Ubezpieczenie na Maltę

Przyciąga turystów piękną pogodą, zróżnicowaną kulturą i urozmaiconą kuchnią, łączącą w sobie smaki innych krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Malta – bo o niej mowa – jest krajem, w którym nad niezbyt bujną przyrodą góruje przepiękna, piaskowa architektura. Podpowiadamy, jak przygotować się do wycieczki na Maltę, o co zadbać przed wyjazdem i co warto zobaczyć, będąc na miejscu.

COVID-19 na Malcie

Podróżowanie na Maltę nie jest obecnie obarczone dodatkowymi ograniczeniami. Wjazd na terytorium tego kraju jest możliwy:

 • bez wykonywania testu na COVID-19 przed przylotem,
 • bez przedstawiania certyfikatu zaszczepienia lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19,
 • bez wypełniania formularza lokalizacyjnego.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 na Malcie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Można ją opuścić po 7 dniach, jeżeli po tym czasie wykona się ponowny test i da on wynik negatywny. Używanie maseczek jest obowiązkowe w szpitalach, klinikach medycznych i domach opieki.

UWAGA!

Aktualnych informacji na temat sytuacji epidemicznej na Malcie można szukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Malta – przygotowania do wyjazdu na wyspę

Czy wyjazd na Maltę wymaga od turystów jakichś specjalnych przygotowań i podjęcia mniej standardowych kroków? Właściwie nie. Warto jednak, jak przed każdą wycieczką, zorientować się w kilku kwestiach, m.in. dotyczących potrzebnych podróżnym dokumentów, dostępnych baz noclegowych i kilku innych. Czasem zdarza się bowiem, że niewiedza krzyżuje wakacyjne plany.

Co warto zabrać na wakacje na Malcie?

Każdy kraj to inne realia. Różnice mogą dać się odczuć nawet podczas kilkudniowego pobytu. W hotelach na Malcie częstym zjawiskiem są gniazdka o napięciu 240 V, a jednocześnie odpowiednie do wtyczek z trzema bolcami. Warto zatem wyposażyć się przed wyjazdem w przejściówkę, która umożliwiałaby naładowanie telefonu komórkowego czy podpięcie laptopa lub aparatu.

Malta to niemal synonim mnóstwa plaż, z których turyści chętnie korzystają. Te jednak w dużej mierze pokrywa drobny żwir, a miejscami po prostu beton. Zaleca się zatem mieć przy sobie klapki lub buty do wody, które ochronią stopy podczas przemieszczania się.

plaża w sliemie

Kiedy najlepiej wybrać się na Maltę?

Osoby preferujące plażowanie i wypoczynek nad morzem, a także miłośnicy sportów wodnych, dla których warunki pogodowe nie są bez znaczenia, powinni zaplanować urlop na Malcie między majem a październikiem. Wówczas temperatura jest tam najwyższa, a ładna pogoda to niemal pewnik.

Gdzie nocować i za ile?

Ile kosztuje nocleg i jakie warunki panują w hotelach – to podstawowe pytania, które zadaje sobie niemal każdy turysta. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje tygodniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu na Malcie w terminie od 17.10.2022 roku do 23.10.2022 roku dla jednej osoby? Przeanalizujmy kilka maltańskich miejscowości.

 • Bugibba – 945 zł,
 • Cospicua – 1126 zł,
 • Mellieha – 1435 zł,
 • St Julian’s – 1159 zł,
 • Paceville – 1349 zł,
 • Sliema – 1169 zł,
 • Valletta – 1500 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [wrzesień 2022].

Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na terytorium Malty?

Malta jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wjazd na terytorium wyspy jest zatem dla polskich turystów ułatwiony. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. O dodatkowych dokumentach muszą pamiętać kierowcy, którzy jadą na Maltę samochodem lub planują wypożyczyć auto na miejscu. Nie będzie to możliwe bez posiadania prawa jazdy, a w razie podróżowania własnym autem – bez dowodu rejestracyjnego i ważnej polisy OC.

Opieka zdrowotna na Malcie – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i dostęp do pomocy lekarskiej?

Nawet podczas zagranicznych wakacji turyści są narażeni na przeziębienia czy urazy. W wielu sytuacjach bez opieki lekarza po prostu się nie obejdzie. Czy osoby odwiedzające Maltę są narażone na zachorowanie? Na Malcie panuje nieco inny klimat niż w Polsce, jednak nie ma zagrożeń sanitarnych i nie wymaga się dodatkowych szczepień. Jak zapewnić sobie dostęp do lekarza?

EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia?

