Ubezpieczenie do Kosowa

Ten górzysty kraj położony na Bałkanach nie jest jeszcze popularnym celem wyjazdów turystycznych. Warto jednak rozważyć podróż do Kosowa, by zobaczyć piękne krajobrazy, wybrać się na wyprawę na niezatłoczone trasy górskie, czy odwiedzić Prisztinę. Poczytaj o wyjeździe i ubezpieczeniu do Kosowa!

ubezpieczenie do kosowa

Atrakcje turystyczne w Kosowie – co warto zobaczyć?

Kosowo nie jest krajem słynącym z dużej liczby zabytków, ale to nie znaczy, że turyści będą się tam nudzić. Sprawdźmy, co ciekawego oferuje Kosowo zarówno miłośnikom historii, jak i tym lubiącym aktywny wypoczynek na łonie natury.

atrakcje kosowa

8 najlepszych atrakcji turystycznych w Kosowie

Monaster Dečani

Położony w zachodnim Kosowie XIV-wieczny monaster Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, największy średniowieczny kościół na Bałkanach. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi na freski z epoki bizantyjskiej.

Monaster Gračanica

Pochodzący z XIV wieku, pełen bizantyjskich fresków klasztor prawosławny położony w pobliżu Prisztiny i również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monaster Peć

Obejmujący kompleks 4 świątyń, ostatni z wpisanych na listę UNESCO średniowiecznych klasztorów w Kosowie, tym razem znajdujący się niedaleko miejscowości Peć.

Park Narodowy Šar Planina (Szar Płanina)

Położony w południowo-wschodnim Kosowie i obejmujący największą, kosowską część zrębowego pasma górskiego o tej samej nazwie. Pełen szlaków, jezior oraz różnych gatunków fauny i flory.

Stary Bazar w Prizrenie

Największy historyczny bazar w Kosowie, gdzie po niskich cenach można nabyć wyroby miejscowych rzemieślników lub po prostu zanurzyć się w tamtejszym gwarze.

Forteca Prizren

Górujące nad miastem ruiny twierdzy, z których rozciąga się piękny widok na Prizren i otaczające je góry, warty zobaczenia szczególnie o zachodzie słońca.

Park Narodowy Bjeshkët e Nemuna

Położony w zachodnim Kosowie w okolicach miasta Peja park oferujący gęste lasy z różnorodnymi gatunkami fauny i flory, jeziora oraz piękne krajobrazy.

Muzeum Etnograficzne w Prisztinie

Znane pod nazwą Muzeum Emin Gjiku, znajduje się w XVIII-wiecznym budynku z czasów Imperium Osmańskiego i dokumentuje życie ówczesnych bogatych mieszkańców miasta.

Mezquita de Fatih (Meczet Imperatora) w Prisztinie

Najbardziej imponujący stołeczny meczet, który powstał w XV wieku na rozkaz sułtana Mehmeda II Zdobywcy i po tym, jak w XVII wieku krótko służył jako kościół, dziś znów jest świątynią islamską.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kosowa na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za wizytę u lekarza, jeśli źle się poczujesz podczas pobytu w Kosowie.
 • Wrócisz do kraju pod opieką lekarza, jeśli Twój stan po wypadku będzie wymagał transportu w specjalnych warunkach. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
 • Otrzymasz pomoc kierowcy zastępczego, jeśli z powodu choroby nie będziesz w stanie dalej prowadzić samochodu, a żaden z pasażerów nie będzie miał prawa jazdy.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Kosowo a COVID-19 – zasady wjazdu i obostrzenia

Zgodnie z informacjami podanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na dzień 28.02.2024 roku w Kosowie nie obowiązują obostrzenia dotyczące wjazdu do tego kraju. Jednak mogą się one w przyszłości zmienić, dlatego zawsze warto przed wyjazdem zajrzeć na stronę https://www.gov.pl/web/macedoniapolnocna/kosowo-idp.

Nie trzeba już robić testów na obecność wirusa, przechodzić kwarantanny czy okazywać potwierdzenia szczepienia na COVID-19.

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa a COVID-19

Część ekspertów przewiduje, że w przyszłości możemy spodziewać się kolejnej fali zachorowań na COVID-19. Ubezpieczyciele już na początku pandemii rozszerzyli ochronę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance podróżnego o:

 • zachorowanie na COVID-19,
 • izolację w wyniku pozytywnego testu,
 • kwarantannę po kontakcie z osobą chorą.

