Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – przewodnik dla turystów
Mazurskie miasteczka mogą być dobrą bazą wypadową do okolicznych atrakcji turystycznych: zabytków, muzeów, rezerwatów. Ale nie oszukujmy się, większość turystów przyjeżdża w tę część Polski, aby skorzystać z możliwości, jakie dają tamtejsze jeziora. Sam pewnie też chciałbyś choć na chwilę zanurzyć się w wodzie lub odbyć rejs jachtem. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich ma tę przewagę nad innymi atrakcyjnymi turystycznie regionami kraju, że jej uroki można podziwiać przynajmniej z dwóch perspektyw: zarówno z lądu, jak i z wody.
W tym artykule przeczytasz:
Fenomen mazurskich jezior
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest ewenementem nie tylko na skalę kraju, ale także Europy. Na całym kontynencie (może jedynie poza krajami skandynawskimi) nie ma drugiego takiego miejsca, w którym znajduje się tam duży kompleks jezior połączonych ze sobą rzekami i kanałami. Obszar ten składa się z 2600 mniejszych i większych jezior, z których jedne posiadają bardziej strome zejścia i krótkie plaże, inne otaczają szerokie piaski, a zejście do wody jest łagodne i umożliwia bezpieczniejsze zażywanie kąpieli.
Wielkie Jeziora Mazurskie ciągną się od Rucianych-Nidy koło Piszu na południu aż do Węgorzewa na północy. Na przestrzeni około 110 km leżą Mikołajki, Orzysz, Ryn, Giżycko oraz wiele mniejszych, uroczych miejscowości, w których można liczyć na mniejsze zatłoczenie i większy spokój. Warmia i Mazury przynajmniej od czasów powojennych przyciągają wielu turystów i stanowią jeden z trzech najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych Polaków.
Wbrew temu, czego można by się spodziewać, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich tylko częściowo jest wytworem natury. Pozostaje efektem zlodowacenia bałtyckiego, które miało miejsce 10 tys. lat temu. Pierwotnie w tym miejscu nie było zatem kilku tysięcy jezior, a jedno wielkie morze, które z czasem rozdzieliło się na kilka mniejszych rozlewisk. Jednak połączenie jezior ze sobą zawdzięczamy działalności człowieka. To ludzie stworzyli sieć kanałów, którymi dziś przemieszczają się jednostki pływające.
Gdzie leży Pojezierze Drawskie? Jak aktywnie wypoczywać będąc w tej części Polski? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
Czytaj dalejAktywnie wśród mazurskich jezior
Takie jeziora, jak Śniardwy, Mamry czy Kisajno są doskonałym polem do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych i turyści często z tej możliwości korzystają. Na wodzie w sezonie letnim unosi się mnóstwo jachtów, żaglówek i motorówek. Tym bardziej, że nie zawsze wymagane jest posiadanie patentu.
Pojazdem żaglowym, którego kadłub nie jest dłuższy niż 7,5 m, oraz jachtem motorowym o mocy silnika 10 kW lub 75 kW (kadłub do 13 m i maksymalna prędkość do 15 km/h) można kierować bez dodatkowych uprawnień. Wypływając na jezioro, powinieneś jednak mieć chociaż minimalne pojęcie o sterowaniu daną jednostką, a także orientować się w przepisach panujących na jeziorach, obowiązujących oznaczeniach i sygnałach.
W miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo zahaczenia dnem statku o mieliznę lub kamienie, zazwyczaj znajdują się informujące o tym znaki, dzięki którym będziesz mógł ominąć niebezpieczną strefę. Warto zwracać również uwagę na maszty sygnalizujące zmiany pogodowe. Wysyłają sygnały świetlne z częstotliwością 40 błysków na minutę, jeśli istnieje zagrożenie burzowe i przewiduje się pojawienie silnego wiatru, oraz 90 błysków na minutę, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie burzą i silnym wiatrem.
Będąc na Mazurach, możesz także wybrać się na wycieczkę kajakiem lub rowerem wodnym. A jeśli będziesz spragniony odrobiny orzeźwienia w upalny dzień, wybierz się na któreś z mazurskich kąpielisk. Kąpiele w jeziorach zapewnią odrobinę ochłody.
Wśród fanów sportów wodnych dużym powodzeniem na Mazurach cieszy się też flyboarding i wakeboarding. Flyboarding polega na unoszeniu się nad wodą za pomocą specjalnych, połączonych ze sobą butów. Wakeboarding z kolei to surfowanie na desce, które napędza linka wyciągu lub motorówka z liną.
Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich
Przez mazurskie jeziora i łączące je kanały wiedzie jedyny w swoim rodzaju, malowniczy szlak żeglugowy. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to 111 km niezwykłej przygody. Przebycie go jachtem lub inną jednostką pływającą umożliwia spędzenie czasu w nieco inny sposób niż zazwyczaj podczas wakacji. Można bowiem pozostać na jachcie zarówno w dzień, jak i w nocy, ale można też zaplanować trasę tak, aby na noc przybijać do brzegu i rozkładać namiot w którymś z urokliwych miejsc. Pamiętaj jednak, że biwakowanie nie wszędzie jest legalne. Rozbijania namiotu “na dziko” zabrania się między innymi w rezerwatach przyrody i na obszarach chronionych, a tych na Mazurach nie brakuje. Musisz zatem dobrze zorientować się, jakie masz możliwości i dostosować do nich swoje plany.
Z wody wszystko wygląda inaczej. Podróżując po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich drogą wodną, masz możliwość spojrzenia na otaczającą Cię przyrodę z nieco innej perspektywy.
Przebycie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zajmuje zwykle od 7 do 10 dni. Zatem jeśli planujesz przejechać krainę wzdłuż i wszerz, powinieneś zaplanować na to cały swój 2-tygodniowy urlop.
Podróż tym szlakiem rozpoczyna się zwykle na południu regionu – od Jeziora Brzozolasek, a następnie płynie się na północ, m.in. przez Jezioro Nidzkie, Jezioro Mikołajskie, Kanał Tałtowski, Jezioro Boczne, Niegocin oraz kanał w Węgorzewie, gdzie kończy się kurs. Jeśli wybierzesz się na taki rejs, po drodze będziesz mijał m.in. Mikołajki i Giżycko, w których warto się zatrzymać i zejść na ląd.
Nawet podczas rejsu Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich nie musisz całego urlopu spędzać na jachcie. Jeśli dobrze przemyślisz plan urlopu i trafnie oszacujesz, jaki dystans jesteś w stanie przebyć jednego dnia, spokojnie możesz zarezerwować noclegi w miejscowościach, do których przybijesz wieczorem. Oferty znajdziesz m.in. na portalu Noclegowo. Zresztą nie zawsze konieczne jest rezerwowanie noclegu z wyprzedzeniem. Jeśli lubisz spontaniczne działania, możesz zaryzykować i szukać zakwaterowania na bieżąco. Propozycje są często dostępne w serwisie nawet last minute.
Co robić w stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich?
Za stolicę regionu uważa się Giżycko, którego położenie i rozwinięta infrastruktura turystyczna od lat przyciągają tłumy turystów. Będąc w Giżycku, powinieneś odwiedzić Twierdzę Boyen. Znajdziesz tam zabytkowe, opuszczone budowle, a do tego stajnię z wozownią dla miłośników zabytkowych środków transportu, a także laboratorium prochowe i warsztat zbrojmistrza. Niegdyś, w celu ułatwienia dostępu z lądu do znajdującej się na tzw. Wyspie Giżyckiej twierdzy, wybudowano nieopodal most obrotowy, który dzięki swojemu mechanizmowi ułatwia także ruch wodny. Most obrotowy do dziś jest napędzany ręcznie i choć jego waga to dobre 100 ton, jego obsługą z powodzeniem zajmuje się tylko jedna osoba.
Jeśli chcesz przyjrzeć się Giżycku, pobliskim jeziorom i całej okolicy lepiej, wybierz się na wieżę ciśnień, z której będziesz mógł podziwiać mazurskie krajobrazy.
Nie brakuje głosów, że na miano stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich bardziej od Giżycka zasługują Mikołajki. Druga z wymienionych miejscowości leży na południowy zachód od Jeziora Łuknajno, nad Jeziorem Mikołajskim i południową częścią Jeziora Tałty. Tutaj również znajdziesz kilka ciekawych miejsc. Podczas pobytu zaplanuj odwiedziny Muzeum Reformacji Polskiej oraz Wioski Żeglarskiej, czyli portu uznawanego za jeden z najpiękniejszych na całych Mazurach.
Będąc w regionie mazurskich jezior, warto wybrać się także do znajdującego się w pobliżu Wilczego Szańca (kwatery głównej Hitlera), a także odwiedzić położoną bardziej na wschód Puszczę Borecką.
Kochasz dzikie i nietknięte ludzką ręką lasy? Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym wyborem 7 pięknych puszcz w Polsce.
Czytaj dalejJakie atrakcje przyrodnicze oferuje ten region Polski?
Jeziora to nie jedyna atrakcja, jaką na Mazurach zaserwuje Ci przyroda. Wokół rozciągają się hektary lasów, które niejednokrotnie były porównywane z Amazonią. Powierzchnia Krainy Wielkich Jezior Mazurskich liczy 1732 km2, z czego 486 km2 to powierzchnia tamtejszych wód. Pozostała część to ląd, który w zdecydowanej większości pokrywają lasy. To tutaj utworzono przed ponad 40 laty największy w Polsce park krajobrazowy – Mazurski Park Krajobrazowy – a w przyszłości planowane jest utworzenie na tym terenie parku narodowego.
Przebywanie w tym regionie jest doskonałą okazją do zaobserwowania mieszkającej tam zwierzyny, zwłaszcza ptactwa wodnego. Kormorany, czaple, łabędzie, orły czy perkozy to tylko niektóre z przedstawicieli mazurskiej fauny. Przy jeziorach i w lasach możesz też spotkać wydry, bobry i łosie, a jesienią także jelenie.
Planujesz wycieczkę autem? Kup polisę assisance!
Podróżowanie samochodem po Polsce może być bardzo satysfakcjonujące, ale trzeba być przezornym. W końcu niewiele trzeba, żeby nawet najprzyjemniejsza wycieczka szybko się zepsuła za sprawą wypadku, kolizji czy awarii pojazdu. Właśnie w takiej sytuacji przydatne będzie ubezpieczenie samochodu.
Oczywiście mamy tu na myśli nie podstawowe ubezpieczenie OC, którego posiadanie jest obowiązkiem każdego kierowcy, ale polisy dodatkowe oferujące szerszy zakres ochrony i pomagające kierowcy w razie różnego rodzaju nieprzewidzianych okoliczności na drodze. Zaliczają się do nich:
- ubezpieczenie AC (autocasco), z którego pokrywane są szkody częściowe i szkoda całkowita w samochodzie, a także wypłacane jest odszkodowanie w razie kradzieży auta,
- ubezpieczenie NNW obejmujące rekompensatę finansową dla kierowcy i pasażerów, którzy ucierpieli w wyniku wypadku drogowego,
- ubezpieczenie assistance, oferujące różnego rodzaju usługi przydatne kierowcy, m.in. techniczne, medyczne, informacyjne czy prawne.
W przypadku planowania dłuższych wyjazdów w Polsce czy za granicą szczególnie przydatna może się okazać rozbudowana polisa assistance. Im więcej jeździmy, tym większe jest bowiem prawdopodobieństwo, że coś się nam na drodze przydarzy. Assistance obejmuje z kolei cały szereg możliwych sytuacji, gwarantując różnego rodzaju pomoc. W jego ramach ubezpieczyciel może m.in.:
- zorganizować holowanie samochodu do wybranego warsztatu,
- wysłać specjalistę, który dokona naprawy na miejscu zdarzenia,
- zapewnić pomoc serwisową w postaci np. wymiany opony, dostarczenia paliwa czy uruchomienia pojazdu w razie awarii akumulatora,
- zorganizować nocleg i/lub parking, jeśli naprawa potrwa dłużej,
- zapewnić samochód zastępczy,
- zorganizować opiekę nad dziećmi w razie niedyspozycji rodzica/opiekuna,
- zapewnić całodobowy dostęp do infolinii.
A to tylko niektóre z usług, które może obejmować pomoc assistance. Zakres ubezpieczenia zależy od wybranego przez kierowcę wariantu – najwęższy dotyczy podstawowej ochrony dodawanej często do ubezpieczenia OC, szerszy bardziej rozbudowanych i wymagających dodatkowej opłaty opcji.
Ile to wszystko może kosztować? Okazuje się, że niewiele. W porównaniu choćby do autocasco, ubezpieczenie assistance nie jest drogie, kosztując zwykle w granicach kilkudziesięciu złotych rocznie. Jaki dokładnie wydatek Cię czeka, możesz sprawdzić za pomocą porównywarki Mubi, gdzie nie tylko zestawisz ceny, ale też sprawdzisz, czym różnią się od siebie oferty konkurencyjnych firm.
Dla przykładu przeprowadziliśmy wyliczenie dla 42-letniego kierowcy z Olsztynka, który planuje w najbliższym roku sporo podróżować wraz z całą rodziną (żona oraz dwójka dzieci w wieku 10 i 12 lat), dlatego szuka oferty ubezpieczenia OC z rozbudowanym pakietem assistance. Jest on właścicielem Skody Superb z 2018 roku (benzyna, 1798 cm3), ma prawo jazdy od 20 lat i jedną szkodę w historii ubezpieczenia wyrządzoną ponad 5 lat temu.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Pakiet ubezpieczeń | Zakres ubezpieczenia assistance | Cena polisy |
---|---|---|---|
mtu24.pl | OC + Assistance | Pomoc po wypadku, holowanie do 100 km | 576 zł |
UNIQA | OC + Assistance | Pomoc po awarii, kradzieży i wypadku, holowanie do 75 km, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia, pomoc serwisowa (uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora) | 700 zł |
LINK4 | OC + Assistance | Pomoc po kradzieży i wypadku, holowanie do 100 km, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia, pomoc serwisowa (wymiana koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora) | 702 zł |
Trasti | OC + Assistance | Pomoc po wypadku, holowanie do najbliższego warsztatu, naprawa na miejscu zdarzenia | 705 zł |
Wiener | OC + Assistance | Pomoc po wypadku, holowanie do 150 km w Polsce i do 75 km w Europie, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia | 1042 zł |
Beesafe | OC + NNW + Assistance | Pomoc po wypadku, holowanie do najbliższego warsztatu, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia | 1123 zł |
Benefia | OC + NNW + Assistance | Pomoc po awarii i wypadku, holowanie do 150 km, naprawa na miejscu zdarzenia | 1765 zł |
FAQ – najczęściej zadawane pytania o Krainę Wielkich Jezior Mazurskich
Ten obejmujący środkową część Pojezierza Mazurskiego region ma powierzchnię 1732 km2, z czego aż 486 km2 zajmuje ponad 2600 jezior, połączonych ze sobą kanałami i rzekami. Tego rodzaju teren to fenomen na skalę nie tylko krajową, ale i całej Europy.
Nie zawsze – zależy to od wielkości danej jednostki pływającej. W przypadku sterowania pojazdem żaglowym o kadłubie długości do 7,5 m i jachtem motorowym z silnikiem o mocy 10 kW lub 75 kW, kadłubem do 13 m i maksymalną prędkością do 15 km/h, nie trzeba posiadać dodatkowych uprawnień.
Mazury to region zapewniających multum wszelkiego rodzaju atrakcji turystycznych. Nudzić się tam nie będą przede wszystkim miłośnicy aktywnego wypoczynku i sportów wodnych – Ci mogą się zdecydować choćby na przebycie liczącego 111 km Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Koniecznie trzeba też odwiedzić dwa największe miasta regionu, czyli Giżycko i Mikołajki.
O ile to jeziora Śniardwy czy Mamry dzierżą tytuły największych w Krainie Wielkich Jezior, to wcale nie należą one do najgłębszych zbiorników. To określenie należy się jezioru Wuksniki położonemu na północ od Ostródy. Jego głębokość to 67,3 m, co czyni je najgłębszym na Mazurach i 7. najgłębszym w Polsce. Z kolei najgłębsze na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest jezioro Tałty z głębokością sięgającą 50,8 m.
- Kraina Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się na północy Polski na terenie Pojezierza Mazurskiego.
- Na terenie Krainy Wielkich Jezior znajduje się ponad 2600 różnego rodzaju jezior, wśród nich m.in. Śniardwy, Mamry czy Niegocin.
- Cały region można przemierzyć drogą wodną, korzystając z liczącego 111 km Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
- Dwa największe ośrodki turystyczne regionu znajdują się w Giżycku i Mikołajkach.
- Na terenie Krainy Wielkich Jezior utworzono największy w Polsce park krajobrazowy.
Dołącz do dyskusji