Przed wyjazdem na Maltę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten zapewni opiekę medyczną w nagłych przypadkach, bezpłatną hospitalizację, w tym potrzebne leki, których przyjmowanie będzie nieodpłatne nawet do trzech dni po opuszczeniu szpitala. Z kartą EKUZ turysta będzie miał także zapewniony transport medyczny do jednostki szpitalnej, za który nie będzie musiał płacić. Może się wydawać, że w takim przypadku na Malcie nie jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne, które zapewniałoby ochronę od kosztów leczenia. Tymczasem zaleca się posiadanie tej dodatkowej ochrony chociażby dlatego, że jedynym sposobem otrzymania pomocy lekarza może okazać się skorzystanie z usług prywatnych gabinetów.

Ubezpieczenie turystyczne na Malcie – ile kosztuje polisa?

Koszty leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym – to podstawowe składniki polisy ubezpieczeniowej, o które powinien zadbać wybierający się na Maltę turysta. Trzeba przy tym pamiętać, by wyjątkowo uważnie sprawdzać zakres ochrony. Niższa cena ubezpieczenia może bowiem oznaczać, że opiewa ono na mniejszą sumę. Może więc lepiej dopłacić kilka złotych, by potem nie żałować?

W tabeli prezentujemy ceny i sumy ubezpieczenia turystycznego na Maltę w różnych towarzystwach, których działalność obejmuje ochronę ubezpieczeniową w tym kraju. Obliczenia wykonano na tygodniowy wyjazd dla jednej dorosłej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCena polisyKoszty leczeniaNNWOC w życiu prywatnym
mtu24.pl22 zł80 000 zł50 000 zł
Proama29 zł100 000 zł
You Can Drive29 zł100 000 zł50 000 zł
AXA Partners30 zł200 000 zł20 000 zł
Generali45 zł300 000 zł15 000 zł50 000 zł
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 21.09.2022).

Czy te pakiety ubezpieczeniowe będą dużo droższe, jeśli polisa będzie chroniła parę lub 4-osobową rodzinę?

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl22 zł44 zł88 zł
Proama29 zł58 zł113 zł
You Can Drive29 zł58 zł116 zł
AXA Partners30 zł60 zł103 zł
Generali44 zł90 zł177 zł
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 21.09.2022).

Co warto zwiedzić podczas urlopu na Malcie?

Malta to kraj, w którym odpowiednią dla siebie formę odpoczynku znajdą zarówno miłośnicy plażowania, aktywności fizycznej i uprawiania sportów wodnych, jak i osoby, dla których najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest zwiedzanie. Jakie atrakcje czekają na podróżnych na Malcie?

Atrakcje architektoniczne i zabytki Malty

Konkatedra św. Jana

Budowla, która od zewnątrz wygląda na prostą, wewnątrz posiada prawdziwy skarb. Wnętrza na długo pozostają w pamięci zwiedzających. Bogato zdobione, barokowe ornamenty, złoto, liczne freski i marmurowa podłoga tworzą piękną całość i zapewniają niezwykłe wrażenia.

katedra w valetcie

Pałac Parisio

Przepiękny XVIII-wieczny pałac zlokalizowany w Naxxar. Od zewnątrz budynek zachwyca prostotą, natomiast jego wnętrza są skąpane w złocie, rzeźbionych detalach i udekorowane meblami w stylu z epoki. Pałac pełnił funkcję koszar, letniej rezydencji, a także college’u.

Hagar Qim

Miejsce, w którym znajdują się pozostałości starożytnych, pochodzących z około 3000 – 2500 p.n.e. świątyń. Stanowisko archeologiczne pozwoliło odkryć wiele figur, m.in. tzw. Maltańską Wenus.

Zespół mubi na wakacjach!

1. Wybierz komunikację zbiorową na Malcie, jeśli zależy Ci na szybkim i komfortowym przemieszczaniu się. Rozkład jazdy transportu publicznego na stronie https://www.publictransport.com.mt/ pomoże Ci zaplanować zwiedzanie. Praktycznie wszystkie kursy mają swój początek w Valletcie. Planujesz przesiadki? To bezproblemowe, bo w dowolnym punkcie na trasie możesz zmienić kierunek podróży, nie przechodząc na inny przystanek.
2. Bilet na linie normalne kosztuje 2 euro, na nocne – 3 euro. Bilety jednorazowe kupisz u kierowcy. Niestety może nie mieć drobnych, aby wydać Ci resztę, więc wchodząc do autobusu, lepiej miej ze sobą odliczone pieniądze.
3. Odnoszę wrażenie, że trzeba być naprawdę dobrym kierowcą, aby pewnie przejeżdżać wąskimi uliczkami. Z jednej strony Maltańczycy są spokojnymi kierowcami, ale z drugiej – nie stronią od korzystania z klaksonów. Jednak z reguły sygnały dźwiękowe służą do ostrzegania innych kierowców, np. na licznych ostrych zakrętach.
4. Popularnym sposobem poznania Malty są autobusy Hop On Hop. Zasady są proste!

