Ubezpieczenie do Niemiec

Niemcy bywają często tylko krajem tranzytowym w podróży do innych europejskich państw – niesłusznie, bo to miejsce, które ma wiele do zaoferowania turystom. Od niezliczonych zabytków po zapierające dech w piersi krajobrazy. Chcąc się zrelaksować, wybawić za wszystkie czasy lub aktywnie spędzić czas, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

niemcy - poradnik

Co warto zobaczyć w Niemczech?

Jesteś miłośnikiem historii i nie odpuścisz żadnej okazji, żeby na własne oczy zobaczyć jakiś słynny zabytek? A może zamiast wycieczek po muzeach wolisz odkrywać piękno przyrody lub chcesz się dobrze bawić wraz z całą rodziną? Bez względu na to, czego szukasz, w Niemczech nie będziesz się nudzić.

11 najciekawszych atrakcji turystycznych w Niemczech

Brama Brandenburska

Jeden z symboli Niemiec i najbardziej znany zabytek Berlina. Zabytkowa budowla w stylu klasycystycznym powstała pod koniec XVIII wieku ma 26 m wysokości i 65,5 m szerokości, będąc zwieńczoną rzeźbą uskrzydlonej bogini zwycięstwa w kwadrydze.

Zamek Neuschwanstein

Znajdująca się w okolicy bawarskiego miasta Fussen XIX-wieczna budowla nazywana często “zamkiem z bajki” z uwagi na wyjątkowe położenie na skalnym grzbiecie i kształt, który zainspirował twórców bajek Disneya.

Katedra w Kolonii

Perła architektury gotyckiej, druga co do wysokości gotycka budowla sakralna i trzecia największa katedra na świecie. Imponująca katedra, której trwająca kilkaset lat budowa rozpoczęła się w XIII wieku, przyciąga odwiedzających pięknym wnętrzem, a także możliwością wejścia na wieżę, skąd rozpościera się piękna panorama miasta.

Rezydencja w Monachium

Stanowiący siedzibę władców bawarskich pałac, którego budowa trwała od XVI do XIX wieku. Składający się z trzech grup budynków kompleks zawiera ogromny zbiór eksponatów, które zostały zgromadzone głównie w potężnym Muzeum Rezydencji.

Wyspa Muzeów w Berlinie

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks muzealny w samym sercu Berlina, obejmujący północną część wyspy na rzece Sprewie. Znajdują się w nim Stare i Nowe Muzeum, Muzeum im. Bodego, Stara Galeria Narodowa oraz słynne Muzeum Pergamońskie.

Park Narodowy Czarnego Lasu (Schwarzwald)

Obejmujący pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech obszar, który słynie z turystycznej atrakcyjności. Odwiedzających zachwyci tam naturalne piękno zalesionych terenów, które świetnie nadają się do trekkingu, ale można też odwiedzić np. uzdrowisko Baden-Baden czy park rozrywki Europa-Park.

Pałac Zwinger

Znajdujący się w Dreźnie XVIII-wieczny kompleks pałacowy, będący jedną z najbardziej znaczących barokowych budowli w Europie. Odrestaurowany po wojnie, mieści dzisiaj liczne muzea i galerie.

Europa-Park

Największy w Niemczech i jeden z najpopularniejszych w Europie parków rozrywki, który znajduje się w miejscowości Rust w południowo-zachodniej części kraju, tuż przy granicy z Francją. Podzielony na wiele stref tematycznych, zapewni godziny zabawy najmłodszym i nie tylko.

Zamek Heidelberg

Znajdująca się w malowniczym miasteczku gotycko-renesansowa twierdza, położona na zboczach góry Königstuhl. Częściowo odrestaurowana, urzeka architekturą i dominuje na tle lasów. W środku można obejrzeć m.in. największą na świecie beczkę na wino.

Mur Berliński

Symbol zimnej wojny i podziału Niemiec dzisiaj będący wspomnieniem trudnej europejskiej historii. Na jego ocalałych fragmentach można podziwiać liczne kolorowe graffiti, a w okolicy liczne związane z nim atrakcje.

