Ubezpieczenie do Luksemburga

Malutkie państwo wciśnięte między Belgię, Niemcy i Francję na pierwszy rzut oka nie wygląda na szczególnie atrakcyjną destynację turystyczną. Błędem byłoby jednak pomijanie Luksemburga w wakacyjnych planach, bo to świetne miejsce zarówno na weekendowy city break, jak i dłuższy wyjazd. Co warto wiedzieć przed podróżą do kraju, w którym styka się wiele kultur, historia łączy się z teraźniejszością, a od miasta można odetchnąć wśród pięknych ardeńskich krajobrazów?

luksemburg

Luksemburg – najważniejsze atrakcje

Jeżeli Luksemburg kojarzy Ci się głównie z bankami, instytucjami finansowymi i politycznymi, masz oczywiście sporo racji. Ale czy wiesz, że to nie tylko kraj bankierów, ale też kraina bogata w historyczne zabytki i piękne przyrodniczo obszary? Można tam zobaczyć średniowieczne zamki, przejść się brukowanymi uliczkami, odwiedzić malownicze wioski, zielone winnice czy pięknie położone jeziora. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Luksemburgu?

atrakcje luksemburga

9 najciekawszych atrakcji turystycznych w Luksemburgu

Starówka w Luksemburgu

Będące dawną twierdzą i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO luksemburskie stare miasto zachwyca odwiedzających już samym położeniem na stromej skale, a dalej jest tylko lepiej, bo można podziwiać m.in. katedrę, pałac, zabytkowe fortyfikacje i piękne widoki.

Pałac Wielkich Książąt Luksemburga

Oficjalna rezydencja władców Luksemburga, powstała w XVI wieku i pełniła wtedy funkcję ratusza. Piękna fasada pałacu reprezentuje renesans flamandzki.

Katedra Notre-Dame w Luksemburgu

Pochodzący z XVII wieku największy i najważniejszy kościół w kraju, wykonany w stylu późnogotyckim, choć ma również wiele renesansowych i barokowych ozdób. Jest miejscem pochówku luksemburskich władców.

Muzeum Narodowe Historii i Sztuki Luksemburga

Położony w historycznym centrum Luksemburga budynek MNHA to przykład architektury modernistycznej. Tutejsze zbiory obejmują kolekcje archeologiczne i historyczne oraz dzieła sztuki.

Grund (Dolne Miasto)

Malowniczo położona w dolinie poniżej centrum Luksemburga dzielnica rozciągająca się wzdłuż rzeki Alzette. W przeszłości jeden z pierwszych obszarów osadniczych, dziś jest pięknym terenem spacerowym i rozrywkowym centrum miasta.

Most Adolfa

Jeden z symboli Luksemburga, powstały na początku XX wieku i nazwany na cześć ówczesnego władcy 85-metrowy most łukowy, który umożliwia przejście doliną Pétrusse.

Mullerthal

Idealny dla spacerowiczów i rowerzystów malowniczy region we wschodnim Luksemburgu, nazywany małą Szwajcarią ze względu na pagórkowaty teren i występujące tam formy piaskowca.

Zamek Vianden

Położona w miasteczku we wschodniej części Luksemburga, ulokowana na wzgórzu nad rzeką Our XI-wieczna twierdza, jeden z najpiękniejszych przykładów budownictwa okresu romańskiego i gotyckiego w Europie.

Park Miejski w Luksemburgu

Zajmujący spory obszar w południowej części miasta park, będący idealnym miejscem na wypoczynek po zwiedzaniu Luksemburga.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Luksemburga na mubi.pl?
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci paszport podczas pobytu w Luksemburgu. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się tam często.
 • Otrzymasz zwrot kosztów leczenia. Ubezpieczyciel zwróci Ci całą należność za wizytę czy hospitalizację. Korzystając z EKUZ, będziesz musiał zapłacić przynajmniej udział własny.
 • Nie zapłacisz odszkodowania osobie, której wyrządzisz szkodę. Za jej leczenie i inne ewentualne świadczenia zapłaci Twój ubezpieczyciel.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 w Luksemburgu – brak obostrzeń

Według informacji na dzień 01.03.2024 nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu do Luksemburga. Zarówno podróż samolotem, jak i drogą lądową nie wiąże się z obowiązkiem przedstawienia świadectwa szczepienia, powrotu do zdrowia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. Osoby zaszczepione, niezaszczepione i ozdrowieńcy:

 • nie muszą wykonywać testu przed i po przyjeździe do Luksemburga,
 • nie muszą przechodzić kwarantanny wjazdowej,
 • nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Nie ma już także obowiązku noszenia maseczek.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat obostrzeń covidowych w Luksemburgu znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga – jaką ochronę wybrać?

O ile w przypadku dalekich wyjazdów, np. do Azji, naturalne jest ubezpieczanie się na wysokie kwoty, o tyle podróżujący do Luksemburga mogliby uznać, że nie ma takiej potrzeby. W końcu nie jest to odległy kraj pełen nieznanych niebezpieczeństw, a w dodatku działa w nim bezpłatna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. A skoro tak, to po co wydawać dodatkowo pieniądze na prywatne ubezpieczenie turystyczne?

W teorii może się to wydawać rozsądnym podejściem, w praktyce jednak można się bardzo mocno przeliczyć. Wszystko dlatego, że rodzaje wypadków i niefortunnych zdarzeń podczas wyjazdu mogą być przeróżne – niektóre mogą w ogóle nie dotyczyć Twojego zdrowia. Z kolei jeśli o nie chodzi, powinieneś pamiętać, że gwarantująca ochronę w państwach UE i EFTA karta EKUZ ma spore ograniczenia, ponieważ można na jej podstawie uzyskać tylko niezbędną pomoc na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa. Korzystając z niej w Luksemburgu, trzeba dodatkowo zapłacić m.in. za:

 • wizytę w gabinecie lekarskim – zwracane jest zazwyczaj 88% danego świadczenia;
 • leczenie w szpitalu – bezzwrotna opłata za każdy dzień pobytu to 20,93 euro;
 • leczenie stomatologiczne – obowiązuje częściowa odpłatność, jeżeli koszt leczenia przekracza 60 euro;
 • leki refundowane – wysokość dopłaty zależy od rodzaju leku;
 • transport medyczny – bezpłatny tylko w sytuacji zagrożenia życia, w pozostałych przypadkach minimalny koszt to 34 euro;
 • transport medyczny do kraju – pokrywany w całości przez pacjenta.
CZY WIESZ, ŻE …

Koszt pomocy medycznej w Luksemburgu trzeba najpierw pokryć w całości z własnej kieszeni. Następnie można się ubiegać o zwrot kosztów na podstawie rachunków, dowodów zapłaty, recept itp. w luksemburskiej kasie chorych (Caisse nationale de santé) lub po powrocie do kraju w oddziale NFZ.

Jak widać, koszty leczenia w Luksemburgu nawet z EKUZ mogą być naprawdę wysokie. Jeżeli lekarz udzielający pomocy w publicznej placówce opieki stwierdzi, że nie była ona konieczna, pokryjesz cały koszt świadczenia. Leczenie prywatne jest natomiast zawsze w pełni finansowane przez pacjenta. Jak uniknąć takich wydatków? Odpowiedzią jest oczywiście ubezpieczenie podróżne, które obejmuje m.in.:

 • koszty leczenia – pokrywa wszelkiego rodzaju wydatki związane z leczeniem w razie zachorowania lub wypadku (np. wizyty lekarskie, hospitalizacja, ratownictwo, transport medyczny, leczenie prywatne) do wysokości sumy ubezpieczenia;
 • ochronę w razie COVID-19 – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania, koszty testu oraz wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i powrotem do kraju w razie przymusowej kwarantanny/izolacji;
 • NNW – gwarantuje odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu po nieszczęśliwym wypadku;
 • OC w życiu prywatnym – zabezpiecza podróżnego finansowo, w razie gdy to on wyrządzi szkodę osobową/rzeczową u innej osoby;
 • ubezpieczenie sportowe – gwarantujące pomoc w razie doznania urazu podczas amatorskiego uprawiania sportu;
 • ubezpieczenie bagażu – obejmuje zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie lub kradzież bagażu;
 • assistance podróżne – gwarantuje np. pomoc tłumacza lub inne usługi na miejscu zdarzenia.

Oczywiście na tym ochrona gwarantowana w ramach ubezpieczenia dla podróżnych nie musi się kończyć. Dodatkowe możliwości obejmują m.in. klauzulę alkoholową rozszerzającą pomoc na zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu czy klauzulę chorób przewlekłych na wypadek nagłego zaostrzenia się objawów znanego zaburzenia zdrowotnego. Możliwości jest dużo i należy je zawsze dopasować do własnych potrzeb, pamiętając przy tym, żeby przede wszystkim nie oszczędzać na sumie ubezpieczenia kosztów leczenia. Zwłaszcza że nie mówimy wcale o wielkich wydatkach.

Polisa do Luksemburga nawet za niecałe 4 zł za dzień ochrony!

Jak się bowiem okazuje, ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga można mieć już za 25,39 zł tygodniowo! Zanim jednak wybierzesz najtańszą ofertę, dobrze się zastanów – pamiętaj, że zbyt niska suma ubezpieczenia KL może się szybko wyczerpać, a wówczas będziesz musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni. Czy nie lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych i mieć pewność, że nic takiego Ci nie grozi?

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi, sprawdziliśmy koszty zakupu polisy na tygodniowy wyjazd do Luksemburga dla jednej dorosłej osoby. Ubezpieczenie nie obejmuje opcji dodatkowych, podróżny nie jest przewlekle chory, a jako cel podróży zaznaczono wypoczynek i zwiedzanie.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
SIGNAL IDUNAKL: 86 380 zł,
NNW: 15 000 zł
25,39 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł
WienerKL: 172 760 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 975 zł
35 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
43 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
54 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.03.2024)

Okazuje się, że nawet w najwyższym z przedstawionych wariantów polisy, cena ubezpieczenia do Luksemburga tylko nieznacznie przekracza 60 zł. A jak będzie, gdy zamiast jednego podróżnego ochrona obejmie parę turystów lub 4-osobową rodzinę? Warunki ubezpieczenia w każdej firmie pozostały bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla paryCena polisy dla 4-osobowej rodziny
SIGNAL IDUNA50,78 zł91,42 zł
UNIQA58,80 zł105,84 zł
Wiener69 zł
Proama87 zł166 zł
Generali108 zł202 zł
AXA Partners124,55 zł209,32 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.03.2024)

Podróż do Luksemburga – dokumenty, kiedy i jak jechać, co trzeba wiedzieć

Luksemburg może się nie wydawać oczywistym pomysłem na turystyczny wyjazd. Zwłaszcza mając za sąsiadów Niemcy, Francję i Belgię, które oferują podróżnym całe mnóstwo atrakcji. Graniczące z nimi niewielkie państwo bywa przez to często ignorowane – zupełnie niesłusznie, ponieważ mimo niewielkiego terytorium Luksemburg okazuje się krajem bardzo różnorodnym, a ponadto łatwo dostępnym dla turystów z Polski. O czym powinniście pamiętać, wybierając się w tamte strony?

Jakie dokumenty są potrzebne w Luksemburgu?

Do Luksemburga można wjechać na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Dokument musi być ważny przez cały okres pobytu w Luksemburgu. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące istnieje obowiązek meldunkowy.

Kierowcy w Luksemburgu będą potrzebować prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczenia OC. W tym ostatnim przypadku wystarczy polski dokument – nie jest wymagana Zielona Karta.

Jak dostać się i podróżować po Luksemburgu?

Warszawę od Luksemburga dzieli dokładnie 1277 km trasy prowadzącej niemal w całości przez autostrady. Drogę tę można pokonać samochodem w ok. 13 godzin, a jeśli wolisz szybszą podróż, to nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem taniego lotu. Bezpośrednie połączenia lotnicze można znaleźć w cenie nawet poniżej 200 zł, a sam lot trwa ok. 2 godzin.

Wielu turystów wybiera jednak wygodny sposób, jakim jest podróżowanie własnym samochodem – można wówczas łatwo połączyć zwiedzanie Luksemburga z sąsiadującymi państwami lub urządzić sobie tam krótki wypad podczas pobytu we Francji czy w Niemczech. Kierowcy w Luksemburgu powinni pamiętać m.in. o tym, że:

 • pasy bezpieczeństwa należy zapinać obowiązkowo na przednich i tylnych siedzeniach;
 • dzieci do lat 3. muszą podróżować w fotelikach;
 • do obowiązkowego wyposażenia pojazdów należą m.in. kamizelki odblaskowe;
 • zakazane jest rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy;
 • maksymalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila;
 • od 1 października obowiązkowe jest używanie opon zimowych;
 • w razie otrzymania mandatu należność trzeba uregulować na miejscu;
 • wszystkie parkingi są płatne.

Kiedy najlepiej jechać do Luksemburga?

Najcieplejsze miesiące w Luksemburgu to lipiec i sierpień, gdy średnia temperatura w dzień sięga ok. 22°C. Najzimniej jest z kolei w okresie grudzień-luty, gdy temperatura powietrza spada do ok. 4-5°C. Dobrymi miesiącami na zwiedzanie i podziwianie luksemburskiej przyrody są także maj, czerwiec i wrzesień.

Luksemburg – przydatne informacje

 • W Luksemburgu obowiązuje ta sama strefa czasowa co w Polsce.
 • Walutą w Luksemburgu jest euro.
 • Oficjalnymi językami w Luksemburgu są języki luksemburski, francuski i niemiecki.
 • Komunikacja publiczna (autobusy, pociągi, tramwaje) w Luksemburgu jest darmowa. Wyjątek stanowi tylko podróżowanie 1. klasą.
 • Zwiedzający mogą zaopatrzyć się w Luksemburską Kartę Turystyczną (koszt 13 euro na dzień), która zapewnia wiele zniżek i bezpłatnych wstępów do atrakcji.
CIEKAWOSTKA

W Luksemburgu na styku granic z Francją i Niemcami znajduje się miejscowość Schengen, słynąca z podpisanego tam Traktatu o Strefie Schengen. Na miejscu można m.in. zwiedzić niewielkie Muzeum Unii Europejskiej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Luksemburga

Czy w Luksemburgu jest drogo?
Co ciekawego jest w Luksemburgu?
Co warto przywieźć z Luksemburga?
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Luksemburga?
Co zabrać ze sobą do Luksemburga?
PODSUMOWANIE
 • Luksemburg to niewielkie europejskie państwo leżące między Belgią, Francją i Niemcami.
 • Do Luksemburga można dostać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
 • Najlepszy okres na podróż do Luksemburga przypada na miesiące od maja do września.
 • W Luksemburgu działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale obejmuje ona wyłącznie sytuacje nagłe, a pacjent pokrywa część kosztów udzielonej mu pomocy.
 • Ubezpieczenie turystyczne zawiera ochronę kosztów leczenia obejmującą m.in. koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, transportu medycznego, leczenia prywatnego i leczenia/izolacji w razie COVID-19.
 • Ponadto ubezpieczenie podróżne obejmuje m.in. NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sportowe.
 • W Luksemburgu warto zwiedzić m.in. stolicę, miasteczka Echternach i Vianden, oraz region Mullerthal i winiarskie Moselle Valley.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!