Kujawy – przewodnik dla turystów

Wyjazdy wakacyjne dla wielu Polaków chcących spędzić urlop w kraju oznaczają albo góry, albo morze. Tymczasem jest u nas dużo więcej regionów wartych odwiedzenia i każdy z nich oferuje inne atrakcje. Jedną z krain, które warto wpisać na listę wakacyjnych destynacji, są Kujawy.

Na kujawy, czyli gdzie?

Kujawy znajdują się w większości na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego oraz w nieznacznej części na północy województwa wielkopolskiego. Kraina mieści się między dwiema rzekami: górną Notecią oraz Wisłą. To region o płaskim terenie z nielicznymi wzniesieniami, pełen jezior, łąk i pól, wśród których można spędzić wakacje z dala od tłumów.

Poza terenami zielonymi Kujawy oferują moc atrakcji związanych z historią, architekturą i sztuką, a także z miejscową kulturą i folklorem. Zabytkowe kościoły, zamki i muzea można zwiedzić, przebywając w Bydgoszczy, Ciechocinku lub Toruniu. Na terenie Kujaw leży także Kruszwica, Inowrocław i Włocławek.

Kujawskie jeziora alternatywą dla Mazur?

Co prawda nie są tak liczne, jak te na wschodzie Polski, ale oferują wymarzony wypoczynek, odrobinę ochłody i rozrywki. Pierwszym rozlewiskiem, które powinieneś zobaczyć na własne oczy, jest oczywiście Jezioro Gopło długie na 25 km oraz szerokie na 200 m w najwęższym miejscu oraz na 2000 m w miejscu najszerszym. Wokół jeziora Gopło rozciągają się ogromne tereny zielone Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, które są doskonałym miejscem na długie spacery.

Oprócz legendarnego jeziora Gopło na Kujawach będziesz mógł odpocząć także nad jeziorem Tuczno, jeziorem Przedecz oraz jeziorem Ludzisko, które są wręcz rajem dla wędkarzy. Kujawskie jeziora to również dom dla ptactwa wodnego. Oferują ponadto liczne zatoki, a przy jeziorze Przedecz można wygrzać się na plaży.

Podróż w przeszłość z Kujawskimi zamkami

W kujawskich miastach wciąż stoją mury, które w swej historii widziały niejedno. Jedne owiane legendą, historia innych poparta jest z kolei faktami i doniesieniami. Jakie punkty na swojej wakacyjnej mapie powinni zaznaczyć fani takiej formy turystyki?

  • Zamek w Kruszwicy. Został zbudowany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego i powstał w latach 1350-1355. Obiekt pełnił funkcję warowni otoczonej fosą. Obecnie po zamku zostały tylko ruiny. Zachowała się jednak jego ośmiokątna wieża – element rozpoznawczy zamku – z którą wiąże się popularna legenda o Popielu chowającym się przed myszami na jej szczycie. Dziś na wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać jezioro Gopło i Inowrocław.
  • Zamek w Bydgoszczy. Kolejny obiekt pochodzący z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Ceglana konstrukcja zbudowana na wzór zamku krzyżackiego pełniła funkcje obronne. Zamek o trzech skrzydłach posiadał dziedziniec, na który można było się dostać przez wieżę bramną.
  • Zamek w Toruniu. Zbudowany w kształcie litery “U” obiekt powstał w II połowie XIII wieku i w I połowie XIV wieku. Do terenu zamku przynależą także budynki znajdujące się na tzw. przedzamczu. Można tam zobaczyć m.in. tamę gotycką, budynki górnego i dolnego młyna, bramę gotycką i mur przedzamcza.
  • Zamek w Raciążku. A właściwie pozostałości po zamku, który w czasie swojego istnienia przybierał różne formy. Początkowo była to budowla gotycka, następnie renesansowa, a w ostatniej fazie swojego życia zamek był barokowy.
  • Tężnie solankowe w Ciechocinku. XIX-wieczny zespół tężni soli i warzelni o drewnianej konstrukcji, który od 2017 roku jest Pomnikiem Historii.

Kujawskie muzea – które odwiedzić?

Historię, kulturę i tradycję Kujaw można poznać, korzystając również z oferty miejscowych muzeów.  Jedną z takich instytucji jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu, które proponuje turystom odwiedzenie wystaw związanych właśnie z kulturą ludową tamtych stron. Warto odwiedzić również należące do muzeum parki etnograficzne, czyli swego rodzaju skanseny eksponujące dawne zabudowania mieszczące się m.in. w Kaszczorku czy w Wielkiej Nieszawce.

Jeśli chciałbyś poznać życie kujawskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku, powinieneś udać się również do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Narzędzia gospodarcze, wyroby rzemieślnicze i przyrządy rybołówcze – to tylko niektóre eksponaty związane z ówczesnym życiem i przedstawione na tej wystawie.

Jeszcze jedną wystawą ukazującą kulturę mieszkańców północnej Polski jest Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które udostępnia takie eksponaty, jak stroje regionalne, wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych, polichromie i inne.

Kujawy dla aktywnych

W przypadku niektórych turystów bierny wypoczynek, który pozwala ciału się zregenerować, zupełnie nie zdaje egzaminu. Są i tacy, którzy swój urlop poświęcają na uprawianie ulubionych dyscyplin sportowych. Także na Kujawach będą mieli do tego okazję.

Oprócz długich, dalekobieżnych spacerów można tu oddać się całodniowym wycieczkom rowerowym. Dogodny szlak rowerowy (oznaczony zielonym kolorem) biegnie wokół jeziora Gopło, a to daje rowerzystom kilkadziesiąt kilometrów malowniczej trasy.

Nad Gopłem znajdzie się również coś specjalnego dla fanów sportów wodnych. Funkcjonują tam wypożyczalnie sprzętu sportowego do użycia na jeziorze. Można tam oddawac się również sportom motorowodnym i narciarstwu wodnemu. Alternatywą dla Gopła jest również jezioro Żnińskie Małe, jezioro Żnińskie Duże oraz jezioro Pakoskie.

Ci, którzy lubują się w sportach ekstremalnych i potrzebują nieco więcej adrenaliny, znajdą ją w bazie Piechcin. Sztucznie utworzony zbiornik wodny zapewnia na tyle czystą wodę, że zaczęto praktykować tam nurkowanie.

Kujawy mają smak toruńskich pierniczków

Będąc w Toruniu, bo podczas wakacji na Kujawach na pewno nie ominiesz tego miasta, nie możesz wyjechać bez chociażby jednego toruńskiego pierniczka. Toruń słynie z tego przysmaku od około 700 lat. Obecnie działa tam wiele piekarni zajmujących się wytwarzaniem i sprzedażą toruńskich pierników. Funkcjonuje w tym mieście również Muzeum Toruńskiego Piernika, które jest filią Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!