Jak sprawdzić punkty karne?

Jeżeli jeździsz bardzo bezpiecznie, zawsze przestrzegając przepisów, nie musisz zaprzątać sobie głowy punktami karnymi. Co innego, gdy wykroczenia drogowe zdarzają Ci się często – wówczas trzeba uważać, by nie przekroczyć limitu, za co grozi utrata prawa jazdy. Jak w prosty sposób skontrolować stan swojego konta?

punkty karne

9 punktów za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h, a 11 za poruszanie się z prędkością większą o 50 km/h niż ta dopuszczalna. Do tego 5 za naruszenie zakazu zawracania i jeszcze coś za mniejsze wykroczenia. A może część już się przedawniła? Jeśli należysz do grona kierowców, na których kontach punkty karne pojawiają się jak grzyby po deszczu, na pewno zdarzyło Ci się przeprowadzać takie wyliczenia, nerwowo sprawdzając, czy zbliżasz się już do limitu.

A skoro tak, to wiesz również, że błąd w obliczeniach może być bardzo kosztowny i skutkować nawet utratą prawa jazdy. Dlatego zamiast na zawodnej pamięci lepiej polegać w tym przypadku na konkretnych danych – zwłaszcza że dostęp do nich jest bardzo łatwy, a uzyskać go możesz, nie ruszając się sprzed domowego komputera.

UWAGA!

Przez rok od 17 września 2022 roku nie można było wziąć udziału w szkoleniu redukującym punkty karne. Dodatkowo punkty karne uzyskane wtedy widnieją przez 2 lata od zapłacenia mandatu! Jednak od 17 września 2023 roku kolejny raz weszły w życie nowe przepisy o punktach karnych – od tego momentu znowu działają przez 1 rok i obowiązują kursy reedukacyjne zmniejszające ich liczbę o 6!

Jak sprawdzić ilość punktów karnych przez internet?

Sam proces sprawdzenia liczby punktów karnych na swoim koncie jest prosty i zajmuje zaledwie kilka chwil. Wcześniej jednak trzeba się do niego przygotować, zakładając profil zaufany – to dzięki niemu będziesz w stanie potwierdzić swoją tożsamość w sieci. Ale spokojnie, to też nic skomplikowanego.

Jak założyć profil zaufany?

Jest na to kilka opcji, ale najszybciej założysz profil zaufany za pośrednictwem banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie danych swoich klientów. Są to banki PKO BP, Pekao, Inteligo, Santander, mBank, ING, Millennium, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, Credit Agricole, BOŚ Bank, Grupa BPS, Kasa Stefczyka, Alior Bank i inne Banki Spółdzielcze, a także usługi bankowe T-Mobile oraz platforma pocztowa Envelo. Jeśli masz konto w jednym z nich, wystarczy się zalogować, wybrać odpowiednią zakładkę, zweryfikować operację SMS-owo i gotowe.

Ponadto profil zaufany możesz założyć, wypełniając wniosek na stronie https://pz.gov.pl/ i potwierdzając go osobiście w wybranej placówce. Są także opcje założenia tymczasowego profilu zaufanego lub skorzystania z e-dowodu.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych online?

Jeśli masz już profil zaufany, możesz za jego pomocą sprawdzić, ile masz punktów karnych. Oczywiście usługa dotyczy tylko Twojego konta, więc nie możesz podejrzeć, ile punktów karnych ma np. współmałżonek.

Jak to zrobić? Prześledźmy cały proces krok po kroku.

  1. Wejdź na stronę https://obywatel.gov.pl/ i znajdź tam zakładkę „Kierowcy i pojazdy”.
  2. Na kolejnej stronie zobaczysz sekcję „Kary i mandaty”, a w niej opcję „Sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”.
  3. Po kliknięciu w przycisk z napisem „Sprawdź swoje punkty karne” zostaniesz przeniesiony do strony profilu zaufanego, gdzie należy wybrać właściwy dla siebie sposób logowania.
  4. Po zalogowaniu się, system poprosi o podpisanie dokumentu. Wybierz opcję „Podpisz podpisem zaufanym” i zweryfikuj operację otrzymanym SMS-em kodem.
  5. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wyświetli się strona z informacją na temat Twoich punktów karnych.

Na stronie z wynikami będziesz mógł sprawdzić dokładną liczbę swoich punktów karnych – aktywnych, czyli tych, które masz na koncie, oraz tymczasowych, czyli tych, które czekają na orzeczenie sądu, jeśli odmówiłeś przyjęcia mandatu. Ponadto widoczne są okoliczności i data ich uzyskania. Pamiętaj, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc może jeszcze nie zawierać najnowszych informacji. W takim wypadku najlepiej będzie sprawdzić ponownie następnego dnia.

