Narciarstwo biegowe i zjazdowe – czym się różnią i co lepiej wybrać?

Jeszcze kilka lat temu można się było spotkać z opinią, że narty biegowe to gorszy kuzyn “zjazdówek”. Sport niszowy, który w Polsce uprawia niewielu i do którego nie ma dobrych warunków. Dziś takie przedstawienie sprawy jest kompletnie błędne – po biegówki już sięga wielu narciarzy, a ciągle rośnie liczba chętnych, by również spróbować. W tym artykule sprawdzamy, czym różni się ten rodzaj narciarstwa od zjazdowego, jakie są jego wady i zalety, oraz kto może go uprawiać.

narciarstwo zjazdowe a biegowe

Narty biegowe – zimowy sport dla każdego

Dziś już z całą pewnością nie można mówić o narciarstwie biegowym jako o sporcie niszowym. Oczywiście nie może on równać się popularnością z narciarstwem zjazdowym czy jazdą na snowboardzie, ale już trzecie miejsce na podium jak najbardziej się tej klasycznej odmianie narciarstwa należy i nie jest to tylko zasługa wspaniałych sukcesów Justyny Kowalczyk.

Przede wszystkim podstawową zaletą tego sportu jest fakt, że narciarstwo biegowe może uprawiać absolutnie każdy. Jest to aktywność fizyczna niewymagająca ani szczególnego przygotowania, ani wyszkolenia. Wręcz przeciwnie, biegi narciarskie mogą z powodzeniem zastąpić uprawiane masowo sporty letnie, takie jak choćby bieganie czy jazdę na rowerze, i w ostatnich latach można wyraźnie zaobserwować, że stają się one coraz chętniej wybieraną alternatywą na ten okres w roku, gdy pogarszają się warunki pogodowe.

CZY WIESZ, ŻE …

Biegi, obok skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, zaliczają się do tzw. narciarstwa klasycznego (norweskiego/nordyckiego), czyli pochodzących z krajów skandynawskich dyscyplin, w których używa się nart z wiązaniem przytrzymującym tylko przednią część buta. Ich przeciwieństwem są konkurencje alpejskie (zjazdowe).

A skąd bierze się ta rosnąca popularność? Wiele ułatwia fakt, że rekreacyjne uprawianie narciarstwa biegowego jest prostsze od zjazdowego. W gruncie rzeczy, oprócz sprzętu wystarczą do niego dobre chęci, bo podstawy umożliwiające rekreacyjne uprawianie biegów na nartach można błyskawicznie opanować. Wyróżniamy dwa style jazdy na nartach biegowych:

 • klasyczny – rekreacyjny, prosty do opanowania, przypominający naturalny krok człowieka;
 • łyżwowy – spotykany głównie u zawodników, umożliwia osiąganie większych prędkości dzięki kątowemu ustawieniu nart w stosunku do kierunku jazdy, ale wymaga lepszej techniki i kondycji.

Podstawowy styl klasyczny jest bardzo intuicyjny, a jego opanowanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Tak naprawdę już chwilę po pierwszym przypięciu biegówek do nóg jesteśmy w stanie opanować właściwy ruch (oczywiście najlepiej robić to w towarzystwie instruktora) i tylko kwestią czasu jest nabranie doświadczenia oraz wyrobienie sobie właściwych nawyków. Są one zatem świetnym wyborem dla początkujących narciarzy, a także dla tych, którzy nie chcą lub nie potrafią opanować techniki zjazdowej. A na tym zalety biegówek się oczywiście nie kończą!

Narciarstwo biegowe – wady i zalety

Nie przekonuje Cię sam fakt, że jazdy na biegówkach łatwo się nauczyć? Spokojnie, powodów, żeby spróbować tego sportu, jest więcej. Poniżej wymieniamy najważniejsze zalety, które mogą sprawić, że zechcesz spróbować biegów narciarskich albo zamienić stromy stok na płaską, zaśnieżoną łąkę.

Można zacząć w każdym wieku

Jasne, narciarstwo zjazdowe też można zacząć uprawiać w każdym wieku, ale nie da się ukryć, że jest to nieco bardziej skomplikowana sprawa. Tymczasem w przypadku biegówek można zacząć dosłownie od brzdąca, który dopiero co nauczył się chodzić o własnych siłach – biegówki będą dla niego nie tylko dobrym ćwiczeniem, ale też pomogą skoordynować pracę rąk i nóg.

Z kolei w przypadku starszych osób granic wiekowych nie ma już absolutnie żadnych. Co więcej, biegacze narciarscy w podeszłym wieku są bardzo często spotykani na trasach, zarówno w formie rekreacji, jak i startując w zawodach! Wiąże się to z kolejną zaletą narciarstwa biegowego, czyli…

Bardzo dobrze wpływa na zdrowie i kondycję

Biegi narciarskie to jedna z najlepszych dyscyplin sportowych, jakie można uprawiać w celu zadbania o swój organizm. Podczas poruszania się na biegówkach angażujemy nie tylko nogi, ale aż 90% mięśni. Praca nóg i ramion wzmacnia układ szkieletowo-kostny i jest doskonałym treningiem motorycznym, poprawiając zarazem wydolność płuc i serca. Jednocześnie biegi nie obciążają tak bardzo kości i stawów, przez co mają zdecydowanie szersze działanie prozdrowotne od narciarstwa zjazdowego, a nawet zwykłego biegania.

CIEKAWOSTKA

Świadomość dobrego wpływu narciarstwa biegowego na kondycję mają też zawodowi sportowcy. Dla wioślarzy, biegaczy, pływaków czy kolarzy biegówki stanowią podstawę zimowego treningu, co potwierdza m.in. Maja Włoszczowska, która swego czasu wygrała nawet narciarski Bieg Gwarków.

Jest mniej urazowe niż narciarstwo zjazdowe

Ze zdrowiem wiąże się też bezpośrednio kolejna zaleta narciarstwa biegowego, czyli jego bardzo mała urazowość, szczególnie w zestawieniu z narciarstwem alpejskim. Upadki zdarzają się oczywiście często i tu, i tu, ale o ile w razie wypadku na stoku konsekwencje mogą być naprawdę poważne, a na porządku dziennym są złamania kończyn i urazy głowy, o tyle w przypadku biegówek najczęściej kończy się co najwyżej na paru siniakach czy otarciach.

Wszystko to bierze się nie tylko z mniejszych prędkości i problemów z utrzymaniem równowagi, ale też z braku sztywnego mocowania pięty do narty i elastycznego buta, dzięki którym nawet wywrotka nie ma aż tak poważnych konsekwencji.

Doskonały sposób na zgubienie zbędnych kilogramów

Wciąż mało Ci pozytywnego wpływu biegówek na Twoje zdrowie? W takim razie ucieszy Cię również wiadomość, że pozwalają one na spalenie nawet dwukrotnie więcej kalorii niż narciarstwo zjazdowe! Praca płuc, stały dopływ świeżego powietrza, szybko krążąca w żyłach krew i wreszcie praca niemal wszystkich partii mięśni. Wszystko to sprawia, że uprawianie biegów narciarskich, najlepiej w połączeniu z odpowiednią dietą, przyniesie błyskawiczny i widoczny efekt dla Twojego organizmu w postaci utraty zbędnych kilogramów, ujędrnienia i wysmuklenia sylwetki.

Poprawia samopoczucie

I nie chodzi tylko o to, że atmosfera na trasach biegowych nie przypomina tej na stokach, gdzie zwykle panuje gwar, gra głośna muzyka, a przy wyciągach tworzą się gigantyczne kolejki. Jasne, spokojny bieg po lesie, kontakt z naturą i niewielki ruch to olbrzymie plusy, ale z tych bardziej namacalnych dowodów można wskazać produkcję endorfin, czyli hormonu szczęścia, którą wspomaga właśnie solidna porcja ruchu.

To sport dla oszczędnych

Oczywiście zalety biegów narciarskich nie kończą się na kwestiach zdrowotnych. Dla wielu nawet bardziej istotne będą finanse, a bez dwóch zdań można stwierdzić, że narciarstwo biegowe jest tańsze od zjazdowego.

W obydwu przypadkach trzeba rozpocząć od zakupu odpowiedniego sprzętu – biegówki i pozostałe wyposażenie są tańsze od ich odpowiedników przeznaczonych do zjazdów. Całkiem oddzielną kwestię stanowią natomiast dalsze koszty, które w przypadku “zjazdówek” generują karnety na wyciągi, a nawet wydatki na zakwaterowanie i paliwo na dojazd do kurortu. Biegający na nartach rekreacyjne mogą wszak wykorzystać do tego nawet ścieżki spacerowe w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, o ile tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

CZY WIESZ, ŻE …

Ceny szkoleń dla osób chcących nauczyć się narciarstwa zjazdowego lub biegowego są podobne i zaczynają się od ok. 120 zł za godzinę dla osoby dorosłej.

zalety narciarstwa biegowego

A co z wadami narciarstwa biegowego? Te oczywiście również są, a do najważniejszych należy fakt, że w Polsce wciąż nie ma szczególnie dobrze rozwiniętej infrastruktury do tego rodzaju aktywności fizycznej. O ile nie brakuje świetnie przygotowanych stoków, o tyle biegacze, zwłaszcza ci, którzy chcieliby spróbować się na bardziej profesjonalnych trasach, mają niewielki wybór i często jedyną opcją jest dla nich wyjazd za granicę.

Zarówno narciarstwo zjazdowe, jak i biegowe to rzecz jasna sporty sezonowe, ale w tym pierwszym przypadku można się mimo wszystko pokusić o letni zamiennik w postaci jazdy po igielicie. Biegaczom narciarskim pozostają tylko nartorolki, ale trzeba pamiętać, że rolkostrad w Polsce niewiele, a jazda po chodniku czy parku może być niebezpieczna.

Narciarstwo biegowe i zjazdowe – czym się różnią?

Jeżeli chodzi o podobieństwa między narciarstwem zjazdowym i biegowym, to właściwie można ten temat zamknąć na fakcie, że w obydwu przypadkach przypinamy sobie do nóg “deski” i się na nich ślizgamy. Różnic jest znacznie więcej, bo mówimy o dwóch kompletnie innych dyscyplinach sportu.

Najlepiej widać to po zupełnie innym w obydwu rodzajach narciarstwa:

 1. terenie do jego uprawiania – w biegach to płaskie lub pagórkowate przestrzenie, w zjazdach oczywiście górskie stoki;
 2. technice jazdy wymagającej zupełnie innego przygotowania;
 3. potrzebnym sprzęcie.

Skupmy się na tym ostatnim punkcie, bo na pozór mogłoby się wydawać, że między sprzętem do biegów i do zjazdów nie ma wielkich różnic. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej, żeby dostrzec je gołym okiem. Co się do nich zalicza?

 • Długość nart – biegówki są znacznie dłuższe od nart do zjazdu.
 • Szerokość nart – biegówki są węższe od nart zjazdowych.
 • Buty i wiązania – w przypadku narciarstwa zjazdowego buty narciarskie muszą być ciężkie i masywne, trzymać sztywno stopę, a także być bezpiecznie umieszczone w wiązaniu. Buty do biegów narciarskich są natomiast znacznie lżejsze, a wiązania pozwalają na swobodny ruch buta w górę i w dół.
 • Krawędzie – w nartach zjazdowych bardzo duże znaczenie ma ich ostrość, dzięki której możliwe jest dociskanie nart do krawędzi stoku. W biegówkach nie pełnią one tak ważnej roli, chyba że chcemy jeździć techniką łyżwową.

Jak więc widać, narciarstwo biegowe jest tylko pozornie podobne do zjazdowego. Ma ono wiele zalet i zyskuje coraz więcej zwolenników, ale też pamiętajmy, żeby nie traktować tych dwóch zimowych dyscyplin jako swoistej rywalizacji. Zarówno biegi narciarskie, jak i jazda po stoku są świetnymi sposobami na spędzenie wolnego czasu i warto spróbować obydwu, żeby sprawdzić, który bardziej nam odpowiada. Oczywiście pamiętając przy tym o zachowaniu ostrożności.

Ubezpieczenie na biegówki – już od kilku złotych dziennie!

A co jeśli ostrożność mimo wszystko okaże się niewystarczająca? W takim przypadku z pomocą przyjdzie ubezpieczenie narciarskie, o które warto zadbać zawsze – nieważne, czy wybieramy się poszaleć na stoku, czy w spokoju pobiegać po zaśnieżonych leśnych ścieżkach.

Ten szczególny rodzaj ubezpieczenia turystycznego przygotowany z myślą o narciarzach i snowboardzistach zawiera w podstawowym pakiecie ubezpieczenie kosztów leczenia, które jest szczególnie ważne, jeśli wybieramy się na zimowy urlop za granicę. Wyobraź sobie, że podczas uprawiania biegów narciarskich poza Polską upadasz tak nieszczęśliwie, że łamiesz sobie rękę. Karta EKUZ pokryje tylko część kosztów, ale za resztę, w tym m.in. akcję ratowniczą czy transport medyczny, jeśli okażą się potrzebne, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, a koszty będą liczone w setkach, a nawet tysiącach euro.

Znacznie taniej będzie kupić ubezpieczenie dla narciarzy, które poza pokryciem kosztów leczenia zapewni Ci też odszkodowanie z NNW czy pomoc assistance. Dodatkowymi elementami polisy mogą być z kolei OC prywatne, przydatne w razie spowodowania wypadku na nartach, czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeżeli zamierzasz uprawiać biegi narciarskie poza wyznaczonymi trasami, sprawdź, jak Twój ubezpieczyciel klasyfikuje tego rodzaju aktywność fizyczną. Większość firm ubezpieczeniowych traktuje to bowiem jako sport ekstremalny lub wysokiego ryzyka, nie uwzględniając w podstawowej ochronie ubezpieczeniowej. Aby zapewnić sobie ochronę podczas jego uprawiania, konieczne będzie wówczas wykupienie dodatkowego rozszerzenia polisy.

Ile może kosztować tego rodzaju polisa? Sprawdźmy to na przykładzie jednego dorosłego turysty, który wybiera się na narty biegowe do Czech i ma w planach tygodniowy pobyt.

FirmaSuma ubezpieczeniaCena ubezpieczenia narciarskiego
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł.
29,40 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł.
31,70 zł
WienerKL: 40 000 euro,
NNW: 10 000 zł,
OC: 25 000 euro.
35,00
SIGNAL IDUNAKL: 20 000 euro,
NNW: 15 000 zł.
35,71 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł.
62,27 zł
ProamaKL: 100 000 zł.70,00 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł.
91,70 zł
ProamaKL: 200 000 zł,,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł.
98,00 zł
AXA PartnersKL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 500 000 zł,
Bagaż: 6 000 zł.
100,69 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1 000 zł.
115,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 150 000 euro,
NNW: 30 000 zł,
OC: 30 000 euro,
Bagaż: 2 000 zł.
108,80 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł.
174,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (19.02.2024)

FAQ – najczęściej zadawane pytania o różnice w narciarstwie biegowym i zjazdowym

Czy do nauki biegania na nartach potrzebny jest instruktor?
Czy ubezpieczenia na narty biegowe i zjazdowe czymś się różnią?
Czy biegówki różnią się od nart zjazdowych?
PODSUMOWANIE
 • Narciarstwo biegowe to zyskujący na popularności w Polsce rodzaj narciarstwa klasycznego.
 • Technikę jazdy w biegach narciarskich jest sobie przyswoić znacznie łatwiej niż w przypadku narciarstwa alpejskiego.
 • Narciarstwo biegowe jest sportem mniej urazowym niż zjazdowe.
 • Podczas biegu na nartach angażowane są niemal wszystkie mięśnie, dzięki czemu jest to sport bardzo dobry dla zdrowia i poprawy kondycji fizycznej.
 • Narty biegowe są tańsze od zjazdowych. Różnią się także kształtem (są dłuższe i węższe), a także butami i wiązaniami.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!