Najdroższe kraje świata – jakich kosztów się spodziewać i je ograniczyć?

Podróżowanie pozwala odkrywać świat, poznawać nowe religie, kultury i ciekawych ludzi. Interesujących kierunków nie brakuje. Decyzję dotyczącą tego, gdzie udasz się na wycieczkę, podejmujesz zapewne z uwzględnieniem budżetu, którym dysponujesz. Jedne kraje są tańsze, a inne droższe. W jaki sposób możesz wybrać kierunek swojej podróży? Które miejsca są najdroższe?

kajmany

Jak wybrać kierunek podróży?

Ciężko jest Ci podejmować decyzje dotyczące tego, który kraj odwiedzić? Nic dziwnego. Zwłaszcza jeśli możesz pozwolić sobie na jeden wyjazd w ciągu roku. Jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Wybór bywa zatem naprawdę trudny. 

Podczas wyboru kierunku na wyjazd sugeruj się wymienionymi poniżej kwestiami. Pozwolą Ci one w pewnym stopniu skategoryzować swoje pomysły na podróż i wybrać odpowiednie miejsce. 

 • Jakim budżetem dysponujesz?
 • Czy spełniłeś już wszystkie swoje podróżnicze marzenia? Jeśli nie, skup się na miejscach, które od dawna chcesz zobaczyć.
 • Jak dane miejsce oceniają inni podróżnicy?
 • Jak dużą popularnością cieszy się dane miejsce? Im mniej turystów, tym lepiej.
 • Jak lubisz spędzać czas na wakacjach?
 • Jaki cel wyjazdu będzie pasował do wybranego przez Ciebie terminu podróży?
CZY WIESZ, ŻE …

Cenne informacje, które mogą Ci się przydać zarówno przed, jak i w trakcie wyjazdu, uzyskasz na stronie rządowej. Wskazówki dotyczą między innymi wjazdu i pobytu, bezpieczeństwa, ubezpieczenia, przepisów i obyczajów danego kraju.

Przeczytaj też: Komunikaty MSZ a wyjazd za granicę

Ile wydasz na Bermudach?

Bermudy leżą w północnej części Oceanu Atlantyckiego na Morzu Sargassowym. To zespół 181 wysp koralowych, które stanowią terytorium zależne od Wielkiej Brytanii. Najwyższy punkt tego miejsca osiąga 69 m n.p.m. Bermudy są oddalone o około 1000 km od wybrzeża Ameryki Północnej. Tylko około 20 wysp archipelagu Bermudów posiada stałą populację. 10 największych łączy się ze sobą systemem mostów. Całkowita powierzchnia wszystkich wysp to zaledwie 53 km².

Z uwagi na to, że Bermudy są odizolowane od większości krajów i stawiają na import głównie z USA, są jednym z najdroższych miejsc do życia i wypoczynku. Około 80% żywności, artykułów konsumpcyjnych i pierwszej potrzeby jest importowanych. Bermudy żyją głównie z turystyki. Miasto Hamilton, czyli stolica tego kraju, uznawane jest za najdroższe miasto na świecie. Według serwisu Worlddata kraj ten znajduje się na pierwszym miejscu najdroższych miejsc na świecie.

Koszty wyjazdu i pobytu na Bermudach

 1. Lot i transport

Pierwsze wysokie opłaty odczujesz podczas rezerwacji biletów lotniczych. Na Bermudy nie dostaniesz się bezpośrednim lotem z Polski. Oznacza to, że podróż odbędzie się z jedną lub dwiema przesiadkami, zajmie wiele godzin, które spędzisz zarówno na lotnisku, jak i w samolocie. Za bilet jednoosobowy w obie strony zapłacisz kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Litr benzyny na bermudach to koszt 10 zł, a za bilet autobusowy zapłacisz średnio 20 zł.

 1. Pobyt

Koszty życia na Bermudach są prawie trzykrotnie wyższe od tych, które występują w Polsce. Droższa jest tutaj żywność i zakwaterowanie. Więcej zapłacisz za wyjście do restauracji, zakupy czy spędzanie wolnego czasu. 

Obiad w taniej restauracji dla jednej osoby wyniesie Cię średnio 170 zł. Trzydaniowy posiłek w lokalu średniej klasy to koszt około 330 zł. Za lokalne piwo zapłacisz 45 zł, kawę 20 zł, wodę 12 zł, a za paczkę papierosów 90 zł. 

Pobyt w 2-gwiazdkowym hotelu wyniesie Cię średnio 1200 zł. Za 4-gwiazdkowe zakwaterowanie zapłacisz dwa razy więcej. 

Atrakcje turystyczne Bermudów

Już samo położenie Bermudów sprawia, że są one miejscem bogatym w niezwykłą przyrodę. Pełne piaszczystych plaż, otoczone przejrzystą i turkusową wodą, rafami koralowymi. Z drugiej strony posiadają także bujne lasy iglaste, wiele gatunków kwiatów, rzadkich płazów, owadów i ptaków. Na wyspach znajduje się wiele profesjonalnych pól golfowych. 

Podczas pobytu na Bermudach będziesz chciał z pewnością skorzystać z atrakcji turystycznych. Za wypożyczenie kajaka zapłacisz 400 zł, za nurkowanie 700 zł, a zwiedzanie Hamilton to koszt 500 zł.

Na Bermudach warto zobaczyć:

 • stolicę Hamilton,
 • Kryształowe Jaskinie,
 • miasto St. George’s,
 • Muzeum Eksploracji Głębin,
 • ogród zoologiczny,
 • ogród botaniczny,
 • oceanarium.

Ile kosztuje pobyt w Szwajcarii?

Szwajcaria nie posiada dostępu do morza, ale zdecydowanie nadrabia pięknym i górzystym ukształtowaniem terenu. To jedno z najmniejszych państw w Europie. Mierzy zaledwie 220 km z północy na południe oraz 350 km ze wschodu na zachód.

Według serwisu Numbeo Szwajcaria to najdroższy kraj na świecie zaraz po Bermudach. Państwo to wielu turystom kojarzy się z produkcją sera. Okazuje się, że największą atrakcją turystyczną Szwajcarii są piękne Alpy, największe wodospady w Europie i światowej sławy muzea. Odnajdą się tu miłośnicy przyrody, sportów i kuchni. Kraj ten jest pełen atrakcji, z których możesz korzystać o każdej porze roku.

Koszty wyjazdu i pobytu w Szwajcarii

 1. Lot i transport

Do Szwajcarii dostaniesz się bezpośrednim lotem z Polski. Za bilet dla jednej osoby w obie strony zapłacisz zwykle około 1000 złotych. Niekiedy dzięki promocjom i zniżkom możesz kupić lot nieco taniej. 

Kraj ten słynie z doskonałej infrastruktury kolejowej. Ceny za przejażdżkę pociągiem do najwyżej położonej stacji w Europie, czyli Jungfraujoch, która znajduje się na wysokości 3454 m n.p.m., zaczynają się od około 1000 zł w obie strony. Możesz także zakupić tak zwany Swiss Travel Pass, czyli bilet, który uprawnia do korzystania z komunikacji publicznej – pociągów, autobusów i wyciągów górskich. Umożliwia także wstęp do 490 muzeów. Jego koszt za 4 dni waha się w granicach 1300–2100 zł, w zależności od klasy podróży. Jeśli planujesz dużo zwiedzać i podróżować po Szwajcarii, możesz rozważyć to rozwiązanie. Koszt 60-minutowego biletu komunikacji miejskiej w Zurychu to 30 zł, a za transport między miastami zapłacisz od 150 do nawet 350 zł. 

Jeśli chcesz korzystać z taksówek, musisz uiścić opłatę startową w wysokości 30 zł. Cena za kilometr to około 15 zł. Jeżeli planujesz wypożyczyć samochód na miejscu, za niewielkie miejskie auto zapłacisz średnio 150 zł za jeden dzień. Dolicz do tego koszt paliwa, czyli około 10 zł za litr benzyny i diesla. W Szwajcarii płatna jest także większość parkingów. Cena za 1 godzinę może wynieść nawet 15 zł.

 1. Pobyt

Za jedną dobę pobytu w hotelu zapłacisz około 350–400 zł. Tak zwane wakacyjne domy i mieszkania to koszt około 250–300 zł za noc. 

Za obiad w restauracji wydasz minimum 80 zł. W bardziej prestiżowych miejscach nawet od 100–160 zł. Za piwo i kawę w lokalu zapłacisz około 25 zł, a za paczkę papierosów mniej więcej 45 zł. 

Atrakcje turystyczne Szwajcarii

Bilet wstępu na wieżę Katedry w Genewie to koszt 35 zł. Za rejs po Jeziorze Genewskim zapłacisz około 50 zł, a za wejście do Muzeum Olimpijskiego w Lozannie – 90 zł.

Miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w Szwajcarii, jest wiele. Należy do nich:

 • Katedra w Genewie,
 • Jezioro Genewskie,
 • Muzeum Olimpijskie w Lozannie,
 • Muzeum Narodowe w Zurychu,
 • Wodospad Rheinfall,
 • Lucerna.

Ile zapłacisz za podróż na Kajmany?

Według serwisu Numbeo najdroższym miejscem na świecie zaraz po Szwajcarii są Kajmany. Są to 3 wyspy – Wielki Kajman, Cayman Brac i Mały Kajman. Ich powierzchnia to 264 km². Teren ten zamieszkuje niespełna 57 000 osób, z czego połowa żyje w stolicy – George Town. Podobnie jak Bermudy, wyspy te są zależne od Wielkiej Brytanii.

