Ubezpieczenie na Madagaskar

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi niektórym na myśl, gdy słyszą słowo Madagaskar, z pewnością będzie film o zwierzakach, które z zoo trafiają wprost na wyspę o takiej właśnie nazwie. Miejsce, które kojarzy się z setkami lemurów, uprawą wanilii i aleją baobabów to właśnie Madagaskar. Największa wyspa Afryki i czwarta co do wielkości wyspa na świecie, która znajduje się na południowy wschód od Czarnego Kontynentu. Co oferuje turystom? I jak przygotować się do wyprawy do tak egzotycznego kraju?

madagascar

Co zwiedzić podczas pobytu na Madagaskarze?

Madagaskar oferuje różnorodne plenery: od nizinnych, przez wyżynne po wysokie, wulkaniczne szczyty. Gwarantuje przepiękne plaże, urokliwe zatoki i urwiste klify. Na wyspie można spotkać się zarówno z bujną i dziką dżunglą, jak i pustynnym krajobrazem. 

atrakcje madagaskaru

Park Narodowy Andasibe-Mantadia

Wśród przyrodniczych atrakcji turystycznych z pewnością warto zawitać do Parku Narodowego Andasibe-Mantadia, w którym można zaobserwować rozmaite gatunki lemurów. Są one jedną z głównych atrakcji wyspy i niezwykle liczną grupą jej mieszkańców. 

Aleja Baobabów

Kolejną wizytówką Madagaskaru jest aleja baobabów znajdująca się w Parku Narodowym Kirindy nad Kanałem Mozambickim. Przejście aleją między tysiącletnimi, potężnymi drzewami jest nie lada przeżyciem. Baobaby nazywa się czasem drzewami do góry nogami. Wszystko przez ich budowę i niewielkie konary, które wyglądem przypominają bardziej korzenie niż gałęzie.

Region Ampefy

Jeśli jeszcze będzie nam mało malgaskiej przyrody, warto obrać kierunek na region Ampefy, który znajduje się zaledwie 120 km od stolicy Madagaskaru. Ta część kraju jest niezwykle malownicza. Wszystko dzięki wodom jeziora Itasy, które jest położone na terenach wulkanicznych. Warto odwiedzić również wodospad Lily oraz gejzery Ampefy, których woda podobno ma właściwości lecznicze.

Nosy Be

Osoby, które lubią spędzać czas na plaży, swoje ulubione miejsce znajdą na Nosy Be, wyspie znajdującej się w północno-zachodniej części Madagaskaru. Miejsce to co roku przyciąga grono miłośników tropików, którzy wybierają ten kierunek właśnie ze względu na rajskie plaże, jak Madirokely czy Ambatoloaka. 

Antananarywa

Również sama stolica Madagaskaru – Antananarywa – zasługuje na chwilę uwagi. Oferuje turystom przede wszystkim kolonialną architekturę, w której dostrzega się wpływy francuskie. To największe miasto Madagaskaru zmieniło całkowicie swój charakter właściwie w XX wieku, bo jeszcze w wieku XIX było niewielką miejscowością, w której dominowała kamienna zabudowa.

Stolica wyspy jest doskonałą bazą turystyczną i gastronomiczną. W tłumaczeniu jej nazwa oznacza “Dużą Wyspą” albo “Wyspę Perfum”, co ma przełożenie na rzeczywistość, bowiem w jej centrum znajdują się pachnące plantacje wanilii, kawy, ylang-ylang, cynamonu i kakao.

Park Narodowy Isalo

Najczęściej odwiedzany przez turystów park narodowy na Madagaskarze. Po jego terenie oprowadza przewodnik. Obszar parku obejmuje płaskowyż z formacjami z jurajskiego piaskowca. Między skałami ukształtowały się liczne kaniony i doliny, które sprawiają, że krajobraz jest tam wyjątkowy.

