Najniebezpieczniejsze trasy narciarskie na świecie

Wysokie góry, szalone nachylenia stoków, głazy czy skalne ściany czekają na najbardziej doświadczonych i odważnych narciarzy na najniebezpieczniejszych trasach narciarskich na świecie, których już same nazwy dają do myślenia – Harakiri, Szwajcarska ściana, Delirium Drive. Gdzie można udać się na taki zjazd? Czy trzeba posiadać specjalne ubezpieczenie narciarskie?

trasy narciarskie

Najniebezpieczniejsze trasy narciarskie – szybki przegląd

Wśród tysięcy kilometrów tras zjazdowych na całym świecie najbardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści mogą wybrać się na te najtrudniejsze, na które nie powinni zapuszczać się okazjonalni miłośnicy narciarstwa. Wiele z nich znajduje się w Europie i to w popularnych ośrodkach narciarskich obok tras o średnim i łatwym poziomie trudności.

Die Streif  – Kitzbühel (Austria) 

To jedna z kultowych tras narciarskich o ekstremalnym poziomie trudności, która swój początek ma na szczycie góry Hahnenkamm. Narciarzy na Die Streif czeka zjazd o długości 3,3 km, podczas którego nachylenie stoku może wynieść nawet 85º. Stromy zjazd pozwala bez problemów rozpędzić się narciarzom do ponad 100 km/h.

Bardzo trudny odcinkiem Die Streif zaczyna się koło Seldalm. To tam stok załamuje się i staje się wyjątkowo trudny. Na szczęście narciarze, który nie czują się na siłach, by pokonać ten fragment trasy, mogą pojechać łatwiejszym objazdem.

Od sezonu 1966/1967 na Die Streif rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Trasa ta przeznaczona jest tylko  dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Upadki tam często kończą się złamaniami i innymi poważnymi urazami.

Harakiri – Mayrhofen (Austria)

Sama nazwa stoku przyprawia o gęsią skórkę. Ta alpejska trasa to wyzwanie wyłącznie dla doświadczonych, a przede wszystkim pewnych siebie narciarzy. Nachylenie stoku Harakiri dochodzi do 80% – jest to jeden z najbardziej stromych stoków w Austrii.

Trasa znajduje się w Mayrhofen w dolinie Zillertal w Tyrolu. Liczy ona 1500 metrów, a najtrudniejszy jej fragment ma 400 metrów, natomiast przewyższenie wynosi 375 metrów. Dodatkowo wyzwanie potęgują liczne strome zakręty, których pokonanie wymaga wysokich umiejętności jazdy na nartach.

Corbet’s Couloir – Jackson Hole (Wyoming, USA)

Określana “najstraszniejszą trasą narciarską Ameryki” swoją nazwę wzięła od nazwiska przewodnika górskiego i instruktora narciarstwa Barry’ego Corbet’a. Swoją renomę zawdzięcza szalonemu początkowi, który wymaga od narciarza  6-metrowego skoku w dół!

Początek trasy jest bardzo stromy o nachyleniu do 50º i biegnie wąską 9-metrową rozpadliną między skałami. Narciarz musi wykonać tam gwałtowny skręt w prawo, a następnie w lewo – w celu uniknięcia zderzenia z pionowymi ścianami skał. Dalsza część ponad 300-metrowego zjazdu to łatwizna w porównaniu z ekstremalnie trudnym początkiem. 

Vallee Blanche – Chamonix (Francja)

To najdłuższa freeridowa trasa w Europie, która liczy 20 kilometrów długości, a przewyższenie wynosi prawie 2 800 metrów. Pokonanie jej to duże osiągnięcie, które świadczy o wejście do grona najlepszych narciarzy – to swoisty narciarski stempel umiejętności!

Jakie niebezpieczeństwa czekają na narciarzy na Vallee Blanche? Przede wszystkim ostre zakręty, szczeliny i klify. Prawdziwe wyzwania stanowią ukryte pułapki, dlatego część osób decyduje się na wynajęcie doświadczonego przewodnika, który je wskaże. Samą trasę można pokonać na kilka sposobów – Normal Vallee, Petit Envers du Plan oraz Grand Envers du Plan. 

Mur Suisse – Champery (Szwajcaria)

Szwajcarska ściana znajduje się w znanym kurorcie Portes du Soleil, który leży na granicy szwajcarski-francuskiej. Już sama nazwa powinna przyprawić o ciarki – mur w kontekście zjazdu narciarskiego może oznaczać wyłącznie ekstremalne nachylenie. Śmiałkowie mogą wziąć udział w zawodach “Break the Wall”.

Mimo że sama trasa Mur Suisse nie jest długa i liczy 1 300 metrów, to jest bardzo trudnym wyzwaniem ze względu na nachylenie i muldy. Obok trasy znajduje się wyciąg, który pozwana zarówno na wjazd. jak i zjazd – to dla tych, którzy uznają pokonanie Mur Suisse za wyzwanie ponad ich siły. 

Delirium Dive – Sunshine Village (Kanada)

Uważana jest za jedną z najwspanialszych tras narciarskich w Ameryce Północnej. Zjazd rozpoczyna się na szczycie Goat’s Eye. Podczas niespełna 800-metrowego zjazdu narciarze muszą uważać na ukryte klify, wystające skały i muldy.   

Ze względu na bardzo dużo pokrywę śnieżną i wysokie zagrożenie lawinowe, narciarze, którzy chcą zjechać trasą, muszą mieć przy sobie nadajnik lawinowy i łopatę. Delirium Dive to wyzwanie dla najbardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów.

najbardziej niebezpieczne trasy narciarskie w europie

Skala trudności tras narciarskich – jak się je oznacza?

W ośrodkach narciarskich można skorzystać z tras narciarskich o różnym poziomie trudności i długości. W większości krajów stosuje się 3-stopniowe oznaczenie, które reprezentują określone kolory. W krajach alpejskich, w Czechach i Słowacji używa się oznaczeń opracowanych przez FIS:

Kolor oznaczeniaPoziom trudnościOpis
NiebieskiŁatwyNachylenie stoku do 25% w profilu poprzecznym i podłużnym;
szeroki – tzw. autostrada narciarska
CzerwonyŚredniNachylenie stoku do 40% w profilu poprzecznym i podłużnym;
możliwe bardziej strome krótkie odcinki
CzarnyTrudnyNachylenie stoku powyżej 40% w profilu poprzecznym i podłużnym
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_trudno%C5%9Bci_tras_narciarskich.

Mimo tych samych oznaczeń poziom trudności może nieco różnić się w poszczególnych krajach. Dodatkowo w Austrii i Szwajcarii kolorem pomarańczowym lub żółtym oznacza się najtrudniejsze i ekstremalne trasy.

W Polsce oznaczenia tras narciarskich mają takie same symbole kolorystyczne jak przedstawione powyżej, choć mogą mieć także dodane w oznakowaniu pomarańczowe pasy na dole i górze. Natomiast zgodnie z wytycznymi nachylenie dla łatwej trasy w Polsce może mieć maksymalnie 30%.

CZY WIESZ, ŻE …

W wielu ośrodkach narciarskich w Europie koloru żółtego używa się zamiast czarnego do oznaczenia tras freeridowych.

Ubezpieczenie narciarskie na najniebezpieczniejsze trasy narciarskie – o czym pamiętać?

Wybierając się na najniebezpieczniejsze trasy narciarskie, możemy, a nawet jest to wskazane, wykupić ubezpieczenie na narty. Podobnie jak w przypadku zwykłego uprawiania narciarstwa na łatwych lub średnich stokach, powinno ono zawierać:

UWAGA!

Na najniebezpieczniejszych trasach narciarskich uprawia się freeride, który wymaga rozszerzenia ochrony o uprawianie sportów ekstremalnych!

Pamiętajmy, że freeride wiąże się z większym ryzykiem wypadku, dlatego powinniśmy wybrać jak najwyższe sumy ubezpieczeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyjazdu do Kanady czy USA na narty, ponieważ koszty leczenia w tych krajach są astronomicznie wysokie. 

Upadek i połamanie się na Corbet’s Couloir czy Delirium Dive może skończyć się koniecznością transportu medycznego i długotrwałą hospitalizacją, za które wystawiony zostanie wysoki rachunek. Lepiej w takiej sytuacji mieć wsparcie ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Wykonajmy przykładową kalkulację dla 30-letniego turysty, który wybiera się do Kanady na 10 dni, aby uprawiać sporty ekstremalne. W zestawieniu uwzględnimy średnie i najszersze pakiety ubezpieczeniowe.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
221,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
264,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
306,18 zł
GeneraliKoszty leczenia: 800 000 zł
NNW: 60 000 zł
OC: 200 000 zł
370,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 40 000 000 zł
NNW: 150 000 zł
OC: 1 500 000 zł
569,38 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
624,00 zł
WienerKoszty leczenia: 150 000 euro
NNW: 50 000 zł
OC: 100 000 euro
702,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 1 250 000 zł
NNW: 75 000 zł
OC: 500 000 zł
772,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (luty 2024).
PODSUMOWANIE
  • Najniebezpieczniejsze trasy narciarskie na świecie mają bardzo duże nachylenie.
  • Do najbezpieczniejszych tras zalicza się Die Streif i Harakiri w Austrii, Corbet’s Couloir w USA, Delirium Dive w Kanadzie, Mur Suisse w Szwajcarii i Vallee Blanche we Francji.
  • Ekstremalne trasy narciarskie oznacza się w Europie pomarańczowym i żółtym kolorem.
  • Ubezpieczenie narciarskie dla miłośnika ekstremalnych tras powinno mieć jak najwyższe sumy ubezpieczeń.
  • Ubezpieczenie na narty na najniebezpieczniejsze trasy wymaga rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne, ponieważ są to zjazdy typu freeride.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najniebezpieczniejsze trasy narciarskie na świecie

Co charakteryzuje najniebezpieczniejsze trasy narciarskie na świecie?
Jak wybrać ubezpieczenie na najniebezpieczniejsze trasy narciarskie?
Czy każdy może zjechać po najniebezpieczniejszych trasach narciarskich?
Źródła:
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_trudno%C5%9Bci_tras_narciarskich
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!