Najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce – urzekające krajobrazy podczas jazdy!

Podróż samochodem nie musi być tylko trywialnym przemieszczaniem się z punktu A do punktu B. Są w Polsce drogi i trasy, które warto pokonać w wolnym tempie, by móc podziwiać wspaniałe widoki i rozkoszować się pięknym krajobrazem. Wybraliśmy kilka z nich, by zachęcić Cię do niezapomnianej przejażdżki samochodem!

grafika

Wybór najpiękniejszych tras – dlaczego akurat te trasy?

Bez wątpienia w całej Polsce można znaleźć pięknie usytuowane trasy samochodowe, które choć raz warto przejechać autem lub motocyklem. Wśród tych najczęściej wymienianych na różnych stronach i serwisach internetowych dominują te z rejonów górskich. Nie ma się czemu dziwić, w końcu to jazda drogą, która ciągnie się doliną lub zboczem góry, zapewnia wspaniałe widoki.

W naszym zestawieniu znalazły się popularne i znane trasy, których przejechanie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Pominęliśmy te, których celem jest zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, ponieważ w tym artykule skupiamy się na samej podróży autem czy motocyklem, a nie turystyce samochodowej, czyli przejazdu z punktu A do punktu B, by zobaczyć kolejne miejsce.

Zależy nam na przedstawieniu unikatowych tras, które zachwycają widokami. W przejeździe po nich chodzi o przyjemność oraz radość, a więc także satysfakcję z prowadzenia auta lub motocykla. Dlatego wskażemy przy wybranych trasach, kiedy warto się na nie wybrać – w końcu tłok na drodze oraz korki nie są dobrym wyznacznikiem udanej podróży!

Wielka Pętla Bieszczadzka – ponad 140 km dzikiego górskiego krajobrazu

Zapewne w każdym zestawieniu “naj” regionów, atrakcji turystycznych i niezapomnianych widoków jest miejsce dla Bieszczad. Nie inaczej będzie tutaj. Wielka Pętla Bieszczadzka to licząca ponad 140 kilometry trasa, która  tradycyjnie rozpoczyna się w Lesku i kończy się także w tej miejscowości – podróżni zatoczą wielkie koło po Bieszczadach.

Dane trasy:

 • lokalizacja – województwo podkarpackie,
 • przebieg – Lesko, Hoczew, Baligród, Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, Smolnik, Czarna Górna, Ustrzyki Dolne, Lesko,
 • długość – około 141 km,
 • czas przejazdu – około 2,5 godziny.

Trasa przebiega przez Bieszczadzki Park Narodowy. W wielu miejscach droga ciągnie się przez las, co widać na umieszczonej poniżej mapie. Podczas podróży warto zatrzymać się w wielu punktach widokowych. Jednym z najbardziej znanych tego typu miejsc jest przełęcz Wyżna, z której rozciąga się zapierający dech widok – punkt znajduje się na ponad 870 m n.p.m.

W samym środku Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej leży Solina i jezioro Solińskie. Na przejazd najlepiej wybrać się jesienią, w słoneczny dzień, gdy roślinność nabiera żółtych i czerwonych barw. Proponujemy poranną przejażdżkę w październiku lub listopadzie. Dlaczego? Zawieszone w dolinach mgły dodają magii!

Przeczytaj także: “Bieszczady – przewodnik dla turystów

grafika

Podhalańska droga Oswalda Balzera – Tatry, las i mnóstwo turystów

Pozostajemy na południu Polski, lecz przenosimy się w Tatry. To tutaj znajduje się słynna droga Oswalda Balzera, która swoją nazwę wzięła od nazwiska profesora prawa. Trasa ta prowadzi z Zakopanego do Morskiego Oka i jest tylko w części dostępna dla ruchu samochodowego – do parkingu w Palenicy Białczańskiej.

Dane trasy:

 • lokalizacja – województwo małopolskie,
 • przebieg – Zakopane, Jaszczurówka, Brzeziny, Łysa Polana, Palenica Białczańska,
 • długość – około 22 km,
 • czas przejazdu – około 0,5 godziny.

Szczyty gór, lasy, ostre zakręty i duży ruch. Z pewnością nie jest to najlepsza pod względem komfortu jazdy trasa w zestawieniu ze względu na tłumy turystów i niewielką długość, ale wspaniałe widoki wynagradzają te niedogodności. Droga biegnie w części przez las. 

Najlepiej wybrać się na nią wiosną lub jesienią, gdy jest nieco mniej turystów, a pogoda nie zachęca do pieszych wędrówek w wysokie góry – pamiętajmy, że chodzi nam tylko o przejażdżkę samochodem lub motocyklem.

Przeczytaj także: “Tatry – przewodnik dla turystów“.

grafika

Droga Stu Zakrętów – przez las w Kotlinie Kłodzkiej

Ostatnia górska trasa z naszego zestawienia znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej. Swoją sławę zawdzięcza licznym zakrętom, których w rzeczywistości jest mniej, co nie przekreśla uroku drogi, a przede wszystkim przyjemności jazdy po niej. Trasa biegnie między Radkowem a Kudową-Zdrój – jest częścią drogi 387.

UWAGA!

Droga Stu Zakrętów do niedawna była zamknięta z powodu osunięcia jezdni na odcinku 45 metrów. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei od razu zleciła jej naprawę i po roku od awarii, która miała miejsce w lutym 2023, znów jest przejezdna! Nie oznacza to, że remont się zakończył. Na remontowanym odcinku jest zwężenie i obowiązuje ograniczenie do 30 km/h.

Dane trasy:

 • lokalizacja – województwo dolnośląskie,
 • przebieg – Kudowa-Zdrój, Fort Karola, Karłów, okolice Skalnych Bastionów, okolice wodospadu Pośny, Radków,
 • długość – około 23 km,
 • czas przejazdu – około 0,5 godziny.

Droga Stu Zakrętów ciągnie się w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych. W najwyższym punkcie przebiega przez Lisią Przełęcz leżącą na wysokości 780 m n. p.m. Na trasie znajdują się parkingi, na których można się zatrzymać i zwiedzić lokalne atrakcje.

To idealna trasa na spokojną letnią lub wiosenną przejażdżkę motocyklem, a może kabrioletem? Dlatego z niecierpliwością czekamy na całkowite zakończenie prac remontowych!

droga stu zakrętów

Trasa z Władysławowa do Helu – na lewo woda, na prawo woda!

Z południowego-zachodu Polski przenosimy się na drugi koniec kraju. Na Pomorzu znajduje się wspaniała trasa widokowa z Władysławowa do Helu. Niestety latem lepiej jej unikać ze względu na korki i tłok. Trasa biegnie drogą wojewódzką nr 216. 

Dane trasy:

 • lokalizacja – województwo pomorskie,
 • przebieg – Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel, 
 • długość – około 35 km,
 • czas przejazdu – około 1 godziny.

Między Kuźnicą a Chałupami półwysep ma niecałe 100 metrów szerokości, więc jadąc samochodem, można podziwiać zarówno Morze Bałtyckie, jak i wody Zatoki Gdańskiej. Również na tę trasę najlepiej wybrać się poza sezonem. Wiosna wydaje się idealnym czasem. Pierwsze wyższe temperatury, słońce, kwitnąca zieleń, otwarte okna samochodu i lekki morski wietrzyk – brzmi cudownie?

Przeczytaj także: “Półwysep Helski – przewodnik dla turystów”.

droga władysławowo hel

Droga Kaszubska – motorowa wycieczka przez serce Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Ta droga krajobrazowa powstała w latach 60. XX wieku i jest wymarzonym celem wycieczki dla miłośników samochodów i motocykli. Na trasie mija się jeziora (Ostrzyckie, Brodno Wielkie, Brodno Małe, Kłodno i Raduńskie Dolne), zalesione zbocza, pola i niewielkie miejscowości.

Dane trasy:

 • lokalizacja – województwo pomorskie,
 • przebieg – Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnica Dolna, Ostrzyce, Wieżyca, 
 • długość – około 20 km,
 • czas przejazdu – około 0,5 godziny.

Na całej trasie znajduje się wiele punktów widokowych, z których można podziwiać jeziora oraz wzgórza. Droga Kaszubska to idealne miejsce na letnią przejażdżkę, a potem odpoczynek nad wodą.

Przeczytaj także: “Kaszuby – przewodnik dla turystów.

droga kaszubska

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce

Czy wszystkie trasy samochodowe, które są uznawane za najpiękniejsze w Polsce, można przejechać w całości autem?
Czy warto dodatkowo ubezpieczyć samochód na wycieczkę samochodową?
PODSUMOWANIE
 • Najpiękniejsze trasy samochodowe powinny dawać nie tylko przyjemność podziwiania wspaniałych krajobrazów, ale także radość z jazdy.
 • Do najpiękniejszych tras samochodowych zalicza się często te górskie i nadmorskie.
 • Wśród najpiękniejszych tras samochodowych w Polsce znajduje się Wielka Pętla Bieszczadzka, droga Oswalda Balzera, Droga Stu Zakrętów, droga z Władysławowa do Helu oraz Droga Kaszubska.
 • Najlepiej na wycieczkę na część tras wybrać się wiosną lub jesienią, gdy jest na nich mniej turystów.
 • Droga Stu Zakrętów jest ponownie dostępna od lutego 2024 roku. Jej remont w pełni się nie zakończył i na naprawianym odcinku obowiązuje limit prędkości (do 30 km/h) i są zwężenia jezdni.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC