Najniebezpieczniejsze miejsca świata – podróż tam oznacza podniesione ryzyko!

Planujesz podróż do kraju, w którym jeszcze nie byłeś i obawiasz się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych? Chcesz wiedzieć, czy jego mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych? Nie musisz się tym zadręczać! Są sposoby, aby sprawdzić to przed wyjazdem. Dowiedz się, czy kierunek Twojej wyprawy obarczony jest dodatkowym ryzykiem!

niebezpieczne miejsca

Chcesz wiedzieć, jakie miejsca na świecie dają poczucie bezpieczeństwa, a jakie zakątki świata lepiej omijać szerokim łukiem? Podróż do jakich miejsc świata obarczona jest dodatkowym ryzykiem? Są miejsca, do których lepiej się nie zapuszczać i nie narażać się na zbędne niebezpieczeństwo! Sprawdź kierunek, który zamierzasz eksplorować. Osądź sam, czy warto się tam wybrać.

Bezpieczeństwo – podstawa turystyki

Nikt nie chce przekonać się na własnej skórze o niebezpieczeństwach czyhających na podróżnych w różnych zakątkach świata. Trzeba jednak zdawać sobie z nich sprawę. Nie chodzi o to, aby podczas pobytu za granicą zamknąć się w hotelowym pokoju na cztery spusty i nie wychylać głowy za próg. Mając świadomość zagrożeń, na jakie narażeni są turyści w obcym dla siebie miejscu, można je skutecznie omijać i wrócić z bagażem samych dobrych wspomnień. Chodzi o przeciwdziałanie zgubnym skutkom lekkomyślnych działań, które mogą zdarzyć się każdemu na wakacjach.

Podróżowanie po świecie wiąże się z obawą o własne bezpieczeństwo. Lokalna społeczność może być bardzo pozytywnie nastawiona do gości z daleka, lecz nie zawsze tak jest. Władzom państw, które utrzymują się z turystyki, szczególnie zależy na tym, aby podróżnicy z różnych stron świata, przyjeżdżając w dane miejsce, czuli się tam bezpiecznie. Poczucie własnego bezpieczeństwa odpowiada w dużej mierze za turystyczną atrakcyjność danego miejsca w oczach przybyszów.

Rankingi państw pod kątem bezpieczeństwa i przestępczości – co można z nich wyczytać?

Poziom bezpieczeństwa w danej lokalizacji świata ciężko zmierzyć. Zależy od nieuchwytnego poczucia jednostki, że nic złego jej nie grozi w konkretnym miejscu, czasie i okolicznościach. Z tego względu rankingi tworzy się na podstawie mierzalnych danych, jak choćby wskaźnik przestępczości.

Na podstawie raportów o popełnionych wykroczeniach i zatrzymaniach (współczynnik wykrywalności przestępstw) powstają rankingi bezpieczeństwa. Są tworzone cyklicznie i aktualizowane na bieżąco. Takie dane przygotowują i podają do wiadomości publicznej m.in. Numbeo, Global Guardian i Vision of Humanity. Sprawdźmy, jak prezentują się zestawienia tworzone przez te podmioty?

Numbeo

Portal numbeo.com to platforma crowdsourcingowa, która zbiera i udostępnia informacje (przede wszystkim numeryczne) od swoich użytkowników m.in. o kosztach utrzymania i warunkach pobytu w danym miejscu globu. To przydatne narzędzie zwłaszcza dla podróżników, planujących wyjazd do miejsca, w którym jeszcze nie byli i nie widzą, czego konkretnie się spodziewać. Pozwala to zorientować się, na jaką ewentualność należy być przygotowanym po dotarciu na miejsce docelowe.

Ranking bezpieczeństwa (Safety Index) portalu Numbeo dotyczy 142 krajów i opiera na wskaźniku przestępczości (Crime Index). Strona prowadzi ankietę wśród swoich użytkowników, którzy w 5-stopniowej skali oceniają konkretne aspekty z dziedziny życia codziennego. Strona od 2009 r. publikuje coroczne raporty, ale prowadzi również aktualizowane na bieżąco zestawienie, które wykorzystuje najnowsze dane (z okresu ostatnich 3 lat).

Poziom bezpieczeństwa obliczany jest w sposób matematyczny, od całości (100 pkt) odejmując odsetek przestępstw. Ranking bazuje na prawie krajowym w poszczególnych państwach.

Global Guardian

Amerykańscy analitycy militarni co roku publikują globalny raport bezpieczeństwa poszczególnych lokacji na świecie. Bazuje na corocznych ćwiczeniach prowadzonych przez  przez Dowództwo Strategiczne Stanów Zjednoczonych (USSTRATCOM) we współpracy z amerykańskim Dowództwem Sił Powietrznych (SpOC) i Północnoamerykańskim Dowództwem Obrony Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) pod kryptonimem Global Guardian (taka samo nazywa się raport). Głównym celem działań jest przetestowanie wojskowych procedur dowodzenia i kontroli na wypadek światowego konfliktu (np. wojny nuklearnej).

Działania Globalnego Opiekuna (Global Guardian) odbywają się w połączeniu z ćwiczeniami Czujnego Strażnika (Vigilant Guardian), podczas którego symulowane jest zagrożenie dla północnoamerykańskiej przestrzeni powietrznej. Scenariusz ćwiczeń co roku jest inny.

CIEKAWOSTKA

W 2015 r. w Belgii pod tym kryptonimem Vigilant Guardian rozpoczęła się ogólnokrajowa operacja antyterrorystyczna. Miała miejsce po ataku na redakcję gazety Charlie Hebdo w sąsiedniej Francji. Celem wytężonych działań, które objawiały się np. obecnością mundurowych (150 828 żołnierzy) uzbrojonych w karabiny w miejscach publicznych było zażegnanie zagrożenia terrorystycznego i ochrona kluczowej infrastruktury państwa. Operacja zakończyła się po ponad 6 latach od rozpoczęcia – 1 kwietnia 2021 r.

grafika

Na stronie widoczna jest aktualizowana na bieżąco “Globalna Mapa Ryzyka 2024”. To kula ziemska z zaznaczonymi różnymi kolorami miejscami zapalnymi, do których podróż może wiązać się z dodatkowym zagrożeniem. Światowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa może więc dać odpowiedź, czy pobyt w danym rejonie świata jest w pełni wolny od działań zbrojnych.

Global Peace Index

Raport o stanie pokoju na świecie Global Peace Index dotyczy działań poszczególnych państw globu, zmierzających do zachowania równowagi w stosunkach międzynarodowych i relacjach wewnętrznych. Pokojowy miernik przygotowuje australijski Instytut Ekonomii i Pokoju (Institute for Economics and Peace), a sam indeks powstaje w oparciu o 3 kluczowe kryteria:

 1. poziom bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa,
 2. zasięg konfliktu krajowego lub międzynarodowego,
 3. stopień militaryzacji.

Raport Global Peace Index publikowany jest na łamach Vision of Humanity i w serwisie internetowym organizacji w dwóch wersjach: pełnej i skróconej.

CIEKAWOSTKA

W 2017 r. ukazała się 17. edycja rankingu. Kontynentem o najwyższym współczynniku pokoju jest Europa. 8 państw w pierwszej 10 jest znajduje się na Starym Kontynencie, natomiast od 2008 r. Islandia zajmuje pierwsze miejsce jako najbardziej pokojowy kraj świata.

Od jakiegoś czasu Institute for Economics and Peace wydaje także coroczne raporty dotyczące innych obszarów bezpieczeństwa:

 • poczucia bezpieczeństwa (Safety Perceptions Index),
 • o poziomie terroryzmu (Global Terrorism Index).
CZY WIESZ, ŻE …

Z raportu Safety Perceptions Index 2023 wynika, że najbezpieczniej czują się mieszkańcy Uzbekistanu (86. miejsce w Global Peace Index), natomiast najmniej pewności pod kątem własnego bezpieczeństwa mają mieszkańcy Mali (miejsce nr 153). Wg. australijskich badaczy, najmniej pokojowo nastawionym państwem w 2023 jest Afganistan.

Które kraje są idealne na urlop, a gdzie lepiej nie jechać?

Niektóre państwa uchodzą za bezpieczniejsze od pozostałych. Katar utrzymuje się na pierwszym miejscu rankingu od 5 lat. Publikujemy poniżej listę TOP 10 krajów wg. portalu Numbeo, które w bieżącym roku są najbardziej i najmniej przyjazne pod względem bezpieczeństwa obecności w tych miejscach.

10 najbezpieczniejszych krajów w 2024

 1. Andora (87,1 pkt)*.
 2. Zjednoczone Emiraty Arabskie (84,4 pkt)*.
 3. Katar (84,0 pkt)*.
 4. Tajwan (83,3 pkt)*.
 5. Oman (81,0 pkt)*.
 6. Wyspa Man (79,5 pkt)*.
 7. Hongkong (78,2 pkt)*.
 8. Armenia (77,6 pkt)*.
 9. Japonia (77,4 pkt)*.
 10. Singapur (76,5 pkt)*.

* – liczba punktów uzyskanych w indeksie bezpieczeństwa (źródło: numbeo.com).

10 najgroźniejszych krajów w 2024

 1. Wenezuela (81,2 pkt)*.
 2. Papua Nowa Gwinea (79,7 pkt)*.
 3. Afganistan (78,3 pkt)*.
 4. Haiti (77,9 pkt)*.
 5. RPA (75,4 pkt)*.
 6. Honduras (73,4 pkt)*.
 7. Trynidad i Tobago (70,8 pkt)*.
 8. Syria (69,1 pkt)*.
 9. Jemen (68,6 pkt)*.
 10. Jamajka (68,1 pkt)*.

* – w nawiasie podany został indeks przestępczości (źródło: numbeo.com).

Najbezpieczniejszy kraj na świecie – gdzie leży?

Z zestawieniu Numbeo wynika, że to Andora jest najbezpieczniejszym krajem na świecie z indeksem bezpieczeństwa 87,1. Ten niewielki kraj leży w południowo-zachodniej Europie w Pirenejach. Od północy graniczy z Francją, a od południa z Hiszpanią.

Całkowita liczba ludności Andory nie przekracza 90 tys. mieszkańców. To spokojny miejsce, które kusi turystów wspaniałymi widokami, gdzie zimą można pojechać na narty, a latem na górskie wycieczki.

Najniebezpieczniejsze miasta w Europie – gdzie podróż jest bardziej ryzykowna?

Z danych Numbeo wynika, że najniebezpieczniejszymi miastami w Europie są:

 1. Bradford, Wielka Brytania (67,0 pkt)*.
 2. Marsylia, Francja (65,7 pkt)*.
 3. Coventry, Wielka Brytania (64,9 pkt)*.
 4. Birmingham, Wielka Brytania (63,8 pkt)*.
 5. Neapol, Włochy (62,6 pkt)*.
 6. Montpellier, Francja (62,2 pkt)*.
 7. Liege, Belgia (60,4 pkt)*.
 8. Grenoble, Francja (60,2 pkt)*.
 9. Catania, Włochy(59,4 pkt)*.
 10. Paryż, Francja (58,1 pkt)*.

* – w nawiasie podany został indeks przestępczości (źródło: numbeo.com).

Jakie ubezpieczenie w mało przyjaznym rejonie świata?

Udając się do miejsca na świecie, które nie uchodzi za najbezpieczniejsze, warto dokładnie sprawdzić przed wyjazdem, jakie zagrożenia mogą występować po dotarciu. Polisa podróżna zapewnia kompleksowe wsparcie w niemal każdej sytuacji, na które narażeni są turyści.

Ile kosztuje polisa podróżna?

Gabryś (30 lat) wybiera się na 14 dni do Wenezueli. Podczas 2-tygodniowego pobytu na miejscu zamierza zwiedzać i poznawać ten egzotyczny, ale zarazem niebezpieczny kraj. W trakcie przygotowań do podróży odwiedził porównywarkę ubezpieczeń Mubi, aby uzyskać polisę turystyczną w najkorzystniejszej cenie. Zależy mu na ofercie z OC prywatnym, NNW sportowym i ubezpieczeniem bagażu.

TowarzystwoZakresCena
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
74,00 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
88,00 zł
WienerKL: 344 728 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 215 455 zł,
Bagaż: 1 000 zł
123,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 364 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 273 zł,
Bagaż: 1 000 zł
142,68 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
178,75 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
218,40 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najbezpieczniejsze i najgroźniejsze miejsca dla turystów

Jakie są najbezpieczniejsze miasta świata i Europy?
Jakie są najgroźniejsze aglomeracje na świecie?
Jakie są najniebezpieczniejsze miasta w Europie?
Jakie są najbardziej i najmniej i bezpieczne miasta w Polsce?
PODSUMOWANIE
 • Bezpieczeństwo podróżnych na wyjeździe to podstawa. Za granicą trzeba uważać, aby nie paść ofiarą przestępstwa. Lepiej zapobiegać, niż potem żałować!
 • Ryzyko w odległym miejscu można oszacować dzięki dostępnych w sieci rankingom bezpieczeństwa. W ten sposób możesz dowiedzieć się na długo przed rozpoczęciem wyprawy, co czeka Cię w danym zakątku świata.
 • Wskaźniki bezpieczeństwa bazują na najnowszych danych o przestępczości, doniesieniach o bieżących konfliktach zbrojnych czy informacjach o kryzysach humanitarnych. Dają pewien ogląd sytuacji bezpieczeństwa przyjezdnych w danym rejonie globu.
 • Przy planowaniu dalekiego wyjazdu weź pod uwagę raporty bezpieczeństwa i sprawdź, jak bezpiecznie jest w miejscu docelowym. Może uchronić to Ciebie i Twoich bliskich przed zbędnym, dodatkowym ryzykiem w podróży.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!