Mgła w górach – jak się zachować?

Góry są piękne, majestatyczne, ale także niebezpieczne. Każdy turysta wybierający się w Tatry, Beskidy czy Alpy, powinien wiedzieć, o których zasadach bezpieczeństwa zawsze trzeba pamiętać. Podejmowanie ryzyka, brak ostrożności, mogą nas kosztować zdrowie, a nawet życie. Pogoda w górach zmienia się czasem z minuty na minutę, a mgła może pojawić się zupełnie niespodziewanie. Jak się zachować w czasie mgły w górach? O czym pamiętać?

Turystyka górska to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. To dlatego każdego roku setki tysięcy osób rusza na szlaki. Niekoniecznie są to osoby, które przygotowują się do wyprawy, czy planują wspinanie, każdy jednak powinien znać i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Góry nie znoszą lekceważenia oraz nie wybaczają błędów. 

Przed wyjściem na szlak powinniśmy się odpowiednio przygotować. Przygotowanie to powinno obejmować wybór odpowiedniego stroju, spakowanie ekwipunku, zapasu jedzenia i wody, sprawdzenie szlaku i trasy, którą zamierzamy przebyć, ale także dokładną analizę prognozy pogody. 

Pamiętajmy! Nie wolno lekceważyć ostrzeżeń o możliwych załamaniach pogody, deszczu, burzy czy opadach śniegu. Nawet niewielkie opady mogą wywołać w górach dramatyczne pogorszenie warunków do turystyki i zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. 

Mgła w górach

Doświadczeni turyści wiedzą doskonale, że mgła w górach często pojawia się znikąd i to bez względu na porę roku. 

Teoretycznie największe szanse na napotkanie mgieł mamy jesienią i zimą, ale tak naprawdę zjawiska związane z mgłą i zamglenia mogą zdarzyć się o każdej porze roku. 

Mgła, jak pamiętamy z lekcji geografii, pojawia się, kiedy ciepłe powietrze napływa na wychłodzony grunt lub odwrotnie. To dlatego najłatwiej spotkać mgły o świcie lub wcześnie rano, kiedy ziemia jest wychłodzona po nocy, a powietrze znacznie cieplejsze od temperatury gruntu. 

W górach, o czym warto pamiętać, często zdarzają się zjawiska tylko lokalnego zamglenia. Występuje także tzw. mgła radiacyjna, która często ogranicza widoczność do 5-7 metrów. 

Przy mniejszym zamgleniu, widoczność jest zwykle znacznie większa i sięga 50-100 metrów, ale i w takich wypadkach należy zachować dużą ostrożność. 

Mgła w górach – jak się zachować?

Mgła stwarza dla turystów duże zagrożenie. Nawet Ci bardzo doświadczeni tracą orientację w terenie. Może to skutkować zgubieniem się, błądzeniem na trasie, a nawet upadkiem z wysokości. 

Ratownicy górscy podkreślają, że zimą, kiedy występuje mgła, a podłoże jest zaśnieżone i białe, zaczynamy mieć zaburzenia błędnika. Tracimy wtedy orientację nie tylko horyzontalną, ale i wertykalną – co może być skrajnie niebezpieczne. Mgła rozprasza fale akustyczne, sprawiając, że na stokach i w kotlinach możemy nie słyszeć nawoływania. Z kolei na terenie płaskim, np. na halach, na skutek złudzenia akustycznego możemy mieć błędne poczucie bliskości z osobą nawoływaną – głos rozchodzi się ze zwielokrotnioną siłą. 

Jeśli w górach zastanie nas mgła, nie panikujmy. Jeśli widoczność jest przyzwoita, powinniśmy natychmiast wrócić po swoich śladach. Jeśli jesteśmy w grupie, nie dopuszczajmy do rozproszenia ekipy. Jeśli mamy GPS, kompas ustalmy kierunek poruszania się. 

Jeśli czujemy się kompletnie bezradni, nie wiemy, gdzie jesteśmy, najlepiej zadzwonić po pomoc. W polskich Tatrach możemy użyć w tym celu aplikacji Ratunek, która pozwoli określić nasze położenie. 

Idziesz w góry? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Pamiętajmy, że turystyka górska, mimo że niezwykle przyjemna i rozwojowa, bywa także niebezpieczna. W Tatrach za interwencję ratowników nie musimy płacić, ale jeśli wypadek zdarzy się w Alpach, Pirenejach czy innych górach, koszty ratownictwa lub interwencji śmigłowca mogą być horrendalne.

Nawet jeśli wybieramy się wyłącznie w polskie góry, powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu NNW, które uchroni nas przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Warto pamiętać, że zdarzają się one nie tylko osobom, które w góry wybierają się okazjonalnie, ale także doświadczonym wielbicielom górskich wędrówek. 

Tylko w miesiącach letnich TOPR interweniuje blisko 250 razy, a ponad 100 osób doznaje obrażeń. 

PODSUMOWANIE
  • Pogoda w górach może zmienić się właściwie z godziny na godzinę.
  • Wychodząc w góry, powinniśmy być przygotowani na różne ewentualności, każdorazowo trzeba także sprawdzić prognozę pogody.
  • Mgła w górach bywa trudna do przewidzenia i może powodować dezorientację w terenie.
  • Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, lepiej zatrzymać się i wezwać pomoc.
  • Wybierając się w góry, warto pamiętać nie tylko o niezbędnym ekwipunku, ale także o polisie turystycznej, NNW.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!