Ubezpieczenie do Luksemburga

Malutkie państwo wciśnięte między Belgię, Niemcy i Francję na pierwszy rzut oka nie wygląda na szczególnie atrakcyjną destynację turystyczną. Błędem byłoby jednak pomijanie Luksemburga w wakacyjnych planach, bo to świetne miejsce zarówno na weekendowy city break, jak i dłuższy wyjazd. Co warto wiedzieć przed podróżą do kraju, w którym styka się wiele kultur, historia łączy się z teraźniejszością, a od miasta można odetchnąć wśród pięknych ardeńskich krajobrazów?

COVID-19 w Luksemburgu – brak obostrzeń

Według informacji na dzień 11.01.2023 nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu do Luksemburga. Zarówno podróż samolotem, jak i drogą lądową nie wiąże się z obowiązkiem przedstawienia świadectwa szczepienia, powrotu do zdrowia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. Osoby zaszczepione, niezaszczepione i ozdrowieńcy:

 • nie muszą wykonywać testu przed i po przyjeździe do Luksemburga,
 • nie muszą przechodzić kwarantanny wjazdowej,
 • nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Obowiązek noszenia maseczek pozostaje ważny wyłącznie w środkach komunikacji publicznej oraz w placówkach medycznych.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat obostrzeń covidowych w Luksemburgu znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga – jaką ochronę wybrać?

O ile w przypadku dalekich wyjazdów, np. do Azji, naturalne jest ubezpieczanie się na wysokie kwoty, o tyle podróżujący do Luksemburga mogliby uznać, że nie ma takiej potrzeby. W końcu nie jest to odległy kraj pełen nieznanych niebezpieczeństw, a w dodatku działa w nim bezpłatna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. A skoro tak, to po co wydawać dodatkowo pieniądze na prywatne ubezpieczenie turystyczne?

W teorii może się to wydawać rozsądnym podejściem, w praktyce jednak można się bardzo mocno przeliczyć. Wszystko dlatego, że rodzaje wypadków i niefortunnych zdarzeń podczas wyjazdu mogą być przeróżne – niektóre mogą w ogóle nie dotyczyć Twojego zdrowia. Z kolei jeśli o nie chodzi, powinieneś pamiętać, że gwarantująca ochronę w państwach UE i EFTA karta EKUZ ma spore ograniczenia, ponieważ można na jej podstawie uzyskać tylko niezbędną pomoc na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa. Korzystając z niej w Luksemburgu, trzeba dodatkowo zapłacić m.in. za:

 • wizytę w gabinecie lekarskim – zwracane jest zazwyczaj 88% danego świadczenia;
 • leczenie w szpitalu – bezzwrotna opłata za każdy dzień pobytu to 20,93 euro;
 • leczenie stomatologiczne – obowiązuje częściowa odpłatność, jeżeli koszt leczenia przekracza 60 euro;
 • leki refundowane – wysokość dopłaty zależy od rodzaju leku;
 • transport medyczny – bezpłatny tylko w sytuacji zagrożenia życia, w pozostałych przypadkach minimalny koszt to 34 euro;
 • transport medyczny do kraju – pokrywany w całości przez pacjenta.
CZY WIESZ, ŻE …

Koszt pomocy medycznej w Luksemburgu trzeba najpierw pokryć w całości z własnej kieszeni. Następnie można się ubiegać o zwrot kosztów na podstawie rachunków, dowodów zapłaty, recept itp. w luksemburskiej kasie chorych (Caisse nationale de santé) lub po powrocie do kraju w oddziale NFZ.

