Kujawy – przewodnik dla turystów

Wyjazdy wakacyjne dla wielu Polaków chcących spędzić urlop w kraju oznaczają albo góry, albo morze. Tymczasem jest u nas dużo więcej regionów wartych odwiedzenia i każdy z nich oferuje inne atrakcje. Jedną z krain, które warto wpisać na listę wakacyjnych destynacji, są Kujawy.

wakacje kujawy

Na Kujawy, czyli gdzie?

Kujawy znajdują się w większości na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego oraz w nieznacznej części na północy województwa wielkopolskiego. Kraina mieści się między dwiema rzekami: górną Notecią oraz Wisłą. To region o płaskim terenie z nielicznymi wzniesieniami, pełen jezior, łąk i pól, wśród których można spędzić wakacje z dala od tłumów.

Poza terenami zielonymi Kujawy oferują moc atrakcji związanych z historią, architekturą i sztuką, a także z miejscową kulturą i folklorem. Zabytkowe kościoły, zamki i muzea można zwiedzić, przebywając w Bydgoszczy, Ciechocinku lub Toruniu. Na terenie Kujaw leży także Kruszwica, Inowrocław i Włocławek.

Kujawskie jeziora alternatywą dla Mazur?

Co prawda nie są tak liczne, jak te na wschodzie Polski, ale oferują wymarzony wypoczynek, odrobinę ochłody i rozrywki. Pierwszym rozlewiskiem, które powinieneś zobaczyć na własne oczy, jest oczywiście Jezioro Gopło długie na 25 km oraz szerokie na 200 m w najwęższym miejscu oraz na 2000 m w miejscu najszerszym. Wokół jeziora Gopło rozciągają się ogromne tereny zielone Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, które są doskonałym miejscem na długie spacery.

Oprócz legendarnego jeziora Gopło na Kujawach będziesz mógł odpocząć także nad jeziorem Tuczno, jeziorem Przedecz oraz jeziorem Ludzisko, które są wręcz rajem dla wędkarzy. Kujawskie jeziora to również dom dla ptactwa wodnego. Oferują ponadto liczne zatoki, a przy jeziorze Przedecz można wygrzać się na plaży.

Podróż w przeszłość z kujawskimi zamkami

W kujawskich miastach wciąż stoją mury, które w swej historii widziały niejedno. Jedne owiane legendą, historia innych poparta jest z kolei faktami i doniesieniami. Jakie punkty na swojej wakacyjnej mapie powinni zaznaczyć fani takiej formy turystyki?

  • Zamek w Kruszwicy. Został zbudowany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego i powstał w latach 1350-1355. Obiekt pełnił funkcję warowni otoczonej fosą. Obecnie po zamku zostały tylko ruiny. Zachowała się jednak jego ośmiokątna wieża – element rozpoznawczy zamku – z którą wiąże się popularna legenda o Popielu chowającym się przed myszami na jej szczycie. Dziś na wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać jezioro Gopło i Inowrocław.
  • Zamek w Bydgoszczy. Kolejny obiekt pochodzący z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Ceglana konstrukcja zbudowana na wzór zamku krzyżackiego pełniła funkcje obronne. Zamek o trzech skrzydłach posiadał dziedziniec, na który można było się dostać przez wieżę bramną.
  • Zamek w Toruniu. Zbudowany w kształcie litery “U” obiekt powstał w II połowie XIII wieku i w I połowie XIV wieku. Do terenu zamku przynależą także budynki znajdujące się na tzw. przedzamczu. Można tam zobaczyć m.in. tamę gotycką, budynki górnego i dolnego młyna, bramę gotycką i mur przedzamcza.
  • Zamek w Raciążku. A właściwie pozostałości po zamku, który w czasie swojego istnienia przybierał różne formy. Początkowo była to budowla gotycka, następnie renesansowa, a w ostatniej fazie swojego życia zamek był barokowy.
  • Tężnie solankowe w Ciechocinku. XIX-wieczny zespół tężni soli i warzelni o drewnianej konstrukcji, który od 2017 roku jest Pomnikiem Historii.
najciekawsze zamki kujaw

Kujawskie muzea – które odwiedzić?

Historię, kulturę i tradycję Kujaw można poznać, korzystając również z oferty miejscowych muzeów. Jedną z takich instytucji jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu, które proponuje turystom odwiedzenie wystaw związanych właśnie z kulturą ludową tamtych stron. Warto odwiedzić również należące do muzeum parki etnograficzne, czyli swego rodzaju skanseny eksponujące dawne zabudowania mieszczące się m.in. w Kaszczorku czy w Wielkiej Nieszawce.

Jeśli chciałbyś poznać życie kujawskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku, powinieneś udać się również do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Narzędzia gospodarcze, wyroby rzemieślnicze i przyrządy rybołówcze – to tylko niektóre eksponaty związane z ówczesnym życiem i przedstawione na tej wystawie.

Jeszcze jedną wystawą ukazującą kulturę mieszkańców północnej Polski jest Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które udostępnia takie eksponaty, jak stroje regionalne, wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych, polichromie i inne.

Kujawy dla aktywnych

W przypadku niektórych turystów bierny wypoczynek, który pozwala ciału się zregenerować, zupełnie nie zdaje egzaminu. Są i tacy, którzy swój urlop poświęcają na uprawianie ulubionych dyscyplin sportowych. Także na Kujawach będą mieli do tego okazję.

Oprócz długich, dalekobieżnych spacerów można tu oddać się całodniowym wycieczkom rowerowym. Dogodny szlak rowerowy (oznaczony zielonym kolorem) biegnie wokół jeziora Gopło, a to daje rowerzystom kilkadziesiąt kilometrów malowniczej trasy.

Nad Gopłem znajdzie się również coś specjalnego dla fanów sportów wodnych. Funkcjonują tam wypożyczalnie sprzętu sportowego do użycia na jeziorze. Można tam oddawać się również sportom motorowodnym i narciarstwu wodnemu. Alternatywą dla Gopła jest również jezioro Żnińskie Małe, jezioro Żnińskie Duże oraz jezioro Pakoskie.

Ci, którzy lubują się w sportach ekstremalnych i potrzebują nieco więcej adrenaliny, znajdą ją w bazie Piechcin. Sztucznie utworzony zbiornik wodny zapewnia na tyle czystą wodę, że zaczęto praktykować tam nurkowanie.

Kujawy mają smak toruńskich pierniczków

Będąc w Toruniu, bo podczas wakacji na Kujawach na pewno nie ominiesz tego miasta, nie możesz wyjechać bez chociażby jednego toruńskiego pierniczka. Toruń słynie z tego przysmaku od około 700 lat. Obecnie działa tam wiele piekarni zajmujących się wytwarzaniem i sprzedażą toruńskich pierników. Funkcjonuje w tym mieście również Muzeum Toruńskiego Piernika, które jest filią Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Kujawy – atrakcje turystyczne

Jak widać, Kujawy to region obfitujący w różnego rodzaju atrakcyjne turystycznie miejsca. Których z nich szczególnie nie można pominąć?

  1. Szlak Piastowski – samochodowa i rowerowa trasa turystyczna, a właściwie jej część znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim (druga prowadzi przez Wielkopolskę), która podąża śladami początków państwa polskiego. Obowiązkowa do przebycia nie tylko dla miłośników historii, zaliczająca m.in. takie miejsca jak Mysia Wieża w Kruszwicy, Katedra we Włocławku, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie czy kościoły św. Prokopa i św. Trójcy w Strzelnie.
  2. Toruń – było już o toruńskich pierniczkach, ale jedna ze stolic województwa kojarzy się może nawet bardziej z Mikołajem Kopernikiem, którego Dom znajduje się na pięknym, wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO Starym Mieście. Warto też zobaczyć rynek z ratuszem, katedrę św. Janów czy kościół św. Jakuba. Młodszych i nie tylko zainteresuje z kolei Dom Legend Toruńskich.
  3. Bydgoszcz – miasto zachwycające pięknym centrum z ciągiem kamienic wzdłuż rzeki, które zyskały miano Bydgoskiej Wenecji. Warto tam odwiedzić również Wyspę Młyńską stanowiącą centrum kultury i rekreacji, a także Stare Miasto zachowujące tradycyjny układ z XIV wieku, na terenie którego znajdują się m.in. słynne pomniki Przechodzącego przez rzekę i Łuczniczki.
  4. Kruszwica – wspominaliśmy już o tamtejszym zamku, ale to nie jedyna atrakcja. W końcu Kruszwica to jedno z najstarszych miast w Polsce i może się ona pochwalić wieloma ciekawymi obiektami architektonicznymi, m.in. romańską Kolegiatą św. Piotra i Pawła. A chcący wypocząć, mogą skorzystać z miejskiej plaży nad jeziorem Gopło.
  5. Osada w Biskupinie – rezerwat archeologiczny związany z kulturą łużycką (ok. XIV w. p.n.e. – ok. V w. p.n.e.), na terenie którego zrekonstruowano wał obronny, falochron, bramę, ulice i budynki mieszkalne. Dostępne jest tam również muzeum, w którym we wrześniu odbywa się festyn biskupiński.
  6. Bory Tucholskie – jest też atrakcja dla miłośników przyrody, czyli największy w Polsce kompleks borów sosnowych rozciągający się w dorzeczu Wdy i Brdy. Znajduje się tu kilka parków krajobrazowych i wiele rezerwatów przyrody zachwycających malowniczymi krajobrazami, bogactwem fauny i flory, oraz możliwością ucieczki od miejskiego zgiełku.

Planujesz wycieczkę autem? Kup polisę assistance!

Nie da się ukryć, że ze względu na odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami Kujaw, region ten najłatwiej będzie poznawać, poruszając się własnym samochodem. Na taką podróż trzeba się natomiast przygotować, wykupując nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale także dodatkową ochronę dla samochodu, która przyda się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Łatwo sobie bowiem wyobrazić, jak kłopotliwa w czasie dłuższej podróży może być nawet najmniejsza awaria, czy choćby tak prozaiczna sprawa jak złapanie gumy. W domu to żaden problem, ale w trasie, setki kilometrów od naszego miejsca zamieszkania i do tego jeszcze z całą rodziną na głowie? Problem staje się znacznie większy i właśnie dlatego przyda nam się pomoc.

Taką może zaoferować ubezpieczyciel w postaci ubezpieczenia assistance. Ten rodzaj dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej dla samochodu może się jednak przydać nie tylko w razie awarii. W ramach assistance mieści się bowiem szereg usług o charakterze technicznym, podróżnym, medycznym, informacyjnym czy prawnym. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, kierowca będzie mógł liczyć m.in. na:

  • próbę naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
  • odholowanie samochodu do warsztatu,
  • pomoc serwisową,
  • wynajem samochodu zastępczego,
  • zorganizowanie noclegu,
  • opiekę nad dziećmi w razie niedyspozycji rodzica,
  • dostęp do infolinii 24/7.

Oczywiście liczba i rodzaj usług zależą od wybranego wariantu polisy. Masz tu pełną dowolność. Zależy Ci tylko na usłudze holowania i samochodzie zastępczym? Możesz tego oczekiwać już w podstawowym assistance, które często jest dodawane do obowiązkowego OC. Wolisz się bardziej zabezpieczyć? Masz do wyboru różne pakiety oferowane przez ubezpieczycieli, aż po najszersze assistance all risk.A ile to wszystko kosztuje? Bez obaw, nie pójdziesz z torbami! Assistance to tania polisa w porównaniu do OC czy autocasco. Za pełen rok ochrony zapłacisz nawet kilkadziesiąt złotych, a jeśli chcesz ubezpieczyć się na krótszy okres, możesz wybrać assistance krótkoterminowe.

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie samochodu z ochroną assistance zapłaci 36-letni kierowca z Gliwic, który szuka polisy dla 11-letniej Mazdy CX-5 (benzyna, 1998 cm3). Ma on prawo jazdy od 15 lat, nigdy nie spowodował żadnej szkody. Jest żonaty i ma 3-letnie dziecko.

Towarzystwo ubezpieczeniowePakiet ubezpieczeńZakres ubezpieczenia assistanceCena polisy
TrastiOC + AssistancePomoc po wypadku,
holowanie do najbliższego warsztatu,
naprawa na miejscu zdarzenia.
570 zł
mtu24.plOC + AssistancePomoc po wypadku,
holowanie do 100 km
747 zł
LINK4OC + AssistancePomoc po kradzieży i wypadku,
holowanie do 100 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa (wymiana koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora).
882 zł
UNIQAOC + AssistancePomoc po awarii, kradzieży i wypadku,
holowanie do 75 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa (uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora).
973 zł
BeesafeOC + NNW + AssistancePomoc po wypadku,
holowanie do najbliższego warsztatu,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia.
1069 zł
WienerOC + AssistancePomoc po wypadku,
holowanie do 150 km w Polsce i do 75km w Europie,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia.
1276 zł
BenefiaOC + NNW + AssistancePomoc po awarii i wypadku,
holowanie do 150 km,
naprawa na miejscu zdarzenia.
2238 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (27.08.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje turystyczne na Kujawach

Czy warto spędzić wakacje na Kujawach?
Jakie zabytki na Kujawach warto zobaczyć?
Jak aktywnie wypocząć na Kujawach?
PODSUMOWANIE
  • Kujawy to kraina historyczna i region etnograficzny obejmujący teren województwa kujawsko-pomorskiego i część wielkopolskiego.
  • Największym zbiornikiem wodnym na Kujawach jest jezioro Gopło. Oprócz niego turystów przyciągają również jeziora Tuczno, Przedecz czy Ludzisko.
  • Na terenie Kujaw znajduje się wiele obiektów historycznych, wśród których można wymienić m.in. zamki w Kruszwicy czy w Toruniu i tężnie solankowe w Ciechocinku.
  • Turyści odwiedzający Kujawy mogą np. skorzystać z szerokiej oferty muzealnej, uprawiać sporty wodne lub zaplanować długie wycieczki rowerowe oraz spróbować toruńskiego przysmaku, czyli pierniczków.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Jezioro Tuczno jeszcze niedawno było bardzo rybne. Od ubiegłego roku dzierżawca z Poznania przy pomocy jakiegoś gościa sieciami pustoszy jezioro aż miło ! Omijacie to jezioro !!! Szkoda nerwów !
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!