Co liczby mówią o bezpieczeństwie, czyli o najczęściej spotykanych wypadkach

Można zmierzyć liczbę poszkodowanych i sprawców wypadków, ale nie da się uniknąć konsekwencji samych zdarzeń drogowych. Kierowcy lękają się o swoje bezpieczeństwo w czasie świątecznych i wakacyjnych wyjazdów, a rodzice ze strachem myślą o wypadkach szkolnych autokarów i utonięciach dzieci w stawach czy jeziorach. Tymczasem wielu groźnym sytuacjom można zapobiec.

statytyki wypadków

Jakie są najczęściej spotykane wypadki drogowe w Polsce?

Według policyjnego raportu “Wypadki drogowe w 2022 roku”, w całej Polsce zgłoszono wtedy 21 322 wypadków. To mniej niż w latach 2010-2019, kiedy liczba zdarzeń tego typu rokrocznie przekraczała 30 tysięcy, a cieszyć może również, że niewielki spadek odnotowano także w zestawieniu z poprzednim rokiem.

Jednak niespełna 22 tysiące wypadków z blisko 1,9 tysiącami zabitych i 25 tysiącami rannych to wciąż bardzo dużo. Z większą dawką ostrożności i wiedzy można było uniknąć wielu tragicznych wydarzeń.

Zgodnie z powyższymi statystykami do wypadków drogowych kolejno najbardziej przyczyniły się:

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4526 przypadków),
 • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4468),
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (2251),
 • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1662),
 • w tym nieprawidłowe wyprzedzanie (924).

Dodatkowo na autostradach często dochodziło do silnego zmęczenia, a nawet zaśnięcia kierowców (562 zdarzeń), dużo wypadków było także skutkiem niestosowania się do sygnalizacji świetlnej (307 zdarzeń).

Znajomość najczęstszych przyczyn wypadków może zwrócić uwagę właścicieli pojazdów na konieczność zachowania ostrożności w wyżej wymienionych sytuacjach. Istotna jest też wiedza o rodzajach wypadków drogowych, które zachodzą najczęściej. W 2022 roku były to szczególnie zderzenia pojazdów i najechania na pieszego.

Rodzaje wypadków drogowychLiczba wypadków w 2022 roku
Boczne zderzenie pojazdów6714
Najechanie na pieszego4609
Tylne zderzenie pojazdów2627
Czołowe zderzenie pojazdów2161
Wywrócenie się pojazdu1801
Najechanie na drzewo1090
Inny rodzaj wypadku763
Zdarzenie z pasażerem546
Najechanie na znak lub słup296
Najechanie na barierę ochronną248
Najechanie na pojazd unieruchomiony187
Najechanie na zwierzę173
Zdarzenie z osobą UWR70
Najechanie na dziurę, wybój37
Opracowanie własne na podstawie Raportu KGP

Ważne jest nie tylko to, do jakich wypadków dochodzi najczęściej, ale i to, kiedy należy zachować szczególną czujność. Nikogo nie zdziwi większa liczba wypadków przypadająca na okres świątecznych wyjazdów i wakacyjnych urlopów, zwłaszcza w czerwcu (11,0% wypadków), lipcu (10,1% wypadków) i sierpniu (10,3% wypadków). Najtragiczniejszy pod względem liczby ofiar śmiertelnych okazał się również sierpień (203 zabitych). O dziwo, zdecydowanie najwięcej wypadków miało miejsce wcale nie o zmroku lub w nocy, gdy widoczność jest ograniczona, lecz w ciągu dnia (ponad 72%).

Najwięcej wypadków (aż 14 349) miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, tylko 3991 wtedy, gdy było pochmurno, a 2557, gdy padał deszcz. Uciążliwe dla kierowców mgły i dymy mogły przyczynić się tylko do 200 wypadków.

Najczęściej wypadki przydarzały się między godziną 13.00 a 19.00, a dochodziło do nich szczególnie często w piątki (17%), poniedziałki (15,2%) i środę (15,3%). Najmniej wypadków miało miejsce w niedziele — tylko 10,3%, mimo że to właśnie wtedy często wraca się z weekendowych wyjazdów.

Jakie wnioski można wyciągnąć z powyższych statystyk? Między innymi takie, że ostrożność należy zachować zawsze, nawet wtedy, gdy wydaje się, że warunki atmosferyczne i widoczność na drodze są jak najlepsze.

Na co powinni uważać piesi?

W 2022 roku piesi stanowili drugą po kierowcach najliczniejszą grupę osób powodujących wypadki drogowe — z ich winy doszło do 1084 zdarzeń. Jest kilka sytuacji, w których powinni zachować szczególną ostrożność, nie tylko wybierając się do pracy w swoim mieście, ale i przemieszczając się w czasie wakacyjnego lub świątecznego urlopu. Co w 2022 roku znalazło się wśród najczęstszych przyczyn wypadków z winy pieszych?

 • Wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem,
 • wtargnięcie na jezdnię zza przeszkody,
 • przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu,
 • wejście na jezdnię przy czerwonym świetle,
 • leżenie, siedzenie, klęczenie na jezdni,
 • chodzenie nieprawidłową stroną drogi,
 • zatrzymanie się lub cofnięcie.

Z wymienionych przyczyn najczęściej występowały nieostrożne wtargnięcia na jezdnię i to one były najbardziej tragiczne w skutkach. W niemal co drugim spowodowanym przez to wypadku zginął człowiek.

Co jest ważne w czasie wyjazdu na wycieczkę rowerową?

Jedną z chętnie wybieranych form spędzania wolnego czasu są wycieczki rowerowe. Również one mogą zakończyć się wypadkami — dokładnie 3685 wypadkami w 2022 roku. Zginęło w nich aż 170 rowerzystów. 

W 2022 roku najczęściej dochodziło do wypadków, gdy rowerzysta:

 • nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu,
 • nie dostosował prędkości do warunków ruchu,
 • nieprawidłowo wykonywał manewr skrętu.

Do większej liczby wypadków, w których poszkodowani byli rowerzyści, doszło z winy kierowców innych pojazdów. Stało się tak między innymi w wyniku:

 • nieprzestrzegania zasad ustępowania pierwszeństwa przejazdu,
 • nieprawidłowego przejeżdżania przez drogę dla rowerów,
 • nieprawidłowego wyprzedzania.

Rowerzyści powinni korzystać z pasa dla rowerów lub ścieżki rowerowej. Nie powinni przejeżdżać po przejściach dla pieszych, tylko przeprowadzić po nich rower. Muszą zadbać o wyposażenie roweru w hamulec, dzwonek oraz białe i czerwone światło. Powinni też pamiętać o noszeniu kasku.

Dlaczego zdarzają się wypadki w trakcie zimowych wyjazdów?

Brak wiedzy na temat bezpieczeństwa w górach nieraz staje się usprawiedliwieniem lekkomyślnego zachowania turystów, snowboardzistów i narciarzy. Tymczasem obecnie nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy czy drogich przewodników i poradników, a tylko i wyłącznie dostęp do internetu. Informacje o tym, jak postępować w rozmaitych sytuacjach w czasie wypoczynku w górach, znajdują się między innymi na stronie GOPR-u. Organizacja ta w 2023 roku przeprowadziła aż 2677 interwencji, co świadczy o tym, ile wypadków wydarza się w górach.

Przykład

Z kroniki Grupy Podhalańskiej GOPR-u można dowiedzieć się, jak wiele interwencji muszą przeprowadzać ratownicy. Na początku wakacji w 2020 roku, w dniach 26-28 czerwca, sama Grupa Podhalańska przeprowadziła 5 akcji ratowniczych. Zaginiony mężczyzna w Gorcach odnalazł się cały i zdrowy, ale w okolicach Zasadnego znaleziono martwego 47-latka. Poza tym w tamtych dniach GP GOPR udzieliła pomocy turystce z urazem kończyny dolnej, kobiecie z raną kłutą kończyny górnej i mężczyźnie z raną ciętą.

Na stokach narciarskich często dochodzi do uszkodzenia kończyn, trochę rzadziej do urazów pleców lub głowy. Żeby ich uniknąć nie wystarczy uprawiać sportu w dobrych warunkach atmosferycznych. W przypadku urazów, do których doszło na stokach, jest podobnie, jak przy wypadkach drogowych: paradoksalnie najczęściej zdarzają się przy dobrej widoczności i korzystnej pogodzie.

Można ograniczyć ryzyko wypadku przez udział w odpowiednich szkoleniach narciarskich, zakup dobrej jakości sprzętu, w tym kasku ochronnego i unikanie podejmowania aktywności fizycznej, gdy odczuwa się silne zmęczenie. Z kolei konsekwencji finansowych uszczerbku na zdrowiu można uniknąć, wykupując przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne, obejmujące sporty zimowe. Informacje o ubezpieczeniach narciarskich i snowboardowych można znaleźć w artykule na: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-sportowe-na-narty-i-snowboard/

Jak można uniknąć wypadków w czasie wakacyjnego wyjazdu?

Pomijając wypadki drogowe, jednymi z najczęstszych wypadków, do których dochodzi w czasie wakacyjnych wyjazdów, są utonięcia. Podczas wakacji w 2023 roku w Polsce odnotowano 192 utonięcia – to o 24 osoby więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W całym 2022 roku doszło do 419 utonięć. W ostatnich latach utonięcia były spowodowane zwykle:

 • kąpielą w miejscu niestrzeżonym, ale nie zabronionym,
 • kąpielą w miejscu zabronionym,
 • nieostrożnością w czasie przebywania nad wodą,
 • nieostrożnością w czasie łowienia ryb.

Najczęściej dochodziło do utonięć w rzekach, jeziorach i stawach (276 przypadków). Dużo częściej tonęli mężczyźni niż kobiety (372 do 47) i raczej dorośli lub nastolatkowie niż dzieci (ponad 80% przypadków dotyczyło osób powyżej 30. roku życia). Często jedną z przyczyn utonięcia było spożycie alkoholu przed wejściem do wody (107 przypadków).

Unikanie kąpieli w niestrzeżonych miejscach i zachowanie ostrożności w czasie przebywania nad wodą pomagają zmniejszyć ryzyko utonięcia. Ważne jest również to, żeby nie wchodzić do wody po dłuższym czasie przebywania na słońcu oraz stosować kamizelkę ratunkową w czasie pływania na sprzęcie wodnym.

W razie zauważenia osoby tonącej należy niezwłocznie poinformować ratownika o tym, że potrzebna będzie jego pomoc. Samodzielne udzielenie pomocy może być trudne i ryzykowne. Jeżeli jednak zajdzie konieczność przeprowadzenia akcji ratunkowej na własną rękę, należy najpierw zadzwonić na numer 112 albo polecić to innej osobie znajdującej się nad wodą. Zapoznanie się z zasadami pierwszej pomocy w takiej sytuacji powinno poprzedzić wakacyjny wyjazd nad rzekę czy jezioro.

Wiedza na temat sposobów udzielania pierwszej pomocy przyda się również w razie wypadków innego rodzaju. Wymienione w tym artykule najczęściej spotykane wypadki nie są oczywiście jedynymi, jakie mogą przytrafić się na wyjeździe. Tym bardziej warto wiedzieć, jak poradzić sobie w przypadku różnych tego typu zdarzeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najczęściej spotykane wypadki

W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?
Na co powinni uważać rowerzyści?
Jak zapewnić bezpieczeństwo na stoku narciarskim lub w trakcie wycieczki górskiej?
Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad jeziorem?
PODSUMOWANIE
 • W 2022 roku doszło w Polsce do 21 322 wypadków drogowych.
 • Wypadki drogowe były spowodowane najczęściej nieustąpieniem pierwszeństwa oraz niedostosowaniem prędkości do warunków.
 • W 2022 roku doszło w Polsce do 1084 wypadków z winy pieszych.
 • Do wypadków z udziałem rowerzystów doszło w 2022 roku 3685 razy.
 • W górach dochodzi do wypadków przede wszystkim z powodu niewiedzy turystów.
 • Można zapobiec wypadkom podczas wakacji nad wodą, np. kąpiąc się tylko w dozwolonych miejscach i unikając wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu.
Źródła:
 • https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
 • https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia
 • https://www.gopr.pl/

Zuzanna Sośnicka
Autor artykułu: Zuzanna Sośnicka

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i redaktorka. Nie ustaje w nauce, wciąż poznając branżę ubezpieczeniową i udostępniając swoją wiedzę czytelnikom poradników porównywarki Mubi. Wierzy, że nawet najtrudniejsze zagadnienia ze świata ubezpieczeń można wyjaśnić w przystępny sposób. Prywatnie uwielbia piec ciasta, czytać książki oraz opiekować się dziećmi i zwierzętami.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC