Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu

Jeżeli jeździsz bardzo bezpiecznie, zawsze przestrzegając przepisów, nie musisz zaprzątać sobie głowy punktami karnymi. Co innego, gdy wykroczenia drogowe zdarzają Ci się często – wówczas trzeba uważać, by nie przekroczyć limitu, za co grozi utrata prawa jazdy. Jak w prosty sposób skontrolować stan swojego konta?

10 punktów za przekroczenie prędkości. Do tego 6 za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i jeszcze coś za mniejsze wykroczenia. A może część już się przedawniła? Jeśli należysz do grona kierowców, na których kontach punkty karne pojawiają się jak grzyby po deszczu, na pewno zdarzyło Ci się przeprowadzać takie wyliczenia, nerwowo sprawdzając, czy zbliżasz się już do limitu.

A skoro tak, to wiesz również, że błąd w obliczeniach może być bardzo kosztowny i skutkować nawet utratą prawa jazdy. Dlatego zamiast na zawodnej pamięci lepiej polegać w tym przypadku na konkretnych danych – zwłaszcza, że dostęp do nich jest bardzo łatwy, a uzyskać go możesz, nie ruszając się sprzed domowego komputera.

Sprawdzanie liczby punktów przez internet – jak to zrobić?

Sam proces sprawdzenia liczby punktów karnych na swoim koncie jest prosty i zajmuje zaledwie kilka chwil. Wcześniej jednak trzeba się do niego przygotować, zakładając profil zaufany – to dzięki niemu będziesz w stanie potwierdzić swoją tożsamość w sieci. Ale spokojnie, to też nic skomplikowanego.

Jak założyć profil zaufany?

Jest na to kilka opcji, ale najszybciej założysz profil zaufany za pośrednictwem banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie danych swoich klientów. Są to banki PKO BP, Pekao, Inteligo, Santander, mBank, ING, Millennium i Alior Bank, a także usługi bankowe T-Mobile oraz platforma pocztowa Envelo. Jeśli masz konto w jednym z nich, wystarczy się zalogować, wybrać odpowiednią zakładkę, zweryfikować operację SMS-owo i gotowe.

Ponadto profil zaufany możesz założyć, wypełniając wniosek na stronie https://pz.gov.pl/ i potwierdzając go osobiście w wybranej placówce. Są także opcje założenia tymczasowego profilu zaufanego lub skorzystania z e-dowodu.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych online?

Jeśli masz już profil zaufany, możesz za jego pomocą sprawdzić, ile masz punktów karnych. Oczywiście usługa dotyczy tylko Twojego konta, więc nie możesz podejrzeć, ile punktów karnych ma np. współmałżonek.

Jak to zrobić? Prześledźmy cały proces krok po kroku.

  1. Wejdź na stronę https://obywatel.gov.pl/ i znajdź tam zakładkę „Kierowcy i pojazdy”.
  2. Na kolejnej stronie zobaczysz sekcję „Kary i mandaty”, a w niej opcję „Sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”.
  3. Po kliknięciu w przycisk z napisem „Sprawdź swoje punkty karne” zostaniesz przeniesiony do strony profilu zaufanego, gdzie należy wybrać właściwy dla siebie sposób logowania.
  4. Po zalogowaniu się, system poprosi o podpisanie dokumentu. Wybierz opcję „Podpisz podpisem zaufanym” i zweryfikuj operację otrzymanym SMS-em kodem.
  5. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wyświetli się strona z informacją na temat Twoich punktów karnych.

Na stronie z wynikami będziesz mógł sprawdzić dokładną liczbę swoich punktów karnych – aktywnych, czyli tych, które masz na koncie, oraz tymczasowych, czyli tych, które czekają na orzeczenie sądu, jeśli odmówiłeś przyjęcia mandatu. Ponadto widoczne są okoliczności i data ich uzyskania. Pamiętaj, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc może jeszcze nie zawierać najnowszych informacji. W takim wypadku najlepiej będzie sprawdzić ponownie następnego dnia.

Uzyskane w ten sposób dane o stanie swojego konta możesz też pobrać jako dokument w formacie PDF i wydrukować, ale będzie on miał tylko charakter informacyjny. Nie możesz zatem przedstawić go w charakterze urzędowym np. w sądzie.

Czy można sprawdzić liczbę punktów karnych w inny sposób?

Oczywiście zawsze masz jeszcze do wyboru tradycyjną ścieżkę uzyskania informacji  o swoich punktach karnych, czyli udanie się osobiście na dowolny komisariat policji. W tym przypadku będziesz potrzebował dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowodu osobistego lub paszportu), dlatego też informacji o punktach karnych nie otrzymasz mailowo czy telefonicznie. Usługa jest bezpłatna.

Czy jest to w ogóle potrzebne, skoro wszystko można załatwić szybko przez internet? Wbrew pozorom tak, czasem udanie się na komisariat jest wręcz jedynym możliwym rozwiązaniem. Może się bowiem zdarzyć, że informacji o punktach karnych będzie wymagać np. Twój pracodawca. Nie wystarczy wówczas wydruk z internetu – potrzebne będzie zaświadczenie o liczbie punktów karnych, a takie otrzymasz tylko na komisariacie.

By otrzymać zaświadczenie, trzeba najpierw zapłacić 17 zł w kasie urzędu gminy lub miasta, na terenie której znajduje się komisariat, albo przelewem na konto urzędu. Z potwierdzeniem wpłaty udaj się na komisariat, a policjant wystawi Ci odpowiedni dokument.

Co będzie, gdy przekroczysz limit punktów karnych?

Punkty karne mogą być dla wielu kierowców znacznie większym problemem, niż konieczność zapłaty nawet kilku mandatów. Wszystko dlatego, że za przekroczenie ich odgórnie ustalonego limitu grożą poważne konsekwencje, łącznie z utratą prawa jazdy. Ile maksymalnie punktów można uzbierać?

  • Kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej niż rok, mogą uzbierać łącznie co najwyżej 24 punkty.
  • W przypadku młodych kierowców, czyli takich, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, granica jest niższa i wynosi 20 punktów.

Co się zatem stanie, gdy przekroczysz jeden z tych limitów? Jeśli jesteś kierowcą z dłuższym stażem, starosta wyda decyzję, na podstawie której zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdów oraz na badanie psychologiczne. Jeśli ich nie zaliczysz, stracisz prawo jazdy i będziesz musiał wyrobić je na nowo.

Z kolei w przypadku niedoświadczonych kierowców, którzy uzbierają ponad 20 punktów karnych w ciągu pierwszego roku od zdobycia uprawnień, konsekwencje będą jeszcze poważniejsze. Ci stracą prawo jazdy od razu, więc będą zmuszeni do ponownego odbycia kursu i zdania egzaminu raz jeszcze.

Czy można zmniejszyć liczbę punktów karnych na swoim koncie?

Co zrobić w sytuacji, gdy wiesz, że zbliżasz się do górnej granicy punktowej, a każde kolejne przewinienie może skutkować utratą prawa jazdy? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jazda zgodnie z przepisami – istnieją jednak sposoby na „pozbycie się” przynajmniej części punktów.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że punkty karne ulegają przedawnieniu. Dzieje się tak po upływie dokładnie roku od dnia popełnienia wykroczenia, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy do niego doszło. W ten sposób możesz ustalić, ile punktów będziesz miał na koncie w danym dniu, minimalizując tym samym ryzyko przekroczenia limitu.

Przykład

1 czerwca 2020 roku Marcin został zatrzymany przez policję i otrzymał mandat oraz 2 punkty karne za jazdę bez świateł. Ponieważ było to kolejne upomnienie w krótkim czasie, Marcin sprawdził przez internet, jak wygląda stan jego konta. Gdy zobaczył, że zebrał już 21 punktów karnych, obiecał sobie jazdę zgodnie z przepisami.

Niestety następnego dnia spiesząc się do pracy, przejechał na czerwonym świetle, co nie umknęło uwadze policji. Słysząc, że otrzyma za to wykroczenie 6 punktów karnych, Marcin był przekonany, że może się pożegnać z prawem jazdy. Ku jego zdziwieniu funkcjonariusze poinformowali go, że ma na koncie 23 punkty.

Jak to możliwe? Okazało się, że tego samego dnia przedawnieniu uległa kara 4 punktów karnych za przekroczenie prędkości, które otrzymał 2 czerwca 2019 roku. W momencie przekroczenia przepisów miał zatem na koncie 17 punktów, co sprawiło, że zmieścił się w limicie.

Czy poza kasowaniem się punktów po upływie roku istnieje jeszcze jakiś inny sposób, na zmniejszenie ich liczby? Tak, możesz wziąć udział w szkoleniu obniżającym liczbę punktów karnych. Tego rodzaju kursy są płatne (minimum 300 zł), a przeprowadzają je Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.Po zaliczeniu szkolenia z Twojego konta zostanie skasowanych 6 najstarszych punktów. Nie każdy kierowca ma jednak taką możliwość. Wziąć udział w szkoleniu można tylko raz na 6 miesięcy, a ponadto wykluczone z niego są osoby, które już przekroczyły dopuszczalny limit punktów karnych.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!