Ubezpieczenie turystyczne do Nigerii

Nigeria to najludniejszy i najszybciej rozwijający się kraj Afryki. Jego głównym bogactwem jest ropa naftowa oraz liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody. To wprost wymarzony kierunek podróży dla osób szukających kontaktu z dziką naturą.

nigeria

Nigeria – co warto zwiedzić?

atrakcje turystyczne w nigerii

Wzgórze Idanre

Wznoszące sią na wysokość 914 metrów  wzgórze, którego nazwa oznacza „To cud”. By dostać się na sam szczyt, musimy pokonać 682 stopnie, wzdłuż których napotkamy aż 5 tarasów widokowych, z których możemy podziwiać panoramę ukazującą okoliczne wioski i dżunglę. 

Park narodowy Yankari

Największy i najpopularniejszy rezerwat przyrody w Nigerii o powierzchni aż 2224 km²! Park Yankari jest domem dla jednej z największych populacji słoni w Afryce, która liczy sobie 100-150 zwierząt. 

Zuma

Gigantyczny skalny monolit, który wyrasta ponad otaczający go teren na 300 metrów, co robi kolosalne wrażenie na osobach, które mają okazję zobaczyć go po raz pierwszy! Jest ważnym symbolem Nigerii, a tamtejszy bank centralny umieścił go na jednym z banknotów. 

Lekki Conservation Centre

Ośrodek powstał w 1990 roku po to, aby chronić bioróżnorodność na tym obszarze. Jednocześnie pełni funkcje edukacyjne. Rezerwat zlokalizowany jest na Półwyspie Lekki, w pobliżu zalewu o tej samej nazwie. Ze względu na ukształtowanie terenu obszar jest tam sawannowy i bagienny.

Abudża – Nigerian National Mosque

Meczet z 1984 roku, do którego mogą wchodzić nie tylko muzułmanie, ale także wyznawcy innych religii. Jest więc dostępny dla turystów. Meczet znajduje się w Abudży. W obiekcie znajduje się dodatkowo biblioteka i sala konferencyjna.

Gidan Makama Museum w Kano

W Muzeum można podziwiać eksponaty związane z historią miasta Kano. Już sam budynek jest warty uwagi. Pochodzi z XV wieku. W Muzeum znajduje się 11 wystaw, na których można podziwiać obrazy, instrumenty muzyczne czy rękodzieła.

Oshogbo – Osun-Osogbo Sacred Grove

Święty gaj stworzony na cześć bogini Oszun. Takie miejsca znajdowały się w każdym mieście. Dziś większość jest już opuszczona, natomiast nadal służy do sprawowania obrzędów religijnych. Jest też największym świętym gajem spośród czynnych tego typu miejsc.

Wodospad Erin Ijesha

Wodospad odkryty w 1140 roku w stanie Osun. Mieszkańcy okolicy uważają go za miejsce święte, służące do oczyszczania duszy.

Olumo Rock

Góra znajdująca się w mieście Abeokuta w południowo-zachodniej Nigerii. Pełniła rolę naturalnej fortecy, gdy na tych terenach odbywały się wojny między plemionami. Znaczenie nazwy miasta, nad którym góruje to “Pod skałą”.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Nigerii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za testy na COVID-19, które będziesz musiał wykonać po przylocie do Nigerii.
 • Dostaniesz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci dokumenty. Ubezpieczyciel pożyczy Ci też pieniądze, jeśli stracisz gotówkę w napadzie rabunkowym.
 • Nie zapłacisz za wizyty lekarskie, badania i hospitalizację. W Nigerii doba w szpitalu to koszt 200-300 euro.
Oblicz ubezpieczenie turystyczne
cel podróży

Nigeria – podstawowe informacje

Nigeria to państwo położone na zachodnim wybrzeżu Afryki, które charakteryzuje się niezwykle zróżnicowaną geografią i jeszcze bardziej zróżnicowanym społeczeństwem. W kraju mówi się setkami języków, w tym Yoruba, Igbo, Fula, Hausa, Edo, Ibibio, Tiv i, oczywiście, w języku angielskim. Kraj posiada bogate zasoby naturalne, w szczególności duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Początki współczesnej Nigerii sięgają roku 1914, kiedy to połączono brytyjskie protektoraty Nigerii Północnej i Południowej. Kraj uzyskał niepodległość 1 października 1960 roku, a w 1963 roku przyjął republikańską konstytucję, choć nie zerwał do końca swoich związków z Wielką Brytanią i zdecydował się pozostać członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Nigeria graniczy od północy z Nigrem, od wschodu z Czadem i Kamerunem, od południa z Zatoką Gwinejską Oceanu Atlantyckiego, a od zachodu z Beninem. Nigeria to nie tylko duży obszar – większy niż amerykański stan Teksas – ale także najludniejszy kraj Afryki. W kraju żyje 206 milionów ludzi, a tempo przyrostu naturalnego należy do najwyższych na świecie!

Nigeria – obostrzenia covidowe

Jeśli zastanawiałeś się nad wycieczką do Nigerii, jednego z krajów w samym sercu Czarnego Lądu, na pewno przez myśl przeszły Ci dywagacje na temat panujących tam restrykcji antycovidowych. Czy w Nigerii Trzeba nosić maseczki? Czy przed wylotem muszę być zaszczepiony? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

 • W pełni zaszczepieni turyści, a za takich uważa się osoby, które przyjęły dwie dawki tej samej lub różnych szczepionek (Oxford AstraZeneca, Pfizer/BioNtech, Moderna, Sputnik, Sinopharm, Sinovac, Covaxin, Covovax lub Nuvaxoid) w terminie co najmniej 14 dni przed datą wylotu do Nigerii, nie są zobligowane do wykonywania testów przed wylotem i po przylocie do Nigerii. W przypadku szczepionek Johnson&Johnson oraz Sputnik Light respektowana jest jedna dawka.
 • Turyści, którzy zostali zaszczepieni w pełni zgodnie z powyższą definicją, muszą przedstawić dowód takowego zaszczepienia oraz zarejestrować się na stronie https://nitp.ncdc.gov.ng/, gdzie należy wypełnić Formularz Deklaracji Zdrowia.
  Po wypełnieniu właściwego formularza pasażerowie zobowiązani są wydrukować zezwolenie na podróż oraz kod QR (Permit to Travel Certificate/ QR Code). Dokumenty należy przedstawić przed wejściem na pokład samolotu.  
 • Osoby niezaszczepione w ogóle lub niezaszczepione w pełni (jak wyjaśniono wyżej) zobligowane są do wykonania testu PCR na 48 godzin przed planowanym przylotem oraz ponownie przejść testy PCR w 2. i 7. dniu pobytu w Nigerii. Kosztem za testy obarczone są osoby testowane. Niezaszczepieni pasażerowie muszą także zarejestrować swoją podróż na stronie https://nitp.ncdc.gov.ng/, przy czym podczas rejestracji konieczne jest załączenie negatywnego wyniku testu PCR. Dla osób niezaszczepionych kolejnym przymusowym krokiem jest wskazanie nigeryjskiego laboratorium, w którym wykonane zostaną testy po przylocie. Na koniec należy wydrukować zezwolenie na podróż (Permit to Travel Certificate/ QR Code), które trzeba okazać przy wejściu na pokład samolotu. 
 • Dzieci poniżej 18. roku życia obowiązują zasady dla osób zaszczepionych.
 • Pasażerowie przejeżdżający przez Nigerię (tranzytowi) zobligowani są do wykonania testu PCR na 48 godzin przed przekroczeniem granicy/przylotem do kraju. 

Jak widać, nigeryjskie władze wciąż dość restrykcyjnie podchodzą do przepisów antycovidowych. Przed planowanym wylotem należy sumiennie zapoznać się z powyższymi informacjami, żeby przed wejściem na pokład samolotu albo, co gorsze, na miejscu nie spotkała nas przykra niespodzianka. 

Nigeria – czy jest bezpieczna?

Nie można z czystym sumieniem napisać, że Nigeria jest krajem bezpiecznym. Wszelkie podróże do Nigerii obarczone są ryzykiem, które związane jest z wciąż tlącym się konfliktem zbrojnym pomiędzy siłami rządowymi a islamskimi rebeliantami z Boko Haram. Główna oś walk przebiega w północno-wschodniej Nigerii

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do następujących stanów Nigerii:

 • Północny wschód: Adamawa, Borno, Gombe, Yobe, Bauchi;
 • Południe: Akwa Ibom i Cross River (obszary rzeczne, wybrzeże); Bayelsa, Delta i Rivers (poza dużymi miastami, w szczególności obszary rzeczne i wybrzeże), Bayelsa, Rivers i Delta (dot. dużych miast, w tym stolic stanów: Yenagoa, Port Harcourt i Asaba); Edo;
 • Północny zachód: Jigawa, Kaduna, Kano, Katsina, Kebbi, Sokoto, Zamfara;
 • Centrum (Middle Belt): Kogi;
 • Południowy wschód: Abia, Anambra, Enugu, Imo.

Na terenie całego kraju zachować należy szczególną ostrożność, gdyż bardzo prawdopodobne są napady rabunkowe oraz porwania. Szczególnie złą sławą cieszą się pod tym względem stany Kaduna i Kano, w tym główna droga Abudża-Kaduna-Kano.

Zagrożenie może płynąć zarówno od pojedynczych przestępców, jak i od zorganizowanych grup. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoich komunikatach odradza także pobyt na statkach w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Nigerii, na wschód od Lagos. U wybrzeży Nigerii w latach 2013-2021 dochodziło do uprowadzenia polskich marynarzy. 

Swobodne podróżowanie po kraju może być także utrudnione przez celowe działanie niektórych służb, które skłonne są wyłudzać od turystów bezpodstawne opłaty. 

Innym niebezpieczeństwem są groźne choroby zakaźne. Przed wylotem do Nigerii należy wykonać szereg szczepień. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że wymagane są szczepienia przeciwko:

 • Żółtej febrze,
 • Durowi brzusznemu,
 • Tężcowi,
 • Błonicy,
 • WZW 1, WZW B.

Ponadto zaleca się wykonać szczepienia przeciwko:

 • Cholerze,
 • Wściekliźnie.

Dobrym pomysłem jest zarejestrowanie swojej podróży w systemie “Odyseusz”, dzięki czemu w sytuacjach kryzysowych podczas pobytu za granicą, MSZ będzie mógł podjąć interwencję. 

Ubezpieczenie turystyczne do Nigerii – jaką polisę wybrać?

Nigeria bez wątpienia jest z punktu widzenia Polski państwem odległy i egzotycznym, a przy tym poziom bezpieczeństwa w tym kraju odbiega od standardów znanych nam z Europy, dlatego wycieczka do Nigerii bez ubezpieczenia turystycznego jest wyjątkowo złym pomysłem.

Innym potencjalnym problemem dla podróżnych jest skrajnie niski poziom służby zdrowia w Nigerii. Państwowe placówki są niedofinansowane, brakuje sprzętu, specjalistów i leków. Zakres usług medycznych jest bardzo mocno ograniczony, a wykonanie niektórych zabiegów na miejscu jest po prostu niemożliwe. 

W stolicy kraju, Abudży, funkcjonują prywatne kliniki medyczne, w których leczenie jest oczywiście w pełni odpłatne. 

Co powinno znaleźć się w takim ubezpieczeniu? Poniżej opisujemy poszczególne części składowe polisy turystycznej. 

Koszty leczenia – ogólna suma ubezpieczenia, w ramach której pokrywane są wszystkie koszty związane z pobytem w szpitalu, zabiegami medycznymi, stosowanymi lekami, ratownictwem i transportem medycznym. Szczególnie ważne są dwa ostatnie punkty. Nie każda polisa pokrywa bowiem koszty ratownictwa i transportu medycznego do kraju macierzystego, a są to usługi zazwyczaj niezwykle kosztowne, zwłaszcza jeśli w akcji ratunkowej użyty zostanie specjalistyczny sprzęt, np. śmigłowiec. Upewnijmy się, że wykupione przez nas ubezpieczenie podróżne zawiera zapisy o ratownictwie i transporcie medycznym. 

Ochrona przed COVID-19 – w tym przypadku zakład ubezpieczeń pokrywa wszelkie koszty, które są wynikiem zachorowania na COVID-19, czyli wydłużone zakwaterowanie, wyżywienie, przymusową izolację, opóźniony powrót do kraju. 

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – dodatkowa suma wypłacana przez ubezpieczyciela, jeśli padniemy ofiarą wypadku, w wyniku którego doznamy stałego uszczerbku na zdrowiu lub poniesiemy śmierć. Nieszczęśliwy wypadek definiuje się jako nagłe zdarzenie powstałe na skutek działania sił i osób trzecich. 

OC w życiu prywatnym – dodatek ubezpieczeniowy, który chroni finansowo osobę ubezpieczoną, jeśli to ona wyrządziła nieumyślnie szkodę, na skutek której osoby trzecie doznały uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzone zostało ich mienie. OC w życiu prywatnym nie działa, kiedy szkoda została spowodowana umyślnie lub pod wpływem alkoholu. 

Ubezpieczenie bagażu – zwrot kosztów na wypadek utraty, opóźnienia lub zniszczenia bagażu. Kluczowy element każdego ubezpieczenia turystycznego. 

Assistance – ten dodatek zapewnia nam asystę tłumacza, który pomoże nam uporać się z formalnościami związanymi z obsługą polisy na miejscu. Pakiety assistance bardzo różnią się od siebie zakresem w zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.

Choroby przewlekłe – ochrona finansowa, dzięki której dostaniemy zwrot kosztów leczenia w sytuacji, kiedy podczas podróży zaostrzy się stan choroby przewlekłej. Lista chorób uznawanych za przewlekłe znajduje się w OWU i należy się z nią zapoznać przed wykupieniem polisy, bowiem oferty ubezpieczycieli mogą być bardzo zróżnicowane. 

Polisa turystyczna do Nigerii nawet za… 33 złote!

Ubezpieczenie turystyczne zawsze należy dopasować do przebiegu i celów podróży. Inną ofertę otrzyma samotny podróżnik, którego celem jest uprawianie sportów wysokiego ryzyka, a inną czteroosobowa rodzina, mająca w planach jedynie wypoczynek w hotelu. 

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi przyjęliśmy założenie, że podróżny ma 30 lat, nie choruje przewlekle, a celem jego tygodniowego pobytu w Nigerii jest zwiedzanie i wypoczynek. Oto najtańsze oferty poszczególnych ubezpieczycieli (na dzień 27.02.2024):

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczenia Składka ubezpieczeniowa
Wiener KL – 172 268 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 107 667 zł
35 zł
ProamaKL – 100 000 zł35 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
35 zł
mtu24.plKL – 150 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
37 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
42 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
48 zł
SIGNAL IDUNAKL – 129 201 zł,
NNW – 15 000 zł
50 zł
UNIQA KL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
67 zł

Podróż do Nigerii – dokumenty, kiedy jechać, przydatne informacje

Nigeria – niezbędne dokumenty

Polscy obywatele mogą dostać się na terytorium Nigerii na podstawie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy lub paszportu tymczasowego. Dodatkowo konieczne jest posiadanie wizy, o która wniosek można składać w ambasadzie Republiki Nigerii w Warszawie. Wizę można przedłużyć w urzędzie imigracyjnym w Nigerii.

Więcej informacji o dokumentach niezbędnych przy przekraczaniu nigeryjskiej granicy znaleźć można na: warsaw.foreignaffairs.gov.ng.

Zawsze należy mieć przy sobie fotokopię paszportu i wizy. 

Kiedy jechać do Nigerii?

Najzimniejszymi miesiącami w Nigerii są nasze miesiące letnie, czyli lipiec, sierpień i wrzesień. Wówczas średnia temperatura oscyluje w granicach 30 stopni. 

Z kolei najcieplejszymi miesiącami są europejskie miesiące kojarzone z zimową aurą, mianowicie styczeń, luty i marzec. Słupki rtęci pokazują wtedy średnio nawet 40 stopni.

Niestety jeśli chodzi o opady atmosferyczne jest zupełnie odwrotnie: najwięcej pada w okresie maj-wrzesień, zaś najmniejszych opadów można spodziewać się w cyklu listopad-luty. Jeśli więc nie lubisz ani deszczu, ani skrajnie wysokich temperatur, idealnym momentem na wyjazd do Nigerii będzie sama końcówka roku – listopad i grudzień.

Jak dostać się do Nigerii?

Odległość w linii prostej pomiędzy Warszawą a Lagos, byłą stolicą Nigerii, wynosi prawie 5000 km, co wyklucza wszystkie środki transportu poza drogą lotniczą. 

Szacowany czas podróży samolotem wynosi ok 8,5 godziny, przy czym konieczne będą przesiadki z możliwym dość długim oczekiwaniem na kolejny lot, co znacząco wydłuży łączny czas spędzony w drodze. 

Bilety lotnicze do Nigerii należy sklasyfikować jako dość drogie. Ceny oscylują w granicach 3-4 tys. zł. 

Podróżowanie po Nigerii

Komunikacja autobusowa pomiędzy największymi miastami Nigerii funkcjonuje dość dobrze, ale należy spodziewać się surowych warunków podróży i dużego obłożenia większości kursów. 

W dużych miastach rozwinięty jest system taksówkarski, ale jakość i bezpieczeństwo usług odbiega znacząco od standardów europejskich. Drogi poza większymi miastami znajdują się w opłakanym stanie, a w porze deszczowej ich przejezdność spada niemal do zera. 

Kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie, a przepisy ruchu drogowego w praktyce nie istnieją – policja interweniuje jedynie w przypadku najpoważniejszych wypadków i kolizji. Od zagranicznych kierowców wymaga się posiadania międzynarodowego prawa jazdy. 

Nigeria – przydatne informacje

Islam – w północnej Nigerii obowiązuje prawo oparte na zasadach islamu, które kryminalizuje m.in. spożywanie alkoholu oraz nakazuje odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych i noszenie właściwego ubioru, szczególnie przez kobiety.

Hotele – infrastruktura turystyczna w Nigerii jest niezwykle uboga, a dobre hotele znajdują się jedynie w największych miastach.

Ceny i targowanie się – w dużych miastach, zwłaszcza w hotelach i lepszych restauracjach, zakupić można towary europejskie, ale ich ceny są znaczące. Ceny na ulicznych bazarach i targowiskach są niższe. Targowanie się z lokalnymi sprzedawcami jest w dobrym guście, a początkowa cena jest zazwyczaj wielokrotności ceny, za którą handlarz spodziewa się sprzedać swój towar. 

Korupcja – jest to niestety powszechne zjawisko w Nigerii, a przedstawiciele służb i lokalnych władz – lub podszywający się pod nich oszuści – często próbują wyłudzić od turystów drobne opłaty. Należy zachować w tym przypadku czujność.

Strefa czasowa – w Nigerii przesuwamy czas o godzinę do tyłu względem czasu polskiego. 

Waluta – obowiązującą w Nigerii walutą jest naira, którą można zakupić za 0,0025 zł (27.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Nigerii

Czy wyjazd do Nigerii jest bezpieczna dla turystów?
Czy warto jechać do Nigerii?
Co warto zobaczyć w Nigerii?
PODSUMOWANIE
 • Nigeria to najbardziej ludny kraj Afryki, położony w zachodniej części kontynentu nad Zatoką Gwinejską.
 • Przed podróżą do Nigerii trzeba wyrobić wizę.
 • W Nigerii nadal panują obostrzenia covidowe przy wjeździe do kraju.
 • Nigeria nie jest bezpiecznym krajem z uwagi na zagrożenie terrorystyczne, napady rabunkowe i porwania. MSZ odradza podróże do wielu regionów Nigerii, na całym jej terytorium zalecając zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Przed podróżą do Nigerii należy się zaszczepić m.in. na żółtą febrę, dur brzuszny i tężec.
 • Walutą Nigerii jest naira, a urzędowym językiem angielski.
 • Do najciekawszych atrakcji turystycznych Nigerii można zaliczyć m.in. wzgórze Idanre, Park Narodowy Yankari, skalny monolit Zumę, Lekki Conservation Centre czy wodospad Erin Ijesha.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!