Majówka w Polsce 2024 – długi weekend majowy w trasie i z wieloma atrakcjami

Wiele osób spędza weekend majowy w Polsce. Nie zawsze jest to czas spędzony w domu. W naszym kraju jest wiele ciekawych miejsc, które możesz zwiedzić w trakcie długiego weekendu. Z powodzeniem możesz zaplanować wycieczkę objazdową i zwiedzić kilka atrakcji podczas jednej podróży. W artykule proponujemy 3 wycieczki, które bez problemu zrealizujesz podczas majówki 2024, a dodatkowo każdą z nich możesz połączyć z czasem spędzonym w górach lub nad wodą.

majówka w Polsce

Jak w 2024 roku wypada majówka?

Początek maja przynosi dodatkowe dwa dni wolnego:

 • 1 maja – Święto Pracy,
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja.

W 2024 roku wypadają one w środę (1 maja) oraz w piątek (3 maja). To zatem okazja do przedłużenia sobie weekendu. Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego – 2 maja – aby móc wypoczywać aż przez 5 dni. Tak długa majówka jest też doskonałą okazją do podróżowania.

Gdzie wybrać się na majówkę w Polsce w 2024 roku?

Nie trzeba jechać daleko, żeby odwiedzić zachwycające miejsca. Polska ma w tym względzie wiele do zaoferowania. Od przepięknej zabytkowej architektury, przez kulturę, po kojącą przyrodę. Poniżej prezentujemy propozycje tras na majówkowy długi weekend.

Śladami Fryderyka Chopina

Trasa: Warszawa → Żelazowa Wola → Antonin → Duszniki Zdrój

grafika

Długość trasy: 525 km

Czas przejazdu: 6 h 44 min

Chociaż pół życia Fryderyk Chopin spędził za granicą, a po wyjeździe nigdy nie wrócił do kraju, zostawił po sobie w Polsce wspomnienia i kilka charakterystycznych miejsc, które są związane z jego osobą i z jego twórczością. To miejsca, w których urodził się, przebywał, tworzył i koncertował. Szlak Chopinowski biegnie w obszarze Mazowsza. To tam koncentrowała się jego aktywność w pierwszej połowie życia. Bywał jednak również w dalszych zakątkach kraju, a także za granicą ówczesnej Polski.

Co zwiedzić?

 1. Warszawa

Rodzina Chopina przeprowadziła się do Warszawy, gdy mały Fryderyk miał zaledwie kilka miesięcy. Pierwsza połowa jego życia była związana właśnie z tym miastem, choć w dzieciństwie często odwiedzał inne zakątki Mazowsza. W Warszawie można znaleźć wiele śladów jego życia i twórczości – budynki, w których mieszkał, uczył się, dawał pierwsze koncerty.

Popularnym miejscem upamiętniającym polskiego kompozytora jest pomnik przedstawiający Chopina pod wierzbą w parku Łazienki Królewskie. W lecie w niedzielne popołudnia przy tym pomniku odbywają się koncerty fortepianowe, których może posłuchać każdy. Wstęp jest ogólnodostępny. Ale muzyka Chopina towarzyszy mieszkańcom stolicy i turystom w wielu miejscach Warszawy. W Ogrodzie Saskim, na Placu Krasińskich, na ulicy Miodowej, Koziej, w Pałacu Wesslów, Pałacu Ostrogskich i wielu innych miejscach zainstalowane zostały muzyczne ławeczki. Po naciśnięciu guzika można posłuchać utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Będąc przy Pałacu Ostrogskich, warto wejść do środka. W mieszczącym się tam muzeum biograficznym znajduje się największy na świecie zbiór pamiątek po kompozytorze.

Chociaż Fryderyk Chopin zmarł w Paryżu i tam został pochowany, jego serce, zgodnie z jego wolą, powróciło do Polski. Znajduje się w kościele św. Krzyża w Warszawie.

 1. Żelazowa Wola

Niedaleko Warszawy znajduje się chyba najsłynniejsze miejsce związane z Fryderykiem Chopinem, a mianowicie miejsce jego narodzin – Żelazowa Wola. W domu kompozytora znajduje się obecnie poświęcone mu muzeum. Wokół dworku rozciąga się piękny park, z którego walorów również warto skorzystać podczas odwiedzin Żelazowej Woli.

Na terenie muzeum odbywają się koncerty i recitale. Również w weekend majowy będzie można posłuchać w Żelazowej Woli pianistów wykonujących muzykę Fryderyka Chopina na żywo. Do wstępu na koncert uprawnieni są posiadacze biletu do tamtejszego parku.

 1. Pałac Radziwiłłów w Antoninie

W pałacu myśliwskim w Antoninie Fryderyk Chopin przebywał kilkakrotnie między 1826 a 1829 rokiem. Podczas pobytów dawał lekcje księżniczce Wandzie Radziwiłłównie, ale też tworzył. To tu powstały takie dzieła, jak chociażby dedykowane Radziwiłłowi trio fortepianowe g-moll op. 8. Sam Chopin bardzo chwalił sobie pobyt w tym miejscu.

Pałac jest miejscem licznych koncertów fortepianowych, wspominających twórczość Chopina. Wewnątrz na co dzień rozbrzmiewa muzyka tego kompozytora, co umila czas spędzany w tamtejszej restauracji.

Sam pałac jest wart uwagi. Obiekt drewniany o niestandardowej bryle – powstał na planie ośmiokąta z czterema skrzydłami, w których na trzech kondygnacjach mieszczą się pokoje. Wśród nich pokój, a właściwie apartament Fryderyka Chopina.

CZY WIESZ, ŻE …

Pałac w Antoninie jest obiektem noclegowym.

Obiekt można zwiedzić samodzielnie, przechadzając się po trzech balkonach mieszczących się wewnątrz na piętrach. W centrum pałacu znajduje się wysoki na trzy kondygnacje komin, który zdobią liczne trofea myśliwskie.

Pałac otacza przepiękny park w stylu angielskim.

CIEKAWOSTKA

W latach 90. w pałacu w Antoninie nakręcono popularny serial dla młodzieży pt. Maszyna zmian.

 1. Duszniki-Zdrój

W Dusznikach-Zdroju Chopin przebywał w latach młodzieńczych, aby podreperować swoje zdrowie. Podczas takiego pobytu zagrał koncert charytatywny, który zapisał się w historii jako pierwszy koncert kompozytora za polską granicą.

Dziś w tej miejscowości uzdrowiskowej odbywa się jeden ze znaczących festiwali pianistycznych.

W Dusznikach warto zostać chwilę dłużej, aby nacieszyć się krajobrazami i wybrać na górski spacer. To dobra baza wypadowa na Zieleniec czy Szczeliniec Wielki.

Przyrodnicze atuty Dolnego Śląska

Trasa: Niemcza → Wieściszowice → Szklarska Poręba → Henryków Lubański

grafika

Długość trasy: 199 km

Czas przejazdu: 3 h 45 min

Dolny Śląsk jest regionem bardzo bogatym przyrodniczo. Liczne pasma górskie tworzą ten region różnorodnym i fascynującym. Ale nie tylko górskie krajobrazy i nie tylko te w stu procentach stworzone przez naturę zasługują na uwagę w południowo-zachodniej części Polski.

Co zwiedzić?

 1. Arboretum w Wojsławicach

Miejsce, w którym możesz spędzić cały dzień i się nie nudzić, za to porządnie odpocząć na łonie natury.

Arboretum w Wojsławicach to ogród botaniczny pozostający pod opieką Uniwersytetu Wrocławskiego. Duży, zajmujący 62 ha obszar, porośnięty jest rozmaitymi rodzajami i odmianami roślin: od kolorowych kwiatów, przez bujne krzewy, po zapewniające cień wysokie drzewa. W sumie 8000 gatunków. Dużą część arboretum zajmuje sad czereśniowy. Na wzgórzu, którego zbocza porasta, znajduje się ciekawa atrakcja – horoskop celtycki, który prezentuje odmiany drzew przypisane do określonego okresu roku. Wszystkie uwzględnione w horoskopie rośliny zostały posadzone w okręgu, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak wygląda drzewo przypisane do Twojej daty urodzenia. Obok każdego gatunku drzewa znajduje się tablica z krótkim opisem.

