Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – przewodnik dla turystów

Mazurskie miasteczka mogą być dobrą bazą wypadową do okolicznych atrakcji turystycznych: zabytków, muzeów, rezerwatów. Ale nie oszukujmy się, większość turystów przyjeżdża w tę część Polski, aby skorzystać z możliwości, jakie dają tamtejsze jeziora. Sam pewnie też chciałbyś choć na chwilę zanurzyć się w wodzie lub odbyć rejs jachtem. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich ma tę przewagę nad innymi atrakcyjnymi turystycznie regionami kraju, że jej uroki można podziwiać przynajmniej z dwóch perspektyw: zarówno z lądu, jak i z wody.

Fenomen mazurskich jezior

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest ewenementem nie tylko na skalę kraju, ale także Europy. Na całym kontynencie (może jedynie poza krajami skandynawskimi) nie ma drugiego takiego miejsca, w którym znajduje się tam duży kompleks jezior połączonych ze sobą rzekami i kanałami. Obszar ten składa się z 2600 mniejszych i większych jezior, z których jedne posiadają bardziej strome zejścia i krótkie plaże, inne otaczają szerokie piaski, a zejście do wody jest łagodne i umożliwia bezpieczniejsze zażywanie kąpieli.

Wielkie Jeziora Mazurskie ciągną się od Rucianych-Nidy koło Piszu na południu aż do Węgorzewa na północy. Na przestrzeni około 110 km leżą Mikołajki, Orzysz, Ryn, Giżycko oraz wiele mniejszych, uroczych miejscowości, w których można liczyć na mniejsze zatłoczenie i większy spokój. Warmia i Mazury przynajmniej od czasów powojennych przyciągają wielu turystów i stanowią jeden z trzech najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych Polaków.

Wbrew temu, czego można by się spodziewać, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich tylko częściowo jest wytworem natury. Pozostaje efektem zlodowacenia bałtyckiego, które miało miejsce 10 tys. lat temu. Pierwotnie w tym miejscu nie było zatem kilku tysięcy jezior, a jedno wielkie morze, które z czasem rozdzieliło się na kilka mniejszych rozlewisk. Jednak połączenie jezior ze sobą zawdzięczamy działalności człowieka. To ludzie stworzyli sieć kanałów, którymi dziś przemieszczają się jednostki pływające.

miniaturka wpisu
Pojezierze Drawskie – przewodnik dla turystów

Gdzie leży Pojezierze Drawskie? Jak aktywnie wypoczywać będąc w tej części Polski? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Przejdź do artykułu

Aktywnie wśród mazurskich jezior

Takie jeziora, jak Śniardwy, Mamry czy Kisajno są doskonałym polem do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych i turyści często z tej możliwości korzystają. Na wodzie w sezonie letnim unosi się mnóstwo jachtów, żaglówek i motorówek. Tym bardziej, że nie zawsze wymagane jest posiadanie patentu. Pojazdem żaglowym, którego kadłub nie jest dłuższy niż 7,5 m, oraz jachtem motorowym o mocy silnika 10 kW lub 75 kW (kadłub do 13 m i maksymalna prędkość do 15 km/h) można kierować bez dodatkowych uprawnień. Wypływając na jezioro powinieneś jednak mieć chociaż minimalne pojęcie o sterowaniu daną jednostką, a także orientować się w przepisach panujących na jeziorach, obowiązujących oznaczeniach i sygnałach.

UWAGA!

W miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo zahaczenia dnem statku o mieliznę lub kamienie, zazwyczaj znajdują się informujące o tym znaki, dzięki którym będziesz mógł ominąć niebezpieczną strefę. Warto zwracać również uwagę na maszty sygnalizujące zmiany pogodowe. Wysyłają sygnały świetlne z częstotliwością 40 błysków na minutę, jeśli istnieje zagrożenie burzowe i przewiduje się pojawienie silnego wiatru, oraz 90 błysków na minutę, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie burzą i silnym wiatrem.

Będąc na Mazurach, możesz także wybrać się na wycieczkę kajakiem lub rowerem wodnym. A jeśli będziesz spragniony odrobiny orzeźwienia w upalny dzień, wybierz się na któreś z mazurskich kąpielisk. Kąpiele w jeziorach zapewnią odrobinę ochłody.

Wśród fanów sportów wodnych dużym powodzeniem na Mazurach cieszy się też flyboarding i wakeboarding. Flyboarding polega na unoszeniu się nad wodą za pomocą specjalnych, połączonych ze sobą butów. Wakeboarding z kolei to surfowanie na desce, które napędza linka wyciągu lub motorówka z liną.

Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich

Przez mazurskie jeziora i łączące je kanały wiedzie jedyny w swoim rodzaju, malowniczy szlak żeglugowy. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to 111 km niezwykłej przygody. Przebycie go jachtem lub inną jednostką pływającą umożliwia spędzenie czasu w nieco inny sposób niż zazwyczaj podczas wakacji. Można bowiem pozostać na jachcie zarówno w dzień, jak i w nocy, ale można też zaplanować trasę tak, aby na noc przybijać do brzegu i rozkładać namiot w którymś z urokliwych miejsc. Pamiętaj jednak, że biwakowanie nie wszędzie jest legalne. Rozbijania namiotu “na dziko” zabrania się między innymi w rezerwatach przyrody i na obszarach chronionych, a tych na Mazurach nie brakuje. Musisz zatem dobrze zorientować się, jakie masz możliwości i dostosować do nich swoje plany.

Z wody wszystko wygląda inaczej. Podróżując po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich drogą wodną, masz możliwość spojrzenia na otaczającą Cię przyrodę z nieco innej perspektywy.

Przebycie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zajmuje zwykle od 7 do 10 dni. Zatem jeśli planujesz przejechać krainę wzdłuż i wszerz, powinieneś zaplanować na to cały swój 2-tygodniowy urlop.

Podróż tym szlakiem rozpoczyna się zwykle na południu regionu – od Jeziora Brzozolasek, a następnie płynie się na północ, m.in. przez Jezioro Nidzkie, Jezioro Mikołajskie, Kanał Tałtowski, Jezioro Boczne, Niegocin oraz kanał w Węgorzewie, gdzie kończy się kurs. Jeśli wybierzesz się na taki rejs, po drodze będziesz mijał m.in. Mikołajki i Giżycko, w których warto się zatrzymać i zejść na ląd.

Co robić w stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich?

Za stolicę regionu uważa się Giżycko, którego położenie i rozwinięta infrastruktura turystyczna od lat przyciągają tłumy turystów. Będąc w Giżycku powinieneś odwiedzić Twierdzę Boyen. Zabytkowe, opuszczone budowle, a do tego stajnia z wozownią dla miłośników zabytkowych środków transportu, a także laboratorium prochowe i warsztat zbrojmistrza. Niegdyś, w celu ułatwienia dostępu z lądu do znajdującej się na tzw. Wyspie Giżyckiej twierdzy, wybudowano nieopodal most obrotowy, który dzięki swojemu mechanizmowi ułatwia także ruch wodny. Most obrotowy do dziś jest napędzany ręcznie i choć jego waga to dobre 100 ton, jego obsługą z powodzeniem zajmuje się tylko jedna osoba.

Jeśli chcesz przyjrzeć się Giżycku, pobliskim jeziorom i całej okolicy lepiej, wybierz się na wieżę ciśnień, z której będziesz mógł podziwiać mazurskie krajobrazy.

Nie brakuje głosów, że na miano stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich bardziej bardziej od Giżycka zasługują Mikołajki. Druga z wymienionych miejscowości leży na południowy zachód od Jeziora Łuknajno, nad Jeziorem Mikołajskim i południową częścią Jeziora Tałty. Tutaj również znajdziesz kilka ciekawych miejsc. Podczas pobytu zaplanuj odwiedziny Muzeum Reformacji Polskiej oraz Wioski Żeglarskiej, czyli portu uznawanego za jeden z najpiękniejszych na całych Mazurach.

Będąc w regionie mazurskich jezior, warto wybrać się także do znajdującego się w pobliżu Wilczego Szańca (kwatery głównej Hitlera), a także odwiedzić położoną bardziej na wschód Puszczę Borecką.

miniaturka wpisu
Najpiękniejsze puszcze w Polsce

Kochasz dzikie i nietknięte ludzką ręką lasy? Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym wyborem 7 pięknych puszcz w Polsce.

Przejdź do artykułu

Jakie atrakcje przyrodnicze oferuje ten region Polski?

Jeziora to nie jedyna atrakcja, jaką na Mazurach zaserwuje Ci przyroda. Wokół rozciągają się hektary lasów, które niejednokrotnie były porównywane z Amazonią. Powierzchnia Krainy Wielkich Jezior Mazurskich liczy 1731 km2, z czego 486 km2 to powierzchnia tamtejszych wód. Pozostała część to ląd, który w zdecydowanej większości pokrywają lasy. To tutaj utworzono przed ponad 40 laty największy w Polsce park krajobrazowy – Mazurski Park Krajobrazowy – a w przyszłości planowane jest utworzenie na tym terenie parku narodowego.

Przebywanie w tym regionie jest doskonałą okazją do zaobserwowania mieszkającej tam zwierzyny, zwłaszcza ptactwa wodnego. Kormorany, czaple, łabędzie, orły czy perkozy to tylko niektóre z przedstawicieli mazurskiej fauny. Przy jeziorach i w lasach możesz też spotkać wydry, bobry i łosie, a jesienią także jelenie.

Źródła:

  • https://infomazury.com.pl/kraina-wielkich-jezior
  • https://www.mazury.pc.pl/po-mazurach/szlak-wielkich-jezior-mazurskich
  • https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,18827551,ekstremalne-sporty-wodne-na-mazurach-ndash-duzo-wiecej-niz.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kraina_Wielkich_Jezior_Mazurskich
  • https://www.it.mragowo.pl/szlak-wielkich-jezior-mazurskich,8,1826,pl.html
Oceń artykuł:
33,67
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!