Londyn – atrakcje. TOP 11, które warto zobaczyć

Lot do Londynu trwa około 2 godzin. Połączenia są realizowane dosyć często i można znaleźć takie za niewielkie pieniądze. To wszystko sprawia, że Polacy często obierają kierunek na Londyn. Już wybierając się na weekend czy kilka dni więcej, zwiedzisz najważniejsze zabytki tego miasta. Jakie atrakcje warto zaplanować, wybierając się do Londynu?

londyn atrakcje

Kilka porad przed wyjazdem do Londynu

Chociaż dominującym w Londynie językiem jest oczywiście wielu dobrze znany język angielski, w tym wielkim mieście możesz czuć się nieco zagubiony. Niektórzy turyści, mimo znajomości tamtejszego języka, mają problem z porozumieniem się z londyńczykami ze względu na ich akcent. Ale nie tylko to powoduje zdezorientowanie.

Każdy kraj i każde miasto rządzi się swoimi prawami. Nawet przygotowując się odpowiednio do wyjazdu na wyspy, możesz być zaskoczony pewnymi regułami, według których się tam funkcjonuje. O czym powinieneś wiedzieć, zanim wyjedziesz zwiedzać Londyn?

  • W stolicy Anglii znajduje się przynajmniej kilkanaście muzeów, które zwiedzisz za darmo. Są to m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Techniki czy Muzeum Brytyjskie. Musisz tylko nabyć bezpłatną wejściówkę. Najlepiej zarezerwować ją online jeszcze przed wyjazdem.
  • Przy wejściu do wielu atrakcji ochrona sprawdza torby i plecaki. Kontroli powinieneś się spodziewać m.in. w pałacu Kensington, Muzeum Brytyjskim i Tower of London.
  • Jeśli zamówisz herbatę w londyńskiej kawiarni, z pewnością zostaniesz zapytany, czy życzysz sobie dodatek w postaci mleka.
  • Metro pozwala w krótkim czasie przemieszczać się po Londynie. Jest jednak dosyć drogie w porównaniu z autobusami. Przejażdżka piętrowym autobusem, który jest symbolem Wielkiej Brytanii, może być dodatkową atrakcją i sposobem na podziwianie londyńskiej architektury.
  • Przystanki autobusowe są rozlokowane bardzo gęsto.
  • Jeśli planujesz co najmniej kilka kursów komunikacją miejską po Londynie, rozważ zakup biletu całodniowego lub tygodniowego. Zarówno bilet na metro, jak i na autobus kupisz w automatach przy wejściu do metra.
  • Całodniowy bilet autobusowy wystarczy okazać kierowcy, wchodząc do pojazdu.
  • Im bliżej centrum Londynu, tym bilety komunikacji miejskiej są tańsze. Miasto podzielone jest na strefy.
  • Między lotniskami w Londynie a centrum miasta kursują autobusy. Bilety można kupić przez internet.
  • W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Na wielu przejściach dla pieszych znajdziesz wskazówkę, w którą stronę powinieneś popatrzeć, żeby upewnić się, że nic nie jedzie, a Ty możesz przejść na drugą stronę.

Przeczytaj też: Odległość lotniska od centrum miasta – ile trwa i ile kosztuje dojazd?

Przeczytaj też: Wielka Brytania – przewodnik dla kierowców

Co zwiedzić w Londynie?

W Londynie możesz spędzić nawet tydzień lub dwa, a i tak okaże się to za mało, żeby odwiedzić wszystkie miejsca, które są tego warte. Oczywiście nie musisz być zainteresowany wszystkimi londyńskimi atrakcjami, ale z pewnością będziesz miał z czego wybierać. Jeśli stolicę Anglii odwiedzasz pierwszy raz, uwzględnij w swoim planie zwiedzania poniższe miejsca.

najciekawsze atrakcje w londynie

Pałac Kensington

Pałac Kensington jest położony w malowniczej części Hyde Parku, tuż nad niewielkim stawem. Sam wykonany z cegły obiekt od strony parku nie robi piorunującego wrażenia – nie posiada okrągłych wieżyczek i bogatych zdobień na fasadzie, z czego słyną pałace znajdujące się w Polsce. Jednak taki właśnie jest jego urok. Nie oznacza to, że nie jest warty uwagi. Wręcz przeciwnie. Stanowi piękny przykład tamtejszej architektury. Ornamenty znajdują się za to we wnętrzach.

Dla turystów udostępniana jest tylko część budynku. Pokryte freskami i malowidłami korytarze, schody dopełnione ciekawymi balustradami, wysokie portale, kominki, zdobione sufity, repliki dawnego wyposażenia – to wszystko tworzy pałacowy klimat Kensington. Zwiedzając pałac, będziesz poruszał się wzdłuż wyznaczonej trasy, która kończy się w sklepiku z pamiątkami i pałacowej kawiarni.

Wokół budynku znajdują się zadbane tereny zielone i uroczy ogród poświęcony pamięci księżnej Diany. Przypałacowy teren ograniczony jest ogrodzeniem, które przy traktach wieńczą pięknie bramy.

Warto mieć świadomość, że mijane po drodze w pałacu apartamenty, które nie są dostępne dla zwiedzających, zamieszkują członkowie rodziny królewskiej. To w Kensington mieszkała księżniczka Małgorzata, siostra królowej Elżbiety II. Część pomieszczeń zajmował książę William z księżną Kate i dziećmi, a także książę Harry czy córka księżniczki Anny, a wnuczka królowej Elżbiety II.

UWAGA!

Od strony ulicy pałac jest osłonięty przed wzrokiem zwiedzających. Tam też nie wolno robić zdjęć.

Hyde Park

Odwiedzając pałac Kensington, nie sposób odmówić sobie choćby krótkiego spaceru po Hyde Parku. Ogromny zielony teren z jeziorem Serpentine dzielącym go na dwie części oraz licznymi ścieżkami przeznaczonymi zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów.

UWAGA!

Nie wszystkie ścieżki są przeznaczone dla rowerów.

Po jednej stronie parku znajduje się wspomniany już pałac Kensington, z drugiej z kolei można odwiedzić Marmurowy Łuk, który do 1851 roku znajdował się przed pałacem Buckingham. Po drodze warto zatrzymać się przed okazałym budynkiem sali koncertowej – Royal Albert Hall, naprzeciwko którego znajduje się okazały, bogato zdobiony pomnik księcia Alberta.

Park będący jednym z królewskich parków znajdujących się w Londynie stanowi miejsce wypoczynku i spotkań mieszkańców miasta oraz turystów. Przy niektórych ścieżkach spotkasz oczekujące na jedzenie wiewiórki, a także latające wolno papugi.

Pałac Buckingham

Właściwie w sąsiedztwie Hyde Parku znajdują się ogrody należące do pałacu Buckingham. Rezydencja króla Wielkiej Brytanii przyciąga mnóstwo turystów szczególnie około godziny 11:00. O tej porze przed pałacem odbywa się zmiana warty, która jest jedną z cieszących się dużym zainteresowaniem atrakcji turystycznych.

UWAGA!

Zmiana warty przed pałacem Buckingham odbywa się w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

Pałac przez większą część roku można podziwiać jedynie z zewnątrz. Wnętrza są udostępniane dla zwiedzających tylko przez kilka tygodni, a bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Muzeum Historii Naturalnej

Już sam budynek muzeum robi ogromne wrażenie. Nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale też walory architektoniczne, piękne zdobienia. Wchodząc wejściem głównym, w pierwszej kolejności znajdziesz się w holu głównym, gdzie nad głowami turystów został wyeksponowany olbrzymi szkielet.

CIEKAWOSTKA

Główny hol Muzeum Historii Naturalnej był inspiracją dla twórców filmu o Harrym Potterze. To na jego wzór stworzono hol w Hogwarcie.

Wystawy zawierają ponad 70 milionów eksponatów: szkielety dinozaurów, skamieniałości i wiele więcej. 

Muzeum Historii Naturalnej jest jedną z tych atrakcji, które można zwiedzić bezpłatnie. Żeby obejrzeć wystawy, trzeba jednak zdobyć darmowy bilet. Najlepiej zarezerwować wejściówkę przez internet jeszcze przed odwiedzeniem muzeum. Dzięki temu ominiesz długie kolejki po odbiór biletu na miejscu.

UWAGA!

Niektóre wystawy w muzeum są dodatkowo płatne.

Zwłaszcza w długie weekendy muzeum jest oblegane przez mnóstwo turystów. Najlepiej więc zaplanować zwiedzanie w inne dni, aby móc podziwiać eksponaty w sprzyjających warunkach.

Przeczytaj też: Dni wolne od pracy w największych krajach europejskich – kiedy wypadają święta?

Dworzec King’s Cross

Jeśli jesteś fanem Harry’ego Pottera, zapisz dworzec King’s Cross na swojej mapie. To stąd odjeżdżał popularny ekspres do Hogwartu, a mianowicie z peronu 9 i ¾ znajdującego się po drugiej stronie muru między 9 i 10 peronem.

Żeby wejść do właściwej części dworca (tej, z której odjeżdżają pociągi), musisz mieć bilet i zeskanować go na bramkach. Dlatego dla turystów stworzono imitację peronu 9 i ¾ w dobudowanej do dworca galerii. Fanów książek J. K. Rowling przyciąga wózek wbudowany w ceglaną ścianę. Miłośnicy historii o czarodzieju ustawiają się w kolejce, aby zrobić sobie choć jedno zdjęcie w tym magicznym miejscu.

CZY WIESZ, ŻE …

Sesje fotograficzne nadzorują i animują specjalnie oddelegowane do tego osoby. Udostępniają dodatkowe rekwizyty, jak różdżki, szaliki w barwach czterech domów z filmu, a zdjęcie wykonuje fotograf.

Obok znajduje się sklep z gadżetami związanymi z Harrym Potterem. Tam też można odebrać zdjęcia wykonane przez fotografa przy wejściu na peron 9 i ¾.

Hotel St Pancras

Po sąsiedzku do dworca King’s Cross, dosłownie po drugiej stronie ulicy, znajduje się hotel St Pancras, który również był tłem w filmie o Harrym Potterze. Już od zewnątrz robi ogromne wrażenie zarówno swoimi rozmiarami, jak i wyglądem wprost z bajki. Ceglana fasada, liczne wieżyczki i zdobienia. Ale jeśli będziesz miał okazję wejść do środka, zwróć uwagę na klatkę schodową znajdującą się w głębi budynku na lewo od wejścia. Ta część hotelu również została wykorzystana w filmie na podstawie powieści J. K. Rowling.

CIEKAWOSTKA

Chociaż dosłownie obok znajduje się dworzec King’s Cross, to przy hotelu mieści się kolejna stacja kolejowa – St Pancras.

London Eye

Nazywany też Kołem Milenijnym diabelski młyn znajduje się na południowym brzegu Tamizy, w sąsiedztwie popularnego Big Bena i Pałacu Westminsterskiego. Koło jest doskonałym punktem widokowym na miasto. Jego wysokość sięga 135 m. Na kole przymocowano 32 kabiny. Pełny obrót trwa 30 minut. Wolne tempo pozwala turystom wsiadać i wysiadać z wagonika znajdującego się na dole bez konieczności zatrzymywania koła.

Big Ben i Pałac Westminsterski

Pobyt w Londynie nie byłby pełny, gdybyś nie zobaczył na własne oczy popularnego Big Bena. Wieża zegarowa Pałacu Westminsterskiego to jeden z symboli tego miasta. Kompleks zachwyca neogotyckim stylem. Jego położenie również jest wyjątkowe, bo znajduje się tuż nad Tamizą.

CIEKAWOSTKA

Najpiękniejsze zdjęcia pałacu i Elisabeth Tower wykonasz ze znajdującego się tuż obok Mostu Westminsterskiego lub z drugiego brzegu rzeki.

Pałac Westminsterski możesz podziwiać nie tylko znad Tamizy, ale także z drugiej strony, obchodząc go dookoła. Możliwe jest też zwiedzanie wnętrz.

CZY WIESZ, ŻE …

Pałac Westminsterski jest siedzibą brytyjskiego parlamentu.

Opactwo Westminsterskie

Idąc od strony Tamizy, mijając Big Ben, dotrzesz do Opactwa Westminsterskiego – anglikańskiej świątyni, w której od czasów Wilhelma Zdobywcy (XI w.) odbywają się koronacje królów Wielkiej Brytanii. Koronacja Króla Karola III, która miała miejsce 6 maja 2023 roku, odbyła się właśnie tam.

Opactwo jest też miejscem pochówku wielu znamienitych osób, m.in. Karola Dickensa, Isaaca Newtona, Karola Darwina, Stephena Hawkinga czy Georga Friedricha Händla.

Tower Bridge

Podobnie jak Big Ben, Tower Bridge jest tą atrakcją, którą koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Londynie. Stanowi bowiem kolejny symbol miasta, który jest tak charakterystyczny, że poznasz go bez problemu. Most można podziwiać z zewnątrz, ale wieże są też udostępniane turystom do zwiedzania w środku. Między jedną a drugą ponad 40 m nad lustrem wody rozciąga się pomost ze szklaną podłogą dla odważnych.

We wnętrzach Tower Bridge znajdują się wystawy muzealne. Zobaczysz tam też mechanizm wiktoriańskiej inżynierii, który dawniej napędzał windy mostowe.

CIEKAWOSTKA

Tower Bridge jest jedynym zwodzonym mostem na Tamizie. Jego przęsła (każde o wadze 1200 ton) podnoszą się około 3 razy dziennie.

Tower of London

Obok Tower Bridge znajduje się twierdza – Tower of London. Zwiedzanie obiektu warto zacząć od spaceru po murach i odwiedzenia znajdujących się na tym trakcie wież. Każda wieża ma swoją nazwę, m.in. Salt Tower, Broad Arrow Tower czy Lanthorn Tower. W ich wnętrzach umieszczono wystawy, przy których warto się zatrzymać.

Twierdza pełniła niegdyś funkcję obronną. Była też więzieniem, w którym przetrzymywano m.in. królową Annę Boleyn czy Thomasa More’a. Obiektu strzegą strażnicy, tzw. Yeomen Warders, którzy wraz ze swoimi rodzinami do dziś mieszkają wewnątrz fortecy. Znajdują się tam zatem budynki mieszkalne, kaplica i inne obiekty, które pełnią funkcję muzealną. W obiektach zlokalizowanych w granicach twierdzy mieszczą się sale wystawiennicze m.in. eksponujące zbroję czy broń. Ale tym, co z pewnością przyciąga wielu turystów do twierdzy, jest wystawa klejnotów i insygniów koronacyjnych, w tym te zdobione największymi na świecie brylantami.

CIEKAWOSTKA

Symbolem twierdzy są kruki, z którymi związane są legendy. Kruki są pilnie strzeżone i pielęgnowane. Podania głoszą, że opuszczenie przez nie fortecy byłoby oznaką końca Londynu, a nawet całej Wielkiej Brytanii.

Bilet do Tower of London możesz nabyć online. Jeśli zamierzasz również zwiedzać wnętrza Tower Bridge, przemyśl zakup biletu łączonego.

Ubezpieczenie podróżne do Londynu od 22 zł za tydzień!

Przebywając w Polsce, masz zapewnioną opiekę medyczną dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu, które jest obowiązkowe dla wszystkich. Wyjeżdżając za granicę, np. do Londynu, warto wyposażyć się w ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty:

  • leczenia, jeśli ucierpisz w wypadku lub zachorujesz i będziesz potrzebował pomocy lekarza,
  • tłumacza, jeśli nie będziesz mógł porozumieć się z medykiem lub policjantem,
  • przejazdu karetką, jeśli transport medyczny z miejsca zdarzenia do szpitala będzie konieczny,
  • transportu do Polski w specjalnych warunkach i pod opieką specjalisty, jeśli ze względu na stan zdrowia nie będziesz mógł wrócić do domu zaplanowanym wcześniej środkiem transportu,
  • środków medycznych i ortopedycznych,
  • odszkodowania dla osoby, której wyrządzisz szkodę, np. wybijesz przez przypadek szybę w oknie hotelowym,
  • najpotrzebniejszych rzeczy, które będziesz musiał kupić, gdy Twój bagaż nie dotrze do Ciebie na czas.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii

Sprawdźmy, ile będzie kosztowała ochrona ubezpieczeniowa na tygodniowy pobyt w Londynie. Przykładowym turystą, który w stolicy Anglii zamierza spędzić czas intensywnie, zwiedzając kluczowe miejsca, niech będzie 28-letnia Agnieszka.

Towarzystwa ubezpieczenioweZakres ochronyCena
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 212 zł,
NNW: 15 000 zł
25,42 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29,00 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł
ProamaKL: 100 000 zł30,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
WienerKL: 172 912 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 070 zł
35,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł
54,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].
PODSUMOWANIE
  • Przed wyjazdem do Londynu warto zrobić plan zwiedzania, kupić bilety wstępu przez internet lub zarezerwować online darmowe wejściówki.
  • Niektóre muzea w Londynie możesz zwiedzić bezpłatnie. Musisz tylko pobrać wejściówkę, którą najlepiej nabyć przez internet.
  • Przed wyjazdem do stolicy Anglii sprawdź połączenia między lotniskiem a interesującą Cię częścią miasta. Bilet na autobus lub pociąg możesz nabyć online.
  • Podczas pobytu w Londynie warto odwiedzić pałac Kensington, pałac Buckingham, Big Ben z pałacem Westminsterskim i Opactwem Westminsterskim, Tower Bridge, a także twierdzę Tower of London. Rozważ też przejażdżkę Kołem Milenijnym, spacer po Hyde Parku i odwiedziny miejsc związanych z Harrym Potterem.
  • Przed wyjazdem do Londynu wykup ubezpieczenie turystyczne, które przede wszystkim zapewni Ci ochronę na wypadek konieczności skorzystania z pomocy lekarza, ale też w wielu innych sytuacjach.
  • Za tygodniową polisę turystyczną do Londynu zapłacisz od 22 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje turystyczne w Londynie

Jakie miejsca warto odwiedzić w Londynie?
Czy w Londynie bardziej opłaca się jeździć metrem, czy autobusem?
Czy bilety wstępu do atrakcji turystycznych w Londynie są drogie?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!