Kupno kradzionego samochodu – co grozi nabywcy takiego auta?
Obowiązki kierowcy kupującego samochód nie ograniczają się jedynie do wyboru marki, modelu i koloru karoserii. To dopiero początek, bo po dokonaniu wyboru trzeba pamiętać o dokładnym zweryfikowaniu pojazdu i przejęciu dokumentów, które zbywca powinien przekazać nowemu właścicielowi.
W tym artykule przeczytasz:
- Jak często samochody stają się obiektem zainteresowań złodziejaszków?
- Jakie obowiązki ma nabywca, kupując samochód z drugiej ręki?
- Jak sprawdzić, czy samochód pochodzi z legalnego źródła?
- Co grozi za kupno kradzionego samochodu?
- Co zrobić, gdy po zakupie okaże się, że samochód pochodzi z kradzieży?
- Co dzieje się ze skradzionym autem, jeśli przestępstwo wyjdzie na jaw?
- Czy można legalnie zostać właścicielem skradzionego przez sprzedawcę samochodu?
Wszystko to ma na celu upewnienie się, czy samochód, który jest przedmiotem zainteresowania nabywcy, nie pochodzi np. z kradzieży. Co zrobić, żeby zapobiec zakupowi kradzionego pojazdu? I jak postępować, gdy już po przejęciu auta okaże się, że zostało ono przywłaszczone?
Jak często samochody stają się obiektem zainteresowań złodziejaszków?
Liczba kradzieży samochodów w Polsce z roku na rok malała. W 2013 roku Komenda Główna Policji notowała aż 14 800 tego typu zdarzeń, rok później było ich już ponad 1000 mniej. Niemal z roku na rok statystyki kradzieżowe (dotyczące utraty pojazdów) malały i ten stan utrzymał się do dziś. W 2021 roku zanotowano o 400 mniej tego rodzaju zdarzeń niż w roku 2020, a w 2022 roku jeszcze mniej – 7474. W 2023 roku liczba kradzieży spadła do 6517.
Rok | Liczba stwierdzonych kradzieży samochodów |
---|---|
2013 rok | 14 800 |
2014 rok | 13 791 |
2015 rok | 12 036 |
2016 rok | 11 448 |
2017 rok | 10 047 |
2018 rok | 8745 |
2019 rok | 8672 |
2020 rok | 8784 |
2021 rok | 8383 |
2022 rok | 7474 |
2023 rok | 6517 |
Chociaż policyjne statystyki raczej uspokajają, właściciele samochodów nie powinni tracić czujności, podobnie jak kupujący auta z drugiej ręki. Złodzieje pojazdów wciąż kierują się swoimi upodobaniami i chęcią zysku. Wybierają marki, które najszybciej się sprzedadzą. Dlatego też własne auto warto ubezpieczyć w ramach autocasco lub ubezpieczenia od kradzieży, a dopiero kupiony samochód dokładnie sprawdzić przed dopełnieniem formalności i sfinalizowaniem transakcji.
Przy zakupie używanego samochodu uwagę nabywcy na pewno powinna zwrócić zbyt niska cena, jaką proponuje sprzedawca. Czasem rzeczywiście może to być świetna okazja, a powody wystawienia tak atrakcyjnej oferty wyjdą na jaw podczas przeglądu lub zbywca sam to zakomunikuje. Trzeba być jednak uważnym, bo korzystne warunki cenowe przy sprzedaży auta mogą również oznaczać to, że pojazd pochodzi z kradzieży, a oferujący chce się go jak najszybciej pozbyć i zyskać pieniądze.
Jakie obowiązki ma nabywca, kupując samochód z drugiej ręki?
Zakup samochodu nie jest łatwą sprawą. Wiąże się on z kosztami rzędu kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych. Jeśli zatem mamy wydać swoje oszczędności na zakup wymarzonego auta, powinniśmy zrobić to dobrze. Kupno samochodu z drugiej ręki wymaga od dopełnienia kilku ważnych obowiązków, aby transakcja była legalna, bezpieczna i nie naraziła nas na dodatkowe koszty czy konsekwencje.
Przed zakupem samochodu, kupujący jest zobowiązany:
- sprawdzić historię pojazdu,
- sprawdzić dokumenty pojazdu,
- dopilnować, aby umowa kupna-sprzedaży była kompletna i sporządzona w dwóch egzemplarzach,
- dopilnować tego, aby sprzedający przekazał mu wszystkie ważne dokumenty pojazdu,
- zweryfikować tożsamość kierowcy.
Jeśli okaże się, że auto nie posiada kompletnych dokumentów, ma wady ukryte, cofnięty licznik lub pochodzi z kradzieży, narazisz się nie tylko na dodatkowe koszty, ale także nawet na problemy prawne.
Jak sprawdzić, czy samochód pochodzi z legalnego źródła?
Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu, który jest obiektem zainteresowań kupującego kierowcy, konieczne jest zorientowanie się, jaki jest stan techniczny pojazdu oraz jego sytuacja prawna. Konieczna jest zatem weryfikacja, czy samochód nie został wcześniej skradziony, a zbywca nie sprzedaje go bezprawnie. Przyszłemu właścicielowi dużo powiedzą wówczas dokumenty, które sprzedawca będzie mógł okazać. O legalnej sprzedaży może świadczyć posiadanie:
- dowodu rejestracyjnego auta,
- książki serwisowej,
- potwierdzenia nabycia pojazdu przez dotychczasowego właściciela (umowa kupna, rachunki, faktury).
Jeśli samochód jest zarejestrowany w urzędzie miasta i posiada polisę OC, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzedaż jest legalna. Wątpliwości może z kolei budzić brak rejestracji, jeśli pojazd był dotychczas własnością innego kierowcy.
To, czy samochód nie został skradziony przed sprzedażą, można sprawdzić również, korzystając z serwisu historiapojazdu.gov.pl. Baza ta łączy się z bazą CEPiK, dlatego można spodziewać się, że zawarte tam dane będą aktualne. Poza informowaniem o kradzieży platforma umożliwia weryfikację historii pojazdu w zakresie:
- informacji o ewentualnym wyrejestrowaniu pojazdu,
- danych technicznych samochodu,
- informacji o dotychczasowych właścicielach auta,
- informacji o ważności badań technicznych,
- informacji o ubezpieczeniu OC samochodu,
- informacji o stanie licznika.
Na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić używane pojazdy nie tylko z Polski, ale z innych krajów. Dzięki danym pozyskiwanym w wyniku współpracy serwisu z bazą CARFAX można zdobyć informacje na temat aut z USA, Kanady, Belgii, Hiszpanii, Niderlandów, Norwegii i Szwecji. Z kolei samochody z Belgii, Czech, Danii, Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Słowenii, Estonii, Łotwy, Litwy, Szwecji, Węgier i Rumunii można sprawdzić w usłudze Historia Pojazdu dzięki danym z bazy AutoDNA.
Co grozi za kupno kradzionego samochodu?
Niekiedy nawet pomimo starannie przeprowadzonych oględzin pojazdu przed zakupem nie jesteś w stanie dowiedzieć się o tym, że samochód był kradziony. Niestety zakup takiego auta może prowadzić do poważnych konsekwencji. To właśnie Ty jako kupujący jesteś zobowiązany do tego, aby dokładnie zweryfikować, czy nabędziesz samochód legalnie.
Przyjrzyjmy się art. 292. Kodeksu karnego:
Art. 292. Kodeksu karnego
Kupiłem kradziony samochód – co dalej?
Może zdarzyć się tak, że nieuczciwy sprzedawca dobrze zamaskował dowody, które mogłyby świadczyć o tym, że auto zostało skradzione i wystawione na sprzedaż przez nieuprawnioną do tego osobę. Wówczas odkrycie prawdy być może okaże się niemożliwe. Niewykluczone jednak, że o pochodzeniu auta nowy właściciel dowie się już po jego nabyciu. Co powinna zrobić osoba, która kupiła kradziony samochód?
Właściciel samochodu, który zorientował się, że zakupiony przez niego pojazd pochodzi z kradzieży, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt na policję. Zakup kradzionego samochodu to dla nowego właściciela auta niebezpieczeństwo oskarżenia o paserstwo. Jeśli sam zgłosi przestępstwo, udowodni, że jego intencje są dobre i będzie działał na swoją korzyść.
Co dzieje się ze skradzionym autem, jeśli przestępstwo wyjdzie na jaw?
Jeśli osoba, której skradziono samochód, zgłosiła ten fakt na policję i jest znana, odnaleziony dzięki nowemu właścicielowi pojazd powinien wrócić do pierwotnego posiadacza. Inaczej postępuje się, jeśli za utracony samochód osoba ta otrzymała rekompensatę od ubezpieczyciela w ramach swojego ubezpieczenia AC. Wówczas odnalezionym samochodem ma prawo rozporządzać towarzystwo ubezpieczeniowe i to ono jest jego obecnym właścicielem.
Jeśli sprawa wyszła na jaw, a pierwotny właściciel auta nie jest znany, samochód może przejść we własność państwa. Kierowca, który kupił skradziony samochód, czyli ostatni jego właściciel, nie może liczyć wówczas na rekompensatę za stratę. Chyba że uzyska zwrot kosztów od nieuczciwego sprzedawcy.
Kupno kradzionego samochodu – kiedy nabywca może legalnie zostać właścicielem pojazdu?
Analizując procedury, które wdraża się po odkryciu, że zakupiony samochód pochodzi z przestępstwa, wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: czy kierowca, który kupił feralny samochód, może wyjść z tej patowej sytuacji, nie będąc stratnym? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Nowy właściciel skradzionego przed transakcją samochodu może pozostać w posiadaniu auta, które kupił. Żeby tak się stało, muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Jakie?
- Trzeba udowodnić, że kierowca nabył samochód w tzw. dobrej wierze, czyli nie zdawał sobie sprawy z tego, że pojazd jest kradziony i nic nie wzbudzało jego wątpliwości co do uczciwości zbywcy.
- Od podpisania umowy kupna powinny upłynąć minimum 3 lata.
- Po zakupie przedmiot transakcji został wydany kupującemu.
Przeczytaj też: Kupno samochodu z wadami – jakie uprawnienia ma kupujący?
- Według danych Komendy Głównej Policji liczba kradzieży samochodów z roku na rok maleje.
- W 2023 roku doszło do 6517 kradzieży pojazdów.
- Nieuczciwi sprzedawcy wystawiają na sprzedaż kradzione samochody.
- Przed podjęciem decyzji o zakupie wybranego samochodu warto sprawdzić jego historię, analizując dokumenty (dowód rejestracyjny pojazdu, kartę serwisową, potwierdzenie legalnego nabycia samochodu) i korzystając z takich serwisów, jak historiapojazdu.gov.pl.
- Gdy kierowca zorientuje się, że zakupiony przez niego samochód pochodzi z kradzieży, powinien zawiadomić policję.
- Po zgłoszeniu sprawy do organów ścigania samochód albo wróci do pierwotnego właściciela (jeśli ten jest znany), albo zostanie własnością ubezpieczyciela (gdy ten wypłacił pierwotnemu właścicielowi odszkodowanie za kradzież), albo pozostanie własnością Skarbu Państwa.
- Kierowca, który kupił skradziony samochód, może legalnie zostać jego właścicielem po spełnieniu kilku warunków.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno kradzionego samochodu
Nie tyle można, co wręcz trzeba! Niestety, ale nieuczciwych sprzedawców nie brakuje i kupujący musi sam zadbać o to, by nie wydać pieniędzy na samochód w złym stanie technicznym lub pochodzący z nielegalnego źródła. Kontrola dowodu rejestracyjnego, polisy OC czy dowodu zakupu to podstawa, a więcej informacji można znaleźć np. za pomocą serwisu Historia Pojazdu, który zbiera dane z bazy CEPiK.
Jeśli odkryjesz oszustwo już po nabyciu samochodu, musisz niezwłocznie zgłosić ten fakt na policję. Auto wróci wówczas do właściciela lub trafi do ubezpieczyciela, który wypłacił mu odszkodowanie za kradzież z AC. Jeśli właściciel nie jest znany, pojazd przejdzie na własność państwa. Zwrotu kosztów poniesionych na zakup kradzionego auta można się domagać wyłącznie od nieuczciwego sprzedawcy.
Tak, ale muszą zostać spełnione konkretne warunki. Po pierwsze, nabywca nie może mieć świadomości, że samochód pochodzi z kradzieży, tzn. musi kupować go w dobrej wierze. Po drugie, od razu po zakupie auto musi zostać wydane kupującemu. A po trzecie, od dokonania transakcji muszą minąć co najmniej trzy lata.
Dołącz do dyskusji