10 mitów na temat samochodów elektrycznych

Jeszcze jakiś czasu temu auta elektryczne znajdowały się w dalekiej przyszłości motoryzacji. Dziś stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób uważa jednak, że pojazdy te mocno odbiegają od tego, co oferują auta spalinowe. Czy faktycznie tak jest? Które przekonania na temat samochodów elektrycznych są nieprawdziwe?

mity na temat samochodu elektrycznego

Czym różni się samochód elektryczny od spalinowego?

Auto elektryczne nie jest najnowszym wynalazkiem. Pierwszy tego typu pojazd pojawił się już w XIX wieku. Jednak dopiero w XXI wieku wynalazcom udało się stworzyć taki model elektrycznego pojazdu, aby mógł on konkurować z samochodami spalinowymi. Elektryki są więc coraz bardziej powszechne. 

Na pierwszy rzut oka samochód elektryczny nie różni się niczym od spalinowego. Działanie obu wygląda bardzo podobnie. Rozbieżnością jest siła napędowa. Elektryk do napędu wykorzystuje energię elektryczną, czyli prąd. Pod maską, zamiast silnika spalinowego, posiada silnik lub silniki elektryczne, sterownik i zestaw akumulatorów. Nie dochodzi w nim zatem do procesu spalania paliwa. Elektryk potrafi częściowo odzyskać energię, którą wykorzystał podczas napędzania samochodu. Odbywa się to poprzez uzyskanie energii kinetycznej powstałej podczas hamowania. 

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy autem spalinowym a elektrykiem?

Elementy, które różnią auto spalinowe od elektrykaSamochód spalinowySamochód elektryczny
siła napędowapaliwoenergia elektryczna
skrzynia biegówautomatyczna, półautomatyczna, manualnajednobiegowa, dwubiegowa lub podwójny silnik zamiast dwóch skrzyń biegów
sprzęgłotaknie
silnikspalinowysilnik lub silniki elektryczne, sterownik i zestaw akumulatorów
praca silnikagłośnacicha

Przeczytaj też: Samochód elektryczny czy spalinowy – porównanie kosztów zakupu, użytkowania i ubezpieczenia

Jakie są mity na temat elektryków?

Miłośnikom aut spalinowych i zwolennikom tradycyjnych technologii ciężko jest przekonać się do pojazdów elektrycznych. Spotykamy je na drogach dopiero od kilku lat i choć stają się coraz bardziej popularne, niektórzy kierowcy wciąż podchodzą do nich sceptycznie. 

Wiele osób twierdzi, że z takimi samochodami jest więcej problemów niż pożytku. Większość negatywnych opinii na temat tych samochodów jest jednak niewłaściwych. My przybliżymy ten temat i obalimy mity, które przypisane są pojazdom elektrycznym.

Mit 1: Właściciel elektryka musi posiadać domową stację ładowania

Jeśli masz warunki do tego, aby ładować swoje auto w domu, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli nie, możesz korzystać z ogólnodostępnych stacji ładowania. W Polsce istnieje aktualnie ponad 3 tys. takich miejsc z przeszło 6 tys. punktów ładowania. Do 2030 roku infrastruktura ta ma być zwiększona do niespełna 100 tys. stanowisk.

Mit 2: Jazda autem spalinowym jest bardziej opłacalna niż elektrykiem

Jeśli ładujesz auto elektryczne w domu, cena za 1 kWh to 1,15 zł przy założeniu, że przekraczasz roczny limit wynoszący 2000 kWh. Za naładowanie baterii o pojemności 40–50 kWh do 100% zapłacisz więc 46–57,5 zł. Koszt korzystania z ogólnodostępnej stacji ładowania to 1,20–3,40 zł za 1 kWh. W tym przypadku za naładowanie baterii do pełna zapłacisz 48–170 zł. Przy takim scenariuszu, jeśli Twoje auto zużywa na 100 km średnio 15 kWh, na pełnej baterii przejedziesz ok. 333 km.

Cena benzyny oraz diesla to aktualnie koszt około 6,67 zł za litr paliwa. Za tankowanie baku o pojemności 40 l zapłacisz blisko 267 zł. Zakładając, że Twoje auto spala średnio 8 l/100 km, przejedziesz nim wówczas około 500 km.

Wszystko zależy oczywiście od stylu Twojej jazdy oraz ceny paliwa i energii elektrycznej. Za naładowanie elektryka zapłacisz mniej lub porównywalnie z autem spalinowym.

Mit 3: Elektryki nie nadają się na dłuższe trasy

Aktualna technologia pozwala na to, aby samochód elektryczny na pełnej baterii pokonał nawet ponad 400 km. Auta produkowane obecnie, posiadają baterie o pojemności 60–100 kWh, co pozwala na pokonanie nawet do 600 km na jednym ładowaniu. Ponadto szybkie ładowarki prądu stałego o dużej mocy zwiększą ten wynik o dodatkowe 100 km w niespełna 10 minut. 

Przeczytaj też: Podróż autem elektrycznym po Europie – czy to dobry pomysł?

Mit 4: Awaryjność pojazdów elektrycznych jest większa niż spalinowych

Elektryk nie posiada układu paliwowego i wtryskowego. Nie ma sprzęgła, turbosprężarki czy filtrów cząstek stałych. Jest pozbawiony elementów, które mogą ulec awarii i wymagać kosztownego serwisowania oraz napraw. Ponadto baterie, które znajdują się w autach elektrycznych, podlegają długoletniej gwarancji producenta.

Mit 5: Samochody elektryczne długo się ładują

To, ile czasu potrzebuje Twoje auto, aby naładować swoją baterię do optymalnej wartości, zależy od pojazdu i mocy ładowarki. Prawie wszystkie najnowsze samochody elektryczne są przystosowane do korzystania z szybkich ładowarek. Najmocniejsza ładowarka o mocy do 350 kW naładuje Twój samochód w około 30 minut. Szybka o mocy do 150 kW w około 40 minut, a ta do 50 kW w 1 godzinę i 10 minut.

Przeczytaj też: Gdzie naładujesz swojego elektryka? Sprawdź mapę stacji ładowania pojazdów!

Mit 6: Auta elektryczne nie dają przyjemności z jazdy

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy elektryk może konkurować z autem spalinowym, jeżeli chodzi o osiągi, udaj się na jazdę próbną. Kierowcy, którzy po raz pierwszy wsiadają za kółko auta elektrycznego, są zaskoczeni jego płynnością, dynamiką jazdy, cichą pracą silnika, przyspieszeniem i możliwościami. Osiągi tych pojazdów są niekiedy lepsze od tych, które oferują auta spalinowe.

Mit 7: Elektryki nie mają nic wspólnego z ekologią z uwagi na baterie, których nie można utylizować i zawarte w nich substancje

Nawet mocno wyeksploatowany czy zniszczony akumulator podlega recyklingowi. Najczęściej wykorzystuje się pierwiastki, takie jak nikiel, lit, mangan czy kobalt. Najnowsze technologie recyklingu pozwalają odzyskać ze zużytych akumulatorów nawet 96% kobaltu oraz 98% litu.

Mit 8: Samochody elektryczne generują dużo dwutlenku węgla

Polska większość energii wytwarza z węgla. Panuje mylne przekonanie, że jazda autem, które zużywa prąd, powoduje duże zużycie CO2. Okazuje się, że elektryk generuje o ⅓ mniej dwutlenku węgla od auta spalinowego. Niższa jest także emisja związana z produkcją oraz utylizacją elektryka. Auta te są także bardziej przyjazne dla klimatu niż hybrydy. 

Mit 9: Ryzyko zapalenia się auta elektrycznego jest bardzo duże

Z uwagi na mniejszą liczbę aut elektrycznych w Polsce, pożary tych pojazdów wzbudzają większe zainteresowanie mediów niż samochody spalinowe. Panuje więc mylne przekonanie, że ryzyko związane z zapaleniem się elektryka jest bardzo duże. Statystyki mówią jednak co innego. Według raportu przygotowanego przez portal WysokieNapiecie.pl średnio co czwarty pożar elektryka w Polsce to podpalenie. Tylko ⅒ tych pożarów dotyczyła awarii baterii. W 2022 roku miało miejsce 7 pożarów aut elektrycznych, z czego 2 to podpalenia. W tym okresie doszło także do 8333 takich zdarzeń z udziałem aut spalinowych. 

Mit 10: Akumulatory znajdujące się w samochodach elektrycznych zajmują dużo miejsca

Nowoczesne auta elektryczne posiadają często więcej miejsca wewnątrz niż samochody spalinowe. Starsze modele elektryków posiadały dużo mniej przestrzeni ze względu na spory rozmiar baterii, która zajmowała znaczną część bagażnika. Pod maską było dużo niewykorzystanej przestrzeni. Aktualne auta elektryczne projektowane są od podstaw, a nie na bazie pojazdów spalinowych. Pozwala to na większą oszczędność przestrzeni, którą mogą wykorzystać użytkownicy.

