Jakie są najpiękniejsze plaże w Chorwacji? [RANKING]

Wybierasz się do Chorwacji na wczasy, aby spędzić trochę czasu w basenie Morza Śródziemnego? Relaks na malowniczej plaży pokrytej złotym piaskiem to coś, o czym marzy wielu urlopowiczów. Zobacz nasz przegląd 10 najpiękniejszych plaż Perły Adriatyku, które zdecydowanie warto odwiedzić!

plaże w Chorwacji

Wakacje w Chorwacji – najlepsze plaże!

Chorwacja słynie z tego, że leży na pograniczu Europy Środkowej i Południowej. Swojemu położeniu zawdzięcza niezwykle okazałą linię brzegową z urodziwymi plażami pokrytymi nie tylko ostrymi skałami i nieprzyjemnym żwirem, ale również drobnym piaskiem. Dzisiaj przyjrzymy się tym najbardziej urokliwym z nich, które swoim pięknem zachwycają i przywodzą na myśl Karaiby.

Sprawdź zestawienie TOP 10 najwspanialszych wybrzeży Morza Adriatyckiego 👇.

Najpiękniejsze plaże w Chorwacji – ranking TOP 10

Nadbrzeża Adriatyku obfitują w żwir i kamienie. Na chorwackiej ziemi nietrudno jednak trafić na plaże, których miękki piaszczysty puch wręcz zaprasza, abyś się na nim rozłożył. Dzieci z kolei uraduje możliwość budowania zamków z piasku lub zabawy w okolicy.

Plaże w Chorwacji z turkusową tonią to również raj dla miłośników sportów wodnych. Doskonała infrastruktura pozwala spędzić całe dnie nad wodą bez ani chwili znudzenia. Szeroki wybór atrakcji pozwala postawić na obleganą miejscówkę lub zdecydować się na ustronną lokalizację w kameralnej zatoce, gdzie bez problemu odpoczniesz od zgiełku turystów.

 • Plaża Zlatni Rat – wyspa Brač

Chorwacka plaża Złoty Róg jest jedną z najbardziej znanych w całym kraju. Zawdzięcza to w głównej mierze swojemu niesamowitemu ukształtowaniu. Zajmuje piaszczysty półwysep mierzei, której końce schodzą w głąb Adriatyku. Tworzy to piękne zestawienie kolorystyczne – przejście od jasnych tonów przy brzegu do głębokiego granatu toni morskiej. Dno dość stromo opada do morza, dlatego trzeba mieć tutaj dzieci pod szczególną opieką.

W zależności od dominujących prądów morskich charakterystyczny cypel może nieco zmieniać swój kształt. Na plaży dostępne są parasole i leżaki do wynajęcia, ale zainteresowanie nimi jest tak wielkie, że trzeba przybyć wcześnie rano, aby je zdobyć. Zlatni Rat to również idealne miejsce do: siatkówki plażowej, snorkelingu, narciarstwa wodnego, wind- i kitesurfingu oraz klasycznego surfingu, a nawet spadochroniarstwa.

 • Plaża Sveti Ivan – wyspa Cres

Plaża Świętego Iwana znajduje się w zatoce w pobliżu miejscowości Lubenice. Otaczają ją wysokie klify, dzięki czemu przypomina słynne plaże na greckich wyspach. Zbocza porastają bujne krzewy i karłowate drzewa. Plaża jest nieco odcięta od otoczenia, a roślinność nietknięta. Brakuje na niej specjalnej infrastruktury, ale dzika plaża odwdzięcza się kameralną atmosferą i zapewnia spokój. Zajmuje wysokie miejsca w rankingach najpiękniejszych plaż na świecie.

Dno przy plaży Sveti Ivan delikatnie schodzi do morza, a tafla jest na ogół spokojna. Przezroczysta toń umożliwia eksplorację brzegu, jak i dalszych, głębszych partii. Na plaże można dotrzeć łodzią lub pieszo. Prowadzi tam szlak turystyczny z licznymi punktami widokowymi na Adriatyk.

 • Plaża Sakarun – wyspa Dugi Otok

Długa na 300 metrów plaża na wyspie Dugi Otok w północnej Dalmacji w pobliżu miejscowości Veli Rat (Rivijera Dugi otok) regularnie przyciąga rzesze turystów. Wybierają ją zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi, ponieważ woda w zatoce jest dość płytka, a tafla spokojna i przejrzysta. Wzdłuż brzegu zlokalizowane są liczne punkty gastronomiczne. Można wypożyczyć sprzęt wodny, np. katamaran, motorówkę lub kajak. Wieczorami odbywają się tam głośne imprezy z udziałem młodzieży, a na drugi dzień rano na plaży można trafić na ich pozostałości.

W sezonie letnim co 2 godziny na plażę kursuje kolejka turystyczna z miejscowości Božava. Dostać się tam można również z Zadaru w ramach całodziennej wyprawy. Ze Starego Miasta w Zadarze lub portu Gaženica wypływają regularnie promy i statki wycieczkowe.

 • Plaża Ninska Laguna – miasto Nin

Plaża Królów w pobliżu miasta Nin koło Zadaru może wyglądać znajomo dla turystów z Polski. Przypomina piaszczyste wydmy nad Bałtykiem, jednak woda stanowi w pełni Adriatyk. Najlepsza plaża Dalmacji mieści się na piaszczystym półwyspie, po którego dwóch stronach są wydzielone strefy – do pływania oraz kitesurfingu. To raj dla wielbicieli sportów wodnych na otwartym morzu.

Plaża ma rozbudowaną infrastrukturę. Posiada zaplecze gastronomiczne, sanitarne, a także plac zabaw dla dzieci czy kładkę dla osób na wózkach. Niedaleko mieści się płatny parking (5 euro za cały dzień).

 • Plaża Bačvice – miasto Split

Miejska plaża Bačvice w Splicie pozwala w idealny sposób połączyć zwiedzanie z relaksem nad wodą. Zlokalizowana jest w dzielnicy o tej samej nazwie. Zapewnia kompletną infrastrukturę dla szukających wypoczynku i letnich aktywności. Są tam boiska do siatkówki plażowej. Miejsce to jest świadkiem noworocznych mistrzostw charakterystycznej gry piłkarskiej, która tutaj powstała – picigin.

 • Plaża Rajska Plaža – wyspa Rab

Rajska Plaża na wyspie Rab, nieopodal miejscowości Lopar, ma długość 2 km. Mieści się tam ośrodek wypoczynkowy San Marino Resort, a przy nim Rajska Plaża San Marino. Zatoka Kvarnerska otoczona górami zapewnia wymarzone warunki do wszelkiej maści aktywności wodnych i plażowych. Znajduje się tam park wodny, boiska sportowe i punkty handlowo-usługowe.

Swoją rajskość plaża zawdzięcza jasnemu piaskowi, który układa się niemal w idealny półokrąg. Zejście do morza jest płynne, a toń bardzo spokojna. Relaksowi nad brzegiem sprzyja delikatny powiew wiatru. Znajduje się tutaj przystań dla żaglówek. Chętni na leżak i parasol mogą je wynająć za odpowiednią opłatą.

 • Plaża Prapratno – półwysep Pelješac

Prapratno w Dalmacji przyciąga do siebie turystów dużym kempingiem, który może pomieścić nawet tysiąc osób na raz. W okolice miejscowości Ston ściągają również ci, którzy chcą skorzystać z tamtejszych uroków natury. W zatoce znajduje się plaża otoczona bujnymi wzgórzami. Zapewnia to spokój oraz piękny widok na wyspę Mljet.

W pobliżu plaży Prapratno mieści się przystań promowa. Latem promy kursują 5 razy dziennie.

 • Plaża Lovrečina – wyspa Brač

Plaża Lovrečina ta znajduje się po północnej części wyspy Brač. Mieści się między dwoma miasteczkami: Postira i Pucisce. Pod stopami plażowiczów rozpościera się miękki dywan ze złotego piasku. Latem przybywają tam całe rodziny z dziećmi.

Przy samej plaży zlokalizowane są: parking, kawiarnia i restauracja. W pobliżu znajduje się zielona polana, która może pełnić funkcję miejsca idealnego na piknik. Tuż obok można podziwiać pozostałości po świątyni z czasów pierwszych chrześcijan.

 • Plaża Podrače – riwiera Makarska

Ta urokliwa plaża znajduje się w pobliżu miejscowości Brela, nieopodal równie znanej plaży Punta Rata. Mieści się w zatoce otoczonej wysokimi klifami, co sprawia, że ​​jest idealnym miejscem do relaksu i odpoczynku z dala od zgiełku. Od lat sześćdziesiątych XX wieku obszar ten jest chroniony. Czubek skały, która schodzi do morza był niegdyś wykorzystywany przez miejscowych do pozyskiwania soli morskiej.

Plaża ma pełną infrastrukturę turystyczną z toaletami, prysznicami i barami. To bardzo popularne miejsce – można je często zobaczyć na zdjęciach z Chorwacji.

 • Plaża Vela Pržina – wyspa Korčula

Ta szeroka piaszczysta plaża znajduje się w południowej części wyspy Korčula. Największa plaża w miasteczku Lumbarda otoczona jest winnicami i oferuje cudowny widok na Morze Adriatyckie. Zatoka chroni plażowiczów od wiatru, co czyni ją idealnym miejscem na relaks nad wodą. Do dyspozycji zainteresowanych są płatne leżaki lub parasole. Przy plaży mieści się kawiarnia.

