Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – gdzie i w jaki sposób można go dostać?

Trafiła Ci się okazja i potrzebujesz szybkiej gotówki? A może pojawiły się nagłe i niespodziewane wydatki, które trzeba jak najszybciej sfinansować? Kredyt gotówkowy może być potrzebny w różnych sytuacjach, a niekiedy bywa tak, że skomplikowane bankowe procedury uniemożliwiają otrzymanie szybkiego zastrzyku gotówki. Właśnie wtedy przydatny będzie kredyt bez zaświadczeń – na czym on polega?

Kredyt gotówkowy – czego zwykle potrzeba, aby go otrzymać?

Jak dobrze wiadomo, aby otrzymać kredyt gotówkowy w banku, trzeba zwykle spełnić szereg warunków. Klienci muszą m.in. posiadać zdolność kredytową poświadczoną stałymi dochodami z akceptowanych źródeł, muszą być w odpowiednim wieku, legitymować się numerem PESEL i aktualnym dowodem tożsamości. Wszystko to trzeba oczywiście potwierdzić odpowiednimi dokumentami, co szczególnie w przypadku oświadczeń o źródłach dochodów często stanowi pewien problem.

W zależności od źródła uzyskiwania dochodu, bank może przed udzieleniem kredytu wymagać od klienta m.in.:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia (w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę),
  • kopii ostatniego odcinka wypłaty lub decyzji o przyznaniu świadczenia (emeryci i renciści),
  • zaświadczenia o posiadaniu lub dzierżawieniu gospodarstwa rolnego (rolnicy),
  • zeznania podatkowego potwierdzonego przez urząd skarbowy (osoby samozatrudnione).

Wszystko to jest oczywiście do zdobycia, jednak sprawia równocześnie, że wykluczone staje się otrzymanie kredytu od ręki. Co zatem robić w przypadku, gdy szybka gotówka jest nam absolutnie niezbędna?

Kredyt bez zaświadczeń w banku – to możliwe!

Jeszcze jakiś czas temu właściwie jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji były pożyczki pozabankowe. Dzisiaj, choć chwilówki cały czas są bardzo popularne, a ich oferta szeroka, nie są już na szczęście jedyną opcją. Zdecydowana większość banków oferuje bowiem kredyty gotówkowe bez zaświadczeń, nazywane też kredytami na dowód lub kredytami na oświadczenie. Na czym one polegają?

UWAGA!

Oferta kredytów bez zaświadczeń dotyczy wyłącznie kredytów gotówkowych. Banki nie oferują w ten sposób m.in. kredytów hipotecznych czy konsolidacyjnych.

Główną ideą udzielania kredytów bez zaświadczeń jest uproszczenie procedury związanej z weryfikacją zdolności kredytowej klienta. Innymi słowy, banki za pomocą tego rozwiązania idą na rękę klientom, umożliwiając im zaciągnięcie zobowiązania bez uciążliwych formalności – wygodne, ale czy bezpieczne?

Trzeba pamiętać, że “bez zaświadczeń” nie oznacza jeszcze “bez jakichkolwiek dokumentów”. Udzielając takiej pożyczki, bank najczęściej prosi bowiem klienta o przedstawienie:

  • dowodu osobistego,
  • oświadczenia o dochodach.

Ale jak to? Przecież miało być zaświadczeń! Owszem – dlatego należy rozróżnić zaświadczenie od oświadczenia. To pierwsze pochodzi od pracodawcy zatrudniającego osobę ubiegającą się o kredyt, natomiast oświadczenie składa sam klient banku we wniosku kredytowym. Są w nim zawarte informacje na temat źródła i wysokości swoich dowodów, ale nie ma już obowiązku potwierdzania ich przez pracodawcę czy inne instytucje. Bo oczywiście źródłem deklarowanego dochodu nie musi być umowa o pracę – to samo dotyczy choćby umów o dzieło czy zlecenie lub rent.

Ten sposób ubiegania się o kredyt zwalnia zatem klienta z czasochłonnej konieczności zbierania dokumentów i znacznie skraca cały proces, opierając go na deklaracji kredytobiorcy dotyczącej zabezpieczenia regularnej spłaty zobowiązania

Przeczytaj też: Karta kredytowa a debetowa – jakie są między nimi różnice?

Ograniczenia kredytów bez zaświadczeń

Czy tego typu rozwiązanie, choć wygodne dla klientów, nie jest jednak niekorzystne dla banków? Pamiętaj, że to nie do końca tak, że bank udziela pożyczek każdemu i w każdych okolicznościach. Kredyty bez zaświadczeń mają bowiem swoje ograniczenia.

ograniczenia dla kredytów bez zaświadczeń
  1. Są udzielane na niższe kwoty – dokładną granicę sumy, na jaką może być udzielony kredyt bez zaświadczeń, określa konkretny bank. Maksymalna kwota jest jednak zwykle niższa niż w przypadku standardowej oferty.
  2. Mogą być dostępne wyłącznie dla klientów banku – to ograniczenie niz zawsze obowiązuje, ale posiadanie konta w banku, w którym chce się zaciągnąć kredyt, na pewno znacznie ułatwia sprawę. Bank znając Cię już jako klienta, może w prosty sposób zweryfikować podane przez Ciebie informacje o dochodach dzięki wglądowi w Twoją historię rachunku. Takiej możliwości nie ma oczywiście przy posiadaniu konta w innym banku.
  3. Mogą być przy nich potrzebne dodatkowe dokumenty – dotyczy to właśnie w szczególności kredytów dla klientów nieposiadających rachunku w danym banku. W ich przypadku kredytodawca może wymagać np. dostarczenia historii wpływów z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.

Oczywiście ponadto, niezależnie od rodzaju zaciąganego kredytu i klienta, każdy bank sprawdza jego zdolność kredytową za pomocą Biura Informacji Kredytowej (BIK). To, że sam przejdziesz uproszczoną procedurę, nie oznacza zatem, że nie zostaniesz dokładnie zweryfikowany. Banki dbają o swoje interesy i choć przyciąganie klientów konkurencyjnymi ofertami jest ważne, minimalizowanie własnego ryzyka jest jeszcze ważniejsze.

CZY WIESZ, ŻE …

W ramach potwierdzenia otrzymywania stałego dochodu bank może zamiast wyciągu z rachunku poprosić również o inny dokument, np. zeznanie PIT.

Z tego wszystkiego wynika, że kredyt bez zaświadczeń, choć na pewno łatwiejszy do uzyskania niż zwykły kredyt gotówkowy, nie jest jednak dostępny w bezwzględnie każdych warunkach. Nie licz na niego, nie mając regularnych dochodów, bo brak zaświadczeń nie jest równoznaczny z brakiem zdolności kredytowej!

W gruncie rzeczy jest to po prostu ułatwienie – brak skomplikowanych formalności sprawia, że do jego zaciągnięcia często wystarczy tylko dowód osobisty i posiadanie względnie stałego źródła dochodu. A to znacznie upraszcza procedury choćby dla osób nieposiadających umowy o pracę, ale mających dochody z innych źródeł.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – gdzie go szukać?

Wiadomo zatem, że kredyt bez zaświadczeń jest szeroko i dość łatwo dostępną opcją, z której korzystają często osoby potrzebujące szybko gotówki. Tempo ma więc dla nich szczególnie istotne znaczenie. Jednak zanim skorzysta się z pierwszej znalezionej oferty, warto mimo wszystko poświęcić chwilę czasu na ich przejrzenie.

A od czego zacząć poszukiwania? Zdecydowanie od banku, w którym posiadasz rachunek, na który wpływa Twoje wynagrodzenie. Najłatwiej zrobić to online za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, gdzie z pewnością znajdziesz oferty szybkich kredytów dla siebie. Jeśli któraś będzie Ci odpowiadać, wystarczy złożyć wniosek online i prawdopodobnie już po kilku minutach otrzymasz decyzję banku, a pieniądze mogą wylądować na Twoim koncie jeszcze tego samego dnia.

Łatwo i wygodnie, nie oznacza jednak zawsze najbardziej korzystnie. Liczba dostępnych na rynku ofert kredytów bez zaświadczeń sprawia wszak, że nawet nie będąc klientem danego banku, możesz otrzymać w nim korzystniejszą propozycję niż tam, gdzie masz rachunek. Co więcej, zwykle również można to zrobić przez internet, po prostu dołączając wymagane dokumenty w formie skanów.

UWAGA!

Ofert pożyczek na dowód można też szukać poza bankami. W tym przypadku trzeba jednak mieć na uwadze, że firmy ich udzielające pożyczają zwykle mniejsze kwoty, oferując krótszy okres kredytowania i wyższe koszty pożyczki.

Gdzie szukać ofert bankowych kredytów bez zaświadczeń? Oferty zarówno dla obecnych, jak i nowych klientów posiadają m.in.:

  • Bank Millennium,
  • Bank Pekao,
  • BNP Paribas,
  • Citi Handlowy,
  • Credit Agricole,
  • Getin Bank,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank,
  • PKO BP,
  • Santander Bank Polska.

Ogólna zasada jest taka, że im dłuższa Twoja współpraca z bankiem, tym większe masz szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego bez zaświadczeń w wysokiej kwocie i długim okresie kredytowania. Oferty poszczególnych banków dla nowych klientów są jednak różne, dlatego przed zaciągnięciem kredytu warto zapoznać się z różnymi ofertami.

Przeczytaj też: Pożyczka online w banku – jak i gdzie złożyć wniosek? Sprawdź warunki pożyczek gotówkowych

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Czy można wziąć kredyt bez zaświadczenia od pracodawcy?

Tak. Jeśli zależy Ci na czasie, nie chcesz informować pracodawcy o branym kredycie lub osiągasz dochody z innego źródła niż umowa o pracę, możesz starać się o tzw. kredyt bez zaświadczeń lub kredyt na dowód. Tego typu oferty zarówno dla swoich obecnych, jak i nowych klientów posiadają praktycznie wszystkie banki.

Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie bez zaświadczeń?

Jeśli bierzesz go w banku, którego jesteś klientem, wystarczy dowód osobisty i Twoje oświadczenie o dochodach. Bank sam je zweryfikuje, sprawdzając historię Twojego rachunku. W przypadku zaciągania kredytu w innym banku, zostaniesz poproszony najprawdopodobniej o przedstawienie wyciągu z konta z ostatnich kilku miesięcy.

Czy mogę dostać kredyt na dowód w banku, jeśli nie mam dochodów?

Nie. Brak konieczności przedstawienia zaświadczenia o dochodach to jedynie forma uproszczenia procedury starania się o kredyt. Bank i tak sprawdzi Twoją zdolność kredytową, a do pozytywnej weryfikacji potrzebujesz źródła stałych dochodów.

PODSUMOWANIE
  • Aby otrzymać kredyt gotówkowy w banku trzeba zazwyczaj przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach od pracodawcy.
  • Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń charakteryzuje się uproszczoną formą weryfikacji zdolności kredytowej klienta – zamiast zaświadczenia od pracodawcy wystarczy oświadczenie o dochodach od kredytobiorcy.
  • Kredyty bez zaświadczeń są udzielane na niższe kwoty i mogą być dostępne tylko dla klientów danego banku.
  • W przypadku zaciągania kredytu bez zaświadczeń w banku, którego nie jesteś klientem, możesz zostać poproszony o przedstawienie wyciągu z konta za dany okres w celu potwierdzenia otrzymywania stałych dochodów.
  • Kredytów bez zaświadczeń zarówno stałym, jak i nowym klientom udziela większość działających na polskim rynku banków.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!