Majówka 2024 za oceanem – krótki wypad do USA w maju

Co powiesz na kilka dni w USA na początku maja? Wielu Polaków, jak co roku, spędzi ten czas w kraju. Może to właśnie dobry moment, abyś wyrwał się z Polski i wyjechał do Ameryki?! Odpowiedni plan wyjazdu zapewni Ci tydzień w Stanach Zjednoczonych.

majówka w usa

Zastanawiasz się, gdzie spędzić tegoroczną majówkę albo dokąd wyjechać na krótko? A może chcesz wybrać się do USA w maju 2024? W tym poradniku sprawdzamy, jak zorganizować podróż i czy daleki wyjazd na krótki czas ma sens.

Majówka 2024 – kiedy jest wolne?

Długi weekend majowy w tym roku wypada w środku tygodnia roboczego: 1 maja (środa), 2 maja (czwartek) i 3 maja (piątek). Poprzedzają ją zatem dwa dni pracujące: poniedziałek i wtorek, a w środku mamy jeszcze czwartek, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli natomiast wtedy nie musisz pracować, wystarczy, że weźmiesz dodatkowe dwa dni wolnego pod koniec kwietnia (29 i 30 kwietnia), abyś cieszył się pełnym tygodniem bez obowiązków zawodowych.

Jak zaplanować majówkę 2024?

Aby nacieszyć się wolnym, zaplanuj ten czas z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że dobry plan to podstawa udanego wypoczynku. Cały tydzień (a nawet 9, wliczając w to weekend poprzedzający urlop), pozwala zorganizować wypad dalej niż np. nad jezioro na 2-3 dni. To nawet 2-3 razy dłużej niż trwa klasyczny city break. Warto więc rozejrzeć się za konkretną propozycją wyjazdową, gdyż tegoroczny okres majówkowy sprzyja podróżnikom!

Jak Polacy spędzają majówkę?

Badania przeprowadzone przez agencję Selectivv wykazały, że zdecydowana większość Polaków (69,3%) została w domu w trakcie ostatniej majówki. Majówka 2023 wypadła na samym początku tygodnia, a na wyjazd z domu zdecydowało się ok. 1,3 miliona dorosłych Polaków, czyli, jak twierdzi Aleksander Luchowski, prezes zarządu Selectivv, co trzeci polski obywatel opuścił swój dom na przynajmniej 1 dzień.

Gdzie Polacy spędzili majówkę w 2023 roku?

 • w swoim miejscu zamieszkania – 69,3%,
 • w swoim powiecie – 25,3%,
 • w innym powiecie na obszarze tego samego województwa – 1%,
 • w innym województwie – 4,3%,
 • w innym państwie – ok. 0,1%.

Dokąd Polacy wybrali się na majówkę?

Majówkowe wyprawy Polaków skupiły się na trzech województwach: małopolskim, zachodniopomorskim i pomorskim. Większym zainteresowaniem cieszyła się południowa część Polski, a zwłaszcza rejony z dostępem do morza. Regiony górskie (województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie), choć mniej oblegane od nadmorskich, to i tak zanotowały w ubiegłym roku wzrost obrotów o 5-10% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Czy potwierdziły się badania na temat planów na majówkę?

Co ciekawe, wcześniejsze badania sondażowe przeprowadzone przez Ariadna dla Wirtualnej Polski o planach na majówkę 2023, znalazły niemal całkowite odzwierciedlenie w rzeczywistości. Badani Polacy zadeklarowali w nich, że:

 • 68% nie zamierza nigdzie wyjeżdżać,
 • 32% ma plany wyjazdowe,
 • 52% wyjazdów potrwa 2-3 dni,
 • 83% wyjazdów odbędzie się na obszarze kraju,
 • 17% wyjedzie za granicę,
 • 22% wybierze się nad Bałtyk.

Jako powód takiego stanu rzeczy ankietowani wskazywali wzrost cen wyjazdów. Wyższe ceny zdecydowanie odczuło aż 60% badanych, a 25% całkowicie zrezygnowało z tego powodu ze swoich planów podróżnych (13% skróciło pobyt). Tylko u 46% respondentów inflacja i podniesione ceny nie wywarły wpływu na plany majówkowych wojaży.

Kto wyjeżdża na majówkę?

Na wyjazd w czasie majówki pozwalają sobie na ogół osoby młode i majętne. To głównie dwudziestolatkowie (20-29 lat) w poprzednim roku zdecydowali się opuścić swoje województwo lub wyjechać z kraju w trakcie długiego weekendu majowego. Dobrze sytuowane osoby starsze w wieku 30-59 lat najchętniej spędzały cały dostępny czas wolny za granicą.

Majówka 2024 – jakie plany mają Polacy?

Ta majówka powinna okazać się tańsza niż przed rokiem, ale również bardziej obłożona. Ze względu na bardziej atrakcyjny rozkład weekendu i sprzyjające ceny dwa razy więcej obywateli Polski chce spędzić ten czas za granicą, natomiast wycieczki krajowe mają trwać nieco dłużej. Jak donosi Agnieszka Rzeszutek, ekspertka serwisu nocowanie.pl, średnia długość rezerwacji miejsc noclegowych dokonywanych obecnie zwiększyła się o blisko dobę (z 2,61 do 3,46 doby) w porównaniu z ubiegłą majówką. Jej zdaniem świadczy to o utrzymaniu się trendu krótkich, ale częstszych wyjazdów.

W tej chwili średnie ceny wyliczone ze złożonych rezerwacji są niższe niż średnie zeszłoroczne. Może to wynikać z tego, że goście przebierają na razie w korzystniejszych ofertach, ale te będą topnieć w kolejnych tygodniach. Tym bardziej że jeśli obłożenie nie będzie satysfakcjonujące dla gospodarzy, mogą oni chcieć wyrównać straty podniesieniem cen

zauważa Agnieszka Rzeszutek cytowana przez portal rp.pl.

Najpopularniejsze kierunki majówkowych wyjazdów w Polsce (z podanymi średnimi cenami za nocleg):

 • Karpacz: 110 zł/os.*,
 • Zakopane: 130 zł/os.*,
 • Kraków: 109 zł/os.*,
 • Krynica-Zdrój: 82 zł/os.*,
 • Szczawnica: 72 zł/os.*

*Źródło: nocowanie.pl.

Rośnie zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi

Korzystniejszy rozkład majówki i niższe ceny to aspekty, obok których turyści z Polski nie przechodzą obojętnie. Już na początku marca 2024 roku w statystykach było widać wyraźne poruszenie. Polacy dokonali wtedy dwa razy więcej rezerwacji niż przed rokiem, a biura turystyczne wyprzedały już tyle miejsc, ile finalnie w przed rokiem.

Czy to istny boom na zagraniczne wyjazdy na majówkę 2024? Można pokusić się o to stwierdzenie, ale bez szaleństw. Finanse przeznaczane na podróż w trakcie długiego weekendu majowego są na podobnym poziomie jak w poprzednich latach.

W tym roku turyści wydają podobne pieniądze: przeciętnie to nieco ponad 3000 zł na osobę. Tak jak w zeszłym roku najchętniej wybierana jest Turcja, a zaraz po niej Grecja (po ok. 2900 zł na osobę). Najbardziej popularne kierunki są o 100–200 zł tańsze niż rok temu, choć w pierwszej dziesiątce mamy kilka spektakularnych, nawet blisko 20-proc. obniżek kosztów majówkowego wypoczynku: Wyspy Kanaryjskie są tańsze o przeciętnie 900 zł, a Egipt o ok. 340 zł od osoby. Zdrożał natomiast o 20–25 proc. majówkowy wypoczynek na Cyprze i we Włoszech

wylicza Radosław Damasiewicz, prezes serwisu travelplanet.pl.

Jednym z tańszych kierunków na majówkę jest Tunezja w cenie ok. 2534 zł na tydzień za osobę. Największą obniżkę rok do roku wg opracowania travelplanet.pl zanotowały wyspy kanaryjskie – ponad 900 zł. Jednym z najdroższych krajów w tym okresie okazują się Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) z ceną przekraczającą 4500 zł.

USA na majówkę – jak zorganizować wyjazd?

“Podróż do Stanów Zjednoczonych w majówkę 2024” – brzmi nieprawdopodobnie? A jednak okazuje się, że znajduje się to w zasięgu Twoich możliwości! Zwłaszcza, jeśli od pewnego czasu marzy Ci się spełnienie Twojego amerykańskiego snu o wizycie w tym kraju. Ceny wyjazdu w tym okresie są atrakcyjne, a liczba turystów w USA znikoma.

Co przygotować na wyprawę do Ameryki?

 • Dokument podróży: paszport + ESTA

Przede wszystkim, aby myśleć o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej musisz mieć ważny paszport biometryczny (tymczasowy nie zadziała). Nie potrzebujesz wizy, jeśli Twój pobyt odbywa się w celu turystycznym lub biznesowym i trwa do 90 dni. Wystarczy, że przed wylotem poprawnie zarejestrujesz się w systemie ESTA.

 • Bilet lotniczy

Bilety na samolot najlepiej kup z wyprzedzeniem. W ten sposób możesz sporo oszczędzić. Rezerwacja lotu na ostatnią chwilę może oznaczać wyższą cenę, a często również brak miejsc. Ceny biletów na lot w terminie (29.04-05.05) startują już od 2676 zł w obie strony, jednak wiąże się to z co najmniej jedną, a nawet dwoma przesiadkami. Loty bezpośrednie, które obługują Polskie Linie Lotnicze LOT są najszybsze (trwają od 9,5 godz.), ale również droższe (od 6268 zł).

 • Ubezpieczenie podróżne

Polski MSZ bezwzględnie zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa podróżna zapewnia środki na pokrycie wszelkich kosztów leczenia, hospitalizacji czy transportu medycznego do kraju po nagłym zachorowaniu, pogorszeniu się stanu zdrowia (w chorobie przewlekłej) czy nieszczęśliwym wypadku.

Ubezpieczenie na podróż USA – jakie ze sobą zabrać?

Osoby wyjeżdżające do Stanów Zjednoczonych zastanawiają się, jaka powinna być ochrona w ramach ubezpieczenia turystycznego. Ważne, żeby miała szeroki zakres i jak najwyższe sumy ubezpieczenia. Dzięki temu w kryzysowym momencie będziesz miał pewność, że uzyskasz niezbędne wsparcie finansowe.

Pamiętaj, że w Ameryce nie ma systemu publicznej opieki zdrowia. Ceny leczenia prywatnego są natomiast bardzo wysokie. 

Polisa turystyczna do USA musi obejmować:

 • koszty leczenia – zapewniają środki na hospitalizację, organizację i przeprowadzenie akcji poszukiwawczej czy ratunkowej oraz transport medyczny do kraju,
 • NNW – obejmuje poważne i długofalowe skutki wypadków na wyjeździe, jak trwały uszczerbek na zdrowiu czy utrata zdolności do wykonywania zawodu,
 • OC – przekłada odpowiedzialność cywilną z Ciebie lub Twoich podopiecznych na towarzystwo, które opłaci np. szkody wyrządzone w hotelu,
 • ubezpieczenie bagażu – ze względu na wysoki poziom przestępczości drobnej i dość częste kradzieże zabezpiecz swój cenny bagaż na wypadek jego utraty.
 • rozszerzenie sportowe – jeśli zamierzasz uprawiać ryzykowne dyscypliny sportów, upewnij się, że Twoja polisa obejmuje tego typu aktywność.

Ile kosztuje polisa do Stanów Zjednoczonych?

Adam (30 lat) wybiera się do USA na tydzień na początku maja. W poszukiwaniu najlepszej oferty odwiedził porównywarkę ubezpieczeń turystycznych Mubi. Chce, aby ubezpieczenie zapewniało koszty leczenia w wysokości co najmniej 600 tys. zł, podróżne NNW i OC w życiu prywatnym.

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł107,16 zł
UNIQAKL: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł109,20 zł
ProamaKL: 800 000 zł, NNW: 40 000 zł, OC: 100 000 zł174,00 zł
GeneraliKL: 800 000 zł, NNW: 60 000 zł, OC: 200 000 zł182,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

Co zobaczyć w USA w kilka dni?

Krótki wyjazd do Ameryki Północnej warto ograniczyć do pewnego obszaru. Może to być np. Wschodnie Wybrzeże, które znajduje się najbliżej. Nadal to ponad 7 tys. km, których pokonanie zajmuje średnio 11,5 godz.

Poniżej przedstawiamy TOP 5 lokalizacji na Wschodnim Wybrzeżu, które koniecznie trzeba odwiedzić! Bez problemu zaliczysz je nawet podczas krótkiej wizyty w maju 2024!

1. Nowy Jork

Wiele lotów z Polski ląduje właśnie tam. Nowy Jork jest najbardziej zaludnionym miastem w Ameryce i jedną z najbardziej rozbudowanych aglomeracji świata z liczbą ponad 8,3 milionów mieszkańców. Największymi atrakcjami turystycznymi Nowego Jorku są m.in.:

 • Central Park – centralny park miejski położony w sercu Manhattanu, zielone płuca miasta na obszarze 341 ha,
 • Broadway – centrum kulturalno-rozrywkowe z wieloma teatrami,
 • Times Square – barwny plac z kolorowymi banerami reklamowymi w dzielnicy Midtown,
 • Empire State Building – jeden z bardziej rozpoznawalnych, nowojorskich wieżowców,
 • Statua Wolności – nieoficjalny symbol wolności, miasta i całych Stanów Zjednoczonych,
 • Most Brookliński – jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie.
 • muzea i galerie sztuki:
  • Metropolitalne Muzeum Sztuki (ang. Metropolitan Museum of Art),
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ang. Museum of Modern Art, w skrócie: MoMA).

2. Waszyngton

Stolica USA znajduje się w Dystrykcie Kolumbia, stąd D.C. dodawane na koniec nazwy. Miasto młodsze od Nowego Jorku o blisko 150 lat w swoim obszarze metropolitalnym ma mniej mieszkańców o blisko 3 miliony. Nadal to jednak ogromna metropolia tętniąca życiem nie tylko politycznym. Główne atrakcje dla turystów odwiedzających Waszyngton to:

 • National Mall – park rozciągający się od pomnika Waszyngtona aż po Kapitol,
 • Biały Dom – oficjalna siedziba prezydenta USA,
 • Biblioteka Kongresu,
 • muzea i galerie sztuki:
  • Muzeum Historii Naturalnej (ang. National Museum of Natural History),
  • Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej (ang. National Air and Space Museum),
  • Narodowa Galeria Sztuki (ang. National Gallery of Art).

3. Los Angeles

Drugie największe miasto w Ameryce. Ma mnóstwo lokalizacji związanych ze sławami kina i muzyki. To m.in.:

 • Walt Disney Concert Hall – hala koncertowa,
 • Universal Studios Hollywood – studio filmowe i park rozrywki,
 • Obserwatorium Griffitha – udowadnia, że prawdziwe gwiazdy są na niebie,
 • Hollywood Sign – ogromny napis na zboczu góry Lee,
 • Hollywoodzka Aleja Sławy mieszcząca się przy Hollywood Boulevard obok Teatru Chińskiego Graumana (ang. Grauman’s Chinese Theatre)
 • muzea i galerie sztuki:
  • The Broad – galeria sztuki współczesnej,
  • Los Angeles County Museum of Art (LACMA) – muzeum sztuk pięknych,
  • Muzeum J. Paula Getty’ego (ang. J. Paul Getty Museum).

4. Chicago

To trzecie pod kątem wielkości miasto w USA (po Nowym Jorku i Los Angeles). Położone jest malowniczo nad jeziorem Michigan. Stanowi główny ośrodek biznesowy, kulturalny i naukowy Środkowego Zachodu Ameryki.

 • Willis Tower – wieżowiec przedtem nazywał się Sears Tower, trzeci najwyższy w USA,
 • Navy Pier – miejskie molo z częścią rozrywkową,
 • Riverwalk – promenada miejska,
 • parki:
  • Grant Park – tętniące życiem miejsce z wieloma atrakcjami,
  • Millennium Park – teren ze słynną lustrzaną rzeźbą Cloud Gate,
 • muzea i galerie sztuki:
  • Muzeum Historii Naturalnej (ang. Field Museum of Natural History),
  • Muzeum Nauki i Przemysłu (ang. Museum of Science and Industry).

5. Boston

Na nim można skończyć lub od niego zacząć zwiedzanie Wschodniego Wybrzeża. To tu zaczyna się tzw. BosWash, czyli megalopolis, rozciągające się aż do Waszyngtonu. Szacuje się, że obszar ten w 2025 zamieszkiwać będzie do 58 milionów ludzi (blisko 17,5% całego społeczeństwa Ameryki). Najciekawsze atrakcje turystyczne Bostonu:

 • Bunker Hill Monument – pomnik upamiętniający miejsce jednej z pierwszych bitew w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych,
 • New England Aquarium – oceanarium,
 • parki:
  • Boston Common – najstarszy park miejski USA,
  • Public Garden,
 • muzea i galerie sztuki:
  • Muzeum Sztuk Pięknych (ang. Museum of Fine Arts),
  • Instytut Sztuki Współczesnej (ang. Institute of Contemporary Art).

Przeczytaj również: 15 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem do USA.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do USA na majówkę 2024

Czy można polecieć do USA na majówkę?
Czy warto lecieć do Stanów Zjednoczonych w maju?
Co zobaczyć w USA w majówkę?
PODSUMOWANIE
 • Majówka w tym roku wypada korzystnie w środku tygodnia i łączy się z weekendem. Odpowiednie ułożenie urlopu pozwala wydłużyć wolne nawet do 9 dni.
 • Ze względu na gorsze umiejscowienie w kalendarzu, ostatnią majówkę Polacy w większości spędzili w domu lub w obrębie tego samego powiatu. Na kilkudniowe wyjazdy po kraju decydowali się nieliczni.
 • W 2024 roku Polacy rezerwują kilka razy więcej miejsc hotelowych w kraju i chętniej decydują się na wyjazd za granicę.
 • Wypad do USA w majówkę to świetny pomysł na złamanie rutyny! Pamiętaj o zezwoleniu ESTA i wyborze odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego.
 • Nawet na krótki wyjazd na majówkę weź ze sobą do USA kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. Wysokie koszty leczenia, NNW i OC prywatne w ramach polisy zapewnią Ci środki w nagłym wypadku.
Źródła:
 • https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art38472831-pogoda-czy-wysoka-inflacja-w-majowke-polacy-zostali-w-domach
 • https://wiadomosci.wp.pl/polacy-juz-nie-kochaja-majowki-najnowsze-badanie-zaskakuje-6890012724058688a
 • https://www.rp.pl/biznes/art39990921-majowka-nieco-tansza-niz-rok-temu-gdzie-pojada-polacy
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!