• Wchodzisz do autobusu na pierwszym przystanku.
• Na kolejnych decydujesz, czy chcesz wysiąść, czy posłuchać audioprzewodnika (także w języku polskim).
• Jeśli wysiądziesz, masz od 45 minut do 1,5 godziny na zwiedzanie.
• Potem wchodzisz do kolejnego autobusu, używając wciąż pierwszego biletu.

W ten sposób w ciągu jednego dnia na Gozo można zobaczyć najpopularniejsze miejsca: sanktuarium Ta’ Pinu, świątynie megalityczne Ġgantija albo przepiękną zatokę, gdzie jeszcze kilka lat temu znajdował się malowniczy most skalny Azure Window.
5. Są miejsca na Malcie, gdzie czas chyba się zatrzymał. Miastami tradycyjnie zachowanymi w średniowiecznym stylu są Mdina (dawna stolica Malty) oraz Birgu.
6. Maltańczycy są dumni i świadomi swojego dziedzictwa kulturowego, dlatego każdy miłośnik historii znajdzie na Malcie coś dla siebie. Turyści podziwiają zabytki z czasów prehistorycznych, np. świątynie Ġgantija, Tarxien lub najsłynniejsze hypogeum Ħal Saflieni. Do tego kompleksu kup bilet dwa lub trzy miesiące wcześniej, ponieważ może do niego wejść ledwie dwadzieścia osób dziennie. Zobacz również zabytki z czasów wczesnego chrześcijaństwa (np. katakumby świętego Pawła), forty z czasów krucjat oraz bunkry z okresu bombardowań podczas II wojny światowej. Możesz wejść również do Lascaris War Rooms, czyli centrum dowodzenia aliantów, gdzie snuto plany inwazji na Sycylię w kluczowym momencie konfliktu. Codziennie o 12 odbywa się tradycyjny salut armatni.
7. Jeśli zamiast zwiedzania wolisz dobrą zabawę, to najlepszym terminem na wizytę na Malcie będą ostatki karnawału. Wtedy Maltańczycy tłumnie wychodzą na ulice Valletty, barwnie poprzebierani i przy akompaniamencie skocznej muzyki. Najwięcej dyskotek i pubów znajdziesz w nowoczesnej Sliemie.

Jacek Gędłek Luty 2020

Przeczytaj też: Gozo – przewodnik dla turystów

Rozrywka na Malcie

St Julian’s lub Bugibba

Na Malcie coś dla siebie znajdą również miłośnicy hucznych imprez. Jednak okazji do zabawy próżno szukać wieczorami w stolicy kraju. Żeby zaszaleć podczas wakacyjnego wyjazdu, najlepiej wybrać się do St Julian’s lub Bugibba, które słyną z prawdziwie rozrywkowego klimatu.

Festa

Obchody odpustu patrona w poszczególnych parafiach to maltańska tradycja, która jest jedną z huczniej świętowanych. Maltańczycy obchodzą święto patrona, dekorując ulice wstęgami, flagami i figurami, prowadząc procesję, grając i śpiewając.

Popeye Village

Park rozrywki w formie uroczej wioski, która została stworzona na potrzeby kręconego tam filmu pt. Popeye. W domkach znajdują się eksponaty i przedmioty, które posłużyły podczas zdjęć. Tamtejszy klimat urozmaica dodatkowo piękne położenie skansenu – nad zatoką Anchor Bay.

Przyroda na Malcie

Błękitna Grota

Przepięknie położona, wysoka na 30 m jaskinia, umiejscowiona na południu Malty. Stanowi jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych wyspy. Skałę, którą wyrzeźbiły uderzające fale morskie, można podziwiać, wybierając się na niedługi rejs.

Klify Dingli

Uchodzą za największe w południowej części Europy. Klify Dingli zapierają dech w piersiach zarówno wtedy, gdy podziwia się je podczas rejsu statkiem, jak i podczas spaceru ich wierzchołkami. Z klifów rozpościera się przepiękny widok na błękitną wodę i niewielkie wyspy, które leżą w niedalekim sąsiedztwie Malty.

klify dingli

Blue Hole

Jezioro, które od strony morza zamyka skalna ściana, posiadająca jednak otwór łączący Blue Hole z wodami morskimi. Blue Hole to idealne miejsce do nurkowania.

Kultura Malty

Maltańska Kolekcja Klasycznych Samochodów

Wystawa zabytkowych samochodów, które pozwalają poczuć klimat lat 50. i 60. Do zobaczenia jest około 100 eksponatów, dlatego warto zarezerwować sobie na ich obejrzenie nieco więcej czasu i przewidzieć chwilę na obiad w tamtejszej restauracji.

Narodowe Muzeum Archeologiczne na Malcie

Znajdujące się w zabytkowym, barokowym budynku Zajazdu Prowansalskiego, który sam w sobie jest jedną z atrakcji turystycznych Valletty. W muzeum prezentowane są eksponaty przedstawiające prehistorię. Można tam zobaczyć m.in. wspomnianą już słynną figurkę Maltańskiej Wenus, maskę teatralną i wiele innych.

Gastronomia na Malcie

Wielokulturowość na Malcie widać także w miejscowej kuchni, która jest różnorodna za sprawą wpływów innych państw: Włoch czy Wielkiej Brytanii. Mimo mieszania smaków i inspirowania potrawami pochodzącymi z innych państw, kuchnia maltańska nie oferuje tak wiele charakterystycznych dla niej dań, jak Italia czy Grecja. Warto szukać zatem tych nielicznych, które będą prezentowały miejscowe specjały. Przyjezdni powinni spróbować np. pastizzi, czyli swego rodzaju ciastka z różnorakim nadzieniem, lub hobz, czyli maltańskiego pieczywa z delikatnym, miękkim środkiem i chrupiącą skórką.

Na jakie koszty trzeba się przygotować, jadąc na Maltę? Ceny przykładowych usług i produktów

 • Diesel (litr) – około 5,73 zł*;
 • benzyna (litr) – około 6,34 zł*;
 • pizza – od 30 zł do 65 zł;
 • całodniowy bilet na komunikację miejską – od 2 zł (ulgowy) do 6,40 zł (normalny);
 • piwo w lokalu – od 8,50 zł;
 • zupa – 21 zł;
 • sałatka – 30 zł;
 • lampka wina – 17 zł;
 • kawa – od 4,30 zł do 11 zł;
 • herbata – od 4,30 zł do 6,40 zł;
 • zwiedzanie katakumb św. Pawła – około 21 zł;
 • zwiedzanie wioski Popeye – od 47 zł do 64 zł.

*ceny za portalem globalpetrolprices.com (aktualizacja: 21.09.2022).

Kalkulator walutowy – sprawdź, ile pieniędzy zabrać na Maltę

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Maltę na mubi.pl?
 • Otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela po kradzieży dokumentów i gotówki. Na Malcie zdarzają się przypadki kradzieży kieszonkowych.
 • Będziesz mógł liczyć na pomoc, jeśli objawy choroby przewlekłej, na którą cierpisz, zaostrzą się na przykład z powodu wysokiej temperatury.
 • Nie poniesiesz kosztów transportu medycznego do Polski. Ta usługa nie jest realizowana w ramach EKUZ.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
PODSUMOWANIE
 • Podróżując na Maltę, wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Jeśli zamierzasz jeździć samochodem na Malcie, musisz mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
 • Najlepszy okres na spędzenie wczasów na Malcie to miesiące od maja do października.
 • Na Malcie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 • Do najsłynniejszych zabytków na Malcie należą Konkatedra św. Jana, Pałac Parisio i Hagar Qim.
 • Wśród przyrodniczych atrakcji Malty znajdują się m.in. Błękitna Grota i Klify Dingli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Malcie

Czy na Malcie wystarczy mieć kartę EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia możliwość skorzystania z publicznej służby zdrowia w danym kraju na zasadach, jakie dotyczą również jego obywateli. To znaczy, że jeśli jakieś usługi lub zabiegi są częściowo płatne i tak poniesiesz ten koszt. Podobnie z leczeniem prywatnym. Dlatego lepiej się zabezpieczyć, kupując polisę turystyczną zapewniającą pokrycie kosztów leczenia. Możesz to zrobić poprzez nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Czy ubezpieczenie turystyczne na Malcie jest drogie?

Nie. Cena tygodniowej polisy turystycznej na pobyt na Malcie może kosztować już od ok. 4 zł za dzień ochrony, zapewniając pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym. Trzeba jednak pamiętać, że oferty poszczególnych firm różnią się zakresem ochrony i sumami ubezpieczeń – wybierz taką, która będzie odpowiednia do Twoich potrzeb.

Co można robić na Malcie?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Malta zapewnia mnóstwo bardzo różnorodnych atrakcji. Znajdziemy tam zarówno piękne plaże, jak i cuda natury oraz zabytki sięgające nawet czasów prehistorycznych. Nie brakuje też miejsc dla miłośników zabawy do białego rana czy tych, którzy na wakacjach lubią poznawać smaki danego kraju.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!