Automobilkluby w Polsce, Europie i na świecie

Automobilkluby od dziesięcioleci zrzeszają miłośników motoryzacji w Polsce, Europie i na całym świecie. Środowiska motoryzacyjne skupione wokół klubów w większych i mniejszych miejscowościach nie tylko stwarzają okazję swoim członkom do wymiany doświadczeń i udziału w wydarzeniach, ale także działają w celu popularyzacji sportów motorowych, propagują turystykę motorową oraz działają na rzecz bezpieczeństwa na drogach.

kierowca przy samochodzie

Chociaż podział administracyjny jest widoczny w różnicowaniu automobilklubów w Polsce, to nie musi być tu jednak wyznacznikiem, bo bez względu na lokalizację kluby motoryzacyjne mogą dzielić się ze względu na zainteresowania ich członków. Mogą zatem działać automobilkluby zrzeszające miłośników samochodów określonych marek, posiadaczy pojazdów klasycznych, samochodów amerykańskich, włoskich czy japońskich.

Polski Związek Motorowy zrzesza setki polskich automobilklubów

W Polsce jednym z bardziej znanych stowarzyszeń jest Polski Związek Motorowy działający jako związek sportowy, a jego działalność opiera się na Ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Działalność PZM rozpoczęła się w 1950 roku, kiedy to doszło do połączenia Automobilklubu Polskiego i Polskiego Związku Motocyklowego. Korzenie Polskiego Związku Motorowego sięgają zatem początków XX wieku, kiedy to powstały kluby pierwotne.

Polski Związek Motorowy zrzesza miłośników motoryzacji działających w setkach automobilklubów i klubów sportowych. Członkowie PZM działają na rzecz popularyzacji sportów motoryzacyjnych i turystyki motorowej, a także caravaningowej. W zakresie zainteresowań stowarzyszenia są też pojazdy zabytkowe.

Jak zostać członkiem automobilklubu?

Każdy klub we własnym zakresie reguluje zasady, na których przyjmuje w poczet swoich członków nowych fanów motoryzacji. Wiele cech jest tu jednak wspólnych. Ogólnie rzecz biorąc automobilkluby tworzą swoje własne społeczności, do których dostanie się może być trudne dla osób z zewnątrz. Nie jest to jednak niemożliwe.

Kandydat na członka powinien oczywiście zapoznać się z działalnością klubu i zasadami jego działania. Konieczne będzie wypełnienie dokumentów, w tym także deklaracji członkowskiej oraz wnoszenie składek członkowskich, które zwykle są naliczane w systemie rocznym. Nieco bardziej problematyczne może być uzyskanie poparcia już działających w danym klubie osób. Może być wymagane uzyskanie dwóch podpisów. Nie będą miały z tym problemu osoby, których znajomi już należą do wybranego automobilklubu. Ale szansę na wstąpienie w szeregi stowarzyszenia mają także fani motoryzacji, którzy nie wyrobili sobie jeszcze takich znajomości.

Na podstawie dostarczonych przez kandydata dokumentów podejmowana jest decyzja o przyjęciu do automobilklubu.

Jakie korzyści przynosi członkostwo w automobilklubie?

Członkom automobilklubów przysługuje szereg benefitów. Od uczestnictwa w imprezach motoryzacyjnych (np. zlotach pojazdów zabytkowych czy posiadaczy pojazdów określonej marki), przez różnego rodzaju pomoc, szkolenia, nawet po zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Na upusty u niektórych ubezpieczycieli mogą liczyć posiadacze samochodów zabytkowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe Compensa oferuje dodatkowe rabaty dla posiadaczy samochodów osobowych i motocykli użytkowanych przynajmniej od 25 lat, którzy są członkami Polskiego Związku Motorowego, Klubu Pojazdów Zabytkowych, Clubu Antycznych Automobili i Rajdów lub Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie zabytkowego motocykla – co trzeba o nim wiedzieć?

Polskie automobilkluby

W Polsce nie brakuje fanów motoryzacji. Widać to na każdym zlocie, rajdzie, zawodach sportowych. Posiadacze czterech kółek z chęcią dzielą się swoimi wymuskanymi automobilami z innymi członkami tej motoryzacyjnej społeczności. Nie mniej chętnie przekazują wiedzę i udostępniają pojazdy do pokazów dla amatorów motoryzacji spoza klubów, a ci o zacięciu sportowym nie unikają sposobności do dostarczenia kibicom emocji. Jest więc czym się chwalić, a okazji nie brakuje.

W naszym kraju działa kilkaset automobilklubów. Wiele z nich jest zrzeszonych przy Polskim Związku Motorowym, a działają w różnych regionach kraju. Oto przykładowe polskie automobilkluby.

grafika

Automobilklub Beskidzki

Powstał w 1976 roku i od początku działał w Bielsku-Białej. Działalność klubu koncentrowała się głównie wokół sportów samochodowych, pojazdów zabytkowych oraz turystyki motorowej. Część działań Automobilklubu Beskidzkiego dotyczy również poprawy bezpieczeństwa na drogach. To owoc współpracy z samorządami oraz policją. Członkowie klubu z sukcesami uczestniczą w imprezach sportowych nie tylko jako zawodnicy, ale również jako sędziowie. Dla miłośników pojazdów zabytkowych automobilklub organizuje Beskidzkie Rajdy Pojazdów Zabytkowych, a także Zloty Pojazdów zabytkowych, które odbywają się jesienią. Pod opieką Automobilklubu Beskidzkiego jest też placówka muzealna, w której można podziwiać 20 samochodów i 15 motocykli.

Auto Moto Klub Wrocławski

Pomysł utworzenia Automobilklubu Wrocławskiego zrodził się w 2018 roku, a w 2019 roku klub już funkcjonował, zdobywając zawodników, którzy reprezentowali organizację w dyscyplinach kartingowych, samochodowych i motocyklowych. Klub zajmuje się również organizacją zawodów w tych dyscyplinach, a także organizacją imprez towarzyszących, również charytatywnych. Dla miłośników motoryzacji powstają coraz to nowe inicjatywy związane z organizacją zlotów i spotkań. Automobilklub Wrocławski prowadzi również szkolenia w zakresie doskonalenia techniki i kultury jazdy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Automobilklub Krakowski

Korzenie Automobilklubu Krakowskiego sięgają 1908 roku, kiedy to złożono wniosek o powołanie Galicyjskiego Klubu Automobilowego z siedzibą w Krakowie i Lwowie. Przedstawicielami klubu byli m.in. Jan Brandys, Henryk hr. Starzeński, Włodzimierz Ustyanowicz czy hrabiowie Potoccy. Po I wojnie światowej klub działał pod nazwą Krakowski Klub Automobilowy, a pod obecną funkcjonuje od czasów powojennych, czyli od około połowy XX wieku. Powód do dumy członkom klubu przynieśli m.in. Jan Soczek, Stanisław Cencora, Czesław Wodnocki czy Robert Kubica. Automobilklub Krakowski organizuje rajdy samochodowe (m.in. Rajd Żubrów, Rajd Krakowski czy Rajd Eko), szkolenia nauki jazdy oraz imprezy dla miłośników samochodów klasycznych.

Automobilklub Polski

Za moment powstania Automobilklubu Polskiego uważa się 7 grudnia 1909 roku, kiedy to w Hotelu Bristol miało miejsce pierwsze spotkanie Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego. Na prezesa klubu wybrany został wówczas Władysław książę Drucki-Lubecki. W 1920 roku klub został przyjęty do A.I.A.C.R. w Paryżu jako jedyny klub, który w tamtym czasie reprezentował Polskę poza granicami kraju. Ówcześni członkowie Automobilklubu Polskiego mieli swój udział w organizacji Rallye de Monte Carlo. Klub miał swoich reprezentantów w Międzynarodowej Komisji Sportowej. Po II wojnie światowej działacze wcześniejszego Automobilklubu Polskiego powołali Automobilklub Warszawski, który zajmował się m.in. organizacją imprez motoryzacyjnych, przede wszystkim Rajdu Warszawskiego w 1962 roku. W 1992 roku klub powrócił do swojej pierwotnej nazwy, a w kolejnych latach wielu jego członków zdobywało najwyższe tytuły w Polsce.

Europejskie i światowe automobilkluby

Warto przyjrzeć się też historii i działalności automobilklubów zagranicznych.

grafika

Allgemeiner Deutscher Automobil-Club

Ten niemiecki klub powstał w 1903 roku i przez pierwsze lata swojej działalności funkcjonował pod nazwą Deutsche Motorradfahrer-Vereinigung. Dopiero w 1911 roku zmienioną ją na Allgemeiner Deutscher Automobil-Club (ADAC). ADAC jest drugim z największych automobilklubów na świecie. W Niemczech działa w 18 oddziałach, w których zrzesza ponad 21 mln członków. Na tę grupę składa się aż 1,5 mln motocyklistów.

Działalność ADAC polega na śledzeniu i promowaniu sportów motorowych, transportu drogowego i turystyki motorowej. Jednym z celów automobilklubu jest reprezentowanie interesów osób zmotoryzowanych i wpływanie w ten sposób na poprawę warunków ich funkcjonowania. Zadania klubu wspierają ratownictwo lotnicze, prowadzą do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększania świadomości użytkowników pojazdów mechanicznych na temat ochrony środowiska. Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym są prowadzone również dla młodzieży do 18. roku życia.

Jedną z aktywności ADAC jest testowanie nowych samochodów i gromadzenie danych na temat ich awaryjności. Dane uzyskane w czasie testów są publikowane w formie raportów.

Royal Automobile Club

Brytyjski klub automobilowy, którego powstanie datuje się na 1897 rok. Motywacją do założenia Royal Automobile Club była chęć propagowania automobilizmu w czasach, kiedy pojazdy bezkonne nie były jeszcze tak popularne. Inauguracja działalności klubu odbyła się 7 grudnia 1897 roku, a od 1907 roku klub zaczął funkcjonować jako Królewski Automobilklub.

Niemal od początku istnienia Royal Automobile Club bronił interesów prywatnych kierowców. Odnotowano duży jego wkład w powstanie ustawy, która w 1903 roku zwiększyła ograniczenia prędkości i poluzowała restrykcyjne przepisy, które wcześniej dotyczyły posiadaczy pojazdów.

W 1905 roku Royal Automobile Club zorganizował pierwszy wyścig Tourist Trophy, który do dziś jest organizowany regularnie i jest uznawany za najstarszy wyścig samochodowy. W 1926 roku z inicjatywy automobilklubu odbyło się pierwsze Grand Prix Wielkiej Brytanii na Brooklands. W kolejnych latach klub intensywnie działał na rzecz posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Royal Irish Automobile Club

Klub automobilowy powstał w 1901 roku. Jest uznawany za jeden z najstarszych automobilklubów nie tylko w Europie, ale także na świecie. Został powołany do życia w celu promowania interesów środowiska motoryzacyjnego w Irlandii. Jednym z bardziej znanych aktywności Royal Irish Automobile Club jest coroczna organizacja Biegu Pionierskiego (Pioneer Run), który odbywa się na cześć powstania irlandzkiej motoryzacji.

American Automobile Association

American Automobile Association powstało w 1902 roku w Chicago. Powstanie AAA było wynikiem połączenia sił 9 klubów motorowych, które zrzeszały wówczas łącznie około 1500 członków. Były to m.in.: Chicago Automobile Club, Automobile Club of New Jersey oraz Automobile Club of America. Było to podyktowane brakiem dróg i autostrad, które byłyby odpowiednie dla pojazdów silnikowych.

American Automobile Association, który jest popularny jako AAA, jest największym na świecie stowarzyszeniem zrzeszającym setki klubów motoryzacyjnych działających w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. AAA może pochwalić się około 60 mln członków, których wspieranie jest jednym z podstawowych działań organizacji. Członkowie są zrzeszeni w 42 klubach regionalnych. Każda jednostka zapewnia swoim członkom szereg usług, szczególnie w zakresie pomocy drogowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o automobilkluby w Polsce, Europie i na świecie

Gdzie można znaleźć informacje o polskich automobilklubach?
Jakie korzyści niesie przynależność do automobilklubu?
Który ubezpieczyciel oferuje zniżkę na ubezpieczenie komunikacyjne dla członków automobilklubów?
PODSUMOWANIE
  • Wiele polskich klubów automobilowych jest zrzeszonych pod Polskim Związkiem Motorowym.
  • Automobilkluby działają w różnych regionach Polski.
  • Każdy automobilklub ma własne procedury dotyczące przyjęcia nowych osób w poczet członków, jednak zwykle wymagane jest wypełnienie deklaracji członkowskiej, opłacenie składki oraz poręczenie kilku obecnych członków danego klubu.
  • Członkostwo w klubie automobilowym niesie wiele korzyści, m.in. wsparcie na drodze, możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach organizowanych przez jednostkę oraz w zawodach sportowych jako uczestnik lub sędzia, a nawet rabaty przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego.
  • Wśród automobilklubów działających w Polsce warto wymienić m.in. Automobilklub Polski, Automobilklub Beskidzki, Automobilklub Krakowski i Automobilklub Wrocławski.
  • Wśród automobilklubów działających za granicą są m.in.: brytyjski Royal Automobile Club, Royal Irish Automobile Club, a także dwa największe na świecie kluby, tj. niemiecki Allgemeiner Deutscher Automobil-Club oraz American Automobile Association zrzeszający miliony członków z USA i Kanady.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC