Na co powinien uważać każdy kierowca zimą?

Choć zima w Polsce jest zwykle dość łaskawa, kierowcy muszą liczyć się z tym, że czekają na nich zmienne warunki pogodowe, duże opady śniegu czy gołoledź. Przygotowanie auta do jazdy i sama podróż mogą trwać znacznie dłużej niż zwykle. Z jakimi problemami w trakcie sezonu zimowego może spotkać się każdy kierowca?

zagrozenia zima

Jakie zagrożenia czekają na kierowców zimą?

Zima to pora roku, która wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Zmienne i mało sprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że możesz spotkać się z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Jeśli to zlekceważysz, będziesz nieostrożny i nieodpowiednio przygotujesz się do zimy, musisz liczyć się z konsekwencjami.

Powinieneś uważać na:

 • gołoledź,
 • nagłe zmiany warunków pogodowych,
 • intensywne opady śniegu,
 • błoto pośniegowe.

Zimą dodatkowym problemem jest także przygotowanie samochodu do jazdy. Jeśli parkujesz swoje auto w indywidualnym garażu, jedynym Twoim zmartwieniem jest odśnieżenie podjazdu. Nie musisz skrobać i rozmrażać szyb, ani kłopotać się tym, że śnieg zasypie Twój samochód. Z kolei jeśli parkujesz swoje auto na dworze, wyjazd z parkingu zajmie Ci z pewnością o wiele więcej czasu niż zwykle. Musisz wówczas uporać się z zamarzniętymi, niekiedy zaparowanymi szybami oraz grubą warstwą śniegu zalegającą na aucie i wokół niego. Istotne jest zatem to, abyś zaopatrzył się w odpowiedni sprzęt, między innymi skrobaczkę i łopatę do odśnieżania.

Przeczytaj też: Zaparowane szyby w samochodzie – naturalne zjawisko czy usterka?

Niesprzyjające warunki pogodowe, które występują zimą, są powodem powstawania wielu wypadków. Na jakie zagrożenia się narażasz?

 • Źle odparowane lub rozmrożone szyby ograniczają Twoją widoczność, przez co możesz spowodować kolizję. 
 • Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz wpaść w poślizg na oblodzonej jezdni.
 • Zimą dość szybko robi się ciemno, co ogranicza Twoją widoczność i zwiększa ryzyko powstania wypadku.
 • Jeśli nie odśnieżysz swojego auta lub zrobisz to niedokładnie, stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Wówczas śnieg spadający z dachu Twojego samochodu podczas jazdy może ograniczyć Ci widoczność lub uderzyć w pieszego czy inny pojazd.

Jakie błędy popełniają kierowcy zimą?

Zimą istotne jest to, abyś wiedział, jak bezpiecznie prowadzić auto, czego unikać oraz jak postępować w pewnych sytuacjach. Nieodpowiednie przygotowanie lub niewiedza mogą doprowadzić Cię do powstania wielu nieprzyjemnych zdarzeń. 

Co utrudnia Ci jazdę autem zimą? Na jakie niebezpieczeństwa się narażasz?

 • Nie posiadasz odpowiedniego wyposażenia, czyli np. łopaty, skrobaczki, zmiotki, preparatów do odmrażania szyb czy kabli rozruchowych. Nawet jeśli parkujesz swoje auto w garażu, powinieneś posiadać potrzebne wyposażenie. Nigdy nie wiesz, kiedy może Ci się ono przydać.
 • Posiadasz stare opony lub w ogóle nie masz zimowego ogumienia. Przez to zdecydowanie ograniczasz przyczepność pojazdu.
 • Niedokładnie odśnieżasz auto, nie do końca rozmrażasz i odparowujesz szyby. Ograniczasz przez to swoją widoczność, a spadający z dachu Twojego auta śnieg to zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale i dla innych uczestników ruchu.
 • Jeździsz na tak zwanym zderzaku. Zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa, a przy gwałtownym naciśnięciu pedału hamulca możesz wpaść w poślizg. Ważne jest zatem zachowanie odpowiedniej odległości od pozostałych aut.
 • Jeździsz bocznymi drogami. Często nie są one tak często odśnieżane i uczęszczane przez inne pojazdy, jak główne trasy.
 • Jeździsz z nadmierną prędkością. Jeśli zignorujesz niekorzystne warunki pogodowe, możesz wpaść w poślizg.
 • Reagujesz gwałtownie podczas wpadnięcia w poślizg. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli zdejmiesz nogę z gazu i postarasz się wyprowadzić auto na prosty tor jazdy. Z pewnością popełnisz duży błąd, jeśli zaczniesz mocno hamować.
 • Nie dbasz o dobry stan swojego akumulatora. Przez niskie temperatury Twoje auto może mieć trudności z odpaleniem. Kontroluj więc stan swojego sprzętu.

Na jakie kary narażają się kierowcy w trakcie zimy?

W przypadku kiepskich warunków pogodowych istotne jest to, abyś zachował należytą ostrożność i prowadził swój pojazd z odpowiednią, bezpieczną prędkością. Musisz dostosować się do przepisów. W innym przypadku grozi Ci mandat. 

Za jakie przewinienia możesz dostać mandat?

Jeżeli poruszasz się autem, na którym zalega kopuła śniegu, narażasz na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu. W związku z tym za takie przewinienie grozi Ci mandat w wysokości nawet do 3000 zł. Za nieodśnieżone lub pokryte lodem szyby możesz otrzymać maksymalnie 12 punktów karnych.

 • Mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne i światła

Za przykryte śniegiem światła i elementy sygnalizacyjne grozi Ci kara w wysokości 300 zł i maksymalnie 8 punktów karnych. Jeżeli masz nieodśnieżone lub zasłonięte tablice rejestracyjne, zapłacisz mandat w kwocie 500 zł i otrzymasz maksymalnie 8 punktów karnych.

 • Mandat za odśnieżanie pojazdu przy włączonym silniku

Mimo że odśnieżanie auta przy włączonym silniku jest dość częste, a dzięki temu możesz przyspieszyć rozmrażanie i przygotowanie swojego samochodu do jazdy, jest to niezgodne z przepisami. Według prawa nie możesz oddalać się od odpalonego pojazdu, pozostawiać go na postoju z odpalonym silnikiem w obszarze zabudowanym oraz korzystać z samochodu, generując nadmierny hałas lub nadmierną emisję spalin. Wówczas za odśnieżanie auta przy włączonym silniku w terenie zabudowanym grozi Ci mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny. Jeśli użytkujesz pojazd, generując przy tym nadmierny hałas i dużą emisję spalin, grozi Ci kara w kwocie 300 zł.

Przeczytaj też: Taryfikator mandatów 2024 – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?

Przeczytaj też: Jakie kary grożą kierowcom nieodśnieżonych samochodów?

Jak przygotować się do jazdy zimą?

Przygotowanie auta do zimy pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych i stresujących sytuacji. Zadbasz w ten sposób o swój budżet – bez tego właściwego przygotowania narażasz się na dodatkowe koszty związane np. z naprawą pojazdu po stłuczce.

 1. Zadbaj o odpowiednie opony

Dzięki temu łatwiej jest Ci zapanować nad pojazdem. Zwiększasz przyczepność auta, zmniejszasz ryzyko wpadnięcia w poślizg i skracasz drogę hamowania. 

 1. Zaopatrz się w odpowiednie wyposażenie

Zima potrafi zaskoczyć, dlatego ważne jest to, aby na wyposażeniu Twojego pojazdu znajdowała się łopata, skrobaczka, odmrażacz, mata na szybę i kable rozruchowe. Niekiedy przydatna może okazać się również linka holownicza, a w górskich terenach łańcuchy na opony.

 1. Sprawdź stan swojego akumulatora

Im słabszy akumulator, tym trudniej będzie Ci odpalić auto w minusowych temperaturach. Zadbaj więc o dobry stan baterii.

 1. Zadbaj o wycieraczki i uszczelki

Dzięki odpowiednim wycieraczkom zapewnisz sobie lepszą widoczność. Dobrej jakości sprzęt dłużej Ci posłuży. Uszczelki blokują przedostawanie się wody do auta, ograniczając przy tym parowanie szyb, zadbaj więc o ich dobry stan.

 1. Zadbaj o odpowiednie płyny eksploatacyjne

Zaopatrz się w zimowy płyn do spryskiwaczy. Sprawdź także kondycję płynu hamulcowego, chłodniczego i oleju silnikowego. Ich kiepski stan może prowadzić do awarii.

 1. Skorzystaj z kursu doskonalenia techniki jazdy

Dzięki szkoleniu z instruktorem nauczysz się, jak wychodzić z poślizgu. 

Przeczytaj też: Jak przygotować samochód do sezonu zimowego? Ważne porady dla kierowców

jak przygotować samochód do jazdy zimą

Jak zabezpieczyć auto na zimę?

Twój samochód przez cały rok jest narażony na udział w wypadku lub awarię. Zimą zagrożenie to jest jeszcze większe. Możesz spotkać się z sytuacją, kiedy:

 • w wyniku mrozu Twoje auto nie będzie chciało odpalić,
 • przez kiepskie warunki pogodowe wpadniesz w poślizg i spowodujesz wypadek,
 • w wyniku dużych opadów śniegu drzewo, obok którego zaparkujesz, złamie się i upadnie na Twoje auto,
 • dojdzie do uszkodzenia przedniej szyby w Twoim aucie przez żwir wyskakujący spod kół mijanych samochodów,
 • dojdzie do uszkodzenia opony w Twoim aucie,
 • Ty lub Twój pasażer doznacie uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.

Możesz zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia takich sytuacji. Wystarczy, że kupisz odpowiednie ubezpieczenie. Dobrym rozwiązaniem jest ochrona:

Cenę różnych form ochrony sprawdzimy na przykładzie 48-letniego Andrzeja, który jest właścicielem auta marki Dacia Duster z 2015 roku. Pojazd posiada silnik benzynowy o pojemności 1,6 l. Żonaty mieszkaniec Ostrołęki ma prawo jazdy od 30 lat. Posiada ponad 10-letnią, bezszkodową historię ubezpieczenia OC i AC. Jakie oferty Andrzej otrzymał od towarzystw?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
TrastiOC
assistance z pomocą po wypadku
490 zł
UNIQA OC
assistance z pomocą po awarii, wypadku, kradzieży oraz wsparciem w przypadku niesprawnego akumulatora
587 zł
UNIQAOC
assistance z pomocą po awarii, wypadku, kradzieży oraz wsparciem w przypadku niesprawnego akumulatora
ochrona opon
616 zł
TrastiOC
assistance z pomocą po wypadku
ochrona szyb
682 zł
mtu24.pl OC
AC mini od kradzieży
687 zł
UNIQAOC
AC pełne
NNW
assistance z pomocą po awarii, wypadku, kradzieży oraz wsparciem w przypadku niesprawnego akumulatora
878 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [kwiecień 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, na co powinien uważać każdy kierowca zimą

Jakie zagrożenia czekają zimą na kierowców?
Jakie błędy popełniają kierowcy zimą?
Jak przygotować auto do jazdy zimą?
PODSUMOWANIE
 • Zimą warunki pogodowe sprawiają, że wydłuża się droga hamowania i zmniejsza przyczepność pojazdu. Wówczas możesz wpaść w poślizg.
 • Jeśli nie odśnieżysz, nie odmrozisz swojego auta lub zrobisz to niedokładnie, narażasz na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu.
 • Za nieodśnieżony samochód, pokryte śniegiem tablice rejestracyjne i światła oraz odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem grozi Ci mandat i punkty karne.
 • Kurs doskonalenia techniki jazdy pozwoli Ci przygotować się do jazdy zimą. Dzięki temu dowiesz się, jak panować nad pojazdem i wychodzić z poślizgu.
 • Odpowiednie ubezpieczenie pomoże Ci w nieprzewidzianych sytuacjach, z którymi możesz się spotkać zimą. Mowa tu o autocasco, NNW, assistance, ochronie szyb, opon i akumulatora.

Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC