Niemcy – przewodnik dla turystów

Niemcy bywają często tylko krajem tranzytowym w podróży do innych europejskich krajów – niesłusznie, bo to miejsce, które ma wiele do zaoferowania turystom. Od niezliczonych zabytków po zapierające dech w piersi krajobrazy. Chcąc się zrelaksować, wybawić za wszystkie czasy lub aktywnie spędzić czas, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Niemcy – przygotowania do podróży

Szukając kierunku turystycznych wojaży, Niemcy na pewno nie są pierwszym wyborem, jaki przychodzi do głowy. Tymczasem kraj naszych zachodnich sąsiadów obfituje w różnego rodzaju atrakcje, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych podróżnych, a jego bliskość sprawia, że nadaje się zarówno na dłuższy urlop, jak i na krótki weekendowy wypad.

Jak dostać się do Niemiec i co wiedzieć przed podróżą?

Podróż do Niemiec można odbyć na wiele sposobów. Do wyboru są m.in. bezpośrednie połączenia lotnicze z największymi miastami, na które bilety można znaleźć w cenach nawet poniżej 100 zł. Ci nielubiący latać mogą skorzystać z połączeń autokarowych lub kolejowych. Zmotoryzowanych ucieszy natomiast fakt, że Niemcy dysponują siecią utrzymanych w znakomitym stanie i bezpłatnych autostrad – więcej na ten temat przeczytasz w naszym przewodniku dla kierowców.

Do wjazdu na teren Niemiec wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport. Jeśli podróżujesz samochodem, nie zapomnij zabrać ze sobą aktualnej polisy OC. Zielona Karta nie jest wymagana, ale w razie kontroli będziesz musiał okazać dowód posiadania ubezpieczenia.

Kiedy najlepiej się wybrać?

Podobny do polskiego klimat sprawia, że sezon turystyczny w Niemczech trwa od maja do września, nie licząc oczywiście zimy w Alpach Bawarskich. Latem można spodziewać się najwyższych temperatur, ale też największych tłumów w popularnych wśród odwiedzających miejscach. Chcąc ich uniknąć, warto zaplanować wyjazd na wiosnę – ceny są wtedy nieco niższe.

Ile kosztuje pobyt w Niemczech?

Na jakim poziomie kształtują się ceny tygodniowego pobytu dla jednej osoby w 3-gwiazdkowym hotelu w Niemczech? Dane wg portalu booking.com z października 2020.

  • Berlin – 924 zł,
  • Hamburg – 1582 zł,
  • Monachium – 1043 zł,
  • Kolonia – 1381 zł,
  • Frankfurt – 877 zł.

Znacznie tańszy będzie nocleg w hostelu. W tym przypadku tygodniowy pobyt jednej osoby zamknie się w kwocie do 500 zł. Uważaj natomiast, jeśli szukasz miejsca na kempingu. W sezonie może być o takie ciężko bez wcześniejszej rezerwacji, z kolei biwakowanie na dziko w Niemczech jest zabronione.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Leczenie w Niemczech – bez ubezpieczenia będzie sporo kosztować!

Wypadek lub choroba mogą zdarzyć się wszędzie, także podczas wakacyjnego wyjazdu. Na taką okoliczność trzeba się zatem przygotować, podczas pobytu w Niemczech mając dodatkowo na uwadze, że tamtejsza opieka medyczna należy do najdroższych w Europie.

Co to oznacza? Przede wszystkim musisz się liczyć z tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może nie wystarczyć na taki wyjazd. Wydawany przez NFZ dokument zagwarantuje Ci pomoc niemieckiej służby zdrowia w niezbędnym zakresie, ale wszelkie dodatkowe koszty trzeba będzie ponieść z własnej kieszeni, a te mogą być niemałe. O ile standardowa wizyta lekarska kosztuje w Niemczech ok. 50 euro, to już jedna doba pobytu w szpitalu oznacza minimum dziesięciokrotnie wyższy wydatek.

CZY WIESZ, ŻE …

Bez względu na posiadanie EKUZ przy pierwszej wizycie u lekarza w Niemczech zapłacisz 10 euro opłaty kwartalnej.

Aby tego uniknąć, przed podróżą trzeba zadbać o ubezpieczenie turystyczne na odpowiednią sumę obejmujące m.in. koszty leczenia czy NNW. Jeśli wybierasz się do Niemiec na narty lub snowboard, powinieneś z kolei wykupić ubezpieczenie narciarskie, w którego zakresie mieści się m.in. pokrycie kosztów akcji ratowniczej.

Co warto zobaczyć w Niemczech?

Jesteś miłośnikiem historii i nie odpuścisz żadnej okazji, żeby na własne oczy zobaczyć jakiś słynny zabytek? A może zamiast wycieczek po muzeach wolisz odkrywać piękno przyrody lub chcesz się dobrze bawić wraz z całą rodziną? Bez względu na to, czego szukasz, w Niemczech nie będziesz się nudzić.

Obowiązkowe punkty wycieczki

Z jednej strony setki lat bogatej historii o różnych obliczach, z drugiej współczesność, z której wyłania się obraz Niemiec jako nowoczesnego i wielokulturowego państwa. Różne oblicza tego kraju można spotkać na każdym kroku, a wszystkie są warte odkrycia.

Berlin

Wycieczkę po Niemczech warto zacząć od stolicy, zasłużenie cieszącej się mianem jednej z najbardziej otwartych europejskich metropolii. Jeszcze nie tak dawno podzielony Berlin dziś nosi już tylko tego ślady, które można podziwiać choćby na ozdobionym graffiti fragmencie Muru Berlińskiego, tzw. East Side Gallery lub przy dawnym przejściu granicznym między RFN a NRD – Checkpoint Charlie.

Ale Berlin to nie tylko ślady upadłego systemu. To nowoczesne miasto z tętniącymi życiem Placem Poczdamskim i Alexanderplatz oraz słynną wieżą telewizyjną. To dziesiątki miejsc do zwiedzania na czele z Bramą Brandenburską, Wyspą Muzeów czy budynkiem Reichstagu. To wreszcie istny raj dla imprezowiczów, którzy mogą bawić się do białego rana w jednym z licznych tutejszych klubów.

Zamek Neuschwanstein

Chciałbyś ujrzeć zamek z bajki na własne oczy? W takim razie musicie udać się do Bawarii, gdzie w okolicy miasta Füssen znajduje się słynny XIX-wieczny zamek będący symbolem romantycznej architektury. Sam jego widok na tle alpejskiej panoramy zostanie w pamięci na długo, a równie duże wrażenie robią mieniące się od złota i pięknych fresków wnętrza, które można zwiedzać z przewodnikiem.

CZY WIESZ, ŻE …

Zamek Neuschwanstein posłużył za pierwowzór zamku Śpiącej Królewny z animacji Disneya.

Miasta i miasteczka z charakterem

Na wyjazd do Niemiec zdecydowanie warto wygospodarować nieco więcej czasu niż pojedynczy weekend. Wszystko dlatego, że miejsca warte zobaczenia spotyka się tu praktycznie na każdym kroku i szkoda byłoby przegapić którekolwiek z nich.

Choćby Kolonię z jej słynną gotycką katedrą, odbudowane z wojennych gruzów barokowe Drezno czy średniowieczne bawarskie miasteczko Rothenburg ob der Tauber. A przecież jest jeszcze m.in. nowoczesny Düsseldorf, portowy i imprezowy Hamburg, położony na granicy trzech państw Akwizgran i wiele innych wartych odkrycia miejsc.

Niemieckie cuda przyrody

Od morskich wybrzeży i malowniczych pojezierzy na północy, po górskie krajobrazy Alp na południu kraju. Niemcy to kraj, w którym nie brakuje także naturalnych atrakcji.

Bawaria

Największy kraj związkowy Niemiec to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Znakomicie poczują się tu Ci potrzebujący wyciszenia – znajdą je w objętych ochroną borach Lasu Bawarskiego, przez który przeprowadzono łącznie ponad 500 km szlaków pieszych i rowerowych. Z kolei Ci szukający mocniejszych wrażeń wyzwaniem mogą zdobyć (lub wjechać kolejką) najwyższy niemiecki szczyt – Zugspitze (2963 m n.p.m.) – albo poszaleć w znanych ośrodkach narciarskich w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen.

Jezioro Bodeńskie

Trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie Środkowej leży u podnóża Alp na terenie trzech państw – Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Samo położenie czyni je wyjątkowo atrakcyjnym, bo górskie krajobrazy można tam podziwiać godzinami. Ponadto warto wybrać się na słynącą z ogrodów wyspę Mainau.

Saksońska Szwajcaria

Jeśli podobają Ci się skalne krajobrazy Gór Stołowych, ucieszy Cię wiadomość, że niespełna 100 km od polskiej granicy znajduje się podobne miejsce. W zwanej Saksońską (lub Saską) Szwajcarią niemieckiej części Gór Połabskich zobaczysz imponujące formacje skalne o fantazyjnych kształtach, a krajobraz urozmaicą jeszcze postawione wśród nich mosty i twierdze.

Wyspy na północy

A co jeśli wolisz klimaty morskie zamiast górskich? Wystarczy udać się na północ kraju, gdzie na położonej zaledwie dwie godziny od polskiej granicy największej niemieckiej wyspie – Rugii – można podziwiać piękne klify i szukać śladów zamieszkujących kiedyś te tereny Słowian. Szukający relaksu na piaszczystych plażach mogą natomiast śmiało celować w odwiedziny na Wyspach Fryzyjskich na Morzu Północnym.

Rozrywki dla małych i dużych

Była już mowa o tym, jak rozrywkowe bywają niemieckie miasta, ale oczywiście imprezy klubowe to nie wszystko. Gdzie i jak można się świetnie bawić w Niemczech?

Europa-Park

Jeden z największych parków rozrywki w Europie znajduje się w miejscowości Rust przy niemiecko-francuskiej granicy. Podzielony na 15 stref tematycznych nawiązujących w większości do różnych europejskich państw, zapewnia multum atrakcji dla odwiedzających – zarówno rodzin z dziećmi, jak i miłośników ekstremalnych wrażeń, których zachwyci możliwość przejażdżki rollercoasterem rozpędzającym się nawet do 100 km/h! Warto dodać, że park jest otwarty przez niemal cały rok, zimą zamieniając się w magiczną, świąteczną krainę.

Oktoberfest

Odbywające się we wrześniu piwne dożynki co roku ściągają do Monachium tłumy odwiedzających i są prawdziwą wizytówką miasta oraz całej Bawarii. Ludowy festyn, w trakcie którego złoty trunek leje się hektolitrami, a w wielkich namiotach biesiadnych można spróbować specjałów bawarskiej kuchni, to największa tego typu impreza na świecie. Planując uczestnictwo, warto przyszykować nie tylko mocną głowę, ale też wcześniejszą rezerwację – bez niej o miejsce w hotelu w pobliżu może być ciężko.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!