W przypadku zajścia któregoś z objętych ochroną zdarzeń ubezpieczyciel pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia, testy oraz transportu powrotnego w przypadku gdy, planowany powrót był niemożliwy ze względu na chorobę, izolację lub kwarantannę. Pokrycie kosztów leczenia COVID-19 jest do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa – ile kosztuje?

Sprawdźmy, ile za 7-dniową ochronę podczas wyjazdu do Kosowa musiałby zapłacić 28-letni turysta z Polski. Oferta dopasowana jest do rekreacyjnego wyjazdu, który polega na odpoczywaniu i zwiedzaniu – ochroną objęte są podstawowe sporty, jak spacer po górach czy aerobik.

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego do Kosowa
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 134 zł,
OC w życiu prywatnym – 15 000 zł
25,32 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000
NNW – 20 000 zł;
32,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł32,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
45,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 178 612 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 133 959 zł,
Bagaż – 1000 zł
50,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
62,27 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
71,40 zł
GeneraliKoszty leczenia – 800 000 zł;
NNW – 60 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 200 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
92,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (28.02.2024).

Przeczytaj również: Ubezpieczenie na Węgry.

Pod uwagę wzięliśmy po jednej najtańszej i jednej droższej ofercie ubezpieczenia turystycznego do Kosowa. Ich cena zależy przede wszystkim od sum ubezpieczeń oraz od zakresu ochrony. W przypadku Kosowa, gdzie nie działa EKUZ warto wykupić polisę o wyższej sumie ubezpieczenia kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa a klauzule

Pogorszenie stanu zdrowia związane z chorobą przewlekłą podczas wyjazdu oraz wypadki pod wpływem alkoholu nie są objęte ochroną w podstawowej wersji ubezpieczenia. Osoby, które potrzebują rozszerzyć ubezpieczenie o takie zdarzenia, powinny zdecydować się na wykupienie klauzuli chorób przewlekłych i klauzuli alkoholowej.

Wyjazd do Kosowa – pogoda, podróż, bezpieczeństwo

Kosowo położone jest na półwyspie Bałkańskim między Serbią, Czarnogórą, Albanią i Macedonią Północną. Niepodległość tego kraju uznawana jest tylko przez część państw, w tym większość UE –  także Polskę. Stolicą jest Prisztina.

Pogoda

Do Kosowa najlepiej wybrać się późną wiosną, latem i wczesną jesienią. To najcieplejszy okres w roku, kiedy średnia temperatura (od 1 czerwca do 15 września) wynosi 24⁰C. Osoby, które nie lubią upałów, powinny unikać wyjazdu w sierpniu, ponieważ jest wtedy zdecydowanie najcieplej – maksymalne średnie temperatury dochodzą do 29⁰C.

Natomiast zimą temperatury w Kosowie są wyższe niż w Polsce. W najzimniejszym styczniu wahają się od -4⁰C do + 4⁰C. Od drugiej połowy września do czerwca występują także większe opady niż latem. 

Podróż

Do Kosowa najwygodniej jest dostać się samolotem. Polski LOT oferuje bezpośrednie loty z Warszawy do Prisztiny, czyli stolicy, gdzie znajduje się jedyne lotnisko w kraju. Układając trasę przelotu, można spróbować polecieć także z przesiadką choćby przez Wiedeń czy jedno z miast szwajcarskich, które są dobrze skomunikowane lotniczo z Kosowem.

Z kolei podróż samochodem z Warszawy do Prisztiny wiąże się z pokonaniem ponad 1700 km, co powinno zająć około 17 godzin. Trasa prowadzi przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną.

Wada wyjazdu samochodem? Koszty paliwa oraz winiet, a także długa i męcząca podróż. Za to można ją wykorzystać do zwiedzenia sąsiednich krajów bałkańskich. Należy unikać wjazdu do Kosowa od strony Serbii, ponieważ trwa konflikt między tymi krajami.

UWAGA!

Na granicy Kosowa należy wykupić ubezpieczenie graniczne OC samochodu, ponieważ na terenie tego kraju nie obowiązuje System Zielonej Karty!

Bezpieczeństwo 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski zaleca zwiększoną ostrożność podczas podróży do Kosowa oraz unikania terenów graniczących z Serbią, a więc regionu Mitrowicy. Dodatkowo wskazuje się na wysokie zagrożenie pospolitymi przestępstwami, choćby kradzieżami czy oszustwami.

Polska nie ma stałych stosunków dyplomatycznych z Kosowem, dlatego obywatele naszego kraju powinni o ewentualną pomoc zwracać się do Ambasady Węgier w Prisztinie. Najbliższa polska placówka dyplomatyczna znajduje się w Skopje w Macedonii Północnej.

UWAGA!

W Kosowie występują trzęsienia ziemi!

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa a bagaż podróżny

Każda podróż wiąże się z ryzykiem utraty bagażu podróżnego. Ubezpieczyciele w ramach polisy turystycznej oferują dodatkową ochronę tego przedmiotu, która dotyczy:

 • utraty lub zniszczenia bagażu podróżnego,
 • utraty sprzętu elektronicznego (także rabunku podczas spaceru),
 • opóźnieniu bagażu.

Decydując się na lot do Prisztiny, warto pamiętać, że w ramach assistance podróżnego turysta otrzyma pomoc ubezpieczyciela w przypadku opóźnienia lotu – musi to mieć na lotnisku poza krajem zamieszkania. Na jakie świadczenia może liczyć podróżny?

Ubezpieczyciel pokryje koszt noclegu, jedzenia czy środków higieny – opóźnienie musi przekraczać określoną liczbę godzin. AXA Partners wskazuje, że jest to co najmniej 6 godzin.

Dokumenty do Kosowa – które są potrzebne?

Obywatele Polski mogą wjechać na terytorium Kosowa po okazaniu paszportu lub biometrycznego dowodu osobistego, a więc nie podlegają obowiązkowi wizowemu. W przypadku przedłużonego pobytu w kraju powyżej 90 dni fakt ten należy zgłosić w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Kosowa.

Podróż samochodem wiąże się z obowiązkiem posiadania prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, a także ubezpieczenia granicznego OC – w przypadku samochodów osobowych kosztuje ono 30 euro za 15 dni ochrony.

Kosowo nie należy do Unii Europejskiej, ani do EFTA, więc nie działa tam EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego koniecznie trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego w razie problemów ze zdrowiem.

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa a utrata dokumentów i kart płatniczych

Ubezpieczenie assistance to jedna z ochron oferowana w ramach ubezpieczenia turystycznego. Zapewnia ona między innymi wsparcie ubezpieczyciela w przypadku utraty dokumentów, takich jak:

 • paszportu,
 • dokumentów ubezpieczenia,
 • biletów lotniczych, kolejowych, promowych czy autobusowych,
 • kart płatniczych.

Pomoc polega na udzieleniu niezbędnych informacji dotyczących postępowania po utracie dokumentów oraz przy zablokowaniu konta bankowego.

Ubezpieczenie do Kosowa a sport

Do Kosowa można wybrać się także, by uprawiać sporty. Na przykład Brezovice to ośrodek narciarski, który zapewne nie został odkryty jeszcze przez polskich narciarzy. W przypadku aktywnego wyjazdu warto wykupić dodatkową ochronę dedykowaną nartom, snowboardowi lub innym dyscyplinom sportowym.

Dzięki temu ochrona NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia kosztów leczenia zostanie rozszerzona o zdarzenia, do których doszło podczas aktywności sportowej. Dodatkowo można ubezpieczyć także sprzęt sportowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Kosowa

Co warto kupić w Kosowie?
Czy warto jechać do Kosowa?
Co warto odwiedzić w Kosowie?
Co zabrać ze sobą do Kosowa?
PODSUMOWANIE
 • Obecnie nie obowiązują w Kosowie obostrzenia wjazdowe związane z COVID-19.
 • Kosowo najlepiej odwiedzić późną wiosną, latem lub wczesną jesienią.
 • Proponowana podróż to samolot lub samochód.
 • W Kosowie w strefie przygranicznej z Serbią może być niebezpieczne, ponieważ trwa na tych terenach konflikt etniczny.
 • Do Kosowa Polacy wjadą na paszport.
 • W przypadku wyprawy samochodem trzeba na granicy kupić ubezpieczenie graniczne OC.
 • Cena 7-dniowego ubezpieczenia turystycznego do Kosowa zaczyna się od kilkudziesięciu złotych.
 • W Kosowie warto odwiedzić Prisztinę, a także wybrać się w góry w okolicach miejscowości Peja i Brod.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/macedoniapolnocna/kosowo-idp
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosowo
 • https://pl.weatherspark.com/y/150291/%C5%9Arednie-warunki-pogodowe-w:-Kosowo-w-ci%C4%85gu-roku
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!