Czym taniej wybrać się w podróż – samochodem spalinowym, autem elektrycznym, pociągiem czy samolotem? Sprawdzamy na przykładzie trasy Kraków-Gdańsk!

Wielogodzinna podróż pociągiem, a może krótki lot samolotem? W jakiej sytuacji wyjazd samochodem benzynowym nad morzem z południa Polski jest opłacalny, a kiedy lepiej wybrać inny środek transportu? A co z wyprawą elektrykiem? Postanowiliśmy to sprawdzić!

najtańszy środek transportu

Porównanie kosztów podróży różnymi środkami transportu – na przykładzie trasy Kraków-Gdańsk

Wielu turystów z południa polski planuje latem podróż nad Bałtyk. Z kolei ci mieszkający na co dzień na północy chętnie wybierają się w Tatry, Bieszczady czy Karkonosze na południu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile kosztuje podróż samochodem spalinowym, autem elektrycznym (BEV), pociągiem i samolotem z Krakowa do Gdańska i z powrotem. Dlaczego taki wybór?

Po pierwsze, między oboma miastami funkcjonuje połączenie lotnicze – to ważna kwestia w naszym teście. Dodatkowo nie chcemy doliczać kosztów dojazdu z lotnisk nad morze czy w góry. Po drugie oba miasta są same w sobie celami wielu wyjazdów turystycznych. Po trzecie Kraków leży blisko Tatr, a Gdańsk nad morzem i w sąsiedztwie innych znanych kurortów nadmorskich.

W naszym porównaniu kosztów podróży sprawdzimy ceny przejazdu/przelotu w dwie strony dla jednej osoby, dwóch osób i 4-osobowej rodziny. W przypadku lotu i przejazdu pociągiem weźmiemy pod uwagę ceny najtańsze oferty bez przesiadek. Natomiast dla samochodu elektrycznego weźmiemy średnie zużycie baterii na poziomie 16 kWh/100 km. Z kolei w przypadku auta spalinowego założyliśmy spalanie 6 l/100 km (benzyna).

Podróż samochodem spalinowym z Krakowa do Gdańska – koszt przejazdu w dwie strony

Trasa z Krakowa do Gdańska ma 556 km. Aby uniknąć opłat za przejazd autostradą A4 Kraków-Katowice wybraliśmy przejazd przez Szczekociny i wjazd na autostradę A1 w okolicach Radomska. Podróż samochodem spalinowym powinna zająć 6 godzin i 38 minut.

Jeśli dodamy do tego 30-minutowy postój na tankowanie i przerwę, to podróż powinna zająć około 7 godzin. Jaki byłby koszt przejazdu na osobę przy średniej cenie paliwa 6,41 zł (12.03.2024), gdy w samochodzie jechałby tylko kierowca, dwie osoby i 4-osobowa rodzina?

Przy założeniu spalania na poziomie 6 litrów na 100 km (zdecydowana większość trasy odbywa się po drogach szybkiego ruchu) na przejechanie 556 km potrzeba 33,36 litra benzyny, która kosztowałaby 213,84 zł. W dwie strony trzeba by więc zapłacić 427,68 zł.

Liczba podróżnychKoszt przejazdu na 1 osobę
samochodem benzynowym
1 osoba427,68 zł
2 osoby213,84 zł
4 osoby106,92 zł
Źródło: obliczenia własne Mubi.

Podróż samochodem najbardziej opłaca się w większym gronie, gdy koszty paliwa rozkładają się na większą liczbę osób. Nie da się jednak znacząco ich zmniejszyć poprzez rabaty, czy tankowanie dużo tańszej benzyny.

Przejazd samochodem elektrycznym z Krakowa do Gdańska i z powrotem – koszt zależy od miejsca ładowania baterii

Niestety wyliczenie kosztów ładowania baterii samochodu elektrycznego nie jest tak proste jak ceny benzyny dla pojazdu spalinowego. Dlatego założyliśmy, że nasz przykładowy całkowicie elektryczny samochód (BEV) będzie ładowany tylko na stacjach. 

Cena 1 kWh bardzo się różni w zależności od operatora, mocy ładowarki i wykupionych abonamentów, więc przyjęliśmy, że przykładowy kierowca nie ma żadnych zniżek i korzysta z ładowarek do 100 kW. Tak więc średnia cena dla GreenWay, Orlen Charge i Tauronu wyniosła około 2,80 zł/kWh.

Dla uproszczenia założyliśmy, że samochód elektryczny zużywa około 16 kWh/100 km – dokładnie takie zużycie zakłada się dla Skody ENYAQ iV, dla popularnego w Polsce Forda Mustanga Mach-E jest to 17,2 kWh/100 km, a dla Tesli Model 3 tylko 14,4 kWh/100 km.

Pokonanie 556 km wymaga zużycia 88,96 kWh, co przekłada się na koszt ładowania 249,09 zł. W obie strony trzeba by zapłacić 498,18 zł.

Liczba podróżnychKoszt przejazdu na 1 osobę
samochodem elektrycznym
1 osoba498,18 zł
2 osoby249,09 zł
4 osoby124,54 zł
Źródło: obliczenia własne Mubi.

Do powyższych wyliczeń należy od razu dodać kilka uwag. Po pierwsze przejazd byłby tańszy, gdyby baterie samochodu zostały naładowane w domu tańszym prądem. W taryfie nocnej G12 cena za kWh to 0,45 zł (zamrożona do 30.06.2024) – przy takim przeliczeniu ponad połowę trasy z Krakowa do Gdańska (lub w drugą stronę) można by pokonać na domowym prądzie.

Po drugie, w wyliczeniach nie wzięliśmy pod uwagę abonamentów i rabatów związanych z posiadaniem aplikacji operatorów stacji – to również byłaby oszczędność kilkudziesięciu groszy na 1 kWh podczas ładowania. 

Tak więc koszt przejazdu autem elektrycznym jest niewiele droższy od podróży samochodem benzynowym, ale w prosty sposób doświadczony właściciel elektryka będzie mógł obniżyć koszty, jeśli dobrze zaplanuje trasę i się do niej przygotuje. 

Pociąg między Krakowem a Gdańskiem – ceny biletów w dwie strony

Na linii Kraków-Gdańsk do wyboru jest wiele połączeń. Do naszego porównania wybraliśmy to najtańsze oferowane w ramach przejazdu TLK – podróż jest o ponad 2 godziny dłuższa niż w przypadku pociągu Express InterCity Premium, ale także wielokrotnie tańsza. Pod uwagę nie wzięliśmy zniżek z Kartą Dużej Rodziny, ale doliczona została zniżka Taniej z bliskimi.

Bilet dla jednej osoby na przejazd z Krakowa do Gdańska w dniu 26 marca 2024 roku w 2 klasie kosztuje 90 zł, a podróż zajmuje 7 godzin i 39 minut. Podróż powrotna zajmie podobny czas i będzie kosztować tyle samo. 

Liczba podróżnychKoszt przejazdu pociągiem w 2 strony
1 osoba126,00 zł
2 osoby252,00 zł
4 osoby504,00 zł
Źródło: obliczenia własne Mubi.

W przypadku podróży dla 2 osób i 4 osób naliczona została zniżka Taniej z bliskimi. W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę podróż pociągiem TLK po 9 rano – o parę złotych tańszy pociąg wyrusza po 5 rano, ale zapewne nikt tak wcześnie nie chce wracać znad morza.

Koszt przelotu Kraków-Gdańsk – szybko, niekoniecznie tanio

W celach porównawczych szukaliśmy lotów między Krakowem a Gdańskiem w dniu 28 marca i powrotny 30 marca. Popularna wyszukiwarka wskazała, że bezpośredni najtańszy lot LOT-em, który kosztuje w dwie strony 546 zł – trwa 2 godzinę i 35 minut (należy doliczyć czas na lotnisku).

Liczba podróżnychKoszt przelotu w 2 strony
1 osoba546,00 zł
2 osoby1 092,00 zł
4 osoby2 184,00 zł
Źródło: obliczenia własne Mubi.

Zestawienie kosztów podróży – komu co się opłaca?

Na koniec warto przyjrzeć się porównaniu kosztów podróży na osobę. To pozwoli nam wskazać, który środek transportu jest najbardziej opłacalny dla jednej osoby, dwóch osób i czterech osób.

Środek transportuKoszt podróży w dwie strony
(Kraków-Gdańsk) dla 1 osoby
Pociąg126,00 zł
Samochód benzynowy427,68 zł
Samochód elektryczny498,18 zł
Samolot546,00 zł
Źródło: obliczenia własne Mubi.

Osoby, które w pojedynkę planują wyjazd, powinny zdecydować się na podróż pociągiem. Takie rozwiązanie w szczególności liniami (TLK) jest zdecydowanie najtańsze. Nie powinno dziwić, że wyprawa samochodem będzie najdroższa.

Jeśli chodzi o lot samolotem, to cena biletu może być dużo wyższa i zależy od daty zakupy – przy spontanicznym wyjeździe za kilka dni koszty mogą wzrosnąć do ponad 1 000 zł. A jak przedstawia się zestawienie najtańszej podróży dla 2 osób?

Środek transportuKoszt podróży od osoby w dwie strony
(Kraków-Gdańsk) dla 2 osób
Pociąg 126,00 zł
Samochód benzynowy213,84 zł
Samochód elektryczny249,09 zł
Samolot546,00 zł
Źródło: obliczenia własne Mubi.

Dwóm osobom również najbardziej opłaca się podróż pociągiem. Wyprawa koleją będzie w każdą stronę dłuższa o około 2 godziny względem jazdy samochodem. Plusem jest to, że nie trzeba obawiać się korków. Z kolei w przypadku auta elektrycznego można sobie podarować planowanie trasy z postojami na ładowanie baterii.

Środek transportuKoszt podróży od osoby w dwie strony
(Kraków-Gdańsk) dla 4 osób
Samochód benzynowy106,92 zł
Samochód elektryczny124,54 zł
Pociąg126,00 zł
Samolot546,00 zł
Źródło: obliczenia własne Mubi.

Z kolei cała rodzina najtaniej pokona trasę z Krakowa do Gdańska i z powrotem samochodem benzynowym – elektryk będzie niewiele droższy nawet przy założeniu ładowania bez zniżek drogim prądem ze stacji!

Z kolei lot zupełnie się nie opłaca. Koszt przy założeniu taniego lotu jest wielokrotnie wyższe – ewentualnie można liczyć na promocje i dopasować wyjazd do lotu, a nie lot do wyjazdu. Natomiast cenę biletu kolejowego jest bardzo zbliżona do ceny paliwa na jedną osobę – tak więc kolej pod względem cen jest bardzo konkurencyjna.

Najdroższy rodzaj transportu – to najmniej się kalkuluje

Z naszego zestawienia wynika, że to samolot jest najdroższym rodzajem transportu, gdy chodzi o podróżowanie po Polsce. Koszt podróży od osoby zawsze pozostaje ten sam, więc liczba podróżnych nie ma znaczenie. Zupełnie inaczej jest w przypadku samochodu i po części pociągu.

W przypadku podróży samochodem sprawa jest jasna. Im więcej osób jedzie autem, tym koszt na osobę spada, więc najtaniej jest podróżować w ten sposób w większym gronie. Również koleje oferują zniżki dla większej grupy podróżnych. Tak więc w przypadku podróży po Polsce lot samolotem jest najmniej opłacalny.

PODSUMOWANIE
  • To, jaki środek transportu wybrać, zależy od liczby osób, które zamierzają podróżować.
  • Jedna osoba najmniej zapłaci za podróż pociągiem.
  • Dwóm osobom najbardziej opłaca się podróż samochodem (nieco bardziej benzynowym niż elektrycznym) lub pociągiem.
  • Z kolei 4-osobowa rodzina najmniej zapłaci za podróż jednym samochodem lub koleją.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wybór środka transportu do tańszego podróżowania

Na co zwrócić uwagę przy wyborze środka transportu na podróż z Krakowa do Gdańska?
Jak obniżyć koszty transportu podczas weekendowego wyjazdu?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!