Mycie samochodu w myjni czy na własnej posesji? Co się najbardziej opłaca?
Bardzo troszczysz się o swój samochód i dbasz, żeby zawsze wyglądał, jakby dopiero co opuścił salon? A może przekładasz mycie auta tak długo, jak tylko się da? Nieważne, do której grupy kierowców należysz, warto wiedzieć nie tylko, jak właściwie dbać o nadwozie swojego auta, ale też, który ze sposobów jego mycia najbardziej się opłaca.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mycie samochodu na podwórku nie zawsze jest możliwe
Omawianie sposobów mycia samochodu zaczniemy od tego w teorii najprostszego, a więc własnoręcznego. Kiedyś był on znacznie bardziej popularny, dzisiaj dotyczy już przede wszystkim osób posiadających własny dom z podjazdem, na którym można bez problemów doprowadzić pojazd do stanu czystości. Ale właśnie, czy na pewno można?
Okazuje się, że właśnie niekoniecznie, bo decydują o tym lokalne przepisy. Kierując się względami troski o środowisko, niektóre gminy zakazują bowiem mycia pojazdów na podwórkach, argumentując to używaniem przy tym chemikaliów, które potem są odprowadzane do gleby, zanieczyszczając wody gruntowe.
W większości przypadków mycie auta na własnej posesji jest jednak dopuszczalne, o ile zostaną przy tym zachowane odpowiednie środki ostrożności. Wchodząc na stronę BIP (Biuletyn Informacji Publicznej) właściwej gminy, można tam odnaleźć regulamin utrzymania czystości i porządku, a w nim informacje na temat mycia samochodów poza myjniami i warsztatami. Spójrzmy przykładowo, jak to wygląda we Wrocławiu.
Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami samochodowymi może odbywać się na terenie nieruchomości wyłącznie w miejscach przystosowanych do tego celu poprzez zapewnienie odprowadzania powstających ścieków do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej lub ogólnospławnej zgodnie z obowiązującymi przepisami, lub gromadzenie ścieków w zbiornikach bezodpływowych, przy użyciu środków ulegających biodegradacji. W szczególności takie ścieki nie mogą być odprowadzane do zbiorników wodnych, do ziemi oraz do kanalizacji deszczowej.
§ 25 ust. 1 Obwieszczenia Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 czerwca 2024 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały nr XXV/672/20 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia
Kwestia własnoręcznego mycia samochodu nie jest zatem tak prosta, jak mogłoby się wydawać i w gruncie rzeczy dzisiaj już niewielu kierowców decyduje się na takie rozwiązanie. Jeżeli jednak zadbasz o to, by ścieki były odprowadzane do sieci kanalizacyjnej lub gromadzone w przeznaczonym do tego zbiorniku bezodpływowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś sam zajął się czyszczeniem swojego auta. Wąż z wodą, wiadro, miękka gąbka, odpowiedni środek (byle nie płyn do mycia naczyń!) i można w ten sposób całkiem przyjemnie spędzić popołudnie.
Mycie samochodu w myjni ręcznej – czy to się opłaca?
Większość kierowców nie ma jednak albo możliwości, albo chęci do własnoręcznego umycia samochodu, zdecydowanie woląc się w tym celu udać do myjni. Ale i w tym punkcie pojawia się dylemat: jaką myjnię wybrać? Ręczną, automatyczną, a może bezdotykową? Porównajmy ich wady i zalety, zaczynając od myjni ręcznych.
Te cieszą się dziś znacznie mniejszą popularnością niż jakiś czas temu, ale wśród niektórych kierowców nadal pokutuje przekonanie, że to zdecydowanie najlepszy sposób mycia samochodu. Skąd się ono bierze? Przede wszystkim z faktu, że auto trafia w ręce fachowców, którzy wiedzą, jak się z nim właściwie obchodzić, a więc zadbają, by mycie nie okazało się w żaden sposób szkodliwe dla karoserii.
Problem jednak w tym, że nie zawsze się na takich fachowców trafia, a więc z usług myjni ręcznych korzystają głównie stali klienci, ufający ich pracownikom. Jeżeli jednak takich znasz lub myjnia posiada dobrą opinię, możesz liczyć na to, że otrzymasz profesjonalną, wykonaną dokładnie przez doświadczonych fachowców usługę – z pewnością jakościowo lepszą i bezpieczniejszą dla karoserii niż samodzielne mycie.
Oczywiście taka przyjemność musi swoje kosztować, dlatego na myjni ręcznej trzeba się liczyć z wyższymi kosztami niż w innych przypadkach. W zależności od zakresu usług trzeba będzie wydać nawet kilkadziesiąt złotych. Dolicz także czas, jaki będziesz musiał spędzić, oczekując na umycie auta.
Zalety korzystania z myjni ręcznych:
- dokładne mycie wykonane przez fachową obsługę,
- nie trzeba się martwić o zarysowanie i zniszczenie lakieru,
- możliwość dostosowania usługi do potrzeb klienta,
- wygoda.
Wady korzystania z myjni ręcznych:
- wyższa cena niż w myjniach automatycznych i bezdotykowych,
- dłuższy czas oczekiwania,
- mniejsza dostępność,
- trudność ze znalezieniem dobrych fachowców.
Myjnie automatyczne – czy warto z nich korzystać?
Swego czasu myjnie automatyczne to był prawdziwy hit! Płacisz, wjeżdżasz na myjnię i już po kilku chwilach odjeżdżasz lśniącym autem – kto by tak nie chciał? Minęło jednak trochę czasu i dzisiaj, choć myjni automatycznych nadal jest dużo, wiele z nich stoi bezużytecznie, bo kierowcy wolą skorzystać z innych rozwiązań. Czemu tak się stało?
Winą trzeba obarczyć niezbyt dobrą opinię, jaka przylgnęła do tego typu myjni, które uważa się za szczególnie szkodliwe dla lakieru, a przy tym niezbyt dokładne. Oczywiście nie wszędzie tak jest, bo są myjnie automatyczne, które poddaje się regularnej kontroli lub zamiast typowych twardych szczotek używa w nich innych, lepszych dla karoserii rozwiązań. Nie są to jednak częste przypadki, a nawet w nich ten sposób mycia pozostaje najbardziej inwazyjną techniką.
Warto też wspomnieć o tym, że korzystanie z myjni automatycznych może skończyć się dla właściciela samochodu dodatkowymi kosztami, jeśli wcześniej nie zapozna się z regulaminem myjni. Uzyskanie odszkodowania za szkodę powstałą w myjni to nie taka prosta sprawa i często słyszy się o przypadkach kierowców, którzy mieli w związku z tym problemy.
Serwis Wyborcza.biz opisał przypadek właściciela Mercedesa, z którego podczas mycia w myjni automatycznej została zerwana antenka do montowanej fabrycznie nawigacji. Ubezpieczyciel uchylił się od odpowiedzialności, twierdząc, że regulamin myjni zobowiązywał kierowcę do zdemontowania antenki. Problem jednak w tym, że była ona zamontowana na stałe, przez co klient stał na stanowisku, że myjnia powinna być przystosowana do takich przypadków. Niestety dla niego, ubezpieczyciel nie przyjął argumentacji i odrzucił jego odwołanie.
Zalety korzystania z myjni automatycznych:
- krótki czas mycia,
- niska cena,
- duża dostępność,
- brak konieczności opuszczania pojazdu.
Wady korzystania z myjni automatycznych:
- duże ryzyko uszkodzenia lakieru,
- niedokładne mycie,
- słabe efekty woskowania,
- konieczność zdemontowania zewnętrznych części pojazdu.
Czy myjnia bezdotykowa to najlepszy sposób na mycie auta?
Wreszcie dochodzimy do rozwiązania, które już od dawna cieszy się zdecydowanie największą popularnością wśród kierowców, a więc myjni bezdotykowych. Niewielki koszt, wygodne i swobodne korzystanie, duża dostępność – zalety tego typu myjni łatwo wymienić i trudno odmówić im racji. Nie zmienia to jednak faktu, że mają one też swoje słabsze strony.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo korzystania z myjni bezdotykowej zależy praktycznie tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli będziesz np. w niewłaściwy sposób korzystał z lancy, istnieje ryzyko uszkodzenia lakieru wodą pod wysokim ciśnieniem, z kolei niedokładne spłukanie proszku czyszczącego może spowodować powstanie zacieków.
Wreszcie trzeba pamiętać o tym, że mycie bezdotykowe już z zasady posiada spore ograniczenie. Sam strumień wody z chemikaliami może bowiem usunąć wierzchni brud, ale przy próbie pozbycia się bardziej uciążliwej warstwy zabrudzeń, nie da się uniknąć korzystania z gąbki czy szczotki. Oczywiście niektóre myjnie oferują mycie za pomocą szczotki z aktywną pianą.
Zalety korzystania z myjni bezdotykowych:
- szybkie mycie,
- niska cena,
- duża dostępność,
- możliwość wyboru różnych programów,
- możliwość wypłukania trudno dostępnych zakamarków samochodu.
Wady korzystania z myjni bezdotykowych:
- mniejsza dokładność mycia,
- usuwanie tylko wierzchnich zabrudzeń,
- ryzyko uszkodzenia karoserii wodą pod zbyt wysokim ciśnieniem.
Który sposób mycia auta najbardziej się opłaca?
Patrząc tylko na wymienione wyżej wady i zalety, można dojść do wniosku, że najlepszym sposobem na umycie samochodu jest bezapelacyjnie korzystanie z myjni bezdotykowych. Zdecydowanie największa liczba korzystających z nich kierowców wydaje się to potwierdzać, ale warto mieć przy tym na uwadze również inne czynniki.
Jakie? Choćby fakt, że jeśli zależy nam na dającym naprawdę dobry efekt myciu auta, to nic nie zastąpi oddania go w ręce profesjonalistów, którzy niczego nie przeoczą i będą przy tym używać właściwych środków i narzędzi. Oczywiście, mycie ręczne wiąże się zarówno z wyższymi kosztami, jak i innymi niedogodnościami, ale dla niektórych kierowców nie jest to wielki problem.
Jeśli jednak rzeczywiście zależy Ci przede wszystkim na wygodzie, zdecydowanie lepszym wyborem od najszybszej myjni automatycznej wydaje się mycie bezdotykowe. Owszem, wymaga ono trochę samodzielności, ale chyba lepsze to, niż ryzykowanie uszkodzeniem lakieru, prawda?
- Mycie samochodu na własnej posesji jest możliwe tylko w przystosowanych do tego miejscach.
- Mycie auta w myjni ręcznej jest dokładne i bezpieczne, ale zajmuje najwięcej czasu i jest najdroższe.
- Myjnie automatyczne to najtańsza opcja, która jest jednak najbardziej szkodliwa dla lakieru.
- Korzystanie z myjni bezdotykowych jest najpopularniejszym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że jego skuteczność i bezpieczeństwo zależy od samego użytkownika myjni.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o sposoby mycia samochodu
Nie. Zabraniają tego przepisy regulujące czystość i porządek w danych gminach wprowadzone z troski o ochronę środowiska. Zgodnie z nimi, mycie samochodu poza myjniami i warsztatami jest niedopuszczalne w miejscach publicznych, a na prywatnych posesjach możliwe tylko wtedy, gdy umożliwiają one odprowadzanie ścieków do instalacji sanitarnej lub do własnego zbiornika.
Myjnie automatyczne stosują najbardziej inwazyjną metodę mycia samochodów, korzystając z twardych szczotek, które grożą uszkodzeniem lakieru. Dodatkowo takie mycie jest niedokładne i powoduje ryzyko uszkodzenia wystających elementów nadwozia, które nie mogą być zdemontowane. W takim przypadku utrudnione może być z kolei uzyskanie odszkodowania.
Tak. Choć to pozornie bardzo bezpieczny, bo unikający bezpośredniego kontaktu z karoserią sposób mycia, tak naprawdę wszystko zależy od użytkownika. Polewanie lakieru wodą pod zbyt wysokim ciśnieniem ze zbyt małej odległości może go z łatwością uszkodzić, podobnie jak niedokładne spłukanie pozostających po myciu chemikaliów.
Dołącz do dyskusji