3 najlepsze trasy w Europie na majówkę samochodem

5 dni. Tyle w tym roku będzie trwała majówka, jeśli weźmiesz urlop 2 maja. To wystarczająco dużo czasu, żeby wybrać się na wycieczkę objazdową po innych europejskich krajach. Jeśli masz do dyspozycji samochód i co najmniej jednego zmiennika wśród towarzyszy podróży (spędzisz sporo czasu w trasie), Stary Kontynent stoi przed Tobą otworem. W tym artykule znajdziesz propozycje 3 naszym zdaniem najlepszych tras w Europie na majówkę samochodem. Gdzie się wybierzesz?

majówka samochodem

Trasa nr 1: Szlakiem zamków i pałaców

Trasa: Kraków (Polska) → Budapeszt (Węgry) → Wiedeń (Austria) → Schwangau (Niemcy) → Praga (Czechy) → Kraków (Polska)

grafika

Długość trasy: 2182 km

Czas przejazdu: 25 h

Dwa słowa o każdym punkcie wycieczki

 1. Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Wawel to absolutne must see podczas wizyty w Krakowie. Duży kompleks na Wzgórzu Zamkowym oferuje zwiedzającym wystawy stałe, jak Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Zbrojownię, Skarbiec Koronny, a także ekspozycje pod nazwą Wawel Zaginiony oraz Wawel Odzyskany. Oprócz tego udostępniane są trasy sezonowe, np. Prywatna Rezydencja Królewska czy Wawel po godzinach, a także wystawy czasowe.

Przed majówką ponownie udostępnione zostaną miejsca, które w sezonie zimowym są zamknięte. W długi weekend zwiedzisz zatem także Smoczą Jamę, Basztę Sandomierską, Ogrody Królewskie, Krużganki Pierwszego Piętra i Kościół św. Gereona.

W obrębie kompleksu zamkowego znajduje się też okazała katedra z dzwonem Zygmunta i grobami królewskimi.

 1. Zamek Królewski w Budapeszcie

Okazała budowla na Wzgórzu Zamkowym w Budzie to właśnie zamek, którego szukasz. Obecny wygląd budowli jest wynikiem prac przeprowadzonych dopiero po II wojnie światowej, chociaż pierwszy zamek nad Dunajem podobno stanął już 500 lat wcześniej. Pierwotna jego wersja – po podbiciu przez Turków – pełniła funkcję arsenału, co skończyło się właściwie doszczętnym zniszczeniem obiektu w wyniku wybuchu w XVI wieku. W międzyczasie zamek był kilkakrotnie odbudowywany i został powiększony. Zniszczał ponownie w czasie II wojny światowej. Obecna jego wersja nie oddaje wiernie wyglądu wcześniejszej bryły, ale robi wrażenie na turystach i na Tobie z pewnością też zrobi.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Węgier

 1. Pałac Hofburg w Wiedniu

Jest jednym z najstarszych pałaców w całej Europie. Najstarsza jego część – Dziedziniec Szwajcarski pochodzi z XIII wieku. Pałac Amelii jest datowany na XVI wiek. Nowy Hofburg, czyli najpóźniejsza część pałacu powstała między 1833 a 1894 rokiem. W pałacu znajdują się też apartamenty Franciszka Józefa i cesarzowej Sisi, Kancelaria Cesarska, a także galeria Albertina.

Pałac był siedzibą Habsburgów do 1918 roku. Obecnie jest zamieszkiwany przez prezydenta Austrii.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Austrii

 1. Zamek Neuschwanstein w Schwangau w Bawarii

Zamek Neuschwanstein powstał w 2. połowie XIX wieku. Został zaprojektowany i wybudowany na wzór średniowiecznego zamku rycerskiego, który miał służyć królowi bawarskiemu – Ludwikowi II Wittelsbachowi.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, ale można go zwiedzać tylko z przewodnikiem. Bilety można kupić na miejscu w kasie lub online.

UWAGA!

Obecnie nie można filmować wnętrz zamku ze względu na trwające tam prace konserwatorskie.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Niemiec

5. Zamek Praski na Hradczanach w Pradze

Zamek w Pradze jest jednym z obiektów umieszczonych na światowej liście UNESCO. Zlokalizowany na wzgórzu kompleks zamkowy można podziwiać już z drugiego brzegu Wełtawy lub spacerując Mostem Karola. Ale największe wrażenie robi z bliska.

Zwiedzanie trasy podstawowej, tj. wejście do Starego pałacu królewskiego, Katedry św. Wita, Kaplicy św. Jerzego i na Złotą uliczkę kosztuje obecnie 250 Kč (osoba dorosła – dn. 22.03.2023).

Jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą?

 • Dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • ubezpieczenie komunikacyjne,
 • EKUZ,
 • ubezpieczenie turystyczne.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Czech

Jakie ubezpieczenie kupić na taki wyjazd?

Każda podróż, nawet ta skupiona na zwiedzaniu i wypoczynku, niesie pewne ryzyko. Zwłaszcza jeśli jedziesz za granicę. Chodzi o to, że w niektórych krajach leczenie jest dużo droższe niż w Polsce, a w razie zachorowania lub wypadku musisz mieć zapewniony dostęp do lekarza. Żebyś nie musiał płacić za jego opiekę z własnej kieszeni, ubezpieczyciele przygotowali oferty polis turystycznych, które zapewnią Ci:

 • możliwość bezpłatnego uzyskania pomocy medycznej lub zwrot kosztów opieki lekarskiej (ubezpieczenie kosztów leczenia),
 • zadośćuczynienie za ból i cierpienie po nieszczęśliwym wypadku (NNW),
 • pomoc logistyczną i finansową w razie zajścia zdarzenia losowego (assistance),
 • zwolnienie z wypłacania odszkodowania osobom, które ucierpią z Twojej winy – odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel (OC w życiu prywatnym),
 • zwrot kosztów zakupu najpotrzebniejszych przedmiotów lub odszkodowanie za uszkodzony/skradziony bagaż (ubezpieczenie bagażu).

Jeśli podróżujesz samochodem, oczywiście musisz mieć też ubezpieczenie komunikacyjne – przynajmniej ubezpieczenie OC. Na przejazd przez Słowację, Węgry, Austrię, Niemcy i Czechy taka polisa wystarczy w zupełności, tzn. nie musisz ubiegać się dodatkowo o Zieloną Kartę. Ale OC samochodowe warto uzupełnić o assistance obowiązujące w Europie, AC o podobnym zakresie terytorialnym i NNW na wypadek gdybyś ucierpiał w wypadku drogowym.

CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre towarzystwa oferują moto assistance jako dodatek do polisy turystycznej. Tak jest chociażby w AXA Partners.

Ile kosztuje ubezpieczenie na trasę szlakiem zamków i pałaców?

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na podróż objazdową szlakiem zamków i pałaców. Ochrona powinna trwać od chwili wyjazdu (załóżmy, że będzie to sobota, 29.04.2023), do chwili powrotu (środa, 3.05.2023). Obliczymy składkę dla jednej osoby, pary i 4-osobowej grupy.

Aby ochrona działała w trakcie całej podróży, w formularzu powinieneś wskazać wszystkie kraje, w których będziesz się zatrzymywał, a także przez które będziesz przejeżdżał.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy turystycznej za 1 osobęCena polisy turystycznej za 2 osobyCena polisy turystycznej za 4 osoby
SIGNAL IDUNAKL: 93 962 zł,
NNW: 15 000 zł
19,73 zł39,46 zł78,92 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
22,64 zł45,29 zł90,58 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
34,00 zł67,00 zł134,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
36,00 zł72,00 zł144,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
51,00 zł102,00 zł183,60 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2023].

Ubezpieczenie turystyczne na zwiedzanie w Polsce może być dostępne oddzielnie. Jego koszt jest jeszcze niższy niż koszt polisy na zagraniczny wyjazd.

Trasa nr 2: Szlakiem słowackich parków narodowych

Trasa: Park Narodowy Kras Słowacki → Park Narodowy Słowacki Raj → Park Narodowy Wielka Fatra → Park Narodowy Niżne Tatry

grafika

Długość trasy: 386 km

Czas przejazdu: 6 h 26 min

Dwa słowa o każdym punkcie wycieczki

 1. Park Narodowy Kras Słowacki

Zlokalizowany w południowo-wschodniej części Słowacji park istnieje od 1 marca 2002 roku. Obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego terenie utworzono wiele ścieżek dydaktycznych, m.in.:

 • Domica,
 • Zádielska tiesňava,
 • Hrhovské rybníky,
 • Jasovská skala,
 • Zelená hranica,
 • Horné lúky,
 • Prielom Muráňa,
 • Krasové javy Hôrky.

Wśród nich znajdziesz zarówno te całkiem łatwe, jak i wymagające pewnej kondycji i wytrzymałości.

 1. Park Narodowy Słowacki Raj

Obszar idealny zarówno do pieszych wędrówek, jak i przejażdżek rowerowych. Setki kilometrów tras pozwolą w pełni nacieszyć się tym miejscem, chociaż w trakcie majówki, w dodatku z perspektywą odwiedzenia jeszcze kilku innych parków na Słowacji z pewnością zobaczysz tylko niewielki fragment tego, co oferuje Słowacki Raj.

Liczne ścieżki są zaopatrzone w rozmaite ułatwienia i zabezpieczenia, dzięki którym wędrówka stanie się łatwiejsza i bezpieczna. Infrastruktura obejmuje różnego rodzaju kładki, platformy i drabinki. Ważne jest odpowiednie obuwie, które uchroni przed zamoczeniem stóp na podmokłym terenie.

 1. Park Narodowy Wielka Fatra

Park Narodowy Wielka Fatra to miejsce dla miłośników trekkingu. Podczas spaceru na najwyższy szczyt – Ostredok (1592 m n.p.m.) lub na któryś z niższych – Krížna (1574 m n.p.m.), Rakytov (1567 m n.p.m.) lub Malá Smrekovica (1485 m n.p.m.) – będziesz mógł podziwiać górskie krajobrazy. Dojrzysz stamtąd m.in. Tatry, Małą Fatrę oraz Góry Choczańskie.

 1. Park Narodowy Niżne Tatry

Na koniec majówki odwiedzisz największy park narodowy na Słowacji – Niżne Tatry. Jest kojarzony przede wszystkim z Doliną Demanovską, jeziorem Vrbickim i jaskiniami. Niżne Tatry oferują przepiękne górskie krajobrazy, zwłaszcza z takich szczytów, jak:

 • Ďumbier (2043 m n.p.m.),
 • Chopok (2023 m n.p.m.),
 • Král’ova Hol’a (1948 m n.p.m.).

Nazwę pasmo to oraz park narodowy zawdzięcza Dionýzemu Štúrowi – geologowi, który nazwał je jako pasmo znajdujące się niżej od Tatr. W wyniku niedokładnego tłumaczenia najpierw na język węgierski, później ponownie na słowacki nazwa uzyskała dzisiejsze brzmienie, które nie do końca jest zgodne z pierwotną wersją.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie na Słowację

Jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą?

 • Dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • ubezpieczenie komunikacyjne,
 • EKUZ,
 • ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie kupić na taki wyjazd?

Zagraniczna podróż wymaga od Ciebie zadbania o bezpieczeństwo własne i Twoich towarzyszy podróży. Co prawda część kosztów związanych z leczeniem pokryje EKUZ, dlatego warto zabrać kartę ze sobą, jednak niektóre usługi, jak na przykład akcja ratownicza w górach, nie są finansowane w ramach NFZ.

Żeby zapewnić sobie potrzebną w awaryjnych sytuacjach pomoc, przed wyjazdem kup ubezpieczenie turystyczne. Pakiet powinien zapewniać:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie przed kosztami akcji ratowniczej w górach,
 • assistance,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Trekking do pewnego pułapu i w formie amatorskiego uprawiania sportu zwykle pokrywa podstawowa wersja polisy turystycznej.

UWAGA!

Sprawdź w OWU, czy aktywność sportowa, którą zamierzasz uprawiać podczas majówki, jest objęta ubezpieczeniem. Jeśli nie – dokup rozszerzenie o ryzyko związane z uprawianiem sportów tego typu.

Przed taką samochodową wyprawą sprawdź też swoją polisę komunikacyjną. Zwróć szczególną uwagę, czy autocasco i assistance będą działały za granicą (zakres terytorialny: Europa). W razie potrzeby dobierz niezbędne rozszerzenia lub wykup polisę turystyczną przynajmniej z moto assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie na trasę szlakiem parków narodowych?

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi możesz szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile będzie kosztowała Twoja polisa turystyczna na wycieczkę objazdową na Słowacji podczas tegorocznej majówki.

Sprawdźmy ceny dla 29-letniego turysty, który chce zrealizować powyższe propozycje podczas majówki.

Towarzystwo ubezpieczenioweSumy ubezpieczenia KL, NNW i OCCena polisy turystycznej bez rozszerzenia o sporty ekstremalneCena polisy z rozszerzeniem o sporty ekstremalne
SIGNAL IDUNAKL: 93 775 zł
NNW: 15 000 zł
19,69 zł88,15 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
22,64 zł67,93 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
34,00 zł95,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
36,00 zł102,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
51,00 zł204,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2023].

Trasa nr 3: Szlakiem niemieckich przysmaków

Trasa: → Saksonia-Anhalt → Turyngia → Hesja → Dolna Saksonia → Berlin

grafika

Długość trasy: 949 km

Czas przejazdu: 10 h 53 min

Dwa słowa o każdym punkcie wycieczki

 1. Saksonia-Anhalt i ser harceński

Niewielkich rozmiarów okrągły ser o kremowej konsystencji, który z pewnością przypadnie do gustu osobom ograniczającym kalorie. Zawartość tłuszczu w tym specjale saksońskiej kuchni wynosi poniżej 1%! Ser ma wyrazisty, pikantny smak. W regionie Harzu, skąd pochodzi, jest produkowany przez nieliczne, niewielkie serowarnie. Produkcja na większą skalę odbywa się w innych regionach Niemczech. Można więc skosztować tego przysmaku także poza tą częścią kraju.

 1. Turyngia i turyńskie kiełbaski z rusztu

Pierwsza oznaka majówki – kiełbaski z Turyngii. Cienka, średnio rozdrobniona kiełbaska może być nazywana mianem turyńskiej kiełbaski tylko wtedy, gdy rzeczywiście zostanie wyprodukowana w tym regionie. Zatem jeśli w menu spotkasz się z taką nazwą (oczywiście w języku niemieckim – Thüringer Rostbratwurst), możesz mieć pewność, że pochodzi z Turyngii.

 1. Hesja i zielony sos

Czym jest tajemniczy Grüne Soße, czyli zielony sos? To nic innego, jak sos z ziołami: szczypiorkiem, szczawiem, rzeżuchą, pietruszką i wieloma innymi. Ten popularny u frankfurtczyków przysmak jest zwykle zestawiany ze sznyclem lub jajkiem na twardo oraz z ziemniakami.

 1. Dolna Saksonia i wędzony węgorz

Czy miałeś okazję kiedykolwiek próbować węgorza? Nie każdy miał. Jeśli Ty też nie, spróbuj go, będąc w Dolnej Saksonii, gdzie jest bardzo popularny w wydaniu wędzonym. Saksończycy jadają go z tradycyjną niemiecką sałatką ziemniaczaną lub po prostu z chlebem, masłem i dodatkami.

CIEKAWOSTKA

W Dolnej Saksonii obowiązuje zasada jedzenia węgorza rękami. Po zjedzeniu zapach neutralizuje się, myjąc dłonie w wódce zbożowej.

5. Berlin i kiełbasa z curry

Wizyta w stolicy Niemiec będzie kolejną okazją do spróbowania alternatywy dla grillowanego mięsa. W Berlinie spróbujesz kiełbasę w trochę innej niż znana Ci wersja – z curry. Chociaż jest to przysmak znany i jadany w całych Niemczech, tradycyjny Bratwurst, a właściwie Currywurst został opatentowany, dlatego kiełbasa z curry może być produkowana tylko w stolicy. Currywurst jada się z pastą curry oraz przyprawą curry, a także w towarzystwie frytek.

Jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą?

 • Dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • ubezpieczenie komunikacyjne,
 • EKUZ,
 • ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie kupić na taki wyjazd?

Standardowa polisa turystyczna powinna wystarczyć w czasie takiego wyjazdu. Z jakich rodzajów ochrony będzie się składała?

 • Ubezpieczenia kosztów leczenia,
 • assistance,
 • ubezpieczenia NNW,
 • OC w życiu prywatnym.

Jeśli któryś z Twoich pasażerów zamierza do kiełbaski czy węgorza wypić kufel niemieckiego piwa, powinien dobrać przed wyjazdem tzw. klauzulę alkoholową. Standardowo ochrona ubezpieczeniowa nie działa, jeśli ubezpieczony w chwili zdarzenia jest pod wpływem alkoholu. Rozszerzenie to znosi wspomniane wyłączenie i umożliwia otrzymanie pomocy od ubezpieczyciela, nawet jeśli szkoda powstanie po spożyciu mocniejszego trunku.

CZY WIESZ, ŻE …

Klauzula alkoholowa to dodatek do polisy turystycznej, nie komunikacyjnej. Daje możliwość otrzymania odszkodowania z ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW.

Oczywiście trzeba wyposażyć się też w ubezpieczenie samochodowe z zakresem obejmującym Europę.

Ile kosztuje ubezpieczenie na trasę szlakiem niemieckich przysmaków?

Ceny ubezpieczeń turystycznych na wyjazd, który właściwie nie wiąże się z większym ryzykiem – w grę wchodzi wypoczynek i zwiedzanie – nie będą wysokie. Sprawdźmy to na przykładzie 40-latka, który planuje w taki sposób spędzić majówkę. Kalkulację wykonamy dla jednej osoby, dla pary oraz 4-osobowej grupy znajomych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy turystycznej za 1 osobęCena polisy turystycznej za 2 osobyCena polisy turystycznej za 4 osoby
SIGNAL IDUNAKL: 93 775 zł
NNW: 15 000 zł
19,69 zł39,38 zł78,76 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
22,64 zł45,29 zł90,58 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
31,00 zł62,00 zł124,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
33,00 zł67,00 zł133,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
51,00 zł102,00 zł183,60 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2023].

Pakiet ubezpieczeniowy od SIGNAL IDUNA zawiera klauzulę alkoholową już w podstawowej wersji polisy. Z kolei AXA Partners udziela takiej ochrony za dopłatą. Ta jest jednak niewielka – od 3,39 zł.

Wsiadaj do auta i w drogę!

PODSUMOWANIE
 • W tym roku majówka potrwa nawet 5 dni, jeśli weźmiesz urlop 2 maja.
 • Na majówkę możesz pojechać samochodem.
 • Majówkę można spędzić na wycieczce objazdowej zorganizowanej we własnym zakresie.
 • Kilka propozycji tras na majówkę: szlakiem zamków i pałaców (przez wiele krajów europejskich), szlakiem słowackich parków narodowych i szlakiem niemieckich przysmaków.
 • Na każdy wyjazd warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
 • Nie można zapominać też o ubezpieczeniu komunikacyjnym.
 • Polisę turystyczną można kupić już od około 20 zł za cały wyjazd.

Najczęściej zadawane pytania o najlepsze europejskie trasy na majówkę samochodem

Jakie dokumenty trzeba zabrać na wyjazd samochodem za granicę?
Czy wystarczy ubezpieczenie samochodu, które wykupuję co roku?
Od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dlaczego trasy nie zostały przygotowane w formie pliku GPX do pobrania?
Trasy opisane w artykule mają stanowić jedynie inspirację dla osób planujących kilkudniowy wyjazd.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!