Najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce – urzekające krajobrazy podczas jazdy!
Podróż samochodem nie musi być tylko trywialnym przemieszczaniem się z punktu A do punktu B. Są w Polsce drogi i trasy, które warto pokonać w wolnym tempie, by móc podziwiać wspaniałe widoki i rozkoszować się pięknym krajobrazem. Wybraliśmy kilka z nich, by zachęcić Cię do niezapomnianej przejażdżki samochodem!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybór najpiękniejszych tras – dlaczego akurat te trasy?
Bez wątpienia w całej Polsce można znaleźć pięknie usytuowane trasy samochodowe, które choć raz warto przejechać autem lub motocyklem. Wśród tych najczęściej wymienianych na różnych stronach i serwisach internetowych dominują te z rejonów górskich. Nie ma się czemu dziwić, w końcu to jazda drogą, która ciągnie się doliną lub zboczem góry, zapewnia wspaniałe widoki.
W naszym zestawieniu znalazły się popularne i znane trasy, których przejechanie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Pominęliśmy te, których celem jest zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, ponieważ w tym artykule skupiamy się na samej podróży autem czy motocyklem, a nie turystyce samochodowej, czyli przejazdu z punktu A do punktu B, by zobaczyć kolejne miejsce.
Zależy nam na przedstawieniu unikatowych tras, które zachwycają widokami. W przejeździe po nich chodzi o przyjemność oraz radość, a więc także satysfakcję z prowadzenia auta lub motocykla. Dlatego wskażemy przy wybranych trasach, kiedy warto się na nie wybrać – w końcu tłok na drodze oraz korki nie są dobrym wyznacznikiem udanej podróży!
Wielka Pętla Bieszczadzka – ponad 140 km dzikiego górskiego krajobrazu
Zapewne w każdym zestawieniu “naj” regionów, atrakcji turystycznych i niezapomnianych widoków jest miejsce dla Bieszczad. Nie inaczej będzie tutaj. Wielka Pętla Bieszczadzka to licząca ponad 140 kilometry trasa, która tradycyjnie rozpoczyna się w Lesku i kończy się także w tej miejscowości – podróżni zatoczą wielkie koło po Bieszczadach.
Dane trasy:
- lokalizacja – województwo podkarpackie,
- przebieg – Lesko, Hoczew, Baligród, Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, Smolnik, Czarna Górna, Ustrzyki Dolne, Lesko,
- długość – około 141 km,
- czas przejazdu – około 2,5 godziny.
Trasa przebiega przez Bieszczadzki Park Narodowy. W wielu miejscach droga ciągnie się przez las, co widać na umieszczonej poniżej mapie. Podczas podróży warto zatrzymać się w wielu punktach widokowych. Jednym z najbardziej znanych tego typu miejsc jest przełęcz Wyżna, z której rozciąga się zapierający dech widok – punkt znajduje się na ponad 870 m n.p.m.
W samym środku Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej leży Solina i jezioro Solińskie. Na przejazd najlepiej wybrać się jesienią, w słoneczny dzień, gdy roślinność nabiera żółtych i czerwonych barw. Proponujemy poranną przejażdżkę w październiku lub listopadzie. Dlaczego? Zawieszone w dolinach mgły dodają magii!
Przeczytaj także: “Bieszczady – przewodnik dla turystów“
Podhalańska droga Oswalda Balzera – Tatry, las i mnóstwo turystów
Pozostajemy na południu Polski, lecz przenosimy się w Tatry. To tutaj znajduje się słynna droga Oswalda Balzera, która swoją nazwę wzięła od nazwiska profesora prawa. Trasa ta prowadzi z Zakopanego do Morskiego Oka i jest tylko w części dostępna dla ruchu samochodowego – do parkingu w Palenicy Białczańskiej.
Dane trasy:
- lokalizacja – województwo małopolskie,
- przebieg – Zakopane, Jaszczurówka, Brzeziny, Łysa Polana, Palenica Białczańska,
- długość – około 22 km,
- czas przejazdu – około 0,5 godziny.
Szczyty gór, lasy, ostre zakręty i duży ruch. Z pewnością nie jest to najlepsza pod względem komfortu jazdy trasa w zestawieniu ze względu na tłumy turystów i niewielką długość, ale wspaniałe widoki wynagradzają te niedogodności. Droga biegnie w części przez las.
Najlepiej wybrać się na nią wiosną lub jesienią, gdy jest nieco mniej turystów, a pogoda nie zachęca do pieszych wędrówek w wysokie góry – pamiętajmy, że chodzi nam tylko o przejażdżkę samochodem lub motocyklem.
Przeczytaj także: “Tatry – przewodnik dla turystów“.
Droga Stu Zakrętów – przez las w Kotlinie Kłodzkiej
Ostatnia górska trasa z naszego zestawienia znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej. Swoją sławę zawdzięcza licznym zakrętom, których w rzeczywistości jest mniej, co nie przekreśla uroku drogi, a przede wszystkim przyjemności jazdy po niej. Trasa biegnie między Radkowem a Kudową-Zdrój – jest częścią drogi 387.
Droga Stu Zakrętów do niedawna była zamknięta z powodu osunięcia jezdni na odcinku 45 metrów. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei od razu zleciła jej naprawę i po roku od awarii, która miała miejsce w lutym 2023, znów jest przejezdna! Nie oznacza to, że remont się zakończył. Na remontowanym odcinku jest zwężenie i obowiązuje ograniczenie do 30 km/h.
Dane trasy:
- lokalizacja – województwo dolnośląskie,
- przebieg – Kudowa-Zdrój, Fort Karola, Karłów, okolice Skalnych Bastionów, okolice wodospadu Pośny, Radków,
- długość – około 23 km,
- czas przejazdu – około 0,5 godziny.
Droga Stu Zakrętów ciągnie się w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych. W najwyższym punkcie przebiega przez Lisią Przełęcz leżącą na wysokości 780 m n. p.m. Na trasie znajdują się parkingi, na których można się zatrzymać i zwiedzić lokalne atrakcje.
To idealna trasa na spokojną letnią lub wiosenną przejażdżkę motocyklem, a może kabrioletem? Dlatego z niecierpliwością czekamy na całkowite zakończenie prac remontowych!
Trasa z Władysławowa do Helu – na lewo woda, na prawo woda!
Z południowego-zachodu Polski przenosimy się na drugi koniec kraju. Na Pomorzu znajduje się wspaniała trasa widokowa z Władysławowa do Helu. Niestety latem lepiej jej unikać ze względu na korki i tłok. Trasa biegnie drogą wojewódzką nr 216.
Dane trasy:
- lokalizacja – województwo pomorskie,
- przebieg – Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel,
- długość – około 35 km,
- czas przejazdu – około 1 godziny.
Między Kuźnicą a Chałupami półwysep ma niecałe 100 metrów szerokości, więc jadąc samochodem, można podziwiać zarówno Morze Bałtyckie, jak i wody Zatoki Gdańskiej. Również na tę trasę najlepiej wybrać się poza sezonem. Wiosna wydaje się idealnym czasem. Pierwsze wyższe temperatury, słońce, kwitnąca zieleń, otwarte okna samochodu i lekki morski wietrzyk – brzmi cudownie?
Przeczytaj także: “Półwysep Helski – przewodnik dla turystów”.
Droga Kaszubska – motorowa wycieczka przez serce Kaszubskiego Parku Krajobrazowego
Ta droga krajobrazowa powstała w latach 60. XX wieku i jest wymarzonym celem wycieczki dla miłośników samochodów i motocykli. Na trasie mija się jeziora (Ostrzyckie, Brodno Wielkie, Brodno Małe, Kłodno i Raduńskie Dolne), zalesione zbocza, pola i niewielkie miejscowości.
Dane trasy:
- lokalizacja – województwo pomorskie,
- przebieg – Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnica Dolna, Ostrzyce, Wieżyca,
- długość – około 20 km,
- czas przejazdu – około 0,5 godziny.
Na całej trasie znajduje się wiele punktów widokowych, z których można podziwiać jeziora oraz wzgórza. Droga Kaszubska to idealne miejsce na letnią przejażdżkę, a potem odpoczynek nad wodą.
Przeczytaj także: “Kaszuby – przewodnik dla turystów“.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce
Na dzień 22.03.2024 Droga Stu Zakrętów jest przejezdna, ale remont, gdzie doszło do osuwiska na odcinku 45 metrów nie zakończył się – są zwężenia i obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Z kolei prace na podhalańskiej drodze Oswalda Balzera dobiegły końca.
Tak, zwłaszcza jeśli taka przejażdżka będzie związana z daleką podróżą. W takiej sytuacji na pewno warto pomyśleć o krótkoterminowym assistance, które będzie wsparciem w przypadku awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu.
- Najpiękniejsze trasy samochodowe powinny dawać nie tylko przyjemność podziwiania wspaniałych krajobrazów, ale także radość z jazdy.
- Do najpiękniejszych tras samochodowych zalicza się często te górskie i nadmorskie.
- Wśród najpiękniejszych tras samochodowych w Polsce znajduje się Wielka Pętla Bieszczadzka, droga Oswalda Balzera, Droga Stu Zakrętów, droga z Władysławowa do Helu oraz Droga Kaszubska.
- Najlepiej na wycieczkę na część tras wybrać się wiosną lub jesienią, gdy jest na nich mniej turystów.
- Droga Stu Zakrętów jest ponownie dostępna od lutego 2024 roku. Jej remont w pełni się nie zakończył i na naprawianym odcinku obowiązuje limit prędkości (do 30 km/h) i są zwężenia jezdni.
Dołącz do dyskusji