Park Narodowy Ranomafana

Park założono w 1986 roku ze względu na konieczność ochrony maki złotego (ssaka z grupy lemurowatych), który był zagrożony wyginięciem. Park porasta wilgotny las równikowy, w którym wytyczono 5 szlaków. Ranomafana można zwiedzać z przewodnikiem.

Rezerwat Tsingy de Bemaraha

Położony w zachodniej części Madagaskaru wapienny masyw z formacjami o nietypowej formie (ludność Madagaskaru nazywa je tsingami). Na terenie parku, w niższych partiach znajdują się jaskinie.

Île Sainte-Marie (Nosy Boraha)

Wyspa znajdująca się na Oceanie Indyjskim, która leży około 8 km od Madagaskaru. Niegdyś stanowiła jedną z pirackich kryjówek. Dziś działalność na wyspie skupiona jest wokół branży turystycznej.

Park Narodowy Masoala

Stworzony w 1997 roku w północno-wschodniej części Madagaskaru. Jest to największy park narodowy tego kraju. Na jego obszarze można obserwować dużą różnorodność flory i fauny. W wodzie występują rafy koralowe.

Park Lemurów

Madagaskar, dzięki bajce o tym samym tytule, z pewnością w dużej mierze kojarzy się z lemurami. Nie jest to jedynie fikcja twórców animacji, bo na wyspie rzeczywiście żyją przedstawiciele tego gatunku. Sporą ich reprezentację można podziwiać w Parku lemurów – rezerwacie zlokalizowanym nieco ponad 20 km na południowy zachód od stolicy kraju. W parku żyją także inne zwierzęta: kameleony, iguany i żółwie.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Madagaskar na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za medyczny transport samolotem, jeśli Twój stan będzie wymagał takiej interwencji.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci torbę lub plecak. Na Madagaskarze kradzieże zdarzają się często.
 • Ubezpieczyciel bezpłatnie przedłuży Twoją ochronę ubezpieczeniową o dobę lub dwie, jeśli pogoda nie pozwoli, aby Twój lot powrotny odbył się w zaplanowanym wcześniej terminie.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 a wyjazd na Madagaskar

Aktualne na dzień 04.09.2023 roku przyjazd na Madagaskar nie jest związany z żadnymi ograniczeniami. Do tego kraju bez mogą wjechać osoby zaszczepione, niezaszczepione i ozdrowieńcy bez konieczności wykonywania testów oraz przechodzenia kwarantanny.

UWAGA!

Przed wyjazdem na Madagaskar należy sprawdzić aktualne informacje o obostrzeniach związanych z pandemią na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Madagaskar?

To, ile zapłacimy za polisę turystyczną, zależy m.in. od kierunku, który obierzemy, od długości pobytu, a tym samym od czasu trwania ochrony, a także od jej zakresu, jakiego potrzebujemy i jaki wybierzemy. Im bardziej oddalone miejsce od Polski, tym większa suma ubezpieczenia, zwłaszcza ubezpieczenia kosztów leczenia, będzie potrzebna. To w niej bowiem zwykle zawarte są usługi związane z transportem medycznym do kraju, a im dalej od Polski, tym będzie on droższy.

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie turystyczne zapłaciłby 31-letni turysta, który planuje spędzić na Madagaskarze 10 dni, zwiedzając ten kraj. Podróżnik nie cierpi na żadne choroby przewlekłe, a w chwili zakupu polisy przebywa w Polsce.

Mogłoby się wydawać, że wyprawa do tak dalekiego kraju, jak Madagaskar, będzie oznaczała spory wydatek na ubezpieczenie podróży. Okazuje się jednak, że ceny są bardzo przystępne.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
WienerKL: 172 464 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 790 zł
50 zł
ProamaKL: 100 000 zł50 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
60,27 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
70 zł
SIGNAL IDUNAKL: 129 348 zł,
NNW: 15 000 zł
72,01 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
88 zł
WienerKL: 344 928 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 215 580 zł,
Bagaż: 1000 zł
120,30 zł
SIGNAL IDUNAKL: 258 696 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 348 zł,
Bagaż: 1000 zł
127,68 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
128 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
146 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
156 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
193 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (04.12.2023).

Jak zaplanować wyjazd na Madagaskar?

Obranie wakacyjnego kierunku na Madagaskar z pewnością nie powinno być spontaniczną decyzją, którą podejmuje się pod wpływem impulsu. Wyprawę do tego egzotycznego kraju najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem nie tylko dlatego, żeby jak najlepiej wykorzystać czas pobytu i zwiedzić jak najwięcej, ale przede wszystkim dlatego, aby móc podjąć wszelkie niezbędne kroki, podróż i pobyt były bezpieczne. Przed wyjazdem na Madagaskar konieczne może okazać się przyjęcie odpowiednich szczepionek i dobranie właściwej profilaktyki antymalarycznej.

Dokumenty potrzebne do wjazdu na Madagaskar

Jeśli planujemy wyjazd na Madagaskar, musimy przygotować przede wszystkim paszport. Bez tego dokumentu nie przekroczymy granicy wyspy. Dowód osobisty, rzecz jasna, nie będzie tu wystarczający. Paszport, na podstawie którego będziemy wjeżdżali na Madagaskar, musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od przekroczenia granicy kraju.

Oprócz paszportu należy wyrobić także wizę. Tę można nabyć na lotnisku lub w placówce dyplomatycznej Madagaskaru. Wizy do tego kraju są wydawane na 15-dniowy, miesięczny lub 2-miesięczny pobyt. 15-dniowa wiza jest bezpłatna. Za dokument na dłuższy pobyt trzeba zapłacić. Ich koszt to 35 euro (wiza na miesiąc) i 40 euro (wiza na 2 miesiące).

Jak dotrzeć na Madagaskar?

Na Madagaskar leci się oczywiście samolotem. Loty mogą trwać wiele godzin i prawdopodobnie będą odbywały się z przesiadkami. Podróż może zostać wytyczona przez Paryż lub jedno z afrykańskich państw, które realizują połączenia z Madagaskarem. Największe lotnisko na wyspie znajduje się niedaleko stolicy kraju – Antananarywy. Z Antananarivo Ivato International Airport dosyć łatwo dostać się do miasta autobusem, które kursują tam dosyć często, lub taksówką. Można także wynająć samochód, jednak ze względu na niezbyt dobry stan tamtejszych dróg i brak oświetlenia najlepiej poruszać się samochodem w ciągu dnia.

UWAGA!

Cenę za przejazd taksówką najlepiej uzgodnić z kierowcą z góry.

Na Madagaskarze funkcjonuje sporo wewnętrznych połączeń lotniczych, dzięki którym można sprawnie i wygodnie przemieszczać się między różnymi częściami Madagaskaru. To dobra alternatywa dla transportu drogowego. Przejazd samochodem nawet 100- lub 200-kilometrowego odcinka może zająć wiele godzin, co znacznie utrudnia możliwości zwiedzania wyspy.

Najlepszy termin na wyjazd na Madagaskar to…

Na Madagaskarze przyjemne temperatury panują przez cały rok. W tamtejszym klimacie wyróżnia się tylko dwie pory roku. Lato – najcieplej jest tam od grudnia do marca. Również w tym czasie trwa pora deszczowa, co jednak nie oznacza, że będzie padało przez cały czas. Zima serwująca tylko nieznacznie niższe temperatury i jednocześnie pora sucha zapewnia nieco przyjemniejszą do zwiedzania aurę od czerwca do września. Wówczas temperatury plasują się na średnim poziomie około 20 stopni.

Warto wziąć też pod uwagę zagrożenie związane z zachorowaniem na malarię przenoszoną przez komary. Istnieje teoria, że łatwiej zarazić się w porze deszczowej niż w porze suchej.

Jak zadbać o zdrowie na czas wyjazdu na Madagaskar?

O własnym bezpieczeństwie i zdrowiu należy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem na Madagaskar. Nie ma obowiązku poddawania się szczepieniom przed wyjazdem do tego kraju, jednak niektóre szczepienia są wskazane. WHO zaleca zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, żółtaczce typu A i typu B oraz błonicy, polio i tężcowi. Wciąż nie jest dostępna szczepionka przeciw malarii, która stanowi jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób. Niestety podróżujący na Madagaskar są narażeni na ukąszenie przez komara, który przenosi powodujące ją zarodźce. Dlatego też na 4-6 tygodni przed wyjazdem należy wybrać na wizytę do lekarza medycyny tropikalnej, który skieruje zarówno na niezbędne szczepienia przed wyjazdem na Madagaskar, jak i zaproponuje odpowiednią profilaktykę antymalaryczną.

Zwykle ochrona przed komarami, a tym samym przed zachorowaniem na malarię, polega na:

 1. stosowaniu chemicznych środków odstraszających komary,
CZY WIESZ, ŻE …

Repelenty nie powinny być stosowane przez małe dzieci i kobiety w ciąży.

 1. używaniu moskitier (w hotelach na Madagaskarze moskitiery powinny być zamontowane w oknach, a w niektórych ośrodkach osłaniane w ten sposób są także łóżka, w których śpią turyści),
 2. przyjmowaniu przepisanych przez lekarza medycyny tropikalnej środków farmakologicznych, które mają zapobiec namnażaniu się zarodźców w nieprzystosowanym do ich zwalczania organizmie (zwykle przyjmowanie leków rozpoczyna się na kilka dni przed wyjazdem i trwa przez cały pobyt, a także przez kilka tygodni po powrocie do domu).

Należy mieć na uwadze, że opieka medyczna na Madagaskarze jest niezbyt dobrze rozwinięta. Należy zgromadzić część środków, które w razie potrzeby będziemy mogli przeznaczyć na opłacenie niezbędnych wizyt. Nie obejdzie się też bez ubezpieczenia turystycznego, które będzie składało się przede wszystkim z ubezpieczenia kosztów leczenia i pokryje koszty lotniczego transportu medycznego do Polski.

UWAGA!

Na Madagaskarze należy pić tylko wodę butelkowaną, podobnie jak innego rodzaju napoje.

PODSUMOWANIE
 • Na Madagaskar można dostać się na podstawie paszportu, który powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu do tego wyspiarskiego kraju.
 • Oprócz paszportu należy nabyć wizę.
 • Loty z Polski na Madagaskar przeważnie odbywają się z przesiadką.
 • Międzynarodowe i największe lotnisko na Madagaskarze znajduje się niedaleko stolicy kraju, do której po przylocie można się dostać autobusem lub taksówką.
 • Jakość dróg na Madagaskarze jest dosyć słaba, dlatego samochodem należy poruszać się jedynie za dnia i wziąć pod uwagę, że podróż może trwać o wiele dłużej niż w Polsce.
 • Na Madagaskarze można przemieszczać się wewnętrznymi połączeniami lotniczymi.
 • Przed wyjazdem na Madagaskar warto się zaszczepić na żółtą febrę, błonicę, polio, żółtaczke typo A i B oraz tężec.
 • Należy stosować profilaktykę antymalaryczną.
 • Polisa turystyczna na Madagaskar powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia z wysoką sumą ubezpieczenia, które pokryje koszty transportu medycznego do Polski.
 • Ubezpieczenie na wyjazd na Madagaskar to koszt od 50 zł.
 • Na Madagaskarze warto odwiedzić stolicę kraju, wyspę Nosy Be, a także Park Narodowy Andasibe-Mantadia, Park Narodowy Kirindy i region Ampefy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Madagaskar

Co warto zwiedzić w Madagaskarze?
Czy warto pojechać na Madagaskar?
Z czego słynie Madagaskar?
Na co uważać na Madagaskarze?
Co zabrać ze sobą na Madagaskar?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!