Jakie są fakty dotyczące pojazdów elektrycznych?

Wiesz już, które panujące wśród kierowców przekonania na temat pojazdów elektrycznych są błędne i traktowane jako mit. Czas teraz na fakty dotyczące tego rodzaju samochodów.

Obalenie pewnych poglądów nie oznacza, że auta elektryczne nie posiadają żadnych wad. Tak naprawdę Twoja ocena dotycząca tego, czy warto kupić elektryka i czy dla każdego będzie on wygodny, zależy od Twoich wymagań, upodobań i przyzwyczajeń. Nowe technologie wymagają czasu na to, aby wejść i przede wszystkim wpasować się w rynek. Auta elektryczne stale zwiększają swą popularność, a ich budowa i funkcjonalność jest wciąż unowocześniana. 

Auta elektryczne to:

 • ekologia,
 • płynna, komfortowa i dynamiczna jazda,
 • niski koszt eksploatacji,
 • wysoka cena zakupu,
 • niewielka liczba stacji ładowania,
 • niska awaryjność,
 • drogie części zamienne i konieczność korzystania ze specjalnych serwisów.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Zastanawiasz się, czy koszt ubezpieczenia auta elektrycznego jest wyższy od składki dla pojazdu spalinowego? Sprawdzimy to na przykładzie 35-letniej Ani, która posiada elektrycznego Opla Corsę z 2022 roku o mocy silnika 100 kW. Parkuje swój pojazd w indywidualnym garażu. Planuje przejechać nim do 10 tys. km rocznie. Ania mieszka w Legionowie i jest mężatką. Od 17 lat posiada prawo jazdy. Ma ponad 10-letnią bezszkodową historię ubezpieczenia. Ile zapłaci za ubezpieczenie swojego pojazdu w różnym zakresie? Ile wyniosłaby ją polisa, gdyby jej auto posiadało silnik benzynowy o pojemności 1,2 l i mocy 96 kW?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena ubezpieczenia dla auta elektrycznegoCena ubezpieczenia dla auta z silnikiem benzynowym
mtu24.pl OC + assistance 454 zł 689 zł
BeesafeOC 546,44 zł 648,41 zł
LINK4 OC + assistance 626,05 zł 574,85 zł
TrastiOC 631 zł 553 zł
UNIQAOC + AC + NNW + assistance 1761 zł 1055 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [kwiecień 2024].

Na przykładzie kalkulacji, której dokonała Ania, widać, że towarzystwa w różny sposób podchodzą do oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Nie masz gwarancji, że posiadając elektryka lub pojazd spalinowy, zapłacisz mniej za polisę. Beesafe oraz mtu24.pl oferują tańsze ubezpieczenie dla samochodu elektrycznego. Z kolei LINK4, Trasti oraz UNIQA korzystniej oceniają pojazd spalinowy. Z obliczeń łatwo możesz wywnioskować, że najlepszym rozwiązaniem jest weryfikacja ofert ubezpieczenia w kilku firmach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mity dotyczące samochodów elektrycznych

Czy do pożarów samochodów elektrycznych dochodzi częściej niż w przypadku aut spalinowych?
Czy elektryki nadają się na dłuższe trasy?
Czy samochody elektryczne długo się ładują?
PODSUMOWANIE
 • Podstawową różnicą pomiędzy autem elektrycznym a spalinowym jest siła napędowa.
 • Samochód elektryczny potrafi częściowo odzyskać utraconą energię. Dzieje się to podczas hamowania.
 • Elektryka możesz ładować za pomocą domowego gniazdka lub ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów.
 • Najnowsze auta elektryczne na pełnej baterii potrafią przejechać ponad 600 km.
 • Samochód elektryczny generuje o ⅓ mniej dwutlenku węgla niż auto spalinowe.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Niestety te opinie pisane są przez ludzi którym się płaci za ich pisanie a szczególnie przez producentów samochodów elektrycznych. Ceny kilowatów wyciągnięte z bajek nie realne, oczywiście nic nie mówicie o użytkowaniu elektryka zimą, bo i po co przecierz lepiej nie mówić niewygodnych faktów o nich. Samochód spalinowy kilku letni można sprzedać że strata, ale się da. Używanego Elektryka kupi tylko ostatni desperat , lub idiota . Popełniłem w życiu wiele błędów ale kupno elektryka był największym!!! Pisanie artykułów opłacanych przez producentów aut elektrycznych to jedno wielkie kłamstwo.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC