Jak przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym?

Przepisy nie zabraniają przewożenia kosmetyków w bagażu podręcznym podczas lotu, o ile dostosujesz się do pewnych ograniczeń wynikających z zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu unikniesz problemów podczas kontroli na lotnisku. Jakie są wytyczne dotyczące przewożenia kosmetyków w bagażu podręcznym?

kosmetyki w bagażu podręcznym

Jakie kosmetyki możesz zabrać do bagażu podręcznego na czas lotu?

Do bagażu podręcznego na czas lotu możesz zabrać prawie wszystkie rodzaje kosmetyków. W przypadku niektórych produktów musisz przestrzegać jednak pewnych ograniczeń, szczególnie jeśli przewozisz kosmetyki w płynie, żelu i aerozolu. W tabeli poniżej znajdziesz przykładowe produkty, które śmiało możesz spakować do bagażu podręcznego.

Kosmetyki w płynie, żelu i aerozoluKosmetyki w formie stałejKosmetyki sypkie
szampon
odżywka
pasta do zębów
żel pod prysznic
płyn micelarny
tonik
mleczko do demakijażu
krem do twarzy i ciała
podkład do twarzy
perfumy
lakier do włosów
dezodorant
szminka
kredka do oczu
dezodorant w sztyfcie
mydło w kostce
puder
talk
cień do powiek
suchy szampon

Przeczytaj też: Co można mieć w bagażu podręcznym?

Jakich kosmetyków nie możesz zabrać do bagażu podręcznego na czas lotu?

Większość zakazów dotyczących przewożenia kosmetyków w bagażu podręcznym mówi o tym, aby nie transportować produktów płynnych w pojemnikach większych niż 100 ml. Uważaj również na kosmetyki zawierające substancje żrące, silnie chemiczne lub łatwopalne, które mogą stwarzać zagrożenie.

Produkty pełniące funkcje narzędzi kosmetycznych, takie jak nożyczki, pilniki metalowe, pęsety i maszynki do golenia z ostrzami wymiennymi, również są zakazane w bagażu podręcznym ze względu na możliwość ich użycia jako broń.

UWAGA!

Jeśli chcesz uniknąć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, dokładnie sprawdź przepisy i ograniczenia dotyczące przewozu kosmetyków i innych produktów w bagażu podręcznym.

Przeczytaj też: Bagaż podręczny – jakie są wymagania poszczególnych linii lotniczych?

Jak zapakować kosmetyki do bagażu podręcznego?

Pakowanie kosmetyków do bagażu podręcznego wymaga przestrzegania określonych zasad. Dzięki temu ich transport jest nie tylko zgodny z przepisami, ale także bezpieczny i wygodny.

Jak najlepiej przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym?

1. Zasady dotyczące przewożenia:

  1. płynów, żeli i aerozoli w bagażu podręcznym

Upewnij się, że każdy pojemnik z płynem, żelem lub aerozolem nie przekracza pojemności 100 ml. Nawet jeśli jest on częściowo pusty, nie może być większych rozmiarów. Ponadto wszystkie pojemniki z płynami musisz umieścić w przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności do 1 l. Możesz mieć tylko jeden taki bagaż. Upewnij się, że torba jest dobrze zamknięta i że wszystkie pojemniki swobodnie się w niej mieszczą.

  1. kosmetyków w formie stałej w bagażu podręcznym

Jeśli to możliwe, wybierz kosmetyki w formie stałej. Nie podlegają one ograniczeniom dotyczącym pojemności i mogą być przewożone bez dodatkowych wymagań. Staraj się także wybierać kosmetyki w mniejszych, kompaktowych opakowaniach, które nie zajmują dużo miejsca w bagażu.

  1. kosmetyków sypkich w bagażu podręcznym

Kosmetyki sypkie, takie jak puder czy talk, mogą być przewożone w bagażu podręcznym bez ograniczeń pojemności, ale powinieneś je również odpowiednio zabezpieczyć, np. umieszczając w woreczkach strunowych. Ponadto upewnij się, że wieczka sypkich kosmetyków są dobrze zamknięte, aby zapobiec ich przypadkowemu rozsypaniu się w bagażu.

Przemyśl, jak zapakować swoje kosmetyki

Zastanów się, które kosmetyki są niezbędne na czas podróży i staraj się ograniczyć ich ilość. Wybierz produkty wielofunkcyjne, np. krem z filtrem, który jednocześnie nawilża i chroni skórę przed słońcem. 

Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą próbki lub miniaturki kosmetyków, które zajmują mniej miejsca i spełniają wymagania dotyczące pojemności. Pamiętaj również o tym, aby przechowywać kosmetyki w porządnej kosmetyczce, która ułatwi Ci do nich dostęp i zapobiegnie ewentualnemu rozlaniu się produktów.

Zabezpiecz kosmetyki przed wylaniem

Każdy płynny produkt możesz dodatkowo zabezpieczyć, owijając go folią spożywczą lub umieszczając w osobnym zamykanym woreczku strunowym, aby uniknąć wylania, jeśli dojdzie uszkodzenia opakowania. 

Zwracaj uwagę na to, aby nakrętki pojemników były mocno zakręcone. Zabezpiecz je taśmą klejącą, aby zapobiec przypadkowemu otwarciu w trakcie podróży. Umieść torbę z płynami na górze bagażu, aby zminimalizować ryzyko zgniecenia i uszkodzenia opakowań.

Przeczytaj też: Jak spakować się w bagaż podręczny do samolotu? Triki na bagaż podręczny

Czym grozi nieprawidłowe przewożenie kosmetyków w bagażu podręcznym?

Nieprawidłowe przewożenie kosmetyków w bagażu podręcznym podczas lotu może doprowadzić Cię do różnych problemów i konsekwencji związanych nie tylko z kontrolą bezpieczeństwa.

Jeśli nie będziesz przestrzegał przepisów dotyczących przewożenia kosmetyków w bagażu podręcznym, narażasz się na:

  1. konfiskatę

Kosmetyki przewożone w bagażu podręcznym nie spełniają wymogów, np. pojemniki przekraczają pojemność 100 ml, służby bezpieczeństwa na lotnisku mogą je zatrzymać.

  1. opóźnienia podczas kontroli bezpieczeństwa

Jeśli źle spakujesz kosmetyki, nie spakujesz ich do odpowiedniej torby strunowej lub ich ilość przekroczy dozwolone limity, mogą czekać Cię dodatkowe kontrole na lotnisku. W skrajnych przypadkach możesz przez to nawet spóźnić się na lot.

UWAGA!

W bardzo rzadkich przypadkach przewożenie zabronionych substancji chemicznych może doprowadzić Cię do konsekwencji prawnych, w tym przesłuchań.

Jaką pomoc otrzymasz w ramach ubezpieczenia bagażu?

Ubezpieczenie bagażu oferuje różne formy ochrony i pomocy w przypadku problemów związanych z ekwipunkiem podczas podróży. To ochrona, o którą możesz rozszerzyć swoją polisę turystyczną.

W ramach ubezpieczenia bagażu możesz liczyć na pomoc związaną z jego:

  • utratą,
  • uszkodzeniem,
  • kradzieżą,
  • opóźnieniem w dostarczeniu.

Ceny ubezpieczenia turystycznego rozszerzonego o ochronę bagażu sprawdzimy na przykładzie 29-letniego Mateusza, który wybiera się w 7-dniową podróż na Cypr. Ile zapłaci za polisę?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 2000 zł
32,34 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 2000 zł
44 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 1000 zł
56 zł
UNIQAKL: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 3000 zł
78,54 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [sierpień 2024]

Przeczytaj też: Ubezpieczenie bagażu w polisie turystycznej

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kosmetyki w bagażu podręcznym

Czy możesz przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym?
Jak powinieneś przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym?
Co się stanie, jeśli nie dostosujesz się do zasad związanych z przewożeniem kosmetyków w bagażu podręcznym?
PODSUMOWANIE
  • Do bagażu podręcznego możesz spakować większość kosmetyków.
  • Jeśli zdecydujesz się na spakowanie kosmetyków do bagażu podręcznego, pamiętaj o tym, aby płynne produkty znajdowały się w butelkach o pojemności do 100 ml.
  • Kosmetyki sypkie i w formie stałej nie podlegają ograniczeniom dotyczącym pojemności.
  • Jeśli będziesz przewoził kosmetyki w bagażu podręcznym w nieodpowiedni sposób, licz się z ich konfiskatą podczas kontroli bezpieczeństwa.
  • W bagażu podręcznym nie możesz przewozić kosmetyków posiadających w składzie substancje żrące, silne chemicznie i łatwopalne, a także narzędzi kosmetycznych, takich jak nożyczki czy metalowy pilnik.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!