Lot z przesiadką – wyjaśniamy krok po kroku

Powodów do skorzystania z lotu transferowego jest co najmniej kilka, w tym konieczność ze względu na odległość czy po prostu niższa cena. Czy powinniśmy obawiać się odprawy podczas lotu z przesiadką? Co dzieje się wtedy z bagażem? Czy w oczekiwaniu na przesiadkę możemy opuścić budynek lotniska? Podpowiadamy i wyjaśniamy wątpliwości dotyczące lotów transferowych!

lot z przesiadką

Lot transferowy, lot z przesiadką – jedno, a dwa!

Najdłuższy bezpośredni lot komercyjny realizowany jest na trasie Singapur – Nowy Jork. Samolot pokonuje w ciągu 18,5 godziny 15 332 km. Tak długie loty to bardziej wyjątki niż standardowa oferta linii lotniczych, dlatego podczas podróży lotniczej na drugi koniec świata zazwyczaj musimy się przesiadać.

Lot z przesiadką, który nazywany jest również lotem transferowym, to rodzaj lotu wymagający co najmniej jednej przesiadki. W zależności od wybranej opcji cała podróż może odbyć się w ramach jednej linii lotniczej, choć częściej dochodzi do zmiany przewoźnika – na przykład lot do większe portu lotniczego, a potem lokalnymi liniami do miejsca docelowego.

CZY WIESZ, ŻE …

Innym rodzajem lotu jest lot tranzytowy. Polega on na międzylądowaniu w celu uzupełnienia paliwa lub prac serwisowych, po czym pasażerowie kontynuują podróż tym samym samolotem.

Loty z przesiadką – skąd bierze się ich popularność?

Podróż z przesiadką nie jest niczym nowym i nadzwyczajnym. Wynika to z wielu czynników zależny i niezależnych od przewoźników, a także może celowym wyborem pasażerów. Oto przyczyny lotów transferowych:

 • konieczność – wynika z odległości między lotniskiem wylotu a lotniskiem docelowym, więc trzeba skorzystać z huba lotniczego;
 • brak bezpośredniego połączenia – linie lotnicze z danego lotniska czy kraju nie realizują lotów w konkretne miejsce;
 • ekonomia – liniom lotniczym mogą nie opłacać się bardzo długie loty, podczas których samolot nie będzie w pełni zapełniony;
 • cena – pasażer może znaleźć tańsze połączenie z przesiadką niż lot bezpośredni;
 • planowane działanie (layover lub stopover) – celowo przesiada się na danym lotnisku, by podczas kilkugodzinnego oczekiwania na kolejny lot zwiedzić miasto czy okolice.

Wiele linii lotniczych ma w ofercia również usługi związane z stopover. Co to takiego jest? Stopover polega na zrobieniu dłużej niż 24 godziny przerwy w locie i zwiedzaniu miasta czy regionu w pobliżu lotniska (czasami nawet całego kraju). Zawsze wiąże się to z opuszczeniem budynku lotniska.

Trudno tutaj mówić o klasycznej przesiadce, ponieważ pod pojęciem stopover kryją się nawet tygodniowe przerwy w locie – więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku Stopover w 2024 roku – gdzie zrobić przerwę podczas podróży lotniczej?

Odprawa podczas lotu z przesiadką – o czym pamiętać?

Lot z przesiadką może wiązać się z organizacją takiej podróży we własnym zakresie lub być tak zwanym lotem łączonym, a więc realizowany całościowo. To drugie rozwiązanie jest bardziej komfortowe i bezpieczniejsze w kontekście komplikacji związanymi z opóźnieniami lotów.

Odprawa w przypadku lotu z przesiadką wygląda tak samo jak w czasie lotu bezpośredniego, więc nie powinniśmy się nią stresować. Na lotnisku, z którego startujemy, otrzymamy kartę pokładową oraz oddamy bagaż. Jeśli nasz lot jest łączony, to karta pokładowa będzie obejmować każdy etap podróży.

UWAGA!

Podczas przesiadki zawsze trzeba sprawdzić, czy dane z karty pokładowej dotyczące bramek są zgodne z tymi na tablicy przylotów i odlotów. O ewentualnych zmianach zawsze informuje obsługa lotniska!

Po przylocie na lotnisko przesiadkowe (transferowe) musimy udać się jedynie we wskazane miejsce na kolejny lot – dotyczy to sytuacji lotu łączonego, gdy mamy już kartę pokładową. Wtedy zazwyczaj kontrola bezpieczeństwa nie odbywa się, ponieważ nasza podróż uznawana jest za jeden lot.

Czasami jednak zdarza się, że na lotnisku przesiadkowym trzeba przejść dodatkową odprawę. Nie przejmujmy się tym, ponieważ zostaniemy o tym dokładnie poinformowani. W razie wątpliwości zawsze możemy zapytać o wskazówki obsługę lotniska.

CZY WIESZ, ŻE …

Zamiast na miejscu możemy wcześniej odprawić się online, co skraca czas oczekiwania na lotnisku i przyspiesza wszystkie formalności.

Bagaż podczas lotu z przesiadką – co się z nim dzieje?

Losy naszego bagażu zależą od tego, jak zorganizowaliśmy sobie przelot z przesiadką. Jeśli jest na jednym bilecie łączonym, to bagaż rejestrowany nadajemy wyłącznie na lotnisku, z którego rozpoczynamy podróż. Dzięki czemu podczas przesiadki nie musimy się nim interesować, a dostarczeniem go do kolejnego samoloty zajmie się obsługą lotniska.

