4 największe miasta na świecie i ich atrakcje turystyczne
Największym miastem w Polsce jest Gdańsk, a najludniejszym – Warszawa. To jednak nic w porównaniu do zagranicznych metropolii, które pod względem wielkości biją nasze miasta na głowę. Są one kilkukrotnie większe, a ich obszar zamieszkuje kilkadziesiąt milionów ludzi. Jakie zagraniczne miasta zaliczane są do największych i najludniejszych na świecie? Jakie atrakcje turystyczne zapewniają?
W artykule przeczytasz:
Które miasta należą do największych na świecie?
Największe miasta na świecie mają liczbę ludności porównywalną do liczby mieszkańców całej Polski. Ich powierzchnia, także metropolitalna, jest nawet kilkukrotnie większa od największego miasta w Polsce – Gdańska.
Które miasta zaliczają się do największych na świecie pod względem obszaru metropolitalnego i liczby ludności?
- Tokio w Japonii
- Delhi w Indiach
- Szanghaj w Chinach
- Dhaka w Bangladeszu
- São Paulo w Brazylii
- Meksyk
- Kair w Egipcie
- Pekin w Chinach
- Bombaj w Indiach
- Osaka w Japonii
W tym artykule przyjrzymy się bliżej kilku wymienionym wyżej miastom.
Czym zachwyci Cię Tokio?
Tokio to stolica i największe miasto Japonii, a jednocześnie największy i najbogatszy obszar metropolitalny na świecie. Liczy 2194 km² powierzchni. Dla porównania największym miastem w Polsce jest Gdańsk – zajmuje 683 km². Tokio jest więc od niego ponad 3 razy większe.
Samą stolicę Japonii zamieszkuje prawie 14 mln ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi blisko 6500 mieszkańców na kilometr kwadratowy. W Tokio jest ponad 7 razy więcej ludzi niż w Warszawie, która jest najbardziej zaludnionym miastem w Polsce. Biorąc pod uwagę dodatkowo obszar metropolitalny, który obejmuje Chibę, Saitmę i Kanagawę, populacja liczy ponad 37 mln osób i zajmuje około 13 500 km².
W Tokio obcokrajowcy stanowią zaledwie 3% mieszkańców. Przyjeżdżają tu zwykle obywatele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Korei czy Filipin. Z uwagi na gęste zaludnienie Tokio jest zatłoczone o każdej porze. Do pracy przyjeżdża tu codziennie około 2,5 mln osób z okolicznych gmin. W dzielnicy Shibuya znajduje się najbardziej ruchliwe skrzyżowanie na świecie.
Tokio to tak zwane miasto rezydencjonalne. Wielu ludzi nie mieszka w nim na stałe, a jedynie pracuje. Z uwagi na wysoką cenę działek i dużą liczbę ludności znajdują się tu bardzo wąskie domy. Np. Lucky Drop House w najszerszym miejscu mierzy zaledwie 2 metry. To miasto słynie z minimalizacji przestrzeni życia. To tu powstał pierwszy na świecie hotel kapsułowy.
Ciekawostki o Tokio:
- W Tokio jest największy targ rybny na świecie.
- Pod powierzchnią Tokio znajduje się 5 ogromnych cylindrycznych szybów. Gromadzą one wodę, zapobiegając wystąpieniu powodzi.
- Przez smog i warunki pogodowe w Tokio góra Fuji jest widoczna przez maksymalnie 80 dni w roku.
Atrakcje turystyczne Tokio:
- Pałac i Ogrody Cesarskie
To obszar o powierzchni 341 ha położony w dzielnicy Chiyoda, w centrum Tokio. Na terenie tym znajduje się główny pałac cesarski, rezydencje rodziny cesarskiej, siedziba Agencji Dworu Cesarskiego, archiwum, muzea i biura administracyjne. Pałac cesarski mieści się na terenie dawnego zamku Edo. W czasie II wojny światowej kompleks ten uległ zniszczeniu. Został jednak odbudowany w 1968 roku. Reprezentuje japoński styl architektoniczny.