Jak widać, koszty leczenia w Luksemburgu nawet z EKUZ mogą być naprawdę wysokie. Jeżeli lekarz udzielający pomocy w publicznej placówce opieki stwierdzi, że nie była ona konieczna, pokryjesz cały koszt świadczenia. Leczenie prywatne jest natomiast zawsze w pełni finansowane przez pacjenta. Jak uniknąć takich wydatków? Odpowiedzią jest oczywiście ubezpieczenie podróżne, które obejmuje m.in.:

 • koszty leczenia – pokrywa wszelkiego rodzaju wydatki związane z leczeniem w razie zachorowania lub wypadku (np. wizyty lekarskie, hospitalizacja, ratownictwo, transport medyczny, leczenie prywatne) do wysokości sumy ubezpieczenia;
 • ochronę w razie COVID-19 – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania, koszty testu oraz wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i powrotem do kraju w razie przymusowej kwarantanny/izolacji;
 • NNW – gwarantuje odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu po nieszczęśliwym wypadku;
 • OC w życiu prywatnym – zabezpiecza podróżnego finansowo, w razie gdy to on wyrządzi szkodę osobową/rzeczową u innej osoby;
 • ubezpieczenie sportowe – gwarantujące pomoc w razie doznania urazu podczas amatorskiego uprawiania sportu;
 • ubezpieczenie bagażu – obejmuje zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie lub kradzież bagażu;
 • assistance podróżne – gwarantuje np. pomoc tłumacza lub inne usługi na miejscu zdarzenia.

Oczywiście na tym ochrona gwarantowana w ramach ubezpieczenia dla podróżnych nie musi się kończyć. Dodatkowe możliwości obejmują m.in. klauzulę alkoholową rozszerzającą pomoc na zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu czy klauzulę chorób przewlekłych na wypadek nagłego zaostrzenia się objawów znanego zaburzenia zdrowotnego. Możliwości jest dużo i należy je zawsze dopasować do własnych potrzeb, pamiętając przy tym, żeby przede wszystkim nie oszczędzać na sumie ubezpieczenia kosztów leczenia. Zwłaszcza że nie mówimy wcale o wielkich wydatkach.

Polisa do Luksemburga nawet za 3 zł za dzień ochrony!

Jak się bowiem okazuje, ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga można mieć już za 22 zł tygodniowo! Zanim jednak wybierzesz najtańszą ofertę, dobrze się zastanów – pamiętaj, że zbyt niska suma ubezpieczenia KL może się szybko wyczerpać, a wówczas będziesz musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni. Czy nie lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych i mieć pewność, że nic takiego Ci nie grozi?

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi, sprawdziliśmy koszty zakupu polisy na tygodniowy wyjazd do Luksemburga dla jednej dorosłej osoby. Ubezpieczenie nie obejmuje opcji dodatkowych, podróżny nie jest przewlekle chory, a jako cel podróży zaznaczono wypoczynek i zwiedzanie.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKoszty leczenia: 80 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
OC prywatne: 50 000 zł;
Amatorskie uprawianie sportu;
Assistance.
22 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł;
COVID-19: zachorowanie;
NNW: 20 000 zł;
Amatorskie uprawianie sportu;
Assistance.
30 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 10 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
Amatorskie uprawianie sportu;
Assistance.
35 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 10 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
Amatorskie uprawianie sportu;
Assistance.
43 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 15 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
Amatorskie uprawianie sportu;
Assistance.
46 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 50 000 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł;
Amatorskie uprawianie sportu;
Assistance.
59 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (13.01.2023)

Okazuje się, że nawet w najwyższym z przedstawionych wariantów polisy, cena ubezpieczenia do Luksemburga nie przekracza 60 zł. A jak będzie, gdy zamiast jednego podróżnego ochrona obejmie parę turystów lub 4-osobową rodzinę? Warunki ubezpieczenia w każdej firmie pozostały bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla paryCena polisy dla 4-osobowej rodziny
mtu24.pl44 zł88 zł
AXA Partners60 zł103 zł
You Can Drive70 zł140 zł
Proama85 zł164 zł
Generali92 zł175 zł
AXA Partners119 zł203 zł

Podróż do Luksemburga – dokumenty, kiedy i jak jechać, co trzeba wiedzieć

Luksemburg może się nie wydawać oczywistym pomysłem na turystyczny wyjazd. Zwłaszcza mając za sąsiadów Niemcy, Francję i Belgię, które oferują podróżnym całe mnóstwo atrakcji. Graniczące z nimi niewielkie państwo bywa przez to często ignorowane – zupełnie niesłusznie, ponieważ mimo niewielkiego terytorium Luksemburg okazuje się krajem bardzo różnorodnym, a ponadto łatwo dostępnym dla turystów z Polski. O czym powinniście pamiętać, wybierając się w tamte strony?

Jakie dokumenty są potrzebne w Luksemburgu?

Do Luksemburga można wjechać na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Dokument musi być ważny przez cały okres pobytu w Luksemburgu. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące istnieje obowiązek meldunkowy.

Kierowcy w Luksemburgu będą potrzebować prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczenia OC. W tym ostatnim przypadku wystarczy polski dokument – nie jest wymagana Zielona Karta.

Jak dostać się i podróżować po Luksemburgu?

Warszawę od Luksemburga dzieli dokładnie 1277 km trasy prowadzącej niemal w całości przez autostrady. Drogę tę można pokonać samochodem w ok. 13 godzin, a jeśli wolisz szybszą podróż, to nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem taniego lotu. Bezpośrednie połączenia lotnicze można znaleźć w cenie nawet poniżej 200 zł, a sam lot trwa ok. 2 godzin.

Wielu turystów wybiera jednak wygodny sposób, jakim jest podróżowanie własnym samochodem – można wówczas łatwo połączyć zwiedzanie Luksemburga z sąsiadującymi państwami lub urządzić sobie tam krótki wypad podczas pobytu we Francji czy w Niemczech. Kierowcy w Luksemburgu powinni pamiętać m.in. o tym, że:

 • pasy bezpieczeństwa należy zapinać obowiązkowo na przednich i tylnych siedzeniach;
 • dzieci do lat 3. muszą podróżować w fotelikach;
 • do obowiązkowego wyposażenia pojazdów należą m.in. kamizelki odblaskowe;
 • zakazane jest rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy;
 • maksymalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila;
 • od 1 października obowiązkowe jest używanie opon zimowych;
 • w razie otrzymania mandatu należność trzeba uregulować na miejscu;
 • wszystkie parkingi są płatne.

Kiedy najlepiej jechać do Luksemburga?

Najcieplejsze miesiące w Luksemburgu to lipiec i sierpień, gdy średnia temperatura w dzień sięga ok. 22°C. Najzimniej jest z kolei w okresie grudzień-luty, gdy temperatura powietrza spada do ok. 4-5°C. Dobrymi miesiącami na zwiedzanie i podziwianie luksemburskiej przyrody są także maj, czerwiec i wrzesień.

Luksemburg – przydatne informacje

 • W Luksemburgu obowiązuje ta sama strefa czasowa co w Polsce.
 • Walutą w Luksemburgu jest euro.
 • Oficjalnymi językami w Luksemburgu są języki luksemburski, francuski i niemiecki.
 • Komunikacja publiczna (autobusy, pociągi, tramwaje) w Luksemburgu jest darmowa. Wyjątek stanowi tylko podróżowanie 1. klasą.
 • Zwiedzający mogą zaopatrzyć się w Luksemburską Kartę Turystyczną (koszt 13 euro na dzień), która zapewnia wiele zniżek i bezpłatnych wstępów do atrakcji.

Luksemburg – najważniejsze atrakcje

Jeżeli Luksemburg kojarzy Ci się głównie z bankami, instytucjami finansowymi i politycznymi, masz oczywiście sporo racji. Ale czy wiesz, że to nie tylko kraj bankierów, ale też kraina bogata w historyczne zabytki i piękne przyrodniczo obszary? Można tam zobaczyć średniowieczne zamki, przejść się brukowanymi uliczkami, odwiedzić malownicze wioski, zielone winnice czy pięknie położone jeziora. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Luksemburgu?

CZY WIESZ, ŻE …

Lasy stanowią ⅓ powierzchni Luksemburga.

 1. Luksemburg – stolica kraju powinna stanowić obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki. Pełne zabytków i śladów historii miasto łączy obronny charakter (bastiony, mury, tunele) z malowniczymi uliczkami idealnymi na spacery, tworząc niepowtarzalny klimat daleki od zgiełku większych europejskich metropolii. Zobaczyć tam trzeba m.in. wpisane na listę UNESCO stare miasto, katedrę Notre Dame, pozostałości twierdzy czy Muzeum Sztuki Współczesnej Mudam.
 2. Echternach – średniowieczna miejscowość to najstarsze miasto w Luksemburgu i jego ważny ośrodek kulturalny. Miłośnicy historii znajdą tam mnóstwo ciekawych obiektów do zwiedzenia, m.in. opactwo z VII wieku czy pozostałości rzymskiej willi.
 3. Mullerthal – region nazywany “małą Szwajcarią” z uwagi na pagórkowaty teren i bardzo malownicze obszary idealne do wycieczek pieszych i rowerowych. Przez całe Mullerthal przebiega ponad stukilometrowy szlak trekkingowy, dlatego jest to znakomita propozycja dla turystów lubiących aktywny wypoczynek.
 4. Vianden – kolejne miasteczko, które zachwyca swoją historyczną zabudową, a zwłaszcza górującym nad nim ogromnym romańsko-gotyckim zamkiem i średniowieczną starówką.
 5. Moselle Valley – region we wschodnim Luksemburgu słynący z położonych po dwóch stronach rzeki Moselle winnic.
co warto zwiedzić w luksemburgu
CIEKAWOSTKA

W Luksemburgu na styku granic z Francją i Niemcami znajduje się miejscowość Schengen, słynąca z podpisanego tam Traktatu o Strefie Schengen. Na miejscu można m.in. zwiedzić niewielkie Muzeum Unii Europejskiej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Luksemburga

Czy na podróż do Luksemburga wystarczy karta EKUZ?

Niekoniecznie. EKUZ obejmuje wyłącznie niezbędne świadczenia i działa na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Oznacza to, że w Luksemburgu nawet w sytuacjach nagłych trzeba będzie pokryć część kosztów leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego czy leków. Taki koszt może wynieść nawet kilkaset euro, a trzeba pamiętać, że choćby transport medyczny do kraju i leczenie prywatne są w całości płatne przez pacjenta. Nie chcąc ponosić tych kosztów, trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.

Czy w Luksemburgu jest bezpiecznie?

Tak, Luksemburg jest bezpiecznym krajem, choć trzeba pamiętać, że miejscowe władze wprowadziły drugi (w czterostopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że istnieje tam prawdopodobieństwo zamachu. MSZ informuje również o wzrastającym poziomie pospolitej przestępczości, w tym najczęściej kradzieży kieszonkowych i włamań do samochodów.

Czy warto jechać do Luksemburga?

Chociaż Luksemburg to niewielki kraj kojarzący się głównie z instytucjami finansowymi i europejskimi, skrywa on wiele atrakcji turystycznych. Dobrze czas spędzą tam zarówno miłośnicy historii i zwiedzania, jak i podróżni preferujący wypoczynek na łonie natury. Kraj jest pełen śladów zwłaszcza średniowiecznej historii, zamków, brukowanych uliczek, ruin dawnych twierdzy itp. Z kolei podróżnych, którzy preferują raczej spacery w naturze, powinny zainteresować Ardeny i tamtejsze szlaki trekkingowe.

PODSUMOWANIE
 • Luksemburg to niewielkie europejskie państwo leżące między Belgią, Francją i Niemcami.
 • Do Luksemburga można dostać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
 • Najlepszy okres na podróż do Luksemburga przypada na miesiące od maja do września.
 • W Luksemburgu działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale obejmuje ona wyłącznie sytuacje nagłe, a pacjent pokrywa część kosztów udzielonej mu pomocy.
 • Ubezpieczenie turystyczne zawiera ochronę kosztów leczenia obejmującą m.in. koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, transportu medycznego, leczenia prywatnego i leczenia/izolacji w razie COVID-19.
 • Ponadto ubezpieczenie podróżne obejmuje m.in. NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sportowe.
 • W Luksemburgu warto zwiedzić m.in. stolicę, miasteczka Echternach i Vianden, oraz region Mullerthal i winiarskie Moselle Valley.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!