Majówka 2024 – długi weekend za granicą

Majowy weekend to wprost idealna okazja, żeby wybrać się na mały city break gdzieś niedaleko. Chociaż z pewnością znajdą się osoby, które przedłużają sobie i tak już wydłużony weekend i obierają dalsze kierunki na początku maja, najczęstszą praktyką w tym czasie jest kilkudniowa podróż w granicach Europy. W niniejszym artykule skupimy się zatem na europejskich kierunkach i zaproponujemy kilka ciekawych miejsc, w które warto się wybrać na majówkę.

majówka za granicą

Kiedy wypada długi weekend majowy w 2024 roku?

Weekend majowy w 2024 roku może potrwać 5 dni, jeśli uda Ci się wziąć urlop 2 maja. 1 maja wypada bowiem w środę, natomiast 3 maja – w piątek. Jednak nawet jeśli będziesz musiał w czwartek pracować, Twój weekend będzie dłuższy niż standardowy dzięki wolnemu piątkowi.

Osoby, które wezmą urlop także 29 i 30 kwietnia, zyskają 9 dni wolnego, podczas których można już porządnie wypocząć i poznać nowe miejsca.

Gdzie jechać na majówkę za granicę?

Ze względu na to, że weekend majowy, choć przedłużony, trwa jednak tylko kilka dni. Aby wypocząć i zobaczyć coś ciekawego w tym czasie, potrzebny jest dobry plan, który maksymalnie skróci czas spędzony w podróży, a jednocześnie pozwoli dłużej cieszyć się pobytem w interesującym, pięknym miejscu. Gdzie zatem wybrać się na majówkę? Jak tam dotrzeć? I jak zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek?

Jezioro Como we Włoszech

Urlop nad jeziorem Como to przede wszystkim okazja do zwolnienia tempa i odpoczynku od codziennej gonitwy. Urocze miasteczka ulokowane wokół jeziora zapewniają przepiękne widoki na wodę i góry, a także na zabudowania piętrzące się często od tafli jeziora na wysokich klifach.

grafika

Każda miejscowość ma coś ciekawego do zaoferowania. Bellagio przyciąga usytuowaniem na cyplu wchodzącym w głąb jeziora. W Menaggio życie kręci się wokół urokliwej promenady i zachwyca bogactwem śródziemnomorskiej roślinności i zieleni. Wizytówką Nesso są zabudowania położone na stromym zboczu tuż nad wodą. W Griante – Cadenabbia z kolei zobaczysz przepiękne wille, podobnie jak chociażby w Lenno. Większość kurortów położonych nad jeziorem ma niewielkie plaże i przystanie dla jachtów, co pozwala korzystać bezpośrednio z wypoczynku nad wodą. W niektórych miejscowościach znajdują się butiki i drogie sklepy, restauracje i bary, w innych jest nieco spokojniej, za to można tam spróbować przysmaków z niewielkich piekarni czy lodziarni.

Na północ od jeziora Como znajduje się pięknie usytuowany, wysoki na 170 m wodospad Acquafraggia, do którego najlepiej dojechać samochodem.

CIEKAWOSTKA

Nad Como, niedaleko miejscowości Menaggio, warto odwiedzić Villę La Gaeta znaną z Casino Royale, jednego z filmów z serii o Jamesie Bondzie. Obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających, ale być może uda Ci się zobaczyć go z zewnątrz.

Pobyt nad jeziorem Como możesz połączyć z odwiedzinami włoskich miast, które znajdują się w północnej części kraju: Mediolanu, Turynu, Wenecji, Werony czy Padwy.

CZY WIESZ, ŻE …

W 2023 roku osoby wyjeżdżające na majówkę do Włoch płaciły za ubezpieczenie turystyczne średnio 45,10 zł.

Paryż – serce Francji

Europejskie stolice do zawsze dobry wybór na krótki, kilkudniowy city break. Jednym z miast wartych uwagi, jest z pewnością stolica Francji. W Paryżu jest tyle miejsc, że z pewnością nie będziesz się nudził zarówno, jeśli będzie to Twoja pierwsza wizyta w tym mieście, jak i jeśli miałeś już okazję tam być.

Paryż jest dość dużym miastem. I chociaż większość kluczowych atrakcji jest zlokalizowanych w centralnej części, warto podzielić zwiedzanie na dzielnice lub inne rejony. To, ile uda Ci się zobaczyć, zależy też od tego, do ilu miejsc planujesz wejść, żeby zwiedzić je od środka, np. przyjrzeć się wystawom w Luwrze czy wjechać na Wieżę Eiffla.

Które miejsca warto odwiedzić w Paryżu?

co warto zwiedzić w paryżu
 • Wieżę Eiffla – można podziwiać ją z dołu i z pewnością podczas kilku majówkowych dni w Paryżu będziesz miał przynajmniej kilka okazji ku temu, ale możesz też wykupić bilet na wyższe piętra i przyjrzeć się zarówno konstrukcji budowli, jak i panoramie Paryża. W obiekcie udostępniono turystom 3 piętra. Na niższe można wjechać windą lub wejść schodami, natomiast na najwyższe kursuje tylko winda. Zresztą pewnie trudno szukać śmiałka, który zdecydowałby się wdrapywać na samą górę zabytku o własnych siłach.
 • Luwr – do ogrodów może wejść każdy, natomiast na wystawy potrzebny jest bilet.
 • Katedra Notre Dame – można zobaczyć ją tylko z zewnątrz, bo prace renowacyjne po pożarze nadal trwają. Katedra powinna zostać ponownie otwarta pod koniec tego roku.
 • Sainte-Chapelle – okazała kaplica nieopodal Notre Dame, która zachwyca pięknymi witrażami. Zwiedzanie kaplicy odbywa się na podstawie biletu.
 • Łuk Triumfalny – można go podziwiać z zewnątrz, a po zakupie biletu także w środku.
 • Pola Elizejskie – tą najsłynniejszą aleją dojdziesz spod Łuku Triumfalnego do Luwru. Wzdłuż ulicy mieści się wiele restauracji, sklepów (w tym oficjalny sklep Disneya, w którym możesz kupić pamiątki i bilety do Disneylandu), a także teatry i kina.
 • Opera Garnier – sam obiekt z zewnątrz robi ogromne wrażenie, a jeszcze bardziej zachwyca bogato zdobione wnętrze.
 • Centrum Pompidou – mieści się w nim muzeum sztuki współczesnej, ale na uwagę zasługuje już sam obiekt, który uwidacznia wszystkie instalacje, które zwykle architekci starają się ukryć w ścianach budynku. Poza tym w Centrum Pompidou jest dostępny bezpłatnie taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na Paryż.

Jeśli starczy Ci czasu, rozważ odwiedziny pałacu w Wersalu, który znajduje się na obrzeżach Paryża. Ze względu na to, że trzeba tam dojechać, a samo zwiedzanie trwa przynajmniej kilka godzin, na taką wycieczkę warto zarezerwować sobie cały dzień.

Edynburg – kawałek Szkocji

Trudno przeczyć twierdzeniu, że Szkocja ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Kojarzy się przede wszystkim z dziką przyrodą, wzgórzami i wrzosowiskami, ale też z zabytkową architekturą, której spory wycinek możesz podziwiać podczas pobytu w Edynburgu.

co zwiedzić w edynburgu

W stolicy Szkocji, zwłaszcza w jej centralnej części, którą wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dominuje kamienna zabudowa, której wielowiekowość podkreśla charakterystyczny czarny nalot na murach. To pozostałości po ulatniającym się dymie z kominów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu ogrzewały tutejsze domy. W zabytkowym centrum Edynburga na turystów czekają:

 • kompleks zamkowy na wzniesieniu, a w nim kaplica, apartamenty królewskie i podziemia,
 • pałac Holyrood,
 • Royal Mile, długa na około milę aleja, która łączy zamek w Edynburgu z pałacem Holyrood,
 • Gladstone’s Land, który jest jednym z najstarszych budynków w stolicy Szkocji (znajduje się przy Royal Mile),
 • kaplica św. Idziego,
 • pomnik Dugalda Stewarta na wzgórzu Calton,
 • monument Sir Waltera Scotta wykonany w stylu wiktoriańskiego gotyku (stanowi punkt widokowy na miasto).
CIEKAWOSTKA

Panoramę Edynburga, a w oddali także zatokę Forth, możesz podziwiać również z tzw. Krzesła Artura, czyli wzgórza w pobliżu pałacu Holyrood.

Oprócz architektury w Edynburgu warto podziwiać też inne historyczne pamiątki, np. te zebrane w Narodowym Muzeum Szkocji. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jak wstęp do wielu brytyjskich muzeów.

22,32% turystów szukało polisy do Czech. Gdzie klienci Mubi spędzali weekend majowy w 2023 roku?

Weekend majowy Polacy spędzają w krajach europejskich. Pokazują to dane porównywarki ubezpieczeń Mubi z ubiegłorocznej majówki w 2023 roku, kiedy to najwięcej osób odwiedzało kraje sąsiadujące z Polską lub nieznacznie oddalone od kraju zamieszkania. Najwięcej osób, bo 22,32% klientów Mubi, szukało polisy obowiązującej w Czechach. Dużą popularnością cieszyły się także ubezpieczenia chroniące na terenie Słowacji (19,23% klientów szukało takiej ochrony), a także na Węgrzech (10,55% użytkowników porównywarki Mubi). Gdzie jeszcze Polacy spędzali majówkę w 2023 roku?

 1. Czechy – 22,32%
 2. Słowacja – 19,23%
 3. Węgry – 10,55%
 4. Austria – 9,52%
 5. Niemcy – 7,94%
 6. Włochy – 7,56%
 7. Chorwacja – 2,89%
 8. Wielka Brytania – 2,61%
 9. Grecja – 1,59%
 10. Norwegia – 1,03%
gdzie na majówkę jeździli klienci mubi w 2023

Jak widać w powyższym zestawieniu, na majówkę Polacy wybierali się też do krajów południowych, jak Włochy, Chorwacja czy Grecja, ale niektórzy spędzali długi weekend w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Norwegii.

CZY WIESZ, ŻE …

Popularność krajów sąsiadujących z Polską może wynikać z tego, że znajdują się niedaleko, dlatego są świetnym celem weekendowych wyjazdów. Podróż nie pochłania wówczas dużo czasu. Dzięki temu dłużej można pobyć w miejscu docelowym. Jednak z pewnością znajdują się też na trasie przejazdu do dalszych państw, dlatego turyści szukali polis obowiązujących także na ich terytorium.

Zdecydowana większość turystów wyjeżdżających na majówkę wykorzystuje wolny czas maksymalnie. W 2023 roku 68,73% turystów planowało podróż na 4 lub 5 dni i na taki właśnie okres szukali polisy ubezpieczeniowej. 16,21% nie chciało lub nie mogło spędzić poza domem czasu od 29.04 do 3.05, bo przykładowo musieli 2 maja być w pracy. Dlatego też wykorzystali na wyjazd 3 wolne dni.

93,59% turystów majówkę spędza na odpoczynku i zwiedzaniu. Tylko nieliczni wykorzystują ten czas na aktywność sportową czy pracę za granicą.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę w 2024 roku?

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na 5 dni majowego weekendu (1-5.05.2024) dla 2 dorosłych osób bez chorób przewlekłych, które planują spędzić długi weekend na wypoczynku i zwiedzaniu. Ceny sprawdzimy dla wyżej opisanych miejsc (Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii).

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy na majówkę we WłoszechCena polisy na majówkę we FrancjiCena polisy na majówkę w Szkocji
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
42,00 zł42,00 zł42,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
45,29 zł45,29 zł45,29 zł
WienerKL: 40 000 euro
NNW: 10 000 zł
OC: 25 000 euro
50,00 zł50,00 zł50,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
52,00 zł52,00 zł52,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
68,00 zł62,00 zł61,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
69,54 zł69,54 zł69,78 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
73,00 zł66,00 zł65,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024].

Ekspert Mubi radzi:

Chociaż kalkulatory ubezpieczeń umożliwiają zakup polisy niemal z dowolnego miejsca, również już podczas wypoczynku, najlepiej ubezpieczenie na wyjazd wykupić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Tak zresztą postępuje większość turystów. 76% osób wyjeżdżających na majówkę w 2023 roku szukało polisy przed wyjazdem. 24% użytkowników Mubi zdecydowało się na zakup ubezpieczenia dopiero w trakcie majówki. Osoby, które kupują polisę już podczas pobytu za granicą, muszą liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zastosuje wobec nich tzw. karencję, czyli opóźni start ochrony ubezpieczeniowej o kilka godzin czy nawet dni. To, czy towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje karencję, można sprawdzić w OWU. Najlepiej jednak wykupić ubezpieczenie przed wyjazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o majówkę za granicą w 2024 roku

Kiedy w 2024 roku wypada weekend majowy?
Gdzie użytkownicy Mubi wyjeżdżali na majówkę w 2023 roku?
Czy na majówkę można wybrać się poza Europę?
PODSUMOWANIE
 • W 2024 roku 1 maja wypada w środę, a 3 maja – w piątek. Dzięki temu możesz mieć aż 5 dni wolnego, jeśli 2 maja weźmiesz urlop w pracy.
 • Przedłużony weekend można spędzić za granicą. Wiele osób wybiera majówkę w krajach europejskich.
 • W 2023 roku najwięcej turystów szukało polisy do Czech, na Słowację i Węgry. Niektórzy z pewnością spędzali tam weekend, zwiedzając, inni prawdopodobnie potrzebowali ochrony na czas przejazdu przez te kraje do bardziej oddalonego od Polski miejsca.
 • Większość osób wyjeżdżających za granicę na majówkę w 2023 roku wykorzystywała maksymalnie czas na podróże, a tym samym szukała polisy na 4 lub 5 dni.
 • Majówka spędzona w podróży to najczęściej czas odpoczynku i zwiedzania.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!