- Świątynia Meiji Jingu
Świątynia powstała niewiele ponad 100 lat temu dzięki pracy społecznej i dobrowolnym składkom. To kompleks leśny i miejsce relaksu w centrum Tokio. Odbywają się tu uroczystości ślubne i rytuały religijne. Świątynie pokrywa 70 ha powierzchni. Można tu kupić tak zwane omamori, czyli tradycyjne amulety zapewniające bezpieczeństwo w komunikacji, zdrowie czy powodzenie w miłości i nauce. Odbywają się tu także rytuały święcenia samochodów. Ma to ustrzec od nieszczęścia.
- Świątynia Sensō-ji
Budynek powstał w 645 roku. Jego główna część uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Została odbudowana w 1958 roku. To najstarsza, najważniejsza buddyjska świątynia w Tokio i najpopularniejsza atrakcja Japonii. Znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta – Asakusa. Świątynia zachwyca czerwono-złotą estetyką, okazałą bramą, pięciopiętrową pagodą i charakterystycznie wygiętym dachem. Jest miejscem wielu pielgrzymek nie tylko wśród Japończyków, ale i zagranicznych turystów.
- Tęczowy Most nad Zatoką Tokijską
Łączy dzielnicę Shibaura ze sztuczną wyspą Odaiba. Most został oddany do użytku w 1993 roku. Ma długość 798 metrów, a jego najdłuższe przęsło liczy 580 metrów. Aby budowla nie zaburzała krajobrazu Tokio, pylony mostu zostały pomalowane na biało. Skąd więc wzięła się nazwa Tęczowy Most? Nocą oświetlają go lampy w różnych kolorach. Najczęściej jest to czerwony, biały i zielony. Budowla jest na tyle popularna, że znalazła się w filmie Kill Bill czy Między słowami. Jest także częstym motywem drukowanym na fototapetach.
Przeczytaj też: Najpiękniejsze miasta świata – tych 5 miejscowości jest pełnych uroku!
Co powinieneś zobaczyć w Delhi?
Delhi to stolica Indii i jedno z najszybciej rosnących miast świata. Intensywny rozwój rozpoczął się na początku XXI wieku. Migracje i większa liczba urodzeń sprawiły, że populacja wzrosła o 285 000 ludzi. Niestety warunki społeczne i sanitarne pozostawiają mieszkańcom Delhi wiele do życzenia. Blisko połowa mieszkańców żyje w biedzie. Bogactwo miesza się tu ze skrajnym ubóstwem.
Delhi odwiedza co roku mnóstwo turystów. Populacja tej metropolii liczy około 33 mln ludzi. Miasto podzielone jest na 12 stref i zajmuje 1483 km² powierzchni, czyli ponad 2 razy więcej niż największe polskie miasto – Gdańsk. Z kolei metropolia mierzy aż 3483 km². W Delhi przebywają mieszkańcy wielu grup etnicznych – między innymi Hindusi, Muzułmanie czy Tybetańczycy.
W stolicy Indii, w otoczeniu nowoczesności, ubóstwa i Jamuny – najbardziej zanieczyszczonej rzeki na świecie, zobaczysz święte krowy na ulicach, małpy skaczące po dachach czy stado papug. To wiecznie zakorkowana, zanieczyszczona i przeludniona aglomeracja.
Ciekawostki o Delhi:
- W Delhi jest więcej mężczyzn niż kobiet. Przyjeżdżają oni z całych Indii w poszukiwaniu pracy.
- Około 20% mieszkańców Delhi nie potrafi czytać i pisać.
- Najwyższa odnotowana temperatura w Delhi to 48,8°C, a najniższa -0,8°C.
Atrakcje turystyczne Delhi:
- Taj Mahal
Inaczej Meczet Piątkowy lub Dżama Masdżid. To najważniejszy i najpopularniejszy muzułmański zabytek Delhi. Należy do 7 cudów świata. Powstał w połowie XVII wieku. Jego bryła została zaprojektowana w taki sposób, aby z każdej strony wyglądała tak samo. Taj Mahal został wykonany z jasnego marmuru. Wszystkie bloki wykorzystane do stworzenia tej budowli, mogą ważyć nawet 10 000 ton.
- Grobowiec Humajuna
Miejsce pochówku Humajuna – władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów. Grobowiec łączy styl perski z indyjskim. Był on inspiracją do stworzenia Taj Mahal. W 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego otoczeniu znajduje się ogród, sadzawka, liczne kanały i fontanna. W grobowcu jest 150 grobów.
- Świątynia Lotosu
Została wzniesiona w 1986 roku. Przypomina kształtem kwiat lotosu – stąd ta nazwa. To największa budowla w Indiach, która należy do wyznawców bahaizmu, czyli religii monoteistycznej. Budynek nie posiada żadnych symboli religijnych i dostępny jest dla wyznawców wszystkich wierzeń.
- Kutb Minar
To minaret zbudowany z czerwonego piaskowca. Osiąga wysokość 73 metrów. Jest jednym z najstarszych i najchętniej odwiedzanych zabytków Delhi. Został wzniesiony z pierwszym w kraju meczetem – Kuwwat-al-Islam. Minaret wybudowano w 1503 roku. Budynek dawniej pełnił funkcję religijną, był wieżą strażniczą i pomnikiem zwycięstwa.
Przeczytaj też: Najdroższe kraje świata – jakich kosztów się spodziewać i jak się przed nimi uchronić?
Z czego słynie Szanghaj?
Szanghaj nazywany jest także Królową Orientu i Paryżem Wschodu. To jedno z największych miast Chin. Znajduje się tu jeden z czołowych portów na świecie – największy pod względem wielkości przeładunków kontenerowych. Działa tu także jedna z najważniejszych giełd na świecie.
Powierzchnia Szanghaju liczy 6340 km². Miasto to jest prawie 10 razy większe od Gdańska. Z kolei cała metropolia zajmuje prawie 15 000 km² powierzchni.
Mieszka tu obecnie ponad 29 mln ludzi, czyli prawie tyle, co w Polsce, choć w 2010 roku wzrost demograficzny tego miasta był najniższy na świecie. Poprawiło się to za sprawą migrantów. Czterech na dziesięciu mieszkańców to osoby pochodzące spoza Szanghaju. Głównie z prowincji Anhui, Jiangsu, Henan, Syczuan i obszarów wiejskich.
Ciekawostki o Szanghaju:
- Średnia długość życia mieszkańców Szanghaju to 83 lata i jest najwyższa w Chinach kontynentalnych.
- W Szanghaju odbywają się targi matrymonialne. Polegają one na tym, że rodzice wystawiają ogłoszenia swoich niezamężnych dzieci.
- Pomiędzy lotniskiem a centrum miasta w Szanghaju kursuje pociąg, który osiąga maksymalną prędkość 431 km/h.
Atrakcje turystyczne Szanghaju:
- Bund
Nadbrzeżna promenada leżąca na prawym brzegu rzeki Huangpu. Bund mierzy 1,5 km długości. Ciągnie się od mostu Waibaidu do mostu Nanpu. Po zachodniej stronie promenady znajdują się 52 budynki w stylu art déco, klasycystycznym, barokowym i renesansowym. Od wschodu jest wał przeciwpowodziowy, czyli tak zwany mur zakochanych. Widać z niego panoramę rzeki Huangpu.
- Ogród Yuyuan
Zabytkowy kompleks ogrodów leżący na terenie Starego Miasta. Miejsce to powstało w latach 1559-1577 na życzenie gubernatora Syczuanu – Pan Yundauna. Chciał on, aby była to oaza wypoczynku dla jego ojca. Ogród Yuyuan dwukrotnie popadł w ruinę. Najpierw, kiedy ród Pan przestał istnieć – wówczas ogrodem nikt się nie zajmował. Później w trakcie wojen opiumowych, które miały miejsce w XIX wieku. W latach 1956-1961 doszło do renowacji tego miejsca. Aktualnie pełni ono funkcję publicznego parku.
- Świątynia Nefrytowego Buddy
Najsłynniejsza świątynia w Szanghaju. Obecnie mieszka w niej 70 mnichów. Reprezentuje architekturę okresu Song. Została wzniesiona w 1882 roku jako miejsce przechowywania dwóch figur Buddy pochodzących z Birmy. Świątynia uległa zniszczeniu podczas rewolucji Xinhai. Figury przetrwały. Budynek został odbudowany w latach 1919–1928. Był zamknięty na czas rewolucji kulturalnej, a potem ponownie otwarty w 1980 roku.
- Świątynia Longhua
To najstarsza i największa budowla sakralna w Szanghaju. Zajmuje powierzchnię 20 000 m². Przed budynkiem znajduje się siedmiopiętrowa pagoda, która mierzy 40 m wysokości. Została ona wzniesiona w 977 roku. Każde jej piętro jest mniejsze od poprzedniego. Pagoda nie jest udostępniona zwiedzającym z uwagi na delikatną konstrukcję i wiek.
Jakie atrakcje znajdziesz w São Paulo?
São Paulo to największe miasto Ameryki Południowej. Znajduje się w południowej części Brazylii. Leży niedaleko wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Powierzchnia São Paulo liczy 1521 km², czyli ponad 2 razy więcej niż Gdańska. Miasto zamieszkuje około 13 mln osób. Obszar metropolitalny z kolei zajmuje prawie 8000 km² powierzchni i mieszka na nim około 23 mln osób.
São Paulo jest kolejnym miastem, zaraz po Nowym Jorku i Hong Kongu, z największą koncentracją budynków na świecie. Około 200 budowli przekracza wysokość 100 m.
Przez miasto przepływa rzeka Tiete i jej dopływ Pinheiros. Obie są bardzo zanieczyszczone. Władze stale pracują nad ich oczyszczaniem.
São Paulo od wielu wieków jest otwarte na migrantów z całego świata. Żyje tu aż 110 grup etnicznych.
Ciekawostki o São Paulo:
- São Paulo to jedno z najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Najdłuższy korek miał długość aż 344 km.
- Z uwagi na dużą liczbę korków bogaci mieszkańcy São Paulo przemieszczają się po mieście helikopterami. Wiele budynków jest przystosowanych do lądowania na dachu.
- W São Paulo obowiązuje zakaz wieszania reklam.
Atrakcje turystyczne São Paulo:
- Museu Paulista
To muzeum historyczne i galeria sztuki. Znajdują się one w pałacu, który powstał w 1890 roku i jest jednym z najstarszych zabytków niepodległej Brazylii. W muzeum znajduje się około 125 000 eksponatów, które dokumentują historię Brazylii.
- Muzeum Piłki Nożnej
Muzeum znajduje się niedaleko stadionu piłkarskiego Pacaembu. Miejsce to powstało ze względu na to, że piłka nożna to najpopularniejszy sport w Brazylii. Mieszkańcy tego kraju go uwielbiają. Znajdują się tu między innymi zdjęcia graczy, interaktywne eksponaty, opis historii piłki nożnej Brazylii czy futurystyczny hologram ukochanego piłkarza Brazylijczyków – Pelé.
- dzielnica Liberdade
To mała Japonia w São Paulo. Tę część Brazylii Japończycy zamieszkują już od 1912 roku. To miejsce, w którym znajduje się największe skupisko mieszkańców tego kraju – poza Japonią. Jest ich tu aktualnie ponad 60 000 osób. Charakterystyczne dla tego miejsca są także elementy kultury chińskiej i koreańskiej.
- ogród zoologiczny
W São Paulo znajduje się największe zoo w Brazylii. Zajmuje powierzchnię około 824 m². Obejrzeć w nim można ponad 3200 gatunków zwierząt. Ogród zoologiczny samodzielnie produkuje warzywa, które później wykorzystuje do wytwarzania paszy dla zwierząt czy budowy wybiegów. Znajduje się tu również tak zwany żłobek dla młodych ptaków i gadów odrzuconych przez matki.
Jakie ubezpieczenie turystyczne powinieneś kupić na zagraniczny wyjazd?
Jeśli planujesz zagraniczny wyjazd, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niemu ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi.
Opieka medyczna za granicą nie jest refundowana, a opłaty są niestety bardzo wysokie. Niekiedy przekraczają one koszt samego wyjazdu. Polisa turystyczna uchroni Cię od wydatków związanych z wizytami lekarskimi, leczeniem, hospitalizacją czy transportem medycznym do Polski. Ubezpieczyciele oferują także OC, ochronę bagażu czy sprzętu sportowego. Koszt takiej polisy to zwykle kilka lub kilkadziesiąt złotych dziennie.
Przeczytaj też: Najlepsze ubezpieczenie turystyczne – na co zwracać uwagę, by takie znaleźć?
Ile zapłacisz za polisę turystyczną do Japonii, Indii, Chin lub Brazylii? Sprawdzimy to na przykładzie 38-letniego Wiktora, który planuje 7-dniowy pobyt w którymś z tych krajów. Interesuje go ochrona kosztów leczenia, NNW oraz OC. Ubezpieczyciele zaproponowali mu tę samą cenę za podróż do każdego z wyżej wymienionych krajów.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
Generali | koszty leczenia: 300 000 zł NNW: 15 000 zł OC: 50 000 zł | 44,00 zł |
AXA Partners | koszty leczenia: 600 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł | 92,05 zł |
Generali | koszty leczenia: 800 000 zł NNW: 60 000 zł OC: 200 000 zł | 95,00 zł |
UNIQA | koszty leczenia: 1 250 000 zł NNW: 75 000 zł OC: 500 000 zł | 162,12 zł |
FAQ – najczęściej zadawane pytania o największe miasta na świecie
Pod względem powierzchni metropolitalnej do największych miast na świecie zalicza się Tokio, Delhi, Szanghaj, Dhaka, São Paulo, Meksyk, Kair oraz Pekin. Miasta te liczą ponad 20–30 mln mieszkańców. Dwie z wymienionych metropolii znajdują się w Chinach.
Jeżeli wybierasz się do Tokio, powinieneś zobaczyć Pałac i Ogrody Cesarskie, Świątynie Meiji Jingu oraz Sensō-ji, a także Tęczowy Most nad Zatoką Tokijską. W stolicy Japonii nie brakuje atrakcji turystycznych, więc z pewnością nie będziesz miał problemu z tym, aby zagospodarować swój czas wolny.
Jeśli przebywasz w największym mieście Ameryki Południowej, musisz zobaczyć tamtejsze Muzeum Piłki Nożnej oraz Museu Paulista. Jeśli lubisz zwierzęta, z pewnością miło spędzisz czas w największym ogrodzie zoologicznym Brazylii. Jeżeli chcesz poznać inną kulturę, wybierz się do japońskiej dzielnicy – Liberdade.
To miasto Chongqing w środkowych Chinach, którego powierzchnia, biorąc pod uwagę granice administracyjne, to 82 403 km² i ludnością ponad 30 milionów mieszkańców. Czy to dużo? Chongqing zajmuje powierzchnię województwa mazowieckiego, województwa wielkopolskiego i kawałka województwa opolskiego łącznie!
- W samym obszarze metropolitalnym Tokio mieszka 37 mln ludzi. Tylu mieszkańców liczy cała Polska.
- Tęczowy Most nad Zatoką Tokijską, który znajduje się w Tokio, pojawił się w filmie Kill Bill oraz Między słowami.
- W Delhi około 20% mieszkańców nie potrafi czytać i pisać. Blisko połowa tamtejszej ludności żyje w skrajnych warunkach.
- W Szanghaju znajduje się jeden z najważniejszych portów i największa giełda na świecie.
- Na zagraniczną podróż warto wykupić ubezpieczenie turystyczne składające się przede wszystkim z ochrony kosztów leczenia, NNW oraz OC.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji