Najpiękniejsze parki narodowe USA – TOP 8

W Stanach Zjednoczonych jest obecnie ponad 60 parków narodowych. Najnowszy został założony w 2020 roku, czyli całkiem niedawno. Każdy z nich zasługuje na odwiedzenie. USA jest bardzo zróżnicowane pod względem przyrodniczym, dlatego wiele unikatowych elementów tamtejszego ekosystemu jest chronionych właśnie w parkach. Poniżej prezentujemy zestawienie najpiękniejszych parków narodowych w USA.

parki narodowe USA

Ile jest parków narodowych w USA?

W Stanach Zjednoczonych są 63 parki narodowe, z których najstarszy jest Yellowstone, który został założony 1 marca 1872 roku. Najwięcej parków narodowych znajduje się w stanie Kalifornia (9) oraz na Alasce (8). Z kolei 5 parków narodowych jest w stanie Utah, a 4 w stanie Kolorado.

Nie wszystkie parki narodowe leżą na kontynencie amerykańskim. Dwa z nich znajdują się na Hawajach (Hawai’i Volcanoes National Park oraz Haleakala National Park), jeden na Amerykańskich Samoa (National Park of American Samoa),a także jeden na Wyspach Dziewiczych (Virgin Islands National Park).

Te parki narodowe w USA warto odwiedzić

Dla każdego piękno będzie miało nieco inne znaczenie. Natura jednak większość z nas zachwyca swoją potęgą i urokiem, a niektóre z jej elementów zamknięto w parkach narodowych, chcąc chronić ich niepowtarzalność dla kolejnych pokoleń.

Z pewnością najbardziej wyjątkowe będą te miejsca, które zawierają formacje skalne, krajobrazy, gatunki zwierząt czy roślin, których u nas – w Polsce – próżno szukać. Dlatego parki narodowe USA przyciągają i fascynują Polaków oraz Europejczyków.

parki narodowe USA

Poniżej prezentujemy listę 8 parków narodowych Stanów Zjednoczonych, które warto odwiedzić, przebywając za oceanem.

 1. Park Narodowy Badlands

Rok utworzenia: 1939

Powierzchnia: 982,4 km²

Położenie: Dakota Południowa

Czyli tzw. złe ziemie. Nie znajdziesz tu bujnej roślinności, a raczej sieć wąwozów, które powstały na skutek erozji wód opadowych podczas okresowych ulewnych deszczów. Urok tego parku tkwi w preriowych połaciach i formacjach skalnych, które tworzą iście księżycowy krajobraz, a przyjmując pomarańczowo-czerwoną kolorystykę, nawet marsjański.

Uprawiając piesze wędrówki lub kolarstwo górskie, na szlaku możesz spotkać reprezentantów gatunków, które zamieszkują te tereny. Symbolem parku jest piesek preriowy, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Ale oprócz piesków są tam obecne bizony, rysie, jeżozwierze, a także ptaki – sroki, bieliki czy jastrzębie.

Park Badlands jest czynny cały rok. Turyści mogą skorzystać z dwóch kempingów, które tam funkcjonują.

 1. Park Narodowy Bryce Canyon

Rok utworzenia: 1928

Powierzchnia: 145,02 km²

Położenie: Utah

Kolejny obszar, na którym królują formacje skalne. Czerwone i pomarańczowe minarety, ostańce i łuki o strzelistym kształcie tworzą prawdziwy las na tym terenie. Park można podziwiać ze stworzonych na jego krawędzi tarasów widokowych, m.in. Bryce Point, Sunrise Point i Sunset Point. Ale to nie jedyna opcja, bo możliwe jest też zejście na dno kanionu i przejście skalnym labiryntem, oglądając z bliska stworzone przez naturę budowle. Na dół prowadzą dobrze utrzymane, serpentynowe ścieżki.

CIEKAWOSTKA

Tak naprawdę Bryce Canyon nie powinien być nazywany kanionem, bo jego dnem nie płynie rzeka.

Wielu turystów obawia się schodzenia na dno amfiteatru, żeby zobaczyć formacje skalne z bliska i pospacerować między nimi. Poprzestają na podziwianiu krajobrazu z tarasów widokowych. Na terenie parku nie wszystkie szlaki są jednak trudne. Niektóre w ogóle nie wymagają kondycji i ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Jest kilka ścieżek, które prowadzą właściwie dnem kanionu, a najtrudniejszą częścią trasy jest zejście i podejście.

 1. Park Narodowy Denali

Rok utworzenia: 1980

Powierzchnia: 19 185,76 km²

Położenie: Alaska

Jeden z największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Nazwa parku nawiązuje do najwyższego szczytu nie tylko Alaski, ale całej Ameryki Północnej – Denali, chociaż i wzgórze, i obszar, na którym się znajduje, jeszcze kilka lat temu funkcjonowały pod inną nazwą – Mount McKinley i Mount McKinley National Park.

Jak na Alaskę przystało, znajdujący się na jej terenie Park Narodowy Denali oferuje turystom walory przyrodnicze charakterystyczne dla tajgi i tundry – góry, lasy, lodowce, a także właściwą dla tego obszaru florę i faunę. Park porastają świerki, olchy i osiki. Faunę z kolei reprezentują niedźwiedzie, karibu, łosie, wilki szare czy owce jukońskie.

Ruch drogowy na terenie parku jest niewielki. Można tam zatem liczyć na względny spokój, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy w grę wchodzi tylko poruszanie się za pomocą zaprzęgów czy rakiet śnieżnych. Najczęściej Park Narodowy Denali zwiedza się, podróżując autobusami, które tam kursują.

 1. Park Narodowy Doliny Śmierci

Rok utworzenia: 1994

Powierzchnia: 13 647,6 km²

Położenie: Kalifornia i Nevada

Dolina Śmierci jest kamienną pustynią, której dno pokrywa sucha, zasolona skorupa, tworząc w wielu miejscach charakterystyczne wzory. Park znajduje się w depresji, najniżej położonym terenie w Stanach Zjednoczonych. W pobliżu Badwater – obszaru wyschniętego przed 3000 lat jeziora – umieszczono białą tablicę, która ukazuje różnicę poziomów doliny i morza.

Poza Badwater na terenie parku znajduje się kilka innych interesujących, wręcz intrygujących miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Racetrack Playa – pozostałość po wyschniętym jeziorze, które słynie z tzw. wędrujących kamieni. Przy znajdujących się tam kamieniach widoczne są ślady, które są traktowane jak trasa ich wędrówki. Badania wykazały, że kamienie rzeczywiście się przemieszczają, jednak nie do końca wiadomo, jak to się dzieje. Naukowcy mają swoje teorie na ten temat.

Odwiedzając Park Narodowy Doliny Śmierci, warto zwrócić też uwagę na Zamek Scotty’ego, Artist’s Palette (zespół skalny charakteryzujący się niezwykłymi odcieniami i kolorami), Devil’s Golf Course czy Ubehebe Crater.

 1. Park Narodowy Gates of the Arctic

Rok utworzenia: 1980

Powierzchnia: 30 448,09 km²

Położenie: Alaska

Wrota Arktyki, bo tak można tłumaczyć nazwę tego obszaru, to jeden z bardziej dzikich parków. Na jego terenie nie ma dróg, ścieżek ani żadnej infrastruktury turystycznej. Dopiero poza jego granicami znajdują się trakty dojazdowe oraz centrum turystyczne.

Nazwa parku nawiązuje do dwóch wzgórz – Frigid Crags i Boreal Mountain – odkrytych w XX wieku przez Roberta Marshalla. Wzgórza te przypominały bramę. Bramę Arktyki.

Park Narodowy Gates of the Arctic jest jednym z rzadziej odwiedzanych parków. Wiąże się to z wielkością tego odciętego od świata i cywilizacji obszaru. Na terytorium parku turyści są zdani sami na siebie. Wybierając się tam, koniecznie trzeba odpowiednio się do takiej wyprawy przygotować – zabezpieczyć się przede wszystkim przed zimnem i zabrać odpowiednią ilość jedzenia. W parku nie ma infrastruktury, która pozwoliłaby uzupełnić zapasy.

Osoby, które decydują się na zwiedzenie parku, przyciąga spokój, dzikość i dziewiczość tego terenu.

CIEKAWOSTKA

Większość szczytów znajdujących się na terenie Parku Narodowego Gates of the Arctic nie ma swoich nazw.

 1. Park Narodowy Sekwoi

Rok utworzenia: 1890

Powierzchnia: 16 35,13 km²

Położenie: Kalifornia

Park Narodowy Sekwoi jest drugim założonym parkiem narodowym w USA, zaraz po Yellowstone. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt kontynentalnej części USA – Mount Whitney. Jednak to nie dla niego przybywają tam turyści (albo nie tylko dla niego, bo samo wzgórze imponuje rozmiarami i ukształtowaniem). Celem wypraw turystycznych do tego parku jest oczywiście zobaczenie na własne oczy najwyższych i najpotężniejszych drzew na świecie – mamutowców olbrzymich, czyli popularnych sekwoi.

W Parku Narodowym Sekwoi rośnie największy przedstawiciel tego gatunku zwany General Sherman. Ma 84 m wysokości i pień o średnicy 8 m. Należy go szukać w Giant Forest (Lesie Olbrzymów).

CIEKAWOSTKA

Drugie co do wielkości drzewo na świecie rośnie w sąsiednim Parku Narodowym Kings Canyon.

W Parku Narodowym Sekwoi, poza rosnącymi tam olbrzymami, można zwiedzać: Crescent Meadow (łąkę otoczoną sekwojami), Tunnel Log (przewróconą na drogę sekwoję, w której wydrążono tunel dla przejeżdżających tamtędy samochodów) czy jaskinię Crystal Cave.

 1. Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Rok utworzenia: 1919

Powierzchnia: 49 26,65 km²

Położenie: Arizona

Tego parku zdecydowanie nie trzeba nikomu przedstawiać. Po prostu musiał znaleźć się na tej liście. Wielki Kanion został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Najwięcej punktów widokowych znajduje się na południowym krańcu kanionu, ale tak naprawdę odpowiednie do podziwiania Wielkiego Kanionu miejsca są z każdej strony tego cudu natury. Grand Kanion już na pierwszy rzut oka zachwyca swoimi rozmiarami, kolorami i kształtami labiryntów, które tworzą skały. Jeszcze większe wrażenie zrobi, jeśli podamy kilka danych liczbowych:

 • 446 km – długość nurtu rzeki Kolorado,
 • 1857 m – najgłębsze miejsce od krawędzi kanionu (Wąwóz Granitowy),
 • 800 m – 29 km – szerokość kanionu.
 1. Park Narodowy Yellowstone

Rok utworzenia: 1872

Powierzchnia: 8983,16 km²

Położenie: Wyoming, Montana i Idaho

Pierwszy park narodowy, który został utworzony w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwa nawiązuje do rzeki, która płynie wąwozem dzielącym chroniony obszar na dwie części.

Park Narodowy Yellowstone kojarzy się przede wszystkim z gejzerami i gorącymi źródłami. To zdecydowanie jego znak rozpoznawczy. Ale na jego terenie można podziwiać też wodospady i błotne wulkany. Pod wulkanicznym płaskowyżem, na którym leży park, znajduje się ogromna komora magmowa.

Obszar Yellowstone porastają lasy (w większości są to lasy iglaste, w których dominuje sosna wydmowa). Ale park ten to nie tylko miejsce, w którym można podziwiać atrakcje geologiczne czy florę, ale także bogatą faunę. Żyją tam m.in. niedźwiedzie grizzly, niedźwiedzie czarne, wapiti, pumy, muflony, łosie, kozły śnieżne czy wilk szary, który jest uznawany za gatunek zagrożony w USA.

Ubezpieczenie turystyczne do USA – jaki zakres?

Każda podróż powinna być przyjemnością. Warto więc jeszcze przed wyjazdem możliwie zminimalizować wszelkie ryzyko, zwłaszcza związane z doznaniem urazu czy zachorowaniem, a także z niespodziewanymi wydatkami. Można to zrobić, kupując ubezpieczenie turystyczne. Podczas zwiedzania parków narodowych w USA, ale także w czasie innych aktywności warto mieć zapewnione:

UWAGA!

Jeśli planujesz zwiedzać aktywnie, np. uprawiając przy okazji kolarstwo górskie w Parku Narodowym Badlands, uzupełnij polisę o ryzyko związane z uprawianiem wybranej dyscypliny i ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ile kosztuje polisa turystyczna do USA?

Koszty ubezpieczenia turystycznego nie są wysokie. Dużo zależy od zaplanowanej aktywności i czasu pobytu, a tym samym czasu ochrony.

Sprawdźmy, ile za miesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych zapłaciłaby 29-letnia Malwina, która zamierza zwiedzać tamtejsze atrakcje.

Towarzystwo ubezpieczenioweSumy KL, NNW i OC*Cena
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
459,27 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
468,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł
511,00 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł
579,00 zł
ProamaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 80 000 zł
589,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
628,00 zł
WienerKoszty leczenia: 646 185 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 430 790 zł
740,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 800 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
747,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 40 000 000 zł
NNW: 150 000 zł
OC: 1 500 000 zł
854,07 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].
*W tabeli zamieszczone zostały oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia od 300 000 zł w górę.
PODSUMOWANIE
 • W USA jest obecnie ponad 60 parków narodowych.
 • Przyroda w Stanach Zjednoczonych jest bardzo zróżnicowana. Każdy park narodowy oferuje zatem możliwość podziwiania innych walorów i atrakcji przyrodniczych.
 • W USA warto odwiedzić m.in. Parki Narodowe: Badlands, Bryce Canyon, Denali, Doliny Śmierci, Gates of the Arctic, Sekwoi, Wielkiego Kanionu i Yellowstone.
 • Przed wyjazdem do USA warto wykupić polisę turystyczną.
 • Miesięczne ubezpieczenie na wyjazd do USA z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 300 000 zł wynosi od około 460 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najpiękniejsze parki narodowe w USA

Jakie parki narodowe warto zwiedzić w USA?
Czy wszystkie parki narodowe w USA mają stworzoną infrastrukturę turystyczną?
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do USA?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!