Uzyskane w ten sposób dane o stanie swojego konta możesz też pobrać jako dokument w formacie PDF i wydrukować, ale będzie on miał tylko charakter informacyjny. Nie możesz zatem przedstawić go w charakterze urzędowym np. w sądzie.

Czy można sprawdzić liczbę punktów karnych w inny sposób?

Oczywiście zawsze masz jeszcze do wyboru tradycyjną ścieżkę uzyskania informacji  o swoich punktach karnych, czyli udanie się osobiście na dowolny komisariat policji. W tym przypadku będziesz potrzebował dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowodu osobistego lub paszportu), dlatego też informacji o punktach karnych nie otrzymasz mailowo czy telefonicznie. Usługa jest bezpłatna.

Czy jest to w ogóle potrzebne, skoro wszystko można załatwić szybko przez internet? Wbrew pozorom tak, czasem udanie się na komisariat jest wręcz jedynym możliwym rozwiązaniem. Może się bowiem zdarzyć, że informacji o punktach karnych będzie wymagać np. Twój pracodawca. Nie wystarczy wówczas wydruk z internetu – potrzebne będzie zaświadczenie o liczbie punktów karnych, a takie otrzymasz tylko na komisariacie.

By otrzymać zaświadczenie, trzeba najpierw zapłacić 17 zł w kasie urzędu gminy lub miasta, na terenie której znajduje się komisariat, albo przelewem na konto urzędu. Z potwierdzeniem wpłaty udaj się na komisariat, a policjant wystawi Ci odpowiedni dokument.

Co będzie, gdy przekroczysz limit punktów karnych?

Punkty karne mogą być dla wielu kierowców znacznie większym problemem niż konieczność zapłaty nawet kilku mandatów. Wszystko dlatego, że za przekroczenie ich odgórnie ustalonego limitu grożą poważne konsekwencje, łącznie z utratą prawa jazdy. Ile maksymalnie punktów można uzbierać?

  • Kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej niż rok, mogą uzbierać łącznie co najwyżej 24 punkty.
  • W przypadku młodych kierowców, czyli takich, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, granica jest niższa i wynosi 20 punktów.

Co się zatem stanie, gdy przekroczysz jeden z tych limitów? Jeśli jesteś kierowcą z dłuższym stażem, starosta wyda decyzję, na podstawie której zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdów oraz na badanie psychologiczne. Jeśli ich nie zaliczysz, stracisz prawo jazdy i będziesz musiał wyrobić je na nowo.

Z kolei w przypadku niedoświadczonych kierowców, którzy uzbierają ponad 20 punktów karnych w ciągu pierwszego roku od zdobycia uprawnień, konsekwencje będą jeszcze poważniejsze. Ci stracą prawo jazdy od razu, więc będą zmuszeni do ponownego odbycia kursu i zdania egzaminu raz jeszcze.

Czy można zmniejszyć liczbę punktów karnych na swoim koncie?

Co zrobić w sytuacji, gdy wiesz, że zbliżasz się do górnej granicy punktowej, a każde kolejne przewinienie może skutkować utratą prawa jazdy? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jazda zgodnie z przepisami – istnieją jednak sposoby na „pozbycie się” przynajmniej części punktów.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że punkty karne ulegają przedawnieniu. Dzieje się tak po upływie dokładnie roku liczonych od dnia zapłacenia mandatu (od 17.09.2023). Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy za niego zapłaciłeś. W ten sposób możesz ustalić, ile punktów będziesz miał na koncie w danym dniu, minimalizując tym samym ryzyko przekroczenia limitu.

Przykład

2 grudnia 2022 roku Marcin został zatrzymany przez policję i otrzymał mandat oraz 2 punkty karne za jazdę bez świateł. Ponieważ było to kolejne upomnienie w krótkim czasie, Marcin sprawdził przez internet, jak wygląda stan jego konta. Gdy zobaczył, że zebrał już 14 punktów karnych, obiecał sobie jazdę zgodnie z przepisami.

Niestety następnego dnia, spiesząc się do pracy, przejechał na czerwonym świetle, co nie umknęło uwadze policji. Słysząc, że otrzyma za to wykroczenie 15 punktów karnych, Marcin był przekonany, że może się pożegnać z prawem jazdy. Ku jego zdziwieniu funkcjonariusze poinformowali go, że ma na koncie 23 punkty.

Jak to możliwe? Okazało się, że tego samego dnia przedawnieniu uległa kara 6 punktów karnych, które otrzymał 2 grudnia 2020 roku. W momencie przekroczenia przepisów miał zatem na koncie 8 punktów, co sprawiło, że zmieścił się w limicie.

Czy poza kasowaniem się punktów po upływie 1 roku istnieje jeszcze jakiś inny sposób na zmniejszenie ich liczby? Od 17 września 2023 roku można znowu wziąć udział w szkoleniu obniżającym liczbę punktów karnych. Tego rodzaju kursy były płatne (minimum 900 zł), a przeprowadzają je Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Po zaliczeniu szkolenia z konta znika 6 najstarszych punktów.

Czy liczba punktów karnych wpływa na cenę OC?

Od 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele, którzy dołączyli do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, otrzymują informacje o punktach karnych oraz mandatach otrzymywanych przez kierowców. Czy to oznacza automatycznie, że osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego zapłacą wyższe składki OC?

Niekoniecznie. Pamiętajmy, że dostęp do informacji nie musi oznaczać, że ubezpieczyciel będzie uwzględniał akurat tę zmienną w wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej. Zależy to od indywidualnego podejścia poszczególnych towarzystw.

Kodeks drogowy wskazuje, że ubezpieczyciele mogą otrzymać następujące informacje z centralnej ewidencji kierowców:

  • liczba punktów karnych,
  • punktach karnych przypisanych po prawomocnym wyroku sądu,
  • naruszeniu przepisów ruchu drogowego,
  • podmiocie, który zarejestrował wykroczenie w ruchu drogowym,
  • rodzajach prawomocnych rozstrzygnięć.

Więcej na temat powiązania OC z punktami karnymi przeczytasz w naszym poradniku Większa składka za OC dla kierowców, którzy łamią przepisy!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie punktów karnych 

Gdzie uzyskam urzędowe zaświadczenie o punktach karnych?
Czy mogę coś zrobić, żeby zmniejszyć liczbę punktów karnych?
Czy mogę dowiedzieć się, ile punktów karnych ma inna osoba?
PODSUMOWANIE
  • Liczbę punktów karnych można sprawdzić online, za pomocą profilu zaufanego.
  • Profil zaufany można założyć online, m.in. za pośrednictwem banków (np. ING czy Santander).
  • Sprawdzenie liczby punktów karnych jest też możliwe na komisariacie. Trzeba wówczas okazać dowód tożsamości, dlatego konieczne jest pojawienie się na miejscu osobiście.
  • W przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok, limit punktów karnych wynosi 24 punkty. Osoby z krótszym stażem mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów.
  • Po przekroczeniu limitów niedoświadczeni kierowcy (posiadający prawo jazdy krócej niż rok) prawdopodobnie stracą prawo jazdy i będą musieli jeszcze raz przystąpić do egzaminów. Osoby posiadające uprawnienia ponad rok będą musiały przejść badania psychologiczne i zdać egzamin sprawdzający, aby odzyskać dokument.
  • Liczba punktów karnych ulega przedawnieniu po roku od opłacenia mandatu. Od 17 września 2023 roku znowu funkcjonują kursy reedukacyjne, które zmniejszają liczbę punktów karnych na koncie kierowcy o 6.
  • Od czerwca 2022 roku ubezpieczyciele mają dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach otrzymywanych przez kierowców.
  • Każdy ubezpieczyciele sam decyduje, czy punkty karne i mandaty wpływają na jego kalkulacje składek.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Największe szkody wprowadza ustawodawca w karaniu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w dolnych jej granicach.Co to jest za wykroczenie gdzie prędkość ślimacza jest przekroczona do prędkości żółwia?Wg mnie jest to świadome i cyniczne działanie bo ta grupa kierowców nie zalicza się do grona piratów drogowych a jest najłatwiejszym celem do zarabiania kasy!Fotopułapki to już biznes poszczególnych gmin.Jak ma się w tak opresyjnym środowisku poruszać kierowca który jak w moim przypadku po 20 latach bezmandatowej jazdy nagle dostaje 7 punktów za przekroczenie 30 km/h.Przecież rowery jeżdżą szybciej..?.I takim to sposobem ktoś kto jeździ bezpiecznie może stracić prawo jazdy ,bo nie sposób uniknąć tych opresyjnych pułapek zastawionych w całej Polsce. Pozdrawiam.
avatar autora komentarza
A jak to jest z tymi kursami redukującymi. Ich nie będzie całkowicie czy coś się zmieni w ich prowadzeniu ale dalej będą? Każda strona pisze coś innego:)
Od 17 września 2022 roku wchodzi w życie zmiana w Kodeksie drogowym, która całkowicie likwiduje kursy redukujące liczbę punktów karnych. Możliwość pozbycia się w ten sposób 6 punktów karnych z konta kierowcy istnieje zatem jeszcze wyłącznie do 16 września, potem punkty będą kasowane automatycznie, ale dopiero po 2 latach od dnia zapłaty mandatu.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC