Najpiękniejsze puszcze w Polsce
Gdyby ktoś poprosił Cię o wymienienie polskich puszczy, pierwsze, co przyszłoby Ci na myśl, to z pewnością Puszcza Białowieska i Puszcza Kampinoska. Tymczasem w Polsce tego typu obszarów zdominowanych przez przyrodę, a właściwie obszarów, w których natura zachowała swoją niepowtarzalną formę, jest więcej.
TOP 7 najpiękniejszych puszczy w Polsce:
Bory Krajeńskie
Bory Krajeńskie są obszarem ulokowanym na terenie dwóch województw: wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Większość borów pokrywają lasy (w znacznej części iglaste) oraz torfowiska. Na tym terenie uformowano sektory objęte szczególną ochroną ze względu na tamtejsze walory przyrodnicze. W skład Borów Krajeńskich wchodzi pięć rezerwatów przyrody: Dolina Rurzycy, Kuźnik, Czarci Staw, Diabli Skok, Kozie Brody.
Bory Krajeńskie obfitują w zanikowe typy mchów, łąki z koloniami storczyków, rzadkie gatunki bezkręgowców, a także unikatowe rośliny, np. skalnice torfowiskowe czy sierpowce błyszczące. Leśny krajobraz urozmaicają dopływy Gwdy, m.in. Piława, Rurzyca i Szczyra.
Piękny widok na krajeńskie krajobrazy rozciąga się z punktów widokowych leżących m.in. w rejonie Złocieńca, Czaplinka i Okonka. W tym ostatnim znajduje się wzniesienie, na którym stoi tzw. Wieża Tecława. Można ją jednak podziwiać jedynie od zewnątrz. W pobliskich Zdbicach mieści się również skansen bojowy, który warto odwiedzić.
Powierzchnia Borów Krajeńskich: około 68 tys. ha.
Bory Tucholskie
Bory Tucholskie są niemal w całości obsadzone lasami sosnowymi, ale poza leśnym krajobrazem znajdują się tam także torfowiska i tereny podmokłe będące siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt, wydmy, rzeki (głównymi ciekami są tam Wda i Brda), które sprzyjają kajakarzom i miłośnikom spływów, oraz jeziora przyciągające żeglarzy.
Na terenie Borów Tucholskich utworzono wiele obszarów objętych szczególna ochroną:
- Park Narodowy Bory Tucholskie,
- parki krajobrazowe: Wdzydzki, Wdecki, Tucholski i Zaborski,
- rezerwaty przyrody, m.in. Bór Chrobotkowy, Bagno Grzybna, Czapli Wierch, Jeziorka Kozie czy Kręgi kamienne.
Pomimo ścisłej ochrony Bory Tucholskie mają do zaoferowania odwiedzającym je turystom więcej niż samo podziwianie przyrody. Wspomniane już spływy kajakowe kaskadami tamtejszych rzek, żeglowanie na tucholskich jeziorach, ale także setki kilometrów tras pieszych i rowerowych. Zwolennicy zwiedzania na dwóch kółkach mają do dyspozycji 165-kilometrowy szlak niebieski (Bydgoszcz – Chojnice) oraz 115-kilometrowy szlak czarny (Tuchola – Bachorze).
Obszar Borów Tucholskich to nie tylko przyrodnicza atrakcja turystyczna. Podziwianie flory i fauny urozmaica kulturowa strona tamtego rejonu. Jedną z atrakcji można znaleźć w Odrach. Tam bowiem znajduje się polski odpowiednik brytyjskiego Stonehenge. Kamienne kręgi na terenie Borów Tucholskich są pozostałością po cmentarzu Gotów pochodzącym z I oraz II wieku. Tucholskie Stonehenge mieści się na terenie rezerwatu.
Będąc w tym rejonie, warto odwiedzić także Fojutowo, w którym znajduje się akwedukt. Co warto zauważyć, wiadukt biegnie nad niewielką rzeką – Czarną Strugą, a na budowli płynie kanał rzeki Brdy.
Osoby, które chciałyby zobaczyć jedne z najstarszych drzew w Polsce, powinny odwiedzić także rezerwat Cisy Staropolskie. To tam można znaleźć kilkusetletnie drzewa, m.in. liczący około 650 lat cis Chrobry.
Powierzchnia Borów Tucholskich: około 300 tys. ha.
Puszcza Augustowska
Puszcza Augustowska nie jest w całości własnością polską. Swoim obszarem obejmuje również część Litwy i Białorusi. Chociaż cały obszar puszczy to 160 tys. ha, polska jej część obejmuje 114 tys. ha. Puszczę Augustowską porastają przede wszystkim sosny, ale można tam także zobaczyć świerki czy olsy. Oprócz lasów, które pokrywają większość terenu puszczy, w jej obszarze znajdują się również jeziora (Wigry, Necko, Sajno i inne) oraz rzeki. To tu płynie słynna Rospuda, a także Czarna Hańcza, Blizna i Kanał Augustowski.
Między drzewami puszczy mieszka około 2 tys. gatunków zwierząt. W dużej mierze są to owady (np. motyle), ale w lesie można spotkać również żubry, orła bielika, wilki, puchacze zwyczajne i płomykówki zwyczajne.
Część terenów Puszczy Augustowskiej obejmuje Wigierski Park Narodowy, a także rezerwaty: Brzozowy Grąd, Perkuć, Kozi Rynek, Stara Ruda i inne. Pod ochroną są też obszary szczególnie atrakcyjne pod względem krajobrazu: Dolina Rospudy, Dolina Biebrzy i Pojezierze Sejneńskie.
Powierzchnia Puszczy Augustowskiej: około 160 tys. ha.
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska leży na granicy polsko-białoruskiej. W Polsce znajduje się tylko jej część, licząca 580 km2. Jednak i ten teren jest bogaty pod względem przyrodniczym. Naturalne środowisko puszczy jest chronione dzięki utworzeniu tam Białowieskiego Parku Narodowego oraz kilkunastu innych rezerwatów. Najciekawszym, a jednocześnie najcenniejszym obszarem jest Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, który biegnie tuż przy granicy z Białorusią. Rośnie tam las 500-letnich drzew. Puszczę Białowieską porastają w większości sosny zwyczajne, świerki pospolite, dęby szypułkowe i brzozy brodawkowate.
Tamtejsze lasy słyną przede wszystkim z ich mieszkańców – żubrów i łosi. Jednak w Puszczy Białowieskiej żyją także inne zwierzęta: rysie, wilki, bobry, liczne gatunki nietoperzy, a także tysiące różnych gatunków bezkręgowców.
Puszczę i jej okolice można zwiedzać pieszo lub udając się na przejażdżkę rowerową. Warto zobaczyć na własne oczy nie tylko kultowe już żubry i florę puszczy, ale także miejscową architekturę. Wzrok turystów przyciągają niewielkie drewniane domki (można zajrzeć także do Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia). W rejonie Białowieży znajdują się także warte uwagi świątynie: Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Zbór baptystów i Cerkiew św. Mikołaja.
Powierzchnia Puszczy Białowieskiej: około 1500 km2.
Puszcza Borecka
Puszcza Borecka znajduje się w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Ełckim. Zajmuje tereny obejmujące wzgórza morenowe, z których najwyższe to Lipowa Góra (223 m.n.p.m.). Pozostałe obszary, zwłaszcza te między pagórkami, zajmują bagna i torfowiska oraz strumyki. W Puszczy Boreckiej nie brakuje również jezior. Znajduje się tam m.in. Haszno, Szwałk Wielki i Litygajno.
Tamtejsze lasy porastają m.in. dęby szypułkowe, świerki pospolite, brzozy omszone, graby zwyczajne i lipy drobnolistne. Spotkać tam można również porosty. Puszczę zamieszkuje wiele saren, jeleni i dzików, ale zdarza się spotkać również bobry, wydry, żubry, rysie, łosie i inne. Wśród ptaków są tam żurawie, sikorki ubogie, dzięcioły białogrzbietne, a także bieliki, orliki i bociany.
W pobliskiej wsi Kruklanki, gdzie można spędzić wakacje z dala od tłumów, znajduje się zawalony most, który wysadzono tuż po wojnie. Dla tych, którzy po zwiedzaniu chcą spędzić czas na przyjemnym leniuchowaniu, w Kruklankach przygotowano plażę tuż nad tamtejszym jeziorem.
Powierzchnia Puszczy Boreckiej: około 230 km2.
Puszcza Bukowa
Puszcza Bukowa to część Szczecińskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1981 roku na tamtejszych Wzgórzach Bukowych. Poza bukami, które dominują na terenie puszczy, rosną tu także lasy łęgowe, dębowe, sosnowe, ale i olsy. Zarówno tamtejsza roślinność np. (rosiczka okrągłolistna czy cis pospolity), jak i zwierzęta (bielik, bocian czarny, zaskroniec) są objęte ochroną. To tutaj udało się odzyskać wymarły niegdyś gatunek popielicy.
Na terenie Puszczy Bukowej znajduje się ponad 100 pomników przyrody. Są to m.in. Lipa Walpurga o obwodzie liczącym 5,3 m, Dąb Dziadek o obwodzie 4,22 m, Buk Lipniackiego (obwód: 4,85 m), a także Głaz Grońskiego (obwód: 12,35 m), Głaz Serce (obwód: 13,75 m) i Głaz przy Leśnej Szosie (obwód: 14,20 m).
Będąc w Puszczy Bukowej, warto zawędrować na jedno z licznych wzniesień. Najwyższym szczytem Wzgórz Bukowych jest Bukowiec (149 m.n.p.m.), Lisica (140 m.n.p.m.) oraz Łowczyn (138 m.n.p.m.).
W lasach można trafić na kilka dosyć zagadkowych miejsc, np. wiadukty, które zostały wybudowane w lasach prawdopodobnie po to, aby służyły do nauki ich wysadzania. Uwagę może zwrócić też miejsce z trzema palami wbitymi w ziemię, w których wyrzeźbiono wizerunki słowiańskich bogów. Chodzą pogłoski, że to właśnie miejsce ich kultu. Puszcza skrywa także prywatny cmentarz rodziny Jaeckel, dlatego podczas spaceru można natrafić na groby.