Piękne plaże Chorwacji – jakie ubezpieczenie wybrać na wczasy?

Tego, że Chorwacja to doskonałe miejsce na wakacje, nikomu nie trzeba mówić. Wspaniały klimat, malownicze miejsca i cudowni ludzie tworzą atmosferę relaksu. Aby nic nie zburzyło Twojego spokoju, na wyjazd weź ze sobą odpowiednią polisę turystyczną. Kompleksowe ubezpieczenie zapewni Ci wsparcie w każdej nieprzewidzianej sytuacji. Pomoc może okazać się niezbędna w najmniej oczekiwanym momencie!

Co powinna obejmować polisa turystyczna do Chorwacji?

 • Koszty leczenia i assistance podróżne

Wypoczynek nad Morzem Adriatyckim wiąże się z pewnym ryzykiem. Podczas kąpieli morskiej może dojść do podtopienia, a w trakcie opalania – do porażenia słonecznego. Polisa osobista z sumą ubezpieczenia o równowartości 30 000 euro (lub więcej) zapewni środki, których nie gwarantuje EKUZ. Są to takie czynności, jak np.: akcja ratunkowa, transport do kraju czy leczenie w placówce prywatnej.

 • Sporty wodne

W zakres standardowej polisy wchodzi również zwyczajna aktywność sportowa, która nie powoduje dodatkowego ryzyka. Zalicza się do niej chociażby snorkeling, czyli nurkowanie z fajką (rurką tlenową). Bardziej wymagająca eksploracja dna morskiego z butlą wymaga już rozszerzenia. W drugim przypadku zaznacz opcję “nurkowanie” w kalkulatorze, dzięki czemu ochrona obejmie również tę aktywność. Inne sporty ekstremalne lub aktywności podejmowane zawodowo podczas wakacji także powinny zostać uwzględnione w polisie.

Ile kosztuje polisa turystyczna do Chorwacji?

Sprawdźmy koszt ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji. W tym celu prezentujemy przykładowe wyliczenie na wypoczynkowy urlop w Chorwacji dla kilku różnych przypadków. Jest samotny podróżnik, para plażowiczów oraz 4-osobowa rodzina. Wszyscy zamierzają spędzić 7 dni na chorwackich wybrzeżach.

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa dla jednej osoby dorosłej (30 lat)Polisa dla dwóch osób dorosłych (30 i 29 lat)Polisa dla całej rodziny (dwoje dorosłych: 30 i 29 lat; dwoje dzieci: 5 i 3 lata)
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
29 zł59 zł106 zł
AXA Partners
KL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
33 zł65 zł109 zł
Wiener
KL: 40 000 euro
NNW: 10 000 zł
OC: 25 000 euro
36 zł72 zł
mtu24.pl
KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
37 zł74 zł148 zł
Proama
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
38 zł76 zł181 zł
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
44 zł88 zł176 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
45 zł89 zł171 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
48 zł96 zł173 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (21.05.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najpiękniejsze plaże w Chorwacji

Które plaże w Chorwacji są najlepsze?
Czy w Chorwacji są piaszczyste plaże?
Czy w Chorwacji są plaże odpowiednie dla rodzin z dziećmi?
PODSUMOWANIE
 • Chorwacja obfituje w piękno krajobrazu i natury. Na swoim obszarze ma wiele plaż kamienistych i żwirowych, ale nie brakuje tam również cudownych piaszczystych brzegów.
 • Perła Adriatyku przyciąga turystów piękną linią brzegową. Wiele plaż w sezonie letnim zapełnia się turystami spragnionymi wypoczynku nad morzem.
 • Do najpiękniejszych miejsc na wypoczynek w Chorwacji zaliczyć można lokalizacje, takie jak: Zlatni Rat na wyspie Brač, Lubenice na wyspie Cres, Sakarun na wyspie Dugi Otok, Ninska Laguna w pobliżu miasta Nin, Bačvice w Splicie, a także Rajska Plaža na wyspie Rab, Prapratno w pobliżu miasta Ston, Lovrečina na wyspie Brač, Podrače w pobliżu Makarskiej oraz Vela Pržina na wyspie Korčula.
 • Na wakacje na chorwackiej plaży zabierz ze sobą polisę turystyczną. Dopilnuj, aby suma ubezpieczenia wynosiła co najmniej 30 tysięcy euro. Przed zakupem porównaj oferty w wygodny sposób – np. w naszym kalkulatorze internetowym!
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!