Ubezpieczenie na Maltę

Przyciąga turystów piękną pogodą, zróżnicowaną kulturą i urozmaiconą kuchnią, łączącą w sobie smaki innych krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Malta – bo o niej mowa – jest krajem, w którym nad niezbyt bujną przyrodą góruje przepiękna, piaskowa architektura. Podpowiadamy, jak przygotować się do wycieczki na Maltę, o co zadbać przed wyjazdem i co warto zobaczyć, będąc na miejscu.

Fontanna Trytona

Co warto zwiedzić podczas urlopu na Malcie?

Malta to kraj, w którym odpowiednią dla siebie formę odpoczynku znajdą zarówno miłośnicy plażowania, aktywności fizycznej i uprawiania sportów wodnych, jak i osoby, dla których najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest zwiedzanie. Jakie atrakcje czekają na podróżnych na Malcie?

atrakcje turystyczne malty

9 najciekawszych atrakcji turystycznych na Malcie

Konkatedra św. Jana w Valletcie

Pochodząca z XVI wieku budowla, która zachwyca szczególnie bogatym w zdobienia, ornamenty, złoto i freski barokowym wnętrzem, jednym z najpiękniejszych tego typu w Europie.

Mdina

Położone w centrum wyspy miasto, które kiedyś było jej stolicą, a dziś przyciąga turystów mnogością zabytków i pięknym położeniem na wzgórzu otoczonym murami, z którego rozciąga się widok na całą Maltę.

Golden Bay

Położona w północno-zachodniej części wyspy piaszczysta plaża otoczona przez wody malowniczej zatoki. Uchodząca za jedną z najpiękniejszych na wyspie i wchodząca w skład Parku Narodowego Il-Majjistral Nature & History.

Megalityczne świątynie w Ħaġar Qim i Mnajdra

Kompleksy archeologiczne w południowej Malcie składające się z kilku megalitycznych świątyń. Datowane na lata 3600-3200 p.n.e. i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych w Valletcie

Posiada bogate zbiory prac maltańskich i zagranicznych artystów reprezentujących różne style sztuki europejskiej. 

Katedra św. Pawła w Mdinie

Zniszczona przez trzęsienie ziemi i odbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku w stylu barokowym katedra. Wrażenie robi bogate zdobione wnętrze z freskami na sklepieniu i w kopule, oraz wielobarwnymi płytami nagrobnymi na posadzce.

Tarxien

Stanowisko archeologiczne położone nieopodal Valletty obejmujące zespół wpisanych na listę UNESCO świątyń megalitycznych z okresu neolitu i epoki brązu, z których najstarsza jest datowana na ok. 3500 lat p.n.e.

Ghar Dalam

Jaskinia krasowa w południowo-wschodniej części wyspy, głęboka na 144 m, z których część jest dostępna dla zwiedzających poruszających się po ufortyfikowanej ścieżce.

Ogrody botaniczne San Anton

Położone przy pałacu San Anton (oficjalna rezydencja prezydenta Malty) w Attard XVII-wieczne ogrody fontanną, stawem i wieloma gatunkami egzotycznych roślin.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Maltę na mubi.pl?
 • Otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela po kradzieży dokumentów i gotówki. Na Malcie zdarzają się przypadki kradzieży kieszonkowych.
 • Będziesz mógł liczyć na pomoc, jeśli objawy choroby przewlekłej, na którą cierpisz, zaostrzą się na przykład z powodu wysokiej temperatury.
 • Nie poniesiesz kosztów transportu medycznego do Polski. Ta usługa nie jest realizowana w ramach EKUZ.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Rozrywka na Malcie

St Julian’s lub Bugibba

Na Malcie coś dla siebie znajdą również miłośnicy hucznych imprez. Jednak okazji do zabawy próżno szukać wieczorami w stolicy kraju. Żeby zaszaleć podczas wakacyjnego wyjazdu, najlepiej wybrać się do St Julian’s lub Bugibba, które słyną z prawdziwie rozrywkowego klimatu.

Festa

Obchody odpustu patrona w poszczególnych parafiach to maltańska tradycja, która jest jedną z huczniej świętowanych. Maltańczycy obchodzą święto patrona, dekorując ulice wstęgami, flagami i figurami, prowadząc procesję, grając i śpiewając.

Popeye Village

Park rozrywki w formie uroczej wioski, która została stworzona na potrzeby kręconego tam filmu pt. Popeye. W domkach znajdują się eksponaty i przedmioty, które posłużyły podczas zdjęć. Tamtejszy klimat urozmaica dodatkowo piękne położenie skansenu – nad zatoką Anchor Bay.

Gastronomia na Malcie

Wielokulturowość na Malcie widać także w miejscowej kuchni, która jest różnorodna za sprawą wpływów innych państw: Włoch czy Wielkiej Brytanii. Mimo mieszania smaków i inspirowania potrawami pochodzącymi z innych państw, kuchnia maltańska nie oferuje tak wiele charakterystycznych dla niej dań, jak Italia czy Grecja. Warto szukać zatem tych nielicznych, które będą prezentowały miejscowe specjały. Przyjezdni powinni spróbować np. pastizzi, czyli swego rodzaju ciastka z różnorakim nadzieniem, lub hobz, czyli maltańskiego pieczywa z delikatnym, miękkim środkiem i chrupiącą skórką.

COVID-19 na Malcie

Podróżowanie na Maltę nie jest obecnie obarczone dodatkowymi ograniczeniami. Wjazd na terytorium tego kraju jest możliwy:

 • bez wykonywania testu na COVID-19 przed przylotem,
 • bez przedstawiania certyfikatu zaszczepienia lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19,
 • bez wypełniania formularza lokalizacyjnego.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 na Malcie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Można ją opuścić po 7 dniach, jeżeli po tym czasie wykona się ponowny test i da on wynik negatywny. Używanie maseczek jest obowiązkowe w szpitalach, klinikach medycznych i domach opieki.

UWAGA!

Aktualnych informacji na temat sytuacji epidemicznej na Malcie można szukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Malta – przygotowania do wyjazdu na wyspę

Czy wyjazd na Maltę wymaga od turystów jakichś specjalnych przygotowań i podjęcia mniej standardowych kroków? Właściwie nie. Warto jednak, jak przed każdą wycieczką, zorientować się w kilku kwestiach, m.in. dotyczących potrzebnych podróżnym dokumentów, dostępnych baz noclegowych i kilku innych. Czasem zdarza się bowiem, że niewiedza krzyżuje wakacyjne plany.

Co warto zabrać na wakacje na Malcie?

Każdy kraj to inne realia. Różnice mogą dać się odczuć nawet podczas kilkudniowego pobytu. W hotelach na Malcie częstym zjawiskiem są gniazdka o napięciu 240 V, a jednocześnie odpowiednie do wtyczek z trzema bolcami. Warto zatem wyposażyć się przed wyjazdem w przejściówkę, która umożliwiałaby naładowanie telefonu komórkowego czy podpięcie laptopa lub aparatu.

Malta to niemal synonim mnóstwa plaż, z których turyści chętnie korzystają. Te jednak w dużej mierze pokrywa drobny żwir, a miejscami po prostu beton. Zaleca się zatem mieć przy sobie klapki lub buty do wody, które ochronią stopy podczas przemieszczania się.

plaża w sliemie

Kiedy najlepiej wybrać się na Maltę?

Osoby preferujące plażowanie i wypoczynek nad morzem, a także miłośnicy sportów wodnych, dla których warunki pogodowe nie są bez znaczenia, powinni zaplanować urlop na Malcie między majem a październikiem. Wówczas temperatura jest tam najwyższa, a ładna pogoda to niemal pewnik.

Gdzie nocować i za ile?

Ile kosztuje nocleg i jakie warunki panują w hotelach – to podstawowe pytania, które zadaje sobie niemal każdy turysta. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje tygodniowy pobyt dla 2 osób w 3-gwiazdkowym hotelu na Malcie w terminie od 17.8.2023 roku do 23.8.2023 roku? Przeanalizujmy kilka maltańskich miejscowości.

 • Bugibba – od 1 377 zł,
 • Cospicua – od 2 354 zł,
 • Mellieha – od 2 638 zł,
 • St Julian’s – od 3 745 zł,
 • Paceville – od 3 165 zł,
 • Sliema – od 1 705 zł,
 • Valletta – od 4 382 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2024].

Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na terytorium Malty?

Malta jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wjazd na terytorium wyspy jest zatem dla polskich turystów ułatwiony. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. O dodatkowych dokumentach muszą pamiętać kierowcy, którzy jadą na Maltę samochodem lub planują wypożyczyć auto na miejscu. Nie będzie to możliwe bez posiadania prawa jazdy, a w razie podróżowania własnym autem – bez dowodu rejestracyjnego i ważnej polisy OC.

Opieka zdrowotna na Malcie – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i dostęp do pomocy lekarskiej?

Nawet podczas zagranicznych wakacji turyści są narażeni na przeziębienia czy urazy. W wielu sytuacjach bez opieki lekarza po prostu się nie obejdzie. Czy osoby odwiedzające Maltę są narażone na zachorowanie? Na Malcie panuje nieco inny klimat niż w Polsce, jednak nie ma zagrożeń sanitarnych i nie wymaga się dodatkowych szczepień. Jak zapewnić sobie dostęp do lekarza?

EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia?

Przed wyjazdem na Maltę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten zapewni opiekę medyczną w nagłych przypadkach, bezpłatną hospitalizację, w tym potrzebne leki, których przyjmowanie będzie nieodpłatne nawet do trzech dni po opuszczeniu szpitala. Z kartą EKUZ turysta będzie miał także zapewniony transport medyczny do jednostki szpitalnej, za który nie będzie musiał płacić. Może się wydawać, że w takim przypadku na Malcie nie jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne, które zapewniałoby ochronę od kosztów leczenia. Tymczasem zaleca się posiadanie tej dodatkowej ochrony chociażby dlatego, że jedynym sposobem otrzymania pomocy lekarza może okazać się skorzystanie z usług prywatnych gabinetów.

Ubezpieczenie turystyczne na Malcie – ile kosztuje polisa?

Koszty leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym – to podstawowe składniki polisy ubezpieczeniowej, o które powinien zadbać wybierający się na Maltę turysta. Trzeba przy tym pamiętać, by wyjątkowo uważnie sprawdzać zakres ochrony. Niższa cena ubezpieczenia może bowiem oznaczać, że opiewa ono na mniejszą sumę. Może więc lepiej dopłacić kilka złotych, by potem nie żałować?

W tabeli prezentujemy ceny i sumy ubezpieczenia turystycznego na Maltę w różnych towarzystwach, których działalność obejmuje ochronę ubezpieczeniową w tym kraju. Obliczenia wykonano na tygodniowy wyjazd dla jednej dorosłej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCena polisyKoszty leczeniaNNWOC w życiu prywatnym
mtu24.pl22,00 zł80 000 zł50 000 zł
SIGNAL IDUNA 25,78 zł 87 692 zł15 000 zł
You Can Drive29,00 zł100 000 zł50 000 zł
UNIQA29,40 zł250 000 zł30 000 zł
Proama31,00 zł100 000 zł
AXA Partners31,70 zł200 000 zł20 000 zł
Wiener 35,00 zł 175 384 zł 10 000 zł 109 615 zł
Generali47,00 zł300 000 zł15 000 zł50 000 zł
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.01.2024).

Czy te pakiety ubezpieczeniowe będą dużo droższe, jeśli polisa będzie chroniła parę lub 4-osobową rodzinę?

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl22,00 zł44 zł88 zł
SIGNAL IDUNA 25,78 zł 51,56 zł 92,82 zł
You Can Drive29,00 zł58,00 zł116,00 zł
UNIQA29,40 zł58,80 zł105,84 zł
Proama31,00 zł62,00 zł117,00 zł
AXA Partners31,70 zł63,40 zł105,63 zł
Wiener 35,00 zł 69,00 zł
Generali47,00 zł95,00 zł182,00 zł
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.01.2024).

Przeczytaj też: Gozo – przewodnik dla turystów

Na jakie koszty trzeba się przygotować, jadąc na Maltę? Ceny przykładowych usług i produktów

 • Diesel (litr) – około 5,38 zł*;
 • benzyna (litr) – około 5,96 zł*;
 • pizza – od 30 zł do 65 zł;
 • całodniowy bilet na komunikację miejską – od 2 zł (ulgowy) do 6,40 zł (normalny);
 • piwo w lokalu – od 8,50 zł;
 • zupa – 21 zł;
 • sałatka – 30 zł;
 • lampka wina – 17 zł;
 • kawa – od 4,30 zł do 11 zł;
 • herbata – od 4,30 zł do 6,40 zł;
 • zwiedzanie katakumb św. Pawła – około 21 zł;
 • zwiedzanie wioski Popeye – od 56 zł.

*ceny za portalem globalpetrolprices.com (aktualizacja: 15.01.2024).

PODSUMOWANIE
 • Podróżując na Maltę, wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Jeśli zamierzasz jeździć samochodem na Malcie, musisz mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
 • Najlepszy okres na spędzenie wczasów na Malcie to miesiące od maja do października.
 • Na Malcie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 • Do najsłynniejszych zabytków na Malcie należą Konkatedra św. Jana, Pałac Parisio i Hagar Qim.
 • Wśród przyrodniczych atrakcji Malty znajdują się m.in. Błękitna Grota i Klify Dingli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Malcie

Co zobaczyć na Malcie w 3 dni?
Kiedy najlepiej jechać na Maltę?
Co warto zobaczyć na Malcie?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!