Mediolan – atrakcje. TOP 15, które warto zobaczyć!
Mediolan jest wśród niektórych znany jako światowa stolica mody, inni kojarzą go z dwoma wielkimi piłkarskimi markami, a jeszcze inni z “Ostatnią Wieczerzą” i mnóstwem innych historycznych zabytków. Każde z oblicz tego drugiego co do wielkości miasta we Włoszech jest warte odkrycia – zapraszamy na wycieczkę po największych mediolańskich atrakcjach.
Mediolan – co zobaczyć podczas pobytu?
- Zwiedzanie Mediolanu
- Ostatnia Wieczerza w Santa Maria Delle Grazie
- Katedra w Mediolanie
- Galeria Wiktora Emanuela II
- Teatr La Scala
- Zamek Sforzów
- Pinakoteka Brera
- Pinakoteka Ambrozjańska
- Bazylika Św. Ambrożego
- Kościół św. Maurycego
- Bazylika San Lorenzo Maggiore
- Park Sempione i Łuk Pokoju
- Naviglio
- Piazza Mercanti
- Piazza Gae Aulenti
- San Siro
- Ubezpieczenie turystyczne do Mediolanu
Mediolan – co zobaczyć podczas pobytu?
Wybierając się do Mediolanu, warto sobie wcześniej przynajmniej ramowo zaplanować trasę naszego zwiedzania. Należy wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z wielką metropolią (ponad 1,3 mln mieszkańców) i trzeba włożyć nieco wysiłku, jeśli chce się ją naprawdę dobrze poznać. Nie ma natomiast co zrażać się pierwszym wrażeniem, które w przypadku stolicy Lombardii może nie wypaść najlepiej – Mediolan zdecydowanie zyskuje, gdy poznamy go nieco bliżej.
Jak to zrobić? Poza historyczną częścią miasta, którą można spokojnie odkrywać na piechotę, najwygodniej będzie korzystać z komunikacji miejskiej (metro, tramwaje, autobusy, koleje podmiejskie). Jest ona zintegrowana, więc można dowolnie przesiadać się między środkami transportu na jednym bilecie.
Rodzaj biletu | Cena |
---|---|
Jednorazowy (ważny przez 90 minut) | 2,20 euro |
1-dniowy | 15,00 euro |
2-dniowy | 22,50 euro |
3-dniowy | 24,00 euro |
10-przejazdowy | 19,50 euro |
Bilety na mediolańską komunikację miejską nie są dostępne w środkach transportu. Można je kupić:
- w autoryzowanych punktach sprzedaży (oznaczonych literą T),
- w automatach,
- w punktach informacyjnych,
- przez aplikację ATM Milano,
- w metrze za pomocą systemu pay as you go.
Dzieci do lat 10 mogą korzystać z transportu publicznego w Mediolanie za darmo.
Wiedząc już, jak poruszać się po Mediolanie, możemy zaczynać naszą podróż. Oto 15 atrakcji w stolicy Lombardii, których naszym zdaniem nie można przegapić.
Ostatnia Wieczerza w Santa Maria Delle Grazie
Bez dwóch zdań najsłynniejszy mediolański zabytek i jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki na świecie. Stworzone przez Leonarda da Vinci malowidło ścienne przedstawiające Chrystusa wraz z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy znajduje się w refektarzu (jadalni) klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria Delle Grazie. Wykonane w latach 1495-1498 dzieło ma wymiary 460 cm x 880 cm i jest podziwiane ze względu na zachowane w nim proporcje i symetrię, a także naturalizm i realistyczne ujęcie rzeczywistości.
Sam budynek refektarza, w którym znajduje się “Ostatnia Wieczerza”, pełni dzisiaj funkcję muzeum narodowego, do którego bilety można rezerwować wyłącznie online, a ze względu na bardzo duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc (odwiedzający są wpuszczani w niewielkich grupach na 15-minutowe okienka) trzeba to zrobić ze sporym wyprzedzeniem.
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 8:15-19:00 (ostatnie wejście o 18:45)
Ceny biletów:
- normalny – 15 euro,
- ulgowy (18-25 lat) – 2 euro,
- dzieci (do 18 lat) – za darmo.
Katedra w Mediolanie
Znajdująca się na położonym w centralnym punkcie miasta Placu Katedralnym (Piazza del Duomo) imponująca gotycka budowla to bez wątpienia symbol Mediolanu. Katedra Narodzin św. Marii (Duomo St. Maria Nascente di Milano) jest jednym z największych i najpiękniejszych budynków sakralnych na całym świecie. Odwiedzających zachwyca zarówno jej bogato i misternie zdobiona fasada, jak i przepiękne wnętrze, w którym można zobaczyć m.in. grób św. Karola Boromeusza, posąg św. Bartłomieja czy liczące sobie kilka wieków witraże.
Poza tym obowiązkowym punktem wizyty w Duomo jest spacer po dachu katedry (można na niego wejść schodami lub wjechać windą), z której rozciąga się panorama Mediolanu. Można zwiedzić również Muzeum Katedralne i kaplicę zamkową Chiesa di San Gottardo in Corte, a także obszar archeologiczny w podziemiach katedry.
Godziny otwarcia: codziennie 9:00-19:00
Ceny biletów:
- Katedra + muzeum + dach (winda) – 25 euro / ulgowy 12,50 euro*;
- Katedra + muzeum + dach (schody) – 20 euro / 10 euro;
- Katedra + muzeum – 10 euro / 5 euro;
- Katedra + muzeum + obszar archeologiczny – 12 euro / 6 euro;
- Dach (winda) – 16 euro / 8 euro;
- Dach (schody) – 14 euro / 7 euro.
*bilet ulgowy przysługuje dzieciom w wieku 6-18 lat, dzieci do lat 5 wchodzą za darmo
Muzeum Katedralne jest nieczynne w środy.
Galeria Wiktora Emanuela II
Przez wielu uważana za najpiękniejszą galerię handlową świata Galeria Wiktora Emanuela II jest też jedną z najstarszych – została otwarta w 1877 roku. Dziś ta znajdująca się przy Placu Katedralnym budowla jest bardzo ekskluzywnym przybytkiem pełnym luksusowych sklepów i kawiarni, który warto jednak odwiedzić niekoniecznie po to, żeby robić tam zakupy.
Wnętrze galerii robi bowiem olbrzymie wrażenie, przypominając raczej pałac niż centrum handlowe. Jej wyróżnikami są przypominające łuk triumfalny wejście, potężna szklana kopuła, mozaikowa posadzka, a także ściany pokryte malowidłami i płaskorzeźbami.
Będąc w Galerii, warto odnaleźć mozaikę podłogową przedstawiającą byka – symbol odwiecznego rywala Mediolanu, czyli Turynu. Legenda mówi, że stając na jego… przyrodzeniu i obracając się trzy razy na pięcie wokół własnej osi, można zyskać pomyślność i szczęście.
Teatr La Scala
Pasaż Galerii Wiktora Emanuela II wychodzi z jednej strony na Plac Katedralny, a z drugiej na Piazza Della Scala, gdzie mieści się kolejny z mediolańskich budynków-symboli: słynny teatr La Scala. Ta jedna z najbardziej znanych i prestiżowych scen operowych świata powstała w 1778 roku i na przestrzeni lat gościła najznamienitszych przedstawicieli świata opery i muzyki klasycznej.
Chociaż z zewnątrz bryła budynku wygląda dość niepozornie, to gotowe zmieścić ponad 2000 gości wnętrza robią już znacznie większe wrażenie. Można je podziwiać, zwiedzając znajdujące się na 3. piętrze gmachu muzeum, gdzie nie tylko poznamy historię teatru i zobaczymy związane z nią wystawy, ale też będziemy mieli okazję wejść na jedną z prawie 150 prywatnych lóż.
Godziny otwarcia: codziennie 9:30-16:00 (ostatnia wizyta)
Ceny biletów:
- dorośli – 30 euro.
Wejście na lożę nie zawsze jest możliwe (np. podczas prób lub występów) – warto dopytać o nie w kasie.
Zamek Sforzów
Kontynuując wycieczkę po mediolańskich symbolach, trafiamy do XV-wiecznego Zamku Sforzów (Castello Sforzesco). Imponujących rozmiarów ceglany gmach robi wrażenie już z zewnątrz – bezpłatnie można wejść na zamkowy dziedziniec. Jeśli interesuje nas obejrzenie zamku od środka, możemy zwiedzić kilka znajdujących się tam muzeów:
- Pinakoteka Castello Sforzesco,
- Muzeum Sztuki Antycznej,
- Muzeum Sztuki Użytkowej,
- Muzeum Egipskie,
- Muzeum Prehistoryczne,
- Muzeum Instrumentów Muzycznych.
Godziny otwarcia dziedzińca zamkowego: 7:00-19:30
Godziny otwarcia muzeów: od wtorku do niedzieli 10:00-17:30
Ceny biletów:
- normalny – 5 euro;
- ulgowy (18-25 lat, 65+) – 3 euro;
- dzieci – za darmo.
Za najważniejszy eksponat znajdujący się w Zamku Sforzów uznaje się rzeźbę Pietà Rondanini – ostatnie, niedokończone dzieło Michała Anioła, nad którym ten pracował aż do swojej śmierci w 1564 roku.
Pinakoteka Brera
Oddalając się nieco od ścisłego centrum, trafiamy do dzielnicy Brera, której największą atrakcją jest galeria sztuki Pinakoteka Brera, będąca częścią większego, XVIII-wiecznego kompleksu kulturalnego (w jego skład wchodzą też m.in. obserwatorium i zabytkowa biblioteka Braidense). Wśród zgromadzonych tam eksponatów znajdziemy przede wszystkim bogatą kolekcję dzieł (nie tylko) włoskich malarzy, takich jak m.in. Rafael, Caravaggio, Rubens, Rembrandt czy Modigliani. Warta uwagi jest także stojąca na ogólnie dostępnym dziedzińcu rzeźba z brązu przedstawiająca Napoleona jako Marsa niosącego pokój.
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 8:30-19:15
Ceny biletów:
- normalny – 15 euro;
- ulgowy (18-25 lat) – 10 euro;
- dzieci – za darmo.
Pinakoteka Ambrozjańska
Pozostając w temacie galerii sztuki, przenosimy się do znajdującej się nieopodal katedry Pinakoteki Ambrozjańskiej. Ta mieści się w budynku XVII-wiecznej Biblioteki Ambrozjańskiej i może się pochwalić nieco bardziej zróżnicowaną kolekcją do tej z Brery, wśród której wyróżnia się zwłaszcza Kodeks Atlantycki, czyli zbiór odręcznych notatek Leonarda da Vinci. Ponadto w muzeum można podziwiać np. szkic “Szkoły Ateńskiej” Rafaela, a także prace m.in. Caravaggia, Tycjana, Giuseppe Bertiniego czy Jana Brueghela Młodszego i Starszego.
Godziny otwarcia: codziennie poza środą 10:00-18:00
Ceny biletów:
- dorośli – 15 euro,
- seniorzy powyżej 65 lat – 13 euro
- dzieci 15-18 lat i studenci – 10 euro,
- dzieci 6-14 lat – 5 euro,
- dzieci do 5 lat – za darmo.
Bazylika Św. Ambrożego
Jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie – jego początki, nierozłącznie związane z postacią św. Ambrożego, datuje się już na IV wiek. Współczesna budowla będąca modelowym przykładem romanizmu lombardzkiego to efekt przebudowy z XI/XII wieku, a jej charakterystyczną cechę stanowi otoczony krużgankami dziedziniec. W środku podziwiać można m.in. złoty ołtarz z IX wieku, XII-wieczną ambonę czy kryptę z relikwiami św. Ambrożego. Połączona z bazyliką jest także kaplica San Vittore in Ciel d’Oro, której wnętrze udekorowano mozaikami, a kopułę pokryto płatkami złota.
Wejście do bazyliki jest darmowe. Opłaty są pobierane za wstęp do kaplicy i skarbca.
Kościół św. Maurycego
Nazywany mediolańską Kaplicą Sykstyńską kościół św. Maurycego znajduje się w historycznym konwencie sióstr benedyktynek (Monastero Maggiore) i pochodzi z XVI wieku. W podzielonym na dwie części (jedna była dostępna wyłącznie dla sióstr, druga dla mieszkańców) wnętrzu można podziwiać przepiękne freski i malowidła ścienne, a także zabytkowe organy. Wejście do kościoła jest darmowe.
Zwiedzając kościół św. Maurycego warto przy okazji odwiedzić znajdujące się obok Muzeum Archeologiczne, gdzie zgromadzono znaleziska ze starożytnego Mediolanum.
Bazylika San Lorenzo Maggiore
Kolejna wiekowa budowla, której najstarsze fragmenty są datowane na drugą połowę IV wieku. Bazylika San Lorenzo Maggiore (św. Wawrzyńca) nie zachowała się niestety w pierwotnym kształcie, ale wciąż można w niej znaleźć oryginalne fragmenty, np. antyczne mozaiki w kaplicy św. Aquilino. Bardzo charakterystyczna jest także ustawiona przed kościołem rzymska kolumnada zwana kolumnami św. Wawrzyńca. Wstęp do bazyliki jest darmowy.
Park Sempione i Łuk Pokoju
Zaraz przy Zamku Sforzów znajduje się rozległy miejski park Sempione. Wytyczony w XIX wieku obszar nadaje się np. do wypoczynku po zwiedzaniu, ale sam też ma co nieco do zaoferowania, bo na jego terenie można podziwiać łuk triumfalny Arco della Pace, czyli Łuk Pokoju, który powstał na zlecenie Napoleona Bonaparte. Jest tam również staw z żółwiami, niewielkie akwarium, muzeum poświęcone sztuce designu i żelazna wieża widokowa.
Naviglio
Przenosimy się do dzielnicy, w której będąc w Mediolanie, można się poczuć trochę jak w Wenecji. Wszystko za sprawą sieci pięciu kanałów, które dawniej pełniły funkcję handlową, a dzisiaj stanowią miejsce, w którym kwitnie mediolańskie życie nocne. Zdecydowanie warto się tutaj udać po całym dniu zwiedzania, by zrelaksować się przy kieliszku wina w jednej z licznych knajpek tuż nad wodą.
Piazza Mercanti
Tuż przy Placu Katedralnym znajduje się miejsce, które swego czasu stanowiło centrum miejskiego życia mediolańczyków. Piazza Mercanti, czyli po polsku Plac Kupiecki, był sercem Mediolanu od XIII aż XVIII wieku, z kolei mieszczący się w jego centrum Palazzo della Ragione stanowił siedzibę władz miejskich. Dziś z dawnego placu została tylko połowa, która zachowała jednak historyczne cechy, jak gotycka Loggia degli Osii, barokowy pałac Palazzo delle Scuole Palatine, XVI-wieczna studnia czy charakterystyczne arkady i portyki budynków.
Piazza Gae Aulenti
Z historycznego centrum przenosimy się w czasy współczesne. Ich reprezentantem jest Gae Aulenti, czyli biznesowa dzielnica Mediolanu. Mimo że próżno tam szukać historycznych zabytków, zdecydowanie warto odbyć spacer po okolicy, żeby zobaczyć, jak wspaniałe może być nowoczesne budownictwo. Tutejsze budynki (zwłaszcza imponujące wieżowce) jak najbardziej można nazwać dziełami sztuki, a wraz ze stojącą w centrum placu fontanną tworzą one spójny, futurystyczny całokształt.
W dzielnicy Gae Aulenti znajduje się najwyższy budynek w całych Włoszech – jest nim 231-metrowy wieżowiec Torre Unicredit.
San Siro
Wycieczkę po Mediolanie kończymy w miejscu, które zwłaszcza dla miłośników piłki nożnej może stanowić główną atrakcję całej wyprawy. Stadio Giuseppe Meazza, znane lepiej jako San Siro, to stadion, na którym swoje mecze rozgrywają słynne drużyny AC Milan i Inter Mediolan. Działający od 1926 roku i mogący pomieścić ponad 80 000 widzów obiekt jest dostępny także dla zwiedzających, którzy mogą wejść do szatni czy stanąć na wysokości murawy.
Godziny otwarcia: codziennie 9:30-19:00 (w dni meczowe godziny mogą być inne)
Ceny biletów:
- normalny – 30 euro,
- ulgowy – 23 euro.
Ubezpieczenie turystyczne do Mediolanu
Wybierając się na zagraniczny wyjazd, trzeba nie tylko ustalić plan zwiedzania, ale i wziąć pod uwagę, że w trakcie mogą wydarzyć się jakieś nieprzewidziane sytuacje. Niestety, nikt z nas nie jest odporny na zasłabnięcia, choroby czy wypadki, jednak możemy się do nich odpowiednio przygotować, wybierając przed podróżą odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
Co powinna zawierać taka polisa? Podstawowym elementem każdego ubezpieczenia na podróż jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Trzeba pamiętać, że pomoc medyczna za granicą może być znacznie droższa niż w Polsce, dlatego lepiej w tym punkcie nie oszczędzać i wybrać możliwie wysoką sumę ubezpieczenia.
Ekspert Mubi radzi:
Ponadto ochronę warto rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie NNW w razie wypadku, OC prywatne czy ubezpieczenie bagażu. Nie musisz martwić się wysokimi kosztami – polisy dla turystów są dostępne już za kilka złotych dziennie.
Firma ubezpieczeniowa | Warunki ubezpieczenia | Cena polisy |
---|---|---|
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł | 25,20 zł |
Wiener | KL: 172 912 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 108 070 zł | 30,00 zł |
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, NNW: 20 000 zł | 30,00 zł |
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 39,00 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 42,00 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 259 368 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 129 684 zł | 49,02 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł | 53,38 zł |
- Mediolan to stolica Lombardii i drugie co do wielkości miasto we Włoszech.
- Do najsłynniejszych zabytków w Mediolanie należą katedra, Galeria Wiktora Emanuela II, teatr La Scala i zamek Sforzów.
- Obowiązkowym punktem wycieczki jest również zobaczenie “Ostatniej Wieczerzy” w refektarzu przy bazylice Santa Maria Delle Grazie. Trzeba pamiętać, żeby z wyprzedzeniem zarezerwować bilety.
- Ogromne zbiory dzieł włoskich i zagranicznych artystów można podziwiać w Pinakotece Brera i Pinakotece Ambrozjańskiej.
- Warto odwiedzić także piękne obiekty sakralne, jak bazylika św. Ambrożego, bazylika św. Wawrzyńca czy kościół św. Maurycego.
- Popularne miejsca, w których mediolańczycy zażywają odpoczynku to m.in. Park Sempione i dzielnica Naviglio.
- Nowocześniejsze oblicze Mediolanu można poznać, zwiedzając dzielnicę Gae Aulenti i stadion San Siro.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje Mediolanu
Wybierając się do Mediolanu trzeba uwzględnić w planie zwiedzania kilka obowiązkowych punktów. Do takich należą przede wszystkim Katedra Mediolańska, Galeria Wiktora Emanuela II, Zamek Sforzów, La Scala i słynna “Ostatnia Wieczerza” w refektarzu przy bazylice Santa Maria Delle Grazie. Miłośnicy sztuki nie mogą sobie odmówić wizyty w Pinakotece Brera i Pinakotece Ambrozjańskiej. Z kolei fanów futbolu z pewnością przyciągnie wizyta na San Siro.
To zależy od przyjętego przez Ciebie tempa zwiedzania. W ciągu weekendu jak najbardziej można zobaczyć najważniejsze punkty na turystycznej mapie Mediolanu, jednak żeby zaliczyć wszystkie i nie musieć oglądać ich w biegu, trzeba będzie poświęcić miastu 4-5 dni.
Spora część najważniejszych mediolańskich zabytków jest zlokalizowana w centrum, co ułatwi zwiedzanie, jeśli nie masz dużo czasu. Zacząć można od Piazza Duomo i katedry, skąd przejdzie się do Galerii Wiktora Emanuela II i La Scali. Nie można też pominąć Zamku Sforzów i “Ostatniej Wieczerzy”. Sporo czasu można spędzić także w artystycznej dzielnicy Brera, a na wypoczynek udać się do Parku Sempione lub dzielnicy Naviglio.
Dołącz do dyskusji