Jakie są najlepsze plaże w Zadarze? Zobacz ranking TOP 10!

Zadar to idealne miejsce na wakacje w Chorwacji. Perła Dalmacji zapewnia niezwykły dostęp do Adriatyku! W archipelagu Zadarskim nie brakuje pięknych plaż. Wybraliśmy kilka z nich, które oferują najlepsze warunki do relaksu i aktywnego wypoczynku w promieniach śródziemnomorskiego słońca!

zadar

Zadar – piękne plaże Adriatyku

W nadmorskim kurorcie, jak w soczewce skupiają się wszystkie cechy, które turyści tak cenią sobie w Chorwacji. Nie bez powodu to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży. Tym, co przyciąga przybyszów do stolicy Dalmacji jest malowniczy archipelag Zadarski. W okolicy są niezwykłe nadbrzeża, a nad wodę w tym miejscu ściągają miejscowi i podróżnicy z dalekich zakątków Europy.

W Zadarze mieści się port handlowy i rybacki, a także stocznia. W niczym to nie, a wręcz dodaje kolorytu. Turyści do dyspozycji mają wiele kilometrów piaszczystych plaż. Przyjrzeliśmy się najwspanialszym z nich, aby wybrać najlepsze miejsca do plażowania w Zadarze i okolicy. Sprawdź nasz przegląd i podziel się swoją opinią w komentarzu!

Najpiękniejsze plaże w Zadarze – ranking TOP 10

najlepsze plaże w zadarze
 • Plaża Kolovare (Zadar)

Kolovare Beach (Kupalište Kolovare) to prawdopodobnie najpopularniejsze kąpielisko w całym mieście. Znajduje się na południowych obrzeżach, raptem ok. 1,5 km od historycznych zabudowań w centrum Zadaru. Dzięki temu, turyści mogą połączyć zwiedzanie starego miasta z wypoczynkiem na plaży.

Powierzchnię zaokrąglonego nabrzeża o długości 350 m pokrywają piasek i żwir z cienką, kamienistą linią brzegową nieopodal hotelu o tej samej nazwie (100 m od wody). Miejsce posiada Błękitną Flagę, więc masz pewność, że panują tam idealne warunki do kąpieli. Możesz odetchnąć w cieniu sosen lub pod wynajętym parasolem. Niedaleko zlokalizowany jest strzeżony parking samochodowy.

Dojście do plaży ułatwiają betonowe płyty, zaś zejście do morza jest gładkie i płynne, a woda czysta i spokojna. Miejsce dysponuje pełną infrastrukturą z punktami gastronomicznymi oraz trampolinami dla dzieci. To miejsce często wybierane jest przez rodziny z maluchami oraz amatorów sportów wodnych (np. parasailingu). Po zmroku za sprawą młodzieży pobliskie bary opanowuje imprezowy klimat.

 • Plaża Złota Fala (Zadar)

Blisko 0,5 km od plaży Kolovare znajduje się Golden Wave Beach (Zlatni Val). To w pełni zagospodarowana przestrzeń nad brzegiem Adriatyku. Są tam miejsca zadaszone, a także publiczne kąpielisko z wydzielonym akwenem (Bazen Kolovare) i skocznią basenową. To idealne miejsce dla osób, które fascynują skoki do wody.

 • Plaża Karma (Zadar)

Pół kilometra w przeciwnym kierunku od Kolovare mieści się Plaža Karma. To publiczne kąpielisko jest mniejsze i bardziej kameralne. Wąską plażę pokrywają kamienie oraz żwir. Kąpielisko posiada betonowy pomost, a obok znajduje się przystań dla łódek i parking dla samochodów. Nieopodal zlokalizowane są kawiarnie i kluby, które budzą do życia w nocy.

Plażę Karma wybierają zwłaszcza młode pary i Ci, którzy nie zagrzali miejsca na Kolovare. To dobre miejsce do pochlapanie się w wodzie i nacieszenie oczu widokiem morza.

 • Promenada Riva (Zadar)

Nie jest to prawdziwa plaża, gdyż Rivę stanowi nadmorska promenada o długości 1 km. Posiada jednak schodkowe zejście do Adriatyku, z którego korzystają zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, aby schłodzić się w upalne dni. To idealne miejsce na chwilę oddechu lub opalanie się, gdyż niewiele jest tam miejsc zacienionych. Czasem betonowe schody są tak zapełnione turystami, że trzeba uważać, aby mimowolnie nie wpaść do wody… To popularne miejsce podczas zachodu słońca nad Adriatykiem – zapewnia najwspanialszy widok w całej Chorwacji.

W bloczkach betonowych umieszczone są otwory, które pod wpływem wiatru wydobywają dźwięki. To organy morskie (morske orgulje) o długości 70 m. Obok nich znajduje się świetlny pomnik słońca (pozdrav suncu), który największe wrażenie robi po zmroku.

 • Plaża Puntamika (Zadar)

Puntamika znajduje się na cyplu wzdłuż małej promenady. Trakt prowadzi do latarni morskiej (z urządzoną w środku kawiarnią). Po drodze możesz zobaczyć opuszczony bunkier oraz atol św. Cyryla.

Plaża pokryta jest żwirem. Zapewnia wygodne zejście do wody. Uchodzi za romantyczne miejsce, idealne dla zakochanych. Auto możesz zostawić na okolicznym parkingu, oddalonym od wody o kilka kroków.

 • Plaża Borik (Zadar)

Borik (Plaža Borik) to z kolei wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek. Zajmuje malownicze nadbrzeże w północnej części miasta (ok. 4 km od centrum). Zapewnia wiele udogodnień dla najmłodszych oraz ich opiekunów. Mieści się tam park wodny, a wejście do wody jest łagodne, tafla – na ogół spokojna. Nawierzchnia jest mieszana – głównie żwirowa, ale występują też miejsca z piaskiem.

Borik to również raj dla miłośników sportów wodnych. Obok strefy pływania surfują tam m.in. windsurferzy. Podobnie jak na Kolovare, woda również na Borik również ma symbol Błękitnej Flagi.

 • Plaża Zaton (Zadar)

Jest też coś dla spragnionych spokoju! Uciekinierzy od plażowego zgiełku powinni zainteresować się tym miejscem, oddalonym o 13 km od centrum. Posiada krystalicznie czystą taflę wody i piaszczyste dno. Wszystko to razem tworzy idealne warunki np. do doskonalenia utrzymania równowagi na SUP-ie. Na lądzie z kolei możesz pograć w minigolfa. Obok znajduje się park wodny z wieloma zjeżdżalniami – doskonała rozrywka nie tylko dla najmłodszych!

 • Plaża Punta Bajlo (Zadar)

Niedaleko najsłynniejszej Kolovare (za kąpieliskiem Karma) znajduje się plaża, która urzeka odwiedzających swoim urokiem. Mieści się na półwyspie w dzielnicy Arbanasi. Zejście do wody jest żwirowo-kamieniste, choć nie brakuje betonowych pomostów i metalowych drabinek. Centralnie na cyplu jest skalna ściana, wykorzystywywana przez miłośników wspinaczki. Zmęczeni plażowicze i sportowcy odpoczną tam w cieniu sosen lub po parasolem okolicznych barów czy kawiarni. Miejsce zapewnia doskonały widok na wpływające do portu statki.

 • Plaża Kap Radman (Petrčane)

12 km od Zadaru w dawnej, niewielkiej wiosce rybackiej mieści się plaża (Plaža Petrčane). To publiczne kąpielisko ze żwirowym i łagodnym zejściem do wgłąb morza. Posiada również betonowe chodniki i pomosty. Turystów przyciąga tu lśniąca tafla o turkusowym odcieniu. Nad wodą można skosztować posiłek w lokalnym barze lub zrelaksować się na wynajętym leżaku pod parasolem.

Miejskie kąpielisko znajduje się w lagunie, natomiast przy samym otwartym morzu znajduje się plaża Kap Radman.

 • Plaża Queen’s Beach (Nin)

Jeszcze 3 km za miejscowością Petrčane mieści się wioska Nin. Swoją nazwę miejscowe kąpielisko zawdzięcza chorwackiej królowej, która uwielbiała tamtejszą plażę. Królewski piaszczysty trakt prowadzi aż do samej lazurowej tafli, a wszystko to w spokojnej lagunie Morza Adriatyckiego. Plaża, choć nieco kameralna, zapewnia wszystkie niezbędne wygody, takie jak: prysznice, toalety, parasole i kawiarnie.

Nieopodal plaży królowej znajduje się równie ceniona Kraljičina plaža. W pobliżu Punta Skala jest opuszczone lotnisko Zadar-Zaton.

Ubezpieczenie do Chorwacji na wakacje – jakie wybrać?

Piękne plaże Zadaru i okolic to gwarancja wypoczynku. Bezpieczeństwo wszystkim na wakacjach zapewnia ubezpieczenie turystyczne. Indywidualna polisa podróżna gwarantuje pomoc w znacznie szerszym zakresie niż EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje jedynie minimum poczucia bezpieczeństwa za granicą – zapewnia tylko pomoc w niezbędnym zakresie. Publiczna kasa chorych nie zapłaci za akcję ratunkową, prywatne leczenie czy transport do kraju. Te i wiele innych usług znajdziesz natomiast w ubezpieczeniu turystycznym.

Co powinna obejmować polisa turystyczna do Zadaru?

Ubezpieczenie na wakacje w Chorwacji powinno być przede wszystkim dopasowane do potrzeb i preferencji uczestników wyjazdu. Podstawowa polisa może okazać się niewystarczająca, jeśli zamierzasz nurkować albo uprawiać sport ekstremalny (np. parasailing). Wszystkie zdarzenia przewidywane na wyjeździe muszą zostać ujęte w zakresie ochrony, aby wsparcie zadziałało. Są to m.in.:

 • koszty leczenia – ubezpieczyciel pokrywa wydatki na akcję poszukiwawczo-ratowniczą, transport śmigłowcem medycznym czy hospitalizację w prywatnej placówce zdrowia; obejmuje również transport powrotny do kraju (np. w celu kontynuacji leczenia); w Chorwacji leczenie może kosztować nawet 30 000 euro (ok. 127 643 zł wg kursu NBP z dnia 27.05.2024), dlatego suma tego ubezpieczenia nie powinna być niższa od tej kwoty;
 • podróżne assistance – pakiet pomocy w podróży to m.in. usługi zdalnego wsparcia, czyli pomoc informacyjno-logistyczna (np. gdy potrzebujesz szybko znaleźć najbliższą aptekę) lub językowa i prawna (np. kiedy wystąpią problemy z lokalsami lub stróżami prawa);
 • sporty wodne i ekstremalne – polisa musi być rozszerzona o nurkowanie, jeśli zamierzasz zanurzać się w morskich głębinach na bezdechu lub z butlą tlenową (snorkeling nie wymaga rozbudowy, gdyż jest ujęty w standardzie); również sportowa aktywność podwyższonego ryzyka powinna zostać zawarta w umowie, aby wykluczyć problem z wypłatą świadczenia, jeśli do wypadku dojdzie podczas ryzykownej aktywności sportowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Zadaru?

Cena polisy do Chorwacji zależy od indywidualnych czynników i parametrów wyjazdu. Z tego względu wykonaliśmy wyliczenie składki dla różnych osób udających się na 10-dniowy wypoczynek w Zadarze. Jest 30-latek, który do Perły Adriatyku wybiera się samodzielnie, para w wieku 30 i 29 oraz 4-osobowa rodzina z małymi dziećmi w wieku 5 i 3 lata.

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa do Chorwacji dla jednej osoby dorosłej rozszerzona o sporty ekstremalne
(30 lat)
Polisa do Chorwacji dla dwóch osób dorosłych rozszerzona o nurkowanie
(30 i 29 lat)
Polisa do Chorwacji dla całej rodziny
(dwoje dorosłych: 30 i 29 lat; dwoje dzieci: 5 i 3 lata)
mtu24.pl
KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
97 zł194 zł216 zł
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
116 zł232 zł252 zł
Proama
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
152 zł305 zł209 zł
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
168 zł336 zł151 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
181 zł363 zł245 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł,
MMW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
183 zł366 zł308 zł
Wiener
KL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
232 zł182 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
297 zł137 zł247 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.05.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najlepsze plaże w Zadarze

Gdzie spędzić wakacje nad Adriatykiem w Zadarze?
Gdzie poza Zadarem znaleźć spokojną plażę?
Czy warto jechać do Zadaru latem?
PODSUMOWANIE
 • Archipelag Zadarski to znakomite miejsce na letni wypoczynek. Ma wyspy z krystaliczną wodą i miękkim piaskiem, które przypominają rajskie wyspy na Karaibach.
 • Do najlepszych miejsc na plażowanie w Zadarze i okolicy zaliczają się m.in. plaże: Kolovare, Puntamika, Borik, Golden Wave, Karma, Riva, Zaton, Punta Bajlo.
 • Kilkanaście kilometrów za miastem odpoczniesz od zgiełku turystów np. na plaży Kap Radman w Petrčane lub Queen’s Beach w Nin.
 • Na wakacje nad morzem w Zadarze oprócz EKUZ weź ze sobą indywidualną polisę. Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci ochronę i finansowe wsparcie w każdej sytuacji ujętej w umowie.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!