Powierzchnia Puszczy Bukowej: około 21 tys. ha.
Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska położona jest w okolicach Warszawy. Jej powierzchnia to 670 km2. Puszcza byłaby jednak jeszcze bardziej rozległa, gdyby nie dawni osadnicy, którzy wycięli część drzew, aby na tamtejszych żyznych glebach uprawiać rolę. Zaskakuje tu krajobraz ułożonych na przemian bagien i wydm. Puszcza w większości jest pokryta borami sosnowymi. Jedynie tereny bagienne mogą porastać olsy i łęgi. Do rzadkich odmian, które jednak można spotkać w Puszczy Kampinoskiej, należy wiśnia kwaśna i brzoza czarna.
Zdecydowana większość terenu Puszczy Kampinoskiej to jednocześnie teren Kampinoskiego Parku Narodowego.
W okolicach puszczy jest sporo zabytków i dzieł architektury, które warto zwiedzić, będąc w tamtej okolicy. Niedaleko leży Żelazowa Wola, a tam dworek, w którym niegdyś urodził się Fryderyk Chopin. Obecnie mieści się tam muzeum z nim związane. Kawałek na północ od Żelazowej Woli – w Brochowie – stoi gotycko-renesansowy kościół, w którym rodzice kompozytora brali ślub. Z kolei w zlokalizowanej w przeciwnym kierunku Granicy można zajrzeć do Skansenu budownictwa puszczańskiego.
Powierzchnia Puszczy Kampinoskiej: około 670 km2.
Planujesz wycieczkę autem? Kup polisę assistance!
Aby zobaczyć polskie puszcze i bory wymienione w tym artykule, trzeba przejechać kraj od wschodniej do zachodniej granicy lub w drugą stronę. Taką trasę zapewne najwygodniej pokonać samochodem. Na taką wyprawę w odległe i mniej zaludnione miejsca najlepiej mieć assistance. Co daje takie ubezpieczenie auta?
Dzięki assistance ubezpieczony może liczyć na wsparcie, gdy dojdzie do awarii pojazdu i wypadku, a nawet kradzieży pojazdu. Ubezpieczyciele oferują wiele usług w zależności od wybranego wariantu assistance. Wśród tych najpopularniejszych są:
- naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia,
- holowanie pojazdu,
- wymiana opony,
- dowiezienie paliwa,
- pomoc w przypadku rozładowania akumulatora,
- transport,
- zakwaterowanie na czas naprawy auta,
- samochód zastępczy,
- wsparcie informacyjne.
Zakres świadczeń i usług zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela i wybranego wariantu assistance – zazwyczaj można wybrać jedną zkilku opcji.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o polskie puszcze
Najsłynniejsze puszcze znajdziemy na północy kraju. Puszcza Białowieska obejmuje swoim zasięgiem zarówno Polskę, jak i część Białorusi, Puszcza Augustowska rozciąga się z kolei także na terytorium Litwy. Na Pojezierzu Ełckim położona jest Puszcza Borecka, w okolicy Szczecina znajdziemy Puszczę Bukową, a niedaleko Warszawy Puszczę Kampinoską.
Polskie puszcze zarastają przede wszystkim lasy iglaste, głównie sosnowe, ale w zależności od miejsca na ich terenach występują też bagna, torfowiska, jeziora czy wydmy. Wśród mieszkańców tych obszarów można wymienić m.in. rysie, wilki, bobry, wydry, puchacze czy nietoperze. Najsłynniejsza Puszcza Białowieska jest z kolei znana z żubrów i łosi.
Polskie puszcze to raj nie tylko dla miłośników przyrody, ale także fanów aktywnego wypoczynku. Ogromne tereny można przemierzać pieszo lub na rowerze, z kolei jeziora przyciągają kajakarzy i żeglarzy. Leśne głębiny często skrywają też wiele atrakcji historycznych oraz zabytki architektury.
- Wśród najpiękniejszych obszarów z zachowaną dziką przyrodą w Polsce można wymienić Puszczę Augustowską, Białowieską, Borecką, Bukową i Kampinoską, oraz Bory Krajeńskie i Tucholskie.
- Polskie puszcze i bory zarastają przede wszystkim lasy iglaste, ale nie tylko. Wśród spotykanych tam gatunków drzew występują sosny, świerki, olsy, dęby czy brzozy.
- Na terenach puszcz znajdują się też obszary podmokłe, pełne bagien, torfowisk i jezior.
- Puszcze to zarówno tereny idealne do spokojnego relaksu, jak i aktywnego wypoczynku. Prowadzące przez nie szlaki można przemierzać pieszo lub na rowerze, a np. w Borach Tucholskich popularne są spływy kajakowe.
- Puszcze i bory oprócz naturalnych atrakcji i pomników przyrody kryją również liczne ślady przeszłości i zabytki architektoniczne.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji