Mazury – przewodnik turystyczny

Ilu potrzebujesz argumentów, by wybrać się na Mazury? Pięć? Dziesięć…? Może sto? Śniardwy, Mamry, Jeziorak, Niegocin, Nidzkie… a to tylko początek wyliczania! Jest ponad 2500 powodów, dla których powinieneś odwiedzić to miejsce. A trzeba jeszcze wspomnieć choćby o Grunwaldzie, Kanale Elbląskim, piramidzie w Rapie i wijącej się jak wąż pośród zieleni Krutyni. Czujesz się zachęcony do wyjazdu na Mazury? Jeśli tak, to płynnie przejdźmy do przygotowań, a potem głębiej przyjrzymy się największym atrakcjom tego regionu.

Jak przygotować się do wyjazdu na Mazury?

To zależy! Czym innym jest nocowanie na jachcie, a czym innym wynajęcie noclegu na stałym lądzie. Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze rozwiązanie, to będziesz musiał zabrać ze sobą kilka dodatkowych rzeczy. W przypadku wynajęcia pokoju w hotelu lub domku letniskowego sprawa jest oczywista – weź wygodne buty i dużo energii na zwiedzanie. 

Kiedy się wybrać?

Odpowiedź może być tylko jedna – lato! I to najlepiej to w pełni. Średnie temperatury powietrza powyżej 20ºC są tylko w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jeśli możesz, to zdecyduj się na ten ostatni miesiąc – woda w jeziorach jest wtedy najcieplejsza. 

Pamiętaj także, że pogoda na Mazurach, zwłaszcza latem, jest kapryśna. Zawsze przed wyruszeniem w rejs sprawdzaj prognozy, zainstaluj aplikację śledzącą zmiany aury, a w czasie żeglowania obserwuj niebo. Gdy zobaczysz zbliżającą się burzę to:

 • załóż kamizelkę ratunkową,
 • zabezpiecz jacht,
 • postaraj się dopłynąć do brzegu,
 • zwiń żagle,
 • nie schodź pod pokład (każdy członek załogi powinien być na nim).

Przy głównych szlakach żeglarskich postawiono 17 masztów emitujących sygnały świetlne, które ostrzegają przed potencjalnymi załamaniami pogody:

 • 40 błysków na minutę – spodziewane burzę i silny wiatr,
 • 90 błysków na minutę – bezpośrednie zagrożenie przez burzę i silny wiatr.

Będziesz żeglować – co musisz zabrać ze sobą?

Na Mazury jedzie się po to, aby żeglować. Ciągnące się kilometrami, połączone ze sobą kanałami jeziora to wspaniała przygoda. Taki rejs dostarcza niezapomnianych przeżyć, ale trzeba się do niego przygotować. W Twoim bagażu powinna znaleźć się specjalistyczna odzież, która ochroni Cię przed zmianami pogody i ułatwi przebywanie na jachcie. Będziesz koniecznie potrzebował:

 • sztormiaka – czyli długa wodoszczelna kurtka z dużym kapturem, która chroni także przed wiatrem. Wybierz tę przeznaczoną do żeglugi śródlądowej – jest lżejsza. Zwróć uwagę także na materiał, z którego jest wykonany sztormiak – ten oddychający będzie zdecydowanie lepszym wyborem, 
 • spodni – nieprzemakalne, które będą uzupełnieniem do sztormiaka, 
 • butów – świetne będą kalosze, by w razie potrzeby bezpiecznie wejść do wody przy brzegu – często są tam kamienie. Zabierz także wygodne buty z miękką podeszwą do chodzenia po pokładzie.

W Twoim plecaku powinno znaleźć się również kilka innych przedmiotów:

 • apteczka,
 • naładowany telefon komórkowy,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • czapka z daszkiem,
 • latarka,
 • scyzoryk,
 • środek na komary i kleszcze!

Czy potrzebujesz patentu żeglarskiego?

To także zależy. Jeśli zamierzasz żeglować najmniejszymi jednostkami, to nie musisz posiadać patentu. Dotyczy to jachtów żaglowych, których kadłub nie jest dłuższy niż 7,5 m. W przypadku motorówek, nazywanych jachtami motorowymi, ważna jest moc silnika:

 • do 10 kW,
 • do 75 kW, długość kadłuba mniejsza niż 13 m, prędkość maks. do 15 km/h. 

Jeśli planujesz żeglować po Mazurach większymi jednostkami, to musisz wyrobić patent żeglarza jachtowego. Natomiast, gdy będziesz chciał wyczarterować jakiś mocniejszy jacht motorowy, to postaraj się o patent sternika motorowodnego.

Bezpieczeństwo – znaki kardynalne na jeziorach

W niektórych miejscach jeziora są naprawdę płytkie. Aby uniknąć wpłynięcia na mieliznę lub uderzenia dnem kadłuba o kamienie Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe razem z RZGW Giżycko (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej) co roku oznaczają niebezpieczne miejsca specjalnymi znakami. Już sama nazwa znaku określa jego położenie w stosunku do potencjalnego miejsca zagrożenia oraz określa stronę, z której powinno się je opłynąć.

 • Znak północny – na szczycie dwa czarne stożki ustawione wierzchołkami do góry (jak ikona przewijania). Kolor – żółty na dole, czarny na górze. 
 • Znak wschodni – na szczycie dwa czarne stożki ustawione podstawami do siebie. Kolor – czarny z żółtym pasem na środku. 
 • Znak południowy – na szczycie dwa czarne stożki z wierzchołkami ku dołowi (jak ikona przewijania). Kolor żółty na górze, czarny na dole
 • Znak zachodni – na szczycie dwa czarne stożki ustawione wierzchołkami do siebie. Kolor –  żółty z czarnym pasem na środku. 

Podsumowując, mijaj znak od strony, którą wskazuje jego nazwa – znak północny opływaj od północy itp. 

Ważne numery

mazury - numery telefonów

Co warto zobaczyć na Mazurach?

Jeziora, jeziora, jeziora

Na Mazurach znajdziesz kameralne jeziora – samotne pośród zieleni oraz cały system jezior połączonych ze sobą kanałami i rzekami. To właśnie na nich stworzono szlaki żeglowne, które pozwolą Ci godzinami pływać po najpiękniejszych jeziorach regionu. 

 • Giżycko – Mikołajki. Szlak ma aż 37,20 km długości. Podróż rozpoczyna się w Giżycku i prowadzi na południe. Trasa wiedzie przez 3. największe jezioro Mazur – Niegocin. W czasie rejsu przepłyniesz przez wiele kanałów oraz mniejszych jezior (Boczne, Szymon, Kotek Wielki, Tarłowisko, Tajły). 
 • Giżycko –  Węgorzewo. Tym razem szlak (25,20 km) wiedzie ku północnej części Mazur. Z jeziora Niegocin trzeba przepłynąć kanałem Giżyckim przez miasto – zobaczysz tutaj most obrotowy! Potem będziesz pływał po jeziorze Mamry i przyległych do niego innych jeziorach. Mamry są jednym z najpiękniejszych akwenów z największą wyspą Mazur Upałty, która jest rezerwatem przyrody. W północnej części jeziora znajduje się niedokończony w budowie Kanał Mazurski, który miał łączyć jeziora z Bałtykiem poprzez rzekę Pregoły. Jego budowę rozpoczęto w 1911, a przerwano w 1942 roku. Na terenie Polski znajduje się jedynie 22 z 51 km kanału – reszta ciągnie się w Obwodzie Kaliningradzkim.
 • Mikołajki – Pisz. Szlak (25 km) wiedzie przez największe jezioro Polski Śniardwy, które ma ponad 113 km². Przepłyniesz także przez najdłuższy kanał Jegliński, który liczy aż 5,25 km. W czasie rejsu miniesz wyspy na Jeziorze Śniardwy (Pajęczą Czarci Ostrów). Trasa kończy się w porcie w Piszu nad jeziorem Roś.  

Oczywiście to tylko główne szlaki żeglarskie. Twoja podróż może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli szukasz spokojnego jeziora, to wybierz się na Jezioro Nidzkie. To wąski akwen w kształcie rynny, który ciągnie się na długości 23 km. Na znacznej części jeziora nie wolno używać silników spalinowych, gdyż teren ten jest rezerwatem przyrody – to Puszcza Piska. 

Atrakcje dla aktywnych

Mazury to nie tylko żeglarstwo. Znajdziesz tam także wiele innych ciekawych atrakcji dla aktywnych. To przez północną część regionu przebiega Green Velo, czyli najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Zwiedzanie Mazur na rowerze to także świetny pomysł. 

Niezapomnianym przeżyciem jest spływ kajakowy po rzece Krutyni. Ta wijąca nitka wody pomiędzy lasami i łąkami jest jedną z najpiękniejszych rzek w Europie. Woda w niej płynie powoli. Na trasie znajduje się rezerwat leśno-torfowy. Trasy spływu mają od 3 do 30 km. Ceny wynajęcia kajaków dwuosobowych zaczynają się od 35 zł, choć zależą one od długości wybranej trasy i wypożyczalni. 

CIEKAWOSTKA

Jeśli chciałbyś zobaczyć Mazury z lotu ptaka, to możesz wybrać się w podróż widokową balonem. Lot dla jednej osoby w grupie od 4 do 20 osób kosztuje 450 zł. Natomiast dla pary 850 zł. Cały przelot trwa około 45 minut.

Zabytki architektoniczne

Na Mazurach nie brakuje także zamków, cudów inżynierii oraz sakralnych budowli. To w zachodniej części Mazur, po przejechaniu przez Warmię możesz zobaczyć Kanał Elbląski z wyjątkowymi pochylniami. Z kolei przy granicy z Rosją stoi piramida! 

Kanał elbląski

Ten zabytek techniki ma ponad 84 km długości. Różnica poziomów lustra wody między jego początkiem na Zalewie Wiślanym, a niektórymi jeziorami, wynosi prawie 100 m! Jednak największą atrakcją rejsu po kanale są suche pochylnie. Wyobraź sobie, że statek wpływa na specjalny wózek, którym po szynach jest wwożony na szczyt pagórka. Robi to niesamowite wrażenie!

Na całym kanale zbudowano 5 takich pochylni – Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Na najwyższej pochylni statek musi zostać wciągnięty ponad 20 metrów w górę! Oczywiście kanał składa się także z licznych śluz. Rejs po kanale nazywa się “Statkiem po trawie” i trwa prawie 5 godzin. Ceny biletów normalnych wynoszą 110 zł (maj, czerwiec, wrzesień) oraz 120 zł w lipcu i sierpniu. 

Mosty w Stańczykach

Wyglądają niczym rzymskie akwedukty. Znajdują się na obecnie nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Mają po 200 m długości i aż 36 m wysokości. Konstrukcje wsparte są na 5 przęsłach, pomiędzy którymi znajdują się 15-metrowe łuki. Z mostów organizowane są skoki na bungee. 

Piramida w Rapie

Znajduje się w lesie w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim. To grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheid wzniesiony w 1811 roku. Budowa jego wiąże się ze smutną historią. Friendrich von Fahrenheid podróżował po świecie i zafascynowany starożytnym Egiptem przywiózł do swojego majątku posążek Anubisa. 

Baron jako człowiek racjonalny i wierzący w przymioty oświecenia, nie potraktował poważnie przestróg mówiących, że dotykanie posążka przynosi nieszczęście. Jednak po powrocie do domu jego 3-letnia córka Ninette ciężko zachorowała i zmarła. Zrozpaczony ojciec, a jednocześnie miłośnik Egiptu, zapragnął pochować ukochane dziecko w wyjątkowym grobowcu. Stoi on do dziś w lesie w okolicach niewielkie miejscowości Rapie!

Historia i Mazury

Nie można być na Mazurach i nie zobaczyć dwóch historycznych miejsc. Pierwsze jest tak oczywiste, że aż nie ma sensu o nim dużo pisać. Każdy Polak zna tę datę na pamięć – 1410 rok. Grunwald leży niedaleko Ostródy, w południowo-zachodniej części Mazur. Obecnie na miejscu bitwy wznosi się Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego.

Drugie miejsce związane jest z XX wiekiem. To legendarny Wilczy Szaniec, czyli wojenna kwatera nazistów. Kompleks 200 budynków i 50 bunkrów ukrytych jest 8 km od Kętrzyna. To tutaj przebywał Adolf Hitler prawie cały czas od 1941 do 1944 roku. Także w Wilczym Szańcu doszło do najpoważniejszego zamachu na niego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Mazurach

Jak można aktywnie wypocząć na Mazurach?

Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Przede wszystkim wiążą się one oczywiście z mazurskimi jeziorami, przez które można żeglować wytyczonymi szlakami, np. z Giżycka do Mikołajek, ale nie tylko. Mazury można przemierzać również na rowerze (szlakiem Green Velo) lub kajakiem po rzece Krutyni.

O czym trzeba pamiętać, wyruszając w rejs po mazurskich jeziorach?

Przede wszystkim sprawdź prognozę pogody, a już w trakcie rejsu uważnie obserwuj, czy aura się nie zmienia. Wcześniej zadbaj natomiast o dobre przygotowanie, zakładając odpowiedni ubiór (sztormiak, nieprzemakalne spodnie i buty) i zabierając przydatne akcesoria (m.in. apteczkę, telefon, środek na komary). Pamiętaj też o patencie żeglarskim, jeśli zamierzasz pływać większymi jednostkami.

Jakie zabytki można zobaczyć na Mazurach?

Miłośnicy historii również nie będą się na Mazurach nudzić. Warto m.in. przepłynąć się kanałem elbląskim oraz zobaczyć mosty w Stańczykach czy piramidę w Rapie. Ponadto koniecznie trzeba odwiedzić Grunwald, gdzie w 1410 roku odbyła się słynna bitwa, a także Wilczy Szaniec, czyli wojenną kwaterę Adolfa Hitlera.

PODSUMOWANIE
 • Najlepsza pora na wyjazd na Mazury to lato. Średnie temperatury w czerwcu, lipcu i sierpniu przekraczają tam wówczas 20ºC.
 • Przed wyruszeniem w rejs po mazurskich jeziorach należy koniecznie sprawdzić prognozy pogody i dobrze się do niego przygotować.
 • Patent żeglarski jest potrzebny tylko do żeglowania większymi jednostkami.
 • Znaki kardynalne na jeziorach ostrzegają żeglarzy o mieliznach.
 • Mazurskie jeziora są połączone kanałami i rzekami, na których wyznaczono szlaki żeglowne.
 • Oprócz licznych możliwości aktywnego spędzania czasu, na Mazurach można również zobaczyć wiele zabytków architektonicznych i technicznych, oraz odwiedzić miejsca o znaczeniu historycznym.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!