Ubezpieczenie na Maltę

Od wspaniałych plaż, urokliwych zatoczek i błękitnego morza, po liczne zabytki, rozrywki i pyszną kuchnię – na Malcie na pewno nie można narzekać na nudę. Powodem do narzekania mogą być za to koszty leczenia i inne wydatki, które w razie potrzeby będziesz musiał ponieść w tym niewielkim kraju z własnej kieszeni. Na szczęście jest ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak je wybrać i nie przepłacić!

Fontanna Trytona

Wprowadzenie

Chociaż pod względem powierzchni Malta jest jednym z najmniejszych państw w Europie, wielu turystów dostrzega liczne walory tego wyspiarskiego kraju i chętnie obiera go jako kierunek wakacyjnych podróży. Kusi Cię wypoczynek na jednej z bajecznych plaż, spróbowanie maltańskiej kuchni albo odkrywanie bogatej kultury i historii Malty? Każda opcja jest interesująca, ale każda wymaga też przygotowania uwzględniającego ubezpieczenie turystyczne, bo inaczej podróż może skończyć się fatalnie.

Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem na Maltę?

Ważną informacją dla turystów z Polski jest to, że Malta jest członkiem Unii Europejskiej. Dlaczego to istotne? Ponieważ dzięki temu działa tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, co oznacza, że jej posiadacze mogą liczyć na pomoc maltańskiej służby zdrowia w takim samym zakresie, jak mieszkańcy archipelagu. Czyli co, ubezpieczenie można sobie darować? Nic z tych rzeczy!

Musisz pamiętać, że EKUZ nie zapewnia nawet w połowie tak dużej ochrony, jak ubezpieczenie turystyczne. Karta pomaga tylko w nagłych przypadkach i wyłącznie w podstawowym zakresie, więc wszystkie koszty wykraczające ponad to, trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Dotyczy to również leczenia prywatnego, ratownictwa i zwłaszcza transportu do Polski, który może być koszmarnie drogi. Co w takim razie robić?

Ekspert Mubi radzi:

Jedynym rozwiązaniem, które uchroni Cię przed wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy euro za pomoc udzieloną za granicą, jest zakup ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia, ratownictwa i transportu. Musisz przy tym pamiętać, żeby polisa opiewała na odpowiednią sumę – zbyt niska może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich opłat. Nie zapomnij też o dodatkowej ochronie, choćby NNW lub OC w życiu prywatnym, zwłaszcza jeśli zamierzasz wypoczywać aktywnie. O wypadek podczas uprawiania sportu, nawet rekreacyjnie, nie jest trudno.

Czy ubezpieczenie na Maltę jest obowiązkowe?

Podróżujący na Maltę nie muszą kupować ubezpieczenia turystycznego, ale jest przynajmniej kilka dobrych powodów, żeby to zrobić, na czele z wysokimi kosztami leczenia i transportu medycznego za granicą, z których tylko część może zostać pokryta w ramach EKUZ. Usługi wykraczające poza gwarantowaną przez NFZ ochronę są natomiast w pełni płatne.

Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących

Malta jest krajem członkowskim UE, zatem podróżujący tam Polacy mogą przekroczyć granicę zarówno na podstawie paszportu, jak i dowodu osobistego. Każdy z tych dokumentów uprawnia do pobytu na Malcie przez 90 dni, bez względu na cel podróży.

Nie ma żadnych dodatkowych formalności wjazdowych, nie jest też wymagana wiza. Musisz tylko pamiętać, żeby dokument tożsamości, którym się posługujesz, był ważny przez cały okres pobytu. A co jeśli zakochasz się w Malcie tak bardzo, że przekroczysz wspomniane 3 miesiące? Wówczas musisz złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt dla obywatela UE.

CZY WIESZ, ŻE …

Choć na Malcie wystarczy mieć jeden z dwóch dokumentów tożsamości, zaleca się podróżowanie zarówno z dowodem, jak i paszportem. Jeden dokument należy zawsze mieć przy sobie, a drugi przechowywać np. w hotelowym sejfie, aby można go było użyć w razie zgubienia czy kradzieży pierwszego z nich.

Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Czy Malta jest bezpiecznym krajem? Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych – zdecydowanie tak. MSZ podaje, że maltańskie władze nie wprowadziły oficjalnego stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym, a największe niebezpieczeństwo dla przebywających tam turystów stanowią kieszonkowcy.

W kwestiach ubezpieczenia zdrowotnego na Malcie, Ministerstwo przypomina o ochronie gwarantowanej osobom ubezpieczonym w NFZ za sprawą karty EKUZ. Jednocześnie rekomendowane jest rozszerzenie tejże ochrony za sprawą prywatnej polisy podróżnej.

Zalecamy dodatkowe ubezpieczenia prywatne. W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie oraz w prywatnych szpitalach i klinikach. Dotyczy to w szczególności osób nieubezpieczonych w Polsce.

Źródło: Polska na Malcie, Informacje dla podróżujących.

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych na Maltę

To do Ciebie należy decyzja, jaki zakres będzie miało Twoje ubezpieczenie na Maltę. Standardowa polisa zawiera ubezpieczenie zdrowotne, ale wszystkie dodatkowe rodzaje ochrony są dostępne na życzenie. Co musisz o nich wiedzieć, zanim ubezpieczysz się na maltański wyjazd?

Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)

Zanim przejdziemy do dodatków, zacznijmy od podstawy, jaką w polisie podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Ponieważ to właśnie tego rodzaju pomocy turyści potrzebują za granicą najczęściej, ubezpieczyciele oferują im ochronę w postaci pokrycia kosztów m.in.:

  • wizyt lekarskich (u lekarzy ogólnych i specjalistów),
  • leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego,
  • badań laboratoryjnych i obrazowych,
  • niezbędnych zabiegów i operacji,
  • leków i środków opatrunkowych,
  • naprawy i zakupu okularów,
  • leczenia stomatologicznego (w ograniczonym zakresie).

Pełen zakres ochrony, a także limity poszczególnych świadczeń (nie wszystkich dotyczy pełna suma ubezpieczenia KL) znajdziesz w OWU.

Przykład

UNIQA pokrywa w ramach ubezpieczenia KL koszty użycia komory dekompresyjnej w uzasadnionych medycznie przypadkach, ale tylko jeśli ubezpieczony opłacił dodatkową składkę uwzględniającą uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Czy z ubezpieczenia turystycznego będzie się należeć odszkodowanie, jeśli ulegniesz wypadkowi za granicą? Tak, ale tylko wtedy, gdy Twoja polisa będzie zawierać ubezpieczenie NNW. Ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków to gwarancja rekompensaty za trwały uszczerbek na zdrowiu – im on większy, tym wyższą kwotę otrzymasz.

A jak oblicza się należne ubezpieczonemu odszkodowanie? Ubezpieczyciele posługują się specjalnymi tabelami uszczerbków na zdrowiu, w których każdemu urazowi przypisana jest wartość procentowa, a na tej podstawie ustalany stopień utraty zdrowia. Jeśli wynosi on 10% – otrzymasz 10% sumy ubezpieczenia, jeśli 50% – połowę tej sumy, i tak dalej aż do 100%, ale tego sobie nie życzysz. Całość sumy ubezpieczenia jest wypłacana najczęściej rodzinie ubezpieczonego turysty, jeśli ten zmarł w wyniku wypadku podczas podróży.

Przykład

W ubezpieczeniu podróży ERGO Hestia świadczenia z ubezpieczenia NNW są progresywne, czyli zwiększają się wraz ze stopniem uszczerbku na zdrowiu podróżnego. Jeśli nie przekracza on 20%, wypłaca się 1% sumy ubezpieczenia za każdy procent uszczerbku, jeśli nie przekracza 50% – wysokość odszkodowania wzrasta do 1,5% sumy za procent uszczerbku, a jeśli jest wyższy – do 2%. W przypadku stwierdzenia 100% uszczerbku na zdrowiu, rekompensata wynosi 200% sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie bagażu

Co najczęściej zabieramy ze sobą w podróż? Oczywiście ubrania, kosmetyki i obuwie, do tego drobny sprzęt elektroniczny, a czasem też wózek dziecięcy czy sprzęt sportowy. Wszystko to możesz objąć ochroną w ramach ubezpieczenia bagażu, które pomoże Ci, jeśli Twoje rzeczy osobiste ulegną w podróży zniszczeniu lub uszkodzeniu, zostaną skradzione albo w inny niewytłumaczalny sposób przepadną.

Co jednak istotne, ochrona nie jest bezwarunkowa. Żeby ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie, musisz odpowiednio dbać o swój bagaż – nierozważne pozostawianie go bez opieki na lotnisku nie wchodzie w grę! Jeśli jednak zostawisz go np. w zamkniętym bagażniku lub pokoju w hotelu, oddasz do przechowalni bagażu lub luku bagażowego, albo utracisz w wyniku rabunku, to jak najbardziej będzie Ci się należała rekompensata.

Przykład

SIGNAL IDUNA obejmuje ochroną bagaż, który znajduje się w zamkniętym bagażniku lub w lukach bagażowych stanowiących integralną część pojazdu samochodowego, a także w zamkniętej kabinie przyczepy lub jednostki pływającej.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Czy podczas pobytu na wakacjach na Malcie potrzebujesz ochrony odpowiedzialności cywilnej? I to jak! Wystarczy, że przypadkiem wpadniesz w kogoś, spiesząc się na prom, Twoje dziecko bawiące się piłką wybije szybę w zaparkowanym obok samochodzie albo Twój pies zerwie się ze smyczy i wbiegnie wprost pod koła gwałtownie hamującego rowerzysty. Ty ani nikt Ci bliski nie ucierpi, ale szkody poniosą inni i to Ty będziesz zobowiązany do ich naprawienia.

Właśnie na tego rodzaju zdarzenia przewidziano ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, w ramach którego ubezpieczyciel pokryje spowodowane przez Ciebie lub osoby (a czasem także zwierzęta) będące pod Twoją opieką szkody materialne i osobowe u innych ludzi. Polisa pokryje zatem np. koszty naprawy uszkodzonego telefonu komórkowego czy rozbitej szyby, ale także zapewni odszkodowanie pokrywające koszty leczenia czy rehabilitację poszkodowanego.

Przykład

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w ramach polisy turystycznej w firmie mtu24.pl obejmuje szkody w mieniu lub na osobie wynikające z uprawiania sportów rekreacyjnych i użytkowania sprzętu pływającego.

Assistance podróżne i ewakuacja medyczna

Większość rodzajów ubezpieczenia turystycznego oferuje podróżnym wsparcie finansowe. Assistance nie jest wyjątkiem, bo w jego ramach turysta może liczyć m.in. na pokrycie kosztów ratownictwa czy transportu do kraju, ale to tylko część usług, jakich może udzielić mu ubezpieczyciel. Zakres pomocy assistance jest znacznie szerszy i może obejmować także m.in.:

  • kontakt z bliskimi,
  • opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi,
  • opiekę nad zwierzętami pozostawionymi w podróży bez osoby dorosłej,
  • przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej w razie zdarzeń losowych,
  • pomoc w tłumaczeniu,
  • kontynuację lub przerwanie podróży,
  • pomoc informacyjną,
  • pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów.

O tym, co dokładnie znajduje się w zakresie świadczeń assistance, możesz się przekonać, sprawdzając OWU. Pamiętaj, że lista usług jest u każdego ubezpieczyciela nieco inna, a czasem może się różnić nawet w obrębie poszczególnych pakietów ochrony w jednym towarzystwie.

Przykład

W Generali ubezpieczenie assistance występuje w aż trzech wersjach. Assistance Standard to m.in. dostęp do całodobowego Centrum Pomocy, przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej w nagłych sytuacjach, czy zorganizowanie kierowcy zastępczego. W wersji Premium, oprócz standardowych usług, ubezpieczonemu przysługuje także m.in. pomoc w przypadku konieczności wcześniejszego powrotu do domu, kontynuacja zaplanowanej podróży i pomoc prawna. Na to samo można liczyć w ramach Assistance Exclusive, a dodatkowo ubezpieczyciel zaoferuje m.in. dosłanie niezbędnych rzeczy osobistych, pomoc finansową i tłumacza, czy usługi senior assistance dla rodziców ubezpieczonego.

Koszty leczenia i opieka medyczna na Malcie

Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z pomocy medycznej na Malcie, turysta posiadający kartę EKUZ może skorzystać z opieki lokalnej służby zdrowia na takich samych zasadach, na jakich przysługuje ona Maltańczykom. Wszelkie świadczenia dodatkowo płatne lub niepokrywane w ramach EKUZ, należy uregulować na własną rękę.

Jakość i dostępność służby zdrowia

Jeśli chodzi o jakość świadczonych usług medycznych i standard opieki w ramach publicznej służby zdrowia, Malta znajduje się w europejskiej, a nawet światowej czołówce. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy udać się do najbliższej placówki medycznej, skąd lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do specjalisty lub szpitala. W nagłych przypadkach możesz też pominąć krok pierwszy i zgłosić się bezpośrednio do szpitala.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Malcie znajdują się dwa główne szpitale publiczne – Mater Dei Hospital w Msidzie nieopodal Valletty i Gozo General Hospital na wyspie Gozo. Poza tym na głównej wyspie archipelagu jest jeszcze kilka ośrodków oferujących specjalistyczną opiekę, a także pięć szpitali prywatnych.

Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia

W ramach EKUZ na Malcie będziesz mógł skorzystać bezpłatnie z:

  • świadczeń w centrach medycznych i szpitalach,
  • hospitalizacji w publicznym szpitalu,
  • transportu do publicznego szpitala na Malcie.

A co jeśli nie będziesz posiadać karty? Wówczas wszystkie powyższe, a także inne koszty trzeba będzie opłacić samemu, a ceny nie będą niskie. Zapłacisz przykładowo:

  • do 30 euro za konsultację u lekarza ogólnego,
  • do 80 euro za konsultację u specjalisty,
  • ok. 260 euro za dzień pobytu w szpitalu (bez badań, zabiegów i leków).

Co więcej, nawet mając EKUZ i tak będziesz musiał pokryć część kosztów niektórych usług. Dotyczy to m.in. leczenia stomatologicznego, kosztów leków i protez, czy transportu medycznego do Polski. W stu procentach płatne jest oczywiście również leczenie prywatne, a pamiętaj, że w tak niewielkim kraju jak Malta dostęp do publicznych placówek medycznych może być utrudniony – zwłaszcza w pełni sezonu turystycznego.

Przykład

Z danych Towarzystwa Ubezpieczeń Generali wynika, że średni koszt leczenia urazów na Malcie to niespełna 870 zł.

Zalecane szczepienia przed wyjazdem

Turyści podróżujący na Maltę nie są narażeni na szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie muszą przechodzić obowiązkowych szczepień przed wyjazdem. Zalecana jest jednak rutynowa immunizacja obejmująca m.in.:

  • tężec i krztusiec (dawka przypominająca co 10 lat),
  • grypę (zalecane zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym),
  • odrę (nie każdy ma za sobą pełny, dwudawkowy cykl szczepień),
  • meningokoki (łatwo o infekcję w zatłoczonych miejscach).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na Maltę?

Zakres ochrony, limity świadczeń, sumy ubezpieczenia – to wbrew pozorom nie synonimy. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego na Maltę, żeby gwarantowana przez polisę ochrona dobrze spełniała swoją funkcję. O co dokładnie chodzi?

Limity odpowiedzialności i zakres ochrony

O zakresie ochrony ubezpieczeniowej już wspominaliśmy. Wiesz, że standardowa polisa obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia, a dodatkowymi opcjami są:

  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie assistance.

A czy wiesz, że oprócz tego możesz jeszcze rozszerzyć ochronę np. o zdarzenia po alkoholu lub nasilenie się objawów choroby przewlekłej? Albo wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży? Dodatkowe opcje ochrony są różne w poszczególnych towarzystwach i warto je dobrać zgodnie ze swoimi potrzebami – nie zawsze będziesz potrzebował rozszerzonej ochrony, ale jej brak w razie potrzeby będzie na pewno bardziej kosztowny niż byłaby dopłata do polisy.

CZY WIESZ, ŻE …

Klauzula alkoholowa i klauzula chorób przewlekłych to rozszerzenia ochrony, które są dziś już standardem w większości polis turystycznych.

Zakres ochrony to jedno, ale trzeba pamiętać, że nawet wykupienie polisy danego rodzaju nie daje Ci bezwarunkowej ochrony. Wszystko przez limity odpowiedzialności ubezpieczyciela, które są wyznaczane przez sumy ubezpieczenia. To te kwoty, które zawsze pojawiają się przy danym rodzaju ubezpieczenia – oznaczają one górną granicę, do której ubezpieczyciel pokryje koszty lub wypłaci Ci odszkodowanie.

Przekroczyłeś tę sumę? Niestety, ale pozostałe koszty musisz ponieść sam. Właśnie dlatego lepiej na tym nie oszczędzać i zapłacić nieco wyższą składkę, za to otrzymać ochronę na znacznie większą sumę. Pamiętaj, że Malta to nie Polska i sam transport medyczny do kraju może Cię kosztować tyle, że nie wypłacisz się do końca życia.

UWAGA!

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na Malcie nie powinna być niższa niż 30-40 tys. euro.

Długość podróży a wymagane ubezpieczenie

Wyjeżdżasz na tydzień, dwa, a może jeszcze dłużej? Nieważne, może to być nawet cały rok, istotne jest to, żebyś wykupił polisę na cały ten okres, bez żadnych wyjątków. Niektórzy próbują kombinować i tłumaczą, że pierwszy dzień to tylko lot i zakwaterowanie, a ostatni to z kolei tylko przejazd z hotelu na lotnisku – co niby może się stać? Otóż, praktycznie wszystko. Ochrona ubezpieczeniowa jest konieczna na cały czas pobytu za granicą, bo nigdy nie przewidzisz tego, kiedy może się przydać.

Możesz natomiast przewidzieć to, że jeśli Twój wyjazd będzie dłuższy, przyda Ci się polisa o szerszym zakresie ochrony. Więcej możliwości wystąpienia niefortunnych zdarzeń, a do tego redukcyjna suma ubezpieczenia kosztów leczenia, która pomniejsza się o każde wypłacone świadczenie to wystarczające powody, żeby postawić na coś więcej niż standardową polisę.

Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie

Być na Malcie i nie spróbować jednego ze sportów wodnych? Śródziemnomorski kraj zapewnia doskonałe warunki dla miłośników nurkowania, windsurfingu czy jazdy na skuterach wodnych, więc chętnych na tego typu rozrywki nie brakuje. Jeśli do nich należysz, upewnij się wcześniej, czy Twoja polisa na pewno obejmuje takie atrakcje. Ubezpieczyciele mają bowiem różne podejście do aktywności fizycznych.

Zazwyczaj te uważane na amatorskie czy rekreacyjne są uwzględnione w zakresie ochrony gwarantowanej przez standardową polisę i nie wymagają zapłaty dodatkowej składki. Bardziej ryzykowne sporty są z kolei objęte dopłatą – trzeba wówczas wykupić rozszerzenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Problem w tym, że różne firmy stosują różne klasyfikacje poszczególnych dyscyplin, więc jeśli coś jest chronione bez dopłat w jedynym towarzystwie, to wcale nie musi oznaczać, że w innym będzie tak samo. Rozważ zatem dokładnie, co będziesz robić na Malcie i dobierz polisę pod tym kątem.

Przykład

Towarzystwo ubezpieczeń Wiener zalicza nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych, płetwonurkowanie sportowe i freediving do sportów amatorskich. Tymczasem UNIQA za sport amatorski uznaje jedynie snorkeling i nurkowanie z aparatem powietrznym do 30 m głębokości. Powyżej tej głębokości jest to już sport wysokiego ryzyka. Z kolei freediving zalicza się tam do sportów ekstremalnych.

Koszt ubezpieczenia na Maltę

Wiesz, co powinno obejmować ubezpieczenie na Maltę, na co trzeba tam uważać i jak wybrać polisę, aby zapewniała Ci kompleksową ochronę. Najwyższa pora dowiedzieć się, ile to wszystko będzie kosztować. Czy jest się czego obawiać?

Przykładowe ceny polis

Koszt ubezpieczenia turystycznego na Maltę sprawdziliśmy na przykładzie 25-letniej turystki Agnieszki, która wybiera się na tam na tygodniowy urlop z zamiarem wypoczynku i zwiedzania. Nasza bohaterka nie planuje żadnych wyjątkowych aktywności fizycznych, nie choruje przewlekle i nie ma szczególnych wymagań wobec ubezpieczenia, dlatego interesują ją przede wszystkim ceny. Oto najtańsze oferty, jakie znalazła dla siebie za pomocą kalkulatora na mubi.pl.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 256 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
ProamaKL: 100 000 zł26 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
32 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
33 zł
WienerKL: 170 512 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 570 zł
36 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
47 zł
ERGO HestiaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
68 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Ceny są bardzo niskie, ale czy każda z wymienionych polis będzie odpowiednia na wyjazd na Maltę? Zwróć uwagę na sumy ubezpieczenia – kwoty poniżej 200 000 zł są wbrew pozorom niskie i mogą nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów pomocy w razie poważnych wypadków. Lepiej poszukać ofert obejmujących wyższe sumy, które nie będą znacząco droższe, a zapewnią ochronę o znaczenie szerszym zakresie.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia

Wymienione wyżej ceny okazały się naprawdę niskie, ale czy zawsze takie będą? Musisz mieć świadomość, że na koszt ubezpieczenia wpływa kilka czynników i ich zmiana może sprawić, że cena polisy ulegnie zmianie.

  • Kierunek wyjazdu – Malta to kraj europejski, więc nie ma się czym przejmować, ale już w przypadku wyjazdu na inny kontynent, polisy mogą być droższe.
  • Długość wyjazdu – im dłuższy pobyt za granicą, na tym dłużej będziemy potrzebować ochrony, więc jej koszt wzrośnie.
  • Liczba ubezpieczonych – cena rośnie proporcjonalnie do liczby osób, które mają być objęte ochroną.
  • Wiek ubezpieczonych – to nie jest regułą, ale w niektórych towarzystwach ceny ubezpieczenia dla dzieci są nieco niższe, a dla seniorów (powyżej 60-65 lat) nieco wyższe.
  • Cel podróży – nie chodzi o destynację, lecz planowane aktywności, np. ochrona na zwiedzanie i wypoczynek jest tańsza, niż na uprawianie sportów ekstremalnych.
  • Zakres ubezpieczenia – największy wpływ na ceny mają sumy ubezpieczenia, które im wyższe, tym więcej trzeba będzie zapłacić za ochronę.
CZY WIESZ, ŻE …

Najwyższe sumy ubezpieczenia dotyczą kosztów leczenia za granicą – ochrona w tym zakresie może opiewać nawet na kilkadziesiąt milionów złotych.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Maltę?

Opcji jest całe mnóstwo, ponieważ Malta to całkiem popularny kierunek podróży i praktycznie każda firma oferująca polisy turystyczne obejmuje takie wyjazdy ochroną. Najszybszym sposobem na sprawdzenie propozycji wielu towarzystw za jednym zamachem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń online, ale możesz też wybrać bardziej tradycyjny sposób, np. udając się do agencji ubezpieczeniowej lub rozmawiając telefonicznie z przedstawicielem wybranej firmy.

Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na Malcie

Jeśli chcesz mieć szeroki wybór opcji ubezpieczeniowych, Mubi to miejsce dla Ciebie. Wypełniając krótki formularz na stronie kalkulatora, otrzymasz listę propozycji ubezpieczenia na Maltę od takich firm, jak:

  • AXA Partners,
  • ERGO Hestia,
  • Generali,
  • mtu24.pl,
  • Proama,
  • SIGNAL IDUNA,
  • UNIQA,
  • Wiener,
  • You Can Drive.

Interesują Cię tylko niektóre z nich? Dodaj je do porównania i krok po kroku sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze. A może od razu widzisz swojego faworyta? Kliknij w “Kup teraz”, uzupełnij dane osobowe, zapłać i gotowe. Polisę otrzymasz po chwili na maila.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie na Gozo

Najważniejsze informacje:
  • Na Maltę można podróżować na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
  • Na Malcie można przebywać bez spełniania dodatkowych formalności do 90 dni.
  • Malta należy do UE – działa tam karta EKUZ.
  • EKUZ umożliwia skorzystanie z bezpłatnej pomocy maltańskiej publicznej zdrowia w nagłych wypadkach, ale obejmuje tylko podstawowe świadczenia medyczne.
  • Pełne koszty leczenia na Malcie może pokryć prywatne ubezpieczenie turystyczne.
  • Polisa na podróż na Maltę może obejmować też m.in. NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na Maltę

Co zabrać ze sobą na Maltę?
Co obejmuje ubezpieczenie na Malcie?
Czy ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty transportu z Malty?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/malta/informacje-dla-podrozujacych
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!