Jeśli dojdzie do jakiejś zmiany lub będzie konieczność dokonania kolejnej odprawy bagażowej, to taką informację otrzymamy od pracowników linii lotniczych – nie mamy się więc czym przejmować.

Porady dotyczące odszkodowania za zgubiony bagaż oraz wskazówki związane z postępowaniem w takiej sytuacji znajdziesz w naszym artykule Zgubiony, uszkodzony lub opóźniony bagaż – poradnik jak uzyskać odszkodowanie.

Natomiast w przypadku organizacji podróży we własnym zakresie, a więc rezerwacji lotów na osobnych biletach, będziemy musieli przejść całą procedurę odprawy i nadania bagażu kolejny raz. 

Czas na przesiadkę na lotnisku – czy trzeba się spieszyć?

Gdy kupimy bilety na lot transferowy na jednej rezerwacji, to będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie tak zaplanowane, że nie spóźnimy się i nie przegapimy kolejnego lotu, a przerwa na lotnisku będzie odpowiednio długa na dotarcie do wyznaczonej bramki. O czym jednak pamiętać, gdy będziemy kupować bilety oddzielnie na kolejne loty?

W takiej sytuacji musimy zadbać o odpowiedni czas na przesiadkę. Na wielkich lotniskach, choćby hubach lotniczych, strefa przylotów i strefa odlotów mogą znajdować się w odległych częściach lotniska, a dotarcie na miejsce może zająć dużo czasu. Dodatkowo pamiętajmy o konieczności kolejnej odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Lepiej jest więc mieć kilka godzin zapasu, a na lotnisku jest co robić.

CZY WIESZ, ŻE …

Przed podróżą warto zapoznać się z planem lotniska przesiadkowego, który można znaleźć na stronie internetowej.

Opóźnienie pierwszego lotu – co wtedy?

Podobnie jak w przypadku omawianych wcześniej zagadnień konsekwencje opóźnienia pierwszego lotu będą najpoważniejsze, gdy będziemy mieli osobne rezerwacje na kolejne loty. W takiej sytuacji będziemy mieli problem, ponieważ linie lotnicze nie zorganizują nam loty alternatywnego. Co więc robić?

Jedyną opcją będzie wyszukanie nowego połączenia lotniczego z portu lotniczego przesiadkowego do tego docelowego. Oczywiście w takiej sytuacji istnieje ryzyko braku miejsca i wyższej ceny za bilet, więc może okazać się konieczne skorzystanie z hotelu – może to być okazja do zwiedzenia miasta.

Natomiast dla lotu łączonego, czyli traktowanego jako jeden lot, sprawa jest prostsza. Dlaczego? To przewoźnik bierze odpowiedzialność za pierwsze opóźnienie, więc jeśli drugi samolot odleci, to będzie on musiał zorganizować nam lot alternatywny.

W czasie oczekiwania na lot alternatywny pasażerowie mają prawo do różnych świadczeń, w tym jedzenia, napojów, kontaktu czy nawet noclegu. Możemy otrzymać również odszkodowanie, choć należy pamiętać, że przepisy reguluje prawo Unii Europejskiej, więc nie dotyczy wszystkich lotów na świecie – więcej na ten temat znajdziesz w poradniku Odszkodowanie za opóźniony lot

Opuszczenie lotniska podczas przesiadki – czy można to zrobić?

Wiele linii lotniczych i lotnisk stara się jak najlepiej zorganizować czas pasażerom, którzy oczekują na przesiadkę. Właśnie dlatego opuszczenie lotniska jest możliwe, a nawet zalecane, choć zależy to od przepisów danego kraju – może być konieczne wyrobienie wizy.

Załóżmy, że nie trzeba wizy lub ją mamy, więc możemy wyjść we własnym zakresie lub skorzystać z zaplanowanego zwiedzania. Na przykład lotnisko Changi w Singapurze oferuje 2,5-godzinne zwiedzanie miasta w ramach usługi “Heritage Tour”.

Jeśli zostaniemy na lotnisku, to możemy skorzystać z tamtejszych usług i udogodnień. Możemy pójść do restauracji, zrobić zakupy, zrelaksować się w strefie ciszy, zrobić sobie drzemkę w specjalnych kabinach (płatne) czy skorzystać z centrum spa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o lot z przesiadką

Jak wygląda lot z przesiadką?
Czy przy przesiadce trzeba przejść kontrolę bezpieczeństwa?
Czy 2 godziny na przesiadkę wystarczą?
PODSUMOWANIE
 • Lot z przesiadką nazywany jest również lotem transferowym.
 • Przesiadki podczas lotu wynikają z wielu przyczyn: odległości, braku bezpośredniego połączenia, opłacalności czy celowego postoju w celach turystycznych.
 • W przypadku lotu z przesiadką w formie łączonej zazwyczaj przechodzi się tylko odprawę na pierwszym lotnisku, ponieważ jedna karta pokładowa obejmuje wszystkie etapy lotu.
 • Dla lotu łączonego nadajemy bagaż rejestrowany raz i odbieramy go na docelowym lotnisku, a przeładunkiem zajmuje się obsługą lotniska przesiadkowego.
 • Gdy mamy osobne rezerwacje na kolejne etapy podróży lotniczej, to sami musimy zadbać o bagaż.
 • W przypadku lotu łączonego podróż powinna być dobrze zaplanowana przez przewoźników i nie powinniśmy mieć problemów z czasem przesiadki.
 • W przypadku opóźnienia pierwszego lotu przy locie łączonym przewoźnik organizuje lot alternatywny.
 • Dłuższa przerwa na lotnisku może być świetną okazją do zwiedzenia miasta, w którym znajduje się lotnisko.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!