5 najrzadziej odwiedzanych państw w Europie – idealne na wakacje poza szlakiem!

W Europie nie ma już miejsc, do których masowo nie dotarli turyści? Nic z tych rzeczy! Chociaż nasz kontynent jest pełen popularnych turystycznie destynacji, znajdziemy tu także państwa, których nie oblegają tłumy odwiedzających, co nie znaczy, że nie ma tam nic ciekawego. Wręcz przeciwnie – oto 5 mniej oczywistych europejskich kierunków, które warto zobaczyć.

najrzadziej odwiedzane kraje w europie

Top 5 najrzadziej odwiedzanych państw w Europie – tam nie spotkasz tłumów turystów!

Blisko 80 mln. Tylu turystów odwiedziło w 2022 roku Francję, będącą jednocześnie najpopularniejszym pod tym względem krajem w Europie, jak i na całym świecie. Inne często wybierane kierunki? Według danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) w Europie przodują jeszcze Hiszpania, Turcja i Włochy, choć turyści z Polski pewnie dorzuciliby do tej listy jeszcze kilka kierunków, na czele z Chorwacją, Grecją czy Bułgarią.

CZY WIESZ, ŻE …

Polska zajmuje 11. miejsce w rankingu najchętniej odwiedzanych przez turystów państw w Europie. Według danych UNWTO w 2022 roku nasz kraj odwiedziło 15,95 mln osób.

Tutaj nie przeczytacie jednak o tych popularnych celach wakacyjnych wyjazdów. My skupimy się na krajach będących ich przeciwieństwem, czyli takich, do których turyści trafiają wyjątkowo rzadko. Wbrew pozorom, w Europie ich nie brakuje, więc jeśli marzy Ci się urlop z dala od tłumów, wcale nie musisz zaszywać się gdzieś w dżungli na końcu świata. Spokój znajdziesz znacznie bliżej domu. Gdzie dokładnie?

Gdy przyjrzeliśmy się bliżej przytoczonym już danym UNWTO, okazało się, że w 2022 roku w Europie było tylko 5 krajów, które odwiedziło mniej niż milion turystów. Były to:

 • Liechtenstein – ok. 100 tys. odwiedzających w 2022 roku,
 • San Marino – ok. 110 tys. odwiedzających,
 • Mołdawia – ok. 160 tys. odwiedzających,
 • Macedonia Północna – ok. 540 tys. odwiedzających,
 • Bośnia i Hercegowina – ok. 910 tys. odwiedzających.
grafika

Mimo niewielkiej popularności, każde z wymienionych państw może się pochwalić wieloma atrakcjami turystycznymi. Są więc idealnymi celami urlopowymi, jeśli chcemy zobaczyć coś ciekawego lub dobrze wypocząć, lecz do podróżowania zniechęcają nas wszechobecne tłumy. Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji na temat każdego z nich.

CZY WIESZ, ŻE …

Liechtenstein to najrzadziej odwiedzany kraj w Europie, z kolei na całym świecie “liderują” pod tym względem wyspiarskie państewka w Oceanii – Wyspy Salomona i Palau – które rocznie odwiedza ok. 10 tys. osób.

Ubezpieczenie turystyczne – bez niego ani rusz!

Zanim jednak rozpoczniemy naszą europejską wyprawę, musimy zadbać o podstawową sprawę, jaką jest bezpieczeństwo. Mimo że ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe i rzadko które kraje go wymagają (wyjątkiem są np. Włochy, gdzie narciarze muszą posiadać ubezpieczenie OC), wybierać się bez niego w zagraniczną podróż byłoby wielce nierozsądne. Dlaczego?

Trzeba pamiętać o tym, że choć wakacje i urlopy to czas beztroski, podczas którego zapominamy o codzienności, ta może nas dopaść całkiem niepostrzeżenie. Nigdy nie da się wszak przewidzieć np. choroby lub wypadku – te mogą zdarzyć się równie dobrze w domu, jak i setki kilometrów od niego. A nie trzeba wyjaśniać, że w tym drugim przypadku problem jest znacznie większy.

Ubezpieczenie dla podróżnych to sposób na jego przynajmniej częściowe rozwiązanie. Gwarantuje ono bowiem, że podróżny nie zostanie w swojej niedoli sam, mogąc liczyć na wsparcie – finansowe, ale nie tylko – od ubezpieczyciela. O jakiego rodzaju pomoc chodzi? W ramach ubezpieczenia turystycznego otrzymamy:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – podstawowy element każdej polisy podróżnej, który gwarantuje pokrycie kosztów pomocy medycznej za granicą bez względu na okoliczności, aż do sumy ubezpieczenia przewidzianej w umowie,
 • ubezpieczenie NNW podróżne – o ile ubezpieczenie KL pokryje wydatki związane z leczeniem, NNW zagwarantuje podróżnemu wypłatę odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek, które potem można przeznaczyć np. na rehabilitację,
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ten rodzaj ochrony zapewni nam wsparcie finansowe nie gdy sami ucierpimy, lecz gdy przypadkowo spowodujemy szkodę osobową lub rzeczową u innej osoby i będziemy musieli pokryć jej koszty,
 • ubezpieczenie bagażu – bagaż to nasz najlepszy przyjaciel w czasie podróży, a jego utrata, uszkodzenie lub zniszczenie może być przyczyną wielu problemów, dlatego zdecydowanie warto go ubezpieczyć.

Wymienione wyżej rodzaje ochrony są najczęściej spotykanymi elementami polisy, ale nie muszą być jedynymi. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb. Przykładowo, jeśli pobyt za granicą chcesz połączyć z zimowymi szaleństwami, konieczne będzie ubezpieczenie narciarskie, z kolei jeśli chorujesz przewlekle, musisz pamiętać o wykupieniu odpowiedniej klauzuli.

A jak to wszystko zrobić? Łatwo, szybko i wygodnie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi. Podając w nim podstawowe dane na temat podróżnych i celu wyjazdu, otrzymasz oferty różnych firm, z których będziesz mógł wybrać tę najbardziej Ci pasującą.

Ekspert Mubi radzi:

Podróżując po Europie, warto mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument ten, który można otrzymać w oddziale NFZ, uprawnia jego posiadacza do otrzymania bezpłatnej pomocy publicznej służby zdrowia kraju, w którym się znajduje. Trzeba jednak pamiętać, że karta ma swoje ograniczenia i nie może być traktowana jako zamiennik ubezpieczenie turystycznego. Przede wszystkim gwarantuje ona tylko podstawową pomoc w wymagających tego sytuacjach, a ponadto podróżny i tak może ponieść część kosztów leczenia, jeśli tak stanowią przepisy danego kraju.

Liechtenstein

Ten malutki alpejski kraj może mówić o pechu. Bo cóż z tego, że pięknie położony i otoczony bajkowymi krajobrazami, skoro wciśnięty między Austrię i Szwajcarię nie ma szans przebić się w turystycznej wyobraźni. A szkoda, bo to mikropaństwo (24 km długości i 160 km2 powierzchni, porównywalnie z Częstochową) jest nie tylko bardzo urokliwym, ale też równie ciekawym miejscem.

CZY WIESZ, ŻE …

Liechtenstein to kraj podwójnie śródlądowy, co oznacza, że sam nie ma dostępu do morza i graniczy tylko z państwami, które również go nie posiadają.

Księstwo, którym nieprzerwanie od początków XVIII wieku rządzi dynastia Liechtensteinów (zgadnijcie, od czego kraj wziął swoją nazwę), na świecie znane jest jednak nie tylko z mocnych związków z historią i tradycją. Wielu może się kojarzyć z bogactwem i słusznie, bo to jedno z najbogatszych państw świata z PKB na mieszkańca równym blisko 170 tys. dolarów (więcej niż w Norwegii czy Monako).

Nic dziwnego, że hucznie obchodzi się tam święto narodowe (Staatsfeiertag – 15 sierpnia), na które zapraszani są… wszyscy mieszkańcy, a całość odbywa się na koszt panujących, którzy zresztą świętują razem z całą resztą. Ale coś za coś – książę Liechtensteinu nadal ma tam pełnię władzy zamiast pełnienia reprezentacyjnej funkcji jak w innych europejskich monarchiach. Na demokratyczne zmiany się natomiast nie zanosi, także dlatego, że niewielu się ich domaga. Ludziom żyje się wygodnie, nawet z anachronicznymi prawami, a książę to ich narodowa duma.

CIEKAWOSTKA

W Liechtensteinie nie ma lotniska ani większego szpitala, jest za to więzienie, w którym osadzonych jest kilkanaście osób. Co jednak ciekawe, w przypadku skazania na dłużej niż 2 lata, osadzeni są odsyłani do więzień austriackich.

Sami przyznacie, że już zwykła wizyta w takim miejscu to przeżycie samo w sobie, ale na tym atrakcje Liechtensteinu się bynajmniej nie kończą. Rozciągnięte wzdłuż Renu państwo oferuje je przede wszystkim tym turystom, którzy doceniają naturalne piękno. Mnóstwo malowniczych szlaków i alpejskie widoki zachwycą każdego, na narciarzy czekają dobrze przygotowane stoki, a ci mniej aktywni odwiedzający docenią liczne muzea i punkty widokowe.

Podstawowe informacje:

 • Stolica – Vaduz.
 • Język – niemiecki.
 • Waluta – frank szwajcarski.
 • Dokument wjazdowy – paszport, dowód osobisty.
 • Ubezpieczenie – niewymagane, ale zalecane z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia.

Co warto zobaczyć w Liechtensteinie?

 • Vaduz – stolica kraju z eleganckim ratuszem, neogotycką katedrą św. Floriana, muzeami, siedzibą księcia i drewnianym mostem na Renie.
 • Zamek Gutenberg – położony w miejscowości Balzers na 70-metrowej skale.
 • Malbun – górskie miasteczko położone na wysokości 1600 m n.p.m., które w zimie staje się ośrodkiem narciarskim z 23 km tras zjazdowych.
 • Trasy trekkingowe – na terenie całego kraju wyznaczono ich wiele, a do najsłynniejszych należą historyczny szlak Eschnerberg czy Fürstensteig.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Liechtensteinu?

Firma ubezpieczeniowaFirma ubezpieczeniowaCena polisy
SIGNAL IDUNAKL: 87 292 zł,
NNW: 15 000 zł
11 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
13 zł
ProamaKL: 100 000 zł13 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
14 zł
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
16 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
20 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.01.2024).
Ceny dotyczą 3-dniowego pobytu w Liechtensteinie jednej dorosłej osoby.

San Marino

Jeszcze mniejszym krajem od Liechtensteinu jest San Marino, którego populacja jest mniejsza niż liczba mieszkańców Chrzanowa. Nie ma to jednak żadnego znaczenia dla odwiedzających, którzy choć nieliczni, wizytę w tej otoczonej ze wszystkich stron włoskimi terenami enklawie wspominają z pewnością miło.

San Marino mimo swoich maleńkich rozmiarów jest bowiem całkiem atrakcyjnym miejscem, które może pochwalić się bogatą historią, zabytkową architekturą, smaczną kuchnią i górzystym położeniem. Ta najstarsza republika świata słynie zwłaszcza ze znajdującej się na górze Monte Titano stolicy i jej historycznej starówki, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, i nad którą górują trzy charakterystyczne kamienne wieże.

CZY WIESZ, ŻE …

Za symboliczny początek współczesnego państwa San Marino uznaje się 301 r. n.e., gdy uciekający przed prześladowaniami chrześcijan św. Maryn założył na szczycie Monte Titano wspólnotę religijną.

Dodajmy do tego średniowieczną miejską zabudowę i piękne widoki roztaczające się z murów i zamków, a otrzymamy idealny cel jednodniowej wycieczki. Nic więc dziwnego, że San Marino odwiedzają głównie w chwili przerwy turyści przebywający we Włoszech. Z Rimini, w którym znajduje się lotnisko obsługujące także loty z Polski, do San Marino jest zaledwie 20 km drogi.

Podstawowe informacje:

 • Stolica – San Marino.
 • Język – włoski.
 • Waluta – euro.
 • Dokument wjazdowy – paszport, dowód osobisty.
 • Ubezpieczenie – w San Marino nie obowiązuje EKUZ, przed wizytą zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: “Ubezpieczenie do San Marino”.

Co warto zobaczyć w San Marino?

 • La Rocca o Guaita – górująca nad stolicą, wybudowana na skale, XI-wieczna twierdza z wieżą, z której widać dwie pozostałe fortyfikacje: La Cesta o Fratta i Montale.
 • Palazza Pubblico – neogotycki ratusz z wieżą ratuszową.
 • Basilica di San Marino – neoklasycystyczna bazylika, w której znajdują się relikwie założyciela miasta.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do San Marino?

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
25 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 968 zł,
NNW: 15 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
34 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
36 zł
ProamaKL: 100 000 zł40 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
60 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.01.2024). Ceny dotyczą 8-dniowego pobytu we Włoszech z wycieczką do San Marino dla jednej dorosłej osoby.

Mołdawia

Według wielu jest to ostatni nieodkryty przez turystów kraj w Europie. Liczby pokazują, że sporo w tym prawdy i choć złośliwi twierdzą, że to dlatego, że nie ma tam nic do zobaczenia, jest to fałszywy stereotyp. Zwłaszcza jeśli cenimy sobie ciszę, spokój i dobre wino.

Z tego ostatniego Mołdawia jest znana najbardziej, na tradycji winiarskiej opierając swoją historię, ale też teraźniejszość, bo to najlepiej rozwijająca się gałąź tamtejszego przemysłu. Obowiązkiem jest zatem nie tylko spróbowanie mołdawskich trunków (tanich w stosunku do ich jakości), ale też wizyta w znanych na cały świat, ogromnych winiarniach.

CIEKAWOSTKA

W pierwszy weekend października w Mołdawii obchodzi się Narodowe Święto Wina, którego główne obchody mają miejsce w Kiszyniowie. Wiele wycieczek do Mołdawii odbywa się właśnie w tym terminie.

A co poza winem? Mołdawia to niewielki, równinny kraj wciśnięty między Rumunię i Ukrainę, który może nie zachwyca krajobrazami, ale za to jest prawdziwą oazą spokoju dla spragnionych ucieczki od zgiełku, którzy poczują się tu jak w raju. Z kolei miłośnicy naprawdę alternatywnej turystyki mogą udać się do nieuznawanej przez większość świata separatystycznej Republiki Naddniestrza, żeby potem móc  pochwalić się wizytą w kraju, który nie istnieje.

Podstawowe informacje:

 • Stolica – Kiszyniów.
 • Język – rumuński.
 • Waluta – lej.
 • Dokument wjazdowy – paszport, dowód osobisty (nie dotyczy Republiki Naddniestrzańskiej).
 • Ubezpieczenie – w Mołdawii nie obowiązuje EKUZ, przed wizytą zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: “Ubezpieczenie do Mołdawii”.

Co warto zobaczyć w Mołdawii?

 • Mileştii Mici i Cricova – największe i najsłynniejsze mołdawskie winiarnie.
 • Stary Orgiejów – kompleks archeologiczny z wykutymi w skale prawosławnymi klasztorami.
 • Twierdza w Sorokach – XV-wieczna warownia położona nad brzegami Dniestru.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii?

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 968 zł, NNW: 15 000 zł51 zł
UNIQAKL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł59 zł
ProamaKL: 100 000 zł60 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł63 zł
GeneraliKL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł93 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.01.2024). Ceny dotyczą tygodniowego pobytu w Mołdawii dwóch dorosłych osób.

Macedonia Północna

Jako państwo bez dostępu do morza Macedonia Północna jest często pomijana przez licznie odwiedzających Bałkany turystów, dla których stanowi ona kraj przelotowy na drodze gdzieś indziej. Błąd! Mowa bowiem o miejscu, które może się pochwalić bardzo bogatą historią, ale też przyrodą i krajobrazami, które zachwycą każdego przyjezdnego.

CZY WIESZ, ŻE …

Macedonia Północna uzyskała swoją oficjalną nazwę dopiero w 2019 roku po trwającym długie lata konflikcie z Grecją, która uznawała nazwę “Macedonia” za część swojego dziedzictwa narodowego.

Niewielka Macedonia Północna (powierzchniowo zbliżona do województwa lubelskiego) może się pochwalić naprawdę sporą gamą atrakcji, które zadowolą każdego. Od gór, przez urokliwe miasta i piękne jeziora, jest to kraj, który szczególnie w okresie letnim świetnie nada się na wypoczynek. Zresztą zimą również, bo działa tam kilka ośrodków narciarskich.

Większość turystów wybiera jednak cieplejsze miesiące, gdy Macedonia Północna potrafi zachwycić dzikością swojego, jeszcze nieprzeżartego przez komercję krajobrazu, choć i tam trafią się miejsca, w których bywa tłoczno, jak np. Jezioro Ochrydzkie w szczycie sezonu. Od tłumów na szczęście zawsze jest gdzie uciec, czy to wybierając się na wycieczkę śladami pięknych monasterów, czy spędzając czas aktywnie podczas wędrówek po macedońskich górach.

Podstawowe informacje:

 • Stolica – Skopje.
 • Język – macedoński, albański.
 • Waluta – denar.
 • Dokument wjazdowy – paszport, dowód osobisty.
 • Ubezpieczenie – w Macedonii Północnej nie obowiązuje EKUZ, przed wizytą zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: “Ubezpieczenie do Macedonii Północnej”.

Co warto zobaczyć w Macedonii Północnej?

 • Jezioro Ochrydzkie i miasto Ochryda – położone między Macedonią Północną i Albanią bardzo malownicze jezioro, nad którego brzegiem znajduje się pełna zabytków Ochryda. Obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Skopje – stolica Macedonii Północnej to miasto znane z ogromnej liczby pomników, które stoją tam na każdym kroku, ale także m.in. z Kamiennego Mostu na rzece Wardar czy twierdzy Kale.
 • Kanion Matka – oddzielające dwa pasma górskie miejsce idealne na aktywny wypoczynek, słynące z pięknych widoków oraz bogatej flory i fauny.
 • Mawrowo – park narodowy obejmujący m.in. masyw i najwyższy szczyt Macedonii Północnej i Albanii, czyli Korab.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Macedonii Północnej?

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 968 zł, NNW: 15 000 zł26 zł
UNIQAKL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł29 zł
ProamaKL: 100 000 zł30 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł32 zł
GeneraliKL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł46 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.01.2024). Ceny dotyczą tygodniowego pobytu w Macedonii Północnej jednej dorosłej osoby.

Bośnia i Hercegowina

Kolejny kraj, który cierpi turystycznie głównie ze względu na obecność sąsiada, bo większość odwiedzających Bośnię i Hercegowinę robi to po drodze na chorwackie wybrzeże. Co nie oznacza, że nikt się tam nie zatrzymuje, ba, coraz więcej osób się na to decyduje i nie żałuje, bo to miejsce, które ma bardzo wiele do zaoferowania.

Do dziś wielu kojarzy Bośnię i Hercegowinę głównie z wojny, która zebrała tam straszne żniwo w latach 90. i której ślady są tam ciągle widoczne. Bośniacy robią jednak wiele, żeby ten wizerunek zmienić, przyciągając turystów swoją różnorodnością kulturową, skomplikowaną historią i zachwycającą przyrodą.

CZY WIESZ, ŻE …

Bośnia i Hercegowina posiada dostęp do morza, ale jej linia brzegowa liczy zaledwie 20 km i wcina się w chorwacką Dalmację. Znajduje się tam jedyny bośniacki kurort nadmorski – Neum.

Tym, co od razu rzuca się w oczy przy okazji wizyty w Bośni i Hercegowinie, jest wyjątkowa mieszanka kultur – tu Wschód spotyka się z Zachodem w bardzo dosłownym znaczeniu, sprawiając, że jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, swoista egzotyka blisko Polski. A przy tym pełna atrakcji i to takich naprawdę głośnych, bo któż nie słyszał o Mostarze czy Medjugorje?

A na nich się nie kończy, bo Bośnia i Hercegowina to całe mnóstwo zabytków i cudów przyrody, które tylko czekają na odkrycie. No i ten absolutnie niepowtarzalny bałkański klimat! Warto dać mu się porwać, a na pewno nie będziecie się nudzić.

Podstawowe informacje:

 • Stolica – Sarajewo.
 • Język – bośniacki, chorwacki, serbski.
 • Waluta – marka zamienna.
 • Dokument wjazdowy – paszport, dowód osobisty.
 • Ubezpieczenie – w Bośni i Hercegowinie nie obowiązuje EKUZ, przed wizytą zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: “Bośnia i Hercegowina – przewodnik dla turystów”.

Co warto zobaczyć w Bośni i Hercegowinie?

 • Mostar – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Bałkanach, słynące z kamiennego Starego Mostu przerzuconego nad rzeką Neretwą (wpisany na listę UNESCO), ale mogące się też pochwalić piękną starówką i wieloma zabytkami.
 • Sarajewo – bośniacka stolica, w której wyraźnie widać kulturowy podział kraju i liczne ślady jego skomplikowanej historii (zwłaszcza wpływy Turcji i Austro-Węgier), ale też czuć absolutnie wyjątkową atmosferę.
 • Blagaj – miejsce jak z pocztówki, które ten wyjątkowy widok zawdzięcza wbudowanemu w skalne zbocze klasztorowi Derwiszów u źródła rzeki Buny.
 • Medjugorje – będące celem licznych pielgrzymek (bardzo często także z Polski) miejsce kultu maryjnego, w którym na początku lat 80. miało dojść do objawień.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny?

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
48 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 968 zł,
NNW: 15 000 zł
51 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
59 zł
ProamaKL: 100 000 zł59 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
60 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
93 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.01.2024). Ceny dotyczą 5-dniowego pobytu w Bośni i Hercegowinie pary dorosłych z dzieckiem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rzadko odwiedzane europejskie kraje

W którym kraju w Europie jest najmniej turystów?
Czy warto wybrać się na urlop do mniej popularnych europejskich krajów?
W jakich krajach na Bałkanach jest mniejszy tłok?
PODSUMOWANIE
 • Najrzadziej odwiedzanym przez turystów europejskim krajem jest maleńki Liechtenstein, niewiele więcej przyjezdnych trafia do równie małego San Marino.
 • Mniej niż milion turystów odwiedza rocznie również Mołdawię, Macedonię Północną oraz Bośnię i Hercegowinę.
 • Przed podróżą do dowolnego europejskiego kraju warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
Źródła:
 • https://www.unwto.org/tourism-data/global-and-regional-tourism-performance
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!