Kostaryka – ubezpieczenie turystyczne

Uznawana za najbezpieczniejszy kraj Ameryki Środkowej, posiada liczne uniwersytety, parki narodowe i wykształcone społeczeństwo. Poznajcie bliżej Kostarykę i powody, dla których warto obrać ten kraj za cel egzotycznej wycieczki.

kostaryka

Kostaryka – co warto zwiedzić?

Plaże niczym z wakacyjnej broszury, lazurowa woda, liczne rezerwaty przyrody i parki narodowe, piękna architektura San Jose – wszystko to znajdziesz w Kostaryce. 

atrakcje turystyczne w kostaryce

Park narodowy Manuel Antonio

Wybrany przez Forbesa jednym z 12 najpiękniejszych parków narodowych świata w 2011 roku. Park chroni niezwykle bogatą szatę roślinną oraz dzikie gatunki zwierząt, w tym m. in. 352 gatunków ptaków i 109 gatunków ssaków. Ten rezerwat poprzecinany jest wieloma szlakami turystycznymi, a w jego sercu, w miejscowości o tej samej nazwie, na turystów czeka dobrze rozwinięta infrastruktura hotelarsko-gastronomiczna.

San Jose

Stolica i największe miasto Kostaryki. Jest domem dla ponad 2 milionów ludzi i stanowi centrum biznesowe kraju. Jest to jednocześnie jedna z najbezpieczniejszych metropolii Ameryki Łacińskiej. Jest też jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w tej części Ameryki, a najliczniej reprezentowanym wśród turystów narodem są oczywiście obywatele USA. Znajdziesz tu bujne życie nocne, ogrom barów, restauracji, winiarni, browarów, muzeów, zabytków i wszystkiego, czego turystyczna dusza zapragnie. Co ciekawe, miasto zbudowane jest w zasadzie w środku tropikalnego lasu deszczowego i wystarczy krótka przejażdżka, aby znaleźć się w pozamiejskiej scenerii. 

Tamarindo

Plażowe miasteczko znane jest z niesamowitych warunków do surfowania. Jest tu mnóstwo dobrych restauracji i klubów, więc jeśli szukasz szaleństwa w nocy i wylegiwania się na plaży za dnia, dobrze trafiłeś. Mieszkańcy są wyluzowani i przyjaźni, nawet jak na kostarykańskie standardy. 

Wulkan Arenal

Stratowulkan położony w północnej Kostaryce. Jego stożek sięga 1633 m n.p.m., chociaż niektóre źródła podają większe wysokości. Wulkan Arenal wybuchł po raz pierwszy 7 000 lat temu, a jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1968 roku. W wyniku wybuchu zginęło wówczas 87 osób. U podnóża wulkanu leży jezioro Arenal, a jego zbocza są chronione jako park narodowy.

Park Narodowy Tortuguero

Został utworzony w 1970 roku w celu ochrony żyjących tam żółwi, które na tamtym obszarze składają jaja. Ale w parku można spotkać także innych przedstawicieli tamtejszej fauny: iguany, dzikie koty, krokodyle, wiele gatunków ptaków, nietoperzy, a także żab. Szczególnie licznie występują w okolicy najwyższego szczytu parku –  Cerro Tortuguero, czyli Szczytu Żółwia.

Monteverde Cloud Forest Reserve

Obszar chroniony w północno-środkowej części Kostaryki, który mieści się na wysokości 1460 m n.p.m. W tej części kraju panują 3 pory roku: deszczowa (od maja do października), przejściowa (od listopada do stycznia) i sucha (od lutego do kwietnia). Pośród wielu gatunków różnorodnej roślinności prym wiodą rośliny storczykowate i epifity. Wśród przedstawicieli fauny są liczne gatunki ptaków.

Park Narodowy Corcovado

Mieszczący się na Półwyspie Osa park jest największym w Kostaryce. Dzięki położeniu na wysokości od 0 do 745 m n.p.m. jest bardzo różnorodny pod względem żyjących tam zwierząt i roślinności. Park porasta wilgotny las tropikalny, a w jego centralnej części znajduje się jezioro Corcovad.

Wodospad La Fortuna

Wysoki na 70 m wodospad na rzece Fortuna. Znajduje się na terytorium Parku Narodowego Wulkanu Arenal. Wodospad spada do naturalnego basenu w środku lasu tropikalnego. Żeby go podziwiać, musisz najpierw przejść ścieżkę złożoną z 530 stopni.

Gorące źródła Tabacon

Jak na wulkaniczny teren przystało, w Kostaryce znajdują się gorące źródła. Są zlokalizowane m.in. na rzece Rio Tabacon, w pobliżu miasteczka La Fortuna. 

CZY WIESZ, ŻE …

Na terytorium Kostaryki żyje ponad pół miliona gatunków zwierząt, co daje aż 4% z globalnej liczby gatunków. Taka bioróżnorodność to prawdziwy skarb narodowy Ticos i są oni tego świadomi. W rozmowie z lokalnymi mieszkańcami warto podkreślić piękno krajobrazów i mnogość zwierzyny, doceni to każdy Kostarykanin.

Kostaryka – obostrzenia covidowe, bezpieczeństwo, niezbędne dokumenty

W 2022 roku władze Kostaryki zniosły obowiązek przedstawiania dowodu szczepień/certyfikatu szczepień, wykonywania testów PCR czy odbywania obowiązkowej kwarantanny po przylocie. 

Nie zniesiono oczywiście konieczności okazania odpowiednich dokumentów. Urzędnicy na granicy akceptuję paszport (ważny co najmniej do końca pobytu w kraju) oraz paszport tymczasowy. Nie ma możliwości podróżowania przy pomocy samego dowodu osobistego, przynajmniej do momentu, w którym Kostaryka nie dołączy do Strefy Schengen, na co się nie zanosi. 

A co z obowiązkiem wizowym? Obywatele Polski mogą przebywać na terytorium Kostaryki w celach turystycznych do 90 dni bez konieczności posługiwania się wizą. Dłuższe wakacje lub inny niż turystyka cel podróży wymagają wyrobienia dokumentu. 

Jak widać, kostarykańskie przepisy wręcz zachęcają do zwiedzania. Regulacje są jasne i bardzo liberalne. A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa już po szczęśliwym dotarciu na miejsce? 

W przeciwieństwie do wielu innych państw regionu Kostaryka nie boryka się z działalnością terrorystyczną, partyzantką czy kartelami. Największe zagrożenie dla turystów czyhać będzie w dużych miastach, zwłaszcza w San Jose, gdzie notowane są napaści na turystów na tle rabunkowym, kradzieże, włamania do samochodów oraz napaści na tle seksualnym. Szczególnie w biedniejszych dzielnicach, gdzie operują gangi, należy zachować dalece posuniętą ostrożność, a najlepiej jest unikać takich miejsc i nie zapuszczać się tam samotnie. 

UWAGA!

Ulice w San Jose, stolicy Kostaryki, często… nie posiadają nazw i numerów, a nawet jeśli tak jest, okoliczni mieszkańcy ich nie używają. Bardzo utrudnia to orientację w miejskim gąszczu turystom, którzy, w przeciwieństwie do autochtonów, nie znają lokalnych punktów orientacyjnych na co dzień służących do ustalania adresów.

Kostaryka leży w rejonie aktywnym sejsmicznie, a erupcje wulkanów nie należą do rzadkości. Ponadto możliwe jest wystąpienie fal tsunami, które są ściśle powiązane z wstrząsami. Dobrym pomysłem jest zarejestrowanie swojej podróży w systemie Odyseusz, dzięki czemu polskie placówki konsularne i dyplomatyczne będą mogły podjąć interwencję w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. 

Ubezpieczenie turystyczne do Kostaryki – ile to kosztuje?

Wśród doświadczonych turystów i obieżyświatów obowiązuje niepisana zasada, zgodnie z którą im bardziej egzotyczna wycieczka, tym wyższe powinno być ubezpieczenie turystyczne

Dlaczego? W sytuacji podbramkowej, a za takową można uznać chorobę, kontuzję czy zatrucie pokarmowe, niezbędne będzie skorzystanie z usług lokalnych placówek medycznych. W biedniejszych rejonach świata oznacza to w zasadzie niemożność skorzystania z publicznych instytucji, które zazwyczaj nie funkcjonują lub funkcjonują na niskim poziomie, zaś kliniki i szpitale prywatne są bardzo drogie. Jeśli dodamy do tego potencjalny rachunek za transport medyczny do kraju macierzystego, otrzymamy wynik w postaci naturalnej potrzeby wykupienia ubezpieczenia turystycznego. 

No dobrze, a ile takie ubezpieczenie kosztuje? Czy musi być drogie? Okazuje się, że wcale nie! Wszystko zależy oczywiście od poziomu ochrony ubezpieczeniowej i wykupionych dodatków, ale w przypadku ubezpieczenia turystycznego do Kostaryki ceny za dzień zaczynają się już od… 5 zł złotych za osobę.

Powyższy wynik pochodzi z obliczeń wykonanych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi. Przyjęliśmy, że w dwutygodniową podróż do Kostaryki wybiera się 28-letni turysta bez chorób przewlekłych. Celem wycieczki jest zwiedzanie i wypoczynek, ale że nasz podróżny jest miłośnikiem aktywności fizycznej, wybrał także ochronę przy uprawianiu sportów ekstremalnych. Oto kilka spośród dostępnych polis turystycznych. 

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena polisySporty ekstremalne
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
74 zł+59 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
88 zł+75 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
97 zł+179 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
111 zł+187 zł
WienerKL: 345 608 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 005 zł,
Bagaż: 1000 zł
123 zł+227 zł
SIGNAL IDUNAKL: 259 206 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 1000 zł
168 zł+567 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
179 zł+179 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
218 zł+656 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.03.2024).

A w jakim stopniu wzrosłyby ceny, gdybyśmy zwiększyli liczbę ubezpieczonych? Tym razem sprawdziliśmy tylko wariant bez sportów ekstremalnych – warunki ochrony w każdym towarzystwie pozostały bez zmian.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl74 zł148 zł296 zł
You Can Drive88 zł176 zł352 zł
Proama97 zł195 zł372 zł
Generali111 zł224 zł416 zł
Wiener123 zł247 zł
SIGNAL IDUNA168 zł337 zł606 zł
AXA Partners179 zł358 zł608 zł
UNIQA218 zł437 zł786 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.03.2024).

Kostaryka – najważniejsze informacje

Spośród wszystkich krajów Ameryki Środkowej Kostaryka jest powszechnie uważana za kraj o najbardziej stabilnym i demokratycznym rządzie. Jej konstytucja z 1949 roku wprowadziła do krwioobiegu politycznego jednoizbową izbę ustawodawczą, sprawiedliwy system sądowniczy i niezależny organ wyborczy. 

Ponadto w myśl zapisów konstytucji… rozwiązano armię. Od tamtego czasu kraj ten nie posiada żadnych jednostek wojskowych, a jedynie straż przybrzeżna oraz oddziały policji. Ustawa zasadnicza z połowy XX wieku dała też kobietom prawo do głosowania i zapewniła inne społeczne, ekonomiczne i edukacyjne gwarancje dla wszystkich obywateli.

CZY WIESZ, ŻE …

Kostaryka leży na równiku, dzięki czemu tamtejszy dzień przez cały rok trwa dokładnie 12 godzin. Słońce wstaje ok. 5.00 rano, zachodzi zaś ok. 17.00 po południu. Tak ustabilizowany system dobowy sprzyja długowieczności i zdrowiu.

Ticos, jak jak sami często nazywają się mieszkańcy Kostaryki, używają zwrotu pura vida (“czyste życie”) w mowie codziennej, jako pozdrowienie lub aby okazać uznanie. Ticos są ogólnie dumni ze swoich swobód politycznych, instytucji opieki zdrowia i stosunkowo stabilnej gospodarki. Kostarykański Instytut Ubezpieczeń Społecznych, założony w latach 40-tych, jest często uważany za wzór dla innych krajów Ameryki Łacińskiej. 

Kostarykańczycy słyną ze swojego pozytywnego podejścia do życia, uprzejmości i radosnego usposobienia. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy tego egzotycznego kraju od wielu lat wygrywają coroczny ranking szczęśliwości, który mierzy poziom odczuwanego szczęścia obywateli różnych państw. Dla porównania dodajmy, że Polska zazwyczaj wypada bardzo blado i zajmuje miejsce w daleko poza pierwszą pięćdziesiątką szczęśliwych państw. 

Kostarykanie szczycą się tym, że ich społeczeństwo jest “inne” od reszty Ameryki Środkowej. Wskazują na wysoki poziom edukacji, wspaniale utrzymane parki narodowe oraz ugruntowaną kulturę demokratyczną. 

CIEKAWOSTKA

Kostaryka jest domem wielu dzikich i egzotycznych gatunków zwierząt, jednak szczególnie uwagę zwraca wyjec, czyli małpa, która wydaje tak głośne dźwięki, że zostały one wykorzystane przez filmowców jako… dźwięki wydawane przez dinozaury w Jurrasic Park oraz smoki w Grze o Tron.

Prawie 80% ludności Kostaryki jest pochodzenia europejskiego. W rezultacie kraj ten ma największy odsetek potomków hiszpańskich kolonizatorów w całej Ameryce Środkowej. Językiem urzędowym jest naturalnie hiszpański, jednak jest używany z charakterystycznym narodowym akcentem i stosuje się w nim osobliwe zwroty. Kostarykanie zastępują zdrobnienie -tito końcówką -tico (stąd ich przydomek – Ticos). 

Katolicyzm jest oficjalną religią Kostaryki i jest nawet dotowany z budżetu państwa, jednak wspomniana wcześniej konstytucja z 1949 roku przewiduje wolność wyznania. 

CZY WIESZ, ŻE …

Kostaryka jest jedną z tzw. blue zones, czyli miejsc na świecie, gdzie żyje ponadprzeciętna liczba stulatków. Nieskażone środowisko naturalne, pozytywne podejście do życia, zdrowa dieta, która bogata jest w ryby i warzywa, oraz unormowany dzięki równikowemu położeniu rytm dobowy – to wszystko wpływa na długowieczność Kostarykańczyków.

Kostaryka – kluczowe informacje turystyczne

WalutaWalutą Kostaryki jest colon kostarykański, który wart jest 0,0079 zł*.
Strefa czasowaKostaryka znajduje się w strefie czasowej UTC-06:00. W stosunku do czasu polskiego zegary należy cofnąć o 7 godzin.
GniazdkaNapięcie prądu ma 120 V. Gniazdka są przystosowane do amerykańskich wtyczek.
*kurs z dnia 19.03.2024

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy w Kostaryce jest drogo?
Czy warto jechać do Kostaryki?
Kiedy najlepiej jechać do Kostaryki?
Co warto zobaczyć na Kostaryce?
Co zabrać ze sobą do Kostaryki?
PODSUMOWANIE
  • Kostaryka to położony na wysokości równika kraj w Ameryce Środkowej.
  • Podróżujący do Kostaryki muszą posiadać paszport.
  • Jeżeli czas pobytu w Kostaryce nie przekracza 90 dni, nie ma obowiązku wyrabiania wizy.
  • Walutą w Kostaryce jest colon kostarykański, a językiem urzędowym hiszpański.
  • Stolicą Kostaryki jest popularne wśród turystów San Jose.
  • Kostaryka jest bezpiecznym krajem, jednak w dużych miastach trzeba zachować ostrożność.
  • Kostaryka jest krajem bogatym w różnorodne gatunki fauny i flory. Można je podziwiać m.in. w Parku Narodowym Manuel Antonio.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!