Jakie są najlepsze plaże na Krecie? TOP 10 propozycji

Gdzie wypoczniesz na Krecie lepiej niż nad brzegiem morza? Wybrzeże kreteńskie obfituje w piaszczyste plaże z lazurową taflą. Zastanawiasz się, gdzie pójść nad wodę na Krecie? Pomysły znajdziesz w niniejszym poradniku!

najpiękniejsze plaże na krecie

Kreta – najwspanialsze plaże na wyspie

Kreta to największa z greckich wysp. Słynie z niesamowitych plaż, które przyciągają turystów z całego świata. Poniżej przedstawiamy zestawienie dziesięciu najlepszych nabrzeży na Krecie, które warto odwiedzić. Znajdziesz tu informacje, co zapewniają te miejsca i jak odpowiednio przygotować się do komfortowego plażowania.

Na każdej z poniższych plaż spędzisz czas pełen emocjonujących atrakcji i błogiego relaksu. Zainspiruj się, odwiedź je i wybierz swoją ulubioną plażę na Krecie!

10 najlepszych plaż na Krecie

najpiękniejsze plaże na krecie
 • Plaża Elafonisi (Kreta)

Elafonisi, znana także jako Różowa Plaża, to jedna z najbardziej malowniczych plaż na Krecie. Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy. Swój unikalny, różany kolor piasku zawdzięcza kawałkom muszli. Woda jest tu krystalicznie czysta, a laguna oferuje idealne warunki do kąpieli. Jest często wybierana na miejsce wypoczynku przez rodziny z dziećmi.

Plaża Elafonisi oferuje niezwykle miękkie, piaskowe podłoże. Zapewnia płytkie, turkusowe wejście do morza i naturalne baseny w lagunie. Na plażowiczów czekają leżaki i parasole (w cenie 15 euro za zestaw).

 • Plaża Balos (Kreta)

Balos to jedna z najbardziej znanych plaż Krety, często odwiedzana przez turystów ze względu na spektakularne widoki. Laguna Balos w północno-zachodniej części wyspy uchodzi za najpiękniejszą w całej Europie. Charakteryzuje się białym piaskiem znad Sahary i turkusową wodą, tworząc idealne miejsce na relaks. Gwarantuje doskonałe warunki do snorkelingu.

Plaża Balos to zjawiskowe widoki na lagunę i wyspę Gramvousa. Przyciąga również windsurferów, nurków i rzesze plażowiczów z całego kontynentu. W szczycie sezonu na plaży może obowiązywać limit osób. Wynika to z troski o naturę i obszar chroniony – z tego powodu na nabrzeże nie można przyprowadzać zwierząt domowych. 

 • Plaża Vai Palm (Kreta)

Jedna z najbardziej malowniczych plaż na Krecie, znana jest pod nazwą Finikodasos. Za wyjątkowo egzotyczny wygląd wygląd plaży odpowiada największy w Europie, naturalny las palmowy – liczy ok. 6 000 drzew. Umożliwia to wypoczynek na miękkim, jasnym piasku w cieniu palm, które tworzą idylliczną aurę.

Kąpielisko Vai Palm zostało nagrodzone Błękitną Flagą. Znajduje się na uboczu – daleko od dużego miasta. Dotarcie do tego daleko wysuniętego na wschód punktu Krety bez własnego auta może być nie lada wyczynem, gdyż w okolice plaży nie dociera transport zbiorowy. Nieopodal jest duży parking, na którym zostawisz wynajęte auto, a dalej bar. To wszystko tworzy ustronną atmosferę – wprost doskonałą na romantyczne spacery przy brzegu morza.

 • Plaża Ammoudara (Kreta)

W pobliżu Heraklionu znajduje się 7-kilometrowy odcinek plaży pokrytej złotym piaskiem. Ammoudara to odskocznia od zwiedzania licznych atrakcji Iraklion (inna nazwa stolicy Krety). Mieści się już 5 min od historycznego centrum miasta. Dotrzesz tam również autobusem miejskim.

Plaża Ammoudara oferuje plażowiczom liczne udogodnienia. Do wynajęcia są leżaki i parasole, które jednak nie uchronią Cię przed wiatrem – a tego na plaży nie brakuje. Kąpielisko jest wietrzne, a fale spiętrzone, dlatego to miejsce wybierają miłośnicy sportów wodnych (m.in. windsurfingu), lecz niekoniecznie doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin z maluchami.

 • Plaża Fodele (Kreta)

Nieopodal Heraklionu, na północnym wybrzeżu Krety leży wioska Fodele. Jej zatoka otacza uroczą plażę, która dzieli się na dwie części. Zachodnia strona kąpieliska jest dobrze wyposażona w całą niezbędną infrastrukturę (leżaki, parasole i tawerny), natomiast wschodnia przyciąga swoim autentycznym, dzikim klimatem.

Na plażę dotrzesz w 30 min pieszo z wioski Fodele. Docierają tam też autobusy, które choć nie wjeżdżają do miejscowości, to poruszają się wzdłuż linii brzegowej.

 • Plaża Falasarna (Kreta)

Falasarna zaliczana jest do najpiękniejszych plaż na całej Krecie. Znajduje się ok. 60 km od Chanii w zachodniej części. Phalasarna (tak brzmi jej grecka nazwa) na półwyspie Gramvousa to nietypowe połączenie plaży i wykopalisk. Znajduje się tam stanowisko archeologiczne, które odkrywa antyczne tajemnice starożytnego portu minojskiego, który w IV wieku nawiedziło potężne trzęsienie ziemi.

Plaża Falasarna dzieli się na 5 części. Dwa centralne obszary są najliczniej oblegane przez turystów – na pozostałych łatwiej znaleźć miejsce. Każdy fragment plaży pokrywa biały piasek – łagodne wejście do turkusowej wody wręcz zaprasza do pluskania. Kąpielisko zapewnia plażowiczom leżaki i parasole, których wynajęcie to koszt ok. 10 euro.

 • Plaża Preweli (Kreta)

Preveli Beach to jedyna w swoim rodzaju plaża, na której niemal stykają się woda słodka ze słoną. Znajduje się w południowej części wyspy. Aż do samej laguny schodzi rzeka Megalopotamos.

Sama plaża jest trudno dostępna. Prowadzi do niej zejście z pobliskiego parkingu (ok. 20 min pieszo) położonego powyżej plaży. Kąpielisko pokryte jasnym piaskiem było niegdyś otoczone lasem palmowym, który spłonął w 2010 roku. To kolejna po Palm Beach plaża palmowa, która pokryta jest czystym piaskiem (choć dojście jest kamieniste) i przejrzystą wodą. Wszystko to zapewnia doskonałe warunki do snorkelingu.

 • Plaża Plakias (Kreta)

W kreteńskiej wsi na południu Krety mieści się wspaniała plaża otoczona górami. Zarazem to jedno z najmniej obleganych przez turystów miejsc na wyspie. Piaszczyste kąpielisko idealnie nadaje się do nurkowania z rurką w bajkowej atmosferze.

Przy plaży w zachodniej części, nastawionej bardziej na rozrywkę, są tawerny, bary i kluby. 

 • Plaża Matala (Kreta)

To jedna z najpopularniejszych plaż wśród turystów na Krecie. Znajduje się na południowym wybrzeżu Krety. Stała się sławna za sprawą jaskiń i grot, które w latach 60. zamieszkiwali hipisi (za drobną opłatą można je zwiedzić). To więc idealne miejsce łączące poznawanie historii danego miejsca z wypoczynkiem.

Wejście do morza jest delikatne. Plaża pokryta jest drobnymi kamykami i piaskiem. Chętni na parasol i leżak mogą je wynająć. Lewa strona obfituje w lokale gastronomiczne.

 • Plaża Seitan Limania (Kreta)

Dla wielu to najbardziej spektakularna plaża na Krecie. Zlokalizowana jest w kanionie, który schodzi do morza. Sama plaża nie jest za duża. Pokrywają ją kamienie i żwir z pobliskiego kamieniołomu. Lazurowa woda cieszy oczy, choć szybko robi się głęboka. Zejście na plaże prowadzi karkołomną ścieżką na zboczu. Widok nacieszy każdego, kto tu dotrze.

Woda w zatoce Seitan Limania (Paralia Stefanou) jest spokojna, ale niedaleko występuje silny prąd morski. Blisko plaży mieści się parking samochodowy. Tę plażę na półwyspie Akrotiri wybierają przeważnie dorośli wędrowcy i młodzież głodna przygód. Strome zejście nie nadaje się dla osób z problemami ruchowymi. Miejsce to przyciąga łowców najlepszych lokalizacji do zdjęć plenerowych. Zadowoli również miłośników pływania oraz amatorów skoków do wody z okolicznych skał.

Najładniejsze plaże na Krecie – na co trzeba uważać?

Podczas greckich wakacji na Krecie można zapomnieć o otaczającej rzeczywistości. Umożliwiają to kreteńskie plaże z bajkowym krajobrazem. Trzeba jednak mieć się na baczności, aby wypoczynek na Krecie w oka mgnieniu nie przerodził się w istny koszmar.

 • Bezpieczeństwo

Kreta, jak cała Grecja, jest bezpiecznym miejscem. Poziom przestępczości jest ogólnie dość niski. Nie należy jednak pozostawiać rzeczy osobistych bez nadzoru. W miejscach turystycznych zdarzają się kradzieże. Nie obowiązuje natomiast stan zagrożenia terrorystycznego.

Samochodu (własnego lub wynajętego) nie parkuj na dziko na niestrzeżonych parkingach. Znane są przypadki włamań przez nielegalnych imigrantów, chcących przedostać się do kontynentalnej Grecji lub Włoch.

 • Trzęsienia ziemi

Na Krecie może dochodzić do trzęsień ziemi. Prawo budowlane od 1985 roku nakazuje uwzględnienie tego zagrożenia w konstrukcji budynków. Warto więc wybierać nowoczesną bazę noclegową, czyli domy, pensjonaty czy hotele powstałe w późniejszym czasie.

 • Meduzy i jeżowce

Podczas kąpieli przy brzegu Krety trzeba uważać na morskie stworzenia. Występują tam meduzy, które mogą powodować oparzenia. Stąpając po dnie, uważaj również na jeżowce!

Jak zabezpieczyć się na wakacje na Krecie?

Przygotowując się na wypoczynek nad brzegiem Morza Egejskiego, weź ze sobą niezbędny bagaż. Powinny się w nim znaleźć, m.in.: buty do wody (uchronią Cię przed urazami stóp), nakrycie głowy (przed słońcem) i olejki do opalania (przed poparzeniem słonecznym). Weź ze sobą również przybornik apteczny.

Wszystkie powyższe przedmioty przydadzą się podczas pobytu na Krecie, ale nie dają 100-procentowej gwarancji, że nie dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. Wypadki zdarzają się nawet najlepiej wyposażonym podróżnikom.

Turysta na greckiej wyspie powinien mieć przy sobie EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Grecji zapewnia opiekę lekarską w takim samym zakresie jak Grekom. Powszechna kasa chorych nie pokrywa jednak wszystkich zabiegów, a do części trzeba dopłacać. Przed nieprzewidzianymi wydatkami na wyjeździe uchroni Cię polisa turystyczna.

Jak ubezpieczyć się na podróż na Kretę?

Na kreteńską plażę zabierz ze sobą kompleksową polisę podróżną. Indywidualna ochrona turystyczna zapewni Ci finansowe wsparcie i pomoc we wszystkich nagłych okolicznościach. Polisa powinna obejmować m.in.:

 • koszty leczenia na kwotę co najmniej 30 000 euro (ponad 130 000 zł),
 • NNW podróżne w razie następstw nieszczęśliwych wypadków (np. trwałego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa, konieczności zmiany kwalifikacji zawodowych lub śmierci) towarzystwo zapewnia zadośćuczynienie w wysokości proporcjonalnej do stopnia uszkodzenia ciała (zgodnie z tabelą w OWU),
 • OC w życiu prywatnym w razie szkód na osobach trzecich (ubezpieczyciel opłaca wyrządzone krzywdy),
 • ubezpieczenie bagażu na wypadek uszkodzenia, utracenia lub opóźnienia w transporcie pakunków (np. z cennym sprzętem elektronicznym, sportowym lub rzeczami osobistymi),
 • ubezpieczenie sportowe na wypadek kontuzji czy poważnego urazy w trakcie uprawiania sportu (np. windsurfingu).

Ile kosztuje polisa turystyczna na Kretę?

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochrony Polisa do Grecji (na Kretę) na 7 dni dla jednej osoby dorosłej rozszerzona o sporty ekstremalne (30 lat) Polisa do Grecji (na Kretę) na 7 dni dla dwóch osób dorosłych rozszerzona o nurkowanie (30 i 29 lat) Polisa do Grecji (na Kretę) na 7 dni dla całej rodziny (dwoje dorosłych: 30 i 29 lat; dwoje dzieci: 5 i 3 lata)
mtu24.pl
KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
67 zł 134 zł 148 zł
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
81 zł 162 zł 176 zł
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
bagaż: 2000 zł
118 zł 235 zł 106 zł
Proama
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
118 zł 236 zł 161 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
128 zł 256 zł 216 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
140 zł 305 zł 189 zł
Wiener
KL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
bagaż: 1000 zł
181 zł 128 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 1000 zł
218 zł 98 zł 176 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (07.06.2024).

Przeczytaj również: Ubezpieczenie do Grecji

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najlepsze plaże na Krecie

Jakie plaże Krety są najładniejsze?
Co oferują najlepsze plaże na Krecie?
Na co uważać w wodzie na Krecie?
PODSUMOWANIE
 • Bez trudu znajdziesz idealne miejsce do plażowania na Krecie. Do najlepszych plaż należą: Elafonisi, Balos, Vai Palm, Ammoudara, Fodele, Falasarna, Preweli, Plakias, Matala i Seitan Limania.
 • Będąc na Krecie, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Nigdy nie pozostawiaj rzeczy bez nadzoru. Ze względu na aktywność sejsmiczną wybierz nowoczesny obiekt hotelowy.
 • Podczas kąpieli w morzu na Krecie uważaj na meduzy i jeżowce. Po plaży najlepiej stąpaj w butach do wody, które zabezpieczą Cię przed kamieniami i ostrymi przedmiotami.
 • Na wyjazd na Kretę weź ze sobą niezbędny ekwipunek. Zabierz EKUZ i polisę osobistą. Indywidualne ubezpieczenie turystyczne uchroni Cię przed niespodziewanymi wydatkami za granicą.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Seitan Limania jest płytka? To chyba nigdy pan tam nie był. Wracam właśnie z Krety i w tej zatoce od razu jest głęboko. Parę metrów od brzegu jest już z 15 metrów. Poza tym nie ma tam białego piasku tylko same kamienie. Wybierają ją rodzice z dziećmi? To chyba z takimi 15 letnimi, bo zejście na tą plażę jest bardzo niebezpieczne.
Dziękuję za komentarz. Przekazane przez Panią informacje zostały uwzględnione w zaktualizowanej treści artykułu.
avatar autora komentarza
Dlaczego Pan pisze bzdury, Panie Gliński? Byłem na plaży Elafonisi 15 czerwca tego roku (sobota) i za zestaw dwóch leżaków z parasolem trzeba zapłacić dokładnie 15 EUR i po 10 EUR za każdy dodatkowy leżak. Proszę uaktualniać swoje dane...
Dziękuję za opinię. Cena za leżak najwidoczniej wzrosła (dane zostały uaktualnione).
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!