Ubezpieczenie do Niemiec
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec jest dobrowolne. Mimo możliwości skorzystania w tym kraju z EKUZ zaleca się wykupienie prywatnej polisy, ponieważ dokument ten zapewnia jedynie podstawowe i ograniczone świadczenia. Na jakie ochrony zwrócić uwagę? Ile kosztuje polisa podróżna do Niemiec? Gdzie ją kupić? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu do Niemiec!
Ubezpieczenie do Niemiec – Spis Treści
Jesteś miłośnikiem historii i nie odpuścisz żadnej okazji, żeby na własne oczy zobaczyć jakiś słynny zabytek? A może zamiast wycieczek po muzeach wolisz odkrywać piękno przyrody lub chcesz się dobrze bawić wraz z całą rodziną? Bez względu na to, czego szukasz, w Niemczech nie będziesz się nudzić. To tutaj zobaczysz Bramę Brandenburską, Mur Berliński czy Wyspę Muzeów w Berlinie, słynny zamek Neuschwanstein, malowniczą Bawarię czy wspaniała katedrę w Kolonii.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Niemiec
Nieprzewidziane zdarzenia podczas zagranicznego wyjazdu mogą narazić Cię na stratę finansową. Szczególnie dotkliwe mogą być koszty leczenia w innym kraju. W przypadku podróży do Niemiec możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która możesz bezpłatnie wyrobić w oddziale NFZ – jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.
Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Niemiec? Nie, zaleca się również wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju. W przypadku Niemiec część świadczeń medycznych jest płatna, więc nawet z kartą będziesz musiał za nie zapłacić!
EKUZ zapewnia tylko podstawową i do tego ograniczoną ochronę. Nie pokryje kosztów leczenia w prywatnych placówkach, transportu powrotnego do kraju czy akcji ratowniczej, które w niemieckich Alpach są płatne. Dodatkowo nie zawiera wielu ochron i świadczeń, które znajdziesz w ubezpieczeniu turystycznym. Dlatego polisa podróżna na wyjazd do Niemiec to bardzo dobry pomysł!
Czy ubezpieczenie do Niemiec jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec jest dobrowolne. Wyłącznie w Twoim interesie leży, by zapewnić sobie ochronę finansową w razie nagłego zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście wiele zależy od długości wyjazdu i planowanych aktywności na miejscu.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Niemcy są członkiem Unii Europejskiej i należą do Strefy Schengen, więc na ich terytorium z Polski możesz wjechać, posługując się zarówno paszportem, jak i dowodem osobistym. Dokument musi być ważny przez cały okres wyjazdu. Czy istnieją jakieś inne wymagania związane z podróżą do Niemiec?
Na podróż do naszego zachodniego sąsiada nie musisz mieć wizy i ubezpieczenia. Natomiast w Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy, którego należy dopełnić w ciągu 7 lub 14 dni od daty wjazdu (termin zależy od kraju związkowego). W przypadku turystów korzystających z usług hoteli czy kempingów obowiązek meldunkowy dokonuje administracja obiektu.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski znajdziesz przydatne informacje na temat wyjazdu do każdego kraju na świecie. W przypadku podróży do Niemiec zamieszczono następującą rekomendację związaną z ubezpieczeniem:
Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia podczas podróży do Niemiec.
Źródło: https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dla-podrozujacych.
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Niemiec
Ubezpieczenie turystyczne to pakiet różnych ochron dobranych w ten sposób, aby zapewnić wsparcie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach podczas zagranicznego wyjazdu. Podstawą jest ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, ale polisa może zawierać również NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Przedmiotem tego ubezpieczenia objęte są koszty leczenia związane z koniecznym leczeniem za granicą, które wynika z nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. W ramach standardowej ochrony lub po opłaceniu dodatkowej składki (zależy od ubezpieczyciela) ubezpieczenia chroni również w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej.
Ubezpieczony podróżny może liczyć na pokrycie kosztów:
- hospitalizacji;
- niezbędnych operacji i zabiegów;
- badań lekarskich i diagnostycznych;
- konsultacji medycznych (w tym dojazd lekarza);
- zakupu leków, opatrunków i środków pomocniczych;
- leczenia okołoporodowego i związanego z ciążą do określonego miesiąca;
- naprawy bądź zakupu protez i okularów korekcyjnych;
- leczenia stomatologicznego w przypadku nagłych stanów zapalnych i bólowych;
- transportu medycznym.
Wysokość wsparcia ubezpieczyciela zależy od sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Im jest ona wyższa, tym wyższe rachunki mogą zostać z niej pokryte. Pamiętaj jednak o podlimitach dla niektórych świadczeń, które ograniczają maksymalną wysokość pomocy – np. dotyczy to leczenia stomatologicznego zazwyczaj do kilkuset euro.
