trzeba się przygotować na nieco większe wydatki niż w Polsce.

 • Wizyta lekarska – od ok. 135 zł;
 • benzyna (litr) – 7,96 zł*;
 • olej napędowy (litr) – 9,10 zł*;
 • obiad w restauracji – od ok. 80 zł;
 • kawa w kawiarni – 6 zł;
 • piwo w lokalu – 20 zł;
 • wynajęcie samochodu na dobę – od ok. 200 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl  (04.11.2022)

Jak zabezpieczyć się przed wyjazdem na Korsykę?

Już po samych cenach pobytu na Korsyce widać, że wakacje na tej wyspie nie należą do najtańszych. A ich koszt może jeszcze znacząco wzrosnąć, jeśli podczas urlop dojdzie do jakiegoś nieszczęścia. Choroba czy wypadek oznaczające konieczność wizyty u specjalisty lub hospitalizacji to duży wydatek (doba pobytu w szpitalu kosztuje od 2700 zł w górę!), w którym nieco wesprze Cię Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale nawet ona nie pokrywa wszystkich kosztów.

Zdecydowanie rozsądne przed wyjazdem na Korsykę jest zatem wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje koszty leczenia i hospitalizacji, a także ewentualnej akcji ratowniczej czy zorganizowania medycznego transportu do kraju. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy, bo przecież nic Ci nie grozi? A co jeśli podczas wakacji zapragniesz przejść się na górską wyprawę, podczas której złamiesz nogę? Życzymy powodzenia przy spłacaniu rachunków na kilkanaście tysięcy złotych!

Ubezpieczenie turystyczne na Korsyce

“No dobrze, przekonaliście mnie! To ile muszę wydać na to ubezpieczenie na Korsykę?”. Otóż mamy dobrą wiadomość – Twój portfel wcale przy tym nie ucierpi! Bo czym jest wydatek kilkudziesięciu złotych, jeśli w perspektywie może on zapobiec znacznie większym kosztom?

Przejdźmy jednak do konkretów i sprawdźmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie turystyczne tygodniowych wakacji na Korsyce dla jednego dorosłego podróżnego. Zakładając, że wybierze on odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia, która w tym przypadku powinna wynieść minimum 100 tys. zł, cena za dzień ochrony to zaledwie kilka złotych!

UbezpieczycielCena za dzień ochronyCena tygodniowej polisyWarunki ubezpieczenia
Proama4,15 zł29 złKL – 100 000 euro;
assistance;
rekreacyjne uprawianie sportów,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych – 5 000 zł.
AXA Partners4,31 zł30,18 złKL – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
assistance;
uprawianie sportu.
mtu24.pl5,29 zł37 złKL – 150 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC – 50 000 zł;
assistance;
rekreacyjne uprawianie sportu;
OC sportowe – 50 000 zł;
klauzula alkoholowa;
ubezpieczenie bagażu – 2 000 zł.
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Jak widać, wydając już kilka złotych dziennie, można się zabezpieczyć na szereg różnych wypadków podczas wyprawy na Korsykę, gwarantując sobie nie tylko opłacenie wydatków na leczenie, ale też m.in. odszkodowanie z NNW czy wsparcie w ramach OC w życiu prywatnym. Pamiętaj, że oferty poszczególnych ubezpieczycieli różnią się od siebie, dlatego przed wyborem konkretnej warto sprawdzić, jakie są warunki ochrony i ewentualnie rozszerzyć ją o jeden z oferowanych dodatków (np. ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportów).

W tym miejscu warto postawić jeszcze jedno pytanie: czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia COVID-19? Otóż tak, większość ubezpieczycieli wpisuje już w dokumentach OWU, że polisa pokrywa wydatki związane z zachorowaniem na koronawirusa. Niektóre firmy rozszerzają jednak ochronę, oferując dodatkowe korzyści. Jakie? W tabeli podano ceny obejmujące tydzień pobytu na Korsyce.

UbezpieczycielZakres ubezpieczenia COVID-19Dodatkowe informacjeCena polisy
Europa UbezpieczeniaKoszty leczenia i transportu – 300 tys. złOchrona obejmuje zachorowanie i izolacje52zł
AXA PartnersKoszty leczenia, testu na COVID-19 i przymusowej izolacji/kwarantanny – 600 tys. zł.Ochrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę.59 zł
mtu24.plKoszty leczenia i assistance – 300 000 złOchrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę.62 zł

Wielu turystów mogłoby się zastanawiać, czy kupując ubezpieczenie dla grupy osób, jego koszt wzrasta proporcjonalnie. Okazuje się, że zależy to od ubezpieczyciela i wieku podróżujących. Możemy się o tym przekonać, wykonując przykładowe kalkulacje dla singla, pary i 4-osobowej rodziny (w konfiguracji 2 dorosłych i 2 dzieci). 

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy dla singlaCena polisy dla paryCena polisy dla 4-osobowej rodziny
Proama29 zł58 zł113 zł
AXA Partners30,18 zł60,36 zł102,59 zł
mtu24.pl37 zł74 zł173 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Warto zauważyć, że ubezpieczenie osoby niepełnoletniej (do 17. roku życia) jest minimalnie tańsze od polisy dorosłego. Są to jednak naprawdę niewielkie różnice, które można zauważyć dopiero przy ubezpieczeniu większej liczby osób.

Korsyka – najciekawsze miejsca

Korsyka to setki malowniczych zatoczek, stare miasta ukryte w górskich wąwozach i ludność, która musiała nauczyć się żyć na wyspie systematycznie najeżdżanej przez wrogie armie. To wszystko tworzy niepowtarzalny, przesiąknięty trudną historią klimat. 

Bonifacio

Niektórzy są zdania, że Bonifacio wygląda, jakby za chwilę miało osunąć się prosto w morską toń. Rzeczywiście, miasto przycupnęło tuż nad krawędzią wapiennych klifów, które wbijają się w fale Morza Śródziemnego, tworząc półwysep.

Bardzo charakterystyczną atrakcją miasta są tzw. schody aragońskie, czyli 187 wykutych w skale stopni, które prowadzą do samej tafli morza, zamieniając się pod koniec wędrówki w wydrążoną w skale ścieżkę. Już samo zejście po nich jest sporą atrakcją. Legenda głosi, że wykuto je podczas oblężenia miasta w trakcie jednej nocy, by umożliwić atakującym zdobycie miasta.

Calvi

Małe miasto w północnej części wyspy, zamieszkałe przez niespełna 5 tysięcy ludzi. Jest pięknie położone nad zatoką, nad którą góruje Cytadela – XIII-wieczna forteca, w której aktualnie znajdują się koszary Legii Cudzoziemskiej, co dla wielu już samo w sobie będzie stanowić nie lada atrakcję.

W samym mieście znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni i sklepów, bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów. Jest tu także piękna piaszczysta plaża, a okoliczne tereny idealnie nadają się na cel pieszych i rowerowych wycieczek. 

Ajaccio

Stolica i zarazem największe miasto Korsyki, będące domem dla 70 tys. mieszkańców. To właśnie tutaj urodził się bohater jednej ze zwrotek polskiego hymnu – Napoleon Bonaparte. Co ciekawe, dom Napoleona nadal stoi i dostępny jest dla zwiedzających. Obowiązkowy przystanek dla miłośników historii.

Z kolei entuzjastom pięknych widoków i zapierających dech w piersiach pejzaży spodoba się Przylądek Parata i wyspy Sanguinaires, czyli cypel w asyście czterech pięknych małych wysepek, na końcu którego znajduje się wzniesiona jeszcze przez Genueńczyków wieża. Jest tu kawiarnia, a z Ajaccio kursują autobusy miejskie. Wspaniałe miejsce na celebrowanie romantycznych chwil we dwoje.

Korsyka dla aktywnych i dla plażowiczów

A co jeśli znudzi Ci się oglądanie zabytków? Korsyka to prawdziwy raj dla miłośników pięknej przyrody (40% jej powierzchni zajmuje park krajobrazowy!), a także tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie lub leniuchując na plaży.

Rezerwat Naturalny Scandola

Atrakcja przyrodnicza wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu, bo w jego wyjątkowym mikroklimacie przetrwały endemiczne gatunki roślin i zwierząt, które mogłyby nie przetrwać najazdu turystów. Ale spokojnie, uroki tego miejsca można podziwiać podczas rejsu.

GR 20

Pod tym skrótem kryje się Grande Randonnée, czyli pieszy szlak przebiegający przez niemal całą Korsykę i uznawany za najtrudniejszy w Europie. Jego przebycie to zatem wyzwanie dla najbardziej zaawansowanych i ambitnych turystów.

Plaże na Korsyce

Jeśli zamiast górskich wędrówek wolisz morze i złocisty piasek, to zdecydowanie powinieneś udać się na wschodnie i południowe wybrzeże Korsyki. Znajdują się tam absolutnie wspaniałe plaże, wśród których można wyróżnić plaże Porticcio, Pero czy Palombaggia.

Korsykańskie smaki

Po wypoczynku, nieważne czy aktywnym, czy wręcz przeciwnie, warto coś zjeść. A jak nietrudno się domyślić, również pod tym względem Korsyka ma mnóstwo do zaoferowania. Czego koniecznie trzeba spróbować?

 • Prisuttu – surowa szynka z określonego gatunku wieprzowiny.
 • Brocciu – ser na bazie serwatki podawany jako zwieńczenie posiłku z cukrem lub alkoholem.
 • Kasztany – bardzo popularne w każdej formie, dodawane też do wielu dań.
 • Stufatu – kluski gotowane na parze, podane z sosem mięsnym.
 • Klementynki – prawdziwy towar eksportowy Korsyki.
co warto zwiedzić na korsyce
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Krosykę na mubi.pl?
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli podczas zwiedzania wyspy ktoś Cię okradnie.
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli zachorujesz lub będziesz miał wypadek. Koszty leczenia, również w prywatnych przychodniach, pokryje ubezpieczyciel.
 • Będziesz mógł liczyć na pomoc tłumacza w rozmowie z lekarzem, policjantem lub sprawcą wypadku.
cel podróży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Korsyce

Czy wyjeżdżając na Korsykę, trzeba się ubezpieczyć?

Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, bo mimo tego, że na Korsyce turystów z Polski chroni Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to pozwala ona skorzystać jedynie z usług publicznej służby zdrowia i to w ograniczonym zakresie. Za resztę trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a w razie poważnego wypadku możemy mówić o kwotach idących w wiele tysięcy euro. Dlatego jeśli wyjeżdżasz na Korsykę, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, dostępnego pod adresem: https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/.

Jak dostać się na Korsykę?

Choć na Korsyce są aż cztery porty lotnicze, to niestety aktualnie nie ma na nie bezpośrednich połączeń z Polski. Aby z nich skorzystać, trzeba więc nastawić się na lot z przesiadką, najprawdopodobniej w Paryżu. Innym rozwiązaniem jest podróż samochodem do Włoch, a stamtąd, np. z Livorno, połączenie promowe z Korsyką.

Co można robić na Korsyce?

Kolejny nudny pobyt w rajskich kurortach? Nic z tych rzeczy! Korsyka to miejsce pod każdym względem wyjątkowe, ponieważ dzięki swojemu górzystemu charakterowi przyciąga zarówno plażowiczów, jak i miłośników pieszych wędrówek. Ci ostatni mogą przebyć bardzo wymagającą trasę GR 20, z kolei turystów wolących inny rodzaj wypoczynku zachęcą np. historyczne miasta czy piękne plaże.

PODSUMOWANIE
 • Korsyka to należąca do Francji wyspa położona na Morzu Śródziemnym.
 • Na Korsykę można się dostać samolotem (lot z przesiadką) lub promem z terytorium Francji lub Włoch.
 • Wybierając się na Korsykę, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu.
 • Sezon turystyczny na Korsyce trwa od kwietnia do października.
 • Korsyka to górzysta wyspa, co sprawia, że nada się zarówno dla miłośników plażowania, jak i górskich wędrówek.
 • Do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na Korsyce należą m.in. Ajaccio, Bonifacio i Calvi.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę
33,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!