Najczęściej ubezpieczane samochody w miastach wojewódzkich – koszty OC

Z danych porównywarki Mubi wynika, że jeżeli kierowca zamieszkały w jednym z największych polskich miast ubezpiecza samochód, to z dużym prawdopodobieństwem chodzi o auto niemieckiej marki. Jakie jeszcze pojazdy cieszą się największą popularnością i ile trzeba zapłacić za ich OC?

najczęściej ubezpieczane samochody

Średnie ceny OC – kierowcy z największych miast płacą więcej

709 zł płacili średnio za ubezpieczenie OC kierowcy, którzy skorzystali w grudniu z porównywarki na mubi.pl. Taki wynik był wypadkową wielu czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu składki, począwszy od wybranego zakresu ochrony, przez parametry samochodu, po cechy jego właściciela. Wśród tych ostatnich można wyróżnić choćby wiek czy stan cywilny danego kierowcy, ale szczególnie istotne znaczenie dla ubezpieczyciela ma miejsce zamieszkania jego potencjalnego klienta. Dlaczego tak jest?

Wyjaśnienia trzeba szukać w pojęciu ryzyka ubezpieczeniowego, które towarzyszy objęciu każdego kierowcy ochroną. Im ono większe, tym droższa jest jego składka, jeśli z kolei prawdopodobieństwo wystąpienia stłuczki czy wypadku będzie niskie, kierowca zwiększa swoje szanse na najtańsze OC. I tu wracamy do miejsca zamieszkania, ponieważ to właściciele aut pochodzący z dużych miast są obarczeni większym ryzykiem od pozostałych. Natężenie ruchu na ulicach, liczba zarejestrowanych pojazdów, statystyki wypadkowe – to wszystko sprawia, że możesz zapłacić droższe OC, po prostu mieszkając w wielkim mieście.

Ekspert Mubi radzi:

Oczywiście koszt OC zależy nie tylko od miejsca zamieszkania. W grudniu znalazł się choćby kierowca, który za ubezpieczenie swojego auta zapłacił zaledwie 188 zł, mimo że mieszka w Łodzi, a więc stolicy województwa! Adres jest zatem istotny, ale nie najistotniejszy. Dla ubezpieczycieli ważniejsze jest np. Twoje doświadczenie za kierownicą czy historia ubezpieczenia. Jeśli masz za sobą długie lata bezszkodowej jazdy, miejsce zamieszkania nie będzie miało tak dużego znaczenia przy obliczaniu składki

Czy kierowcy z dużych ośrodków miejskich płacą za ubezpieczenie samochodu więcej od krajowej średniej? Patrząc na średnie ceny OC z grudnia w dziesięciu największych miastach wojewódzkich, można powiedzieć, że tak – w większości z nich różnica wyniosła kilkadziesiąt złotych.

Wśród mieszkańców miast wojewódzkich są jednak również tacy, którzy w grudniu płacili za OC średnio mniej od pozostałych polskich kierowców. Takimi szczęściarzami okazali się mieszkańcy Opola (689 zł) i Rzeszowa (689 zł).

Najpopularniejsze marki samochodów w miastach wojewódzkich

Dość wysokie koszty ubezpieczenia auta w dużych miastach nie oznaczają jednak, że ich mieszkańcy rezygnują z posiadania samochodów, a przez to nie szukają ubezpieczenia OC. Wręcz przeciwnie, stale zwiększająca się liczba pojazdów, a także związana z tym konieczność zakupu obowiązkowej ochrony od odpowiedzialności cywilnej sprawiają, że kierowcy tym chętniej szukają jak najkorzystniejszych opcji ubezpieczenia, a takie daje im kalkulator OC AC Mubi.

Zebrane w nim dane pozwalają nam z kolei na realną ocenę tego, jakie auta ubezpieczają mieszkańcy polskich miast. Sprawdzając po trzy najczęściej ubezpieczane przez użytkowników Mubi marki w każdym mieście wojewódzkim, udało się ustalić, że w sumie było ich zaledwie siedem.

Miasto wojewódzkieNajczęściej ubezpieczana markaDruga najczęściej ubezpieczana markaTrzecia najczęściej ubezpieczana marka
BiałystokOpelBmwVolkswagen
BydgoszczOpelBmwVolkswagen
GdańskVolkswagenFordOpel
Gorzów WielkopolskiVolkswagenFordOpel
KatowiceOpelVolkswagenFord
KielceBmwVolkswagenFord
KrakówOpelVolkswagenBmw
LublinOpelAudiFord
ŁódźOpelBmwVolkswagen
OlsztynFordBmwAudi
OpoleVolkswagenOpelToyota
PoznańVolkswagenOpelFord
RzeszówBmwAudiVolkswagen
SzczecinVolkswagenFordBmw
ToruńVolkswagenOpelFord
WarszawaBmwOpelVolkswagen
WrocławVolkswagenBmwOpel
Zielona GóraVolkswagenRenaultAudi
Źródło: Dane na podstawie kalkulacji użytkowników Mubi (grudzień 2023)
  • Żadna marka nie pojawiała się w pierwszej trójce zestawienia w każdym mieście wojewódzkim – najbliższe tego były Volkswagen (16 miast) i Opel (13 miast);
  • kolejne miejsca zajęły BMW, które pojawiło się na listach w 10 miastach i Ford (9 miast);
  • Audi trafiło do pierwszej trójki 4 razy.

A która marka samochodowa najczęściej zajmowała miejsce na samym szczycie zestawienia? Kierowcy z 8 województw najbardziej upodobali sobie Volkswageny, podczas gdy w 6 województwach najczęściej ubezpieczane były Ople i 3 BMW.

Ciekawie wyglądają także dane dotyczące procentowego rozkładu najczęściej ubezpieczanych samochodów w wybranych miastach wojewódzkich. W większości przypadków, marki które znajdowały się na czele zestawienia, nie przekraczały poziomu 10%, co jest zrozumiałe, bo trudno oczekiwać, żeby w liczących setki tysięcy mieszkańców miastach wyraźnie dominował jeden rodzaj pojazdów. Zdarzały się jednak wyjątki, przykładowo:

  • około 13% kierowców z Opola i Gorzowie Wielkopolskim szukało OC dla Volkswagena;
  • BMW było szczególnie popularne w Kielcach, gdzie ubezpieczenia dla pojazdów tej marki szukało ponad 9% kierowców;
  • ponad 10% wyszukiwań dotyczyło Fordów w Olsztynie.

Najczęściej ubezpieczane marki, ale niekoniecznie najniższe ceny

Jak widać, w zestawieniach najczęściej ubezpieczanych marek w miastach wojewódzkich zdecydowanie dominują auta niemieckie. Opel, Volkswagen, BMW i Ford łącznie pojawiły się w nich w 45 przypadkach na 54 możliwe!

Marką, która była najczęściej wybierana przez większość mieszkańców danego województwa, okazało się natomiast Volkswagen, wygrywające zestawienie w ośmiu z nich. W tabeli można zobaczyć, o które miasta chodzi, a także ile wyniósł w nich średni koszt OC dla Volkswagena.

MiastoOdsetek ubezpieczanych VolkswagenaŚrednia cena OC dla Volkswagena
Gdańsk11,80%974 zł
Gorzów Wielkopolski12,40%787 zł
Opole13,58%738 zł
Poznań9,86%818 zł
Szczecin9,51%904 zł
Toruń8,69%776 zł
Wrocław9,36%846 zł
Zielona Góra11,98%770 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników Mubi (grudzień 2023)

Duże liczby ubezpieczanych samochodów w większości przypadków nie idą w parze z niskimi kosztami OC. O takich nie mogli mówić zwłaszcza kierowcy z Gdańska, którzy za ubezpieczenie Volkswagena płacili średnio aż 974 zł, czyli o 265 zł więcej, niż wynosi ogólnopolska średnia (709 zł).

Nieco inaczej prezentuje się natomiast powyższe zestawienie, gdy porównamy średnie ceny OC Opli z wybranych miast wojewódzkich z ogólnym wynikiem dla całej marki, który w grudniu wyniósł 696 zł. Okazuje się wówczas, że w Rzeszowie kosztowało ono tylko 582 zł, czyli znacznie mniej niż średnia cena dla całego kraju.

Co z tego wszystkiego wynika? Przede wszystkim można dojść do wniosku, że posiadanie auta szczególnie popularnej marki nie jest dla ubezpieczycieli aż tak istotne i o cenie OC w wielu przypadkach decydują inne czynniki.

Czy do podobnych wniosków można dojść, zestawiając średnie ceny OC samochodów najpopularniejszych marek z innych miast wojewódzkich? Sprawdźmy!

MiastoNajpopularniejsza markaOdsetek ubezpieczanych autŚrednia cena OC
BiałystokOpel8,96%643 zł
BydgoszczOpel10,74%773 zł
KatowiceOpel8,75%766 zł
KielceBMW973%832 zł
KrakówOpel8,04%713 zł
LublinOpel10,92%797 zł
ŁódźOpel8,15%835 zł
OlsztynFord10,30%684 zł
RzeszówBMW7,82%801 zł
WarszawaBMW8,10%957 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników Mubi (grudzień 2023)

Ogólne wnioski są dość podobne – OC dla pojazdów najczęściej ubezpieczanych marek jest w większości miast wojewódzkich droższe od krajowej średniej. Co więcej, bardzo duże różnice w cenach widać, nawet porównując średnią cenę najpopularniejszej marki w danym mieście z ogólną wysokością obliczanej tam składki.

Skrajnym przykładem jest Warszawa, gdzie właściciele BMW (stanowiący ponad 8% wszystkich kierowców) płacili średnio za ich OC prawie o 130 zł więcej od pozostałych. Z drugiej strony, przestaje to aż tak dziwić, gdy spojrzymy na ogólny koszt ubezpieczenia dla BMW, który w grudniu wyniósł aż 887 zł – więcej w tym miesiącu wydawali właściciele marek uznawanych za luksusowe (m.in. Rolls-Royce, Lamborghini, Ferrari i Bentley).

Ubezpieczenie nie tylko dla nowych samochodów

Znając już najpopularniejsze marki samochodów, które są ubezpieczane w największych polskich miastach, można zadać jeszcze jedno pytanie: czy mówimy tu o nowych, po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce autach? Odpowiedź będzie raczej negatywna.

Skąd tak wniosek? Wystarczy rzucić okiem do artykułu na temat ubezpieczanych i nowo rejestrowanych samochodów, w którym przedstawiono dane na temat pierwszych rejestracji nowych samochodów. Na podstawie jego oraz danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego okaże się, że najchętniej kupowanymi autami w Polsce w 2023 roku są samochody marki Toyota, Kia i Skoda, które albo w ogóle nie pojawiły się wśród najczęściej ubezpieczanych samochodów w miastach wojewódzkich, albo stanowiły tam niewielki ułamek całości.

A co z markami, które wiodą prym w największych miastach? Volkswagen, BMW, Audi i Ford wylądowały na liście nowo rejestrowanych pojazdów od początku zeszłego roku na miejscach odpowiednio czwartym, szóstym, dziewiątym i dziesiątym, a Opli nie ma nawet w pierwszej dziesiątce!

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli chodzi o konkretne modele, to w pierwszej dziesiątce nowych aut zarejestrowanych w Polsce od początku 2023 roku swoich przedstawicieli z marek, które były najczęściej rejestrowane w miastach wojewódzkich, miała tylko Toyota (m.in. Corolla i Yaris Cross).

Duża liczba ubezpieczanych aut wcale nie idzie zatem w parze z liczbą kupowanych nowych pojazdów. Znajduje to odbicie w informacji na temat średniego wieku samochodów w polskich miastach, który według danych Mubi wynosi ok. 16 lat. Polacy najczęściej ubezpieczają zatem auta co najmniej kilkuletnie i właśnie takich pojazdów należy się dopatrywać wśród marek, dla których najwięcej kierowców szuka taniego OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody ubezpieczane w miastach wojewódzkich

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC?
Jakie auta najczęściej ubezpiecza się w miastach wojewódzkich?
Czy popularne marki są tańsze w ubezpieczeniu?
PODSUMOWANIE
  • Średnie ceny OC dla właścicieli samochodów zamieszkałych w miastach wojewódzkich są zazwyczaj wyższe od kosztów ubezpieczenia dla pozostałych kierowców.
  • Do najczęściej ubezpieczanych samochodów w miastach wojewódzkich należą m.in. pojazdy marki Opel, BMW, Volkswagen i Ford.
  • Popularność danej marki nie przekłada się na niższe koszty ubezpieczenia OC.
  • Wśród najczęściej ubezpieczanych aut z miast wojewódzkich nie ma wielu nowych pojazdów. Polacy zwykle szukają OC dla kilkuletnich samochodów.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC