Najlepsze trasy do narciarstwa biegowego dla początkujących i zaawansowanych

Co gdyby przełamać rutynę i oprócz standardowych nart lub snowboardu w tym roku spróbować czegoś innego? Narciarstwo biegowe to nie tylko znakomita forma zimowej aktywności, ale też sport bardzo zdrowy i dość tani. Gdzie najlepiej rozpocząć swoją przygodę z biegówkami? Czy w Polsce znajdziemy odpowiednio przygotowane trasy?

narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe – jak zacząć?

Decyzja podjęta – chcesz spróbować biegania na nartach. Od czego zacząć? Przede wszystkim ucieszy Cię wiadomość, że możesz to zrobić praktycznie w każdym momencie. W biegach narciarskich nie ma ograniczeń wiekowych, co znaczy, że można je uprawiać od chwili, gdy tylko nauczymy się chodzić. Górnej granicy nie ma żadnej. Co więcej, narciarstwo biegowe to wyjątkowo zdrowa i bezpieczna aktywność. Ryzyko odniesienia kontuzji czy przeciążenia organizmu jest naprawdę znikome, dlatego sport ten poleca się absolutnie wszystkim.

CZY WIESZ, ŻE …

Podczas biegu na nartach angażujemy aż 90% mięśni całego ciała.

Kolejną jego zaletą jest fakt, że nie wymaga on szczególnej praktyki, a podstawy jest sobie łatwo przyswoić intuicyjnie. Wszystko dlatego, że prowadzenie nart biegowych przypomina naturalny krok człowieka połączony ze ślizgiem. Oczywiście warto na początek wziąć instruktora, który wytłumaczy, jak poprawnie technicznie stawiać kroki i jakich błędów unikać, ale już 1-2 lekcje w zupełności wystarczą, żeby można było rozpocząć samodzielną przygodę. Kondycja zawodowca też nie jest wymagana, ale jeśli regularnie biegasz, spacerujesz czy uprawiasz nordic walking, tym łatwiej będzie Ci na biegówkach.

Nie mniej istotne dla wielu będzie również to, że narciarstwo biegowe to sport niewymagający dużych nakładów finansowych. Potrzebny będzie oczywiście odpowiedni sprzęt, ale ceny biegówek zarówno w przypadku kupna, jak wypożyczenia są niższe od nart zjazdowych. Do tego odpada koszt wyciągów, a nawet zakwaterowania, jeżeli zamiast wyznaczonych tras wybierzesz zaśnieżone ścieżki spacerowe w okolicy.

UWAGA!

Narty biegowe to zupełnie inny sprzęt od nart zjazdowych. Biegówki są dłuższe i węższe, buty do nich lżejsze i nieusztywniające stopy, a wiązania umożliwiają jej ruch w górę i w dół.

Pod tym względem biegi narciarskie mają więc ogromną przewagę nad zjazdami – w końcu biegać można wszędzie, jeżeli tylko pozwolą na to warunki pogodowe. My jednak w tym artykule przyjrzymy się miejscom, które są specjalnie przygotowane pod kątem biegaczy narciarskich.

Jakuszyce, czyli polska biegówkowa mekka

Pisząc o trasach do narciarstwa biegowego w Polsce, Jakuszycom musimy poświęcić osobny akapit. Ta najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby, znajdująca się kilka kilometrów od centrum miejscowości i niecały kilometr od granicy polsko-czeskiej, jest prawdziwą stolicą polskiego narciarstwa biegowego. Panujący tam szczególny mikroklimat sprawia, że śnieg pojawia się często już w listopadzie, a warunki do jazdy utrzymują się nawet do maja. Długie kilometry wyznaczonych tras przyciągają każdego roku zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

CZY WIESZ, ŻE …

Najsłynniejszą imprezą sportową organizowaną w Jakuszycach już od 1976 roku jest narciarski Bieg Piastów. Z kolei w 2012 i 2014 na Polanie Jakuszyckiej odbyły się zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym.

Co dokładnie mają do zaoferowania biegaczom położone w Górach Izerskich Jakuszyce?

 • 100 kilometrów zadbanych tras o różnym poziomie trudności, odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
 • Trasy o długości od 6 do 15 km, na których pokonanie trzeba przeznaczyć od 30 minut do nawet 3 godzin.
 • 4 trasy wyczynowe posiadające homologację światową FIS, czyli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej: Trasa Unii Europejskiej (7500 m), Trasa PKO Bank Polski (5090 m), Trasa Elektrowni Turów (5005 m) i Trasa Marszałkowska (1000 m).
 • Trasy spacerowe, które łączą się i przecinają ze sobą, dając możliwość kształtowania tras według własnych potrzeb.
 • Trasy położone na wysokości od 752 m n.p.m. do 1003 m n.p.m.
 • Wypożyczalnie i serwisy sprzętu narciarskiego.
 • Szkolenia narciarstwa biegowego dla dorosłych i dla dzieci.
 • Schroniska turystyczne Orle i Chatka Górzystów, każde dysponujące 40 miejscami noclegowymi.

Trasy do narciarstwa biegowego w Jakuszycach

Nazwa trasyTrudność trasyDystans
DuktyŁatwa6 km
Schronisko OrleŁatwa10 km
Jelenia ŁąkaŚrednia8 km
Kopalnia StanisławŚrednia12 km
Cicha RówniaŚrednia13 km
Stara Droga CelnaŚrednia13 km
KoziniecŚrednia20 km
Bez ŁaskiTrudna12 km
ZimowaTrudna13 km
SamolotTrudna15 km
Dane na podstawie serwisu jakuszyce.info.pl.
CZY WIESZ, ŻE …

Do Jakuszyc można dojechać bezpośrednim pociągiem. Znajduje się tam najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa Szklarska Poręba Jakuszyce (ok. 885 m n.p.m.).

Nie tylko Jakuszyce – gdzie jeszcze można biegać na nartach w Polsce?

Chociaż Jakuszyc nie może ominąć żaden biegacz narciarski, w Polsce jest więcej miejsc, w których można z powodzeniem uprawiać ten sport. Nie są one wprawdzie tak dobrze przygotowane, jak jakuszyckie, za to na wielu można liczyć, że zwłaszcza w środku sezonu będzie tam mniejszy ruch. Gdzie szczególnie warto zajrzeć?

 1. Narty biegowe na Dolnym Śląsku

Województwo dolnośląskie świetnie nadaje się dla biegaczy narciarskich nie tylko z uwagi na Jakuszyce. Na biegówki można się wybrać jeszcze choćby do Karpacza, gdzie znajduje się 2,5-kilometrowa trasa z homologacją FIS, a także dłuższa Równia pod Śnieżką czy Droga Chomontowa. W pobliżu znajdziemy też trasy w Przesiece i Kowarach.

Imponującą liczbę tras znajdziemy w Masywie Śnieżnika (po polskiej stronie ok. 68 km, a po połączeniu z trasami czeskimi ponad 400 km). Wystartować można m.in. w Bielicach, Nowej Morawie czy Janowej Górze. Wymagające trasy dla bardziej zaawansowanych znajdują się w Jamrozowej Polanie koło Dusznik-Zdroju, a bardziej przystępne, także wyznaczone z myślą o dzieciach i początkujących, znajdziemy w pobliskim Zieleńcu (po polskiej i czeskiej stronie) oraz w okolicach Lasówki i Spalonej.

Z kolei w Górach Stołowych miłośnicy narciarstwa biegowego powinni odwiedzić Karłów, gdzie co roku wyznacza się ponad 30 km tras – zielone dla początkujących, niebieskie dla średniozaawansowanych i czerwone dla doświadczonych biegaczy. Wszystkie znajdują się na terenie Parku Narodowego.

 1. Narty biegowe na Mazurach

Narty w Krainie Wielkich Jezior? A czemu nie? Warunki do uprawiania zimowego sportu znajdziemy m.in. w miejscowościach Nibork i Sorkwity koło Mrągowa, skąd leśnymi ścieżkami, a nawet po taflach zamarzniętych jezior poprowadzono łącznie kilkanaście kilometrów tras. Warto też wspomnieć, że w samym Mrągowie znajdziemy wypożyczalnie nart biegowych. W warmińsko-mazurskim pobiegać na nartach można też w rejonie Wzgórz Dylewskich i Puszczy Piskiej.

 1. Narty biegowe w Bieszczadach

Najlepszych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego w Bieszczadach trzeba szukać w Wetlinie. Znajduje się tam 20 km tras o różnym poziomie trudności, zarówno całkiem płaskich, jak i zawierających ostrzejsze podejścia. Poza tym pobiegać można również w Woli Michowej, w Mucznem i w okolicach Ustrzyk Dolnych.

 1. Narty biegowe w Zakopanem

Na biegówki w Tatry? Ależ oczywiście! I to jeszcze w samym sercu Zakopanego, gdzie przy sprzyjających warunkach można przebiec płaskim szlakiem po Równi Krupowej, mając przy tym piękny widok na Giewont. Ponadto trasy o różnym poziomie trudności znajdziemy przy Dolinie Chochołowskiej i na terenie Ośrodka Biathlonowego Kościelisko-Kiry.

CZY WIESZ, ŻE …

Biegaczy narciarskich można w Polsce spotkać nie tylko w górach i na specjalnie przygotowanych trasach. Gdy tylko zima w naszym kraju na to pozwala, biegi narciarskie uprawia się m.in. w Puszczy Kampinoskiej pod Warszawą lub Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. W poszukiwaniu dobrych warunków warto zaglądać na fora internetowe czy facebookowe grupy dla narciarzy.

Ponadto dobrze przygotowane trasy do narciarstwa biegowego znajdziemy m.in. w:

 • Siwej Dolinie w Tomaszowie Lubelskim,
 • Kartuzach (ośrodek Cartusia Ski Arena),
 • Białymstoku (Ośrodek Sportów Wodnych Dojlidy),
 • powiecie limanowskim (trasa Słopnice-Limanowa),
 • Obidowej koło Nowego Targu (trasa na Turbacz),
 • Wiśle (Kubalonka).
wybrane trasy narciarstwa biegowego w polsce

A może wyjazd z kraju? Gdzie wybrać się na biegówki za granicą?

Jak widać, zostając w Polsce, wcale nie musimy narzekać na brak dobrych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego. Jeżeli jednak zależy nam na czymś więcej, to zdecydowanie trzeba będzie postawić na wyjazd za granicę. Gdzie warto się wybrać z myślą o biegówkach?

Czechy

Nasi sąsiedzi mogą się pochwalić znacznie lepiej przygotowaną pod kątem biegaczy infrastrukturą – znajdziemy tam ok. 300 tras, których łączna długość to ponad 3000 km! W samych Karkonoszach jest ich ok. 550 km, w tym słynna Magistrala Karkonoska, która zaczyna się w Harrachovie, zaledwie kilka kilometrów od polskiej granicy i prowadzi przez 90 km znakomicie przygotowanych tras. Jeszcze dłuższa, bo licząca aż 170 km, jest Magistrala Izerska, na którą można wyruszyć z Bedrichova.

Niemcy

Miejscem, do którego szczególnie warto udać się na biegówki w kraju naszych zachodnich sąsiadów, jest Las Bawarski, czyli największy kompleks leśny w Europie Środkowej, przez który wyznaczono ponad 600 km tras. Można je tam znaleźć w praktycznie każdej miejscowości, wszystkie oczywiście świetnie przygotowane i łatwo dostępne. Znakomite warunki czekają także w Oberhofie, gdzie organizowane są zawody Pucharu Świata w biathlonie.

Austria

Biegówkowym eldorado w Austrii jest miejscowość Ramsau am Dachstein z łącznie 412 km tras przeznaczonych zarówno dla stawiających w tej dyscyplinie pierwsze kroki, jak i profesjonalistów. Znajdziemy tam oczywiście całą doskonale przygotowaną infrastrukturę ze szkółkami i wypożyczalniami na czele, ale również m.in. oświetloną trasę na stadionie, park biegowy dla dzieci, czy możliwość odbycia kursu biathlonowego. Ponadto świetne warunki panują też w Seefeld i Kleinwalsertal.

Gdzie na narty dla początkujących?

Osoby rozpoczynający przygodę z narciarsrtem biegowym nie będą miały problemu ze znalezieniem miejsca do szlifowania swoich umiejętności w tej dyscyplinie sportu. W Polsce adeptom poleca się:

 • Jakuszyce,
 • Wisłę,
 • Wetlinę,
 • Mazury.

Natomiast za granicą osoby początkujące mogą wybrać się do:

 • Seefeld i Ramsau am Dachstein w Austrii,
 • Oberstdorfu i Lasu Bawarskiego w Niemczech,
 • Czech, a konkretnie na Magistralę Karkonoską,
 • Val di Fiemme we Włoszech.

Ubezpieczenie na narty – dla biegających i zjeżdżających

Nie tylko wybierając się na narty za granicę (ale zwłaszcza wtedy!), koniecznie trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu narciarskim. Dotyczy to jak najbardziej również biegaczy, mimo że ich dyscyplina jest znacznie mniej kontuzjogenna niż narciarstwo zjazdowe. Wypadki mogą zdarzyć się jednak wszędzie i lepiej dmuchać na zimne. Szczególnie, że koszty w razie braku polisy mogą być ogromne.

Tymczasem przeznaczone dla narciarzy i snowboardzistów ubezpieczenie turystyczne może je wszystkie pokryć już za kilka złotych dziennie. W cenie standardowej polisy znajdziemy zawsze ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywające m.in. koszty hospitalizacji, zabiegów, ratownictwa i transportu medycznego, które jest jej najważniejszym elementem, i na którym nie warto oszczędzać. Pamiętaj, że leczenie za granicą jest znacznie droższe i na pozór wysoka suma ubezpieczenia w kwocie 100 000 zł może być za mała na pokrycie wszystkich wydatków.

A co jeszcze warto mieć? Na pewno ubezpieczenie NNW podróżne, z którego można otrzymać odszkodowanie w razie wypadku. Pechowym turystom przyda się OC w życiu prywatnym, z którego zostaną pokryte koszty, w razie jeśli to Ty spowodujesz wypadek. Warto mieć też ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży, a jeśli podróżujemy z własnymi nartami, także ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ile to wszystko może kosztować? Sprawdźmy na przykładzie pojedynczego turysty, pary podróżnych i 4-osobowej rodziny – wszyscy wybierają się na weekend do Czech, żeby wypróbować tamtejsze trasy do narciarstwa biegowego.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy narciarskiej dla 1 osobyCena polisy narciarskiej dla 2 osóbCena polisy narciarskiej dla 4 osób
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł,
Sprzęt sportowy: 1550 zł.
26,69 zł53,38 zł89,71 zł
SIGNAL IDUNA Koszty leczenia: 40 000 euro,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 30 000 euro,
Bagaż: 1 000 zł,
Sprzęt sportowy: 1 000 zł.
28,33 zł56,66 zł104,24 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł.
30,60 zł61,20 zł110,16 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu.
40,00 zł80,00 zł152,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu.
55,00 zł109,00 zł197,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.02.2024)

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najlepsze trasy do narciarstwa biegowego dla początkujących

Czy warto jechać na narty biegowe do Jakuszyc?
Gdzie można jeździć na biegówkach poza Jakuszycami?
Czy narciarstwo biegowe jest tańsze od zjazdowego?
PODSUMOWANIE
 • Narciarstwo biegowe to bardzo zdrowy, stosunkowo tani i prosty sport, który można zacząć uprawiać w każdym wieku.
 • Najpopularniejszy ośrodek dla biegaczy narciarskich znajduje się w Jakuszycach.
 • Na Dolnym Śląsku trasy do biegania na nartach można znaleźć też m.in. w Karpaczu, Masywie Śnieżnika, Zieleńcu czy Karłowie.
 • Na biegówki w Polsce można się też wybrać m.in. w Bieszczady, do Zakopanego lub na Mazury.
 • Szukając dłuższych tras i bardziej rozbudowanej infrastruktury dla biegaczy, warto udać się za granicę. Mnóstwo możliwości oferują m.in. ośrodki zimowe w Czechach, Niemczech czy Austrii.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!