6 mitów dotyczących podróżowania, z którymi się spotykasz

Podróżowanie kształci. Pozwala na poznawanie wielu ludzi, kultur, obyczajów i języków. Nieważne, czy udajesz się na wycieczkę krajową, zagraniczną, w ciepłe lub zimne kraje, samochodem czy samolotem. Podróże to ważna część życia. Dzięki nim poznasz samego siebie, a przede wszystkim odpoczniesz od codziennej rutyny. Na temat wyjazdów krąży wiele mitów. Wyjaśnimy Ci te najczęstsze i pokażemy pozytywną stronę podróżowania.

mity podrozowanie

Co zyskasz dzięki podróżowaniu?

Każda wycieczka kształci, dostarcza mnóstwa wrażeń i emocji. Dzięki wyjazdom możesz odpocząć i się rozwijać. Przebywanie w nowym środowisku pobudza ciekawość i chęć do nauki. To bardzo ważny aspekt życia, z którego mimo wszystko nie powinieneś rezygnować. Być może podróżowanie to Twoja pasja, choć jeszcze o tym nie wiesz. Wbrew pozorom wyjazdy nie wymagają od Ciebie nieograniczonego budżetu czy znajomości języków. Nie musisz być singlem lub mieć paczki przyjaciół, którzy kochają podróżować. Wycieczki są dobre dla każdego.

Dzięki podróżowaniu:

 • szlifujesz swój język,
 • poznajesz inne kultury,
 • smakujesz różnej kuchni,
 • uczysz się samego siebie,
 • poznajesz nowych ludzi,
 • tworzysz niezapomniane wspomnienia,
 • odpoczywasz.

Najczęstsze mity o podróżowaniu

Zwyczaje związane z podróżowaniem stale się zmieniają. Jedni uważają, że wycieczki wymagają sporych nakładów finansowych, ich planowanie pochłania dużo czasu oraz że wyjazdy z dziećmi są kłopotliwe. Każdy patrzy na to z innej strony. Ograniczenia zawsze da się w jakiś sposób zminimalizować. Podróżowanie wcale nie musi być drogie, nie zawsze wymaga wielu dni wolnego, dobrej znajomości języków i obycia wśród innych kultur.

Mit 1: podróżowanie jest drogie

Na pewno spotkałeś się z opinią albo sam jesteś tego zdania, że podróże są kosztowne. Dawniej były one uznawane za luksus. Na wycieczki, szczególnie zagraniczne, wyruszali Ci, których było na to stać. Dziś podróżować może każdy. Zasób portfela nie ma tu żadnego znaczenia. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie wyjazdy wiążą się z niskimi kosztami. Jeśli budżet Cię nie ogranicza, marzy Ci się ekskluzywna podróż lub po prostu w niewłaściwy sposób planujesz wydatki, wycieczka może Cię sporo kosztować. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy chcesz na nią przeznaczyć.  

Zagraniczny wyjazd może wynieść Cię niekiedy tyle samo lub nawet mniej niż podróż po Polsce. W internecie znajdziesz wiele portali, w których ludzie z całego świata oferują nocleg za niewielką opłatą lub zupełnie za darmo. Bilety lotnicze możesz kupić niekiedy w bardzo okazyjnej cenie. Często za przelot w jedną i w drugą stronę zapłacisz tyle, co za obiad w restauracji. Dobrym i tanim rozwiązaniem są także wyjazdy studenckie. Zwykle mniej kosztowne niż podróże na własną rękę, z uwagi na grupową rezerwację biletów i noclegów. Ponadto dzięki temu możesz także zintegrować się z grupą.

Dobrym sposobem na to, aby zaoszczędzić, jest planowanie podróży: 

 • zdecyduj, co chcesz ze sobą zabrać – mniejszy bagaż to także niższa opłata za przewóz,
 • pomyśl, z jakiego środka transportu chcesz korzystać – transport publiczny czy ten typu BlaBlaCar są zwykle najtańsze,
 • podczas organizacji wyjazdu korzystaj ze stron internetowych i wyszukiwarek – jest wiele portali, które oferują tanie noclegi, bilety na samolot, pociąg, autobus czy atrakcje turystyczne.

Mit 2: podróżowanie jest niebezpieczne

Uważasz, że podróżowanie jest niebezpieczne? Obce miejsce, inna kultura, a dodatkowo często występujące ataki terrorystyczne w Europie budzą w Tobie niepokój? Prawda jest taka, że podczas każdego wyjścia, czy to przed dom, do sklepu, a nawet do pracy, może Cię spotkać nieszczęście. Ważne jest to, abyś kierował się zawsze zdrowym rozsądkiem i był czujny. W obcych krajach turyści są łakomym kąskiem dla złodziei. Nie oznacza to jednak, że wszędzie czyha na Ciebie niebezpieczeństwo i powinieneś odpuścić sobie podróżowanie.

Podczas wycieczek pamiętaj o tym, aby:

 • informować bliskich, gdzie wyruszasz,
 • trzymać się zasady ograniczonego zaufania,
 • zapoznać się ze wskazówkami i ostrzeżeniami od innych turystów, którzy przebywali w miejscu, do którego wyruszasz – pomogą Ci w tym poradniki i fora internetowe,
 • nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki, drogiego sprzętu czy cennej biżuterii – może to zachęcić potencjalnego złodzieja do rabunku. Ponadto w razie kradzieży nie stracisz wszystkiego.

Mit 3: wycieczka w pojedynkę nie ma sensu

Wydaje Ci się, że samotne podróżowanie jest nudne? Nie masz z kim udać się na wycieczkę, więc wolisz zostać w domu? Wyjazd w pojedynkę będzie z pewnością inny niż ten w gronie bliskich czy przyjaciół. Nie oznacza to jednak, że masz rezygnować ze swoich podróżniczych marzeń. Samotna wycieczka pozwoli Ci na poznanie samego siebie, skłoni do przemyśleń. Sprawi, że staniesz się bardziej odważny, odpowiedzialny i kreatywny. Otworzy przed Tobą nowe możliwości i znajomości. Obce kraje najlepiej poznasz wtedy, gdy przebywasz z lokalsami, którzy pokażą Ci prawdziwe smaki i kulturę danego miejsca. Jeśli podróżujesz sam, nie musisz patrzeć na to, czego chcą inni. Masz swobodę działania i podejmowania decyzji. Taką podróż z pewnością zapamiętasz na długo.

Mit 4: podróżowanie z dzieckiem jest kłopotliwe

Jeśli wyruszasz na wycieczkę z dzieckiem, jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale i za swoją pociechę. Nie oznacza to jednak, że mały towarzysz będzie ograniczeniem podczas podróży. Dzieci potrafią czerpać z takich wyjazdów więcej niż dorośli. Mają większą swobodę, chętnie poznają świat i cieszą się z małych rzeczy. To Ty jesteś odpowiedzialny za rozwój i wyrobienie pewnych nawyków u swojej pociechy. Podróżowanie zdecydowanie Ci to umożliwi. Poprzez wyjazdy z dzieckiem jesteś w stanie pobudzić w nim wiele pozytywnych cech, takich jak ciekawość świata, zamiłowanie do podróży i otwartość na różnorodność. Wycieczki mogą być dla niego na tyle absorbujące, że będziesz zaskoczony tym, jak łatwo przychodzi Wam poznawanie nowych miejsc.

Zabierając dziecko na wycieczkę, sprawisz, że pozna i oswoi się ono z inną religią, kolorem skóry, kulturą. Pokażesz zróżnicowanie świata. Wzbudzisz w nim tolerancję, wyrozumiałość i akceptację otoczenia. Wyrobisz nawyk aktywnego zwiedzania. Być może nawet sprawisz, że w przyszłości podróżowanie stanie się jego pasją. Dasz dziecku możliwość obcowania z innym językiem, otwarcia się na nowe smaki. Sprawisz, że zbuduje własną wartość i stanie się bardziej samodzielne.

Mit 5: podróżowanie wymaga dobrej znajomości języków

W większości krajów na świecie, szczególnie w miejscach popularnych wśród turystów, bez problemu porozumiesz się z miejscową społecznością w języku angielskim. Jeśli nie czujesz się w tym zbyt pewnie lub jeśli znajdziesz się w miejscu, w którym mieszkańcy nie mówią po angielsku, nie zamartwiaj się. Wbrew pozorom wiele zdziała w tym przypadku gestykulacja i odrobina wyobraźni. Wystarczą chęci i odwaga. Jeśli będziesz musiał zapytać o drogę, po prostu użyj do tego swoich rąk. Ludzie mieszkający w turystycznych regionach zazwyczaj wiedzą, jak rozmawiać z odwiedzającymi. Ponadto zawsze przyda Ci się nauka kilku podstawowych zwrotów w lokalnym języku. Możesz także korzystać z internetowego translatora, dzięki któremu na bieżąco przetłumaczysz na obcy język to, co chcesz przekazać.

Mit 6: podróżowanie wymaga wielu dni wolnego

Urlop to ważna część planowania wyjazdu. Każdemu, kto pracuje na pełnym etacie, przysługuje 26 lub jedynie 20 dni wolnego w ciągu roku. Dla jednych to dużo, dla innych mało. Kluczem jest w tym przypadku odpowiednie rozplanowanie. Zwykle większość z nas nie przeznacza całego urlopu na podróże i odpoczynek. Często dni wolne wykorzystujemy na święta, załatwienie spraw urzędowych, wizytę u lekarza lub w sytuacjach nieplanowanych. Urlop służący typowemu wypoczynkowi i wyjazdom to średnio 2 tygodnie w ciągu roku.

Podróżowanie nie wymaga jednak brania wielu dni wolnego. Na wycieczkę możesz udać się np. w weekend. Wystarczy, że wyruszysz w podróż w piątek po pracy, a wrócisz w niedzielę wieczorem. Możesz skorzystać także z długich weekendów, kiedy wystarczy, że weźmiesz jeden lub dwa dni urlopu, abyś mógł cieszyć się dłuższą przerwą od pracy. W ciągu roku jest także kilka dni ustawowo wolnych, podczas których także możesz podróżować. Największe możliwości masz wtedy, gdy pracujesz zdalnie lub hybrydowo. Wówczas nie musisz brać wolnego. Pracujesz z dowolnego miejsca na ziemi, a przy okazji korzystasz z podróży.

Przeczytaj też: Workation, czyli praca zdalna z dowolnego miejsca na świecie

najpopularniejsze mity na temat podróżowania

Jak zabezpieczyć się na czas podróży?

Ubezpieczenie turystyczne to podstawowy element, w który powinieneś się zaopatrzyć podczas każdej podróży. Dzięki niemu gwarantujesz sobie wsparcie, kiedy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe, takie jak: 

 • choroba, 
 • wypadek, 
 • śmierć,
 • kradzież lub zgubienie dokumentów, 
 • uszkodzenie sprzętu sportowego,
 • uszkodzenie czyjegoś mienia,
 • opóźnienie w dostarczeniu bagażu.

Dzięki ubezpieczeniu na wyjazd: 

 • zaoszczędzisz pieniądze – leczenie za granicą jest bardzo kosztowne,
 • zapewnisz sobie pomoc i wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach – docenisz to szczególnie podczas samotnych wycieczek, podróży z dzieckiem, wyjazdów do miejsc niebezpiecznych,
 • zagwarantujesz sobie wsparcie tłumacza – bardzo przydatne, jeśli nie znasz języka.

Cena polisy na wyjazd dla jednej osoby zależy od tego, gdzie i na jak długo wyruszasz, jaki jest cel Twojej podróży oraz czy chorujesz przewlekle. Koszt ubezpieczenia sprawdzimy na przykładzie 30-letniego Tomasza, który wybiera się na 5 dni do Czarnogóry. Planuje wypoczynek i zwiedzanie. Nie choruje przewlekle. Interesuje go ochrona kosztów leczenia, NNW oraz OC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.pl KL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
26 zł
Proama KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
30 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
32 zł
SIGNAL IDUNA KL: 255 894 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 127 947 zł
40,31 zł
Wiener KL: 341 192 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 213 245 zł
44 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
44,48 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
51 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mity dotyczące podróżowania

Czy podróżowanie jest drogie?
Czy trzeba znać języki, aby podróżować?
Czy wyjazdy z dzieckiem mają sens?
PODSUMOWANIE
 • Dzięki podróżowaniu szlifujesz znajomość języków, poznajesz nowe kultury, smaki i zawierasz nowe znajomości.
 • Podróżowanie jest bezpieczne, o ile stosujesz zasadę ograniczonego zaufania i kierujesz się zdrowym rozsądkiem.
 • Samotne wycieczki umożliwiają Ci poznanie samego siebie. Dzięki nim możesz przezwyciężyć własne lęki i bariery oraz zawrzeć nowe znajomości..
 • Jeśli lubisz dużo podróżować, nie musisz się ograniczać ze względu na małą liczbę dni urlopowych. Możesz zorganizować fajny wyjazd na weekend, bez konieczności brania wolnego.
 • Polisa turystyczna zapewni Ci bezpieczeństwo na czas podróży. Ubezpieczenie powinno być podstawą każdej Twojej wycieczki.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!