Plaże na Majorce – TOP 9 najlepszych miejsc do plażowania!

Majorka przyciąga turystów spragnionych wrażeń! Latem największa z wysp archipelagu Balearów staje się mekką dla miłośników spędzania czasu nad wodą. Wśród nich są amatorzy leniwego wypoczynku oraz sportowych aktywności wodnych. Sprawdź, za co tak cenią wybrzeża Majorki!

majorka

Co mają do zaoferowania plaże Majorki?

Majorka to wypoczynkowy raj nie tylko dla Europejczyków. Aż 90% dochodów wyspy bierze się z ruchu turystycznego (ponad 17 miliardów dolarów w 2022 r.). 2 lata temu na Baleary przybyło blisko 16,5 miliona przybyszów. Szef resortu turystyki stwierdził wówczas, że to “maksymalna liczba, której nie tylko nie można przekroczyć, ale którą należy obniżyć”.

Turyści wiedzą co dobre i nadal licznie przybywają na Majorkę, aby ją podziwiać na własne oczy. Nie zniechęcił ich wprowadzony w 1999 roku podatek ekologiczny w kwocie 1 euro za dzień pobytu. Liczba przyjezdnych chwilowo spadła, ale sprzeciw przedstawicieli branży turystycznej z powodu niższych obrotów doprowadził do tego, że już 4 lata później rząd wycofał się z tego niekorzystnego rozwiązania podatkowego.

Plaże na Majorce – gwarancja udanego urlopu

Hiszpańska wyspa słynie z krystalicznie czystej wody i miękkiego piasku. W 2004 roku łącznie 33 plaże Majorki otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi, która świadczy o najwyższej jakości wody w kąpieliskach, a tych jest tam ponad 300. Klimat śródziemnomorski czuć na każdym kroku, a już najbardziej – nad samym morzem!

Najlepsze plaże na Majorce [RANKING]

Majorka to wyspa na Morzu Śródziemnym, która niemal z każdej strony obfituje w rajskie plaże. Wybraliśmy najładniejsze, które oferują wymarzone warunki do letniego wypoczynku w i aktywności nad wodą w 2024 roku.

Przegląd najlepszych plaż na Majorce 🏖️

najpiękniejsze plaże majorki
 • Plaża de Muro (Majorka)

To najlepiej oceniana (4,7 gwiazdki w Google) i najbardziej okazała plaża na całej wyspie. Platja de Muro obejmuje 6 km pasa przybrzeżnego, który pokrywa jasny, drobny piasek. Znajduje się w Zatoce Alkudyjskiej w północnej części lądu. Przynależy do miasteczka Muro, położonego między popularnymi kurortami: Can Picafort i Puerto de Alcudia. Zapewnia to znaczne zagęszczenie plażowiczów na metr kwadratowy, ale i bliskość punktów handlowo-usługowych, oferujących wszystko, co może przydać się podczas całego dnia na plaży.

Plaża dzieli się na 4 sektory:

 1. Odcinek o długości 1,6 km stanowi naturalne przedłużenie Playa de Alcudia. Możne je odróżnić po tym, że Playa de Muro ma bujniejszą roślinność. Znajduje się w najbardziej zurbanizowanej części kurortu.
 2. Kolejny fragment jest wyraźnie oddzielony przez kanał Siurana (tzw. s’Oberta). Jego zadaniem jest odprowadzenie do morza nadmiaru wody z podmokłego Parku Naturalnego S’Albufera. Ten wycinek zajmuje ok.1,7 km plaży.
 3. Ta część, nazywana plażą Es Comú (Playa Es Comú), stanowi najbardziej nienaruszoną część krajobrazu plaży. Na blisko 1,5 km długości rozciągają się wydmy i las sosnowy, wchodzące w skład Parku Naturalnego S’Albufera de Mallorca. Są tam piesze trasy idealne na wycieczki, jednak ogrodzenie nie pozwala wszędzie się dostać.
 4. Ostatni wycinek to końcowe 430 m plaży łączących się z kurortem Can Picafort. To tzw. Es Capellans/Casetes des Capellans, który zaczerpnął nazwę od małych domków w tej części wyspy zamieszkiwanych niegdyś przez księży z Muro.

W pobliżu plaży de Muro znajdziesz bezpłatny parking samochodowy. W sezonie letnim zajęcie tam miejsce może chwilę trochę zająć, dlatego lepiej zjawić się wcześnie rano. Są betonowe chodniki i kładki dla osób na wózkach. Problem z dotarciem występuje jedynie w środkowym sektorze (nr 3), gdyż ze względu na ochronę natury nie ma tam parkingu ani bezpośredniego dojścia do plaży.

Zejście do wody jest bardzo łagodne, a dno płytkie, dlatego to miejsce często wybierają rodzice z małymi dziećmi i osoby starsze. Elementem charakterystycznym Playa de Muro jest długie drewniane molo.

 • Plaża Sa Coma (Majorka)

Na wschodnim wybrzeżu wyspy znajduje się dawna, mała wioska rybacka. Dziś to niewielka miejscowość, która cieszy się uznaniem turystów. Stanowi ceniony kurort wypoczynkowy, gdzie nie sposób się nudzić.

Plaża zapewnia dostęp do wielu rodzajów sportów wodnych. Piaszczyste wybrzeże Cala Moreja ma wymiary 350 na 35 metrów. Sa Coma to z kolei jedna z lepszych plaż na wyspie z promenadą, na której spotkasz całe rodziny z dziećmi. Kąpielisko zapewnia wszystkie wygody, włącznie z punktami handlowo-usługowymi i nocnymi barami.

S’Illot z sąsiednim kurortem (Sa Coma) łączą mostki: jeden dla pieszych, który biegnie ponad małą laguną oraz drugi, większy dla zmotoryzowanych. W okolicy znajduje się rezerwat przyrody Punta de n’Amer. To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.

 • Plaża Calo des Moro (Majorka)

Nie należy mylić jej z plażą (de Muro). Caló des Moro jeszcze do niedawna była utrzymywana w tajemnicy przez lokalsów, jednak ciężko długo chować taką perełkę przed turystami. Plaża jest niewielka i otaczają ją klify otaczające wchodzącą w ląd część laguny. Fundacja Amics d’Es Calò des Moro uznała ją za jeden z ostatnich cudów natury Majorki. Z brzegu rozpościera się widok na Port de Pollenca i półwysep Formentor.

Piasek na Calo des Moro jest bardzo drobny, a spod niego wyłaniają się wielkie czarne głazy. Woda jest przejrzysta, zabarwiona na turkusowo i spokojna. Teren jest własnością prywatną udostępnioną przyjezdnym – stąd w drodze nad brzeg mija się znak: “Własność prywatna”. Na plaży nie ma punktów gastronomicznych, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się we własny prowiant.

 • Plaża Sa Calobra (Majorka)

Do Sa Calobra prowadzi malownicza droga MA-2141 zakręcona jak makaron spaghetti. Zatokę otaczają strome zbocza, ale na dole kryje się lokalna plaża. przy samej wodzie znajdują się drewniane pomosty do spacerowania. Woda jest krystalicznie czysta, a tafla delikatnie zmącona morskimi falami.

W pobliżu Sa Calobra kończy się wąwóz Torrent de Pareis, do którego prowadzą wykute w skale tunele. Obok jest niewielki port – cumują tam wycieczkowe statki, oferujące blisko godzinny rejs wokół klifu.

 • Plaża Cala Mesquida (Majorka)

Na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy znajduje się Cala Mesquida. Przez rządzących plaża została uznana za obszar o szczególnym znaczeniu. Znajduje się w pobliżu kurortu z licznymi miejscami noclegowymi, a także lęgowiska kormoranów i mew. Także z jednej strony to miejsce oblegane przez ludzi, z drugiej natomiast – przez ptaki. 

Fale przy brzegu Zatoki Mesquida mogą być wzburzone przez prąd kanału Menorca, jednak spokojna tafla zapewnia doskonałe warunki do plażowania. Niektóre aktywności są w tym miejscu zabronione przez władze Rezerwatu Morskiego (ograniczenie dotyczy np. nurkowania głębinowego).

Miłośnicy sportów wodnych powinni zainteresować się tą plażą! Majorkańska Cala Mesquida w dzikim otoczeniu Parku Naturalnego Llevant oferuje mocne powiewy wiatru. Dzięki temu zapaleni wind- i kitesurferzy napawają się urokami zatoki. Pozostali mogą przejechać się konno lub udać w pieszą wędrówkę lasem sosnowym, podziwiając okoliczne wydmy.

 • Plaża Cala de Formentor (Majorka)

Playa de Formentor w zatoce na półwyspie o tej samej nazwie to zdaniem wielu jedno z najpiękniejszych miejsc na Majorce. Piaszczysta plaża o długości ok. 1 km pozwala cieszyć się kryształową wodą i odpocząć nad brzegiem w cieniu sosen. Oczy można napawać widokiem gór Serra de Tramuntana, które ciągną się przez 20 km aż do najdalej wysuniętej na północ części wyspy.

Przy plaży mieści się parking przy Mirador d’es Colomer. Nieopodal znajduje się dzika, maleńka plaża kamienista Cala Figuera oraz druga, nieco większa przy samych klifach – Cala Murta.

 • Plaża del Mago (Majorka)

Portals Vells to przeważnie przystań dla jachtów i mniejszych motorówek. Docelowo ta plaża powstała z myślą o nudystach, jednak teraz używają jej zwykli turyści. Nadbrzeże jest skaliste, ale są też miejsca z piaskiem.

 • Plaża Cala Molins (Majorka)

Piękna piaszczysta plaża z przejrzystą wodą i zagospodarowanym brzegiem – tak w skrócie można opisać Cala Molins. Znajduje się w kurorcie Cala Sant Vicenc. Górska okolica zapewnia niesamowity widok na pasmo Serra de Tramuntana. Plaża z powodzeniem spełni rolę miejsca do nauki czy szlifowania umiejętności nurkowania w masce.

 • Plaża Cala Agulla (Majorka)

W Capdepera trafisz na plażę przyjazną dla rodzin z dziećmi. To miejsce dostarczy Ci wszystko, czego potrzeba podczas całodziennego plażowania z najmłodszymi. Są punkty handlowo-usługowe i bary, gdzie zjesz posiłek. Piaszczystego kąpieliska z czystą wodą strzeże ratownik.

Wakacje na Majorce – jak się zabezpieczyć?

Bezpieczna infrastruktura na majorkańskie plaży to jedno, a ostrożności – drugie. Poza tym ważne jest, aby na Majorkę nie wyruszać bez ochrony ubezpieczeniowej. EKUZ to absolutne minimum. W końcu to terytorium hiszpańskie i obywatele państw Wspólnoty mogą liczyć tam na publiczną służbę zdrowia w takim samym zakresie, co lokalni mieszkańcy. Ogranicza to jednak pomoc lekarską, tylko do niezbędnych czynności, a dodatkowe działania (np. leki czy zabiegi) słono kosztują.

Sposobem na wyeliminowanie nieprzewidzianych wydatków podczas pobytu na Majorce jest ubezpieczenie turystyczne. Polisa zapewni bowiem środki na nieplanowane leczenie, a nawet transport powrotny do kraju.

Co powinno obejmować ubezpieczenie na plażę na Majorce?

 • Koszty leczenia

Ubezpieczyciel na podstawie zawartej umowy opłaca niespodziewane leczenie, akcję poszukiwawczo-ratunkową czy transport medyczny na kontynent lub do ojczyzny. Koszty te mogą osiągnąć do 30 000 euro (ok. 127 528 zł wg kursu NBP z dnia 28.05.2024) – suma ubezpieczenia powinna wynosić minimum tyle.

 • Assistance w podróży

Usługi wsparcia podczas wyjazdu mogą być wybawieniem z różnych opresji. Wystarczy telefon lub kontakt elektroniczny z towarzystwem, aby uzyskać cenne informacje. Pomoc językowa może być potrzebna, gdyż kataloński obok hiszpańskiego jest językiem urzędowym na Majorce.

 • Aktywność plażowa

Różne formy spędzania czasu na plaży powinny być objęte ochroną. Dotyczy to zarówno nurkowania z butlą (snorkeling jest ujęty w standardzie), jak i rozmaitych sportów ekstremalnych czy wyczynowych (zwykła aktywność sportowa znajduje się w podstawowym zakresie). Popijanie drinków na plaży wymaga wykupienia klauzuli alkoholowej, aby zdarzenia zaistniałe pod wpływem procentów podlegały świadczeniu w ramach polisy.

Ile kosztuje polisa na wakacje na Majorce?

Koszt polisy zależy od parametrów wyjazdu i indywidualnych preferencji. Z tego względu prezentujemy wyliczenie składki dla różnych urlopowiczów udających się na 10-dniowe wczasy na Majorce. Sprawdźmy, ile za polisę na tę hiszpańską wyspę zapłacą: 30-latek, który wybiera w samodzielną wyprawę, para dorosłych oraz 4-osobowa rodzina, wyjeżdżająca na wakacje w pełnym składzie (z dziećmi w wieku 5 i 3 lata).

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa do Hiszpanii dla jednej osoby dorosłej rozszerzona o sporty ekstremalne
(30 lat)
Polisa do Hiszpanii dla dwóch osób dorosłych rozszerzona o nurkowanie
(30 i 29 lat)
Polisa do Hiszpanii dla całej rodziny
(dwoje dorosłych: 30 i 29 lat; dwoje dzieci: 5 i 3 lata)
mtu24.pl
KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
97 zł194 zł216 zł
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
116 zł232 zł252 zł
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
168 zł336 zł151 zł
Proama
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
174 zł347 zł209 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
183 zł366 zł308 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
207 zł363 zł245 zł
Wiener
KL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
259 zł182 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
296 zł137 zł246 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (28.05.2024).

Sprawdź również: Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najpiękniejsze plaże Majorki

Jakie plaże odwiedzić na Majorce?
Czy warto jechać na Majorkę latem?
Na co uważać na plaży na Majorce?
PODSUMOWANIE
 • Majorka to niewielka wyspa w archipelagu Balearów. Oferuje doskonałe warunki do letniego wypoczynku z ponad 300 plażami, z których 33 mają symbol Błękitnej Flagi.
 • Śródziemnomorski klimat, krystaliczna woda i miękki przyciągają miliony turystów na Majorkę. Do rajskich plaż zaliczają się m.in.: de Muro, Sa Coma, des Moro, Sa Calobra, Mesquida, de Formentor, del Mago, Molins czy Agulla.
 • Wakacje na Majorce to gwarancja udanego wypoczynku. Na wymarzone wczasy weź ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci kompleksową ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na wyspie.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!