Koszty wyjazdu i pobytu na Kajmanach

 1. Lot i transport

Na Kajmany dotrzesz lotem z przesiadkami. Za bilet w obie strony zapłacisz mniej więcej 5000 zł. Jeśli chcesz korzystać z transportu autobusowego, na bilet musisz przeznaczyć około 12 zł. Przejazd taksówką to 25 zł za kilometr. Jeśli planujesz wynająć auto, przeznaczysz na to średnio 150 zł za jeden dzień. Koszt zatankowania paliwa to około 8 zł za litr. 

 1. Pobyt

Podczas pobytu na wyspach najwięcej pieniędzy przeznaczysz na wyżywienie oraz nocleg. Za kolację, która składa się z trzech dań, zapłacisz mniej więcej 300 zł. Za pół litra lokalnego piwa musisz dać 30 zł, za butelkę wody 10 zł, a za filiżankę kawy 25 zł. Paczka papierosów to koszt 50 zł. 

Zakwaterowanie jest horrendalnie drogie. Doba w 2-gwiazdkowym hotelu to koszt mniej więcej 650 zł. Za 4 gwiazdki zapłacisz aż 3200 zł. 

Atrakcje turystyczne na Kajmanach

Za jazdę konno po plaży na Wielkim Kajmanie zapłacisz od 430 zł. Wycieczka historyczna po George Town i bilet wstępu do Pedro St. James to koszt od 630 zł. Jeśli chcesz zobaczyć Cayman Crystal Caves, na podróż z transferem musisz przeznaczyć od 570 zł.

Jeśli wybierasz się na Kajmany, zobacz:

 • jaskinię Cayman Crystal Caves,
 • formacje wapienne Hell,
 • farmę żółwi Cayman Turtle Centre,
 • wodny świat podczas rejsu łodzią podwodną,
 • stolicę George Town.
atrakcje na kajmanach

Ile zapłacisz za ubezpieczenie do najdroższych miejsc świata?

Wysokie koszty życia na Bermudach, Kajmanach i w Szwajcarii to także spore opłaty związane z opieką medyczną. Jeśli ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz, a nie będziesz miał ubezpieczenia, w każdym obcym kraju odczujesz wszelkie koszty leczenia. 

Wizyta u szwajcarskiego lekarza i stomatologa wyniesie Cię od 500 do nawet 1500 zł. Doba w szpitalu to koszt około 4000 zł. AXA Partners przeanalizowała wypadki, jakich doznali ubezpieczeni w tej firmie i podliczyła opłaty za leczenie w poszczególnych krajach. W Szwajcarii za opiekę medyczną, leczenie, badania i hospitalizację spowodowaną kontuzją ręki i bólem w kolanie jednego z klientów towarzystwo zapłaciło 76 000 zł. Do opłat związanych z opieką medyczną dolicz także koszty transportu medycznego do Polski, kiedy Twój stan zdrowia nie pozwoli Ci na samodzielny powrót. Wówczas Twój długo wyczekiwany i wymarzony wyjazd może zakończyć się zapłaceniem olbrzymiego rachunku za koszty leczenia i przewóz.

Jeśli planujesz udać się w podróż, zadbaj także o to, aby zakupiona przez Ciebie polisa posiadała odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia. Ochrona musi wystarczyć na pokrycie wszelkich kosztów związanych z opieką medyczną. W innym przypadku różnicę pokryjesz z własnej kieszeni.

41-letnia Joanna wybiera się na 10-dniową wycieczkę do Szwajcarii. Ile zapłaci za ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje koszty leczenia, NNW oraz OC?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
54 zł
Proama KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
71 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
76 zł
SIGNAL IDUNA KL: 255 894 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 127 947 zł
80,61 zł
Wiener KL: 341 192 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 213 245 zł
88 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
88,97 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł
131 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024].

FAQ  – najczęściej zadawane pytania o najdroższe kierunki podróży

Jak wybrać kierunek podróży?
Jakie są najdroższe miejsca świata?
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży do najdroższych miejsc świata?
PODSUMOWANIE
 • Bermudy i Kajmany to wyspy, które są zależne od Wielkiej Brytanii. Ceny lotu i pobytu na terenie tych krajów są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.
 • Bermudy importują z USA większą część artykułów spożywczych i pierwszej potrzeby. Jest to spowodowane tym, że terytorium Bermudów leży z dala od pozostałych krajów.
 • Za podróż pociągiem do szwajcarskiej stacji Jungfraujoch zapłacisz około 1000 zł.
 • Jeśli doznasz kontuzji ręki i wystąpi u Ciebie ból w kolanie, za opiekę medyczną w Szwajcarii możesz zapłacić nawet 76 000 zł.
 • Polisa turystyczna do najdroższych krajów świata musi posiadać odpowiednią sumę ubezpieczenia. Jest to ważne, aby ochrona pokryła wszelkie koszty świadczeń.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!