Jaki mandat grozi za nieprawidłowe odśnieżanie samochodu?

Zima to czas, gdy za oknem panuje śnieg i mróz. Samochód o tej porze roku pokrywa się puchową kołdrą lub przybiera szorstką powłokę ze szronu. Dla niektórych kierowców odśnieżanie czy skrobanie szyb to niemal codzienny rytuał. Warto wiedzieć, jak zgodnie z prawem powinno wyglądać auto pozbawione warstwy śniegu czy lodu.

nieprawidłowe odśnieżanie samochodu

Zastanawiasz się, czy za nieodśnieżony samochód możesz dostać mandat? Czy uruchomienie silnika na postoju w tym celu jest dopuszczalne? Sprawdź, jak poprawnie odśnieżać samochód zimą, aby nie porysować szyb i karoserii oraz nie zniszczyć wycieraczek czy kloszy lamp!

Odśnieżanie samochodu – jak robić to dobrze?

“Odśnieżasz samochód? Robisz to źle!” – tak może brzmieć popularny nagłówek eksploatowany przez różne internetowe portale informacyjne, serwujące wszelakie sensacyjne doniesienia o codziennych czynnościach. Czy aby nie ma w nim ziarnka prawdy? Upewnij się, że wszystko w związku z odśnieżaniem auta robisz prawidłowo, w pełni legalnie i nie narażasz się przypadkiem na mandat karny.

Czym odśnieżać auto w zimie?

Samochód można oczyścić ze śniegu, szronu i lodu na kilka sposobów. Przedstawiamy najpopularniejsze i sprawdzone metody odśnieżania auta, które dokładnie omawiamy poniżej.

Skrobaczka do odśnieżania auta

Zdecydowanie najczęściej stosowana przez właścicieli aut jest metoda mechaniczne usunięcia szronu i przymarzniętego do szyby lodu ze śniegiem z szyb, elementów oświetlenia oraz oznakowania pojazdu. Doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich opadów atmosferycznych i temperaturach znacznie poniżej zera.

Na rynku występują różne rodzaje skrobaczek:

 • skrobaczka klasyczna – wykonana w całości z plastiku najczęściej z gumową krawędzią do skrobania szyb;
 • zmiotko-skrobaczka – jeden koniec wyposażony jest w szczotkę z włosia do zamiatania sypkiego śniegu i drobnych zanieczyszczeń, a drugi w zwyczajną skrobaczkę (nieraz połączoną z rękawicą).

Zmiotka teleskopowa

W przypadku wielkich i wysokich aut wygodnym rozwiązaniem jest szczotka do strącania śniegu z dachu na wyciąganym, teleskopowym ramieniu. Pozwala ono bez problemu dotrzeć nawet w dalekie zakamarki połaci samochodowego zadaszenia.

UWAGA!

Taki przyrząd przyda się zwłaszcza posiadaczom dużych SUV-ów, rodzinnych vanów czy właścicielom lekkich samochodów ciężarowych (busów).

Osłona mrozoodporna

Mata przeciwszronowa pokryta specjalnym materiałem chroni szybę przed przymrozkami. Nie trzeba więc skrobać, wystarczy tylko zdjąć płachtę. Ze względu na konstrukcję samochodu, osłona dostępna jest tylko na szybę czołową (ewentualnie na tylną). Boczne okna pozostają nieosłonięte, więc z nich konieczne jest usunięcie śniegu lub szronu. Pozwala to jednak zaoszczędzić trochę czasu, tym bardziej, że pochylona szyba przednia utrzymuje wilgoć najdłużej – podobnie jak tylne okno m.in. w coupé, sedanie lub liftbacku.

Preparaty odmrażające (rozmrażacze)

W nierównej walce kierowców ze śniegiem i mrozem pomagają specjalne środki chemiczne, które ułatwiają usunięcie szronu i lodu z kluczowych miejsc samochodu. Są łatwe do rozpylenia na szybie i rozprowadzenia np. za pomocą skrobaczki. Po chwili działania, alkohol zawarty w ich składzie roztapia wierzchnią warstwę, czym eliminuje całkowicie zlodowacenie lub ułatwia dostanie się do podłoża i zdrapanie reszty.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli auto zaparowuje od środka i szyby pokrywają się szronem po wewnętrznej stronie, świadczy to o dużym zawilgoceniu wnętrza. Zastosuj preparaty typu antypara lub wykorzystaj samochodowy pochłaniacz wilgoci, aby zniwelować ten efekt w przyszłości. Dbaj również o czystość szyb – zabrudzenia przyciągają wilgoć!

Oczyszczenie zaśnieżonego auta – jak działać? (krok po kroku)

Do odśnieżania warto przystąpić z głową. Ułatwi to znacznie i skróci cały proces. Odpowiednio wcześnie wyjdź z domu, aby nie popaść w szczególnie niebezpieczny w zimowych warunkach pośpiech na drodze.

Wskazana kolejność odśnieżania – od góry do dołu

 1. Dach.
 2. Szyby: przednia, boczne i tylna.
 3. Lusterka boczne.
 4. Maska, drzwi i klapa bagażnika.
 5. Oświetlenie zewnętrzne i zderzaki.
 6. Tablice rejestracyjne.
UWAGA!

Ważne, aby klosze lamp przednich i tylnych były odśnieżone i prawidłowo świeciły. Pamiętaj również o kierunkowskazach bocznych i oświetleniu tylnej tablicy rejestracyjnej! Jeśli Twój pojazd wykorzystuje system kamer lub radarów, pamiętaj, aby ich powierzchnia była doskonale czysta.

Gdy śnieg pada intensywnie trzeba cały proces przeprowadzić dość sprawnie, a w razie konieczności powtórzyć (przynajmniej pierwsze 3 kroki).

w jakiej kolejności odśnieżać samochód

Najczęstsze błędy przy odśnieżaniu – co jest nie tak?

Wśród najczęściej spotykanych błędów podczas odśnieżania auta można wymienić:

 • nienależyte oczyszczenie nadwozia ze śniegu i lodu,
 • zbyt intensywne skrobanie szyb, lusterek czy kloszy lamp,
 • stosowanie agresywnej chemii do odszraniania.

Niedopilnowanie, aby auto było należycie odśnieżone i niepokryte lodem, może skończyć się nieprzyjemnymi skutkami karnymi po kontroli lub nawet doprowadzić do kolizji. Skrobanie szyb uszkodzoną skrobaczką lub niepokrytą warstwą gumy ochronnej prowadzi do porysowania powierzchni i spadku jej przejrzystości. Agresywne środki chemiczne mogą z kolei doprowadzić do szybszego zużycia uszczelek czy nawet korozji.

Przeczytaj również: “Lakierowanie samochodu w 2023 – jaki jest koszt malowania?”.

Nieodśnieżony pojazd – czym grozi?

Za pokryty śniegiem pojazd poruszający się po drodze kierowcy grozi mandat karny. Stanowi o tym punkt 1 art. 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
(…)
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

cytat (Dz.U.2023.0.1047 t.j.)

Wysokość mandatu to w tym przypadku nawet do 3 000 zł. W przypadku niewidocznych tablic rejestracyjnych kara może wzrosnąć o dodatkowe 500 zł i 8 punktów karnych.

Zgodnie z art. 60 wyżej cytowanej ustawy “zabrania się używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”. Pod ten paragraf może podlegać kierujący, który w obszarze zabudowanym grzeje silnik na postoju, np. podczas odśnieżania auta.

Ekspert Mubi radzi:

Zimny silnik emituje najwięcej szkodliwych cząstek. W trosce o środowisko i jakość wdychanego do płuc powietrza, warto ograniczyć czas pracy jednostki napędowej do absolutnego minimum. Dzięki temu spalisz mniej paliwa i zaoszczędzisz na tankowaniu.

Sprawdź także: “Jakie kary grożą kierowcom nieodśnieżonych samochodów?”.

Jakie zagrożenie stanowi zaśnieżony samochód w ruchu?

Pokryty śniegiem i lodem pojazd w ruchu drogowym stanowi zagrożenie dla osób znajdujących się w środku, jak i innych użytkowników. Kierowca nie jest w stanie obserwować otoczenia, jeśli jedzie na tzw. “czołgistę” – z odśnieżonym tylko niewielkim fragmentem przedniej szyby. Czapa śnieżno-lodowa może się odczepić i spaść w najmniej oczekiwanym momencie, czym może doprowadzić do znacznych szkód. Odpowiedzialnością za takie zdarzenie zostanie obciążony kierowca, który przez swoje niedbalstwo i pośpiech oczyścił pojazd w nienależyty sposób.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przepisowe odśnieżanie samochodu

Czy odśnieżanie auta z włączonym silnikiem jest zgodne z prawem?
Czy trzeba usunąć cały śnieg i lód z auta?
PODSUMOWANIE
 • Za nieodśnieżenie lub niepoprawne usunięcie śniegu, lodu lub szronu z auta grozi odpowiedzialność karna w postaci mandatu do 3 000 zł. W przypadku nieoczyszczenia tablic rejestracyjnych mandat wzrasta o 500 zł i 8 punktów karnych.
 • Użytkownik pojazdu ma obowiązek przygotowania go do jazdy, czyli dokładnego odszronienia, odlodzenia i odśnieżenia. Samochód, który większość czasu spędza pod chmurką, trzeba więc każdorazowo oczyścić z pozostałości opadów atmosferycznych lub skutkach mrozu.
 • Do odszraniania używaj tylko kompletnych skrobacze z gumową krawędzią. Odśnieżenie sporych aut ułatwi Ci zmiotka samochodowa na teleskopowym wysięgniku. Na noc możesz przykryć szybę czołową specjalną mrozoodporną osłoną. W ostateczności użyj rozmrażaczy w spray’u lub aerozolu.
 • Oczyszczaj auto ze śniegu od góry (dachu) do dołu (rejestracji). Dzięki temu zaoszczędzisz czas i energię. Pamiętaj, aby również światła i lusterka zostały dokładnie oczyszczone.
 • Podczas odśnieżania unikaj częstych błędów – zbyt intensywnego skrobania czy stosowania bardzo agresywnych środków. Uchroni to Twój budżet przed dodatkowym wydatkiem na usunięcie rys, wymianę uszczelek czy ponowne lakierowanie zardzewiałych elementów.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC