Kredyt na używany samochód – którym kredytem najlepiej sfinansować zakup auta z drugiej ręki?

Dla niektórych zakup nowego auta pozostaje w sferze marzeń. Koszt samochodu prosto z salonu mocno przekracza bowiem możliwości finansowe wielu kierowców. Dlatego decydują się na zakup używanego pojazdu, którego cena z pewnością będzie niższa. Także tego typu inwestycję można sfinansować za pomocą kredytu. Jaki kredyt wybrać?

kredyt na używany samochód

Czy zakup używanego samochodu można sfinansować za pomocą kredytu?

Nie każdego stać na kupno samochodu z własnej kieszeni. Nawet używane pojazdy potrafią kosztować dużo więcej, niż wynoszą możliwości finansowe kierowców. Na szczęście w ofercie banków znajduje się cała gama kredytów, które pomogą sfinansować zakup auta. Nawet tego z drugiej ręki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektóre produkty bankowe są dostępne pod pewnymi warunkami, jeśli w grę wchodzi finansowanie zakupu używanego pojazdu.

Kredyt samochodowy jedynym sposobem na zakup samochodu?

Jeśli zaczniesz zgłębiać temat zakupu samochodu na kredyt, z pewnością pierwszym produktem, który przyjdzie Ci do głowy albo który zaproponuje Ci bank, będzie kredyt samochodowy. Jest to kredyt celowy, który umożliwia uzyskanie pieniędzy na nic innego, jak tylko na zakup pojazdu. Pojazd, który chcesz kupić, będziesz musiał wskazać we wniosku o kredyt, a później w umowie kredytowej, co jednocześnie będzie Cię zobowiązywało do zakupu tego konkretnego auta. Ale za pomocą kredytu samochodowego można opłacić nie tylko zakup samochodu, np. osobowego, ale także motocykla, skutera, traktora, przyczepy, quada, a nawet łodzi.

Banki oferują kredyty samochodowe zarówno w przypadku kupna nowego auta prosto z salonu, jak i używanego modelu, który będziesz chciał kupić w komisie czy od prywatnej osoby. Zaciągnięcie kredytu na samochód używany jest jednak obwarowane pewnymi ograniczeniami, zwłaszcza dotyczącymi wieku auta. Używany pojazd kupowany na kredy zwykle nie może być starszy niż kilkanaście lat. Jakie granice wiekowe dla używanych samochodów określają poszczególne banki mające w ofercie kredyt samochodowy?

BankGórna granica wieku używanego samochodu,
którego zakup jest finansowany
za pomocą kredytu samochodowego
Credit Agricole5 lat
Santander Consumer Bank12 lat (ale w momencie spłaty ostatniej raty
pojazd nie może być starszy niż 16 lat)
BNP Paribas w chwili zakończenia spłaty kredytu pojazd może mieć najwyżej 20 lat

Używany samochód finansowany kredytem samochodowym – kiedy warto?

 • Gdy zamierzasz kupić maksymalnie kilkuletnie auto.
 • Gdy wiesz już dokładnie, jaki samochód chcesz kupić.
 • Gdy zależy Ci na niskim oprocentowaniu.
 • Gdy jesteś w stanie ponieść dodatkowe koszty związane np. z zakupem ubezpieczenia AC, którego posiadanie może być wymagane przez kredytodawcę.
 • Gdy nie przeszkadza Ci, że bank zostanie współwłaścicielem pojazdu do czasu spłaty kredytu.

Jeśli nie kredyt samochodowy, to jaki?

Jak widać w powyższej tabeli, w ograniczeniach wiekowych używanego pojazdu kupowanego na kredyt jest bardzo duża rozpiętość. Jeśli masz na oku przykładowo 10-letni pojazd, którego zakup chciałbyś sfinansować pieniędzmi z kredytu samochodowego, możesz wziąć pod uwagę ofertę Santander Consumer Bank i BNP Paribas. Ale co, jeśli oferty te nie będą dla Ciebie korzystne albo pojazd nie będzie mieścił się w określonych przez banki granicach wiekowych? Też nic straconego, bowiem kredyt samochodowy nie jest jedynym sposobem na zakup używanego samochodu.

W sytuacji, w której zaciągnięcie kredytu samochodowego na używany pojazd byłoby problematyczne ze względu na wiek auta, lepszym rozwiązaniem może okazać się wzięcie kredytu gotówkowego. Co prawda, maksymalna kwota kredytu jest w tym przypadku zwykle niższa niż przy zaciąganiu kredytu samochodowego, a oprocentowanie – wyższe, to niezaprzeczalnym plusem jest to, że bank nie wymaga określania, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze. Wiek pojazdu nie będzie miał zatem znaczenia. Dodatkowo przy udzielaniu kredytu gotówkowego bank nie stosuje takich zabezpieczeń, jak przy udzielaniu kredytu celowego na samochód, tj. nie będzie wymagał zakupienia autocasco i przeprowadzenia cesji z polisy, nie będzie też trzeba wpisywać kredytodawcy do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela.

Jeszcze jedną formą finansowania zakupu używanego samochodu może być limit debetowy na koncie. Zwłaszcza jeśli cena samochodu, który Cię interesuje, nie jest przesadnie wysoka.

PCC, rejestracja samochodu, przegląd, ubezpieczenie – na opłacie za samochód wydatki się nie kończą

Uiszczenie należności za samochód, nawet używany, to zdecydowana większość wydatków, jakie Cię czekają. Nie jest to jednak koniec, bo pieniędzy będziesz potrzebował także na dopełnienie wszystkich obowiązków po nabyciu auta. Wniesienie 2% podatku od czynności cywilno-prawnych, zapłata za rejestrację pojazdu i wydanie dokumentów, poniesienie kosztów przeglądu i zakup ubezpieczenia samochodowego. Suma tychże wydatków może być spora. Zwykle kierowcy decydujący się na zakup pojazdu mają odłożone pieniądze na dopełnienie formalności. Jeśli jednak przewidujesz, że możesz potrzebować wsparcia banku także w tych sprawach i doprowadzeniu kwestii zakupu pojazdu do końca, powinieneś wziąć to pod uwagę już na etapie wnioskowania o kredyt. Z racji tego, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego nie wymaga określenia, na co przeznaczone będą pieniądze, to właśnie ten rodzaj pożyczki prawdopodobnie okaże się w tej sytuacji najbardziej odpowiedni. Musisz tylko do ceny używanego pojazdu doliczyć dodatkowe koszty, które Cię czekają, aby pieniądze od banku starczyły na wszystkie niezbędne wydatki.

Czasem problemem okazuje się wysoka składka ubezpieczenia komunikacyjnego. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że najlepszym sposobem na znalezienie taniego OC jest porównanie ofert, np. w kalkulatorze ubezpieczeń. Jeśli jednak zaproponowana przez ubezpieczycieli kwota nadal jest za wysoka dla kierowcy, składkę ubezpieczeniową można rozłożyć na raty w większości towarzystw. Zazwyczaj dostępne jest rozbicie ceny ubezpieczenia na 2 lub 4 części, ale niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają także płatność miesięczną.

Przeczytaj też: Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty już od 37 zł za 30 dni na mubi.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kredyt na samochód używany

Czy można zaciągnąć kredyt na używany samochód z zagranicy?
Czy można zaciągnąć kredyt jeszcze przed wyborem konkretnego modelu pojazdu?
Czy kupując samochód używany na kredyt, trzeba wykupić ubezpieczenie AC?
PODSUMOWANIE
 • Zakup używanego samochodu można sfinansować za pomocą pieniędzy z kredytu.
 • Na samochód używany można zaciągnąć kredyt samochodowy.
 • Kredyt samochodowy na auto z drugiej ręki będzie właściwy, zwłaszcza jeśli kierowca jeszcze przed wnioskowaniem o kredyt wybierze konkretny pojazd.
 • Banki udzielające kredytu samochodowego na używane auto mogą określić górną granicę wieku pojazdu.
 • Jeśli kierowca nie ma jeszcze wybranego samochodu, który chciałby kupić, a najpierw chce uzyskać środki na ten cel, może ubiegać się o udzielenie kredytu gotówkowego.
 • W przypadku zaciągania kredytu gotówkowego nie trzeba ujawniać celu, na jaki zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze.
 • Samochód używany można sfinansować także za pomocą limitu debetowego.
 • Kredyt gotówkowy może posłużyć nie tylko na zakup auta, ale także na opłacenie podatku, zapłacenie za rejestrację i przegląd, a także na zakup ubezpieczenia OC.
 • Składkę ubezpieczeniową można rozłożyć na raty w większości towarzystw.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC