Natężenie ruchu w mieście a liczba wypadków – czy w dni o dużym zatłoczeniu ginie i zostaje rannych więcej osób?

Jazda samochodem po mieście w niektórych godzinach to wątpliwa przyjemność. Marnuje się dużo czasu, a często także zdrowia! Które dni były najgorsze pod tym względem w wybranych miastach w Polsce w 2023 roku? Kiedy traci się najwięcej czasu z powodu zatłoczenia? Czy w godzinach szczytu dochodzi do większej liczby wypadków? Sprawdziliśmy to dla Was!

najbardziej zakorkowane miasta

Poziom zatłoczenia – najgorsze dni w roku!

Na podstawie raportu TomTom Traffic Index, danych z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz opracowania Wypadki Drogowe w Polsce w 2022 roku Komendy Głównej Policji postanowiliśmy sprawdzić, w których miastach w Polsce panuje największy ruch i czy wpływa on na liczbę wypadków drogowych. 

Aby to zrobić, skorzystaliśmy najpierw z raportu firmy TomTom, która zbiera i analizuje dane o natężeniu ruchu w 387 miastach na świecie, w tym 12 z Polski. Więcej na temat samych korków i zatłoczenia znajdziesz w naszym artykule: https://mubi.pl/poradniki/najbardziej-zatloczone-i-zakorkowane-miasta-polski/

W tym skupimy się jedynie na konkretnych dniach i rozkładzie poziomu zakorkowania w ciągu doby. Które więc dni w ciągu ostatnich lat okazały się najgorsze dla kierowców? Pod uwagę weźmiemy owe 12 miast (w tym cała aglomeracja Katowic, Trójmiasto) wymienione w raporcie TomTom Traffic Index.

CZY WIESZ, ŻE …

W raporcie TomTom podawany jest średni czas przejazdu 10 km w mieście, zmiana czasu przejazdu względem roku poprzedniego oraz czas spędzony w godzinach szczytu w ciągu roku.

W poniższej tabeli podaliśmy najgorsze dni dla kierowców w 2023 roku, a więc kiedy średni czas pokonania 10 km był najdłuższy:

MiastoNajgorszy dzień w 2023 rokuŚredni czas przejazdu 10 km
WrocławPoniedziałek, 20 listopada30 minut i 20 sekund
ŁódźPiątek, 3 lutego30 minut i 40 sekund
KrakówCzwartek, 14 grudnia28 minut i 40 sekund
SzczecinŚroda, 6 grudnia28 minut i 40 sekund
WarszawaŚroda, 30 sierpnia27 minut i 30 sekund
BydgoszczPiątek, 3 lutego26 minut i 20 sekund
PoznańŚroda, 20 grudnia22 minuty i 20 sekund
LublinSobota, 16 grudnia22 minuty i 20 sekund
TrójmiastoPoniedziałek, 30 października20 minut i 50 sekund
BiałystokSobota, 16 grudnia19 minut i 10 sekund
Aglomeracja KatowicŚroda, 15 listopada17 minut i 40 sekund
Bielsko-BiałaWtorek, 12 grudnia17 minut i 50 sekund
Źródło: Raport TomTom Traffic Index 2023.

Co możemy wyczytać z powyższego zestawienia? Przede wszystkich najgorsze do jazdy samochodem dni w poszczególnych miastach są zazwyczaj różne. Mimo to można zauważyć pewne prawidłowości:

 • w 2023 roku w połowie przypadków najgorzej jeździło się w grudniu,
 • najdłuższy czas przejazdu zdarzał się w różne dni tygodnia, ale najczęściej (4 razy) wypadł w środę,
 • w zestawieniu pojawiła się tylko jedna sobota i żadnej niedzieli.

Dlaczego tak różne dni w poszczególnych miastach okazały się tymi o największym zatłoczeniu? Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że to w weekend są mniejsze korki – tak samo, jak w święta i w wakacje. Natomiast przed dniami wolnymi zawsze panuje większy ruch. Szczególnie dobrze to widać przed Świętami Bożego Narodzenia czy Wszystkich Świętych. 

Wpływ na gwałtowny i duży wzrost zatłoczenia mają zdarzenia losowe, takie jak śnieżyca, ulewa czy gołoledź. Przykładem tego jest 3 lutego 2023 roku, kiedy nad ranem zaczął się intensywny opad śniegu. O godzinie 8 całe miasta zostały sparaliżowane, a świeży puch na jezdni zmienił się w lód.

Tłok na ulicach a wypadki – co mówią statystyki?

Wiemy już, które dni były w ostatnich latach najgorsze dla kierowców z największych polskich miast. Sprawdźmy teraz, do ilu wypadków doszło w te konkretne dni. Pod uwagę weźmiemy 6 miast o najwyższym średnim czasie przejazdu w 2022 roku. 

Liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych w dniu z największym poziomem zatłoczenia w 2022 roku:

MiastoWypadkiOfiary śmiertelneRanni
Wrocław304
Łódź101
Kraków101
Szczecin202
Warszawa413
Bydgoszcz202
Źródło: Wyszukiwarka Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Pod uwagę wzięliśmy tylko 6 miast o najdłuższym średni czasie przejazdu w 2022 roku. Wyraźnie widać, że najbardziej zatłoczone dni na drogach poza korkami niczym się nie wyróżniają od pozostałych dni w roku. Większy ruch powoduje wolniejszą jazdę, a więc mniejsze ryzyko poważnego wypadku. Wniosek:

 • w dni o największym poziomie zatłoczenia dochodzi do niewielu wypadków!

Nie zapominajmy, że w zestawieniu znalazły się informacje o wypadkach, a nie stłuczkach – one często nie są zgłaszane na policję, a sprawę rozwiązują między sobą kierowcy. Tego rodzaju zdarzeń na pewno było na zatłoczonych ulicach więcej.

Pora dnia a poziom zatłoczenia – w których godzinach najgorzej się jeździ?

W raporcie TomTom można znaleźć informacje o godzinach szczytu w 12 polskich miastach. Przyjrzyjmy się 3 miastom o największym poziomie zatłoczenia. We Wrocławiu we wszystkie dni tygodnia najwolniej jeździło się między godziną 14.00 a 17.00, a także rano. W popołudniowych godzinach szczytu czas przejechania 10 km był dłuższy o 17 minut względem optymalnego czasu podróży!

Podobnie sytuacja wyglądała w Łodzi. Również w tym mieście największy ruch jest rano i popołudniu, a najgorzej jest w środy około godziny 16. W porannych korkach podróż trwa dłużej o 10 minut, a w popołudniowych o 15 minut.

Również Kraków nie wyróżniał się na tle opisanych wyżej miast. To godzina 16.00, czyli powroty z pracy, szkół i uczelni, była wyjątkowo uciążliwa pod względem natężenia ruchu drogowego. W stolicy Małopolski w godzinach szczytu na przejechanie 10 kilometrów trzeba poświęcić rano dodatkowe 11 minut, a po południu 15 minut.

UWAGA!

W godzinach szczytu kierowcy z Wrocławia stracili w korkach w ciągu roku 107 godzin, z Łodzi 94, a z Krakowa 97!

Podobnie w pozostałych 9 miastach to właśnie podróż między godziną 15.00 a 17.00 związana była z największymi stratami czasu.

Pamiętajmy także o porannych korkach. Są one w każdym mieście mniejsze niż te popołudniowe (tak wynika z danych z raportu).

Wypadki, zatłoczenie a pora dnia – czy w godzinach szczytu jest bardziej niebezpiecznie?

Z danych policji wynika, że w całym kraju (nie tylko w branych przez nas pod uwagę 12 miastach) do największej liczby wypadków dochodzi między godziną 13.00 a 18.00. Z winy kierujących doszło w tych godzinach aż do 37,6% wszystkich wypadków – łącznie w 2022 roku było ich 9 389. A jak sytuacja przedstawiała się w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu?

Liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach w popołudniowych szczytach w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu w 2022 roku:

MiastoWypadki (proc. wszystkich)Ofiary śmiertelne (proc. wszystkich)Ranni (proc. wszystkich)
Wrocław264 (38,2%)4 (22,2%)288 (37,6%)
Łódź354 (38,5%)4 (33,3%)428 (39,5%)
Kraków289 (37,1%)2 (40%)308 (37,5%)
Źródło: Wyszukiwarka Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Raport KGP dotyczący wypadków w 2022 roku wskazywał, że między godziną 13.00 a 18.00 na drogach:

 • doszło do 37,6% wypadków;
 • zginęło w nich 31,9% ofiar;
 • rannych zostało 37,4% osób.

Powyższe dane z godzin szczytu w najbardziej zatłoczonych miastach w Polsce są podobne. Nie powinniśmy jednak przywiązywać się do tych procentowych wartości, lecz patrzeć na liczby bezwzględne, a one są niewielkie (na szczęście!). Wniosek:

 • w najbardziej zatłoczonych miastach w godzinach szczytu liczba wypadków i rannych jest podobna do tej dla całego kraju!

W porze największych korków dochodzi do niewielkiej liczby wypadków, w których jest niewiele ofiar. W całym 2022 roku między 13.00 a 18.00 we Wrocławiu i w Łodzi w zdarzeniu drogowym zginęły po 4 osoby, a w Krakowie 2.

FAQ – najważniejsze pytania o natężenie ruchu w mieście a liczbę wypadków

W jakich miesiącach jeździ się najgorzej w dużych miastach?
O jakiej porze w polskich miastach są godziny szczytu?
Czy w godzinach szczytu dochodzi do większej liczby wypadków?
PODSUMOWANIE
 • W 2023 roku najgorszy dzień do jazdy samochodem często wypadał w grudniu.
 • Wyjątkowo wysoki poziom zatłoczenia nie wpłynął na wzrost liczby wypadków.
 • Najwolniej po polskich miastach jeździ się między 15.00 a 17.00.
 • Statystyki wypadków z godzin szczytu w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu są podobne do tych z całego kraju.
Źródła:
 • https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
 • https://obserwatoriumbrd.pl/mapa-wypadkow/
 • https://www.tomtom.com/en_gb/traffic-index/poland-country-traffic

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ruch w mieście generowany jest w znacznym stopniu przez kierujących poszukujących miejsca parkingowego.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC