Mgła w górach – jak się zachować?

Góry są piękne, majestatyczne, ale także niebezpieczne. Każdy turysta wybierający się w Tatry, Beskidy czy Alpy, powinien wiedzieć, o których zasadach bezpieczeństwa zawsze trzeba pamiętać. Podejmowanie ryzyka, brak ostrożności, mogą nas kosztować zdrowie, a nawet życie. Pogoda w górach zmienia się czasem z minuty na minutę, a mgła może pojawić się zupełnie niespodziewanie. Jak się zachować w czasie mgły w górach? O czym pamiętać?

Turystyka górska to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. To dlatego każdego roku setki tysięcy osób ruszają na szlaki. Niekoniecznie są to osoby, które przygotowują się do wyprawy, czy planują wspinanie, dlatego każdy powinien znać i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Góry nie znoszą lekceważenia oraz nie wybaczają błędów. 

Przed wyjściem na szlak powinniśmy się odpowiednio przygotować. Przygotowanie to powinno obejmować wybór odpowiedniego stroju, spakowanie ekwipunku, zapasu jedzenia i wody, sprawdzenie szlaku i trasy, którą zamierzamy przebyć, ale także dokładną analizę prognozy pogody. 

Pamiętajmy! Nie wolno lekceważyć ostrzeżeń o możliwych załamaniach pogody, deszczu, burzy czy opadach śniegu. Nawet niewielkie opady mogą wywołać w górach dramatyczne pogorszenie warunków do turystyki i zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. 

Mgła w górach

Doświadczeni turyści wiedzą doskonale, że mgła w górach często pojawia się znikąd i to bez względu na porę roku. 

Teoretycznie największe szanse na napotkanie mgieł mamy jesienią i zimą, ale tak naprawdę zjawiska związane z mgłą i zamglenia mogą zdarzyć się o każdej porze roku

Mgła, jak pamiętamy z lekcji geografii, pojawia się, kiedy ciepłe powietrze napływa na wychłodzony grunt lub odwrotnie. To dlatego najłatwiej spotkać mgły o świcie lub wcześnie rano, kiedy ziemia jest wychłodzona po nocy, a powietrze znacznie cieplejsze od temperatury gruntu. 

W górach, o czym warto pamiętać, często zdarzają się zjawiska tylko lokalnego zamglenia. Występuje także tzw. mgła radiacyjna, która często ogranicza widoczność do 5-7 metrów. 

Przy mniejszym zamgleniu widoczność jest zwykle znacznie większa i sięga 50-100 metrów, ale i w takich wypadkach należy zachować dużą ostrożność. 

Przykład

W 2017 roku doszło do nieprzyjemnego zdarzenia związanego z mgłą w górach. Osiem turystek z Warszawy wybrało się na wycieczkę, z której nie potrafiły wrócić ze względu na złe warunki pogodowe. Oprócz mgły przeszkodą było też wychłodzenie ich organizmów spowodowane przez silny wiatr i opady deszczu ze śniegiem. Na pomoc turystkom wyruszył oddział GOPR razem z dwoma ratownikami z pobliskiego schroniska. Ratownicy sprowadzili je do wspomnianego schroniska, a najbardziej wyczerpaną z nich przetransportowali na noszach do karetki, która zawiozła ją do szpitala.

Mgła w górach – jak się zachować?

Mgła stwarza dla turystów duże zagrożenie. Nawet Ci bardzo doświadczeni tracą orientację w terenie. Może to skutkować zgubieniem się, błądzeniem na trasie, a nawet upadkiem z wysokości. 

Ratownicy górscy podkreślają, że zimą, kiedy występuje mgła, a podłoże jest zaśnieżone i białe, zaczynamy mieć zaburzenia błędnika. Tracimy wtedy orientację nie tylko horyzontalną, ale i wertykalną – co może być skrajnie niebezpieczne. Mgła rozprasza fale akustyczne, sprawiając, że na stokach i w kotlinach możemy nie słyszeć nawoływania. Z kolei na terenie płaskim, np. na halach, na skutek złudzenia akustycznego możemy mieć błędne poczucie bliskości z osobą nawoływaną – głos rozchodzi się ze zwielokrotnioną siłą. 

Na płaskich terenach we mgle zdarza się, że nieświadomie zataczamy koła. Żeby tego uniknąć, należy bezwzględnie trzymać się wyznaczonego szlaku. Gdy podróżuje się w większej grupie, można też spróbować poruszać się w kilkumetrowym oddaleniu od współtowarzyszy, co pomoże w utrzymaniu stałego kursu. 

Jeśli w górach zastanie nas mgła, nie panikujmy. Jeśli widoczność jest przyzwoita, powinniśmy natychmiast wrócić po swoich śladach. W wysokich górach, na przykład Tatrach, powrót już znanym szlakiem jest jedynym bezpiecznym rozwiązaniem zalecanym przez GOPR. Jeśli jesteśmy w grupie, nie dopuszczajmy do rozproszenia ekipy. Jeśli mamy GPS lub kompas, ustalmy kierunek poruszania się. 

Jeśli czujemy się kompletnie bezradni i nie wiemy, gdzie jesteśmy, najlepiej zadzwonić po pomoc. W polskich Tatrach możemy użyć w tym celu aplikacji Ratunek, która pozwoli określić nasze położenie. W razie potrzeby aplikacja połączy nas z numerem do GOPR i TOPR (a także WOPR i MOPR, jeśli innym razem będziemy odpoczywać nad wodą). Aplikacja zawiera również wpisane przez nas podstawowe informacje na temat naszego stanu zdrowia oraz numer telefonu do zaufanej osoby, którą ratownicy mogą powiadomić o wypadku. Dzięki temu narzędziu sami ratownicy też zyskują dodatkowe udogodnienia, na przykład wiedzą, jaki jest stan baterii w telefonie osoby wzywającej pomoc i mogą wysłać do niej wiadomość lub zadzwonić.

jak się zachować podczas mgły w górach

Idziesz w góry? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Pamiętajmy, że turystyka górska, mimo że niezwykle przyjemna i rozwojowa, bywa także niebezpieczna. W polskich Tatrach za interwencję ratowników nie musimy płacić, ale jeśli wypadek zdarzy się po słowackiej stronie, w Alpach, Pirenejach czy innych górach, koszty ratownictwa lub interwencji śmigłowca mogą być horrendalne.

Nawet jeśli wybieramy się wyłącznie w polskie góry, powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu NNW, które uchroni nas przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Warto pamiętać, że zdarzają się one nie tylko osobom, które w góry wybierają się okazjonalnie, ale także doświadczonym wielbicielom górskich wędrówek. 

Jedni i drudzy mogliby natomiast łatwo uniknąć związanych z nimi wydatków, gdyby wcześniej pomyśleli o ubezpieczeniu. Polisy są dostępne w różnych wariantach, ale już podstawowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje wszelkiego rodzaju rekreacyjne wycieczki, więc w zupełności wystarczy, jeśli nie zamierzacie zdobywać najwyższych szczytów. Bardziej doświadczone osoby, które np. wspinają się z użyciem specjalistycznego sprzętu, powinny z kolei zainteresować się rozszerzeniami ochrony ubezpieczeniowej o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne.

CZY WIESZ, ŻE …

Tylko w miesiącach letnich TOPR interweniuje blisko 250 razy, a ponad 100 osób doznaje obrażeń. Z kolei GOPR przeprowadza około 10 akcji poszukiwawczych, ponad 500 akcji ratunkowych i ponad 100 interwencji rocznie. Liczby te świadczą o tym, jak wielu turystów na własnej skórze doświadcza niebezpieczeństw górskich wycieczek.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wypad w góry?

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wypad w słowackie Tatry, gdzie ryzyko związane z górskimi wędrówkami będzie pokrywane w ramach podstawowego zakresu polisy na wyjazd rekreacyjny. Sprawdźmy też, czy więcej zapłaci turysta, który jedzie do Austrii, aby tam uprawiać bardziej ryzykowny trekking. W obu przypadkach turysta jest 29-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który wyjeżdża na tydzień.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy podstawowej na SłowacjęCena polisy rozszerzonej o sporty ekstremalne do Austrii
mtu24.plKoszty leczenia: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł.
22 zł45 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł.
29 zł60 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł.
30,18 zł90,54 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł.31 zł99 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
OC: 50 000 zł,
NNW: 15 000 zł.
48 zł141 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [październik 2022].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zachowanie podczas mgły w górach

Kiedy w górach występuje mgła?

Choć najczęściej mgły w górach występują jesienią i zimą, to tak naprawdę można się ich spodziewać o każdej porze roku. Co więcej, ich występowanie wcale nie ogranicza się do wczesnych godzin rannych, gdy są najczęstsze – zamglenie w górach może pojawić się niespodziewanie, a także mieć miejsce tylko lokalnie.

Jakie zagrożenie sprawia mgła w górach?

Wyobraź sobie, że otacza Cię gęsta biała mgła, która ogranicza widoczność do kilku metrów, a Ty jesteś w nieznanym i rozległym terenie. Łatwo stracić orientację, prawda? W górach jest to o tyle groźniejsze, że może skończyć się nie tylko zgubieniem na trasie, ale nawet upadkiem z wysokości.

Co robić w razie mgły w górach?

Jeśli w trakcie wędrówki widoczność ulegnie nagle wyraźnemu pogorszeniu, rozsądnym wyjściem będzie zawrócenie i powrót tą samą trasach po własnych śladach. W razie wędrowania grupą nie rozpraszajcie się i pamiętajcie, by szczególnie uważnie obserwować szlak, bo bardzo łatwo go zgubić! W najgorszym wypadku możesz użyć aplikacji Ratunek, by wezwać ratowników górskich.

PODSUMOWANIE
  • Pogoda w górach może zmienić się właściwie z godziny na godzinę.
  • Wychodząc w góry, powinniśmy być przygotowani na różne ewentualności, każdorazowo trzeba także sprawdzić prognozę pogody.
  • Mgła w górach bywa trudna do przewidzenia i może powodować dezorientację w terenie.
  • Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, lepiej zatrzymać się i wezwać pomoc.
  • Wybierając się w góry, warto pamiętać nie tylko o niezbędnym ekwipunku, ale także o polisie turystycznej i NNW.
  • Doświadczeni wspinacze powinni rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!