Warto zaplanować trochę czasu na spacer między azaliami i różanecznikami, które szczególnie w maju i czerwcu zachwycają kolorami.

W arboretum zorganizowano też kilka miejsc do grillowania. Rozległe tereny zielone umożliwiają organizację pikniku, ale na terenie ogrodu znajdują się też obiekty gastronomiczne.

 1. Kolorowe Jeziorka 

W okolicy Wieściszowic w Rudawach Janowickich, w miejscu dawnych niemieckich kopalni powstało kilka stawów, które przybierają rozmaite barwy w zależności od związków, jakie występują w danym wyrobisku. W kompleksie tym można podziwiać Jezioro Zielone (lub Żółte), Jezioro Purpurowe (barwę zawdzięcza obecności związków żelaza), Jezioro Niebieskie (swój kolor zawdzięcza obecności związków miedzi), a także Staw Zielony, który tylko okresowo po deszczach napełnia się wodą, przybierając zieloną lub nawet czarną barwę.

Jeziorka są od siebie nieco oddalone. Spacer szlakiem między nimi zajmuje około 1,5 godziny.

 1. Chybotek

Sporo atrakcji przyrodniczych znajduje się w okolicy Szklarskiej Poręby, dlatego warto zatrzymać się tam na dzień lub dwa, jeśli pozwala na to czas.

Ewenementem w tym rejonie jest tzw. Chybotek. To zespół granitowych skał znajdujący się w głębi lasu, do którego możesz dotrzeć oznakowanym szlakiem. Jedna z tych skał porusza się, stąd jej nazwa. Nie zagraża jednak bezpieczeństwu, a stanowi niemałą atrakcję. Na skałę można się wspiąć i ją rozbujać. Ruch będzie wyczuwalny dla osób, które znajdują się na skale, a osoby przebywające obok niej będą mogły go zauważyć.

Niedaleko Chybotka znajduje się punkt widokowy, tzw. Złoty Widok, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy.

 1. Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyk

Spacer do Chybotka możesz połączyć z odwiedzinami przy Wodospadzie Szklarki. Atrakcje te dzieli zaledwie kilkunasto-, kilkudziesięciominutowa wędrówka. Wodospad znajduje się na terenie parku narodowego, dlatego za wstęp trzeba zapłacić. Szklarka jest ulokowana w uroczym miejscu. Atrakcję tę będziesz mógł podziwiać zarówno z dołu, jak i wejść wyżej, skąd spada woda, tworząc kaskadę.

Przy Wodospadzie Szklarki funkcjonuje schronisko.

Do miasta wrócisz Ścieżką nad Kamienną – przyjemnym szlakiem wiodącym przez las, wzdłuż rzeki, choć jednocześnie w pobliżu głównej drogi. Po drodze możesz zatrzymać się np. w Muzeum Ziemi JUNA.

Z drugiej strony Szklarskiej Poręby wychodzi szlak w stronę Wodospadu Kamieńczyk, a dalej prowadzi on na Halę Szrenicką i Szrenicę. Szlak do wodospadu wiedzie po nierównościach. Kamienie o poranku lub po deszczu mogą być śliskie, więc warto wyposażyć się w odpowiednie obuwie i zachować ostrożność. Wodospad można podziwiać z góry. Za opłatą istnieje możliwość zejścia niżej. Przy Kamieńczyku znajduje się też punkt widokowy, z którego można dojrzeć chociażby szczyt Wysoki Kamień, który leży już w paśmie Izerów.

 1. Cis Henryk

Jeśli mało Ci będzie niezwykłości przyrodniczych Dolnego Śląska, na koniec możesz wybrać się jeszcze do Henrykowa Lubańskiego. W tej wiosce, przy jednej ze ścian starej stodoły rośnie cis o imieniu Henryk – najstarsze drzewo w Polsce. Wiek cisu oszacowano na ponad 1250 lat! Kiedyś drzewo było dużo większe. Historia jednak go nie oszczędzała. Cis został zniszczony przez wojsko na początku XIX wieku, przez pocisk artyleryjski w czasie II wojny światowej, a także siłą huraganu w 1989 roku. Nadal jest jednak co podziwiać. Cis został zabezpieczony i wciąż wypuszcza nowe pędy.

Jeśli chcesz poznać więcej wyjątkowych atrakcji przyrodniczych i nie tylko na Dolnym Śląsku, zapoznaj się z artykułem 9 razy NAJ atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Militarne Mazury

Trasa: Gołdap → Kruklanki → Pozezdrze → Mamerki → Gierłoż → Giżycko

grafika

Długość trasy: 132 km

Czas przejazdu: 2 h 23 min

Na Mazurach znajdziesz wiele miejsc, które są pozostałością po obecności Niemców w tym rejonie Polski. Stare, często zniszczone lub wręcz wysadzone bunkry znajdują się przede wszystkim w lasach, które pozwalały zamaskować kluczowe obiekty.

Co zwiedzić?

 1. Kwatera Luftwaffe w Gołdapi

Pozostałości kompleksu Robinson, w którym znajdował się schron przeciwlotniczy, a także ośrodek badawczy do pracy nad silnikiem do pocisków V-2 oraz eksperymentalna hamownia silników odrzutowych.

 1. Pozostałości umocnień w Kruklankach

Pozostałości umocnień, które wchodziły w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Obiekty, które się zachowały, a jest ich w sumie kilkadziesiąt, to m.in. schrony piechoty, również te ze stanowiskami dla karabinów maszynowych.

 1. Kwatera Himmlera Hochwald w Pozezdrzu

Pozostałości kompleksu Hochwald, czyli “Wysoki Las”, znajduje się w okolicy wsi Pozezdrze. Był polową kwaterą Heinricha Himmlera, dowódcy SS i Gestapo. Zespół obiektów składał się z 5 schronów plus 1 dodatkowego schronu samego Himmler, 2 ceglanych wartowni oraz podziemnego garażu. Obiekty zabezpieczone były żelbetowymi ścianami i stropami o grubości 2 m. Schron Himmlera był jednak nie tylko większy, ale też lepiej zabezpieczony. Posiadał dodatkowy płaszcz ochronny, podobnie jak schron Hitlera w Wilczym Szańcu. Budynek ten znajdował się też w centralnym miejscu kompleksu.

Obiekty kwatery Hochwald były zamaskowane dzięki położeniu w gęstym lesie, a dodatkowo pokryto je siatką z kawałkami tworzywa w naturalnych kolorach, co utrudniało dostrzeżenie ich z powietrza.

Kwaterę wysadzili sami Niemcy, wycofując się na początku 1945 roku.

 1. Kwatera Mauerwald w Mamerkach

Niedaleko Węgorzewa znajdował się największy kompleks w tym regionie –  Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych Mamerki. To tutaj, w ponad 250 obiektach stacjonowało dowództwo wojsk Wehrmachtu. Ściany tutejszych budynków dochodziły do 7 m grubości. Tutejsze schrony zachowały się w dość dobrym stanie, dlatego można je zwiedzać również w środku. We wnętrzach znajdują się wystawy niemieckiego sprzętu wojennego.

 1. Wilczy Szaniec

Jeden z bardziej popularnych niemieckich kompleksów militarnych. To w tutejszych schronach bowiem miał miejsce zamach na Adolfa Hitlera w lipcu 1944 roku. Dziś można zwiedzać pozostałości 200 schronów, które zostały wysadzone przez Niemców w 1945 roku.

 1. Twierdza Boyen w Giżycku

Fort artyleryjski z połowy XIX wieku, który powstał na planie sześcioboku. Twierdza była przygotowana dla 3000 żołnierzy. Odegrała ważną rolę już podczas I wojny światowej, kiedy to miała zatrzymać wojska rosyjskie, a przed II wojną światową stanowiła jeden z punktów, z którego wojska niemieckie wkroczyły do Polski.

Twierdzę można zwiedzać, poruszając się trzema wytyczonymi, przecinającymi się szlakami. Wewnątrz znajduje się wiele obiektów o różnych funkcjach, w których przygotowano wystawy dla zwiedzających.

Przeczytaj też: Turystyka militarna w Polsce – 3 miejsca, które musisz odwiedzić

Co powinno zawierać ubezpieczenie podróżne na majówkę w Polsce?

Podróżowanie po Polsce jest obarczone podobnym ryzykiem, co podróżowanie za granicą. Różnica między tymi wyjazdami jest jednak taka, że w Polsce masz dostęp do opieki medycznej na NFZ. A to właśnie ryzyko związane z obciążeniem ogromnymi kosztami za leczenie jest główną motywacją do zakupu polisy.

Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie na wyjazd w Polsce jest niepotrzebne. Polisa taka będzie zapewniała po prostu nieco inny zakres ochrony, bo inne są potrzeby.

Przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia, tak istotnie w przypadku podróży zagranicznych, schodzi na dalszy plan ze względu na powszechny dostęp do publicznej opieki zdrowotnej. Ubezpieczyciele albo w ogóle nie oferują finansowania leczenia w razie choroby lub wypadku w Polsce, albo zapewniają pomoc do niższej kwoty niż ma to miejsce w przypadku ofert ubezpieczenia za granicę.

Koszty leczenia w ramach ubezpieczenia turystycznego w Polsce pokrywa Generali. Obowiązuje tu limit 5000 zł. Taka pomoc może być przydatna przede wszystkim, jeśli potrzebna będzie pilna, prywatna wizyta u lekarza.

Największe znaczenie w polisie turystycznej, która ma działać na terenie Polski, ma:

 • ubezpieczenie NNW, które zapewni finansowe zadośćuczynienie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • OC w życiu prywatnym, jeśli spowodujesz szkodę innej osobie, np. podczas zwiedzania na rowerze lub podróżowania z psem (w przypadku gdy ten pogryzie np. innego turystę).
UWAGA!

Jeśli wybierasz się w podróż własnym samochodem, upewnij się, że masz ubezpieczenie moto assistance. Zwykle jest dostępne wraz z obowiązkowym OC chociażby w minimalnym zakresie. Przyda się też autocasco.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę w Polsce?

11 zł za tygodniową ochronę – tyle kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w Polsce. Zatem jeśli zdecydujesz się przedłużyć majowy urlop do tygodnia (wystarczy wziąć 3 dni wolnego na przełomie kwietnia i maja), ubezpieczenie na ten czas spędzony w podróży w granicach kraju wyniesie Cię zaledwie 1,57 zł dziennie.

Jakie pakiety ubezpieczeniowe na wyjazd w Polsce oferują ubezpieczyciele?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia za 7-dniową ochronę w Polsce
ProamaNNW: 20 000 zł11,00 zł
GeneraliNNW: 30 000 zł
OC: 20 000 zł
16,00 zł
ProamaNNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
22,00 zł
SIGNAL IDUNANNW: 10 000 zł
OC: 20 000 zł
23,10 zł
SIGNAL IDUNANNW: 10 000 zł
OC: 120 000 zł
27,79 zł
GeneraliNNW: 60 000 zł
OC: 150 000 zł
KL: 5 000 zł
51,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o weekend majowy w Polsce

Kiedy wypada majówka w 2024 roku?
Czy da się zorganizować majówkę w formie objazdowej?
Czy na wycieczkę po Polsce trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne?
PODSUMOWANIE
 • W 2024 roku 1 maja wypada w środę, a 3 maja – w piątek. Biorąc 1 dzień urlopu, można zatem zyskać 5 dni wolnego, a dobierając jeszcze 2 dni, zyskać nawet 9 dni na wypoczynek.
 • W Polsce istnieje wiele atrakcyjnych miejsc, które będą idealnym celem majówkowych podróży.
 • Weekend majowy można zaplanować w formie objazdówki.
 • Na podróż po Polsce warto mieć ubezpieczenie turystyczne.
 • Polisa na wyjazd w Polsce powinna zawierać przede wszystkim ubezpieczenie NNW i OC, a dodatkowo można ją uzupełnić o ubezpieczenie kosztów leczenia na wszelki wypadek.
 • Ubezpieczenie turystyczne na tydzień w Polsce to koszt od 11 zł, czyli 1,57 zł dziennie.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!