Port w Hamburgu

Największy niemiecki i trzeci największy w Europie port, choć od morza dzieli go przeszło 120 km, jest położony w północno-zachodniej części kraju nad rzeką Łabą. Warto zobaczyć znajdujące się w okręcie muzeum, a także udać się na rejs wzdłuż portu.

Niemieckie cuda przyrody

Od morskich wybrzeży i malowniczych pojezierzy na północy, po górskie krajobrazy Alp na południu kraju. Niemcy to kraj, w którym nie brakuje także naturalnych atrakcji.

Bawaria

Największy kraj związkowy Niemiec to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Znakomicie poczują się tu Ci potrzebujący wyciszenia – znajdą je w objętych ochroną borach Lasu Bawarskiego, przez który przeprowadzono łącznie ponad 500 km szlaków pieszych i rowerowych. Z kolei Ci szukający mocniejszych wrażeń wyzwaniem mogą zdobyć (lub wjechać kolejką) najwyższy niemiecki szczyt – Zugspitze (2963 m n.p.m.) – albo poszaleć w znanych ośrodkach narciarskich w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen.

Jezioro Bodeńskie

Trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie Środkowej leży u podnóża Alp na terenie trzech państw – Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Samo położenie czyni je wyjątkowo atrakcyjnym, bo górskie krajobrazy można tam podziwiać godzinami. Ponadto warto wybrać się na słynącą z ogrodów wyspę Mainau.

Saksońska Szwajcaria

Jeśli podobają Ci się skalne krajobrazy Gór Stołowych, ucieszy Cię wiadomość, że niespełna 100 km od polskiej granicy znajduje się podobne miejsce. W zwanej Saksońską (lub Saską) Szwajcarią niemieckiej części Gór Połabskich zobaczysz imponujące formacje skalne o fantazyjnych kształtach, a krajobraz urozmaicą jeszcze postawione wśród nich mosty i twierdze.

Wyspy na północy

A co jeśli wolisz klimaty morskie zamiast górskich? Wystarczy udać się na północ kraju, gdzie na położonej zaledwie dwie godziny od polskiej granicy największej niemieckiej wyspie – Rugii – można podziwiać piękne klify i szukać śladów zamieszkujących kiedyś te tereny Słowian. Szukający relaksu na piaszczystych plażach mogą natomiast śmiało celować w odwiedziny na Wyspach Fryzyjskich na Morzu Północnym.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Niemiec na mubi.pl?
 • Otrzymasz pożyczkę od ubezpieczyciela, jeśli po wypłacie pieniędzy z bankomatu w Berlinie ktoś napadnie na Ciebie i ukradnie Ci gotówkę.
 • Nie zapłacisz za transport karetką do Polski, jeśli Twój stan będzie wymagał powrotu pod opieką lekarza.
 • Nie zapłacisz za akcję ratunkową, jeśli podczas szusowania po alpejskich stokach w Bawarii złamiesz nogę i nie będziesz w stanie sam zejść ze szlaku. Pamiętaj o wykupieniu rozszerzenia dla uprawiających sport.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Niemcy – przygotowania do podróży i kupno ubezpieczenia

Szukając kierunku turystycznych wojaży, Niemcy na pewno nie są pierwszym wyborem, jaki przychodzi do głowy. Tymczasem kraj naszych zachodnich sąsiadów obfituje w różnego rodzaju atrakcje, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych podróżnych, a jego bliskość sprawia, że nadaje się zarówno na dłuższy urlop, jak i na krótki weekendowy wypad.

Sprawdźmy, ile będzie kosztowała polisa turystyczna za naszą zachodnią granicę, jeśli u naszych sąsiadów będziemy chcieli spędzić tydzień, a ile w przypadku wyjazdu tylko na weekend.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena polisy turystycznej na weekendCena polisy turystycznej na tydzień
SIGNAL IDUNAKL: 88 032 zł,
NNW: 15 000 zł
11,09 zł25,88 zł
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
16 zł22 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
17 zł29 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
13,58 zł31,70 zł
ProamaKL: 100 000 zł13 zł32 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
20 zł48 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.01.2024).

Jak dostać się do Niemiec i co wiedzieć przed podróżą?

Podróż do Niemiec można odbyć na wiele sposobów. Do wyboru są m.in. bezpośrednie połączenia lotnicze z największymi miastami, na które bilety można znaleźć w cenach nawet poniżej 100 zł. Ci nielubiący latać mogą skorzystać z połączeń autokarowych lub kolejowych. Zmotoryzowanych ucieszy natomiast fakt, że Niemcy dysponują siecią utrzymanych w znakomitym stanie i bezpłatnych autostrad – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Niemcy – przewodniku dla kierowców.

Do wjazdu na teren Niemiec wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport. Jeśli podróżujesz samochodem, nie zapomnij zabrać ze sobą aktualnej polisy OC. Zielona Karta nie jest wymagana, ale w razie kontroli będziesz musiał okazać dowód posiadania ubezpieczenia.

UWAGA!

Na dzień 19.01.2024 roku nie obowiązują obostrzenia wjazdowe do Niemiec. Szczegółowe i aktualne informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kiedy najlepiej się wybrać?

Podobny do polskiego klimat sprawia, że sezon turystyczny w Niemczech trwa od maja do września, nie licząc oczywiście zimy w Alpach Bawarskich. Latem można spodziewać się najwyższych temperatur, ale też największych tłumów w popularnych wśród odwiedzających miejscach. Chcąc ich uniknąć, warto zaplanować wyjazd na wiosnę – ceny są wtedy nieco niższe.

Ile kosztuje pobyt w Niemczech?

Na jakim poziomie kształtują się ceny tygodniowego pobytu dla jednej osoby w 3-gwiazdkowym hotelu w Niemczech? Dane wg portalu booking.com ze stycznia 2024 roku.

 • Berlin – 2385,
 • Hamburg – 1542,
 • Monachium – 1818,
 • Kolonia – 1347,
 • Frankfurt nad Menem – 1120.

Znacznie tańszy będzie nocleg w hostelu. W tym przypadku tygodniowy pobyt jednej osoby zamknie się w kwocie kilkuset złotych. Uważaj natomiast, jeśli szukasz miejsca na kempingu. W sezonie może być o takie ciężko bez wcześniejszej rezerwacji, z kolei biwakowanie na dziko w Niemczech jest zabronione.

Leczenie w Niemczech – bez ubezpieczenia turystycznego będzie sporo kosztować!

Wypadek lub choroba mogą zdarzyć się wszędzie, także podczas wakacyjnego wyjazdu. Na taką okoliczność trzeba się zatem przygotować, podczas pobytu w Niemczech mając dodatkowo na uwadze, że tamtejsza opieka medyczna należy do najdroższych w Europie.

Co to oznacza? Przede wszystkim musisz się liczyć z tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może nie wystarczyć na taki wyjazd. Wydawany przez NFZ dokument zagwarantuje Ci pomoc niemieckiej służby zdrowia w niezbędnym zakresie, ale wszelkie dodatkowe koszty trzeba będzie ponieść z własnej kieszeni, a te mogą być niemałe. O ile standardowa wizyta lekarska kosztuje w Niemczech ok. 50 euro, to już jedna doba pobytu w szpitalu oznacza minimum dziesięciokrotnie wyższy wydatek.

CZY WIESZ, ŻE …

Bez względu na posiadanie EKUZ, przy pierwszej wizycie u lekarza w Niemczech zapłacisz 10 euro opłaty kwartalnej.

Aby tego uniknąć, przed podróżą trzeba zadbać o ubezpieczenie turystyczne na odpowiednią sumę obejmujące m.in. koszty leczenia czy NNW. Jeśli wybierasz się do Niemiec na narty lub snowboard, powinieneś z kolei wykupić ubezpieczenie narciarskie, w którego zakresie mieści się m.in. pokrycie kosztów akcji ratowniczej.

Ile kosztuje polisa turystyczna? Jaką ochronę oferuje? Czy ubezpieczenie narciarskie jest zawarte w podstawowym zakresie ochrony? Jaki jest jego koszt? Sprawdźmy na przykładzie dorosłego turysty, który szuka polisy na tygodniowy wyjazd w okresie zimowym – wybraliśmy te zawierające NNW i OC.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej do Niemiec bez ubezpieczenia narciarskiegoCena ubezpieczenia narciarskiegoZakres ochrony i sumy ubezpieczenia
SIGNAL IDUNA25,88 zł36,20 złKL: 88 032 zł,
NNW: 15 000 zł,
UNIQA29,40 zł29,40 złKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
AXA Partners31,70 zł31,70 złKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
Proama45 zł90 złKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
Generali48 zł97 złKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.01.2024).

Dodatkowym zagrożeniem, jakie towarzyszy w dzisiejszych czasach nie tylko podróżującym, jest oczywiście epidemia koronawirusa. Czy ubezpieczyciele dostosowali do niej swoje oferty polis dla turystów? Tak. Większość firm (np. UNIQA lub Generali) zapewnia pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania na COVID-19 w ramach podstawowej sumy ubezpieczenia, ale niektóre oferują dodatkowe korzyści w wyższych pakietach lub rozszerzenia ochrony. Jakie? W tabeli przedstawiono koszty ubezpieczenia jednej dorosłej osoby podczas tygodnia pobytu w Niemczech.

UbezpieczycielZakres ubezpieczenia COVID-19Dodatkowe informacjeCena polisy
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 złOchrona w przypadku zachorowania, izolacji lub kwarantanny oraz pokrycie kosztów testu33 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 150 000 złOchrona w przypadku zachorowania, izolacji lub kwarantanny oraz pokrycie kosztów testu37 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 złOchrona w przypadku zachorowania lub izolacji oraz pokrycie kosztów testu45 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 176 064 złOchrona w przypadku zachorowania oraz pokrycie kosztów testu49,60 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 złOchrona w przypadku zachorowania, izolacji lub kwarantanny oraz pokrycie kosztów testu62,27 zł
GeneraliKoszty leczenia – 500 000 złOchrona w przypadku zachorowania lub izolacji oraz pokrycie kosztów testu69 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 złOchrona w przypadku zachorowania, izolacji lub kwarantanny oraz pokrycie kosztów testu71,40 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.01.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd turystyczny do Niemiec

Jakie miejsca warto odwiedzić w Niemczech?
Co warto zobaczyć w Niemczech blisko granicy?
Gdzie pojechać z dziećmi w Niemczech?
Czy w Niemczech jest drogo?
Co zabrać ze sobą do Niemiec?
PODSUMOWANIE
 • Do Niemiec można podróżować szybko i wygodnie samolotem, autokarem, pociągiem lub własnym samochodem.
 • W Niemczech trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, a w przypadku kierowców także prawo jazdy i dowód ubezpieczenia OC.
 • Niemcy to bardzo atrakcyjny turystycznie kierunek o każdej porze roku – latem nie brakuje zabytków do zwiedzania, zimą można wybrać się na narty.
 • Z uwagi na wysokie koszty leczenia, wybierając się do Niemiec, warto kupić ubezpieczenie turystyczne.
 • W Niemczech warto odwiedzić choćby pełen zabytków, a zarazem nowoczesny Berlin, Kolonię czy Düsseldorf.
 • Wiele atrakcji turystycznych oferuje też piękna Bawaria (Zamek Neuschwanstein, Las Bawarski, ośrodki narciarskie).
 • Miłośnicy rozrywki powinni się wybrać do Europa-Parku lub na Oktoberfest.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!