AXA Partners oferuje pokrycie kosztów leczenia do sumy ubezpieczenia w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych w wariancie Podróżnik i Zdobywca.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Zarówno podczas zwiedzania Berlina czy Monachium, jak i wycieczki do Saksońskiej Szwajcarii lub Schwarzwaldu, może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek. Ryzyko takiego zdarzenia wzrasta, gdy zdecydujesz się na uprawianie sportu w Niemczech, a więc choćby wypadku na narty w Alpy. Odszkodowanie w przypadku takiego zdarzenia otrzymasz z ubezpieczenia NNW.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni Ci świadczenie, gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowania zależeć będzie od sumy ubezpieczenia oraz rodzaju uszkodzenia ciała, a także od przypisanego do niego stopnia uszczerbku w procentach. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz specjalne tabele uszczerbków.
Wiener wskazuje, że zwichnięcie w obrębie stawu kolanowego to 5% uszczerbek na zdrowiu.
Ubezpieczenie bagażu
W pakiecie ubezpieczenia turystycznego może znaleźć się ubezpieczenie bagażu. Zapewnia ono ochronę w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty. Do chronionych przedmiotów zalicza się torby, walizki, plecami z zawartością, czyli ubraniami i rzeczami osobistymi, a także wózki dziecięce i inwalidzkie, namioty, śpiwory oraz wybrany sprzęt elektroniczny (np. sprzęt fotograficzny, laptop, smartfon).
Ubezpieczenie bagażu chroni, gdy przedmioty objęte ochroną znajdują się pod opieką turysty, zostaną powierzone profesjonalnemu przewoźnikowi (np. liniom lotniczym), oddany do przechowalni czy indywidualnego pomieszczenia bagażowego na dworcu, a także znajdzie się w zamkniętym pokoju hotelowym czy pojeździe.
Ochrona zadziała, gdy bagaż zostanie uszkodzony, zniszczony lub utracony na przykład w wyniku zdarzenia losowego, akcji ratowniczej, wypadku komunikacyjnego, udokumentowanej kradzieży czy utraty, gdy ubezpieczony podróży w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania nie mógł o niego zadbać, a opiekował się nim.
UNIQA w zależności od wybranego wariantu oferuje ubezpieczenie bagażu na sumę od 2000 do 7500 zł.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Pewnym zagrożeniem dla Twoich finansów może być nie tylko doznanie szkody, ale również jej spowodowania. Jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego jest obowiązek naprawy wyrządzonych szkód przez sprawcę. Ochronę w tym zakresie zapewnia ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Jak ono działa w ramach polisy turystycznej?
Gdy spowodujesz szkodę w mieniu lub na osobach podczas wykonywania czynności życia prywatnego, to ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania. Co ważne, rekreacyjne uprawianie wielu dyscyplin sportowych objęte jest ochroną standardowej polisy – te, które nie są wymagają rozszerzenia ochrony do OC sportowego.
Na wsparcie ubezpieczyciela może liczyć również wtedy, gdy szkodę spowoduje niepełnoletnie dzieci, które są pod Twoją opieką w czasie wyjazdu – niektóre TU wskazują również na szkody spowodowane przez zwierzęta. Maksymalne wsparcie z OC określa suma gwarancyjna (ubezpieczenia). Niektórzy ubezpieczyciele stosują limit dla szkód w mieniu w wysokości 50% sumy.
ERGO Hestia wskazuje, że w zakresie ochrony OC znajdują się szkody w mieniu lub na osobie wyrządzone w trakcie posiadania lub użytkowania mienia, w tym najmu, dzierżawy, użyczenia, leasingu lub innego pokrewnego stosunku prawnego.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Obecnie pakiety ubezpieczenia turystycznego tak się konstruuje, że w każdym na wyjazd za granicę znajduje się ubezpieczenie kosztów leczenia i właśnie assistance. Ta druga ochrona gwarantuje wiele świadczeń pomocny w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadki, których konsekwencją jest hospitalizacja. Wśród usług assistance znajduje się:
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
- transport ubezpieczonego,
- transport bliskich ubezpieczonego,
- pomoc w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu,
- opieka nad dziećmi,
- wsparcie informacyjną,
- pomoc prawną,
- organizacja kontaktu z bliskimi,
- wsparcie w razie utraty dokumentów,
- przedłużenie ochrony ubezpieczenia w nagłych sytuacjach.
Listy świadczeń assistance różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli. W OWU znajdziesz wymienione wszystkie usługi wraz z opisem działania i limitami.
Generali pokrywa koszty ratownictwa w górach, na morzu lub na ocenia do sumy ubezpieczenia usług assistance.
Koszty leczenia i opieka medyczna w Niemczech
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia całkowicie darmowego leczenia w Niemczech, ponieważ niektóre świadczenia medyczne są w tym kraju płatne w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Oczywiście prywatna wizyta lekarska bez ubezpieczenia turystycznego jest w pełni płatna.
Jakość i dostępność służby zdrowia
System opieki zdrowotnej w Niemczech należy do jednych z najlepszych i najbardziej rozwiniętych na świecie – znajdują się w czołówce jeśli chodzi o liczbę lekarzy, szpitali i placówek medycznych na mieszkańca. Nie ma problemu z dostępem do usług medycznych zarówno tych podstawowych, jak i specjalistycznych. Indeks opieki zdrowotnej Niemiec wynosi 88 i jest 4 najwyższym na świecie (dane z 2021 roku).
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
W niemieckim systemie publicznej opieki zdrowotnej niektóre świadczenia są płatne. Nawet jeśli w Polsce nie trzeba za nie płacić, to EKUZ nie sprawi, że NFZ pokryje ich koszty. Chodzi między innymi o:
- pobyt w szpitali – 10 euro za dzień (opłaty przestają być naliczane, gdy pacjent w ciągu roku spędzi co najmniej 28 dni w placówce medycznej);
- opłata za leki – za leki i materiały opatrunkowe na receptę trzeba zapłacić 10% ceny (nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro), za środki lecznicze 10% ceny oraz 10 euro za wypisanie środka leczniczego;
- świadczenia o wyższym standardzie w szpitalu – w pełni płatne (np. pokój dla jednej osoby);
- transport do szpitala – na terytorium Niemiec opłata to 10% ceny (od minimum 5 euro do maksymalnie 10 euro).
Z opłat za pobyt w szpitalu i leki zwolnione są dzieci i młodzież do 18 roku i kobiety w ciąży. Natomiast bez EKUZ i ubezpieczenia turystycznego za prywatną wizytę u lekarza zapłacisz minimum 50 euro, a za pobyt w szpitali bez leczenia i operacji za dobę musisz liczyć się z wydatkiem od 500 euro.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Na wyjazd do Niemiec nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak posiadanie tych podstawowych, w tym na:
- szczepienia rutynowe (grypa, meningokoki, ospa);
- WZW B;
- tężec, błonica, krztusiec.
Ze względu na charakter wyjazdu część podróżnych powinna rozważyć szczepienie na:
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- wściekliznę,
- WZW A.
Tak naprawdę dla turysty ważne będzie tylko szczepienie zapalenie mózgu, gdy latem zamierza przebywać na terenach leśnych, lasach czy łąkach. Natomiast szczepienie na WZW A dotyczy żywienia się w złych warunkach sanitarnych, a na wściekliznę, gdy podróżny będzie narażony na kontakt ze zwierzętami.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Niemiec?
Wybór ubezpieczenia turystycznego powinien opierać się przede wszystkim o planowane aktywności i długość wyjazdu. Przy podejmowaniu decyzji o ubezpieczeniu się warto również zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia, zakres ochrony i limity odpowiedzialności.
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Trzy istotne kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym to: zakres ochrony, sumy ubezpieczenia i limity odpowiedzialności. Dlaczego są tak ważne? Ponieważ decydują o tym kiedy i w jakiej wysokości otrzymasz świadczenia od ubezpieczyciela.
Zakres ochrony wskazuje, które zdarzenia objęte są ochroną. Dlatego warto na niego spojrzeć w kontekście pakietu ubezpieczeń, a więc co on zawiera – czy jest to samo ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, czy też inne dodatkowe ubezpieczenia (NNW, OC w życiu prywatnym, bagażu).
Z drugiej strony każde pojedyncze ubezpieczenie w pakiecie ubezpieczenia turystycznego ma swój zakres ochrony, które opis znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto się z nim również zapoznać!
Natomiast sumy ubezpieczenia określają górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli to, na jak wysokie wsparcie możesz liczyć – np. w pokryciu kosztów leczenia. Pamiętaj, że część świadczeń ograniczona jest limitami, które mogą być kwotowe, procentowe czy wskazywać na liczbę dni wsparcia dla danej usługi assistance.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne dopasowuje się do długości wyjazdu jedynie pod tym względem, że na podróż na dłuższy czas warto wybrać wariant z wyższymi sumami ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że sumy ubezpieczenia w polisie turystycznej są redukcyjne, a więc zostają pomniejszone o każde wypłacone świadczenie, aż do ich wyczerpania. Dłuższy pobyt za granicą, to większe ryzyko kilkukrotnego zajścia zdarzenia objętego ochroną.
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, narty lub snowboard
Do Niemiec można wybrać się nie tylko w celach turystycznych, ale również sportowych latem i zimą. Jeśli planujesz taką aktywność, to sprawdź w OWU klasyfikację dyscypliny, którą zamierzasz uprawiać. Rekreacyjne uprawianie niektórych sportów nie wymaga rozszerzenia ochrony, ale sporty określone jako ekstremalne lub wysokiego ryzyka już tak. Niektórzy ubezpieczyciele oferują również dodatkowe świadczenia dla miłośników sportów zimowych.
Ta sama dyscyplina sportowa (np. zjazd na nartach czy snowboardzie) może być różnie sklasyfikowana u poszczególnych ubezpieczycieli – raz jako sport rekreacyjny, a innym razem jako osobna kategoria sportów zimowych czy wysokiego ryzyka!
Koszt ubezpieczenia do Niemiec
Najprostsze warianty ubezpieczenia turystycznego do Niemiec możesz już kupić za kilka złotych za dzień ochrony. Ile dokładnie możesz kosztować polisa? Jakie czynniki wpływają na wysokość składki?
Przykładowe ceny polis
Poniżej znajdziesz przykładowe oferty ubezpieczenia podróżnego dla jednej dorosłej osoby, która zamierza spędzić w Niemczech 7 dni. Wyjazd ma na celu zwiedzanie i wypoczynek.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia turystycznego do Niemiec |
---|---|---|
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 22,00 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 85 244 zł, NNW: 15 000 zł | 25,12 zł |
You Can Drive | KL: 100 000 zł, OC: 50 000 zł | 29,00 zł |
Proama | KL: 100 000 zł | 30,00 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 32,34 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 32,69 zł |
Wiener | KL: 170 488 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 106 555 zł | 36,00 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 50,00 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 68,00 zł |
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Wysokość składki ubezpieczenia turystycznego do Niemiec zależy od kilku czynników. O większość z nich padają pytania w formularzu ubezpieczeniowym. Tak więc o cenie polisy podróżnej decydują:
- zakres ochrony,
- sumy ubezpieczenia,
- miejsce wyjazdu,
- długość wyjazdu,
- liczba podróżnych,
- cel wyjazdu,
- rozszerzenia ochrony (np. choroby przewlekłe, dodatkowe klauzule).
Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić dla większej liczby osób (do 10 na Mubi) i na dłuższy czas (nawet na rok).
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Niemiec?
Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec znajdziesz na Mubi. Dzięki porównywarce ubezpieczeń wygodnie, z dowolnego miejsca, nawet na lotnisku czy po wyjeździe z kraju (uwaga na karencje) otrzymasz propozycje różnych wariantów ochrony od wielu popularnych ubezpieczycieli – możesz je posortować według różnych kryteriów.
Procedura kupna ubezpieczenia na Mubi jest prosta i szybka. Najpierw należy wypełnić prosty formularz, który składa się z kilku pytań o termin wyjazdu, liczbę i wiek podróżnych czy cel podróży. Następnie otrzymasz oferty do porównania. Po wyborze wariantu dopasowanego do Twoich potrzeb pozostanie podanie danych do polisy oraz opłacenie składki. Dokumenty zostaną wysłane na podany przez Ciebie adres e-mail.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę do Niemiec
Na Mubi porównasz oferty ubezpieczeń turystycznych od:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Dodatkowo przy każdej ofercie znajdziesz jej szczegółowy oraz możliwości szybkiego zapoznania się z OWU.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Niemiec
Nie ma obowiązku kupowania ubezpieczenia turystycznego, w tym ubezpieczenia kosztów leczenia, przed wyjazdem do Niemiec. Jednak jego brak może wiązać się z opłatami za leczenie, akcję ratowniczą w górach czy transport powrotny do kraju.
Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec kupisz w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Narzędzie to pozwoli Ci szybko i wygodnie zestawić w jednym miejscu oferty od wielu towarzystw ubezpieczeniowych, w tym AXA Partners, ERGO Hestia, Generali, mtu24.pl. Proama, SIGNAL IDUNA, UNIQA< Wiener i You Can Drive.
Na wyjazd do Niemiec nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ze sobą zabieramy niezbędne dokumenty (trzeba mieć nie tylko prawo jazdy, dowód rejestracyjny i także polisę OC), do tego warto mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne – ochrona powinna być dostosowana do planowanych aktywności. Pozostałą część bagażu zajmą ubrania, obuwie i akcesoria dopasowane do celu i pory roku wyjazdu.
- Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec jest zalecane, a nie obowiązkowe.
- W Niemczech trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, a w przypadku kierowców także prawo jazdy i dowód ubezpieczenia OC.
- Część świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Niemczech jest płatnych, więc EKUZ nie gwarantuje w pełni darmowego leczenia.
- Z uwagi na wysokie koszty leczenia, wybierając się do Niemiec, warto kupić ubezpieczenie turystyczne.
- Przed podróżą do Niemiec nie trzeba wykonywać dodatkowych obowiązkowych szczepień.
- Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec znajdziesz na Mubi.
- Ceny ubezpieczenia turystycznego do Niemiec zaczynają się od 22 zł za 7 dni ochrony.
Dołącz do dyskusji