Nieprawidłowo zaparkowany samochód, który utrudnia ruch – jakie mogą być konsekwencje dla właściciela pojazdu?

W jednym z najbardziej absurdalnych przypadków źle zaparkowany samochód wstrzymał ruch tramwajów na ulicy jednego z większych polskich miast. Zazwyczaj jednak nieprawidłowo pozostawione auta utrudniają ruch innym pojazdom, co może skończyć się mandatem i odholowaniem na parking strzeżony. A co czeka kierowcę, który zastawił drogę przeciwpożarową i utrudnił akcję ratowniczą straży pożarnej?

zaparkowany samochód

Zaparkowany pojazd utrudnia ruch – jaka kara czeka kierowcę?

Każdy, kto choć raz szukał miejsca parkingowego w centrum miasta – zwłaszcza darmowego – to wie, jak trudne to zadanie. Z podobnym wyzwaniem mierzą się mieszkańcy osiedli lub ich goście, którzy wjeżdżają wieczorami na osiedla i blokowiska. Znalezienie wolnego miejsca po godzinie 17.00 czy 18.00 często graniczy z cudem i wymaga krążenia po wąskich uliczkach zastawionych samochodami. 

Po kilkunastu minutach bezskutecznego szukania miejsca parkingowego część kierowców zirytowana sytuacją parkuje samochód w sposób, który utrudnia ruch. Inni, ci doświadczeni w walce o wolne miejsca postojowe, od razu stają na łukach skrzyżowań osiedlowych uliczek lub w sposób, który budzi duże wątpliwości innych kierowców i pieszych – delikatnie mówiąc! Co jednak grozi za pozostawienie auta w taki sposób, że utrudnia ono ruch? 

Przede wszystkim kierowca, który zaparkował samochód tak, że pojazd utrudnia ruch, może otrzymać mandat:

 • 100-300 zł – zatrzymanie lub postój pojazdu tak, że nie jest on dostatecznie widoczny dla innych kierowców bądź powoduje utrudnienie ruchu,
 • 100 zł – naruszenie zakazu postoju w miejscach, które utrudniają wjazd i wyjazd,
 • 100 zł – naruszenie zakazu postoju w miejscach, które utrudniają dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu bądź jego wyjazd.

Co ważniejsze, pojazd utrudniający ruch lub zagrażający bezpieczeństwu może zostać usunięty, czyli odholowany. Wskazuje na to Kodeks drogowy:

Art. 130a. 1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku: 1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Przyjazd lawety i wywiezienie auta na strzeżony parking to zdecydowanie większy wydatek niż stu- czy kilkusetzłotowy mandat – o kosztach odholowania piszemy w dalszej części artykułu.

Przykład

Pan Piotr spieszył się do pracy. Zawsze parkował na jednej z uliczek osiedla domków znajdujących się w pobliżu biura. Feralnego dnia wszystkie miejsca parkingowe były zajęte. Pozostał jedynie kawałek wolnego miejsca przy jednej z posesji. Pan Piotr zaparkował tam samochód. Mimo że tył pojazdu wystawał na wjazd do posesji, pozostawił tam auto i poszedł do pracy. Po powrocie Piotr wpadł w lekką panikę, ponieważ jego samochodu nie było w miejscu, w którym je zostawił. Zadzwonił więc na policję. Okazało się, że zostało ono odholowane przez straż miejską. Właściciel pobliskiej nieruchomości nie mógł wyjechać ze swojej posesji i zadzwonił z prośbą o interwencję. Teraz Pana Piotra czeka opłacenie kosztów odholowania i przechowania pojazdu oraz wizyta na parkingu prowadzonym przez firmę, która podpisała z miastem umowę na świadczenie usługi odholowywania pojazdów.

Utrudnianie wjazdu i wyjazdu z posesji – możliwe odholowanie pojazdu

Bez wątpienia zaparkowanie samochodu na wyjeździe z posesji może być przyczyną odholowania pojazdu, ponieważ jest to utrudnianie ruchu. Pamiętajmy, że ustawa Prawo o ruchu drogowym wprost wskazuje poprzez art. 49. Ust 2. Pkt 1., że:

Zabrania się postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej.

Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Jeśli właściciel posesji zgłosi złamanie tego przepisu, to kierowca dostanie mandat, a jego auto zostanie odholowane za co też będzie musiał zapłacić.

Nieprawidłowe zaparkowanie samochodu utrudniające przejazd – co w przypadku akcji przeciwpożarowej?

Część zaparkowanych pojazdów na drogach osiedlowych stoi tak, że w razie pożaru któregoś z budynków, strażacy będą mieli problem z dostaniem się na miejsce zdarzenia swoim wozem. Nie ukrywajmy, na wąskich uliczkach, szczególnie na blokowiskach, przejazd będzie wyjątkowo utrudniony, co wpłynie na czas rozpoczęcia akcji ratowniczej – chyba nikomu nie trzeba przypominać, że opóźnienie może zdecydować o życiu lub śmierci poszkodowanych w pożarze osób!

Za parkowanie pojazdu na drodze przeciwpożarowej grozi mandat i odholowanie. Jednak, gdy dojdzie do pożaru, to właściciela tak zaparkowanego samochodu mogą czekać poważniejsze konsekwencje. Kodeks wykroczeń wskazuje:

§ 2. Tej samej karze podlega, kto utrudnia prowadzenie działań ratowniczych, a w szczególności utrudnia dojazd do obiektów zagrożonych jednostkom ochrony przeciwpożarowej, prowadzącym działania ratownicze.

Źródło: Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.

O jakiej karze mowa jest w pierwszym paragrafie? To kara aresztu, grzywny albo kara nagany. W razie pożaru właścicielowi pojazdu, który utrudnia przejazd wozom strażackim, grozi nie tylko mandat za nieprawidłowe parkowanie, ale także może on otrzymać dodatkową karę.

Usunięciu lub przemieszczeniu pojazdu z drogi – kto o tym decyduje?

grafika

Pojazd zaparkowany w sposób, który utrudnia ruch lub przeprowadzenie akcji ratowniczej, może być usunięty bądź przemieszczony z drogi. Kodeks drogowy wskazuje, że uprawnienia do wydania takiej dyspozycji mają:

 • policja,
 • strażnik gminny (miejski),
 • osoba, która dowodzi akcją ratowniczą.

Usunięty pojazd umieszcza się na wyznaczonym przez starostę strzeżonym parkingu i przetrzymuje się go tam do momentu uiszczenia opłaty – pamiętajmy, że nieodebranie auta czy motocykla przez 3 miesiące od dnia usunięcia spowoduje, że starosta może wystąpić do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku na rzecz powiatu.  

Często to nie sama gmina zajmuje się usuwaniem i przetrzymywaniem pojazdów. Starosta powierza to zadanie prywatnym firmom na podstawie prawa zamówień publicznych – dlatego w miastach widzimy prywatne lawety, które wzywane są do odholowania pojazdu.

Odholowanie pojazdu – koszt

Jeśli pojazd zostanie odholowany za nieprawidłowe parkowanie związane z utrudnianiem ruchu, to jego właściciel powinien zadzwonić na policję lub do straży miejskiej bądź gminnej. Tam otrzyma informację, czy dany pojazd został odholowany, czy skradziony. W przypadku tego pierwszego zdarzenia właściciel auta lub motocykla dowie się, gdzie może zgłosić się po odbiór maszyny.

Aby realizować zadania usuwania źle zaparkowanych pojazdów, rada powiatu ustala koszty usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze powiatu. Właśnie dlatego ceny odholowania pojazdów różnią się w poszczególnych miejscowościach. Co ważniejsze dla właścicieli aut i motocykli, zgodnie z prawem owe opłaty nie mogą być do końca dowolne. Przepisy prawa wskazują, że co roku określa się maksymalne stawki za usunięcie pojazdów i ich parkowania na parkingu strzeżonym!

Maksymalne stawki za odholowanie i przechowanie pojazdów w 2024 roku:

Rodzaj pojazduOpłata za odholowanie (usunięcie) pojazduOpłata za każdą dobę parkowania (przechowania) na parkingu strzeżonym
Rower, motorower166 zł32 zł
motocykl324 zł43 zł
pojazd o DMC do 3,5 t697 zł60 zł
pojazd o DMC od 3,5 t do 7,5 t871 zł79 zł
pojazd o DMC od 7,5 t do 16 t1230 zł112 zł
pojazd o DMC powyżej 16 t1813 zł199 zł
pojazd przewożący materiały niebezpieczne2205 zł290 zł
hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego166 zł32 zł
Źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20230000805/O/M20230805.pdf.

Pamiętajmy, że powyższe stawki są tymi maksymalnymi. W poszczególnych powiatach mogą być one niższe.

Pojazd utrudnia ruch – jak zgłosić złe parkowanie przez internet?

Oprócz kontaktu telefonicznego obywatele mogą zgłaszać także źle zaparkowane pojazdy przez internet. Na przykład w Warszawie mogą to zrobić poprzez aplikację miejską Warszawa 19115, wciskając odpowiednią opcję. W zgłoszeniu należy podać miejsce i datę zdarzenia, a także dodać zdjęcie źle zaparkowanego pojazdu z widocznym numerem rejestracyjnym.

W innych miastach można wysłać maila na adres Straży Miejskiej z wymaganymi danymi i wyraźnym zdjęciem pojazdu, który jest nieprawidłowo zaparkowany. Treść takiej korespondencji musi zawierać imię i nazwisko wnoszącego, jego adres oraz przedmiot sprawy – w omawianym przypadku zdjęcie auta, które jest źle zaparkowane. Niekompletne zgłoszenia nie są rozpatrywane.

PODSUMOWANIE
 • Za zaparkowanie pojazdu w sposób, który utrudnia ruch, grozi mandat od 100 do 300 zł.
 • Pojazd utrudniający ruch i stwarzający zagrożenie może zostać odholowany na wyznaczony parking strzeżony.
 • Opłaty za odholowanie i przetrzymanie pojazdu ponosi jego właściciel.
 • Za utrudnianie akcji ratowniczej straży pożarnej grozi areszt, grzywna lub kara nagany.
 • Dyspozycje odholowania pojazdu może podjąć policjant, strażnik miejski (gminny) lub osoba prowadząca akcję ratowniczą.
 • Maksymalne stawki związane z usunięciem i przetrzymaniem pojazdu zmieniają się co roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o nieprawidłowo zaparkowany samochód, który utrudnia ruch

Samochód utrudnia ruch na osiedlowej uliczce. Co grozi jego właścicielowi?
Czy straż pożarna może usunąć auto blokujące przejazd na miejsce pożaru?
Czy opłaty za odholowanie i parking pojazdu są wszędzie takie same?
Źródła:
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20230000805/O/M20230805.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ciekawy artykuł, przy czym jako zapaleni kierowcy często zapominamy o możliwości i celowości korzystania z komunikacji miejskiej. Mieszkam w Warszawie od 49 lat, mam samochód, jeżdżę nim 50 km dziennie, bo muszę dowieźć 34 - letniego niezdolnego do samodzielnej egzystencji syna, który korzysta z zabiegów i zajęć w specjalistycznym ośrodku w pobliżu Centrum Warszawy. Gdyby nie taka potrzeba, to spokojnie jeździłbym z synem komunikacją miejską (teraz byłyby to 2 linie autobusowe oraz metro, ale tylko poza godzinami szczytu. Dostosowany samochód trzymam na parkingu zewnętrznym ze względu na wysokość pojazdu (212 cm). W ubiegłym roku zamieszkałem w nowym budynku Wspólnoty w Ursusie, z małym kameralnym parkingiem naziemnym (4 miejsca - w tym 2 dla samochodów ON). Na parkingu wydzielono nawet miejsce dla zawracania parkujących samochodów, oraz dojście dla osób niepełnosprawnych prowadzące do lokali użytkowych (w tym biblioteki i czytelni) i miejsc zamieszkania w zachodniej części nieruchomości. Utrzymujemy plac manewrowy dla wozów bojowych SP oraz 2 odcinki drogi pożarowej, które to obiekty musimy chronić przed zablokowaniem przez osoby korzystające z okolicznych hoteli i pensjonatów. I tu pojawia się problem pirackiego parkowania, który wymyka się spod uwagi służb miejskich. U nas zaistniało to szybko - po 2 miesiącach pojawiła się kobieta z nowym wieśwagenem na warszawskich numerach, który to duet po prostu parkuje sobie blokując zarówno "zawrotkę" dla samochodów, jak i istniejące dojścia do lokali użytkowych oraz mieszkań. Aktualny wieczorny rekord parkowania - to 10 niechlujnie "porzuconych " samochodów i brak gwarancji, że da się wyjechać z parkingu. Smród spalin dochodzi wówczas do okien mieszkań na froncie budynku. Dlatego mam tylko 1 pytanie: "Czy naprawdę można bezkarnie parkować na cudzym terenie - niezależnie od wyznaczonych miejsc parkingowych, i to bezpośrednio przy budynku mieszkalnym? Nasza sympatyczna "lokatorka parkingowa od 3 miesięcy po prostu świetnie się bawi, natomiast ja czytam ciągle umowę kupna naszego lokalu, gdzie napisano, że z naziemnych miejsc parkingowych mogą korzystać wyłącznie osoby, które uczestniczyły w pokryciu kosztów budowy budynku. Jest godz. 17 25 nielegalnie parkujący samochód sobie spokojnie stoi,

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC