Kupno kradzionego samochodu – co grozi nabywcy takiego auta?

Obowiązki kierowcy kupującego samochód nie ograniczają się jedynie do wyboru marki, modelu i koloru karoserii. To dopiero początek, bo po dokonaniu wyboru trzeba pamiętać o dokładnym zweryfikowaniu pojazdu i przejęciu dokumentów, które zbywca powinien przekazać nowemu właścicielowi.

kupno kradzionego samochodu

Wszystko to ma na celu upewnienie się, czy samochód, który jest przedmiotem zainteresowania nabywcy, nie pochodzi np. z kradzieży. Co zrobić, żeby zapobiec zakupowi kradzionego pojazdu? I jak postępować, gdy już po przejęciu auta okaże się, że zostało ono przywłaszczone?

Jak często samochody stają się obiektem zainteresowań złodziejaszków?

Liczba kradzieży samochodów w Polsce z roku na rok malała. W 2013 roku Komenda Główna Policji notowała aż 14 800 tego typu zdarzeń, rok później było ich już ponad 1 000 mniej. Niemal z roku na rok statystyki kradzieżowe (dotyczące utraty pojazdów) malały i ten stan utrzymał się do dziś. W 2021 roku zanotowano o 400 mniej tego rodzaju zdarzeń niż w roku 2020, a w 2022 roku jeszcze mniej – 7 474.

RokLiczba stwierdzonych
kradzieży samochodów
2013 rok14 800
2014 rok13 791
2015 rok12 036
2016 rok11 448
2017 rok10 047
2018 rok8 745
2019 rok 8 672
2020 rok8 784
2021 rok8 383
2022 rok7 474
Liczba stwierdzonych kradzieży samochodów w latach 2013-2021 według danych Komendy Głównej Policji (statystyka.policja.pl)

Chociaż policyjne statystyki raczej uspokajają, właściciele samochodów nie powinni tracić czujności, podobnie jak kupujący auta z drugiej ręki. Złodzieje pojazdów wciąż kierują się swoimi upodobaniami i chęcią zysku. Wybierają marki, które najszybciej się sprzedadzą. Dlatego też własne auto warto ubezpieczyć w ramach autocasco lub ubezpieczenia od kradzieży, a dopiero kupiony samochód dokładnie sprawdzić przed dopełnieniem formalności i sfinalizowaniem transakcji.

Przy zakupie używanego samochodu uwagę nabywcy na pewno powinna zwrócić zbyt niska cena, jaką proponuje sprzedawca. Czasem rzeczywiście może to być świetna okazja, a powody wystawienia tak atrakcyjnej oferty wyjdą na jaw podczas przeglądu lub zbywca sam to zakomunikuje. Trzeba być jednak uważnym, bo korzystne warunki cenowe przy sprzedaży auta mogą również oznaczać to, że pojazd pochodzi z kradzieży, a oferujący chce się go jak najszybciej pozbyć i zyskać pieniądze.

Jak sprawdzić, czy samochód pochodzi z legalnego źródła?

Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu, który jest obiektem zainteresowań kupującego kierowcy, konieczne jest zorientowanie się, jaki jest stan techniczny pojazdu oraz jego sytuacja prawna. Konieczna jest zatem weryfikacja, czy samochód nie został wcześniej skradziony, a zbywca nie sprzedaje go bezprawnie. Przyszłemu właścicielowi dużo powiedzą wówczas dokumenty, które sprzedawca będzie mógł okazać. O legalnej sprzedaży może świadczyć posiadanie:

 • dowodu rejestracyjnego auta,
 • książki serwisowej,
 • potwierdzenia nabycia pojazdu przez dotychczasowego właściciela (umowa kupna, rachunki, faktury).

Jeśli samochód jest zarejestrowany w urzędzie miasta i posiada polisę OC, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzedaż jest legalna. Wątpliwości może z kolei budzić brak rejestracji, jeśli pojazd był dotychczas własnością innego kierowcy.

To, czy samochód nie został skradziony przed sprzedażą, można sprawdzić również, korzystając z serwisu historiapojazdu.gov.pl. Baza ta łączy się z bazą CEPiK, dlatego można spodziewać się, że zawarte tam dane będą aktualne. Poza informowaniem o kradzieży platforma umożliwia weryfikację historii pojazdu w zakresie:

 • informacji o ewentualnym wyrejestrowaniu pojazdu,
 • danych technicznych samochodu,
 • informacji o dotychczasowych właścicielach auta,
 • informacji o ważności badań technicznych,
 • informacji o ubezpieczeniu OC samochodu,
 • informacji o stanie licznika.
CZY WIESZ, ŻE …

Na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić używane pojazdy nie tylko z Polski, ale i z innych europejskich krajów. Dzięki danym pozyskiwanym w wyniku współpracy serwisu z bazą CARFAX można zdobyć informacje na temat aut z Belgii, Hiszpanii, Niderlandów, Norwegii i Szwecji. Z kolei samochody z Belgii, Czech, Danii, Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Słowenii, Estonii, Łotwy, Litwy, Szwecji, Węgier i Rumunii można sprawdzić w usłudze Historia Pojazdu dzięki danym z bazy AutoDNA.

Kupiłem kradziony samochód – co dalej?

Może zdarzyć się tak, że nieuczciwy sprzedawca dobrze zamaskował dowody, które mogłyby świadczyć o tym, że auto zostało skradzione i wystawione na sprzedaż przez nieuprawnioną do tego osobę. Wówczas odkrycie prawdy być może okaże się niemożliwe. Niewykluczone jednak, że o pochodzeniu auta nowy właściciel dowie się już po jego nabyciu. Co zrobić, gdy osoba, która kupiła kradziony samochód znajdzie się w takiej sytuacji?

Właściciel samochodu, który zorientował się, że zakupiony przez niego pojazd pochodzi z kradzieży, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt na policję. Zakup kradzionego samochodu to dla nowego właściciela auta niebezpieczeństwo oskarżenia o paserstwo.

Jeśli osoba, której skradziono samochód, zgłosiła ten fakt na policję i jest znana, odnaleziony dzięki nowemu właścicielowi pojazd powinien wrócić do pierwotnego posiadacza. Inaczej postępuje się, jeśli za utracony samochód osoba ta otrzymała rekompensatę od ubezpieczyciela w ramach swojego ubezpieczenia AC. Wówczas odnalezionym samochodem ma prawo rozporządzać towarzystwo ubezpieczeniowe i to ono jest jego obecnym właścicielem.

Jeśli sprawa wyszła na jaw, a pierwotny właściciel auta nie jest znany, samochód może przejść we własność państwa. Kierowca, który kupił skradziony samochód, czyli ostatni jego właściciel, nie może liczyć wówczas na rekompensatę za stratę. Chyba że uzyska zwrot kosztów od nieuczciwego sprzedawcy.

Kupno kradzionego samochodu – kiedy nabywca może legalnie zostać właścicielem pojazdu?

Analizując procedury, które wdraża się po odkryciu, że zakupiony samochód pochodzi z przestępstwa, wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: czy kierowca, który kupił feralny samochód, może wyjść z tej patowej sytuacji, nie będąc stratnym? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Nowy właściciel skradzionego przed transakcją samochodu może pozostać w posiadaniu auta, które kupił. Żeby tak się stało, muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Jakie?

 1. Trzeba udowodnić, że kierowca nabył samochód w tzw. dobrej wierze, czyli nie zdawał sobie sprawy z tego, że pojazd jest kradziony i nic nie wzbudzało jego wątpliwości co do uczciwości zbywcy.
 2. Od podpisania umowy kupna powinny upłynąć minimum 3 lata.
 3. Po zakupie przedmiot transakcji został wydany kupującemu.

Przeczytaj też: Kupno samochodu z wadami – jakie uprawnienia ma kupujący?

PODSUMOWANIE
 • Według danych Komendy Głównej Policji liczba kradzieży samochodów z roku na rok maleje.
 • W 2022 roku doszło do 7 474 kradzieży pojazdów.
 • Nieuczciwi sprzedawcy wystawiają na sprzedaż kradzione samochody.
 • Przed podjęciem decyzji o zakupie wybranego samochodu warto sprawdzić jego historię, analizując dokumenty (dowód rejestracyjny pojazdu, kartę serwisową, potwierdzenie legalnego nabycia samochodu) i korzystając z takich serwisów, jak historiapojazdu.gov.pl.
 • Gdy kierowca zorientuje się, że zakupiony przez niego samochód pochodzi z kradzieży, powinien zawiadomić policję.
 • Po zgłoszeniu sprawy do organów ścigania samochód albo wróci do pierwotnego właściciela (jeśli ten jest znany), albo zostanie własnością ubezpieczyciela (gdy ten wypłacił pierwotnemu właścicielowi odszkodowanie za kradzież), albo pozostanie własnością Skarbu Państwa.
 • Kierowca, który kupił skradziony samochód, może legalnie zostać jego właścicielem po spełnieniu kilku warunków.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno kradzionego samochodu

Czy można sprawdzić historię używanego samochodu przed jego zakupem?
Co robić w razie zakupu samochodu pochodzącego z kradzieży?
Czy można zostać legalnym właścicielem kradzionego auta?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC