Londyn czy Lądek? Gdzie jechać na majówkę 2023?

Początek maja to często pierwsza okazja do spędzenia czasu na zewnątrz. Zwykle jest już wtedy na tyle ciepło, że można wyjść z domu na dłużej. Jedni wybierają się wówczas na rower, inni spędzają czas rodzinnie lub w gronie znajomych, gromadząc się przy grillu, a jeszcze inni całkiem zmieniają otoczenie, wyjeżdżając w inną część Polski czy nawet Europy. Możliwości wyjazdu jest wiele, chociaż jest na to tylko kilka dni. Gdzie jechać na majówkę w 2023 roku?

majówka 2023

Chociaż już zeszłoroczna majówka dawała więcej możliwości po 2 latach pandemii, to w tym roku wolność odczujesz jeszcze bardziej. Zarówno w Polsce, jak i w większości pozostałych krajów europejskich nie funkcjonują już obostrzenia, które wcześniej tak bardzo ograniczały możliwości turystom. Bez względu na to, czy spędzisz tych kilka dni w Polsce, czy za granicą, na pewno taki wyjazd będzie doskonałą okazją do odbudowania “relacji” z innymi regionami.

Europejskie stolice – Londyn, Praga, Rzym

Po pandemii z pewnością marzy Ci się zagraniczny wyjazd. Nic dziwnego. Przez długi czas podróżowanie do innych krajów nie było możliwe lub wiązało się z wieloma utrudnieniami. Dlatego zbliżająca się majówka będzie doskonałą okazją, aby na chwilę wyjechać z Polski i nadrobić zaległości w zwiedzaniu Europy. A możliwości jest wiele.

Najłatwiej dostać się do dużych miast, do których organizowane są bezpośrednie połączenia lotnicze. W ten sposób nie zmarnujesz urlopu na podróż i dotrzesz do celu w możliwie najkrótszym czasie, aby cieszyć się odkrywaniem nowych miejsc. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wyjazdów do stolic europejskich.

Londyn

Wielka Brytania zawsze przyciągała Polaków, a wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej i zmiana warunków wjazdowych wcale nie ostudziła entuzjazmu i zainteresowania tym krajem. Wiele osób wyjechało tam za przysłowiowym chlebem, ale do dziś nie brakuje chętnych, aby poznać Wyspy z punktu widzenia turysty.

Oczywiście miejscem migracji największej liczby osób jest Londyn i jest to całkowicie zrozumiałe. Siedziba monarchy, miejsce akcji wielu popularnych produkcji filmowych, ośrodek, w którym nowoczesność miesza się z tradycją.

Co zwiedzić w Londynie?

Spędzając urlop w mieście, raczej skupisz się na zwiedzaniu. A w Londynie będziesz miał do tego mnóstwo sposobności. Na jakie atrakcje zwrócić uwagę?

 • Pałac Westminsterski i Big Ben,
 • Tower Bridge,
 • Tower of London,
 • Pałac Buckingham,
 • Opactwo Westminsterskie,
 • Pałac Kensington,
 • Muzeum Historii Naturalnej.

Powyższe miejsca to istne symbole Londynu. Jeśli jedziesz pierwszy raz lub nie udało Ci się ich odwiedzić przy okazji poprzednich wizyt, zaplanuj zwiedzanie podczas tegorocznej majówki.

UWAGA!

W tym roku dostęp do części londyńskich atrakcji będzie utrudniony lub nawet całkiem niemożliwy. A to z powodu zaplanowanej na 6 maja koronacji króla Karola III. Uroczystość odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Już teraz wiadomo, że przygotowania do tego wydarzenia rozpoczną się jeszcze w kwietniu. Od 25 kwietnia do 7 maja nie będzie zatem możliwości zwiedzania. Nie będą się też tam odbywały nabożeństwa. Zanim zaplanujesz majówkę w Londynie, sprawdź, które atrakcje turystyczne będzie można w tym czasie zobaczyć.

Jeśli jesteś fanem Harry’ego Pottera, Sherlocka Holmesa lub filmu Notting Hill z Julią Roberts i Hugh Grantem, zaplanuj spacer śladami bohaterów Twoich ulubionych produkcji. Możesz odwiedzić:

 • Muzeum Sherlocka Holmesa przy Baker Street,
 • studio Warner Bros, w którym były nagrywane sceny do filmów o Harrym Potterze,
 • dworzec King’s Cross i słynny peron 9 i ¾,
 • dzielnicę Notting Hill ze słynnymi niebieskimi drzwiami i uroczą księgarnią.

Londyn ma do zaoferowania w ścisłym centrum także kilka uroczych parków, m.in. Hyde Park znajdujący się po sąsiedzku pałacu Kensington, oraz Regent’s Park.

Na typowe brytyjskie śniadanie lub popołudniową herbatkę warto wybrać się do jednej z uroczych restauracji ulokowanych wzdłuż Kanału Regenta.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii

Praga

Jeśli nie chcesz jechać daleko, zawsze możesz wyskoczyć na 2 lub 3 dni do Pragi. O urokach stolicy naszych południowych sąsiadów można opowiadać godzinami. Podobnie jak godzinami można spacerować po uroczych uliczkach tego miasta.

Kilka wolnych dni na początku maja z pewnością wystarczy, abyś mógł na własne oczy zobaczyć najważniejsze miejsca Pragi:

 • zamek na Hradczanach, a w jego obrębie m.in. Belweder królowej Anny, Stary i Nowy Pałac Królewski, monumentalną katedrę św. Wita i Złotą Uliczkę,
 • zabytkowy Most Karola,
 • Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem zlokalizowany w samym centrum,
 • zegar Orloj.

1. Wizyta w Pradze to doskonały pomysł na city break. 4-dniową wycieczkę można skrócić o połowę i zobaczyć największe atrakcje. Jeśli jedziesz autem, warto przeznaczyć dodatkowy dzień na dojazd i drogę powrotną.
2. W drodze z Polski do Czech warto zahaczyć o górski Liberec: urokliwe miasto, które ujmuje misterną architekturą zarówno wielkich pałaców, jak i małych posiadłości. Park botaniczny oferuje niezwykłych rozmiarów okazy roślin z różnych stref klimatycznych (m.in. monstera czy “fotel teściowej” ?).
2. W drodze do Pragi można zjechać z autostrady i odwiedzić Mladá Boleslav, główną siedzibę Škody tak uwielbianej przez Czechów.
3. Praga zapewnia różne sposoby transportu. Z przedmieścia do centrum najszybciej dostaniesz się pociągiem. Po starym mieście najlepiej poruszać się tramwajem, a na krótkie dojazdy po dalszych częściach Pragi wybierz autobus. Na drugą stronę Wełtawy przepłyniesz promem. Dobra wiadomość jest taka, że na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden bilet, który bez problemu kupisz przez aplikację na smartfona (PID Lítačka), bilet 24-godzinny to koszt 300 koron czeskich (ok. 60 zł).
4. 65-metrowa gotycka Brama Prochowa to jeden z praskich symboli, który jako pierwszy rzuci Ci się w oczy! Budynek ma taras widokowy, z którego rozpościera się widok na najstarsze zabudowania miejskie. Przy bramie stacjonują pojazdy historyczne (lub stylizowane na takie), które oferują przejazd ulicami stolicy. Lepiej jednak udać się w dalszą drogę pieszo, aby nie ominąć kolejnych atrakcji!
5. Niedaleko za bramą znajduje się Dom pod Czarną Madonną. Obecnie mieści się tam kawiarnia, a na rogu fasady budynku – kubistycza figura Matki Bożej osłonięta złotą kratą przed gołębiami.
6. Zaraz obok jest sklep z tradycyjnymi czeskimi zabawkami. To m.in. pacynki i lalki oraz znany z animacji rysunkowej Krecik.
7. W Pradze na każdym rogu znajdują się lokale serwujące tradycyjny przysmak – Trdelnik. Wypiek występuje pod przeróżnymi postaciami: z kremami, bitą śmietaną, posypkami i lodami.
8. Wokół Rynku Staromiejskiego w Pradze znajduje się sporo atrakcji. Jedną z nich jest zegar astronomiczny Orloj, który o pełnej godzinie wykonuje pokaz ruchomych figurek 12 apostołów i innych postaci (m.in. Śmierci). Warto odwiedzić znajdujący się nieopodal Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem z pięknym wnętrzem. Od zwiedzania można odetchnąć na ławce pod pomnikiem Jana Husa, który otaczają cudowne, czerwone tulipany.
9. Most Karola w Pradze to obowiązkowy punkt programu. Trzeba przejść się po nim w dzień i zobaczyć 30 figur świętych. Nie wszystkie są odsłonięte (np. pomnik św. Jana Nepomucena z psem jest w remoncie, przez co nie da się dotknąć psa, któremu według podań miał powierzyć tajemnicę spowiedzi królowej. Jego dotknięcie ma zapewniać wieczne szczęście!).
10. Most równie pięknie, a może nawet lepiej, wygląda po zmroku. Najlepiej zobaczyć go w trakcie rejsu np. jednym z elektrycznych promów, które jako nieliczne atrakcje w Pradze oferują ciekawostki po polsku!
11. Hradczany z kompleksem zamku praskiego i królewską dzielnicą to atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Wstęp jest płatny 250 koron czeskich (ok. 50 zł) od osoby dorosłej. W ramach wejściówki zwiedzisz: zamek królewski, katedrę św. Wita z cudownymi witrażami, bazylikę św. Jerzego oraz Złotą Uliczkę.
12. Warto wejść na Wieżę Petryńską (220 koron czeskich/dorosły). Najpierw trzeba wjechać kolejką linową, aby potem schodami wznieść się na 65,5 metrów (324 m n.p.m.). Stamtąd zrobisz malownicze zdjęcia panoramy miejskiej. Niedaleko dolnej stacji znajdziesz pomnik ofiar komunizmu.
13. Zaskakującą atrakcją jest ruchomy pomnik Franza Kafki. Ma kształt 11-metrowej głowy pisarza, która składa się z poziomych, błyszczących plastrów, poruszających się w różnej konfiguracji niezależnie od siebie.

Rafał, mubi.pl

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Czech

Rzym

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! Miłośnicy tamtejszego klimatu, włoskiej kuchni i śródziemnomorskiej kultury korzystają niemal z każdej okazji, żeby odwiedzić to stare miasto. A tych nie brakuje. Zwykły weekend wystarczy, aby choć na chwilę poczuć ciepło tamtejszego słońca i zetknąć się z południowym temperamentem Włochów. A skoro można poświęcić temu krajowi, a zwłaszcza jego stolicy, nieco więcej czasu, to dlaczego by z tego nie skorzystać?

Kalendarz stwarza Ci w tym roku możliwość wybrania się do Rzymu na kilka dni dłużej. Co zwiedzić w tym czasie?

 • Plac św. Piotra wraz z bazyliką,
 • Koloseum,
 • Panteon,
 • Fontannę di Trevi,
 • Forum Romanum, 
 • Zamek Świętego Anioła,
 • Schody Hiszpańskie.

Listę tych najbardziej ikonicznych miejsc w Rzymie warto uzupełnić o dodatkowe świątynie, których tam nie brakuje, a także inne, mniej znane atrakcje, jeśli starczy Ci czasu na odwiedzenie czegoś więcej.

Rzym to jednak nie tylko zabytki, historia i długie spacery między atrakcjami. Czym byłby pobyt w tym mieście bez spróbowania lokalnej kuchni i wzięcia udziału w typowej włoskiej biesiadzie? Na tego typu rozrywkę również warto przeznaczyć chwilę podczas pobytu we Włoszech.

1. Turystów przebywających nie tylko w Rzymie, ale w całych Włoszech może zaskoczyć spontaniczność, żywiołowość i serdeczna otwartość mieszkańców. Rodowitemu Włochowi z reguły nie przeszkadza, że nie znasz włoskiego – i tak bardzo chętnie będzie przy byle okazji próbował zagaić z Tobą rozmowę. 🙂 Niemniej przynajmniej mieszkańcy Rzymu bardzo dobrze znają angielski. Nie ma problemu z dogadaniem się w lingua franca w restauracjach, hotelach czy na lotniskach.
2. Dla Włochów piłka nożna jest jak religia, a Rzymianie są tego doskonałym przykładem! Kibice mają w zwyczaju szykować się do ważnych spotkań już na dzień – dwa wcześniej. A ponieważ w mieście swoją siedzibę mają aż dwa znakomite kluby – AS Roma i Lazio, to nie zdziw się, gdy na swej drodze spotkasz barwne tłumy kibiców, bo okazji, aby zagrzewać się do boju, na pewno będą mieli całkiem sporo. Nie musisz obawiać się kibiców; zachowują się co prawda żywiołowo, ale jednocześnie kulturalnie.
3. Na zwiedzenie Rzymu warto poświęcić kilka dni. Ja mogłem przeznaczyć pełne trzy dni i udało mi się zobaczyć wszystkie najpopularniejsze miejsca, natomiast jeśli wolisz spokojniejsze zwiedzanie – zaplanuj sobie o jeden, dwa dni więcej. Grunt to dobra organizacja, bo o ile większość najważniejszych zabytków znajduje się w szeroko pojętym centrum, o tyle na każdy z nich trzeba poświęcić trochę czasu.
4. Mój plan wyglądał następująco:
Pierwszy dzień: rzymskie bazyliki (m.in. Laterańska, Matki Boskiej Śnieżnej, św. Pawła za Murami, Matki Boskiej in Cosmedin ze słynnymi Ustami Prawdy), Zatybrze, najpopularniejsze rzymskie place oraz Hiszpańskie Schody.
Dzień drugi: ogrody Borghese, Piazza del Popolo, Watykan (a w nim Muzea Watykańskie i Bazylika św Piotra), Fort Anioła
Dzień trzeci: Pantheon, Koloseum, Forum Romanum, Kwiryniał
5. Na wiele z tych zabytków warto bilety kupić z wyprzedzeniem, aby nie martwić się, czy będą jeszcze dostępne wejściówki. Ja korzystałem ze strony getyourguide.pl, ale wiem, że są dostępne również inne opcje. Zresztą po co marnotrawić czas w kolejce po bilet, skoro…
6. Przed wejściem do zabytków na pewno będą ustawiały się duże tłumy. Ale jeśli masz bilet, tym bym się nie przejmował. Włosi mają dużą wprawę w szybkiej obsłudze turystów oczekujących na wejście do najważniejszych atrakcji. Nie pamiętam, abym czekał gdziekolwiek dłużej niż 10-15 minut, mimo że przede mną zawsze stało przynajmniej kilkadziesiąt osób.
7. Warto kwestie biletów załatwić wcześniej, bo naprawdę jest co zwiedzać! Przykład? Same Muzea Watykańskie ciągną się na kilka kilometrów, na pewno nie mniejszy obszar zajmuje Forum Romanum.
8. Rzym dysponuje bardzo dobrą siecią komunikacji miejskiej, wliczając w to metro, ale zachęcam do tego, aby chodzić na piechotę, jeśli czas i siły pozwolą, bo można natknąć się na ciekawe miejsca. Przykład? Mój papierowy przewodnik, swoją drogą bardzo szczegółowy, nie objął na przykład term Dioklecjana albo Placu Czterech Fontann z pięknie rzeźbionymi… no właśnie, fontannami 🙂

Jacek, mubi.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę w Londynie, Pradze i Rzymie?

Chociaż zwiedzanie i wypoczynek nie niosą ze sobą podwyższonego ryzyka, nawet na krótki, kilkudniowy wyjazd w tych celach warto się zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie turystyczne. Majówka w tym roku wypada tuż po weekendzie, a więc osoby, które wezmą urlop 2 maja, będą mogły wyjechać aż na 5 dni.

Sprawdźmy zatem, ile będzie kosztowała polisa turystyczna do Wielkiej Brytanii, Czech i Włoch dla jednej osoby.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy do Wielkiej BrytaniiCena polisy do CzechCena polisy do Włoch
SIGNAL IDUNAKL: 93 956 zł
NNW: 15 000 zł
19,75 zł19,75 zł19,75 zł
ProamaKL: 100 000 zł20,00 zł24,00 zł24,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
22,64 zł22,64 zł22,64 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
30,00 zł34,00 zł34,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
32,00 zł36,00 zł36,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 187 912 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 140 934 zł
37,84 zł37,84 zł37,84 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
44,48 zł44,48 zł44,48 zł
GeneraliKL: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
46,00 zł50,00 zł50,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [16.03.2023].

City break w Polsce – gdzie jechać na majówkę 2023?

Nie musisz jechać daleko, żeby odetchnąć i złapać dystans do codziennych spraw. Polska również ma wiele do zaoferowania. Do tego stopnia, że nawet kilkakrotny wyjazd nie wystarczy, aby zobaczyć wszystko, co jest tam do zobaczenia.

Są w Polsce miasta, do których po prostu chce się wracać. Warto dowiedzieć się, czym przyciągają turystów.

Kraków

To miasto, którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Chyba wszyscy kojarzą je z okazałym Wawelem, Sukiennicami i Kościołem Mariackim o dwóch wieżach. To zdecydowanie punkty rozpoznawcze Krakowa. Przyciągają wielu turystów, dlatego w ich obrębie niemal zawsze jest tłoczno. Zwłaszcza w dni wolne od pracy. Sporo osób kojarzy też Barbakan, Bramę Floriańską, do której prosto z rynku prowadzi ulica o tej samej nazwie, oraz urocze i w maju zielone Planty biegnące dookoła ścisłego centrum miasta.

To tylko kilka powodów, dla których Kraków jest warty odwiedzenia. Ale oczywiście jest ich dużo więcej. W takie dni, jak długi majowy weekend, warto postawić na mniej oczywiste atrakcje. Przebywając w Krakowie w tym terminie tłumów na pewno nie unikniesz, ale w niektórych miejscach z pewnością zwiedzających będzie trochę mniej.

Co zwiedzić w Krakowie w majówkę?

W okolicy rynku znajduje się co najmniej kilka muzeów wartych odwiedzenia. Jeśli choć odrobinę interesuje Cię historia, kultura i sztuka, zajrzyj do Muzeum Czartoryskich, Domu Jana Matejki czy Kamienicy Hipolitów. Jednak Kraków to nie tylko Rynek. Klimatyczne uliczki, ciekawe zabytki, jak Stara Synagoga czy Muzeum Etnograficzne, a także całe mnóstwo uroczych kawiarenek i restauracji oferuje dzielnica Kazimierz. Stamtąd, przechodząc na drugą stronę Wisły Kładką Ojca Bernatka, odwiedzisz też Podgórze z kościołem św. Józefa, Apteką pod Orłem i Fabryką Schindlera.

W Krakowie do wielu muzeów możesz wejść za darmo. Zwykle każda instytucja wyznacza jeden dzień w tygodniu, który jest dniem bezpłatnym. Wówczas nie są pobierane opłaty za bilet. Musisz liczyć się z tym, że raczej nie będzie to sobota ani niedziela. Kiedy nie zapłacisz za bilet?

MuzeumDzień bezpłatnego wstępu
Muzeum Książąt Czartoryskichwtorek
Dom Jana Matejkiwtorek
Pałac Krzysztoforywtorek
Apteka pod Orłemśroda
Wieża Ratuszowaponiedziałek
Stara Synagogaponiedziałek
Rynek Podziemnywtorek
Kamienica Hipolitówśroda
Fabryka Emalia Oskara Schindleraponiedziałek
Źródło: strony internetowe Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Krakowa [marzec 2023].

Wejściówki do części oddziałów warto zarezerwować przez internet z wyprzedzeniem tam, gdzie jest to możliwe.

 • Bezpłatny bilet do Muzeum Czartoryskich zamówisz mailowo. Wystarczy, że napiszesz wiadomość z interesującą Cię datą odwiedzin. Otrzymasz maila zwrotnego z potwierdzeniem i numerem rezerwacji.
 • Bilet do Pałacu Krzysztofory znajdującego się w rynku zarezerwujesz przez internet. Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest kamienica, daje taką możliwość na stronie internetowej.
 • Aby zwiedzić Dom Matejki lub Kamienicę Szołayskich, nie musisz rezerwować biletów wcześniej. Wystarczy przyjść w dniu darmowego zwiedzania do oddziału.
UWAGA!

Przed wyjazdem sprawdź na stronach internetowych instytucji, które chcesz odwiedzić, czy w czasie majówki będziesz mógł wejść do nich bezpłatnie.

Przeczytaj też: 3 najsłynniejsze rynki staromiejskie w Polsce

Toruń

Kolejnym miastem z niezwykłym urokiem i tętniącym historią jest Toruń. Miejsce kojarzące się przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem i pierniczkami nie jest tak popularne, jak wspomniany przed chwilą Kraków, jednak zdecydowanie warty odwiedzenia. Niech za dowód posłuży fakt wpisania toruńskiej starówki na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Skoro już o starówce mowa, na niej się skupimy, bo zwiedzanie samej zabytkowej części miasta będzie wymagało sporo czasu.

Wizytówką Torunia jest niewątpliwie okazały Ratusz wzniesiony w stylu gotycko-barokowym. Budynek z wewnętrznym dziedzińcem z pewnością zasługuje na to, żeby poświęcić mu chwilę uwagi. Do środka można wejść. Ratusz mieści dziś bowiem zbiory muzealne. We wnętrzach znajduje się Galeria Sztuki Gotyckiej. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, który znajduje się w wieży ratuszowej. Jeśli chcesz popatrzeć na Toruń z góry, będzie to odpowiednie do tego miejsce.

Co jeszcze warto zobaczyć na toruńskiej starówce?

 • Pomnik Mikołaja Kopernika,
 • Dom Mikołaja Kopernika,
 • Kamienicę pod Gwiazdą, w której mieści się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu,
 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
 • barokowy spichlerz wysoki na 8 kondygnacji,
 • Planetarium.

Toruń ma też swoją krzywą wieżę. Jedna z baszt obronnych odchyla się od pionu o około 1,40 m.

Gdynia

Życie w Gdynii toczy się przede wszystkim w obrębie portu i plaży. Chociaż na początku maja będzie jeszcze zbyt zimno, żeby spędzać czas na kąpielach i opalaniu, to spacery wzdłuż plaży można jak najbardziej zaplanować.

Jeśli poza nicnierobieniem chcesz poznać odrobinę to miasto, do Twojej dyspozycji będzie m.in.:

 • Skwer Kościuszki,
 • muzeum na statku Dar Pomorza i Błyskawica,
 • Muzeum Emigracji,
 • Muzeum Marynarki Wojennej,
 • Domek Żeromskiego w Orłowie.

Oprócz zwiedzania atrakcji historycznych warto przejść się też na Klif Orłowski, z którego rozpościera się przepiękna panorama na zatokę. W pobliżu Gdyni znajdzie się też coś dla dzieci, a mianowicie interaktywne Mini ZOO Zwierzaki nad Potokiem, gdzie można nie tylko podziwiać zwierzęta, ale też karmić je i głaskać.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę w Polsce?

Z racji tego, że w Polsce każdy Polak może liczyć na pomoc lekarską w nagłych sytuacjach, rzadko mówi się o konieczności wykupienia ubezpieczenia turystycznego na wyjazd w obrębie kraju. Istnieje jednak taka możliwość. Ubezpieczyciele, proponując polisę turystyczną obowiązującą na terytorium Polski, w mniejszym stopniu skupiają się na pokrywaniu kosztów leczenia, a większy nacisk kładą na NNW, OC czy assistance.

Ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia ochronę w Polsce, jest jeszcze tańsze niż polisa podróżna na wyjazd za granicę. Ile zatem będzie kosztowało takie ubezpieczenie?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy na wyjazd w Polsce*
ProamaAssistance: TAK
NNW: 20 000 zł
10,00 zł
ProamaAssistance: TAK
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 zł
19,00 zł
GeneraliAssistance: TAK
NNW: 30 000 zł
OC: 20 000 zł
14,00 zł
GeneraliAssistance: TAK
NNW: 60 000 zł
OC: 150 000 zł
KL: 5000 zł**
47,00 zł
SIGNAL IDUNAAssistance: TAK
NNW: 10 000 zł
OC: 20 000 zł
23,10 zł
SIGNAL IDUNAAssistance: TAK
NNW: 10 000 zł
OC: 120 000 zł
27,79 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [16.03.2023].
* Ceny dotyczą 7-dniowej ochrony.
** KL – koszty leczenia

Aktywnie w górach – mniej popularne miejsca

Majówka to mimo wszystko tylko kilka dni wolnego. Dlatego wiele osób decyduje się jednak na pozostanie w tym czasie w Polsce, chociaż niekoniecznie w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie chcesz spędzić długiego weekendu w mieście, a preferujesz raczej łono natury, najlepiej połączone z aktywnością fizyczną, pierwszym, co przychodzi na myśl, to polskie góry. A pasm oferujących zróżnicowane warunki pod względem trudności nie brakuje.

Największą różnorodność górskiego krajobrazu będziesz miał na Dolnym Śląsku. Oprócz najwyższych w tym rejonie Karkonoszy znajdują się tam również łagodniejsze Izery, charakterystyczne Góry Stołowe z ciekawymi formacjami skalnymi, a także Góry Sowie, Rudawy Janowickie czy pagórkowaty rejon Gór Kaczawskich A to nadal nie wszystko.

Im łagodniejsza i mniej nagłośniona okolica, tym bardziej kameralnie będzie na szlaku. Poza Dolnym Śląskiem mniej uczęszczane są także Gorce czy Beskid Niski. Część pasm omówimy pokrótce niżej.

Szklarska Poręba – między Karkonoszami a Izerami

Decydując się na urlop w Karkonoszach, wiele osób ma dylemat, czy wybrać Karpacz, czy Szklarską Porębę. Miasta te nie są od siebie bardzo oddalone, jednak oferują nieco inne atrakcje. Szklarska Poręba z pewnością będzie wygodniejszą opcją, jeśli jesteś niezmotoryzowany lub chcesz pojechać na urlop, zostawiając samochód w garażu. Do miejscowości prowadzi bezpośrednia trasa kolejowa z Wrocławia, więc dojazd nie będzie problematyczny.

Magia Szklarskiej Poręby tkwi w jej położeniu – między Karkonoszami a łagodniejszymi Górami Izerskimi. Organizując bazę wypadową w tym mieście, bez problemu skorzystasz z uroków i jednego, i drugiego pasma.

Popularność Karkonoszy z pewnością przyciągnie Cię na Szrenicę. Po drodze przejdziesz uroczym szlakiem do Wodospadu Kamieńczyk, a dalej bardziej stromo do schroniska na Hali Szrenickiej. Stamtąd już tylko kilka minut na sam szczyt, na którym znajduje się kolejne schronisko. Po zdobyciu szczytu masz dwie możliwości:

 1. zejść tą samą trasą do Szklarskiej Poręby,
 2. ruszyć dalej, mijając ciekawe formacje skalne, Śnieżne Kotły i Wielki Szyszak, za którym zaczniesz schodzić w dół przez Śnieżne Stawki i schronisko pod Łabskim Szczytem.

Wariantem na kolejny dzień jest spacer w kierunku Izerów. Wysoki Kamień jest szczytem należącym już do tego pasma. Trasa nie jest wymagająca, a z góry rozciąga się piękny widok na Szklarską Porębę i Karkonosze.

CIEKAWOSTKA

Z Wysokiego Kamienia widać taras znajdujący się przy schronisku Kamieńczyk. Żeby dojrzeć Wysoki Kamień z tego tarasu, musisz szukać charakterystycznej wieży zlokalizowanej przy schronisku na tym szczycie.

Poza urokami ściśle związanymi z przebywaniem w górach Szklarska Poręba oferuje inne atrakcje turystyczne:

 • Wodospad Szklarki,
 • punkt widokowy Złoty widok,
 • formacja skalna Chybotek,
 • Krucze Skały położone w obrębie miasta,
 • Muzeum Mineralogiczne,
 • Huta szkła w Piechowicach.

Przeczytaj też: Karkonosze – przewodnik dla turystów

Beskid Niski – tam, gdzie dotrze niewielu

O tłumnych miejscach już było. Czas na propozycję dla osób, które rzeczywiście chcą wykorzystać majówkę na wypoczynek z prawdziwego zdarzenia. Beskid Niski wydaje się być idealnym miejscem do tego, aby w kameralnych warunków wyciszyć się na łonie natury, a jednocześnie spędzić czas aktywnie – na górskich wędrówkach.

Ze względu na to, że większość szlaków prowadzi raczej przez łagodne zbocza, z uroków tego regionu z pewnością skorzystasz, nawet jeśli nie masz najlepszej kondycji lub chcesz wybrać się na majówkę z dziećmi.

Przyjemne i niezbyt strome ścieżki można wykorzystać nie tylko na piesze wycieczki. Być może podkręcisz intensywność aktywności, wybierając się na wyprawę rowerową? Beskid Niski jest przygotowany na przyjęcie rowerzystów. Znajdziesz tam zarówno wygodne, asfaltowe ścieżki, jak i leśne lub polne drogi.

Będąc w tym regionie Polski, nie sposób choćby mimochodem zetknąć się z kulturą Łemkowską. Poznasz ją lepiej, odwiedzając m.in. Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Przeczytaj też: Beskid Niski – przewodnik dla turystów

Kotlina Kłodzka – wokół miasteczek zdrojowych

Kotlina Kłodzka to kolejne miejsce, które nie jest tak zatłoczone jak np. Tatry. Choć popularne, to więcej osób przyjeżdża tam napawać się urokiem miasteczek zdrojowych niż wędrować po górach. A w pobliżu tych miejscowości czeka na turystów sporo szczytów, na które można dojść spacerkiem.

 • Borówkowa Góra – okolice Lądka-Zdroju,
 • Szczeliniec Wielki – w pobliżu Kudowy-Zdroju,
 • wieża widokowa na Orlicy – około 2 godziny marszu od Dusznik-Zdroju,
 • Schronisko pod Muflonem – 35 minut od Dusznik-Zdroju (trasa powinna odpowiadać rodzinom z dziećmi),
 • Wolarz w pobliżu Polanicy-Zdroju.

Jeśli będziesz chciał zrobić sobie przerwę w spacerach po górach albo pogoda nie dopisze, z pewnością znajdziesz alternatywę. Ten region obfituje w zabytki architektoniczne i inne atrakcje:

 • Twierdza Kłodzko,
 • Zamek Leśna Skała w Szczytnej,
 • Pałac na Skale w Trzebieszowicach,
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju,
 • Bazylika w Wambierzycach,
 • Projekt Riese,
 • Park Zdrojowy z pijalnią wód w Lądku-Zdroju.
PODSUMOWANIE
 • W tym roku majówka może trwać nawet 5 dni.
 • Jedną z możliwości spędzania długiego weekendu jest lot do którejś z europejskich stolic, np. do Londynu, Pragi lub Rzymu.
 • Osoby, które wolą podziwiać uroki polskich miast, na pewno nie będą się nudziły w Krakowie, Gdynii czy Toruniu.
 • Odpoczynek od miejskiego zgiełku i jednocześnie okazję do spędzenia czasu aktywnie da pobyt w polskich górach, np. w Szklarskiej Porębie, Kotlinie Kłodzkiej czy Beskidzie Niskim, które nie są tak oblegane przez turystów.
 • Zarówno na wyjazd za granicę, jak i w Polsce warto się ubezpieczyć.
 • Polisa turystyczna do Wielkiej Brytanii, Czech czy Włoch kosztuje już od około 20 zł za 5-dniową ochronę.
 • Ubezpieczenie na podróż w Polsce jest tańsze. 7-dniowa ochrona kosztuje zaledwie 10 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, gdzie jechać na majówkę 2023

Czy warto i gdzie jechać na majówkę 2023 za granicę?
Czy bezpłatne zwiedzanie w majówkę jest możliwe?
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę?
Co warto ubezpieczyć na majówkę?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!